Montage-woningbouw WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAY in vogelvlucht... van Koningin delft dmaand. Feest op de Smakt Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprij 8 per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Onze Gemeenteraadsverkiezing. Nog een paar dagen en het is zo ver Dan is het einde daar van vele onrustige nachten, van conference's en van heftig3 woordenwisselingen. Dinsdag 10 Mei moeten de lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen zijn ingediend en hebben de organisators van dit vierjaarlijkse feest weer wat tyd om op adem te komen en de komende propaganda voor lijst zus of zo voor te bereiden. En al druppelen hier en daar wel alle mogelijke geruchten door over splitsing van lijsten en over zeer bijzondero lijsten, op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is er alleen de middenstand, die in een uiterst kalme en voorbeeldige vergadering, een lijst gereed maakte. De arbeiders hebben er meer woor den aan verspild. Maandagavond werd in een druk bezochte vergadering de arbeiderslijst gereed gemaakt, waarbij hoge en lage politiek een hartig woordje meesprak. Het kiescomité had in overleg met het bestuur der K.A.B. een lijst samengesteld, maar daar wilde de vergadering niet aan. Neen, mannen, die .hun sporen verdiend hebben in jarenlange stryd achter de groene tafel, moesten beter geëerd worden. En zo moest er gesterad worden. De candidaten wilden wel blijven, slechts d8 kerkdorpen trokken zich terug om het affront lyst no. aan gedaan. En er werd gestemd. Vellen papier werden volgeschre ven en na lang tellen en cijferen kwam de uitslag. En zie het wonder der democratie ging zich voltrekken, de vergadering, die enkele uren terug met vurig élan de voornaamste can didaten van lyst no. verworpen had en oudgedienden een beterekans wilde geven, koos dezelfde personen in dezelfde volgorde,slechts de oud gedienden wisselden onderling van plaats. Sterutechniek bleef alzo heer en meester over de schoonste en edel ste gevoelens. De arbeiderslijst zal er nu als volgt uitzien: (tussentijdse wijzigin gen voorbehouden) W. Selder; 2. J. de Bruyn; 3. H. van Boven; 4. «p. Odenhoven; 5. L. Janssen; 6 Jos. Sanders; 7. W. Peeters 8. Mej. Janssen—van Daal; 9. W. Verheijen; 10 A. Jaspers. Verder zijn dan de kerkdorpen nog volop aan het dokteren voor de zgn. boerenlijst. Hoewel hierover - we zouden haast zeggen gewoontegetrouw weinig uitlekt, is wel bekend, dat ook hier niet gemakkelijk een oplos sing te vinden is, daar de diverse gehuchten zeker willen zyn van een verkiesbare plaats en het verleden heeft geleerd, dat er niet zoveel ver kiesbare plaatsen zijn als gehuchten. Ziedaar de moeilijkheid. En dan nog de z.g. ..wilde" lysten. De een weet te vertellen, dat er geen een komt, de ander noemt er al direct een half dozijn. Wy blyven optimist en geloven, dat er dit jaar in totaal hoogstens vier lysten wor den ingediend. Maar het is nog geen Dinsdag de dag van de indiening der lysten en zo kan er nog veel gebeuren. Hoe het mogolyk is, dat men in Venlo en Tegelen met slechts één lyst uitkomt, kan er by ons niet in, zo gaat alle aardigheid er af. Nog enkele dagen en we zyn ook hier uit de droom. Er is de laatste tyd nog al wat te doen over de montage-woningbouw of, als U liever wilt, over de woning bouw volgens nieuwe systemen. Het heeft, zoals te verwachten was, enige jaren geduurd, alvorens de om vangrijke machine, die deze huizen moet leveren, op temperatuur en daar door op toeren is gekomen. We ge loven, dat dat er nu op begint te lyken. De tijd van het eerste zoeken, proberen, uitkiezen en vinden is voorby. Overal in het land zyn er al montage- en systeemwoningen klaar gekomen in totaal een 2600. Er zyn er byna 4500 in