Qntqinninfy noodzakelijk! weekblad voor venray en omstreken doch op welke manier Contact-avond van Limburgs Thuisfront te Venray. a e tcekomd aan de Keek Paardenmarkt te Venray )e iuud aieet (eed, sport Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement8prij s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De woeste gronden in de Peel zijn de laatste dertig jaren ontgonnen, wegens gebrek aan grond en een overvloed aan liefhebbers. Voor die tijd dacht men hier niet veel aan, daar de Peel beschouwd werd als merendeels ontoegankelijk en de grond zuur wegens gebrek aan kalk en zeer arm aan fosfaten en kali, terwijl zij van stikstof ook niet rijkelijk was voorzien. Trok vroeger de een of ander op eigen houije wel eens de Peel in om te ontginnen, heden ten dage wordt dat werk grootscheeps aange pakt. In de jaren vlak voor de oorlog is het werk van Peelplan Zuid reeds gedeeltelijk uitgevoerd. Aan deze eerste pioniers hebben wij veel te danken, want zij waren het, die zekere gegevens vonden voor de wy'ze van ontginning en voor de opbrengsten en mede door hun werk kreeg men inzicht met welke be werking en bemesting volstaan kan worden om een bepaalde oogst te ver krijgen. Ontginnen. Wat is nu feitelijk ontginnen Ook onder de boeren voor de burgers dit misschien vanzelfsprekend hoort men de uiteenlopendste meningen hierover. Ontginnen is het productief maken en voor cultuur geschikt maken van grond. Dat wil dus zeggen de vloei bare delen en de gasten, waaruit grond bestaat, in een zodanige ver houding te brengen, dat er een zekere orde ontstaat, die vruchtbaar heid geeft en de opbrengst verhoogt. En in het algemeen dient een be werking van woeste grond tot cul tuurgrond afhankelijk te zijn van de bodemgesteldheid van die woeste grond. Zo zal men op de hoge heidegrond waarin meer loodzand voorkomt, voor zichtig dienen te zijn om deze niet in de bouwvoor te mengen, daar dit de latere opbrengst blijvend kan schaden. Past men slechts een be werking van de bovengrond toe, dan zal men na verloop van enkele jaren de opbrengst sterk dalen, indien men in de bouwvoor geen betere grond de roodbruine laag brengt. Uit deze kleine voorbeelden blijkt reeds, dat een oppervlakkige bewer king uiteindelijk niet voldoende is. Bü deze gronden met loodzand dient daarenboven nog de regeling van het water zodanig te zijn, dat niet veel wegloopt en ook weer niet de grond te nat blijft, dus minder diepe sloten en in het voorjaar water ophouden 1 Neemt men nu gronden waar on der de begroeningslaag geen lood houdend zand voorkomt, dan ligt de toestand anders. Deze worden over het geheel ontgonnen door een zeer oppervlakkige bewerking en de resul taten zy'n tot heden behoorlijk te noemen. Egalisatie. De Peel is vlak evenals de oudere gronden, maar heeft toch grote va riatie op korte afstand. En evenals die hoogteverschillen vroeger niet weggewerkt zijn in de oudere grond, zo heeft men in verschillende ont ginningen dit ook niet gedaan. In andere daarentegen bv. onder Ysselsteyn heeft men meer ge ëgaliseerd. Dit heeft echter niet het succes gebracht, wat men verwachtte. De bewerking in de bodem, die hierdoor het gevolg is, brengen dik- wyls veranderingen in de lagen onder de bouwvoor, in de samenstel ling der lagen en diens ligging ten opzichte van het grondwater, de dikte van de humushoudende boven laag. de fijnzandigheid enz. en wor den dikwijls - en dan niet ongestraft verwaarloosd. Zo bevordert gewoonlijk de vlak- legging van de terreinen slechts zeer weinig de vochtvoorziening. De oude pioniers, Jaeger en Lemmens begrepen dit en egaliseerden niet sterk. Zij legden bovendien de sloten duidelijk naar de ligging van het terrein, dus door de laagten, waardoor een goede splitsing komt van hogere en lagere percelen. Particuliere ontginning. Deze ging in het begin niet diep, ook al wegens gebrek aan trekkracht, maar de resultaten daarvan b.v. in Ysselsteyn waren teleurstel lend. Toen later betere machines ter beschikking kwamen, kreeg de bouw voor haar normale