Koningin Juliana 40 jaar. Bezinning! aan deze week SPORT BURGJSk vreugde over het feit, dat men nu eindelijk zekerheid had. De drost van het gebied Elten is dr. A. Blaauboer. In de verwijding bïi Sittard is het de heer H. Dassen, lid van de Tweede Kamer, die iri Tüddern zyn stellingen betrokken heeft. Daarmede heeft Nederland als enigste van de Beneiuxlanden bezi genomen van enkele kleine stukken grond, die slechts als grenscorrecties waarde hebben, maar als vergoeding voor geleden schade niet in tel komen. Toch heeft het de regering heel wat moeite gekost zy heeft zelfs met aftreden moeten dreigen voordat •4j hiertoe kon overgaan. Vooral de Eerste Kamer bracht diverse bezwaren naar voren en deze voelde er alles voor om het Belgische voorbeeld te volgen. Intussen is dit echter niet ge beurd en is de vreedzame invasie zonder ongelukken verlopen. Op de eerst komende Benelux- vergadering zal echter over dit onder werp nog wel het een en ander te doen zyn. Daarmede is nu ook een einde gekomen aan het gekrakeel van West-Duitsland, dat op hot ogen blik nog wel andere zorgen aan haar hoofd heeft. De drie Westelijke geallieerden heb ben namelyk verschillende concessies gedaan aan de verschillende Duitse partijen, waardoor het conflict met de geallieerden voor een groot deel is opgelost en deze pari yen dus zullen kunnen komen tot het samenstellen van de grondwet. Zo zal dus binnen kort de oprichting van een West- Duitse Staat tegemoet te zien zijn. Wat dat voor gevolgen mee zal brengen voor het gehele Westen zal de ty'd ons moeten leren. Berlijn zal niet tot de nieuwe staat behoren, De toekomst van deze stad is nog zeer onzeker, hoewel de Russen de laatste tyd pogingen in het werk stellen om een einde te maken aan het geharrewar en gekibbel. Nu zy gezien hebben, dat hun blok kade slechts op hun eigen hoofd is terecht gekomen en dat ditmaal het Westen niet van plan is te wijken, schijnen zy uit een ander vaatje te willen tappen. Praclisch behoeven zy enkel slechts de bruggen en wegen voor gerepareerd te verklaren (dit was immers de aanleiding tot blokkade) maar zy begrijpen zeer goed, dat daarmede de toestand geen haal beter is. Ook hier zal men moeten afwachten wat er achter de diploma tieke schermen wordt klaar gemaakt. Wat de uitslag hiervan ook is, Nederland merkt nu eerst goed. welk een kostbaar achterland Duits land was en het zal alle zeilen by moeten zetten om haar oude plaats weer te heroveren. België In België wordt de laatste weken voel achter de schermen gewerkt. Een en ander houdt verband met de koningskwestie. Het recente bezoek van Prinses Josephine-Charlotte is voor de konings haters een openbaring geweest en nu de verkiezingen voor de kamers in België binnenkort zullen beginnen, riskeren de socialisten niot om dé koning in het geding te brengen. Dientengevolge zyn de Belgische minister-president Spaak en zyn col lega van Justitie, alsmede de Prins Regent naar Bern gegaan en hebben daar langdurig met Koning Leopold geconfereerd. Onnodig te zeggen, dat de links® couranten prompt hun scheid- artikelen weer plaatsten, maar wat het uiteindelijk resultaat zal zyn. moeten we allen nog afwachten. Toch bestaat er nu een goede kans dat dit probleem, waar onze Zuider buren reeds zo lang mee sukkelen, tot schade en schande van hun land, binnen kart® tijd definitief wordt opgol®it. CHINA. In China is het dan zoover geko men, dat de Rode horden het onme telijke Rijk practisch in hun bez r hebben. Nanking is gevallen en ShanghaJ zal wel veroverd zyn, als deze krant verschijnt. Daarmede heeft Rusland zyn heer schappij uitgebreid over een groot deel van Azië en wat dat beduidt leert