aanbouw en de ondernemingen hebben boven dien reeds contracten voor nog een kleine 10.000 van deze woningen af gesloten. Ook voor Venray staan er een 50-tal op het programma en het duurt hier wel bijzonder lang voor dat er schot in komt. Waarom is men eigenlijk met die nieuwe methode van bouwen begon nen en verleent de overheid daaraan ook extra financiële medewerking Er moeten in de'komende jaren in ons land honderdduizenden woningen worden gebouwd. Iedereen kent de schrikbarende omvang van de woningnood en we behoeven over de noodzaak tot bouwen dus niet uit te weiden. We zyn sedert de bevrijding wei wat hekomen van al te rooskleurige verwachtingen en we weten dus nu, dat met het weg werken van de woningnood ver scheidene jaren gemoeid zullen zyn. De Minister heeft een jaarproductie van ongeveer óo.ooo woningen in z'n hoofd, een taak, die te groot is voor de aannemers, daar de gewone huizen bouwers in de toekomst gerust hun handen vol zullen hebben. Hun presta ties behoeven echter e9n aanvulling. De montagebouw biedt-totdie nood zakelijke aanvulling een redelyke kans. Zo is gebleken, dat by de bouw van montage-woningen 7 van de 10 te werkgestelde arbeiders geen geschool de bouwvakkers waren. We kunnen dus deugdelijke huizen bouwen zonder daardoor het probleem van de ge schoolde arbeiders extra moeilijk te maken. Bouwstoffen, waaraan men in de normale bouwbedryvigheid nog altijd groot gebrek heeft, worden by de aysteembouw niet of slechts in be scheiden mate verwerkt. Voor bepaalde bouwsystemen ligt het deviezengebruik ïopct lager dan bij de traditionele woningbouw. Er zyn echter ook bezwaren. Men weet op het Ministerie en in de krin gen der deskundigen h9el goed, dat de montage-bouw naar de meest doel matige vorm nog zoekende is. De verschillende systemen geven nog wel kaf tussen het koren te zien. Men sluit de ogen niet voor het feit, dat een montage-woning thans nog vry belangrijk duurder is dan een evengrote normale woning. De minister houdt by het uitzetten van zyn plannen met deze dingen teidege «kemng. HU kondigt aan. dat de omvang van de montage-bouw met onbegrensd wordt uitgebreid; waarschijnlijk zal de toekomstige pro ductie de ïo.ooo woningen per jaar met overschryden. Er vinden in ons land op het ogenblik circa 25 bouw systemen toepassing. Een kenmerkende eigenschap van verscheidene dezer systemen is, dat de nieuwe methoden alleen voor de helft van de woning wordt gebruikt; de andere helft wordt veelal op vol komen traditionele manier klaarge maakt. Dat is natuurlijk niet ideaal. Het ziet er daarom naar uit Minister heeft dit met zoveel woorden al aangekondigd dat in de toe komst een zekere concentratie en combinatie van de onderscheidene methoden tot een betere oplossing moeten leiden. We zullen deze kwestie door een voorbeeld verduidelijkenHet mon tage-bouwsysteem X, kenmerkt zich door het snel en goed vervaardigen van het woninggeraamte. Funderingen, muren, balklagen en daken worden op een bijzondere ma nier klaargemaakt; normaal metsel werk komt er eigenlijk niet aan te pas.. Het maken van het binnenwerk, het stucadoren, schilderen, behangen, het binnentimmerwerk, het aan brengen van de verschillende lei dingen gebeurt echter nog altyd op de laten we zeggen ouderwetse manier. Op die wyze bereikt men door de eigenlijke montage-bouw slechts de helft van het beoogde voordeel. De systeembouw-onderneming IJ, pakt het weer anders aan. Die laat het woninggeraamte op de gebruikelijke manier metselen, met keurige spouw muren en al, de timmerman stelt de kozijnen en legt de balklagen en als het geraamte klaar is, dan arriveren de in de fabriek gemaakte binnen elementen wanden, kasten, deuren en keukens. Die zyn al keurig ge schilderd en gepolyst, de leidingen zyn al in