Waar komt de WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Primaat van Hongarije voor zijn rechters Landbouwwinterschool Hoq veel te iveiniq. De leedinq U niet ietee dan zijn meestee Bij de jaarvergadering van „Venray Vooruit". Niet het aantal woningen, maar het aantal M3. BEL BIJ BRAND 3 9 2 Stille Qi mqanq van deze meek Zaterdag 19 Februari 1949 No. 7 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munekhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 - PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Is er wel ergens ter wereld een sterker tegenstelling denkbaar, dan die welke zich in deze week in Boedapest afspeelt Op straten en pleinen liggen mannen, vrouwen en kinderen geknield tè bidden voor hun Kardinaal en op een paar meter af stand heeft Satan zijn troon opgeslagen en blaften zijn huurlingen Gods hoge priester aan op dezelfde brutale en duivelse manier, waarop de Joden vroeger hun walging en verguizing Jezus in het gelaat slingerden. Welk noodlot voltrekt zich hier aan het Hongaarse volk? Dit volk van helden en martelaren, dat eeuwen lang op de bres stond en goed en bloed over had voor de ver dediging van het Christendom tegen de halve maan Heeft dit volk zijn vroegere roeping, zijn vroegere grootheid vergeten Is het ontrouw geworden aan de Moet het eerst door een zee van bloed en tranen schrijden om weer door God in genade aangenomen te worden Waarom was Kardinaal Mindszenty liet eerst aan de beurt? Laten we ons eerst de vraag voor leggen, waarom is Kardinaal Minds zenty de eerste, die achter het ijzeren gordyn moet getuigen, die als kroon getuige voor het aanschijn van heel de wereld de terreur van het Sovjet regiem moet ontmaskeren? Ons slapend geweten moet wakker geroepen worden door de gebroken gestalte van dezen groten getuige, Omdat wij niet wilden geloven, om dat wij wel ogen en oren hadden, maar niet wilden zien noch horenj moesten wy er toe gedwongen wor den, moesten onze ogen worden open gebroken en onze stomme mond tot spreken gedwongen. Reeds jarenlang was Kardinaal Mindszenty staatsvijand no. Hij stond als een rots in de branding. Zijn leuze was: etsi omnesf ego non. Als allen zwijgen, ik zal spreken; als allen meeheulen en toestemmen, ik zal me blijven verzetten. Als er geen enkele stem van protest weerklinkt, zal ik mijn stem verheffen. Deze doorlopende kritiek op het communisme konden de Hongaarse, sovjet-vrienden niet dulden. Daar moet geprotesteerd worden. Die stem moest met alle middelen tot zwygen wórden gebracht. De Kardinaal sprakIk kan mijn beginselen niet verloochenen; die heb ben mijn leven gevormd, die zijn mijn leven. Nooit zal ik er ontrouw aan worden. Wat de Kardinaal ook deed, nooit was het goed, nooit viel het in goede aarde, want van de eerste dagen der communistische machtsovername in Hongarije wist hy, dat het de com munisten alleen te doen was om het hele katholieke geloof uit te roeien. Daaiom protesteerde hy tegen alles wat de menselijke rechten en vrij heden aantastte, o.a. de deportatie van de Hongaarse Joden. En waar de Kardinaal volgens de communisten juist wel had moeten protesteren, 'liet hij dit achterwege, n.l. bij de in voering van de agrarische hervor mingen; een protest zou hem hier verdacht gemaakt hebben by alle arbeiders en boeren. En dit is dan ook de achtergrond van zyn pathetische verklaringen tijdens het proces„Ik wens te ver klaren, dat de Hongaarse bisschoppen hun zegen hebben gegeven aan hen, die land hebben gegeven. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbeiders, van wie ik er een ben". Het proces Dit is geen proces, oordeelde het Vaticaan, het is een gerechtelijke mystificatie, d.w.z. een in scène gezet proces, dat niet de waarheid maar de leugen moet dienen. Zelfs wie de krantenverslagen aandachtig leest, komt weinig te weten van de eigen lijke beschuldigingen, die allemaal verdrinken in de z.g. zelfbeschuldi gingen van de Kardinaal. Een dui delijk en zakelijk woord heb ik nergens aangetroffen. Het vonnis De Tyd noemde het vonm's „laf en wreed", en dit was de nagel op de kop. Een gebroken man levenslang opsluiten is wreed; dan was de strop of de kogel eerder een bewijs van genade en welwillendheid geweest. Al heeft de opehbare aanklager beroep aangetekend, dit vonnis zal ook in cassatie wel gehandhaafd My ven. En nu het vonnis geveld is, gaat de Kardinaal zyn straf tegemoet en zo heel gauw zullen we hem vergeten zyn, zijn gebroken figuur, het beeld van den modernen gekruiste! Wie van ons denkt er nog wel eens aan, wie van ons bidt er nog wel eens voor aartsbisshop Stepinac van Zagreb, wat vergeten we gairw, wat zijn we gevoelloos. Is er nog wel één rechtsverkrachting, die ons persoonlijk raakt Zijn wij niet allen hard en a: stompt geworden Moeten wy ons niet diep vernederen over de gevoelloosheid van ons hart Heer, rechtvaardige God, waak over uw dienaar Joseph, geef hem de kracht zyn krufs te dragen; gedoog niet, dat uwe vijanden zijn willoos heid nog verder uitbuiten; maak hem tot een Athanasias, tot e.:n Joannes Chrysostomus, onwrikbaar en onge bogen. Mogen alle Hongaren uit z n lyden en vernedering de kracht putten, trouw te blijven tot in de dood, aan de eeuwige beginselen van het christendom 1 P. H. RONGEN O.C.R. Reeds lang lopen geruchten over een landbouwwinterschool, die in Venray zou opgericht worden. Hoewel besloten was, dat hangende de besprekingen hierover niets gepu bliceerd zou worden, heeft het Dag blad van Noord-Limburg zich hieraan niet gestoord en deze week onder bovenstaande titel een artikeltje aan dit onderwerp gewijd. Nu dan toch een en ander aan de openbaarheid is prijs gegeven, menen wij, dat men beter de kaarten geheel op tafel kan leggen. Want wat is gebeurd? Men verkeerde in Venray reeds lang in de mening, dat de op te richten Landbouwwinterschool hier gevestigd zou worden volgens vroegere afspraken en besluiten. Nu men tot de feitelijke oprichting wil overgaan bleek, dat een en ander nog zo vast niet stond, maar dat Horst ook een ernstige candidaat was, die als klap op de vuurpijl een ge bouw ter beschikking stelde. Afgezien van de vraag echter of liet eerlijk is, dat van een zwaar getroffen plaats als Venray een leeg staand gebouw verlangt kan worden, biedt Venray vele andere voordelen, die naar onze mening, zeker zo door slaggevend zyn. Paar is op de eerste plaats de centrale ligging van ons dorp m9t - zyn ^ele goede verbindingen, o.a. H1. 6 Waasdorpen, met Overloon, Vierlingsbeek etc. en met Deurne— Helmond. %Dan is de oppervlakte van land bouwgrond hier veel groter als bij voorbeeld in Horst, dat nog veel tuinbouwgrond heeft. Een enorm voordeel is, dat men voor de by vakken de leerkrachten uit onze eigen plaats kan halen in een mate, ciie zelfs verschillende steden nog niet bieden kunnen. Verder is de gemeente Venray zelf van een dergelijke grootte, zoals er weinig in den lande te vinden zyn en vooral in de kerkorpen is het een overwegend landbouwende bevolking. Zonder in het bezit te zyn van vergelijkende cyfers met andere