een korte vergelijking met het Oosten van Europa. Verdwijnen zal het oude trotse Chinese Ryk en het zal een willige slaaf worden van de dertien mannen in het Kremlin. Dat de Indische Regering er als de kippen by was om het gezag de; Roden in bepaalde delen reeds te erkennen, geeft wel een duidelijk beeld van wat ons te wachten staat. De invloed van het communisme is reeds verder doorgedrongen als wy hier in Europa wel willen er- kenhen. Frans-Indo China zal de volgende candidaau zyn, reeds woelt het en draait het in dit land, waar Frank rijk ternauwernood de orde handha ven kan met zijn vreemdelingen legioen. India heeft de Roden al erkend en hoe staat het in de Engelse Strait Settlements Is hier de orde ook' niet reeds dikwijls wanorde en kuiperij Tegen het kleine Nederland, dat het gevaar in Indonesiö zag, wordt dreigend de vinger geheven, maar Amerika is reeds aan het onderhan delen met het Rode China. Wat hier in Europa wordt opge bouwd door een dure luchtbrug, wordt in Azië willens en wetens afgebroken. En Node: land is daar mede de dupe van. De laatst® jaren hoort men voort durend de roepstem ombezinning. Men leest het dagelijks in klanten en boeken. Hieruit blijkt hoezeer men er behoefte aan heeft. Maar dan moet men zich ook op de allereerste plaats „bezinnen" op de betekenis, de inhoud van het leven. In een retraite hebt ge tijd om te „bezinnen", om biddend na te denken Morgen Zaterdag viert Hare Majesteit Koningin Juliana haar veertigste verjaardag. Wel doet het even vreemd aan, dat 31 Augustus niet meer de Koninginnedag is, maar 30 April. Overal zullen de vlaggen gehesen worden, overal zal er vreugde zijn. In Soestdijk, in het witte paleis, maar ook elders in de harten der Nederlanders, omdat het goed is te leven onder de Oranjezon. Wij Limburgers lopen niet zo gauw warm als de Hollanders voor de Koninklijke familie, maar het verleden heeft meerdere malen getoond, dat de liefde, die wij de Koningin toedragen, diep in onze harten verankerd ligt. Nu Koningin Juliana, temidden van haar gezin, temidden van haar volk, haar verjaardag viert, blijft ook de Limburger niet achter om Haar zijn beste wensen aan te bieden en God te vragen Haar nog lang voor land en volk te bewaren. Het programma van de feestelijkheden, die in Venray wor den georganiseerd, onder de auspiciën van het Oranje-Comité luidt als volgt: De dag wordt ingezet met een plechtige Kindermis om 9 u. Om half 11 komen de kinderen bijeen op het Hensenius- plein en trekken vandaar naar de Juliana-boom in het park aan de Eindstraat. Aldaar worden ze toegesproken door de Burge meester. In de namiddag is er om 2 uur voor de schoolgaande meis jes en om 4 uur voor de jongens een voorstelling in het Luxor- gebouw, Mr. Magiciano zal met een gevarieerd programma de jeugd gedurende een paar uurtjes bezig houden. Alleen leerlin gen der Lagere School hebben toegang. 's Avonds om 8 uur concerteren op de Grote Markt, die feestelijk verlicht wordt, Venray's Harmonie, Mannenkoor en Gemengd Koor. Bij gunstig weer geeft de Turnclub een demon stratie op het Marktplein. INWONERS VAN VENRAY, TOOIT U MET ORANJE EN LAAT DE NEDERLANDSE DRIEKLEUR VAN UW HUIZEN WAPPEREN unnninounmi over de ware betekenis van het leven. Een retraite is voor elke mens een verkwikking voor de ziel. Er zyn er op retraite geweest en trouwe retrai- tanten geworden, die vroeger be weerden, dat geen 100.000 politie agenten hen naar de retraite zouden krygen. Probeert het ook eens. Voor jonge meisjes wordt er van 1—13 Mei een retraite gegeven te Roermond. En voor meisjes die verkering heb ben een speciale verloofden-retraite van 17—20 Mei. Men kan zich nog