K.A.B. en oorlogsschade Streekonderzoek zandbedrijven De uteleld eend Het nieuws uit $ndóne6ië SPORT BEL BIJ BRAND 39 2 De „Duit De rrPeei', (Pan tinkt en eeckts Van 26 Februari tot i Maart zullen in de zaal Concordia variété avonden gegeven worden, terwijl gedurende de tentoonstelling,, de gehele dag ge serveerd wordt tér versterking van de inwendige mens. Landltonwers-Tan liclitc grond ontvangen uitkering. In een beschikking van do Minister van Landbouw werd het volgende bekend gemaakt: Aan landbouwbedrijven, welkoniet op zeekloigrond zijn gelegen en die groter dan 1 en kleiner dan 6 Ha, zyn, zullen overbruggingstoeslagen worden uitgekeerd. De uitkeringen variëren van 36 tot en met 50 gld. per ha. Naarmate het bedrijf groter is, is ook de uitkering groter. Dit geldt niet voor bedrijven tusschen 5 en 8 ha. Hier lopen de uitkeringen terug van 48 tot 5 gld., naarmate de bedrijven groter zijn. Weer bouuen voor sinaasappelen. De bonnen 614 en 619 Algemeen zijn aangewezen voor de aankoop van sinaasappelen. 614 Algemeen (op de A, B en C kaarten) geeft recht op 500 gram en 6io Algemeen (op de D en E-kaarten) op 1000'gram sinaas appelen. De bonnen moeten doorliet publiek op of voor 12 Februari bij een fruit handelaar worden ingeleverd. Dat opnieuw een bon voor sinaas appelen kori worden aangewezen, is een gevolg van de snelle aanvoer van overzee. Heb geduld niet de slager De Nederlandse Katholieke Slagers- bond verzoekt ons het volgende mede te delen De omvang der toowyzingen nuch ter kalfsvlees, varkensvlees en rund vlees aan het slagersbedryf zijn lieden afhankelijk van sterk wisselende fac toren. De slagers moéton zonder meer genoegen "nemen met de soorten vlees, die hun wordt toegewezen. Derhalve gelieve de consument niet het onmogelijke van de slager te ver langen, maar te aanvaarden hetgeen in de slagerswinkels voorhanden is. De exploitatie van do St. Pietersberg In de zitting van Je Provinciale Staten van Limburg, waarin de pro vinciale begroting 1940 en de voor gestelde verlagingen van opcenten op de grondbelastingen werden goed gekeurd, heeft de heer 01ivers(P.vd.A.) een reeks grieven gouit tegen Ged. Staten, die z.>. niet voldoendede cul turele belangen, betrokken bij het behoud van de St. Pietersberg, tegen over de minister hadden verdedigd. Hij verweet het collego van Ged. Staten, dat het zich door de minister een standpunt, in deze had laten voorschrijven. Do heer Olivers was van oordeel, dat de minister de hem toevertrouw de belangen in deze niet. voldoende had behartigd. Voorts had hy er zich over verwonderd,'dat de Limburgse Kamerleden zich by de behandeling dezer kwestie in de Kamer niet had den laten horen. De heer Maenen, lid van God. Staten en tevens Tweede Kamerlid, heeft hierop geantwoord, dat voor het college van Ged. Staten en de Lim burgse Kamerleden de belangen van de Nederlandse volkshuisvesting heb ben geprevaleerd over de maatschap pelijke en cultureel-historische over wegingen, die betrokken zijn bij het behoud van de St. Pietersberg. Als men de St. Pietersberg niet bleef exploiteren zou zolfs het bouvv- program 1949 by gebrek aan cement eevaar hebben gelopen en dit is voor Ged. Staten en voor de Limburgse Kamerleden aanleiding geweest, om zich neer te leggen by do beslissing van de minister. Dodel\jk ongeval Zolang als Nijmegen is bevrijd, zijn arbeiders in die stad bezig, de resten van huizen, gebouwen en monumen ten te verwijderen en de grond daar onder weer bouwrijp te maken. By deze werkzaamheden, in de buurt van het station, is do 53-jarige W. Th. K. getroffen door een enorm stuk muur, dat boven hem losraakte, waardoor de ongelukkige vrijwel op slag werd gedood. De vorige week is reeds iets der gelijks gebeurd, waarbij K. op het nippertje aan de dood ontsnapte. Het slachtoffer laat een vrouw en tien kinderen na. HOE HARD. MIND8ZENTY WERD VERHOORD. Afschuwelijke en ellendige wreedheid. Het met Amerikaanse goedkeuring verschijnende