ge meenten op het zuivere landbouw- terrein, zijn bovengenoemde argu menten reeds van grote waarde. Van Mook tot Venlo en van Oost- Brabant tot Helmond en Boxmeer, is Venray uiterst gemakkelijk te bereiken, zonder aan de school in Roermond afbreuk te doen, terwyl ook voor de huisvesting der studenten nog voldoende belangstelling en ook ervaring is. Bovendien zal het gebouw er zeker komen (de steun der gemeente heeft men en lykt het o.i. prettiger vooral voor de toekomstige ontwik keling dat de school aangepast worde aan het onderwijs, als dat het onderwijs zich moet aanpassen aan een bepaald gebouw. Zo moet Venray nu vechten voor wat èn de belangen van de Limburg se boerenstand èn dat van Venray het beste dient. Het zal aan onze boeren-organisa ties liggen of die strijd gewonnen wordt. Misschien, dat wat meer sa menwerking met gemeentebestuur, V.V.V. e.d., aanmerkelijk zou hqjpen. Nog veel te weinig zyn onze katholieken overtuigd van de gewel dige invloed ten goede, die er van een meegömaakte retraite kan uit gaan. Dan beziet men het leven veel meer idealistisch dan tevoren, dan breeKt men met de oude sleur, dan ziet men duidelijker in, dat geheel het christelijk leven neerkomt op de vervulling van het gebod van de liefde: Gy zult God beminnen boven alles 9n uw naaste zult gij liefheb ben gelijk U zelf. Nog veel te weinig gaan onze katholieken geregeld OP RETRAITE; geregeld, d.w.z. eens in de 3 jaren, zoals onze Vader-Bisschop dat als ideaal aan zyn gelovigen voorstelt. Nog veel te weinig wordt door onze mensen meebetaald aan de Retraite-penning. Als er meer leden van de Retraite-penning kwamen, zouden we voor veel méér mensen het meemaken van een retraite mo- lyk maken, doordat we een groot deel van de onkosten zouden kunnen vergoeden. Vooral als de werkgevers ook hun steun ten volle geven door vrijaf te geven en toch het loon door te be talen Er zyn pas geleden ongeveer 30 meisjes van Venray op retraite ge weest; dat is al heel mooi, maar eigenlijk is het toch nog veel te weinig Voor de MEISJES DIE VER KERING HEBBEN, wordt er een heel speciale retraite gegeven te Roermond van 22—25 Maart. Daar zal men de vaste overtuiging opdoen: dat een mooie ideale ver kering de beste voorbereiding is op een mooi en ideaal christelijk huwe lijk. Men kan zich voor deze retraite nog opgeven bij de zelatricen van de Retraite penning of by Pater Bomi tius. Ik heb vannacht ook niet geslapen, ik dacht maar aan die Kardinaal, in stilte heb ik toen gebeden voor die gekwelde GENERAAL. Als zieleherder en geleider, is hij toch zeker generaal, aan 't hoofd van zijn geliefde kudde, die onverschrokken KARDINAAL. Ik beluisterde de hakkelwoorden, tameld door gefolderd méns, 't vlug verhoor van zijne rechters, 't antwoord dwingend naar eigen wens, Ik heb de foto in mijn handen, vanuit de krant DE KARDINAAL, heel anders en zelfk onherkenbaar, ontmanteld is de GENERAAL. De blik is schuw en zo angstvallig, zijn houding is hier niet normaal, de rechter snauwt steeds de bezwaren, j a, j a, beaamt de KARDINAAL. Maar 't gebed komt van zyn lippen, o, Heer, geef toch de vrede nu, want mensen kunnen my niet helpen, dit was het lyden ook van U. Ik hoor nog de beschuldigingen, het is NIET WAAR, 'tis'n VLOEK, Hy moest van het toneel verdwijnen, dit stond reeds vast voor hem te boek. Nu moet ik denken, ook als moeder, aan Haar, die Hem het leven bracht, Hy zegende, die Hem vervolgden, zo'n Heldendom maakt lyden zacht. Ze kan een zee doen overlopen, van haar tranen, doch vind