opgeven of in lichtingen krijgen by Pater Domitius, Patersklooster. Het voornaamste Nieuwe prijzen voor schoenreparaties De Staatscourant publiceerde dezer dagen een nieuwe pryzenbeschikking voor schoenreparaties. Voor een paar gespijkerde of ge klonken zolen en hakken voor heren, is de maximumprijs bepaald op f3.90. Zyn ze houtgepend, gelijmd of machi naal genaaid, dan is de maximumprijs f -4.30. Voor werkschoenen mag per paar 35 cent extra in rekening wor den gebracht. Met een uitzondering voor dames sportschoenen, zyn de maximum prijzen voor reparatie van dames schoenen, wanneer zij van zolen en hakken worden voorzien, bepaald op f 3.20 (gespijkerd of geklonken) en op f 3.50 (houtgepend, gelijmd of machi naal genaaid). Voor jongensschoenen, maat 36 tot i met 39 en damessportschoenen, zyn deze pryzen resp. f 3.40 en f 3.75 Voor kinderschoenen maat 31 tot en met 35, resp. f 2.80 en f 3.05; voor kinderschoenen tot en met maat 30, rep. f 2.30 en f 2.50. Bij reparatie met rubber zijn de pryzen belangrijk lager. Voor heren b.v. f 2.90, wanneer zolen en hakken gespijkerd of geklonken worden aan gebracht en f 3.30 als ze houtgepend, gelijmd of machinaal zyn genaaid. Ook de overige, hier niet genoemde reparatie-werkzaamheden zyn tot in details geregeld. Hiervoor zy verwezen naar de prijsaanduidingen, welke de schoenreparateurs verplicht zyn op duidelijke wijze in winkel of werk plaats op te hangen. Meer vet spek op de bon Aangezien gebleken is, dat onder de tegenwoordige omstandigheden spek en vet varkensvlees moeilijk zyn af te zetten, waardoor aanzienlijke voorraden onverkoopbaar dreigen te worden, zal met ingang van Maandag 25 April 1949 tijdelijk een wijziging worden gebracht in de rantsoen waarde van het vette spek en van een aantal vleeswaren-artikelen, waarin voor een belangrijk deel spek is verwerkt. Op de nieuwe vleesbonnen 101,102, 103 Vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaarten voor bijzondere arboid, enz. gemerkt met de letter L(odewyk) en de rantsoenbonnen voor vlees zal het publiek in de eerstvolgende weken voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vers vet spek (waaronder tevens te verstaan kinnebaklappen en vette lappen) kunnen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maat regelen gelden niet voor de oude vleesbonnen, die Zaterdag 23 April hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten en leverkaas mogen thans zonder inlevering van bonnen worden verkocht, evenals bloedworst en tongworst, waarin in tegenstelling met voorheen spek mag worden verwerkt. De pryzen waarvoor bloedworst en tongworst met spek aan het publiek mogen worden ver kocht, bedragen ten hoogste respec tievelijk 19 en 25 cent per 100 gram. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal deze maat regel alleen handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mo gelijk is. De Duitse propaganda heeft de voorbije maanden nogal geschermd met de 300 millioen ton"steenkool die zich in de bodem van de nu Neder lands geworden Zelfkant, zou be vinden. Te bevoegder plaatse verna men wy thans echter, dat zich alleen in een heel klein hoekje ten westen van de vermaarde storing, de Feldbisz, kolen bevinden op 350 meter diepte die van Nederland uit- zyn te exploi teren. Maar de hoeveelheid is gering. Nederlands-Duitse grens open? Volgens mededeling van de heer H. Dassen, de hoogste Nederlandse gezagsdrager in het Drostambt Tud dern zal vermoedelijk eind volgende week reeds 't bosluit te verwachten zijn waarbij de oude Nederlands»- Duitse grens voor alle verkeer open gesteld wordt. Het aantal aanvragen voor een grenspas van de zijde der Zelfkant bewoners