Hoq 6 kiëi 'n éclxên kimd PROGRAMMA tyaïcclüe nieuuts SPORT Qóede teduui CROQUETTEN Slagerij Goumans TEN AFSCHEID vervolg van pag. i ding weten: dat u.weer „thuis" bent. THUISin uw oude kerk. ^Hoe ontzagwekkend is deze plaats. Hier is het huis van God en de Poort des hemels". Is het niet, of we weer dezelfde stem horen: „Ik ben uw God. Ik zal met u zyn en u behoeden op al uw wegen". Venray heeft zijn eigen parochie kerk weer. ZIJN huis van God. De schaapstal van de goede Herder, Christus. Allen, die komen uit de huizen, uit de beschadigden en de herbouwden, uit de noodwoningen en de buitenwijken u allen, ALLEN, zal Hy behoedéh op al uw wegen. Hoog boven de huizen van Venray uit staat hy weer recht, Uw Kerk. Voortaan zal de klok weer luiden om u daarheen te roepen en wy ver blijden ons mét u. Moge deze ver nieuwde kerk in oude styl her bouwd symbool zyn van VER NIEUWD, en godsdienstig lev9n in Venray... IN OUDE STIJL. Dit HUIS VAN GOD wordt dan voor u de POORT VAN DE HEMEL- UIHllllll!!lllll!lillllll!l!llilll!liIli!l!!llllllllll^ van de plechtigheden bij het weer in gebruik nemen van de Sint Petrus-Banden. ZONIUG.MIl)DAG 4 UUR begint in de kerken van Sint Servatius, Sint Anna on Paterskiooster een kort Lof, waarna in plechtige processie vanuit die kerken naar de Grote Kerk wordt getrokken. Vanuit de Paterskerk wordt in deze processie het H. Sacrament overge bracht naar de Grote Kerk. Vanuit St. Anna de reliquiën van liet, II. Kruis, vanuit St. Servaas het Maria beeld. De gelovigen worden verzocht met die processie mee te trekken, die uitgaat van de kerk, welke zij altijd bezochten en zich strikt te houden aan de aanwijzingen, die worden gegeven, vooral in de Grote Kerk. Doordat er nog slechts enkele banken zijn, is er zeer weinig zit plaats. Bloemen ter versiering van hoofd altaar en kerk zullen zeer dankbaar worden aanvaard. In de kerk zal het H. Sacrament worden uitgesteld en een plechtig Lof worden opgedragen. Hieronder zal gesproken worden door de Hoog Eerw. Heer Deken en Zynelloogw. Excell. Mgr. Dr. Hanssen en tot. slot zal de parochie in een plechtig Te Deum God danken voor de weder opbouw van haar Godshuis. Behalve Mgr. Hanssen verwacht men ook de Commissaris der Koningin Mr. Dr. Fr. Houben, terwijl verder zyn uitgenodigd de Excellenties Drees, minister-president, In 't Veld, minis ter van Wederopbouw, Rutten, minis ter van Onderwys Kunsten en Weten schappen. Ook het bestuur van Monumentenzorg, die zo'n groot aan deel hadden in de wederopbouw van onze kerk o m. de heren Jhr. van Nispen tot Zevenaar en vd. Vleken zijn uitgenodigd. Geestelijke en we reldlijke autoriteiten uit onze gemeen te zullen eveneens aanwezig zijn. MAANDAGMORGEN 3SEGEN UUR zal Mgr. Hanssen het hoofdaltaar con sacreren. Deze plechtigheden zijn voor het publiek toegankelijk. De inwoners van Venray worden beleefd verzocht te vlaggen. 1. Na de plechtige in gebruik neming van onze parochie-kerk Sint Petrus Banden, wordt er aanstonds in deze kerk een Verdiepingsavond ge geven,. voor alle jongemannen van onze parochie. Jongelui, herinnert U zich nog de week toen Pater Adriaan iedere avond sprak voor een stampvolle kerk! 