Ebberink Kómt li óók kl{ken weipalen, klaverruiters, bonenpalen, enz. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN l)e stitte vóót de stóim Vleesdistributie ten einde? BEL BIJ BRAND 392 o.a voor Heren: gestreepte Buxkin Broeken Polo-Hemden Sokken Bretelles vanaf 58 ct. voor Dames: Corsetten, Jasschorten, Damesvesten, Directoires. n Paar Jongenswinterjassen en vele andere artikelen. h.H. Landbouwers, Houthandel Geb. Janssen Steunt 't *tkuiéfcont Zaterdag 15 Januari 1949 No. 2 TWEEDE BLAD Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad verten tieprjj ren op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray l.CO buiten Venray 1.20 uitsluitend vooruitbet. Flitsen van het slagveld „Operation Aintree" Montgomery, eenmaal vobr het feit gesteld, dat bij Overloon een st9rke duitse troepenmacht was geconcentreerd welke zeven dager lang een Amerikaanse Tankdivisie met succes partij gegeven had, nam geen enkel risico. Een indrukwekkend geallieerd leger werd rond het duitse brugg9hoofd aan de Maas samengetrokken. Rond de middag van 12 October 1944 kwam dit hele massale front in bewegingbij Weert en Baexem. bij Deurne en De Rips en by Oploo, waar het zwaartepunt lag. Dank zy het grote overwicht aan materieel, een •volledige heerschappij in de lucht en het verslap- pend moreel van de meeste duitse officieren, hadden de geallieerden slechts twee dagen nodig om de kop van het bruggehoofd te liquiderenin de namiddag van 14 October was Overloon op de vyand veroverd en stonden elementen van de se Britse Infanterie Brigade in Kamp-Zuid. Hier mede was de eerste fase van „Operatie Aintree" ten einde. Dit tweede deel van ons frontverhaal geeft een indruk van hetgeen er voorviel tussen tankslag en bevrijding. HARRY VAN LOON Op een stralende Septemberdag in 1944 komt Montgomery, de commandant van de 2ie Legergroep, onverwachts in 't hoofdkwartier van de 3e Britse Infanterie Divisie, toondertijd gevestigd in Hamont in België, even ten zqiden van Valkens- waard. Hy gooit een nieuw aanvalsplan op tafel, „Operatie Gat wick". Met Generaal-Majoor Whistier, de commanderend generaal van de divisie, bespreekt hy de laatste bijzonder heden. „Operatie Gatwiek" is de geheime naam voor de grootse aanval op de Mokerheide, de verovering van Groes- beek en de doorstoot naar het Reichswald. Midden in de besprekingen komt het bericht binnen, dat de duitsers de Corridor Eindhovec-Nymegen ergens tussen Uden en Grave hebben doorbroken. Binnen enkele uren wordt het lek weliswaar gestopt, maar voor een actie tegen het nieuwe duitse front bij de Maas zyn geen troepen beschik baar. Dan brengen de Amerikanen uitkomst: Patton, de be faamde tankgeneraal van het 3e Amerikaanse Leger en veel besproken vechtjas, leent een van zyn tankdivisies om dit duitse front op te ruimen. Maar „Operatie Gatwiek" wordt afgelast, de verovering van de bergketen by Mook zal te veel offers vragenIntussen heeft de debacle van de Amerikanen by Overloon de aandacht getrokken. Het gevolg is, dat een nieuw plan wordt ontwor pen het VUIe Britse Legerkorps neemt de algehele oprui ming van het duitse front aan de Maas op zich. „Operatie Constellation" is geboren. „Operatie Constellation" („Sterrenhemel") omvatte 4 fasen, elke fase werd aangeduid met de naam van een sterrenbeeld. Castor, de eerste fase van dit veel omvattend plan, de ver overing van Overloon-Venray, kreeg de 3e Brjjise Infanterie Divisie uit te voeren. Tevens hield de opdracht in om zo groot mogelyke