WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Geestelijke vervlakking in Frankrijk... Wat er in 1948 gebouwd werd Mei-actie Stichting l940-'45 SPORT Een Paashaas die een piloot redde. Zaterdag"23 April 1949 No. 16 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K i780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De klacht over geestelijke vervlak king is algemeen. Het eenvoudige, goedgelovige volk van Limburg is door deze ziekte nog wel niet tot in zijn interne organen aangetast, maar wordt er wel zeer ernstig door be dreigd. Geestelijke vervlakking wil zeggen, dat de geestelijke waarden niet meer in tel zijn of althans aan do beurs 7,t>cr laag g-noteeid staan. In een eeuw, die zicli vergaapt heeft aan de wonderen van de techniek en deze techniek zelf als haar nieuwe god aanbeden heeft, kan men niet ver wacht-ui, dat do bovenwereldlijke be grippen eeuwigheid, onsterfelijkheid, deugd, genade, verlossing en zalig making in ons gedachtenleven op de voorgrond staan. Veel eiger is nog het feit, dat de ongeziene -werkelijkheden van nog veel hogere orde: de wijsheid, de al macht en de liefde van God factoren zijn geworden, waarmee de grote politiek van de dag, de economische opbouw van t-en in puin gescholen wereld en de kleine wereld in ons eigen hart niet in het minst rekening houden. Al'es wat er in de wereld beproefd en geëxperimenteerd wordt, zijn slechts lapmiddelen, mijlpalen op de verkeerde weg, wegwijzers die de argelozen Qaar het moeras voeren. Er is slechts één weg van hernieuwing, van heropbouw. Dat is de terugkeer tot God en tot de waarheden en be grippen, die onveranderlijk met bet beslaan van God verbonden zijn. Alles wat. er gebouwd wordt, mist het soliede fundament, hangt feitolyk los in de lucht. Wie geen ander leven waardeert dan de schim van dit aardse leven, dat vluchtig als een rookpluim voorbij drijft, wie geen andere waarheid aan neemt dan de zelf-uitgevonden dwaas heid van op hol geslagen leeghoofden, wie geen andere duur erkent dan de voorbij vlietende tijd, die iedereseconde storft en opnieuw geboren wordt, wie geen enkele waarde aanvaardt dan welke in cijfers is uit te drukken en in vaste koersen te berekenen, wie geen andere viees kent dan de angst voor het leven en de onzekerheid van de toekomst, hij kan geen enkel houvast voor zijn wankele pogingen, geen enkele haven voor zijn rond zwalkend schip. De verzwakking van de eeuwige waarheden outneomtzin en betekenis aan het aardse leven en aan iedere menselijke daad. Dit leven kan slechts verstaan, begrepen en menswaardig beleefd worden, als Go J er achter staat, de Heer en Meester over heel de schepping, het einddoel van ieder geschapen wezen, de bron van het geluk van iederen mens. Hoe minder de mens naar God luis tert, hoe minder hij met zijn wetten en eisen rekening houdt, hoe meer hy' zy'n volstrekte zelfstandigheid en onafhankelijkheid verdedigt, hoe meer hij zijn eigen doel wil zy'n, hoe meer bij opgaat in de materie en in de resultaten van het koude, zakelijke intellect, des te drassiger wordt de grond onder zy'n voeten, des te don kerder de nacht die over zijn puinen ligt, des te- ingewikkelder de pro blemen die hem half gek maken, des te uitzichtlozer de toekomst, die geen enkel blijde verwachting meer in hem oproept. Er is slechts één weg naar de waarheid en het leven, naar de rust en de vrede, naar de welvaart en de voorspoed en die luidtherstel van de geestelijke waarden, bezinning op het einddoel van 's mensen leven en streven, aanvaarding van de zedelijke wetten, die aan de diepste aard van de mens beantwoorden, erkenning, dat een God is, die boven de wereld staat, haar bestuurt en in stand houdt en van alle mensen eist, dat ze zy'n