er geen, het is Maria's zielelyden, hetzelfde lyden van voorheen. Nee, moeder heus, stort U geen tranen, vervolging lyden is EEN EER, de Leerling volgt gewoon Zyn Meester, deGrote Rechter, onzen Heer. Wat 's werelds machten nu vermogen, met de duivel als de generaal, eens zal de glorie U omstralen, dan zyt Ge veilig KARDINAAL. Ik heb vanacht ook niet geslapen, van alles ging me door het hoofd, dit, kan het communisme brengen, dat steeds een Paradijs belooft 1 Reeds vorige week gaven wy een korte uiteenzetting van het werk van V.V.V. over het afgelopen jaar. Uit de openingsrede van de Voor zitter memoreren wy nog 't volgende over de INDUSTRIALISATIE: Wanneer onze bevolking door de industrialisatie haar geloof, goede zeden en Limb, cultuur verliezen, ware dit een te hoge prys voor een boterham. Laat ons echter de ogen niet slui ten voor de werkelijkheid. Velen in Venray denken nog, dat industriali satie de zeden en het geloof afbreuk zullen doen. Zeker, er zal gevochten moeten worden, maar wy moeten de slryd niet vluchten. ^Ik denk in dit geval aan onze Kath. Standsorganisatiës, vooral aan onze bloeiende Arbeidsbewegiiig, die ik best in staat acht om de stcot, die ontegenzeggelijk deze omkeer zal teweegbrengen, volgens Mgr. Poels recept op te vangen en in goede banen te leiden. Wy allen zijn ervan overtuigd, dat industrialisatie voor Venray noodza kelijk is. Wy worden hierin gesterkt wanneer we de loop der bevolking in 1948 nagaan, die met 444 personen is toegenomen. -Wanneer we nagaan, dat 120 personen als werkloos staan ingeschreven, dan vraagt men zich af, waar moet dit naar toe temeer daar ook geen toekomstmogelijkheden meer zyn in onze landbouw. Laat ons toch de ogen openen en de ware toestand van ons Venray consequent durven zien. Wil men Venray misschien een rustig plattelandsgemeente houden met zo weinig mogelijk drukte. Wil men misschien de mensen scholen om hen daarna te laten emigreren naar plaatsen waar wel industrie ge vestigd is? Staart men zich misschien thans al blind op de velen die reeds buiten Venray werken en waarvan men tcch kan aannemen, dat zy een dagelijks brood hebben Weet men dan niet, dat thans al dagelijks Venrayse mensen uit de plaatsen waar wel industrie is ge vestigd werkloos naar Venray terug keren. Gy allen die zo denkt weest gerust. „Venray Vooruit" wil met haar streven voor Venray totaal geen tweede Helmond of Heerlen maken, maar zy wil wel bevorderen, dat een ieder hier zyn dagelijks brood kan verdienen, nu zovele andere toekomst mogelijkheden buiten de industrie zyn uitgeput. Ik ben ervan overtuigd, dat de be volking geen overdadige luxe wenst, maar wel een zeker levensbestaan voor zich zelf en hun kinderen. Nogmaals laten wy dit toch onder ogen zien en laat ons er voor zorgen, dat het niet mogelijk zal zyn, dat men ons niet alleen het kaas maar ook nog hot brood afkaapt. Verder kwamen op deze jaarverga dering nog verschillende problemen ter sprake, o.a. de zand afgravingen tegenover het Ziekenhuis, de Land bouwwinferschool, waarover U elders meer vindt, het herstel der kapellen en maatregelen op hygiënisch ge bied. Radiopraatje Woningproblemen. Myn vrouw had in de ergste maan den van de al byna vergeten honger winter de gewoonte, om voor een week vooruit te berekenen hoeveel keer per dag en wat we ons konden veroorloven te eten. Bijna altyd was de natuur sterker dan de leer en liepen we dus al in het begin van de week op dat eet- programma in. De straf voor die onvoorzichtigheid volgde dan wel enkele