duitse strijdmacht aan te trekken. Was de aanval op Overloon eenmaal in volle gang, dan zouden de 3 andere fasen van Constellation ten uitvoer gebracht worden, t.w. Pollux, Sirius en Vega, welke codewoorden resp. doorgingen voor eèn aanval vanuit Baexem naar Roermond en een door braak van Weert naar Yenlo. Men wilde de terugtocht der duitsers vanuit Overloon-Venray nl. by deze plaatsen afsnij den. (Van deze laatste bedoeling is intussen niets terecht gekomen omdat de duitsers, nadat ze Overloon en Venray hadden prijsgegeven, zelf overgingen tot 69n grootse tegen aanval by Meyel-Liessel). Elke poging moest verder in het werk gesteld worden om de vyand te misleiden -en hem in de waan te brengen, dat het Engelse front alleen gericht was tegen Overloon-Venray. Het Hoofdkwartier van de 3e Britse Infanterie Divisie, welke het leeuwenaandeel had in de „Operatie Constellation", werkte haar aandeel in deze grote onderneming op io Octo ber uit en op de namiddag van die zelfde dag gingen de orders reeds naar de Regimenten en Bataljons rond Overloon. Aan zyn eigen actie gaf Generaal-Majoor Whistier de code naam Aintree mee, hy achtte het blykbaar verkieselijker om, waar de hogere formaties het in de sterren zochten, zelf korter by de grond te blyven. Intussen bewees hij hiermede een kleine attentie aan de mannen van zyn Sout-Lancashire Regiment die zo'n groot aandeel hadden in de gevechten by Overloon. Aintree is nl. de naam van' een beroemde renbaan by Liverpool in Lancashire. „Operation Aintree" zelf bestond uit 2 fasen; fase no. i de verovering van Overloon, terwyl de aanval op Venray de tweede fase uitmaakte. De 8e Infanterie Brigade (ie Bat. Suffolks, 2e Bat. East Yorks, ie Bat. South Lancashire) kreeg het eerste deel van „Operatie Aintree" voor haar rekehing, uit te voeren als volgtverovering van het dorp, beveiliging van de weg Oploo-Overloon en Vierlingsbeek-Overloon, zuivering van de bossen ten noorden en oosten van het dorp en verovering van de weg naar Venray tot éón myl buiten het dorp,. Intussen zou de 9e Infanterie Brigade (2e Bat: Lincolns hire, ie Bat. King's Own Scottish Borderers en 2e Bat. Royal Ulster Rifles) de bossen aan Peelkant, PJelder en Laag Heide zuiveren, dan oprqkken naar de Molenbeek en deze over steken. Dan begon de tweede fase: de verovering van Ven ray. De derde Infanterie Brigade, de 185e (2e Bat. Warwicks, 2e Bat. King's Shropshire Light Infantry en de ie Bat. Nor folk) fungeerde als reserve om in te grypen, waar dit nodig mocht blyken. De* aanval, vastgesteld op de morgen van 11 October, begon met... pech. De gehele ïoe October was een venijnige motregen gevallen, welke manschappen en materiaal door weekten. Des avonds werd daarom de aanval 24 uren uitge steld. Dit uitstel gaf de duizenden manschappen, weggedoken in de bossen van Stevensbeek en Westerbeek, zonder enige dekking van betekenis, voortdurend bloot gesteld aan het intense granaatvuur uit de duitse kanonnen, .volop tijd om na te denken over de komende gebeurtenissen I Uit de zo juist gegeven opsomming zou kunnen blijken at aan de Slag by Overloon alleen maar infanterie heeft deelgenomen. Dit is echter in genen dele waar. In feite waren 3 grote formaties in actie, behorende tot alle wapens, t.w. de 3e Britse Infanterie Divisie, de 7e Amerikaanse Tankdivisie, de ne Britse Pantserdivisie, de R.A.F. en U.S.A.A.F. (Amerikaanse luchtmacht) en de artillerie. Teneinde de duitsers zoveel mogelyk om de tuin te leiden en de eigen'yke