bestaan erkennen, zijn wetten aan vaarden en hun leven er naar in richten. Zonder geloof en zonder God bouwen de werklieden tevergeefs. P. H. RONGEN O.C.R. De Nederlandse boer De resultaten die de Nederlandse boer, naar Frankrijk geëmigreerd, bereikt, zijn op z'n minst genomen, uiterst verrassend geweest. In Frankrijk was de landbouw lelyk afgezakt. De regering had er nimmer veel belangstelling voor getoond, ver wachtte veel meer van de wijnbouw die één van s'lands grootste indus- triën vormt, maar de belastingen waren niet gering en de opbrengsten laag, zodat de boerenstand nimmer welvarend was en men het de Franse boer ook moeilijk kwalijk kan nemen, dat zijn belangstelling in het bedryt taande. Bovendien sprak ik nog nooit met een Franse boer die inderdaad met hart en ziel „boer" was. Fe ver knochtheid aan zyn grond en zy'n werk zoals die veelal bij de Neder landse landbouwer wordt gevonden bestaat er niet, het Franse karakter, nogal oppervlakkig en luchthartig, leent zich er ook niet toe en wanneer daarby' dan nog komt, dat al het eventuele zwoegen en sjouwen toch niets geeft en men op één nogal armoedig punt blijft staan, is het geen wonder, dat er een toestand ont stond die onhoudbaar was. Yelen hobben hun boerderij eenvoudig in do steek gelaten en laten verwilderen zochten een bestaan in de fruit- kwekeryen, dichterbij de grote steden waar de transportkosten der produc ten lang niet zo hoog waren. Tijdens de oorlog echter kwam er weliswaar een vijandelijke maar in zekere zin toch heilzame stek achter de deur te staan en, ofs<hoon ge brekkig werd de Fjansman dan toch geloond, dat zyn grond iijker was dan hij dacht. Na de bevrijding, toen de dollars schaars waren en nóg zijn 1 en men alles op alles moest zetten om b.v. de import van eraan zo laag mogelijk te houden, werd er plotseling de grootste aandacht aan de nationale landbouw geschonken en ging men zich eens beseffen hoe groot de chaos op dit gebied wel was en hoe achterlijk er gewerkt werd. Door de onteigening van een vry groot aantal bedrijven van collabora teurs beschikte de regering ov9r de mogelijkheid om buitenlanders en dan wel voornamelijk Nederlanders naar Frankrijk te laten komen en in de resultaten is men verre van teleur gesteld, de statistieken tonen dit wel heel duidelijk aan. De Nederlandse boer met zyn weten schappelijke opleiding van de land bouwschool, zyn werklust en liefde voor zyn vak, zy'n degelijke werk wijze en plichtsbesef toont thans de Fransman wat de Franse grond waard is. En het is dus weer eens dit kleine land, dat een „Grote" toont hoe de zweep dient te klappen. Frankrijk biedt nog velp mogelijk heden voor de degelijk onderlegde ondernemendc-n agrarisohen werker en Nederland heeft nu reeds en zal er straks nog velen méér te over hebben... Het ministerie van "Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een over zicht gegeven van de omvang der bouw-activiteit in Nederland geduren de 1048. Blykens dit overzicht kwam in 1948 voor een bedrag van f 949 millioen aan werken gereed. Tevens blijkt, dat het aantal woningen, dat gereed kwam, hoger was dan dat in 1936 en 1937. In totaal konden dat jaar 36.391 woningen worden be trokken. Door het gereed komen van deze woningen, door vei bouwing en ver andering van bestemming, vermeer derde de woningvoonaad met totaal 37.597 woningen. Tengevolge van af braak, enz. verminderde hy' met 1758, zodat in 1948 een totaal vermeerdering van de woningvoorraad plaats had van 35.839 woningen. Het aantal in 1948 gereed gekomen montagewoningen is in bovengenoemd aantal van 36 391 gereed gekomen woningen begrepen, evenals het aantal gereed gekomen woongedeelten van boerderijen. In 1948 kwamen ruim 1700 montage- woningen