Weense dagblad „Wie ner Kurir" heeft de verklaringen ge publiceerd van oen politie ambtenaar, die uit Hongarije naar Oostenrijk is gevlucht en getuige is geweest van de verhoren van Kardinaal Mindzenty De politie-ambtenaar Norder vertelde, dat 16 politie-agentën onder directe leiding van de majoor-generaal van politie te Boedapest, Gabor Peter, en gewapend met lichte machine geweren de Kardinaal hadden goar- resteerd. Toen hij werd gearresteerd, waren zyn laatste woorden tot zijn oude moeder: „Schrei niet, moeder, je zoon geeft gaarne zyn leven voor de vrij heid van het Hongaarse volk." Daarna werd hy gebracht naar het gebouw van de politieke politie op de Andrassy ut 60, het vroegere hoofd kwartier van de Gestapo in Hongarije. De politie behandelde hem gedurende 3 dagen goed, aldus Norder, doch toen de Kardinaal alle beschuldigin gen bleef ontkennen, werd order gegeven om te beginnen met een „grondig verhoor". Gedurende 82 uur, dus moer dan drie dagen en nachten, werd de Kardinaal gedwongen te staan, torwyldrie in Moskou opgeleide politie-beambten elkaar aflosten en zonder onderbreking hem ondervroe gen. Priesters, die zyn beste vrienden en medewerkers waren, werden, nadat zy verschrikkelijk waren afgeranseld, in de kamer gebracht, waar do Kar dinaal werd verhoord, in de hoop, dat daardoor de Kardinaal zou verzwak ken. Zyn secretaris, dr. Andeas Zakar, was zo op het hoofd geslagen, dat hy by na onherkenbaar was. Op elke vraag, die deze slachtoffers in het bijzijn van de Kardinaal werd gesteld, riepen zy uit: „Ja, ja, ik beken, wat U ook zegt." Maar de geestkracht van de Kardinaal bleef ongebroken. „De methoden, die werden gebruikt om de medewerkers van de Kardinaal te doen bekennen", verklaarde Norder, „zyn erger dan de wreedheden, die worden toegepast in de Duitse con centratiekampen." Norder verklaarde eveneens, dat degenen van de medewerkers van de Kardinaal, die bleven weigeren na hun marteling, in speciale cellen werden gebracht, „waar de Hongaarse politie door een of ander hels systeem de lucht uit verwijderde en de ge vangenen op de rand van de verstik kingsdood bracht." Toen de Kardinaal eindelijk van uitputting ineenstortte, aldus Norder, werden hem pillen toegediend, onder invloed waarvan hy eindelijk op de lijfde dag van de vuurproef,duidelijk bedwelmd en verdoofd, een „bekente nis" schreef. Norder voegde ér aan toe, dat de politie, uitgezondord het twee en tachtig uur staan, geen physiek ge wold had gebruikt, zoals bij de andere priesters. KOLEN GENOEG, MAAR GEEN GELD Er zitten in het Limburgse myn gebied in de concessie Bleyerheide heel wat kolen onder de grond. Maar ofschoon liet, naar het schijnt, niet zoveel moeite hoeft te kosten om ze te gaan delven, mogen we er voor lopig met de houwelen afblijven. In het V. V. der Eerste Kamer over de begroting van de Staatsmijnen wordt de kwestie ter sprake gebracht. Verscheidene leden vroegen, of het juist is, dat de Domaniale Mynmaat- schappij in 1945 en 1946 belangrijke vooi bereidende werken heeft doen uitvoeren voor de ontginning van de kolenvoorraad van de concessie Bleyer heide. Voorts, of deze concessie zich bevindt in handen van de Eschweiier Bergverein, welks aandelen voor 95 pet. in Luxemburgse handen zijn, alsook of deze concessionaris zich verzet tegen het ontginnen door do Domaniale Mynmaatschappij, zodat deze de byna voltooide voorbereidende werkzaamheden heeft .moeten stop zetten. En toch zou de voorraad kolen, in deze concessie aanwezig voldoende zyn om aan de Domaniale een ver lenging van productiemogelykheid te waarborgen van tenminste tien jaren? Gevraagd wordt dan wat er .juist is van de bewering, dat de conces sionaris niet tot ontginning kan over gaan, omdat de kosten voor de beno digde installaties te hoog zouden zijn om tot een rendabele ontginning te komen?