bedoelingen te camoufleren, kreeg de 7e Amerikaanse Tankdivisie opdracht een schynaanval op Venray to doen en wel vanuit Deurne. Combat Command B (Gevechts eenheid) van deze Divisie, welk onderdeel by Overloon gedurende de tankslag als reserve gefungeerd had, voerde deze opdracht uit en drong door tot het Defensiekanaal op de weg Venray-Deurne. Tegelykertyd gingen onderdelen van de ne Britse Pantserdivisie vanuit de Rips dwars door de Peel. By Helena-hoeve bereikten zy de weg Deurne-Venray. Een ontzaglyke artillerie werd voorts in stelling gebracht rond Oploo, &evensbeek en De Rips, alles tesamen mee: dan 200 kanonnen van elk kaliber. Om n uur des voormiddags van 12 October ontketenden deze kanonnen een hel zoals sedert Normandie niet meer was voorgekomen90 minuten duurde dit spervuur, dat de 3e Britse Infanterie gelegenheid gaf naar Overloon op te rukken. Honderden granaten per minuut plonsten in de duitse stellingen rond Overloon. Alleen de kanonnen van de Middlesex scho'ten die dag 3800 granaten naar Overloon vanuit de Stevensbeekse bossen en drie machinegeweer-compagniën vuurden op die zelfde 12e October 300.000 patronen af. Met welk een massaal geweld trouwens de slag werd ingeleid kan ook blyken uit de rol van de luchtmacht. De duitsers beschikten nl. over twee goede aanvoerwegen vanuit Venlo, waarlangs zy hun versterkingen aanvoerden. Venray was het belangrijke wegenknooppunt tussen Venlo en Overloon en het betaalde zyn tol hiervoor 1 Om 11.20 uur op die 12e October verschenen 36 Marauders vp.n de XlXe Groep der Amerikaanse luch'tmacht boven het Peelstadje en gooiden het centrum in puin. Tegelykertyd verleende de R.A.F. met twee Typhoon-escadrilles steun boven het front by Overloon. Deze behorende tot de 83e Groep van de R.A.F. In groepen van 4 zwierven zy door de lucht boven fret iront onophoudelijk hun gevreesde duikvluchten ondernemend op elke duitse stelling welke zy ontdekten. Tenslotte stonden nog op het program twee bomaanval len en wel op de bruggen bij Venlo en Roermond. Op het laatste moment werden deze echter afgelast, een feit dal de duitsers in staat heeft gesteld meer versterkingen naar Overloon aan te voeren dan de Engelsen lief was. Om half 1 op 12 October, toen de Engelse infanterie dwars door de mijnenvelden in de buitenwijken stond, was Overloon een kokende hel. De Amerikanen hebben hun tankslag by Over loon een kostbare onderneming genoemdzy verloren 43? manschappen, behalve het materiaal. Maar alléën van de 3e Britse Infanterie Divisie bedroegen de verliezen drie maal zoveel. - In de namiddag van 14 October 1944 was de eerste fase van „Operation Aintree" geëindigd. (Overgenomen uit „Ons Eigen Erf" uitgave van de Gemeen schap Overloon). De 200 gram vlees steken kaal af bij de betrekkelyko overvloed, die nu weer bonloos te krijgen is en menig hartig woordje is daarover reeds ge sproken. Maar er zyn nog te weinig koeien en het vooroorlogse aantal van anderhalf millioen is nog met bereikt. Hiervan is oorzaak gebrek aan voeder, zowel gras als krachtvoeder, terwyl niet alle mogelijkheden hier van worden gebruikt. Nu echter de vlees- en melkprijzen hoger geworden zijn, zullen de boeren wel animo hebben om de 450.000 kalveren aan te houden, die nodig zijn om de uitbreiding van de vee stapel en de vleesvoorziening te garan deren. Tot heden toe wordt nog te weinig aangevoerd op de leverings- markten, want, voor deze 200 gram vlees zyn ongeveer 400.000 stuks slachtvee nodig, of 1 