is zo groot, dat, wanneer dit nog aanhoudt, iedere Zelfkanter in het bezit van een grenspas is, zo dat verdere grenssluiting van geen betekenis meer is. De eerstkomende dagen zal de grons nog gesloten bly'ven om eventuele smokkelgevallen te voorkomen. Zodra echter de geldsanering heeft plaats gevonden bestaan er niet langer redenen om het wederzijds verkeer te bemoeilijken. In de loop van Maandag werd de helft van de bevolking van het gehele correctiegebied geregistreerd en van distributiebescheiden voorzien. Tevens had de omwisseling plaats van het eerste bedrag aan marken tegen Ne derlandse guldens. Felle bosbrand te Arcen Zondagmiddag brak een bosbrand uit in de omgeving van de "Witten berg onder het gehucht Lomm, een van de mooiste gedeelten van het bekende Noord-Limburgse touristen- plaatsje Arcen. Na ingespannen arbeid slaagde men er in het vuur te bedwingen, waartoe een groot aantal brandweerlieden uit Lomm, Arcen en omgeving en de Venlose brandweer het hunne bij droegen. Ook een dertigtal militairen hielp mee aan de bestrijding van het vuur. Lomm heeft door deze brand, waarbij 100 ha hei en dennebossen verloren. De brand is ontstaan op een door wandelaars druk bezochte plaats en is vermoedelijk aan onvoorzichtig heid met vuur te wyten. De Nrd. Limb. Yarfeensfokdag, waarvoor van de zyde van de var kensfokkers grote belangstelling schynt te bestaan, wordt gehouden heden Vrijdag 29 April op het terrein van café Deenen te Heyen. Er werden ruim 100 inzendingen ingeschreven, een getal, dat na de oorlog rog niet werd bereikt. Zingende zusjes keren terug. De tournée, welke de Venlose zingende zusjes in Indonesiö maken met het gezelschap Vrolijkheid van Noord tot Zuid, zal op 4 Mei in Batavia beëindigd worden. PerK.L.M. zuilen zy half Mei weer in Nederland arriveren. Op verzoek van de NI WA blijft de pianist Richard Schweitzer nog drie maanden in Indonesië. Hy gaat nog een tournée maken door Oost-Java, gewapend met een electrische gra- mofoonversterker en zyn accordeon. Het ligt in zyn bedoeling de jongens op de buitenposten wat te gaan ver pozen. VLEES EN VET IN DE HERFST VRIJ Krachtig wordt gestreefd naar de opheffing van de distributie van kaas, vlees, vleeswaren, spysvetten en koffie. Voor vlees en vet wordt als tijdstip daarvoor gedacht aan het begin van de herfst. Aldus heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. In deze nota, die een aantal wyzi gingen op de begroting-1949 van liet Landbouwegalisatiefonds bevat, ver klaart de minister, dat het tekort op de oorspronkelijke begroting van 359,2 millioen gulden is teruggebracht tot ruim 226,7 millioen gu'den. Deze ver mindering van 132,5 millioen is voor namelyk te danken aan het streven der regering de last der subsidies geleidelijk te verminderen. Da opheffing van de zogenaamde bakkerstoeslag vermindert de uitga ven met 43 millioen. De verlaging van de melkprijs brengt echter voor het fonds weer hogere kosten tot een bedrag van ïfi millioen met zich mee. De lagere raming van de inkoop prijzen van granen maakt alleen al voor de veevoedersector een voordelig verschil uit van ongeveer 43 millioen en voor de broodgranen bovendien nog ongeveer 20 millioen. NIEUWE TEXTIELPUNTEN Hei" ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat 45 textiel punten van do textielkaart YA 905 worden geldig verklaart. Met ingang van 28 April zyng6ldig geworden de bonnen gemerkt „S een punt", „T een punt", „S vijf punten", „T 5 punten", „S reserve" ter waarde van 10 punten en „T reserve" ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans aangewezen punten wederom voor een periode van vier maanden zullen moeten