't Was leerzaam, boeiend en interessant. We zyn er een stukjo beter door go- worden. We roepen U langs deze weg thans weer allen op: U te bezinnen- op het komend Kerstfeest. Dinsdag 21 December zal een Eer waarde spreker om 7 uur een con ferentie houden voor de jongens van 14 t/m 17 jaar. Om 8 uur voor de 18- jarigen en ouderen. Moge wij U allen verwachten die avond in de Petrus Banden O 2. De parochie-bibliotheek is dit jaar door omstandigheden langordan gewoonlijk gesloten gebleven. We hebben thans de beschikking over 2200 boeken. Vole nieuwe en mooie boeken zijn binnengekomen. Voor alle leeftijden en voor elke cate gorie van mensen zijn voldoende in teressante boeken voorradig. De bibliotheek is open elke Zater dagavond, te beginnen is Dec., van 6 30-8.30 u., HENSENIUSSTRAAT 3 3. De prefecten van de H. Familie zyn met een propaganda-actie be gonnen. Allo leden, oud-leden 6n niet- leden van do Heilige Familie, worden persoonlijk door hen bezocht en vrien delijk uitgenodigd tot de godsdienstige vereniging toe te treden en trouwe leden te blijven. Voortaan zullen de vergaderingen zyn als volgt: Voor degenen die Zondags willen komen is elke 2e Zondag van de maand vergadering in de kerk om 4 uur. Voor degenen die liever in de week komen is de Maandag na de 2e Zon dag van de maand vergadering in de kerk, 's avonds om 8 uur. In Januari zullen we beginnen met een jeugdafdeling van de H. Familie. Lid kunnen worden, jongens die van de lagere school af zyn tot en met 17 jaar. We doen een beroep op de ouders hun jongens tot een gods dienstige vereniging te doen toetreden. Éénmaal in do maandde Zaterdag vóór do tweede Zondag van de maand, zal 's avonds om 8 uur vergadering zyn voor de jeugdafdeling der H. Familie. Van de preekstoel zal nog worden afgekondigd, wanneer deze oefeningen beginnen. Dierbare parochianen, we doen een beroep op U allen, trouwe leden te worden en te blyven van Uwe gods dienstige verenigingen. Deze vereni gingen blyven ook in onze tijd hun waarde houden, te meer, daar de priester zich in de Conferenties tot een bepaalde groep van mensen richten kan. De tyd van 't houden der verga deringen is door de directeuren zó gesteld, dat iedereen, die van goede wil is, de vergaderingen kan by wonen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VAN DEN HOMBERGII Charles Ruysstraat N W 5 Telef. 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Nu reeds Kerst-en Nieuwjaars- post voor Indonesië In verband met de beperkte laad ruimte in de vliegtuigen kan do om vangrijke Kerst- en Nieuwjaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden afgevoerd- Het publiek wordt daarom dringend aangeraden de Kerst- en Nieuwjaars correspondentie reeds thans ter post te bezorgen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis der ingezetenen dezer gemeente, dat het College van Alge mene Commissarissen voor de Weder opbouw, van Alkemadelaan 350 te 's-Gravenhage, voornemens is ten behoeve van het bouwplan 1948/1949 over te gaan tot onteigening van een perceel en een perceelsgedeelte ten name van de gemeente Venray. Een lyst van het te onteigenen perceel en perceelsgedeelte, alsmede een kaait, waarop zij zyn aangeduid, liggen vanaf lieden tut en met 21 December 1948 kosteloos vuor een ieder ter inzage ter gemeentesecreta rie Afdeling I. Op Woensdag 22 December 1948 des namiddags om twee uur zal ten gemeentehuize alhier een zitting worden gehouden door een daartoe igestelde commissie teneinde eventuele bezwaren tegen deze ont eigening aan te horen. Belanghebbenden kunnen tot uiter lijk twee dagen