de wanden verwerkt en alles behoeft alleen maar te worden ingepast en aangesloten. Toch is ook dit maar halve systeembouw. Hoe aantrekkelijk zou het dus zyn wanneer deze beide, willekeurig by wyze van voorbeeld genoemde, onder nemingen een geschikte vorm van samenwerking vonden. Met elkaar zouden ze dan niet een halve maai een héle montage- of systeemwoning maken. De toekomst zal wel leren, dat het die kant uit moet gaan. Zo zullen er van de ongeveer 25 thans toegepaste bouwsystemen straks slechts 5 of 6 overblijven, di6 met succes de stryd om het bestaan kun nen voeren. Tot dusver gaat de over heid accoord met een prys voor montage-woningen, die ongeveer 10 pet. hoger is dan die voor normale huizen. Ook valt het niet te weerspreken, dat de ontwikkeling van een montage bouwsysteem van de eerste ideeën en ontwerpen af tot aan een normale productie toe veel geld kost, dat door de opbrengst van die eerste productie onmogelijk kan worden opgevangen. De overheid zag het als haar taak, de ondernemingen, die met hun werk ernst maakten en die een deugdelijke kwaliteit van hun producten konden aantonen, in die aanvankelijke gel del yke offers tegemoet te komen. Hierby is nu van ongekende vry- gevigheid geen sprake is geweest. Moeizame onderhandelingen hebben tot de thans gevolgde financiering Onlangs heeft-de Minister het be sluit genomen, dat voor de nieuwe bouwsystemen, die na 1 April voor onderzoek en ter goedkeuring werden ingediend, géén toeslag op de nor male bouwprijs meer gegeven zal worden. Als alles in bloei staat en heel de aarde een tapijt van bloemen is, vieren we de Koningin van de Mei maand, de Koningin van de bloemen, van het jonge leven, van de fleurige lente, van alles wat schoon en goed is op onze aarde. In het tranendal, dat onze aarde is, is ons haar glimlach gebleven, haar moederlijke glimlach, die ons spreekt van vertrouwen, van opzien tot haar. Allen, die in nood zyn, gekweld en geplaagd worden, strekken hun handen uit naar haar. Van haar ver wachten zy uitkomst en redding uit iedere beproeving. Allen weten im mers in een vast en zeker geloof, dat Maria hare kinderen wil helpen, omdat zy allen helpen kan en als moeder ook helpen moet. En daarom wordt ook dit jaar ons vertrouwen weer vernieuwd. Wie tot nu toe geen verhoring vond, geeft de moed niet op, maar gaat door met bidden en vertrouwen. Iedere aanval op haar moederhart is een schrede dichter by de ver horing. Het maakt geen onderscheid, of we nu voor onszelf of voor anderen vragen, voor onze ziel of ons lichaam om geestelijke gunsten of tijdelijke weldaden, we weten, dat we met al onze zorgen tot moeder kunnen gaan. En waar ze ons niet helpt, omdat ook zij zich moet schikken in de on veranderlijke raadsbesluiten van God, verwerft zy ons geduld en blyde beiusting, de kracht ons krtfis, onze ziekten moedig te dragen en er blymoedig onder te blyven. Niemand heeft dit universele ver trouwen feestelijker onder woorden gebracht dan Bernard van Clairvaux, wiens Mariapreken in de vertaling van Anton van Duinkerken zo juist het licht zagen. Er is een passage, die wy allen kennen, maar die steeds nieuw voor ons blijft, omdat ons vertrouwen op haar geestelijke voor spraak er door versterkt wordt. „Wanneer de wind opsteekt van de beproeving en gy op de klippen der ellende loopt, zie naar de ster en roep Maria aan. Wanneer gy wordt geslingerd op de golven der hoovaar- dy, der eerzucht, der kwaadsprekerij, der jalouzie, zie naar de ster en roep Maria aan. Wanneer de gramschap of de gierigheid of de ontuchtigheid des vleses de hulk der ziel doet slingeren, zie naar de ster en roep Maria aan. „Wanneer gy geschokt door de geweldigheid van uw zonden, verbijs terd door de "walgelijkheid van uw geweten, stuuiloos geworden