millioen varkens van 125 kg geslacht gewicht. Toch werd van slachtvee voor de oorlog slechts 375.000 geleverd, laat staan nu na de droge zomer van 1947. Om het benodigde varkensvlees te krijgen, zullen de beschikbare fok- zeugen 1,7 millioen biggen moeten werpen en de varkens tot minstens 150 kg gemest moeten worden. Reden waarom ook het verschil in toeslag voor beneden en boven de 100 kg, dient te vervallen. De benarfte positie van 's lands deviezenpot maakt de zorg nogal groter. Maar altijd optimist blyven is nog het beste, daarom maar eens afwach ten wat onze boeren doen zo tegen October, als het weideseizoen ten einde gaat. Misschien, dat zy er nog iets op vinden. Einde Januari weer rjjst Einde Januari zal aan alle leeftijds groepen wederom ryst beschikbaar worden gesteld. In de bonnenlyst van 27 Januari zal een bon worden opge nomen, recht gevende op het kopen van 250 gram ryst. Deze verstrekking en die van begin December 1948 (100 gram voor iedereen) zyn mogelyk ge maakt door de aanvoer van eooo ton ryst uit Siam. Zoals reeds is medegedeeld is voor 1949 aan Nederland toegewezen 18.000 ton. Voor de aankoop van deze hoe veelheid is contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal van de prys afhangen of de gehele toewijzing (allo catie) opgenomen zal worden. Gezien deze onzekere factoren isTiet niet^ mogelijk, een enigszins regel matige distributie van ryst in te Maandagmorgen ruimen we vele artikelen op tegen VERMINDERDE PRIJZEN en ZONDER PUNTEN ZIE ETALAGES Marktstraat 5 Telefoon 294 uit voorraad steeds leverbaar Vraagt prijs bij VENRAY Telefoon 506 KANTOORGebouw Gebr. Laurensse, Langeweg. Limburgse slagers exposeren in Heerlen. Dinsdag sneed de burgermeester van Heerlen met een groot Slagersmes een lint van knakworstjes door en verklaarde daarmede de ïeLimb. Slagerstentoonstelling voor 'geopend. Aan deze tentoonstelling nemen meer dan 100 slagers uit alle deler, van Limburg deel. Zy omvat circa 500 inzendingen, waaronder juweeltjes van garneerkunst. Tevens Omvat de tentoonstelling vele stands van moderne slagersge reedschappen en machines. De slagers van Limburg willen met deze expositie bewyzen, dat zy paraat zyn en gereed staan om, zo dra de vleesdistributie wordt opge heven, de consumenten weer volop te voorzien. een.vliegveld wordt Weer bouwland. Een 300tal arbeiders zyn onder Malden, dicht by de Duitse grens, met een gigantisch werk begonnen, een werk dat maanden, misschien zelfs een jaar zal kunnen duren, aleer hersteld zal zyn, wat onze Eugelse vrienden binnen enkele dagen grondig hebben vernield. Het was in het begin van Januari 1946, dat de R.A.F. voor de aanleg van een vliegveld een geweldige lap grond in Malden iu gebruik nam. Van vader op zoon hadden de Mal- dense boeren deze grond bewerkt, en dank zy deze jarenlange arbeid was hier een vruchtbare vlakte ont staan. Maar binnen twee weken tyds herschiepen de Britten deze vlakte in een bruikbaar vliegveld. De vruchtbare/teelaarde werd door bulldozers weggeschraapt, kuilen werden gegraven teneinde het beno digde zand té verkrijgen en deze werden weer opgevuld met de goede teelaarde. Enorme stalen platen werden op de zandbodem gelegd en in een re cordtijd kwam dit vliegveld gereed dat slechts enkele weken in gebruik is geweest maar een enorme rol heeft gespeeld bij de geweldige ge allieerde overwinningen aan het. Rijnfront. Van hieruit stegen de door de Duitsers zo gevreesde Typhoons op, die hun trefzuivere raketten op de Duitse