- Welke maatregelen, aldus tenslotte de aan het woord zijnde leden, denkt de minister te nemen om te bevorderen, dat de zich in de concessie Bleyerheide bevindende voorraad kolen ten goede komt aan het. Ned. volk Eenige leden maakten bezwaar tegen het aanstellen van veel buiten landse arbeiders, omdat er zo'n groot verloop is onder hen. In 1947 waïen er by voorbeeld 2560 Polen en nu nog maar 1290. Bovendien wordt het morele peil door de buitenlanders niet verhoogd, zo betoogden zy. Voor productieverhoging heeft men trou wens geschoolde arbeiders nndig en dat zyn de buitenlanders niet. Daarom zou het ongetwijfeld veel beter zyn indien men de buitenlanders er ni<-t in haalde maar door verbeterde arbeidsvoorwaarden bekwame arbei ders aantrok en behield. Enkele leden maakten een opmer king over het aantal administratieve ambtenaren by de Staatsmijnen. In 1933 waren er 1786 en in 1948 niet minder dan 3304. Zy vroegen wat hiervan de reden is en merkten op, dat overtollige ambtenaren de kost- prys onnodig verhogen. De Katholieke Arbeidersbeweging Limburg, vertegenwoordigende meer dan 41.000 georganiseerde arbeiders, in Centr. Raadsvergadering by een te Sittard, zond een motie aan de Minis terraad waarin wordt geconstateerd dat thans, by na 4 jaren na de be vryding van ons land de wet op de materiële oorlogsschade op Volks vertegenwoordiging nog niet is ge- dat weliswaar een wetsont-werp terzake is ingediend en het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer reeds in Juli 1948 is uitgebracht, maar tot op heden de Memorie van Antwoord nog niet is verschenen; dat dientengevolge de betrokken oorlogsslachtoffers 4 jaren na de be vrijding de hun toekomende uitkering nog niet hebben ontvangen, niet alleen, maar zelfs nog geheel onwetend zyn omtrent het schadepercentage, dat voor uitkering in aanmerking komt; dat ae voorschotten, in bescheiden mate op de huisraadsehade verstrekt, zyn gebaseerd op de waarde van Mei 1940, by welke waardering meestal nog een zeer ruime afschrijving werd toegepast ten aanzien van meubilair en andere gebruiksgoederen die enige jaren voor 1940 werden aangekocht, zodat vele getroffenen, mede ook dooi de zeer hoge prijzen van de nieuwe goederen, nauwelijks het allernood zakelijkste huisraad hebben kunnen aanschaffen; dat vele oorlogsgetroffenen, wiens woning is verwoest of zwaar be schadigd, met de wederopbouw of het herstel niet kunnen beginnen, daar zy niet weten welke schulden last. dit voor hen zal meebrengen en overwegende dat door het zeer lange uitblijven van de definitieve regeling op de materiële oorlogsschade; 1. de dringende noodzakelijke her bouw 7an door oorlogshandelingen verwoeste of zwaar beschadigde wo ningen in Limburg in ernstige mate blijft gestagneerd; 2. vele oorlogsgetroffen gezinnen door gebrek aan noodzakelijke -huis raad, in onhoudbare toestand ver keren; 3. de vaststelling cn de uitkering van de verschuldigde bedragen inge volge molestverzekering aan de recht hebbende oorlogsgetroffenen wordt vertraagd. De K.A.B. verzoekt de Minister andermaal eerbiedig doch dringend, in het belang van de vele oorlogs getroffenen, die reeds jaren in een bijna ondraaglijk geworden onzeker heid verkeren, te willen bevorderen, dat op korte termyn het bovenge noemde wetsontwerp in openbare be handeling zal komen en zo mogelijk, spoedig wordt afgedaan. De afgelopen week is men in de dorpen Oostrum, Oirlo, Castenray als mede een klein gedeelte van Venray Dorp gestart met het streekonderzoek in onze gemeente. Htt begin is alleszins bevredigend geweest. Overtuigd van het grote belang van deze aangelegenheid voor onze zand bedrijven en vooral de kleinere be- diijven is do medewerking onzer landbouwers buitengewoon geweest, verschillende dagen zyn 98 tot zelfs 99 pet. der belanghebbenden opgeko men tor zitdag. Nog meer vermelding verdient het feit, dat verreweg de meesten thuis een gedeelte van de winteravond nuttig besteed haddeu om rustig de voornaamste, sommige zelfs alle vra gen, reeds In te vullen. Het gevolg hiervan was, dat alles ter plaatse vlot kon