door de angst voor het oordeel, dreigt opge slokt te worden door de draaikolk der droefheid, in de afgrond van de wanhoop, denk dan aan Maria. „In gevaar, in benauwdheid, ln twijfel: denk aan Maria, roep haar aan. Laat haar niet wijken uit uw mond, niet wijken uit uw hart, en opdat gy de voorspraak van haar gebed moogt verkrijgen, laat niet af het voorbeeld van haar gedrag na te volgen. Als gij haar volgt, verdwaalt ge niet; als gij haar smeekt, wanhoopt gij niet; als gy haar in gedachten hebt, ver gist gy u niet. Als zy u vasthoudt, valt gy niet, als zy u beschermt, wordt gy niet bang, als zy u geleidt, vermoeit gy u niet, als zy welgezind is, bereikt gij de veilige haven." P. H. RONGEN, O.C.R. Zo is er dan Zondag feest op de Smakt, waar het oude kapelletje van St. Jozef 230 jaar bestaat. Vader Bisschop draagt voor deze gelegenheid een Pontificale H. Mis op en Dr. Feron, de vic. generaal van ons bisdom houdt er de feestpredicatie. Al deze plechtigheden zullen via de K.R.O. worden uitgezonden. 250 jaar staat het kleine kapelletje, dat du zo deerlijk gehavend is, daar al als een herinnering aan een hu welijk van een der heren van Macken, die vroeger in deze contreien zeer veel te vertellen hadden. Hoe het beeldje van St. Jozef daar terecht is gekomen, is nergens in de geschiedenis te vinden. Maar het volk van deze streken heeft St. Jozef wel gevonden, die als de nederige werk man van Nazareth het nederige dorpje de Smakt heeft uitgezocht om zijn gunsten uit te delen. Geen wonderen staan vermeld, maar de gebedsverhoringen zijn zeer talrijk. En dat is ook de reden waarom de roep en de roem van St. Jozef door ons gehele land is gegaan en op het ogenblik het gehele jaar door bede vaarten komen van alle kanten. Zo is dit nederige kapelletje, waar in St. Jozef troont, een ryke bron van hulp en steun geweest voor velen, die in moeilijkheden verkeerden. En velen, die St. Jozef op de Smakt, als vriend en helper leerden kennen, zullen Zondag hetzij persoonlijk aan wezig, hetzij via de radio, nog eens extra aan Hem denken. H openlijk zal zyn woonstee, her vallen en gedeeltelijk verwoest door de oorlog, weer geheel hersteld wor den. De gelegenheid staat open, voor allen, die St. Jozef enigszins willen vergoeden voor zijn talrijke weldaden, om bij te dragen voor dit herstel en wy twyfelen er niet aan, of velen zullen deze gelegenheid aangrijpen. Bovendien heeft hy aangekondigd, dat aan het eind van het volgend jaar de montage-bouw in gewone concur rentie zal moeten treden met de nor male woningbouw. Dan worden dus de verhoudingen volkomen gelijk ge trokken. Ook deze omstandigheid zal moeten leiden tot vervolmaking van de bouwmethoden en tot concentratie en combinatie der verschillende sy stemen. Dat zal als belangrijk neven voordeel tevens tot gevolg hebben, een hoognodige normalisatie van bouwelementen, die daarvoor in aan merking kunnen komen. Goed, de montagebouw is door de overheid in zyn korte baby- en kleuter tijd in bepaalde opzichten bevorderd en geholpen. Wie er een kwaad woord van zeggen wil, moet zichzelf maar eens de vraag stellen welke gefun deerde critiek het Nederlandse volk zou kunnen oefenen, wanneer de overheid zou hebben nagelaten deze kans voor de woningzoekenden vol doende ruimte te geven. Er zijn enkele gemeenteraden, die een toewijzing voor montage-wonin gen van de hand hebben gewezen. Dit zullen uitzonderingen blyven, doordat men in andere plaatsen de waard9 en het belang van de montage- woningbouw zal willen bezien in het raam van de totale nationale woning voorziening. We kunnen de bijdrage van de woningbouw volgens nieuwe systemen eenvoudig niet missen. We moeten de angst voor het on gewone en ongebruikelijke van ons afschudden, al was het alleen maar, omdat de