voor deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren indie nen bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederop bouw voornoemd. Venray, 10 December 1948. Op afstand bedienbaar maken vau sluitbomen overweg Wachtpost 18 te Oostrum De aandacht wordt erop gevestigd dat de afsluitbomen van' de overweg by kir.. 55634 Wachtpost 48 van de spoorweg Nijmegen--Venray te Oos trum op afstand bediend zullen wor den en van overwegstoplantaarns voorzien. Alvorens met sluiten van de over wegbomen wordt aangevangen, wor den de overwegstoplantaarns gedraaid en tonen dan aan het wegverkeer ondergenoemde seinen: OVERDAG: een wit bord met rode rand; DES NACHTS: in rode licht letters het woord: „Stop" Bovenbedoelde overwegstoplantaarns zijn geplaatst ter weerszijden van de overweg. Rentetrekkers en de Kerstdagen. De rentetrekkers, die uitkeringen ontvangen krachtens de invaliditeits wet, de ouderdomswet en de nood- wot ouderdomsvoorziening, wier betaaldag op Zaterdag 25 December valt, zullen door de PIT-kantoren, zoveel mogelijk reeds op Vrijdag 24 December worden uitbetaald. Geslaagd Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Radiotechniek de heer H. Veilinden uit Ysselsteyn. Geslaagd te Eindhoven voor coupeuse Mej. G. van den Beuken te Oirlo. Nu het grote nieuws van de heropening der Grote Kerk zoveel ruimte inneemt, moeten we de rest wat dichter bij elkaar zetten. Dan is er op de eerste plaats de vestiging van een nieuwe industrie in Venray, nl. de confectiefabriek van de fa. de Boer uit Cuyck, die vorige week definitief besloten heeft zich hier te vestigen. De fabriek komt te liggen aan de Maasheseweg en zal, wanneer zy op volle toeren werkt een 700 tot 800 damesmantels afleveren per week, die vooral voor export bestemd zyn. Voorlopig is daar nog geen sprake van, maar wel worden de plannen onderzocht. We hopen daar later meer over te kunnen .vertellen. Een felicitatie aan het adres van Venray Vooruit, die de eerste stap hiertoe gedaan heeft, is dit feit alleszinds waard. Sef Cornet heeft zyn traditio neel jaarlyks bezoek aan Venray gebracht, ditmaal weer ten voordele van Venrays Mannenkoor, dat de avond opende met. enkele goed ge zongen nummers. Sef Cornet viel ons eerlyk gezegd tegen daar hy on danks de dorpspolitiek weinig nieuws bracht. Dat wil echter niet zeggen, dat de bezookers niet genoten, het lachen was niet van de lucht en menigeen heeft nog enkele dagen napret gehad. Zo was het ook met de faincy fair in Leunen, georganiseerd door de Ruiterclub en Jonge Ejperen. Rad van avontuur, loterijen,^lunchroom en muziek brachten ook daar twee avonden vertier en plezier. P. Beckers won de hoofdprijs: een veulen. De overige winnaars zijn de houders van de nummers: 563, 553, 59, 573, .527, 142, 446, 433, 308, 163, 394 en 40 i. Deze prijzen en ook van d6 barak wedstrijden, prijsschieten en meer andere moeten voor 24 Dec. worden afgehaald bij de secretaris Smits te Leunen. Ontwikkeling en Ontspanning verrastte Venray met een concert van het Maastrichts Stedelyk Orkest, met niemand minder als solist de 16-jarige violist Christian Ferras, de prijswinnaar van het Scheveningse concours. Vlak voor zyn vertrek naar Denemarken gaf hy zijn laatste con cert in onze gemeente En hoe Ferras speelde Tschaikowsky's vioolconcert, zoals hy het reeds op velo plaatsen voor een veel critischer publiek