worden afge werkt, zodat niemand lang behoefde te wachten, en het Landbouw Eco nomisch Instituut makkelijk over. heel wat waardevol materiaal de beschikking krijgt om de georgani seerde Landbouw van Nederland samengebundeld in de Stichting voor de Landbouw en anderzijds de over heid een rapport uit to brengen inzake de veelzijdige problemen onzer zandbedrijven. Wij willen hopen, wanneer de mede werking elders in de overige 12 ge meenten van Nederland dusdanig is als te Venray, dat de resultaten van dit onderzoek voor de boerenstand op do lichtere gronden niet uit zullen blijvon. Het uitgangsmateriaal om de positie van velen onzer bedrijven te verbeto ren heefu men althans voor een groot gedeelte straks ter beschikking. Van veel belang voor een goede afwerking was, dat het bedryfshoofd zelf de enquete formulieren kwam inleveren, makkelijker en beter kon den soms enkele vragen dan tot een goede oplossing komen. De komende week zullen de land bouwers van Venray, Leunen, Merselo en Heyde hun bijdrage aan dit werk kunnen geven. Stellig mogen wy verwachten, dat ook hier op aller medewerking kan gerekend worden, het algemeen be lang der zandbedrijven zal er zeker mee gediend zyn. Want mocht onverhoopt do tyd straks s'echter worden, dan bestaat de mogelijkheid, dat de boerenstand voor een gedeelte de eersie stoot zal moeten opvangen. Hét zal dus zaak Zyn, wil de Lim burgse boer van onze lichtere gronden straks blijven wat hy is, of Waar mogelyk zyn positie nog verbeteren, dat men ter bevoegder plaatse op de hoogte is, niet alleen van de diverse moeilijkheden, doch evenzeer van de mogelijkheden der verschillende be drijven, intense belangstelling en medewerking van velen, die de be langen van de boerenstand ter harte gaan, zal terdege nodig zyn. E. Sombere toekomst? Dreigt het spook dei- werkloosheid reeds nu 1 Voor die vraag is alle reden Bij de behandeling van de begroting van het Ministerie van Wederopbouw in de Tweede Kamer hebben ver schillende afgevaardigden er reeds op gewezen. Zelfs by de wederopbouw spreekt men reeds nu van werkloos heid niet omdat het aanbod de vraag zou overtreffen en er zo ver traging in de bouw zou moeten op treden maar omdat 't aanbod by gebrek aan materialen de vraag niet kan bijhouden. Bovendien hebben we tijdens het bezoek van Monty in ons land kun nen vernemen, üat in de loop van dit jaar misschien wel 40.000 militai ren uit Indië zullen terugkeren. En ook wij hebben er meermalen op gewezen, dat het zich hier en daar openbarend tekort aan arbeidskrach ten meer schy'n was dan werkelijk heid. "Wanneer het totaal aantal arbeidskrachten, dat tengevolge van de daling van de arbeidsproductiviteit, van de mobilisatie ten behoeve van Indonesië, van de uitbreiding van het overheidsapparaat en van de werk zaamheden ten bate van 't noodzake lijk herstel en de wederopbouw aan de normale vraag is onttrokken, vrij zou komen, dan zou de werkloosheid reeds lang van zich hebben doen spreken. Het is de grote verdienste van Steigenga, dat hy het arbeidsverloop tot i960 heeft nagegaan en in het jongste nummer van de Economische Statistische Berichten heeft gepubli ceerd. Allereerst heeft hy de ontwikke ling van vraag en aanbod van arbeids krachten aan de hand van de hem beschikbare gegovens van het Centraal Bureau voor de Statistiek én van het Rijksarbeidsbureau geanalyseerd en uit deze analyse blijkt duidelijk, dat zich langzaam maar zeker verande ringen aan het voltrekken zijn. De tekorten aan arbeidskrachten hoe wel nog groter dan de overschotten zijn in het algemeen niet meer zo urgent, als b.v. in 1946 nog het geval was. - Verschiilondo bedrijven blijken thanë vrijwel verzadigd 'e zyn, vooral met ongeschoold personeel. Opvallend is, dat' zich in verschillende streken van ons land speciaal do min of meer zuiver agrarische gebieden reeds blyvende overschotten vormen, welke weliswaar niet de omvang hebben van die van voor de oorlog, doch wol een