gereed. In 1948 was er een voortdurend gebrek aan bouwmaterialen, in het bijzonder cement, stenen en pannen. De hout- en yzerpositie waren in 1948 gunstiger, ofschoon de eerste nog altijd dwong tot handhaving van de houtbeperkende voorschriften. De houtvoorraad was eind 1948 gunstiger dan,-aan het begin van dat jaar. In het jaar 1948 werden de vol gende clandestien opgerichte bouw werken achterhaald: 15 woningen, 63 noodwoningen, .97 schuren, 44 werk plaatsen, 18 café's of hotels, 66 loodsen, 16 zomerhuisjes, 30 kippenhokken, 19 woonwagens of woonschepen, vyf kantoren, 342 verbouwingen, acht scholen, 3 hooibergen en een garage. De bouwkosten van deze achterhaalde gevallen beliepen in totaal f 2.339.407. Gedurende de eerste veertien dagen van Mei zal door de Stichting 1940— 1945 opnieuw een beroep op het Ne derlandse volk gedaan worden om zy'n bijdrage voor de verzorging van de verzetsslachtoffers te geven. Van belang is, dat dit jaar tegemoet gekomen kon worden aan een dik wijls gehoord bezwaarwaarom alleen voor de verzetsslachtoffers en niet voor de nabestaanden van anderen, die voor de vrijheid van ons land vielen, b.v. de militairen. Met de militaire verzorgingsorgani saties werd n.l. overeengekomen, dat een gedeelte van de door de Stichting 1940-1945 te organiseren Mei-inza meling aan deze organisaties (Fonds 1815, Stanail, Karei Doormanfonds, Prins Bernhard Stichting, Ereschuld en Dankbaarheid, Margrietfonds en van Weerden Poelmannfonds) zal worden afgedragen. Anderzijds zal van de door hen in het najaar te houden collecte een deel aan de Stichting 1940—1945 ten goede komen. Geeft één uur van Uw tijd Voor hen, die alles gaven. Dit is het devies, waaronder de Mei-actie van Stichting 1940—1945 dit jaar zal worden gevoerd. Alle Nederlanders zullen worden opgewekt, één uur loon, eventueel verkregen uit overwerk, aan Stichting 1940-1945 af te staan. Ook zij, die niet in loondienst werk zaam zijn, zullen gelegenheid krijgen hun bijdrage te geven. In vele ge meenten zal de bevolking huis aan huis bezocht worden. Medewerking van officiële instanties is reeds aller- wrgo toegezegd. Iedere Nederlander kan, naast het offer van een uur loon meehelpen om deze actie tot een succes te maken door in eigen omgeving, op kantoor, in de fabriek zyn vrienden en col lega's aan te sporen tot actie. Tien duizend vrijwillige medewer kers van de Stichting 1940—1945 zullen hen hierin voorgaan en steunen. De resultaten van '48 hebben bewezen, dat deze actie kan slagen. Hij zal Sportnieuws S.V.Y. De eerste promotiewedstrijd tegen Roermond is geen succes geworden. Daar zyn verschillende redenen voor aan te wijzen o.m. het optreden van de scheidsrechter, die dikwijls vreemde beslissingen nam en op de voornaam ste plaats wel het ontbreken van het verband in S.V.V. zelf. De zenuwen zullen daarbij wel een grote rol ge speeld hebben, tenminste in het eerste kwartier werd S.V.V. totaal over speeld en dank zij het ingrijpen van de back werd een een zeker doelpunt voorkomen. Het werk van de achterhoede blijft echter onzeker en hierdoor zy'n de twee eerste tegengoals voor een groot deel te danken. Gommans moest bovendien opgever en de invaller had buitengewoon lang werk voordat hy eindelijk verscheen. Toch werden nog enkele keren goede aanvallen ondernomen, maar door het weifelend spel en het slechte plaatsen en schieten werden alle kansen gemist. Over het derde doel punt kunnen we kort zy'n, de scheids rechter constateerde een goal zonder te weten wat er aan voorafging en dit was wel de genadeslag voor onze ploeg. Na de rust werd het beter en menig keer kroop Roermond door het oog van de naald. Een daverend schot van P. Schellen opende de Venrayse score, die even later