strekken. LESTOESTEL BIJ SCHIPHOL NEERGESTORT Allo vijf inzittenden omgekomen Het is Dinsdag een zwarte dag ge weest voor de Rijksluchtvaartschool. Laat in de avond is namelyk een tweemoterig Beechraft-lestoestel van deze school bij een oefening op geringo afstand van Schiphol neergestort. De machine vloog in brand en de vyf inzittenden vonden in de vlammen een jammerlijke dood. De kostprijs van een ei Yolgens berekeningen vanhetland- bouw-economische instituut zal de kostprijs van een consumptie-ei over 1949 op vermeerderingsbedryven 11.3 cent en op gewone pluim veebedrijven 10.2 cent bedragen. De productie van een broedei zal gemiddeld 5.9 cent hoger liggen. Bij de berekening is het exportzegel voor eieren niet in aanmerking genomen. Het ziet er dus niet naar uit, dat er veel verandering in de oierprysen zal komen. Eindliovens oorlogsgetroifenen protesteren De by de vereniging „Demerbelangcn" aangesloten Eindhcvense middenstan ders allen voormalige bewoners van de in 1942 door een bombardement geheel verwoeste Demer, belegden Maandagmiddag een vergadering, tydens welke verschillende sprekers heftig hebben geprotesteerd tegen het wetsontwerp „materiële oorlogsscha de". De vergadering werd door een zeer groot aantal belangstellenden bezocht, onder wie zich ook vele leden van de Staten Generaal, de Prov. Staten de gemeenteraad en het college van B. en W. bevonden. Sprekend over „herbouw in theorie en practyk" becritiseerde de heer A. Schouten, directeur van de landelijke federatie voor oorlogsgetroffenen, de onvolledigheid van het wetsontwerp. Yolgens spreker houden de economi sche motieven, die liet ryk voor oen weigering van integrale vergoeding meent te kunnen aanvoeren, geen steek, daar de welvaart van de ver woeste gebieden van het grootste belang is voor de welvaart van het gehele land. Sociaal gezien, noemde de heer Schouten het eveneens een plicht, dat liet Ned. volk, dat geza menlijk de oorlogsrisico's heefi moeten diagen, ook collectief de schade draagt. Eerst moet dit recht van de getroffo- nen erkend worden, de financiële uitwerking komt pas op liet tweede plan. De perschef van de Kath. Midden standsbond, de heer W. Perquin, schetste de moeilykhedan van de voormalige Demerbewoners, die roeds sedert 1942 hun bedrijf in nood win keltjes voortzetten. De conclusies, waartoe deze spreker kwam, behels den alle verbeteringen op het wets ontwerp, met als voornaamste dat het ontwerp als noodwet gestalte zal moeten krijgen onder de belofte, dat binnen vijf jaar de integrale vergoe ding tot de mogelijkheden zal behoren. gemiste kanseh hebben menig les ge geven, die nog slecht begrepen zijn Want het staat wel vast, dat van deze vyf Venray nog lang de slechtste niet is. En daarom jongens, de moed niet laten zakken, maar flink aanpakken en de toekomst niet te somber zien. Zondag komt E.Y.V. uit Echt op bezoek, dat nog maar een wedstrijd gespeeld en gewonnen heeft. Weel een moeilijke opgave, maar als er met enthousiasme gevochten wordt en tot het einde toe, dan is een overwin ning mogelijk. We wensen de spelers veel succes en hopen, dat a.s. Zondag onder staand lystje een flinke verandering ten voordele van S.V.V. te zien mag geven. Roermond 21 10 3 5—3 E.V.V. 1 t 0 0 2 3—2 Heer 210125—4 Teg.Herten 1 0 1 0 1 1 1 S.V.V. 2 0 0 2 0 3—7 OP DE LEMEN BAAN. Zondag had het grote A-concours plaats van de Nrd.Limb. Beugelbond op de baan „Geliek op" te Venlo. Elf verenigingen, elk met vier spelers namen hieraan deel in 22 partijen. Hier waren prachtige, span nende partijen te zien. Uiteindelijk plaatsten zich drie verenigingen in de finale, nl. de Kui ters, Tegelen, de Fiatsers en D.O.S. uit Baarlo. De einduitslag was: 1. de Kuiters,, Tegelen, 2. do Fiatsers, Baarlo. Jammer genoeg mocht het niet lukken een onzer verenigingen uit Venray (district II) deelachtig te worden aan een der pryzen, hoewel zij goed speelden en lang niet de minste onder de beugelkunstenaars waren. - Op 12 Juni zal 't B.