stellingen aan het Rijnfront afvuurden. Toen deze laatste slag aan de poort van het ontredderde Duitsland was gestreden, landde er slechts zo nu en dan nog een vlieg tuig op het veld, maar kort daarna lag de grond braak. De Engelsen namen het bruikbare materiaal mee en lieten de bevolking met de rom mei zitten'. Een van de grootste front vliegvelden lag weer verlaten. Toen dit vliegveld er eenmaal' lag, trachtte het Nijmeegse gemeentebe stuur gedaan te krijgen, dat daar een permanent jvliegveld voor de stad Niimegen gelegd zou worden, maar het kreeg nul op request en thans is de Nederlandse Heidemaatschappij begonnen om in het kader van her stel van oorlogsschade deze gronden voor de Maldense boeren weer bouw rijp te maken. Ook de gemeente Nijmegen heeft hierby groot belang, omdat zy haar verloren gegane bossen op Heumens- oojd weer zal kunnen herstellen. Gebruikten de Engelsen, de meest vernuftige en zware machines, om deze grond als bouwgrond te ver nielen, de Nederlanders s^aan achter de ploeg en met de spade in de hand om het vernielde weer te her stellen. De boeren zelf hebben op de laag gelegen plaatsen reeds wat teelaarde gebracht en het eerste winterkoren begint hier al uit te schieten, maar rond 25 H.A. ligt nog braak als een barre woestenij, waar zo nu en dan de eentonigheid wordt onderbroken door een schamele struik, die is overgebleven. En in de vochtige mist, die laag over de vlakte wordt voortgestuwd door een felle koude wind. doemen donkene gestalten op. lange ryen mannen, die met de spade in de hand de grond bewerken. Het z;;n vrywel a'len DUW -arbeiders (300 in getal) wachtgelders, die hier voorlo pig te werk zyn gesteld kerkelijke diensten. PAROCHIEKERK St. Petrus-Bandeii PAROCHIE-ACTIEWeest arbeid zaam, leeft sober Priester van de week Pater Domitius, Paterski. Tel. 502 ZONDAG: 6 uur leesmis, 7 uur leesmis E. Oudenhoven-Aerts, 8 uur t.e.v. O.L. Vrouw, o uur Kindermis, alleen toegankelijk voor kindei en, 10 uur Hoogmis voor militairen in ,Indi£, besteld door Thuisfront, 2 uur kleine Congregatie in de kerk, 3 uur Kinderlof, 4 uur vergadering van Christenmoeders en vrouwen van Kath. Actie in de kerk, 5 uur Lof en Rozenho'edje. Vandaag buitengewone vergadering voor de zelatricen van het Apostolaat des Gebeds om kwart na 2, school Maasheese weg. MAANDAG: 6.30 zielemis voor alle overl. parochianen, 7 uur leesmis voor Frans Swinkels, 7 30 gest. jaard. W, Hennen en Hendrina Bekkers (i H), 8.13 gest. jaard. Johanna Willems. P. W. v.Meyel, ouders en kinderen (3kl) 6.30 zielelof. DINSDAG: van 18—23 Januari Internationale Bidweek voor de Her eniging der kerken. Na alle H. Missen voorgeschreven gebeden. 6.30 leesmis Theodorus Maassen, 7 uur leesmis overl. fam. Jansen-Huebers, 7 30 gest. jaargd. Gerard Martens en Helena Henkens (l H). 8.15 uur Sol. gest. jaargd. Th. vd. Bogaert (i kl). WOENSDAG: 6.30 leesmis Peter Johan Bisterveld8, 7 uur leesmis t.e.Y. O.L. Vrouw, 7 30 gest. jaard. Petro- nella Dokkers (i H), 8.15 best. jaard. J. Korsten en echtgenote. DONDERDAG: 6.30 leesmis Peter Johan Bistervelds, 7 uur leesmis Maria Gertiudis Derickx Peeters, 7.30 gest. jaard. Jan Poels (1 H), 8J 3 gest. jaard. Godfried Smulders. VRIJDAG 6 30 leesmis Lambertus v.d. Berg, 7 uur leesmis Sophia Sala- van Aarssen, 7.30 gest. jaard. Johanna Gertrudis Theodora Poels, zuster Hu- berta, broer Gerardus, ouders, broers en zusters (i H), 8.15 gest. jaard. Jean Poels-Poels (i kl). ZATERDAG: 6.30 0 L. Vrouw-hoog mis, 7 uur leesmis