nood ons daartoe dwingt. INGEZONDEN. Nederlandse pers van die dagen heeft geterroriseerd enz. enz. krijgt ocharm 8 jaren. En zo zyn er nog vele voorbeelden m te halen van wat nu geëist en uitgesproken wordt. Als ik dan daar tegenóver stel de uitspraak van een Philipsen uit ielsteyn, die 20 jaren kreeg, dan geloof ik, dat er in onze rechtspraak een en ander niet klopt. Als een onnozele landwachter 20 jaren kry'gt, omdat hy wat met een geweer heeft rondgelopen en een hooggeleerde professor, die het Ne derlandse cultuurleven heeft verpest bovendien vele mensen de dood heeft ingejaagd, 8 jaren, dan vraag ik me af, waar we in ons brave Nederland op rechtsgebied naar toe gaan. G. A. Geachte Redactie. Uw nummer van 23 April j.l, bevat een even raadselachtig als ernstig bericht. Ik bedoel Uw rubriek „Van Links en Rechts", waarin men lezen kan: „verpleegsters, welke totaal onbevoegd" zijn voor deze taak, ver richten (in Venray) bevallingen". Raadselachtig: waarom leiden on bevoegden bevallingen in een dorp, waarin 3 huisartsen, 2 vroedvrouwen en 9 andere artsen wonen Ernstig: in het Wetboek van Straf recht staat een onprettig artikel voor personen, die buiten noodzaak een beroep uitoefenen, waartoe de wet een toelating vordert. Nog méér ernstig: hoe kunnen de Venrayse verpleegsters er toe komen om zo de grenzen van hun bevoegd heid te overschrijden, terwyl tijdens de opleiding regelmatig het bestaan dezer grenzen naar voren wordt ge bracht Met alle respect voor Uw bericht geving geachte Redactie, ik hoop, dat U dit keer verkeerd ingelicht bent. Dr. Mr. H. Geachte inzender: Daar öök ons het door U bedoelde bericht aanvankelijk voor het Jaar 1949 als onwaarschijnlijk voorkwam, hebben wy ons, alvorens tot plaatsing over te gaan, naar de bron begeven om bevestiging. Deze bevestiging werd verkregen en ook thans, na het inzenden van Uw bericht, blykt onze bron rotsvast: Er werd ons thans medegedeeld. Dr. Mr. H. heeft er volkomen gelijk in als hij te kennen geeft, dat hier in Venray een Medisch corps is, hetwelk groot en kundig genoeg is om iedereen behoorlijk te verzorgen. Het zit hem echter in de werkver deling. Wat de èèn te weinig heeft, heeft de ander vaak teveel. (Dit laatste allicht ton koste van de cliënten). Ook het bestuur van het Groene Kruis is er reeds voor maanden leden op attent gemaakt, dat een verpleegster onbevoegd is om een bevalling to leiden of te doen. Ondanks dit gebeurde dit na deze mededeling nog. Ook lykt het ons een raadsel, dat nog steeds geen bureau voor preana- tale zorg in Venray is totstand ge komen, wat voor een groot deel dei- Limburgse Gemeenten prachtig dooi de vroedvrouw wordtgeleid (het gebouw is er toch) Zou het niet mogelijk zyn, dat onze geneeskundige dienst in Venray b.v. onder supervisie van de oudste geneesheer, Dr. Janssen, een soort U.N.O. belegde, waarby open kaart op tafel kwam en zodoende de volksgezondheid van Venray werd gediend Gerechtigheid De berechting van oorlogsmisda digers, N.s-B'ers enz. is nog steeds volop bezig. Iedere week staan de kranten er van vol en iedere week verbaas ik my opnieuw over de strafmaat, die nu wordt toegepast, tegenover enkele jaren terug. Lagerführers, die zweep en knuppel gehanteerd hebben tegen weerloze, uitgeputte mensen, krijgen levenslang, een piesident van een Nederlandse Cultuurraad, die de vijand hulp ver leend heeft tot en met het bittere einde, Nederlandse burgers heeft verraden, Joodse familie's heeft over geleverd aan de Moffen, de gehele Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DINSDAG 10 MEI KLEUTER-BUREAU DONDERDAG 12 MEI ZUIGELINGENBUREAU uit de Kerkdorpen. Tevens controle van de pokken- inenting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis, dat by besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg, van 9 April 1949 Nr. B 7280 is goed gekeurd het besluit van de Raad dezer gemeente van 22 Februari 1949 No. 46a, tot intrekking aan het open baar verkeer van de weg leidende vanaf de Oostsingel naar de Oud Oostrumseweg, gelegen tussen de percelen kadastraal bekend gemeente Venray, Sectie C no. 5858 en de nos. 1596 en 6364. Ingevolge het bepaalde in artikel 12, 2de lid van de Wegenwet, ligt dit goedgekeurde raadsbesluit vanaf 27 April 1949 gedurende veertien dagen voor eenieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage. De» aandacht zy er hierby op ge vestigd, dat ingevolge het bepaalde in artikel 11a der Wegenwet voor iedere belanghebbende uiterlijk tot op de dertigste dag na deze aankon diging van de beslissing van Gedepu teerde Staten beroep open staat op de Kroon. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door de raad dier gemeente in zyne verga dering van 22 Februari 1949 is vast gesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging en aanvulling van de Bouwveror dening der gemeente Venray Artikel 1. a. In artikel 28 wordt een nieuw tweede lid ingelast, luidende: „2. Het in het eerste lid bedoelde middel tot watervoorziening moet bestaan in een aansluiting op het buizennet van de N.V. Waterleiding Maatschappij voor Midden- en Noord- Limburg, indien enig deel van de woning gelegen is binnen een afstand van 40 m. van de as van een weg, waarin de hoofdbuis van de water leiding ligt of van het hart van een zodanige buis." b. Het bestaande tweede lid wordt derde lid, terwyl daarin achter „eener woning" wordt toegevoegd: „waarvoor de in het tweede lid bedoelde ver plichting niet geldt". Artikel 2. a. In artikel 29 wordt een nieuw tweede lid ingevoegd, luidende: „2. Indien het middel tot watervoor ziening volgens artikel 28 moet be staan in een aansluiting op het bui zennet eener waterleiding, moet in de woning tenminste één tapkraan aanwezig zyn, waarvan by voortdu ring gebruik kan worden gemaakt". b. De bestaande leden 2 en 3 worden vernummerd in 3 en 4. Artikel 3. Het tweede lid van artikel 94 wordt gelezen als volgt: „2. Ten aanzien ener woning, waar voor de in het tweede lid van artikel 28 bedoelde verplichting niet geldt, kan de betrokken Pharmaceutische Inspecteur van de Volksgezondheid gehoord, vrijstelling worden verleend van het bepaalde in het eerste lid van dat artikel". Zynde deze verordening overeen komstig het bepaalde in de Woning wet door Gedeputeerde Staten van Limburg by besluit van 13 April 1949 4e Afdeling No. B 8085 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, de 27 April 1949. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de „Verordening tot wijziging en aanvulling van de bouwverordening der gemeente Venray" vastgesteld door de raad der gemeente op 22 Februari 1949 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Limburg by besluit van 13 April d.a.v. 4e Afd. No. B 8085 ter gemeentesecretarie gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Oranjefeesten Zaterdag j.l. heeft Venray weer zyn Oranjefeesten gehad, wat dan hoofd zakelijk neerkwam op een tractatie van de jeugd en de verlichting van het stadhuis. We kunnen het betreuren, dat er niet meer te doen was voor de ouderen, waar niets is, heeft zelfs de keizer geen rechten en daaraan zal het wel gelegen hebben, dat menig jongeling en meisje op Horsterkermis te vinden waren. Intussen heeft dat niets afgedaan aan het plezier der kinderen, die na de plechtige kindermis optrokken naar het plantsoentje aan de Eind- straat, waar zy werden toegesproken door de heer Burgemeester en door Wethouder Odenhoven, die beide de betekenis van het Oranjefeest uiteen zetten. De goochelaar in het Luxor-Theater bracht menig jongenshart in de ver leiding om later ook maar goochelaar te worden, die allerlei schone dingen zo maar uit zyn mouwen schudt. 