-concours plaats vinden in Venray op de baan „Onder ons". Hopelijk zullen zy daar beter succes hebben. Op het ogenblik is bekerhouder Ons genot" Heide. Dit jaar zal de concurrentie echter zwaar zjjn om deze te behouden. Er zal dus goed getraind moeten worden. Nieuws uit Venray en omgeving Sportnieuws S.V.V. We hebben Zondag geen geluk ge had. Was in het eerste half uur, toen S.V.V. verreweg de meerdere was, al het werken met een puntje beloond, het verloop van de wedstrijd zou heel wat anders zyn geweest. Dat is echter niet gebeurd en Heer nam de leiding over en wist deze om te zetten in twee sprekende doelpunten. Even voor de rust kreeg Venray zyn eerste en enigste togenpunt. Na de rust werd van be: de zyden slecht gespeeld en menig goede kans verknoeid. Een penalty verschafte Heer het dorde doelpunt en het daar op volgende offensief van S.V.V. werd hopeloos in de war gestuurd door het pechduiveltje, waarna de rest van de wedstrijd een buitengewoon flauw verloop had. En daarmee is de promotiekans voor Venray wel een flink eind ge daald. Dat wil echter niet zeggen, dat het hopeloos is, nog lang niet. Er zyn nog altyd zes wedstrijden te spelen, waarvan de einduitslag nog niet vaststaat. Maar.... er zal dan ook gespeeld moeten worden. De beide Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. VERLOSKUNDE (aany. bericht) Wekelijks spreekuren 's Woensdags van 2 tot 4 en van 6.30 tot 7.30 uur. VROEDVROUW KRUIJSEN-MEESTERS Oostsingel 12 - Telefoon 462 Openstelling kantoren op 30 April en 5 Mei a.s. Op Zaterdag 30 April zyn de kan toren geopend tot 's morgens 10 uur en alléén voor de telegraaf- en tele foondienst en voor de postdienst wat betreft de zegolverkoop, spoedbehan- delingen van de post-, cheque- en girodienst en telegiafische postwis sels. Op Donderdag 5 Mei is het kan toor te Venray na 16 uur en de overige kantoren na 15 uur voor diensten gesloten. Auto-ongeluk. Woensdagmiddag gebeurde er op de Deurnese wag wederom een ernstig ongeluk. 2y het passeren van een vrachtwagen slipte de be stelwagen van het Stucadoorsbedryf H. Arts en Zn. alhier, waarby een drietal bomen geramd werden en de wagen onderstboven sloeg. De inzittenden werden eruit ge slingerd, waarby een tweetal zodanig verwond werd, dat zij naar hèt ziekenhuis werden vervoerd. De rest kwam inet de schrik vry. Het voertuig is zwaar beschadigd. Schoorsteenbrand. Woensdagmiddag meldde de sirene een schoorsteenbrandje in de Hoen derstraat. Boter vegen in 't vervolg DE H. KINDSHEID. Wat doen Uw kinderen voor de Missie, voor de arme heiden-kinderen? Ieder katholiek kind onder 12 jaar behoort, volgens het verzoek van de Paus, lid te zyn van de H. Kinds heid. Zouden we in Venray het jaarlijkse feest van de H. Kindsheid niet in ere kunnen herstellen Al zal het de eerste jaren nog wel niet zo zyn als het vroeger was, omdat door de oorlog veel is verloren gegaan. Er zal toch nog wel iets van temaken zyn, iets wat de kinderen aanspreekt, zodat ze merken, dat zij ook iets voor de Miasie kunnen doen. Benoeming. Tot Directeur van de Zuivelfabriek en Melkinrichting „St. Isidorus" te Udenhout (NB.) werd benoemd de heer H. Janssen, voorheen Directeur van de Zuivelfabriek te Oostrum. Zilveren ambtsjubileum. Op 1 October a.s. hoopt de Heer W. H. Driessens, aan de Heide, de dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaren zyn ambt als Hoofd der School aldaar aanvaardde. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding hoofdgebouw Pav. B van de Psych. inrichting „St. Anna" J. P. A. Nelissen, Venray f 134.134 J. Akerboom f 129.400 J. Verhoeven j 117.800 Aanbesteding Peelboerderijen Vry dag vond in opdracht van de gemeente Venray de aanbesteding van de bouw van acht peelboerderijen. H. Gooren en M. Theunissen, Yssolsteyn f 166.000,— C. Akerboom, Venray f 172.000,— Hagens—Martens Horst 174.090,— F. Poels, Horst 177.600,— Lemmen, Sevenum 182000,— P. Koenen, Holthees 183.660,— Manders, Liessel 189.600,— Geb. Oudenhoven, Venray I 190.000,— v. Greyn en de Groen, Rosmalen 198.288,— v. Boxtel, Vught 199.800,— A. v. Dyk, Helmond 200.000,- Gebr. Vos, Geraert 200 300,— fa. Vollebergh, Venray 202.222,— J. Verhoeven, Venray 202.400,— Nagel en Hollander," Som eren 208.500,— J. Dame, Mill 239.419,— v. BreetHoog-Woud(N.H.) 244.334,— Wielersport. Op de Zondag gehouden Ronde van Siebengewald hebben onze Venrayse renners zich wederom kranig gehou den, nl. ie Voesten, 2e Bergmans, 4e A. Willems. Jammer genoeg kwam Jacobs te vallen. Muzikale sliow Zaterdag en Zondag kunnen de lief hebbers van Hawaï-muziek en cowboy songs hun hart ophalen aan de muzi kale show, die in Zaal Wilhelmina gegeven wordt door The Kilinoa Hawaians en de Texas Rangers. Ongetwijfeld zullen zeer velen dit buitenkansje niet willen missen en eens een kijkje gaan nemen. Voor bijzonderheden zie advertentie. Vergadering Katli. Arbeiders uit Yenray Nadat de Middenstand op buiten gewone wyze is geslaagd, wil ook de arbeidersstand trachten een lyst samen te stellen, die de wil zal zyn van het gehele arbeidende volk van Venray. Daarom hoopt ook het Kies- comité, dat de zaal Schellen te klein zal zyn, daar er een eenheid van candidaten is en het zal juist aan de arbeiders liggen of deze lijst gehand haafd zal blyven. Juist de verkiezing van de Gemeenteraad is zeer belang- ryk, daarom mag het beroep niet tevergeefs zyn. Zie verder advertentie in dit blad. K.A.R.-nienws De Solidariteitsdienst van de K.A.B. houdt op 14, i5en 16Mei, een Fancy- Fair in zaal Wilhelmina, ten bate van deze dienst. In het verleden heeft deze dienst meerdere malen getoond, deze op de juiste wyze te weten te organiseren en zy twyfelt er niet aan of dezo zal ook slagen. Tweede Opbouw tentoonstelling te Blitterswijck. Met de Pinksterdagen zal te Blit terswyclc do tweede Opbouwtentoon- stelling worden gehouden, waaraan ook weer paarden- en veefokdugen verbonden Alle 70 stands in de grote tenten zijn reeds besproken. De hele tentoonstelling zal met de expositieruimten, consumptietenten, de kermis- en de keuringsterreinen een oppervlakte van 5000 M2 beslaan afgezien nog van een circus, dat men verwacht. als slaaf hy indordaiL:,. het tegend? ook geen t denken da-ï011 wordt. Dan gaaj0 de gemeen oen andero \n zoeken en v dat degene schreeuwen^ mond hebbeu-1 hebben vooign die deze var prefereren bj Niemand is een axicfT als door ve^c lopen wokc2,eu achtig. DISTR'i iL Bijzoila, Van 2-1. a ingeleverd lcje voor bijzond^ 8e periode.; Inzend.-ngp0 staan. De aa de en ód(de controle te t INGEZONDEN. Het schijnt, dat de hand- en span diensten de laatste weken de belang stelling hebben getrokken tot ver in den lande en zelfs zo, dat dagbladen hun verslaggevers hier naar Venray hebben gezonden, die grote stukken schreven, al dan niet met foto's ver sierd over dit chapiter. Nu is dat helemaal niet erg en deze vreemdsoortige „slavernij" zal dan ook wol voor het merendeel van Nederland onbekend zyn, als er niet aan "een en ander een luchtje zat. Deze belasting is hier in Venray al jaren lang