gespeeld heeft, met een feil loze intonatie en'n weergaloze streek, zich volkomen overgevend aan de muziek. Zyn techniek bleek geheel opgewassen tegen de vele moeilijk heden die de partituur biedt en in de zangerige melodiën van de Canzo netta waren zyn toon en zyn voor dracht boeiender en meeslepender dan wy ooit van een kunstenaar hoorden. Geen wonder, dat de zaal hem een staande ovatie bracht. Het M.S.O. o.l.v. Paul Hupperts, dat deze avond geopend had met een ietwat slordige uitvoering van Wè- bei's Oberon-ouverture, seconteerde uitstekend en gaf na de pauze in enkele kortere stukken van Berlioz, Grieg en Dvorak opnieuw het bewijs dat het onder leiding van deze diri gent tot een perfect samenspel in staat is. Vooral do Elegische Melo dieën van Grieg vielen zeer in de smaak. Een in alle opzichten geslaagde avond. Voor een kleine 200 aanwezigen sprak onze dorpsgenoot Dr. Aquilinus Emmen O.F.M. jl. Dinsdag in zaal „Wilhelmina" over „het probleerh Duitsland". Terecht mocht de Voorzit ter in zijn dankwoord vaststellen, dat Pater Emmen zich zeker met veel moeite het zeer omvangrijke en cri- tisch getoetste feitenmateriaal heeft verzameld, dat noodzakelijk is voor een zuivere opvatting omtrent Duits land. Vaak was deze sobere weergave van feiten diep treffend, o.a. toen de spreker cijfers gaf omtrent de ver woesting in de steden, het overschot aan vrouwen, de verwarring der geesten, de nood aan priesters in de vroegere diaspora, de volksverhuizing der Ost-Flüchtelinge. Wat een ellende en gevaren ziet men achter deze feiten en onwillekeurig dreigt een gevoel van machteloosheid tegenover zo grote problemen de overhand té krijgen. Pater Emmen gewaagde zeer even wichtig ook van de gunstige ver schijnselen, o.a. de in 194s belangrijk verbeterde voedselpositie in de Wes- tely keuzone en van priesters en loken die vol idealisme zich niet laten ontmoedigen. Tot slot besprak de spreker „onze houding" en hy deed enige suggesties waarvan wy noemen: „het Nederland se kind geeft aan het Duitse een katechismus; een fiets voor de pries ter in de vroegere diaspora, steun aan de Caritas-Missie en het genoot schap tot geestelyke vernieuwing. Deze kon het gehoor met een beter inzicht naar huis nemen; hopelijk komen er goede daden van. Wie nou meent, dat er in ons lieve vaderland genoeg textiel is, had deze week eens een kijkje moeten nemen bij de grote verkoop van smokkelgoederen bij de Firma Fonck. Hoewel de verkoop feitelijk Don derdagmorgen om 9 uur begon, stonden reeds Woensdagavond vroeg de eerste liefhebhers aan de winkel opgesteld, welke de lange nacht op straat doorbrachten, een December- nacht, om wat handdoeken, gordijn stof of een karpet te bemachtigen, Het is wel een droevig beeld van de nood, die by velen heerst. HEIDE. Op 2 en 6 Febr. a.s. zal onze Zangvereniging wederom een concert met toneeluitvoering geven. Agenda Raadsvergadering 16 Dec. '48 om 5 uur 1. Vaststelling van de notulen van .de openbare vergadering van 20 No vember 1948. 2. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Limburg van 4 December 1948, no. B. 22677, houdende mede deling van de goedkeuring van he,t raadsbesluit van 20 November 1948, no. 328, tot hot aangaan van een j;eld:, lening .voor woningbouw. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van machtiging aan hun college tot het doen tot het aangaan in 1949 van kas geldleningen tot een maximum-bedrag van f 1.500.000,—. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van machtiging aan hun college tot het doen van de gewone verkopingen van hakhout, turfslijk e.d. gedurende 1949. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van machtiging aan hun college tot het buiten werking stellen gedurende het jaar 1949 van artikel 141ie lid, dei- Algemene Politieverordening voor de gemeente Venray en artikel 5 der Bioscoopverordening. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het voeren van ver weer tegen een contra de gemeente ingestelde rechtsvordering. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot naasting om niet van de bezittingen en schulden van de vereniging volkshuisvesting te Venray en tot overdracht om niet van de overgenomen bezittingen en schulden aan de woningbouwvereniging St. Oda te Venray. Sportnieuws S.V.V. Zoals te verwachten was, werd het in Boxmeer een benauwde overwin ning. De puntjes zijn binnen en daar Horst met 2-0 van Mill wist te winnen, blijft de onderlinge afstand éér. punt ten gunste van Horst. Aangezien Zondag de ontmoeting Venray—Horst gespeeld wordt, is 't vooraf wel goed om de sportliefheb bers eens onder ogen te brengen, hoe de stand is van deze kopploegen. Horst 13 12 O 1 67-21 24 Venray 13 11 1 1 4315 23 U ziet spanning tot en met. In Horst wist Venray met 2-1 te win nen. Indien Venray wint komt zij tevens aan de kop staan met een punt voorsprong op Horst. Wat jullie in Horst gepresteerd hebt, kan toch ook op eigen veld. Een middel, dat juist de grote kracht van Venray is. Tempo heren, van 'i begin tot het einde Horst zo'n tem po voordraaien, dat zij de tweede helft op de knieën moet. Weest er van overtuigd boys, dat Horst zich niet zal gewonnen geven, maar sportief' zal vechten tot het bittere eindq. Deze spannonde ontmoeting begint, wegens kerkelijke plechtigheden, om kwart voor twee. De entourage zal niet een aantal zitplaatsen worden uitgebreid. Om zeker te zijn van een goede plaats is het aan te bevelen, kaarten in voorverkoop te halen. Een ding is zeker, by goed wee: loopt het storm. Met grote belangstelling zien wy allen de uitslag tegemoet. Het tweede won in een goed ge speelde wedstrijd van Boxmeer met liefst 5—0. Vorige weck wees ik er op, dat er nog degelijk kampioens kansen waren. Medegegadigden als Horst 2 verloor en Tegelen 2 speelde gelijk. Indien Zondag de gevaarvolle uit wedstrijd gewonnen wordt tegen 't 2de uit Steijl, dan hebben jullie de zaak in handen. Zorg er voor jongens, dat ook deze moeilijke hindernis genomen wordt. Het derde speelde Zondag niet en voor Zondag a.s. is de wedstrijd tegen Ysselsteyn om kerkelijke reden uit gesteld. Jongens, doet Zondag allen je uiterste best en laat uw medeleven de en belangstellende supporters a.s. Zondag op alle fronten juichen. Succes boys 1 (Ingez. mededeling) en dan Handboogsport Zondag had op de binnenbaan in Stork's fabrieken te Boxmeer een vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen de Handboogschutterijen St. Anna te Venray en Oefening en Uit spanning te St. Anthonls. De uitslag was als volgt: St. Anthonis won mot 198 punten. Venray behaalde 191 punten. Uitslag personele baan: 1 H, Reijnen, St. Anthonis 26 p. 2 P. Lemmei.s, Boxmeer 25 p. 3 P. Gieben, St. Anthonis, rozenpr. 