aanduiding zyn van een zeKero kentering op Jo arbeidsmarkt on herinneringen aan vroegere werk loosheid oproepen. Duidèlijk tekenen de gevaren van een werkloosheid in de naaste toe komst zich af, wanneer men do demografische ontwikkeling onzer bevolking aan een nader onderzoek onderwerpt. De Rijksdienst van het Nationale Plan heeft uitga mde van de leeftijdsopbouw van onze be wolking op 31 December 1946 een prognose gemaakt van de productieve mannelijke en vrouwelijke bevolking tussen 14 en 6-1 jaar voor de eerst volgende vijftien jaar. Hieruit blijkt duidelijk,' dat de omvang van de jaarlijkse uitbreiding van het arbeids potentieel -- en dus ook het aantal arbeidsplaatsen, dat ieder jaar inboet worden geschapen om deze uitbrei ding op te vangen van 1916 tot 1955 zal toenemen. Van 1955 tot i960 zal deze toeneming zelfs groter zijn dan sinds 1920 ooit is voorgekomen. De nieuw te schoppen arbeidsplaat sen zullen in de periode 1946— 1935 vooral worden ingenomen door per sonen behorende tot de middelste leeftijdsklasse en slechts voor oen gering deel door personen behorende tot de jongsto klasse. In de periode 1955-1960 daaren tegen zal het zwaartepunt juist op de jongste leeftijdsklasse vallen. Bijna de, helf: der nieuwe werkgelegenheid zo zij in evenredigheid met de toeneming der bevolking kan worden geschapen zal door personen van 14 {24 worden bezet. Aan het bedrijfsleven zullen in de periode 1955—1960 zeer hoge eisen gesteld worden om de uit breiding van ons arbeidspotentieel by te houden. En nu kan men t a.v. de industriali satie optimistisch zyn of pessimistisch, realistisch is het in ieder geval reeds nu rekening te houden met de moge lijkheid, zo niet met de waarschijn lijkheid, dat de uitbreiding van het arbeidspotentieel groter zal zijn dan de uitbreiding der werkgelegenheid. En de komende werkloosheid zal t erger zijn dan die van de dertiger jaren, omdat zy niet op de eerste plaats de jongeren zal treffen, maai de ouderen, die uitgestoten zullen worden om voor het overvloedige aanbod van jongeren plaats te maken. En het minste wal men in dit op zicht mag verwachten, is nl. dat men niet telkens ach en wee roept, wanneer Nederlanders wegtrekken om elders voor zich zelf on hun gezin een bestaan te zi eken, zoals Mr. C. ten Hagen dezer daaen in de Tweede Kamer een klaaglied aanhief naar aanleiding van het vertrek van zegge en schrijve 300 bouwvakarbeiders naar den vreemde. RUSLAND Hot opzienbarendste nieuws van deze 'week is wel het antwoord van Stalin op vragen van een nieuws bureau, waarin hy o.m. verklaarde, dat hij gaarne president Truman zou ontmoeten in Rusland of Oost-Europa en hy bereid was té vei klaren, ge- zameiyk met de Verenige Staten, dat de Sovjet-Unie geen oorlog wilde. Verder kon dan eens besproken worden of er niet ontwapend moest worden en of de toestand om Berlijn niet eens wat beter gemaakt kon worden, maar dan moet het Westen ophouden met voorbereidingen tot stichting van een afzonderlyk Weste lijke staat. Wat het doel van deze boodschap ook mag zyn, want naar de achter grond kan men slechts gissen, Stalin heeft niets bereikt. Prompt kreeg hy ten antwoord, dat er niet kan onder handeld worden over een pact voor wereldvrede zonder de andere Wes terse landen en dat over de kwestie Duitsland eerst gepraat kan worden wanneer de kwestie Berlijn en de Russische blokkade is opgeheven rond die stad. - Trouwens niet alleen in Amerika kreeg Stalin nul op request. NOORWEGEN reageerde ook niet bepaald lief op de vraag van Rusland over het Noordse standpunt ten opzichte van de Atlan tische Unie. Zoals bekend voelt Noor wegen veel voor aansluiting by dit verdrag, vooral nu gebleken is dat Zweden en Denemarken weinig voelen voor een apart verbond der Noordse staten. Noorwegen beeft Rusland rustig geantwoord, dat de U.N.O. geen voldoende veiligheid bood en dat de Noordse staten zich allpen ook niet kunnen verdedigen. Daar de Atlantische Unie enkel een