's Avonds gaf Venrays Harmonie en Mannenkoor de gebruikelyke sere nade, voor het feestelijk verlichte stadhuis. Achter de wolken Deze week brengt het Luxor-Theater de film over het probleem der zwer vende kinderen „Achter de Wolken", een film, die intussen reeds een ware triomftocht door Nederland gemaakt heeft. Men ziet de zwervende kinderen temidden van de ruïnes der Duitse steden en de moeilijkheden, die zich voordoen om deze ontheemde kinderen, die slechts concentratiekampen, wille keur, nyd en hoon kennen, weer in de normale maaischappy terug te brengen. Men ziet bet leed wat de oorlog en wat sadisme aan onschul dige kinderen heeft gebracht en we zien tenslotte het zo verdienstelijke werk van de Unac, de Verenigde Naties, die het kind pogen te helpen. Deze film leert ons, dat ons eigen leed zo klein en armzalig is tegen over wat de kleine 9-jarige jongen, de hoofdpersoon van deze film, reeds in zyn korte leven heeft moeten verduren, van grote mensen die zyn grootste vijanden waren. Wij kunnen deze film eenieder van harte aanbevelen. Deze film, waarvan H.M de Koningin de openingsvoorstelling by woonde en waarvoor in Groningen de ruiten der bioscoop werden ingeslagen, zal hier ook de nodige belangstelling trekken. 57 jaren trouwe dienst CASTENRAY. Dezer dagen werd door het Mannenkoor een serenade gebracht aan P.J. Strybos, die Beloken Pasen 57 jaren getrouw in dienst is geweest by de familie Strybos te Castenray. Dit zeldzame feest kon niet zonder meer voorbijgaan. By deze huldiging waren dan ook zeer vele belangstellenden tegen woordig. Pastoor Rieter welke indrukwek kende woorden sprak, reikte de jubi laris namens het hoofdbestuur van de LLTB een prachtige legpenning over, waarby passende zangnummers teu gehore werden gebracht. Petrannes, die reeds 82 jaren telt, is nog zeer kras. Na 's morgens het H. Misoffer te hebben bijgewoond, be geeft hij zich naar 't veld om er z'n werkzaamheden te verrichten. Van de fiets maakt hij nog steeds gebruik. Wy allen wensen hem nog vele jaren. „Petrannes"... hou je haaks... I GEVONDEN: een kip, vd. Borst, Schoolstraat NW 16; bankbiljet, J. H. Seykens, Leunen; zwart-witte hond, L. Janssen Overl. weg 27; roodwollen kindermuts G. Janssen, Langeweg 44; portemon- nai met inhoud, H. Bongaerts, Lan geweg 60b; groene windjack, Beer- kens, Langstraat na; portemonnaie met inhoud, Swinkels, Maasheseweg 9; ceintuur van jas, Wijnhoven, Sta tionsweg 35; bruin kerkboek, Mathy- sen, Mgr. Nolenstraat; zilveren ro zenkrans in étui, Manders, Akkerweg 19; huissleutel, Hermans, Langstraat 60; ijzeren gewicht, Thyssen, Oude Oostrumseweg 23; rubber kinderlaars, A. Douma, Schoolstraat 28; porte monnaie, vd. Kaay, Hofstraat NW 4; leren rywieltas, A. Baan, Oostsingel NW 14; leren handschoenen, Hotel Schaeffers, Schoolstraat; portemon naie met inhoud, van Bergen, Lang straat 10. De lente en het Venrayse natnur8choon... De lente is weer in het land en aan alle kanten barst het jonge groen naar buiten. De wereld fleurt op en prachtig wordt het weer in onze natuur. Maar telkens mist men ver trouwde dingen. Bomen, die zyn omgekapt, struiken on wallen, die zyn verwijderd, bossen, die zyn ver dwenen. En ondanks de vele voor schriften, die hieromtrent bestaan, ziet men er zo weinig voor terug komen. Wie herinnert zich niet de prach tige laan die de Maasheeseweg had Wie herinnert zich niet de bossen aan deze weg Brand en oorlog zijn de oorzaak van hun verdwijning, maar nog steeds is er niets voor terug gekomen. Kaal strekt de weg zich uit en kaal zijn de vlakten daarlangs. Wie herinnert zich niet de bossen

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1