door P. Goumans verhoogd werd tot 2—3. Roermond begon zich onbehagelijk te gevoelen en drong verder op. Weer zakte het spelpeil van S.V.V.zelfs zo, dat na een vlugge doorbraak Roer mond met 4—2 veilig stelde. Het is wel jammer, dat wy uit deze eerste wedstrijd geen puntje hebben kunnen behouden, maar alle begin is moeilijk en ongetwy'feld heeft deze eerste promotie wedsti yd ook de spelers zelf, zy 't dan op hardhandige wijze, gewezen op de verschillende fouten die gemaakt zijn. Het tempo en het vlotte samenspel zal moeten worden opgevoerd, ter wijl verder de middenlinie zich niet moet laten opsluiten, maar meer de voorhoede moet ondersteunen. Zondag a.s. zal S.V.V. dan naar Heer by Maastricht moeten, dat Zondag j.l. tegen E.V.V. het onderspit moest delven en dat dus ook zwaar geladen is. "We zullen er het beste van hopen, want ondanks alles heeft afgelopen Zondag toch' wel bewezen, dat wy het kunnen. Aan onze jongens is nu de daad. Veel succes er mee. Om klokslag half 11 vertrekt de bus vanaf clubhuis Schellen. Groot voetbal-jeugdtournooi te Wanssum. De R.K.S.V. „Wanssum" organi seert een groot jeugdtournooi op 18 en 19 Juni a.s. Het zal een krachtmeting worden tussen de sterkste ploegen van de Kring Horst—Venray en sterke ver tegenwoordigers van de Kringen Ven- lo, Sittard en Maastricht. Er zyn 4 pry'zen uitgeloofd, nl. 2 bekers, 1 lauwerkrans en 1 lauwer tak. Uitgenodigd werden: Sittardse en Venlose Boys, Kimbria, Maastricht Venray, Horst, Hegelsom, Oostrum en Arcen. De inschrijving staat open tot uiterlijk 1 Mei a.s. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen openbare kennis, dat de Verordening tot wijziging der Ver ordening regelende de heffing en de invordering ener belasting op toneel vertoningen en andere vermakelijk heden in de gemeente Venray vast gesteld by Raadsbesluit van 20 No vember 1948, by Koninklijk Besluit van 10 Maart 1949, Nr. 72, is goed gekeurd. Bedoelde verordening is vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter secretarie ter lezing neder- gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Venray, 13 April 1949. Elk jaar, zo omstreeks Pasen komt er een degelijk pakket van Ken Cook, 64 Durstey Road Belventon (Mass) U.S.A. Boven op de sigarettenpakjes, etenswaar en kledingstukken ligt een getekende kaart met een paashaas, die „Thanks" roept en door middel van een kaartje in zyn zwaaiende poot de paasgroeten overbrengt van „Keu and family". By de kaart hoort een briefje, dat de gezondheidstoestand van de fami lie Cook vermeldt, alsmede de mede deling, dat er' 14 Amerikanen in het afgelopen jaar geweigerd hebben de geschiedenis van de reddende paas haas te geloven. Hetgeen Ken Cook koud laat" want hij zal het verhaal nooit vergeten. Vervolgens eindigt het briefje met de hoop, dat de mensen spoedig een bezoek zullen brengen aan de familie Cook in Amerika, al was het maar om de waarheid van het verhaal over die gedenkwaardige paasdag in 1943 te bevestigen. Bertje, de boer heeft al honderden keren verteld hoe het met die piloot toen gegaan is. Maar hy is altijd pa raat, het verhaal nog eens te vertel- lon vooral als het pakket is aange komen. Ken Cook dan de Amerikaan was met zyn parachute 's nachts hier neer gekomen en was op do boerderij bin nengehaald. Ge weet hoe zoiets gaat. Onze Jan kon wat "met hem praten en voorlopig zou hy maai blijven. Ge wist wel dal de Duitsers daar op tegen waren, maar per slot waren er nog nooit Moffen in de buurt geweest ge kende ze om zo te zeggen niet van aanziens en ge dacht toen, dat zo niets anders konden doen dan de piloot mee nemen. De volgende morgen, Paasdag, was het al mis. De knecht van de smid, die altyd over de vloer lag, zag in de verte op de grote