dagen later. Intussen was het opstellen van dat programma op zichzelf al zeer moei lijk. De eetlust was immers altijd veel te groot in verhouding tot de inhoud van de provisiekast. Aan het opstellen van zo'n eet- programma moet ik denken, luis teraars, nu in byna alle piovincies het woningbouwvolume voor 1949 over de verschillende gemeenten is verdeeld. De provinciale besturen stonden als het ware ook voor een zeer karig gevulde provisiekast en moesten toch de gemeenten naar recht er. billijk heid een enigszins dragelijke portie toekennen. U begrypt, dat geen enkele bur gemeester zijn woningtoewijzing met gejuich heeft ontvangen. Overal is de noodzaak om te bouwen groter dan de mogelijkheden, die voor dit jaar ter beschikking zyn gesteld. Vandaar dan ook, dat er in verschei dene raadsvergaderingen wordt ge murmureerd. We hebben al gelezen van enkele pogingen om het College van Ged. Staten tot grotere toewijzingen te bewegen. Over het algemeen ziet men gelukkig in, dat ook zy, die tot de verdeling werden geroepen, veel liever meer hadden gegeven dan zy nu konden doen. In verreweg de mee3te gemeenten heeft m6n de wijste partij gekozen en is men ingespannen bezig met uit te maken hoe en waaraan men het bouwvolume dit jaar dan wel zal besteden. Nu dreigt er, niet geheel onbegrij pelijk overigens, over dat woning bouwvolume een bepaald misverstand te ontstaan. Om dat misverstand moeten wy het vanavond even heb ben. De toewijzing aan provincies en gemeenten is uitgedrukt in een be paald aantal woningen en tevens in een aantal kubieke meters woning- inhoud. Op het eerste gezicht vindt men het aantal woningen het belang rijkste. Toch is dat niet juiso. Het belangrijkste element in deze woningbouwtoewyzingen is het aan tal kubieke meters, dat men mag laten bouwen. By het opstellen van het landelijke bouwprogramma is men uitgegaan van een gemiddelde woninginhoud van 200 M3. De huisvesting van grote gezinnen maakt het nodig ongeveer 10 pet. van het totale aantal wonin gen wat ruimer te maken, terwijl ook de herbouw van de door oorlogs geweld vernielde huizen een over schrijding van het landelijke gemid delde nodig kan maken. Zodoende is tenslotte het lande lijke gemiddelde terecht gekomen op ruim 280 M3 per woning. Nu is er in de ene provincie meer oorlogs schade dan in de andere en ook de gezinsgrootte loopt in de provincies uiteen. Deze verschillen komen tot uiting in de toewijzingen. We zien bijvoor beeld, dat Friesland. 750 woningen heeft gekregen met een inhoud van 262 M3 per woning. Zeeland heeft daarentegen een toewijzing ontvangen van 600 woningen met gemiddeld 354 M3 per woning. Letten we nu alleen op het aantal woningen, dat in de toewijzing is vermeld, dan concluderen we, dat Friesland meer heeft gekregen dan Zeeland. Kyken we echter naar het aantal kubieke meters en dat moeten we doen dan blykt, dat Zeeland beter uit de bus is gekomen. Uiteraard vinden we die verschil len ook terug in de toewijzingen aan de gemeenten. Een plaats in Gelderland, die een toewijzing krijgt van 10 woningen, zal daarmee meer kunnen doen dan een gemeente in Groningen, die wel eenzelfde aantal heeft gekregen, maar minder kubieke meters. Het is best mogelijk, dat dat ge meentebestuur ergens in Gelderland zyn toewijzing wil gebruiken voor 12 kleinere woningen. Als het dan maar binnen de kubieke-meter inhoud blijft dan is er geen vuiltje aan de lucht. Men moet zich dus vooral niet blind staren op het aantal woningen, dat in de toewijzing is vermeld. Veeleer