4 J. Vollenberg, 4x4 5 W. Claassens, Venray 3X3 6 L. Coopmans, 4x2 7 M. Derks, 3 x 1 Schaaknieuws Zaterdag 11 Dec. j.l. speelde onze club haar tweede competitiematch tegen „'t Leuperke" in Horst. Ér werd door onze spelers goed ge schaakt en mot een 8 2 overwinning togen wij huiswaarts. De gedetailleerde uitslagen waren Horst Venray M. Hermans 0 Pater Jan Jozef 1 W. Gielen l/2 Pater Otgerus Vz F. Sprinkels 0 H. Swuste 1 M. Joosten 0 v. Het tem 1 PI. Ter Voert V, P. RouVroye V2 H. v. Lieshout 0 D. de Vos 1 H. Jans 0 J. Verhaegh 1 F. Nabben 0 J. Schuurmans 1 H. Verhaagh O G. Kusters 1 F. v. Bussel 1 H. Elb9rs O Jeugdvoetbal V9nray A 9 8 0 i 16 23-10 Wanssum 8 6 1 13 30-6 Uorst A 8 5 1 2 11 28-6 Ooatrum A 8 2 3 3 7 11 17 Arcen A 7 2 2 3 6 14—10 Venray B 8 3 0 5 6 15 20 Hegelsom 8 2 2 4 6 16—17 America 7 3 0 4 6 8—16 Horst B 4 0 1 3 .1 4—11 Sevenum 6 0 0 6 0 3-40 Wanssum B 6 6 0 0 12 28-3 Venray C 7 5 1 1 11 22-4 Rostrum B 5 2 0 3 4 8- 15 Leunen A 6 1 0 5 2 1 1-22 Geijsteren A 7 0 1 6 1 6—28 Meerlo A 5 1 0 4 2 3 18 R.K, V.V .-„Oostrum" Nooit zullen de koeien die daar 's zomers in de wei aan de Wanssum- seweg hebben gelopen, vermoed heb ben, dat ditzelfde" stukje grond nog eens het middelpunt zou worden dei- belangstelling van sportlievend Oos trum. En toch zal dit Zondag a.s. het 0_ al zijn, want daar zullen beide Öostrumse senioren-elftallen achter eenvolgens do strijd aanbinden met het duidelijk besef, dat het gaat om alles of niets Zowel voor het eerste, dat tegen Lottum, als voor het tweede, dat tegen Horst speelt, betekent een nederlaag, het vergaan van practisch alle kansen, terwijl een overwinning op deze voor naamste concurrenten 'n schouder aan schouder race naar boven zal opleveren. Vol verwachting zien wy de Zon dagmiddag tegemoet. HOCKEY Door de 4—1 overwinning, welke orize jongens op Geldrop bevochten, staan ze thans aan de poort van het 2de kampioenschap. Zondag staat de wedstrijd VKH II —Venray op 't programma en als onze jongens deze wedstrijd weten te winnen, zijn ze kampioen en tevens 2de klasser. Jongens, onderschat uw tegenstan der niet. De wedstrijd tegen Geldrop begon zeer enthousiast met een licht over wicht van Venray, wat de rechts buiten in oen mooi doelpunt wist uit te drukken. Hierna kwam Gel drop stevig opzetten, maar succes kwam toch aan de andere kant, toen onze rechtsbinnen met een strak schot de stand op 2-0 bracht. Kort hierna had Geldrop by een van haar gevaarlijke aanvallen succes. Met 2 1 brak de rust. In de tweede helft kwam Venrav geleidelijk meer en meer opzetten. Toch duurde 't nog lang voordat de rechtsbinnen de stand op 3 - 1 kon brengen. Even later maakte deze speler er 4 1 van, waarmee 't einde kwam. A.^ Zondag treden onze dames ook weer aan voor de 2de competitie helft. Zy moeten naar Deurne, waar ze heel ander spel moeten laten zien dan tot nog toe, om succes te beha len. Aan de dames is 't nu om alle pessimisten in 't ongelijk te stellen. Biljarten Uitslagen klasse A. Krijt Op Tyd-Poedelaars 5—1 Gaef 'm effec—Onder Ons 3—3 Alle Drie-Ketsers 3—3 Ketsers—G:aef 'm effec 2—4 Krijt Op Tyd-B.C.Y. 5—1 Uitslagen klasse B Gaef 'm effec—Onder Ons 21/i—31/i B.C. Y.Poedolaars 1 5 Onder Ons—Poedelaars B.C.Y.