diepte en het resultaat ven deze toch nog altijd ondiepe bewerking was gunstig. De dieper gelegen grond werd in dunne lagen aan de lucht blootge steld, waardoor de inwerking van weer en lucht beter verliep en de vrij humeuze laag gaf voldoende doorgang, terwijl bovendien de volg orde der lagen zo dan bleef, dat hang water zoveel mogelijk behou den bly'ft voor een goed vochtge halte. Het oude gezegde: voor een ont ginning is een oud paard en een oude ploeg nodig, duidt èn op de bewerking, die goede resultaten gaf De Peel, vijftig jaren terug slechts een moerassige vlakte waar de sperwer koning was en die slechts diende om schapen te weiden, is de laatste jaren een begerenswaardig object ge worden. Begerenswaardig om dat deze vlakte voor vele jonge boeren nog een toekomst biedt, waardoor zij in eigen land voor eigen land kunnen werken. In de twintiger jaren is een begin gemaakt met de ontgin ning, later meer bedoeld als een werkgelegenheid voor werk lozen en onder de oorlog is dit grootse werk stil gelegd. Nu dreunen er dan sinds maanden de zware machines, bulldozers en draglines, een proef om te komen tot een groots opgezette ontginning, die in korte ty'd de grond voor in cultuurbrenging gereed maken. Doch velen zijn er, die hun hoofd schudden en heggen, dat de mechanisatie niet „je ware" is. Nu de Gemeenteraad de eerste stukken mechanisch ontgonnen grond uitgegeven heeft, willen wij over dit probleem een des kundige aan het woord laten. Men verandert een landschap, zonder daarvoor een ander op te bouwen. Vooral Ysselsteyn kan over dit bezwaar meepraten, want daar komen reeds vele klachten over het verstuiven van de grond. Is het dan absoluut nodig, dat be paalde woeste gedeelten, als 't ware geschapen voor beplanting, toch nog ontgonnen moeten worden voor bouwgrond. Zijn deze niet veel beter geschikt om beplant met een geschikte hout soort, de goede bouwgrond t6 be schermen tegen verstuiving, boven dien nog geriefhout opleveren en egalisatie minder nodig maken In een zeer kort bestek is dan hier de Peelontginning met verschillende onderdelen belicht, de krant is nu eenmaal aan zeer nauwe grenzen gebonden. We zijn dankbaar, dat de eerste kavels mechanisch ontgonnen grond aan de nieuwe pachters mo gelijkheden voor de toekomst biedt. Maar we zy'n niet voldaan, het werk te duur en hieraan kleven vele bezwaren. Laat nu er voorlopig geen betere oplossing te vinden is, de jonge boer zelf ontginnen. Hy zal moeten wor stelen en ploeteren, hij zal hard, moeten werken, maar hy zal zy'n woeste grond met zorg en oplettend heid bewerken, zodat hy na jaren ry'ke vruchten zal voortbrengen en blijven voortbrengen. Buldozers hebben gepoogd de ploeg en de schop te vervangen, maar het oude volksgezegde blijft nu nog van kracht: By de ontginning heeft men een oud paard nodig, en een oude ploeg èn op de voordelige wijze waarop die ontginning plaats had. Mechanische ontginning en haar bezwaren. By de mechanische ontginning is de ploeg buldozer en de schop drag line geworden. In Peelplan Zuid was voordien al met de schop ontgonnen, grondig en diep en over het algemeen was de bewerking zo, dat de begroeningslaag onder een gewoonlijk vleihoudende dlaag werd gebracht, tot een diepte van 20—45 cm. De resultaten zy'n echter uitge zonderd met klaver niet zo goed als vroeger, juist omdat geen oog gehouden is op de bodemgesteldheid. Men heeft toen al de fout gemaakt een plan op te stellen en volgens dat plan de grond te ontginnen, zonder dat ieder perceel afzonderlijk werd bekeken naar geaardheid en andere mogelijkheden. Zo gebeurt het ook weer nu, één plan is opgemaakt en het terrein moet zich tot op zekere hoogte hier aan aanpassen, wat echter andersom moet geschieden. Onze grootste bezwaren tegen de mechanisatie zy'n nog afgezien van de enorme kosten van de goede grond de volgende: er wordt teveel vlak gemaakt, hierdoor komt noodzakelijk schrale grond in de bouwgvoor of vlak daaronder; b. er ontstaat een vrij grondige verwisseling en menging van lagen, wat het