zal men zich ernstig moe ten afvragen wat, in verband met de plaatselijke behoeften, met de toegewezen kubieke meters kan wor den gebouwd. Zoals een Burgemeester uit de Betuwe, die ik vorige week sprak, een hele serie varianten had ge maakt van de mogelijkheden, die zijn goede 900 kubieke meters hem boden. Samen met zijn wethouders zal hy na veel wikken en wegen tenslotte de beste variant kiezen. De gemeentebesturen beslissen na'- melyk volkomen zelfstandig over de besteding van hun toewijzingen. Ryzen er vragen over hetgeen men van plan is te doen, dan zullen de Provinciale Directies van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting graag met raad en daad behulpzaam zyn. Een aantal luisteraars heeft ons gevraagd of er al iets bekend was over de mogelijkheid om-alsnog aan vragen in te dienen voor 't krijgen van een premie voor woningver betering. Die gelegenheid was n.l. op 31 December van het vorige jaar geslo ten. Er wordt overwogen om die gelegenheid opnieuw en dan voor korte tyd te bieden. Een beslissing hierover is echter nog niet gevallen. We hebben goede moed, dat we volgeude week onze belangstellende luisteraars beter kunnen inlichten. In Januari zyn er nog vele premie- aanvragen voor woningverbetering afgehandeld, waardoor er in die maand premies werden toegekend voor do noodzakelijke verbetering van 1547 woningen. Voor Rijk en gemeenten was daar mele een bedrag gemoeid van byna anderhalf millioen gulden. Men heeft dus op het laatste nip pertje nog een ruim en dankbaar gebruik gemaakt van deze premie regeling. De molen, die de aanvragen voor premies ten behoeve van woning splitsing verwerkt, draait nog lustig door. Dergelijke aanvragen kunnen nog steeds bij de gemeentebesturen worden ingediend. I11 Januari werden premies toegekend voor het splitsen van 186 woningen. Sinds Juni van het vorige jaar is door de overheid voor dit doel bijna twee en een half millioen gulden toegewezen. By herhaling hebben we er op moeten wijzen, dat deze premierege ling voor woningsplitsing niet van toepassing was op het maken van voorlopig voorzieinneen, die by samenwoningen dikwijls worden aangebracht. Men richt soms esn tijdelijk keukentje in of maakt in een vertrek een stookgelegenheid, plaatst als het lyden kan een extra W.C. en dergelijke dingen meer, met de bedoeling de samenwoning zo dragelijk mogelijk te maken. Sinds korte tyd is er nu ook een mogelijkheid om een gehele of ge deeltelijke vergoeding van overheids wege te ontvangen van de kosten, die men voor het aanbrengen van deze voorlopige voorzieningen moet maken. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een regeling uitgevaar digd, die ook vo >r deze voorlopige voorzieningen een oplossing mits voor een vrijwillig aanvaarde samen woning biedt. De tyd laat niet toe, hierover nog uit te wijden, maar ik ueloof U de volgende keer over deze nieuwe regeling te zullen inlichten. RK. Mannen, denkt aan de 19—20 Maart. Allen mee naar Amsterdam, den Christus-Eucharisticus ter ere Het voornaamste Oorlogsschade. Geen tijd. In antwoord op klachten in de Eerste Kamer over het lang uitblij ven van de memorie vaij antwoord over het wetsontwerp inzake de mater ieele oorlogsschade, deelt de regering mede, dat de memorie „in een vergevorderd stadium van voor bereiding is". Dat de memorie nog niet kon wor- ingediend, vindt op de eerste plaats zijn oorzaak in de aard en de veel heid van problemen, die de Tweede Kamer in het voorlopig verslag heeft aangesneden. Bovendien is de aandacht