—Gaef 'm effec Gaef 'm effec B.C.Y. 1 5 Poedelaars—Onder Ons 4—2 Volgende week volgt competitie- stand. Op (lo lemen baan Woensdag j.l- speelde OnderOns en R.D.Z. in Horst. Onder Ons bracht het er slecht af en moest de kostbare puntjes aan Ons Plezier afstaan, door met 5—3 te verliezen. Do B van Onder Ons hield de slaeger beter vast en wist dan ook met 7—1 te winnen van Ons Plezier. B.D.Z. was by De Knippers op be zoek. R.D.Z. mocht deze keer niet aan golijkspel denken. De Knippers won nen met 6-2 en versterkte hierdoor hun positie aanmerkelijk. De stand is als volgt A. De Knippers 5 3 1 1 7 25 15 Ons Genot 4 2 2 0 6 24-14 Onder Ons 5 2 L. 2 5 20-20 R.D.Z. 5 0 3 2 3 16-24 Ons Plezier 5 1 1 3 3 15—25 B. Ons Genot 3 2 0 1 4 17—7 De Knippers 3 2 0 1 4 16—16 Onder Ons 3 2 0 14 14-10 Ons Plezier 41032 7—25 Zo zien we dan, dat het nou gaat spannen wie voor goed de kop zal houden, er kunnen echter nog veel klappen vallen. Woensdag a.s. 22,Dec., no. 2, 7 uur, Ons G8not-De Knippers. Hier hebben we een dor wedstrijden die op de eindstand een grote rol speelt. Na tuurlijk zal bier alles op alles worden gezet, maar wie zal winnen zullen we moeten afwachten. R.D;Z. krygt Ons Plezier thuis. Ons Plezier zal wel van de onderste plaats willen en zal natuurlijk alles proberen om deze wedstrijd te winnen. Het Bondsbestuur wenst alle be oefenaars der beugelsport een Zalig Kerstfeest. BEL BIJ BRAND No. 392 Nieuwe actie tot bestrijding yan ratten en muizen. Hoewel in Nederland gesproken kan worden van een „normale" rattenstand, richt het ongedierte in broederlijke samenwerking met de muizen, in ons land grote schade aan. Millioenen ratten vreten ons voedsel, knagen aan de voor mensen bestemde voorraden, benadelen de productie van land- en tuinbouw, terwijl de dieren nog een gevaar zijn voor de volksgezondheid. De bestrydingsperiode voor de bruine rat is weer aangebroken en zal zich over het gehele land uit strekken. Maandag 20 December 's avonds van 7.45 tot 8 uur zal worden ge sproken door de radio over het on derwerp: Waakt tegen rat en muis, Hot lijkt soms moeilijk voor onze opgroeiende meisjes echte goede lec tuur te vinden, lectuur, die niet preekt, niet verveelt, geen kitsch is hun bovendien wat meegeeft voor leven: meer inwendige kracht, ...j grotere blijmoedigheid des harten, een beter gewapend zijn tegen de gevaren van het leven. Daarom willen we uit de aanbevelenswaardige meis jesboeken een kleine greep doen. „M a r g r i o t" door Lenie van Wijk (Pax, Den Haag), is een boek voor jonge mensen van 18 jaar, deroman van een typisie op een langzaam teruglopend rederskantoor. Het work brengt haar met verschillende jonge lui in aanraking, maar ze weet van zich af te by ten, alshetspel in ernst dreigt over te gaan. Als ze haar baan kwy't raakt, gaat ze het huis houden waarnemen in een gezin, waarvan de vrouw in een sanatori um verpleegd wordt: de beste voor bereiding op haar toekomstige taak, die ze heel spoedig vindt, als de liefde van haar derden stuurman de* kroon op haar leven zet. Veel gevoeliger geschreven is: „En tóch scliy 111 de zon" door Rie van Iepenburg, (Urbi et Orbi, Amster dam), 111 België door het Davidsfonds bekroond. Het gaat over een familie, die harde slagen te verduren krijgt, maar ondanks alles het hoofd boven water houdt. Agnes, die in betrekking gaat houdt de goede geest er in, dank zy do steun van haar moeder en een uitstekende vriendin. Zo houdt van een vriend van haar broer, maar die vertrekt naar Engeland om Jezuïet te worden. Een zware strijd volgt, maar eindelijk staat ze hem af-aan