bodemprofiel verstoort in een dergelijke mate, dat vooral de hogere terreinen een te sterke af watering geeft; de ondergrond wordt gebruikt om een bouwvoor op te bouwen en deze bestaat daardoor uit grond, die daardoor onregelmatig ia elkaar ge drukt wordt; d. door de diepere bewerking vraagt de bodem veel meer mest stoffen voor hy verzadigd is; e. van de humuslaag wordt door deze bewerking niet ten volle gepro fiteerd; f. door deze wijze van ontginnen kan aan de aanpassing aan de bo demgesteldheid niet de nodige aan dacht geschonken worden. Wy hebben alle respect voor de technische zyde van het geval, want met uitsparing van veel arbeids krachten worden afwatering, egali satie en bodembewerking uitgevoerd. Wie die nieuwe percelen ziet liggen, behoorlijk vlak en de grond goed verkruimeld, heeft hiervoor alle eer bied. Maar van landbouwkundige zyde bekeken, zyn de bezwaren vry belangrijk. Want in de bouwvoor is te veel zand; veel meststoffen zyn nodig, ook al in het begin; doordat de zode diep ligt, groeit het moeilyk; er is geen gelijkheid in de bodem; de water houdendheid is verminderd door het loswerken van de ondergrond; de ontwatering door de hoofdsloten ge schiedt onder de vleilaag. Nogmaals, wy laten de financiële zyde van dit geval al is die ook niet mis rusten, maar menen op grond van bovenstaande bezwaren reeds, dat een dergelijke wy'ze van ontginnen onjuist, is en dat naar een andere oplossing moet gezocht wor den. Wy van onze kant wijzen op par ticuliere ontginningen, die ondanks de bezwaren in het verleden, ons inziens beter en veel goedkoper werkt Het landschap. Tenslotte nog een groot bezwaar, dat in het algemeen optreedt en waar reeds elders over gesproken is. De toekomst van de Kerk kan nooit voor ons een viaag in discussie zyn, omdat wy vasthouden aan de waarborg, die Christus gegeven heeft, dat de machten der hel haar niet zul len overweldigen. Hoe onwrikbaar vast dit woord ook staat de wereld zal voorbygaan. maar mijn woorden zullen niet voorbij gaan af en toe bekruipt ons toch een lichte twyfel. We vragen ons .be angstigend af, wat er van de Kerk moet worden, nu haar vyanden steeds talrijker en gevaarlijker worden, nu hele landen zich achter het ijzeren gordijn bevinden in de wurgende greep van duivelse machten, nu de godsdienstige onverschilligheid in de beschaafde wereld steeds breder krin gen aantast, nu hele continenten wakker geschud zijn, die in het katho licisme nooit meer kunnen zien dan het geloof van den blanken man. Yoor deze feiten kunnen wy de ogen niet sluiten, want het zyn nu eenmaal feiten, waar wy met al ons enthou siasme niet veel aan kunnen ver anderen. De tijd van de kruistochten is voorby en keert nooit meer terug. Heel de wereM is in gisting en kol king. Zal ten slotte de waarheid boven drijven Zal het grote licht opgaan voor allen, die gezeten zyn in de schaduwen van de dwaling? Zullen de verdoolde volkeren terugkeren naar de schaapstal van Christus Of heeft de Kerk haar rol uitgespeeld en moet zy zich terugtrekken in de oerwouden van Afrika of onder de wolkenkrabbers van Amerika? En toch is er ondanks alles geen reden tot pessimisme. Paus Pius XII, die van zyn hoge wachttoren heel de wereld en alle deiningen van de oceanen overziet, is optimist gebleven, Op 1 Juni 1946 by gelegenheid van zijn naamfeest sprak hy de bemoe digende woorden„Wy hebben de verslagen onder ogen, die ons van de hele wereld toekomen en niet tegenstaande alle tegenkantingen en alle tekorten mogen wy getuigende Kerk in haar geheel staat verenigd en veilig, zo innerlijk als uiterlijk, Ook waar zy beroofd is geweest van elke zichtbare steun of van haar rechtmatige goederen, hebben de ge lovigen zich sterker aaneengesloten en een steeds vuriger ijver getoond. En, zo niet overal dan toch in de meeste gevallen, is zy uit de storm gekomen met de kracht van een ver nieuwde jeugd. Men zou zeggen, dat de kinderen der Kerk als het ware voelbaar de waarheid van hun geloof en de waarde van de christelijke ge dachte hebben