defen sief verbond is, behoeft Rusland dus géén zorgen te hebben. Het antwoord heeft de nodige scheldpartijen via Radio Moskou ont ketend, maar verder is Rusland nog niet gegaan, ook al omdat het zyn handen vol heeft in Duitsland, Oost- Europa en vooral in China. Hoewel de Commissie van Goede Diensten haar uiterste best doet om de wereld te doen geloven, dat de Nederlandse troepen t.e weinig in getal zijn om de guerillas er onder te houden en het dus in Indonesië voortdurend onrust en vechten zou zyn, blijkt daar niets van uit de mededelingen der Nederlandse Re gering. Dat liet lang niet overal vrede is, blijkt duidelijk, maar de pacificatie van de nieuw bezette gebieden gaat rustig door en zowel op Midden- en Oost Java als op Sumatra, wordende overgebleven resten van de T.N.I., het voormalige Republikeinse leger uit elkaar gejaagd en opgeruimd en keert langzaam maar zeker de rust en vrede terug. Er zal echter nog wel enige tyd voorbij gaan voor het zover is, maar een dergelijke overdrijving als van de Commissie geeft een verdraaiing van feiten, die wel een droef beeld geeft van het werk dezer Oommissie. Van liet werk op politiek terrein is er weinig tot'heden bekend. De Veiligheidsraad heeft een reso lutie aangenomen, waarin o.m. aan gedrongen wordt op onmiddellijk staken van het vuren zowel van Nederlandse als van Indonesische zyde, onmiddellijke vrijlating der Republikeinse leiders en vrijheid om hun functies in Djocja uit te oefenen. Verder heeft zij de Commissie der Verenigde Natios (de opvolgster van de Commissie van G.D.) gemachtigd behulpzaam te zyn bij de onderhan delingen voor de vestiging van een federale interim-regering vóór 15 Maart a.s. Bovendien werden verkie zingen aanbevolen vóór 1 October en een overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indone sië voor 1 Juli 1950. En hiermede heeft de Veiligheids raad ingegrepen in het opbouwwerk van Nederland en ons feitelyk onder curatele gesteld van de Veiligheids raad. "Wij moeten ons nu de wet laten voorschrijven door landen, waarvan er geen enkel kan bogen op een staat var. dienst als het onze. Maar even eensgezind als Nederland de strijd aanbond tegen de wil der Ver enigde Naties, even goed zal nu het antwoord „neen" zyn. We zullen de weg teneinde gaan, die door H. M. de Koningin in 1942 is aangegeven en die wy ondanks alles toch gevolgd hebben tot nu toe. Er is nog geen antwoord terug van de Ned. Regering, schijnbaar wacht ook zy de berichten af van het fedefaal overleg, dat in Indonesë. zelf plaats heeft tussen de deelstaten. Intussen doen in de wereldpers de nodige geruchten de ronde. Slechts een officiële ontkenning is het ant woord. Sportnieuws S.V.V. In een góed en fair gespeelde wed strijd wist Venray door een 5 2 overwinning op Sevenum de punten in Venray te houden. Tegen wind en zon in trapt Venray af en reeds de eorste minuten heeft W. Arts met een voltreffer succes. Enige minuten later weet de center- voor in moeilijke positie er 2—0 van te maken. Sevenum niet ontmoedigd speelt dapper verder en bezorgt de Vonrayse achterhoede handen vol werk. In de 37ste minuut krygt Sevenum een corner te nemen en hieruit weet de centervoor de achterstand te ver kleinen. In de tweede helft is Venray spoedig in de aanval en door goed doorzetten van de linksbinnen wordt de stand op 3—1 gebracht. Een ver hard schot van de center voor verrast de keper en de stand is 4—1. Sevenum geeft nietopen krygt voor een aangeschoten hands een penalty toegewezen, die in een doel punt wordt oxngzet. De scheidsrechter is erg „goedkoop" met strafschoppen in het beruchte gebied, want enige minuten voor het einde penalty voor Venray en de eindstand werd 5—2. Een goede wedstrijd met bevredi srende uitslag, doch een opmerking: de voorhoede moet feller doorzetten. Voor Zond«\g is de reis naar Ber gen. Op het oog heel makkelijk, de bovenste tegen de onderste op een na. Noemt de wedstrijd niet te licht op jongens, want 