H. Oudenhoven, 7 30 gest. jaard. Leonard Jansen en Johanna van Ommeren en zoon Piet (1 H), 8 13 gest. jaard. Joha. Roelofs (3 kl), 5—7 uur gelegenheid tót biech ten, 6 30 Marialof en Rozenhoedje. HEIDE Zondag 8 uur leesmis fam. van Heyster Poels, 10 uur Hoogmis, 3 uur Rozenhoedje. Vrydag 7.30 leesmis uit dankbaar heid. VELTUM. Maandag feest ran Sint Anionius Abt, 7.30 leesmis, 9 uur Hoogmis. PATERSKERK. ZONDAG 5.45 leesmis; 6.30 leesmis voor G. Wismans; 7.30 leesmis voor overl. fam. Goumans—Coopmans; 9 u Hoogmis vd. overl. leden vh. Koordje waarna processie ,door de klooster gangen; 5 uur Lof, 6 uur Metten der overledenen voor Broeder Lebuinus i ons klooster overleden. MAANDAG 7 uur overl. fam. Wilms 7.30 Maria Fransen. 9 uur gez. Lauden waarna plechtige uitvaart en begra fenis op ons kloosterkerkhof. 18 Jan. begint de intern, bidweek tot ver krijging v.d. eenheid der kerk. DINSDAG 6 uur uitstelling Aller heiligste; 6,20 tot zekere intentie; 6 30 behouden terugkeer uit Indiè; 7.30 hoogmis; 7.30 uit dankb. t.e.v. St. Ajnonius, ziialt. (Dupont); 6.30 St. Antoniuslof met verering relikwie. WOENSDAG 6.30 A. Asselberghs- Poels; 8 uur overl. fam. vd. Poell— vd. Berg. DONDERDAG 7 uur Maria Fransen 7.30 overl. moeder Krynen; 8 uur overl. fam. Wilms. VRIJDAG 7 uur overl. fam. Th. Engels; 7.30 hoogmis; 7.30 A. van de Waeter (zyalt); 8^ uur Willem Jansen en echtgenote; 6.30 kruisweg. ZATERDAG 7 uur overl. fam, van Oyen-Claassens; 7.30 Nella Litjens, lid vh. Koordje; 8 uur oyerl. oudere vd. Poell—vd. Berg; 6 30 lof met Franciskaans koordje. Deze week s'H. Missen voor Maria Fransen. Ieder dag een/H. Mis voor o.ize weldoeners. MEDEDELINGEN DERDE ORDE* Vandaag om half elf vergadering voor de jongens in de Paterskerk. Geen H. Mis vooraf. Om 2 30 precies maandvergadering voor de meisjes. Maandag 7.30 verdiepingsavond voor de Tertiarissen in het klooster. Woensdag 7 uur H. Mis voor de Derde Orde Communiteit, waarby alle tertiarissen verwacht worden Inten tie voer de aanwezige en zieke leden. PAROCHIE H. Catharina, LEUNEN Zondag i uur H. Mis voor behou den tei u^keer; 8.30 H Mis voor Pe- tronella van Reus; 10 15 öoo*i_ii8 voor de parochie; 3 uur lof; 3.30 H. Fami lie der vrouwen. A.s: Zondag congre gatie der meisjes. Maandag 7.45 solemn, gest. jaarget. Johanna Michels—van de Voort. Dinsdag 7.45 leesmis Josep Martens. Woensdag 7.45 leesmis voor de levende en uvt-rledun leden der Leu- nenscbe Ryvereniging. Donderdag 7.45 gest. jaarg. Anna Petron. vd. Berg en overl. familie. Vrydag 7.45 leesmis Gertruda van Dy ck—Smits. Zaterdag 7 45 leesmis Gerard Lu- cassen. Biechten van 4.30—6 30. Om 6.30 Lof t.e.v. O.L.Vrovw. Dinsdag 18 Januari begint de In ternationale Bidweek, welke duurt tot Dinsoag 25 Januari, feest van St. Paulus bekering. Na elke H. Mis wordt gebeden voor de eenheid der Kerk en voor dt bekering der niet-katholieken. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur H. Missen; 3 uur Kruisweg en Lof. Maandag 7 30 best. zm. J.v.Braeht. Dinsdag 730 H. Mis t.e.v. O.L.Vr. iBeh. d Kranken voor twee zieken. 1 Woensdag 7.30 best zm voor Ant. Panles en Wilhelmina Jacobs. Donderdag 7.30 gest. gez. jaarg. voor de fam. Grispen. Vrydag. 3de Vrydag v<j. maand, dus Missie Vrydag vd. jeugd, 7 30 gest. gez. .jaarg. voor de fam. Berden- j van Deureen; onder de H. Mis gen. H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag 7 30 best. zm. voor vr. Heynen; 7.30 Maria-lof.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1