weg een groene vrachtwagen komen en God zy dank had hy direct door wat dat heette. Ken werd het veld ingestuurd tot aan de rand van het bos. Daar lag gekapt en afgewaaid hout in drie ryen, elke ry telde vyf hopen. Terwijl de Moffen in de verte klaarblijkelijk de weg zochten, ging de Amerikaan op zijn knieën in een kuil liggen en de smid trok de hoop hout, die helemaal aan het eind lag, over hem heen. Teen de auto de weg afkwam, zat de smid al weer lang op de bank mee te praten. Enfin, de baas van de zes Duitsers vroeg of hier geen „Fiieger" in de buurt was neergekomen. Een Fiieger, hier Dat niet, maar 1 konden wel een paasei hebben. De Mof meende echter zeker, dat'dry hier in de buurt was neergekomen. Dan moesten de heren maar eens rondkijken. Ze keken rond in het huis, in de schuur, in de stal en toen ze niks vonden, gingen zy in het bos zoeken. Langs de rand van het bos kwamen ze terug. Op het voorbeeld van hun aanvoer der staken ze met de bajonet in de takkebossen en de mensen, die by de boerderij stonden, dachten al, dat Ken, als verstandige mens zijnde, beter op kon staan, dan zy'n eigen aan de grond te laten steken. Temeer daar de Duitsers, als ze goed keken, hem toch konden zien zitten. Aan zichzelf dachten ze niet. Je kende die Moffen echter alleen maar van horen zeggen en per slot ging het. om de Amerikaan. De soldaten waren aan de laatste drie hopon. Ze liepen zo ongeveer op een lyn. De smid, die ze vanwege z'n kromme rug toch niets konden ma ken, wou al schreeuwen. Ge kunt toch ene mens, die voor over met de kop naar de grond ligt en van de wereld geen kwaad weet, zo maar laten doodsteken. Maar een van de Duitsers, die reebt naar de hoop liep, was hem voor. „Heinz", schreeuwde hy, zijn geweer voor een slag opheffend; „schau, 'enen Osterhasen". Hy sprong twee of drie meter voor waarts de andere Moffen volgden van de weeromstuit en deed een vergeefse slag naar een haas, die er op volle kracht; tussen uit peesde. De takkenhoop waar de Amerikaan onder zat, waren ze voorbij en hebben er niet meer naar gekeken. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangovraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DINSDAG 26 APRIL KLEUTER BUREAU. DONDERDAG 28 April ZUIGELINGENBUREAU voor de Kerkdorpen. Tevens pokken-inenting. BEKENDMAKING Candidaatstelling voor de Gemeenteraad De Burgemeester van Venray brengt ter openbai'9 kennis, dat op Dinsdag 10 Mei a.s. zal plaats hebben decan- didaatstelling voor de gemeenteraad. Op die dag kunnen van des voor middags negen uur tot des namiddags vyf uur by de Burgemeester ter Secretarie der gemeente worden in geleverd, lijsten van Candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet: Op dezelfde lysten mogen tenhoogste 22 Candidaten worden geplaatst. Iedere lyst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de gemeenteraad in de ge meente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lyst ondertekenen. De Candidaten worden met ver melding van hunne voorletters en woonplaats op de lysten geplaatst, in de volgorde, waarin door de onder tekenaar aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de Candidaat is een gehuwde i vrouw of weduwe, wordt 'zy op de lyst vermeld met de naam van haar I echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. By" de vermelding van een candi daat mogen de voorletters geheel of ten dele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde Candidaat mag niet voor komen op meer dan één lyst. By de lijst moet worden overgelegd de in artikel 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917, (Staats blad Nr. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iedere daarop voor komende candidaat, dat hy bewilligt in zijn Candidaatstelling op deze lyst. Indien de Candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, kan de hierbedoelde verklaring telegrafisch worden gedaan en is zy niet aan het officiële formulier gebonden. De inlevering der lyst moet gö- schieden persoonlijk door een kiezer, bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing in de gemeente. De Candi daten kunnen daarby tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewys van ontvangst afgegeven, aan degene, die de lyst inlevert. Formulieren voor de lysten en voor de schriftelijke verklaring van be williging, hierboven vermeld, zyn ter secretarie dezer gemeente, AfdelingII kosteloos verkrijgbaar tot en mbt de dag der Candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht art. 148 der kieswet, luidende als volgt: Hij die een lyst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende, dat zy voorzien is van handtekeningen van pêrsonen. die niet bevoegd zyn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwy'l zonder die handtekeningen geen vol doend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelyke straf wordt gestraft hy, die wetende, dat hy niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lyst, als bedoeld 35 heeft ondertekend. GEVONDEN witte rozenkrans in étui en wat kleingeld: Huët, Oostsingel 28; zilver dasspeld: Patersstraat 10; zwarte ro zenkrans: vd. Tillaart, Stationsweg 49a; vulpen: Postkantoor Venray; shawl: Th. Weiten, Overloonsewegs; colbertjas en damestchoenen: A. Jeu ken. Stationsweg Ca; kalkschop: W. Verheyen, Leunen K 27; bril-lorgnet: Wed. Kroon, Maashezerweg 3; porte- monnaie met inhoud: Th. Verstegen, Beekweg 16; Holl. herdershond: L. Volleberg, Kempweg 44; portemonnaie met inhoud: Jacobs, Oostrum C 6d; bankbiljet: Janssen, Oostrum School huis; boodschappentas en huissleutel- Kazerne Langstraat. DRIE NEOMISTEN. Deze Pasen was een bijzondere voor de gemeente Venray, drie jonge pries ters droegen hun eerste H. Mis op in Ver.ray en Oostrum. Zondag was het de Weleerw. heer P. Hendriks, die omgeven door bruid jes en voorafgegaan door Venrays Harmonie in plechtige optocht naar do St. Petrus Banden gebracht werd. Maandag was het de Weleerw. Pater InnocentiusLaurensse, die door de bevlagde straten naar het altaar werd geleid. In Oostrum droeg op Paas-Zondag de Weleerw. Pater G. Op 't Veld zy'n eerste plechtige H. Mis op in Oos- trums parochiekerk. Onnodig te zeggen, dat de buurt schappen overal schitterende ver sieringen hadden aangebracht, die tijdens de Paasdagen veel belangstel ling trokken. De gebruikelijke toespraken en serenades werden gebracht en diver se cadeaux aangeboden. De Zeereerw. Heer Hendriks, kreeg o.m. een prachtige miskelk aange boden van de Fa. Sybers uit Tflgelen, terwyl de K.A.B. een schitterend cadeau gaf, evenals aan de Neomist te Oostrum. Zo gaf Venray dan weer op on dubbelzinnige wijze uiting aan zyn liefde en eerbied voor den priester. Samenstelling ljjst Gemeenteraadsverkiezing Op de Woensdag j.l. gehouden ver gadering van de afdeling Venray der R.K. Middenstandsvereniging in hotel de Zwaan, werd de deelname be sproken aan de grote Land- en Tuin bouwtentoonstelling, die in September a.s. gehouden wordt. Verschillende voorbereidende com missies werden benoemd en binnen kort zal ieder in de gelegenheid worden gesteld zich voor deelname op te geven. In het tweede gedeelte van de avond werd de samenstelling van een specifiek Middenstanderslyst bespro. ken, waarop zowel de werkgevende als de werknemende middenstand met de a.s. Gemeenteraadsverkie zingen bun stem kunnen geven. Met verwonderlijke vlugheid kwa men de candidaten te voorschijn en reeds direct kon de volgorde door stemming worden vastgesteld. De Middenstandslyst