geheven, zonder dat iemand daarop aanmerkingen had of iets vreemds inzag. Maar nu is plotseling het hek van de dam. Nu zyn we slaven geworden, nu is de gemeente een oude potentaat en dergelijk fiaais meer. En nu voelt zich ook plotseling een ieder geroepen om de schop ter hand te nemen en zelf te gaan pikkenierer., iets wat men voor enkele jaren terug voor geen geld van de wereld zelf gedaan zou hebben, ais men riet ge wend was met de schop om te gaan. Nu schynt het plotseling de mode geworden te zijn en men wordt niet voor vol aan gezien als men niet is wezen pikkenieren. Onder pikkenieren verstaat men dan: wat op de schop hangen, elkaar voor de voeten lopen, een hartverster- kertje nemen en dergelijk fraais meer, maar in geen geval de gemeenschap dienen door zyn belasting te botalen in de vorm van handenarbeid of door spandienst te verlenen. Ik geef direct toe, dat veel van deze dingen door d9 gemeente zelf in de hand zijn gewerkt. Van een be hoorlijke verdeling der werktijden is geen sprake, alles komt opeen hoop, juist nu voor de boeren een druk seizoen begint, terwijl zelfs geen ouden van dagen, die door de Staat der Nederlanden als bewys van hun 011- productiviteit de Ouderdomsverzeke- ring krygen, worden gespaard. Daarenboven is de maatstaf waar mede een en ander wordt opgelegd, ook niet van een prima gehalte, maar dat mag en kan toch geen reden zyn om deze belasting op een der gelijke manier in discrediet te brengen. Velen zyn door deze vorm van be lasting betalen inderdaad zeer ge holpen. Er is altyd wel een dag vrij te maken, waarop dit werk kan ge daan worden. Heeft men hierin geen trek, dan betaalt men. De Hemel zou geprezen worden als PaLieftinck ook andere van zyn belastingen op een dergelijke vlotte manier zou willen afrekenen. Dat heeft metslavendrijven en wat dies meer zy geen spaan te maken. Er is nog niemand in de vooraf- gaaande jaren gevonden, die zich ooit van 21 o'- GEBOREN: Vermeulen (aa Feunissen \llK selsteyn,-];,: van Hoof Jq j Oornmans Jq\\ v/1. Elzen y Hillebrand (ja Rongen Wilta Versteegen »i, OVERLEDE) Kust9rs bL Heesen Maiy.' Veltum. Rutten Ei -w mans Martiou tionsweg 5. ONDERTRQ- Hoensolaafim Opl 00 en Ti M te Venray. van den iPe Jacobs Ami Venray. Giassens kels Sebaslb Venray. GETROUW Peeters Gas, Rykslaridboii.rl. Maria, 25 jaseit Janssen Ai2s en Theuws ior; te Venray. Schwachüiter man en Venn beiden te Ve KERKE IJS PAROCHIE KiSt PAROCIIIE-fi Priester v.d.v. Pater Don, I ZONDAG :ir Vrouw en St.yii t.e.v. St. Aas Communie iH. leesmis oven. 9 uur leesraiiiu 7.15 vertrektf c vaart van Coan 8.30 H. Mis aal ganisten, 3 tin en Rozenhoed MAANDAG30 overleden par.nc voor behoudetgk dienst Möretri uitvaart D. lai Hoogmis uit oa: huwelijk. DINSDAG:) 1 Geest, 7 umrni: Scheefhals, B'es vd. Kuip, sst. van Meyel, 9rn: baarheid bij lig WGENSDJSol Jozef, 6.30 fes Gelofte, 7 uéni Heuvel-Beerk 7. Leenders, bc\doi gest. jaard. AH. Maria Muis, 11 baarheid byig Drabbel s. DONDERDi 6. behouden terdr broers, 7 uurfci: Aerts, 7.30 let O' Drabbels, 8. i>- mans en eclilfe- om te biechfear VRIJDAG :Vr toegowyd aiH- Vandaag worèPf de zieken geto 6. H. Hart van»s Henri Oudenfe» berdina Vulltfhi Sophie Sala-flar ZATERDACe wijd aan OL Priesterzaterc6.. hoogmis, 7 u^- man en Peter Si Lamberdina jaard. Z.E. IP- (2kl), 10 uufht: voor bruid# G 5.30—7.30 gefrei 8 uur vergaaf 1 Familie. In de Mepd Rozenhoedje fi'f; A.s. Zondag Katholieke lP"e HELDE Z018 van Cuyck,- i-r Rozenhoedje. Vrijdag 7 ff*81 VELTÜM IBr( plSl Zondag 6.30 en 7.30°J' 7.30 t.e.v. H.'d tot zekere i!,e; waarna Te D(vo van Koningiian pers, 5 uur 111 Kroontje.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2