van de regering de laatste tijd in beslag genomen door allerlei dringende en belangryke aangelegenheden. Dien tengevolge kan de regering niet de tyd vinden om de laatste hand aan de memorie te leggen. De regering zegt evenwel toe, dat een spoedige indiening zoveel mogelijk zal worden bevorderd. Het werk van de schade-enquête commissie zal omstreeks de helft van dit jaar zijn afgelopen. De com missies kunnen dan de taken, die.er aan zyn opgedragen bij de wet op de materieele oorlogsschaden, met voort varendheid t6r hand nemen. Yoldoende vlees. In 1948 bedroeg de totale Neder landse vleesproductie zonder de invoer 204 millioen kilogram. Het'verbruik, gebaseerd op 300 gr. per. week en per persoon, bedroeg met inbegrip van een behoorlijke reserve ongeveer 188 millioen kilogram. Gezien het feit, dat deze 300 gram per week een normale verbruiksge- middelde is, moet het mogelijk zijn de vleesrantsoenen onmiddellijk op te heffen. Aldus de redenering van de heer P. Nouwens, voorzitter van de Kath. Slagersvereniging in Den Bosch, tevens lid van de dezer dagen door bet georganiseerde slagersbedryf ingestelde protestcommissie tegen de aangekondigde rantsoensvermindering Met deze redenering wil de pro testcommissie zich wenden tot de regering. Zij zal daarbij aanvoeren, dat het aantal clandestiene slachtin gen nog altyd veel te groot is. Wy vernemen voorts, dat de sla gers in Limburg en Brabant na de opheffing der vleesrantsoenering willen overgaan tot. centrale inkoop van slachtvee. Dit kan een moeilijke overgangsperiode overbruggen. Deze inkoopcentralen zullen tydelyk voor vleeslevering aan het bedrijf zorgen, waardoor een massale aanval op de veemarkt en oneerlijke concurrentie worden voorkomen. Mogelyk zal de practyk ook leren, aldus deskundigen, dat dergelijke inkoopcombinatie ook in de toekomst reden van bestaan hebben. MARCHANT. Oud-minister mr. Marchant, wel eens de meest gevreesde debater genoemd, de man, die met fel sar casme en vlijmscherpe tong zyn tegenstanders te lyf ging, is 80 jaar geworden. Wie hem al eens op een byeenkomsf heeft horen spreken, bewaart in hem een figuur van uit zondei lyke .betekenis. Een journalist stapte dezer dagen op hem af en vroeg het een en ander en mr. Marchant bleek nog „de oude" te zijn. Hier laten we enkele gedachten van hem volgen: „Och 1" meent mr. Marchant met 'n' droefgeestig sarcasme, „wanneer oude kerels als ik critiek leveren op het beleid van vandaag, dan worden wy voor „uit de tijd" en „fossiel" uitgekreten. De tijden zyn blijkbaar veranderd. Vroeger moestén de mi nisters of zy wilden of niet, in hun beleid behoorlijke zuinigheid betrach ten. Wy streefden steeds naar een sluitend budget. Het was een tyd, dat we niet allemaal in dure auto's reden. Ook niet als minister. Daar hadden we geen behoefte aan. We gingen op de fiets naar de Tweede Kamer en "als we haast hadden, trapten we wat harder. Het lykt er op het ogenblik op of de mensen bang zyn zich moeilijk heden van partijgenoten of mede regeerders op de hals te halen. Ik heb een vervloekte hekel aan lange mensen. Dat gold in de oorlog, toen ik altyd in de „vesting Schevenin- gen" ben. blyven wonen en dat geld ook in vredestijd, wanneer we bin nenslands met politieke tegenstanders té ipaken hebben." Yer snap er in gen nu helemaal vrij Met ingang van 16 Februari zyn suikerwerken vry in prys, zodat thans alle soorten versnaperingen niet me:r aan een officiële prijsvaststelling zyn gebonden.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1