ziet er nu als volgt uit: 1. Th. Wintels; 2. Fr. Janssen; 3. A. Vermeulen; 4. W. Hettema; 3. H. Ebberink; 6. G. Poels; 7. P. Schoester. GOED ZO, H100B I Tweede Paasdag bracht de Toneel vereniging Hioob haar vierde revue op de planken „Kiek toch es an". En laten we het direct zeggen, van deze laatste hebben we het meeste plezier gehad. Hier werd een goed stuk amuse ment gebracht en het Venrayse pu bliek weer eens een hart onder de riem gestoken. Volmaakt was het nog niet, het tweede gedeelte liep niet zo vlot als het eerste, ook al omdat niet alle spelers hun rolL n kenden, maar vaart zat- er in en de verschillende taferelen werden, voral in het eerste gedeelte, aardig en vlug aan elkaar gelast. Ondanks de fouten was het geheel vol plezier en vrolijkheid en het talrijke publiek heeft op de twee speelavonden hartelijk gelachen en daar was het tenslotte toch om be gonnen. Het begint met de kroning van Koningin WiLhelmina en eindigt met de kroning van Koningin Juliana en in dat tijdsbestek van 30 jaren is in onze gemeente veel gebeurt, al was het enkel maar de gebooUe van Scheie Maan, Mathies en hun zuster Ihora". Hun vader, „Tinus Hekkegat" verdient een extra pluim voor zyn prima spel. Verder slingeren de oude bekende typen Jan Toep, Dolf en Karei, waaraan nu is toegevoegd d'n Bels Sjefke Blom, hun wijsheden en dwaze grollen weer ouderwets de zaal in. De kwebbelende dames uit Merselo en Koffiebone Leonoor, zij gaven alle maal kleur aan deze dwaze revue. De schrijver, de heer P. Vermelt- foort, kan trots zy'n op dit nieuwe geestesproduct, dat zyu voorgangers ver overtreft. Ook de vele melodiën waren aardig en verkregen nog meer kleur door de zingende dames, waar vooral mej. Vollebergh by uitblonk. De décors konden ons niet bijster bekoren, maar men zal nog moeten wennen aan het nieuwe toneel- Onder de pauze verzorgde debuurt- band op de haar bekende wijze het muzikale gedeelte. De Hand- en Spandiensten in werking gesteld. Het is druk geweest deze week met de hand- en spandiensten. Reeds vorige week waren de briefjes rond gebracht en werden degenen, die hun dagen nog niet hadden „afgekocht", uitgenodigd de „schup" ter hand te nemen of anders in de kortste keren 5 gulden per dag te dokken. En zo was het er druk achter het St. Odapark en op andere wegen, vele „werkwilligen" hebben de schop met terdaad gepakt en hebben geheel hun kunnen een dag of wat ingezet voor- daad werkelijke steun aan onze ge meente, die misschien liever gezien had, dat de „pikkenierders" zich maar hadden afgekocht Maar neen, de oude Peelbewoner kwam weer boven en de handen van een onderwijzer, een kleermaker, een chauffeur, een student sloegen zich om de schoppen en onder 't alziend oog van een gemeenteman, die oneer biedig de sla\ endryver genoemd werd, werd achter 't St. Odapark iets groots verricht, Een volk, dat werkt, bouwt aan zyn toekomst, nietwaar. Was het een wonder, dat er som migen van pure werklust en wat anders 's avonds door de knieën knikten. En wee degenen, die gemeend heb ben het aanslagbiljet als andere jaren achteloos op de W.C. te gebruiken. Voor hen wordt eert speciale straf expeditie gereed gemankt achter by de Ballonzuil. PAAS-VUREN. De Paasdagen zyn voorby en de eieren zyn op. Eieren immers horen bij het Paasfeest even goed als de Paasvuren. Maar jammer genoeg schijnt het, dat dit laatste gebruik in onze gemeente aan het uitsterven is, want zag men vorig jaar nog slechts sporadisch hier en daar de gloed der Paasvuren, dit jaar was er bijna niets te zien. En toch is het aanleggen van Paas vuren een schone traditie. Het is een vreugdevuur, dat oplaait ten hemel, als het Alleluja van de Paas-

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1