ondervonden. Wat de caritatieve werking, de moed en de heldhaftigheid tot de dood toe, aan gaat, aarzelen wy niet te verklaren, dat de Kerk van nu de vergelijking met het verleden kan doorstaan. En daarom een punt van kapitaal be lang dat de katholieken en allen die een persoonlijken God aan bidden en de tien geboden onderhouden, zich geen schrik laten aanjagen, maar be wust wezen van eigen kracht. Deze woorden behouden hun waarde, ook nu ze al twee jaar oud zijn. Wel nemen de spanningen toe, maar de moed en de overtuiging van de katho lieken houden gelijken tred. Polen, Tsjechen, Slowaken, Hongaren, Ru- thenen en Kroaten mogen op politiek gebied uitgeschakeld ziin, de grote massa blijft trouw aan de Kerk. De bisschoppen staan op de bres ter verdediging van het geloof. Er vallen natuurlijk slachtoffers, maar het bloed der martelaren is steeds Het was een gezellige menigte, we zouden haast zeggen „familie" van byna 80 personen, die Maandag op de contactavond van Thuisfront, afd. St. Petrus Banden Venray in Hotel Gitzeis verzameld waren. Heel ge noeglijk werd er gekeuveld onder het genot van een kopje koffie, bier limonade, zelfs koekjes en een borrel ontbraken niet. Men kan zo'n contact avond bekij ken zoals men wil, maar steeds zal men het iets prachtigs vinden en misschien zelfs als iets noodzakelijks. Alle aanwezigen hadden een zoon, öroer of verloofde in Indië. Op zo'n avond wordt er druk van ge dachten gewisseld over alle mogelijke dingen, die op Indië betrekking hebben. Zo kan men er 'n vader trots horen vertellen over de laatste heldendaden van z'n zoon, terwijl aan 'n ander tafeltje een moeder zorgvol praat over haar jongen, die ziekenhuis ligt ergens in dat verre Indonesië. Kortom, men kan daar eens rond uit en voluit spreken over iets, dat hun allen zo nauw aan het hart ligt. De Heer H. Vorst opende als voor zitter deze contactavond en heette aanwezigen hartelijk welkom. In zyn terugblik op de paar maan den, die verstreken zijn sinds de eerste bijeenkomst, meende spr. geen geruststellende berichten te kunnen aanhalen. De toestand in Indonesië niet minder ernstig geworden en is nog verre van goed en veilig. Het daarom geen wonder, dat met elk vertrekkend troepenschip de ontel bare zorgen en gebeden meegaan van de ouders, familie en verloofden. Verheugend is 't dan ook, dat thans alle scholen dagelijks voor onze soldaten gebeden wordt. Onze contact-avonden aldus de Heer Vorst zijn er om de zorgen te verlichten, om onderling van dachten te wisselen en om weer eens iets te vernemen van iemand, die enkele jaren met onze jongens in Indië verbleef. Dat dit laatste wel het meest in de belangstelling staat, is logisch. Spreker gaf daarom graag het woord aan Aalmoezenier Jennis- kens, van de „Nachtegaal". Aalmoezenier Jenniskens was een gezellige prater, maar vond het eigenlijk zeer moeilijk om over z'n ervaringen en die van „zijn" jongens te spreken. Het is in Indië net als hier in Venray, men vindt er weldra alles heel gewoon en dan valt er ook niets meer te vertellen. Bovendien kan hy' slechts spreken over zyn bataljon, maar ja, hun belevenissen waren over het algemeen met die van andere bataljons te vergelijken. In 1945, kort na de bevryding, ver trok pater Jenniskens met zyn jongens vanuit Zuid-Laren per boemeltrein naar Ostende. Hun legertje had de bijnaam van „leger van schoen en klomp", omdat de uitrusting meer dan droevig was. Er waren inderdaad jongens by geweest die een schoen en een klomp droegen, omdat er nu eenmaal niets anders was. Vanuit Ostende ging het naar En geland, waar een perfecte organisatie, hun een tropentraining gaf in vier weken. Dat de organisatie in Engeland prima was, bewees wel het feit, dat zy by aankomst 1000 soldaten ont- iten, bagage lieten inleveren, voor eten zorgden en op de trein zetten, in precies een uur. Na 4 weken ging het dan weer de boot op met bestemming Singapore, waar men 5 dagen moest wachten voordat er ontscheept weid en de jongens naar het tentenkamp Tsja op Malakka vervoerd. Dit tentenkamp