O.L. Heer en de innerlijke rust keert terug. De novice wordt echter ziek, keert naar Nederland terug, is-echter te verlegen om baar zyn liefde te bekennen en doet het tenslotte per telegram. Plet is een boek vol gezond opti misme en oprechte waardering van het leven, waaraan een meer of mindere graat van welvaart geen afbreuk kan doen. Van fijne en dichterlijke inspiratie getuigt: „O, dwaze maagd, door Tom Bouws (de Fontein, Utrecht) Als Els uit het concentratiekamp terugkeert, komt ze tot de ontstel lende ontdekking, dat bij een vlieger aanval haar dorpje ltiile, waar zij leefde met haar vader, mamy en Trees, de meid, verdwenen is. Van het oude huis is niets overgebleven, zelfs de weg is verlegd. Zo koopt een voor haar beurs te dure aquarel van Rille en zo blyft Rille in Laar her innering leven als de korte samen vatting van haar gelukkige jeugd. Rille is ook de stralende achter grond van dit boek. Haar verhalen over Rille, over de sfeer van haar huis, de feestjes, de kerkgang, do danspartijtjes, de inmaak, de Zater dagse muzikant, haar vader, do dokter, haar zo heel preciese moeder helpen anderen over haar moeilijk heden heen. Door haar baan raakt ze verzeild in de uitgaande wereld. Ze breekt haar verhouding met Wolf eerst af, als ze op het punt staat een dwaze maagd te worden. Toen haar jeugd vriend ondej; de oorlog naar Engeland vertrok, zei haar vader: „Nu mag myn dochter wel spaarzaam zyn met de olie voor haar lamp. Want het kan lang duren, eer de bruidegom huiswaarts keert. Zul je een wijze maagd zijn Els Als deze onverwacht terugkeert, blykt, dat de jeugd-idylle onherroepe lijk dood is. Els heeft echter andere goede vrienden: de schilder van het aquarel van Rille, die in hetzelfde huis op kamers woont en de eigena res van een havenkroeg, een pracht- mens van top tot teen. Het valt echter niet mee de weg terug te vinden, de weg, de weg die God voor haar bestemd heeft. Do levensernst is soms zo ver weg. Maar eindelijk ontmoet ze een vriendin uit het concentratiekamp, die haar aan neemt als assistente in een tehuis voor meisjes. En ook onder deze meisjes van de straat, bereikt ze de goede sfeer, zodra ze begint te ver tellen over Rille. Dan heeft Els haar geestelijk evenwicht en een passende werkkring gevonden. Andere namen van schrijfsters van meisjesboeken met een ernstige, opbo'uwepde strekking zijn: Irma Meyer, Truus van Arnhem, Mia Vroom, Mevrouw Wolfenbuttel—van Rooyen en Jo Nabben. P. H. RONGEN, O.C.R. SPREEKUREN H.H. Doktoren Ziekenhuis Dr. A. E. V. Hillebrand, Internist en Röntgenoloog Maandag en Donderdag 9.30—10.30 Dr. de Jong, Chirurg en vrouwen Arts Maandag, Woensdag en Vrydag van 2—3 uur. Dr. M. G. J. v.d. Boom, Neus- Keel en Oorarts: Dinsdag van 3—4 uur. Dr. W. N. Gieskens, Huidarts Vrydag van 9—12 uur. Dr. G. N. L. Auskens, Oogarts: Zaterdag van 9—12 uur. Bezoekuren voorzaalpatiënten: alle dagen behalve Zaterdag, van 2 3 uur vrouwen; van 7-7.30 n.m. mannen. Voor de a.s. Kerstdagen koopt U natuurlijk Uw VLEES en VLEESWAREN b« Slageti{ Qnumaits, Ktthpad 3 Specialiteit in opgemaakte schotels. H.H. Adverteerders, denk erom, dat PEEL EN MAAS volgende week een dag vroeger verschijnt, dus advertenties een dag vroeger inzenden. NIEUWJAARSWENSEN kunnen ook reeds opgegeven worden. èeii Uadatit vóel Ketstinis z«n yan Kerkpad 3

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2