14 dagen geleden moest Horst ook genoegen nemen met een gelijk spel. En zy mochten blij zyn met een 2—2 uitslag. Bovendien is het voor Borgen de allerlaatste kans om de gevaarlijke plaats te ontkomen. Denkt er dus aan, aanpakken, volhouden en bij zonder de voorhoede fel op de bal zitten. Dan komen de punten mee naar Venray. Het tweede moest haar meerdere in Teg. Herten 2 erkennen. Met eqn 3 1 nederlaag keerden zy huiswaarts. De kans op het kampioenschap is nog niet helemaal verkeken. Horst 2 heeft 8 en Teg. Herten 2 9 verliespunten en Venray 2 heeft er nu 10. Indien Venray 2 de beide thuis wedstrijden wint dan kan het nog best gebeuren, dat er eventueel een beslissingswedstiijd tussen twee of drie elftallen nodig is. Beginnen wy dus met de thuiswedstrijd tegen Venl. Boys 2 te winnen. Uit werd reeds met 3 0 gewonnen. Dat kan dus Zondag ook, maar er voorwerken jongens. Langs de lijn zal het niet ontbreken aan belangstelling en de zeer gewaardeerde aanmoedigingen. Het derde verloor in Ysselsteyn met 4-1 en daarmee zijn zy voor het kampioenschap uitgeschakeld. Het volgend seizoen beter. Met belangstelling zien wy de ver richtingen van Zondag a.s. tegemoet. Succes boys Schaakclub „De juiste iet" Zaterdag speelde ons tiental haar derde competitiewedstrijd tegen het sterke Siebengewald. Na zware strijd werd het een 61/i—3l/i overwinning, waardoor wy weer vaster op de bovenste plaats kwamen. Vrienden, 12 Febr. gaat 't naar het voor ons nog onbekende Gennep. Deze staan met 1 punt minder op de tweed9 plaats. Spelen wy gelijk, dan zijn we reeds kampioen, maar ook daar moet gewonnen worden. Doet dus allen uw best, dan zal ook in Gennep de juiste zet gezet worden en zyn wy de tweede Ven rayse sportclub, die een kampioen schap behaalt. Good Luck Het jaar 1950 zal voor de Limburg se Katholieke Arbeidersbeweging een jubeljaar zyn. Zy zal dan haar gou den bestaansfeest vieren. Het ziet er naar uit, dat zy tijdens het bereiken van dat jubeljaar haar so.oooste lid zal kunnen inschrijven. Dank zy een ledenaanwinst van 3250 in 1948 is zy thans de 41.000 gepasseerd. Zodoende telt zy thans 15.000 leden meer dan bjj de ophef fing in 1941. - Deze week zyn een dertigtal Belgische arbeiders naar Twente ver trokken, die daar in de textielnijver heid gaan werken. In België heerst gebrek aan dergelyk werk. - Met 1 Februari is de cacaopoe der van de bon gegaan. - De rundvee- en varkensstapel in ons land nemen toe. In December 1947 waren er 938.000 varkens, waarvan 95.000 biggen en 128.000 fokzeugen. In December 1948 waren er 1158 000 varkens, waarvan 137.000 biggen en 220.000 fokzeugen. - Met 1 Februari is de beperking op het electriciteitsverbruik opge heven. Het verbod ten opzichte van reclameverlichting blijft voorlopig gehandhaafd. - Ruim een millioen postduiven bevolken thans de hokken der Ne derlandse liefhebbers, wier aantal het dubbele bedraagt van voor de oorlog. In de komende weken wordt op vele hokken al begonnen met de kweek en in April beginnen in Lim burg reeds de wedvluchten. Een mooie liefhebberij. Onderschat haar niet: vorig jaar hebben deze duiven ruim een ton. voor liefdadige doeleinden hijeengevlogen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnon afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Venray brengen ter alge mene kennis der ingezetenen dezer gemeente, dat het College van Alge- meue Commissarissen voor de We deropbouw, van Alkemadelaan 350 te 's-Giavenhage, voornemens is ten behoeve van het Bouwplan 1949 over te gaan tot onteigening van enige perceelsgedeelten aan de Lan* geweg en het Molenpad ten name van de gemeente Venray. Een lijst van de te onteigenen perceelsgedeelten alsmede een kaart waarop zy zyn aangeduid liggen van af heden tot en met 22 Februari 1949 kosteloos voor eenieder ter inzage ter gemeentesecretarie, Afdeling I. Op Woensdag 23 Februari 1949 des namiddags om 3 uur zal ten go- meentehuize alhier een zitting wor den gehouden door een daartoe aan gestelde commissie teneinde even tuele bezwaren tegen deze onteige ning aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen voor de zitting ook schriftelijk hun bezwaren in dienen bij liet College van Algemene Commissarissen voor de Weder opbouw te 's Gravenhage, van Al kemadelaan 350. Venray, 2 Februari 1949. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN, Burgemeester H. VORST, Secretaris Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat van Donderdag 3 Februari tot en met 17 Februari a.s., ter secretarie dezer gemeente, Afdeling I, kosteloos voor een-ieder ter inzage liggen de navolgende stukken, betreffende de onteigening door het College van Algemene Commissarissen voor de Wéderopbouw van een aantal percelen en perceelsgedeelten ten name van dje gemeente Venray en ten behoeve van het Herbouwplan: a. een aanzegging van het ge noemde College; b. een lijst, waarop de onteigende perselen en perceelsgedeelten zyn vermeld; c. een kaart waarop de onteigende percelen en perceelsgedeelten zyn aan geduid. Venray, 1 Februari 1949. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Geslaagd Op het te Venlo gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot, J. Pijpers, voor het diploma Vakbekwaamheid Broodbakker. STILLE In de nacht t; zal Noord-Limbuig nemen aan de Si Amsterdam. In die 50 extra-treinen aa twee uit Noord-Li:n Mgr. Hanssen, d Zuid-Limburg de »'>t maakte, zal dit jan burg meegaan. Gevom Vulpen, P. Billöl laten liggen in de 1 kransen en handsob koster. Jubilea bij sclmt Morgen Zondag leden van schutte] 40 jarig lidmaatsch: heren H. Odenhoven Ter gelegenheid des 's morgens cm Parochiekerk een H gedragen, waarbifdh aanwezig zullen zijn Wy wensen Hand vele jaren. Aanbestt Te Oostrum wf:rc bouwen van een voor den heer L. Lii Er waren 12 in:$c! ingeleverd. Hoogsta Fa. P. Volleberg 0 f 34995. Begroting f Het kerkbof di te Yssoli Vrijdag bracht de garye een bezoel: kerkhof te Ysselstnyi Het monument n Duitsers uit de :o< dat in Maastricht si daar overgebracht kerkhof te Ysselstey 25 jaren v< De heer Jac. Pe herdacht Woensdag zi jubileum in Huizo S Gouden bi Het echtpaar G er Gertrui Bisterveltc ti in April ook de go vieren. BRAÜ Donderdagavond on het woonhuis en stal Cox aan het Steegsbi weer was spoedi? t kon wegens geb-ek verhinderen datallps Ontwik k el in g -^zt Yenra Profeten worden in 0eëerd. Zou Verraj regel een uitzonderin Geven wy, alshri 0 en ontspanning gaat, te gemakkelijk de v< van buiten komt 1 Of staan wy' ,e onze gedachte, dit komt, wel niet veel Bleken tooneel- ei gingen uit kleirere niet tot opmerkelj ke de prestaties in staat Verdient eigen a( vele opzichten de vo uitsluitend passief andermans prestat.es Laten wij ons l.oec oordelen en de iicti eigen mensen wiiarc deren. Hebt U al vodot maakt met de V«nra toneelverenigingen nie, het Mannenkoor, Koor en de Toneëgro Ontwikkeling en On U daartoe de gnleg abonnementsavomj, 8 Febr. a.s. des avo precies begint, in :aal Wy vertrouwen, dj verenigingen dan hu zuilen voorzetten en daardoor meer vat zu het bonte en veelialli, trouw dan oik ontwikkelingsavoiden SPAANSE JSUÏ Aan een uitstelend talrijk en harteljk 1 „Ontwikkeling- en Oi Dinsdag 25 Januaii vo STEFFA WINE <n S de eerste met llpaa volksliederen, de treed met Spaanse muzbk. In een kort inljider de danseres eerst jion misverstand over „Sf uit de weg ruimen. Zj slaagd. Door haar woo zeker veel verhelder menig interessant di Spaanse leven openbaa haar daaropvolgende d In de Presentatie, d en de reeks dan3en zag men hoe de Sjaam en ingetogenheid «ven dnikxing vinden in de .Zuidelijke tempenmen al toch de gratie. Het spel met lie w en coquet; Granaci en romantisch en gï-edrj toverden de oude lich van een oud cultuir-la De volksliederen - n geschoolde zangeies, iemand uit het SFiansi zongen, zo verkladde c zelf waren stuk voor tafereeltjes uit iöt vc

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2