was gebouwd op een Japans vlieg veld en was eigenlijk aangelegd op lyken, zoveel inlanders stierven er aan ontberingen. De startbanen van het vliegveld, welke uit leem be stonden, waren door de voortdurende regen van de natte moeson, een groot modderveld, waar men tot over de enkels in weg zakte. De natte moeson was ook oorzaak, dat de eerste H. Mis in de openlucht, een kerkje was er niet, volkomen verregende. Later kwam men tot de ontdekking, dat er in een naburige kampong een kerkje stond, waarvan de missionaris door de Jappen was vermoord. Hierin werd nu voortaan Zondag 'n plechtige H. Mis opge dragen. Legerkamp Tsja werd na 1 maand weer ontruimd, toen men verplaatst werd naar Soerabaja. Nog geen Aalmoezenier Jenniskens wydde vervolgens uitvoerig uit over de gods- dienst-beoefening by de soldaten. Deze was niet alleen goed, maar zelfs zeer goed te noemen. Er is destijds in de kranten geschreven over onhoudbare wantoestanden en onoverkomelijke gevaren in Indië. Zelfs Pater Henri de Greeve heeft in een van zyn Lichtbakens daarover gesproken. «preker noemde dat alles voor 80 percent overdreven. Er zyn in Indië inderdaad gevaren, wellicht groter dan in Holland, maar het moreel van de jongens is niet slecht. Zy weten, dat gy hen vertiouwt en zy vertrouwen op U. Maar wat te zeg gen van de verkeerde dingen, die er gebeuren Men moet dat niet op de omstandigheden schuiven, maar de hand in eigen boezem steken. Hoe was Uw jongen toen hy ging Had hy een diep katholiek geloof, of was hy er een, die wat de godsdienst betreft, er de kantjes afliep De jongens, die hier goed waren, zyn daar ook goed en blyven goed, maar sn, die maar zo-zo waren, houden het daar ook niet vol en aan wien ligt dan de schuld Wy, hier in Nederland, hebben de taak om onze jongens te steunen, niet alleen met gebed, maar even zeer met brieven en nieuws. Stuurt geen dagbladen, aldus spreker, die worden nauwelijks bekeken, maar zendt ze uw plaatselijk blad, dat eten ze gewoon op". En wat uw brieven betreft, verwacht daar geen spoedig antwoord op, ze hebben veelal wel wat anders te doen dan direct in de pen te klimmen, maar blijf ze schryven, daar leven ze van. Als ze eens een tijdlang geen brieven hebben gehad, is de ellende niet te overzien, de fut is er dan totaal uit. Spreker vroeg dan om ook niet te veel vertrouwen te hebben in de cou rantenberichten van zg. oorlogscor respondenten. Veelal zyn die allen overdreven ofwel ten goede ofwel ten kwade. In drie jaren tyds had spreker in Indië geen gierende gra naten gehoord, terwijl er in de dag bladen toch kolommen van vol ston den. Vertrouw liever de berichten van uw jongens. Tenslotte vergeet hen vooral niet in Uwe gebeden, want van Boven moet op slot van rekening alle goeds komen. De heer Vorst dankte hierna Aal moezenier Jenniskens, niet alleen voor wat hij ons t9 vertellen had, maar ook voor datgene wat Jiy in de af gelopen jaren voor onze jongens ge daan heeft. Vervolgens kwamen nog enkele mededelingen De Zeer Eerw. Heer Deken alsmede de heer Hermans hadden bericht van verhindering gezonden; door de gemeente Venray zyn 500 Kerstpakketten verzonden; op 1 December komen nieuwe post tarieven etc. voor Indië, let op de berichten in het contactorgaan en in Peel en Maas; binnenkort voorlichting over Thuis front in Peel en Maas; nieuwe adressen en adresverande ringen van de „jongens overzee" op geven aan een der bestuursleden; in beraad wordt gehouden de op richting vaD een Venrays orgaan voor onze soldaten; Pater Jenniskens is nog enige tyd disponibel voor een persoonlijk onder houd met de ouders en verloofden. tenslotte: het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tyd een contact avond te organiseren van alle afde lingen van Thuisfront in Venray. En hiermede werd deze avond ge sloten waarvan wy niets dan lof kun nen zeggen, zowel wat organisatie als doel betreft. Laten zy, die geen zoon of broer in Indië hebben niet achter blyven om ook eens iets voor dit goede doel over te hebben. Wees royaal als Thuisfront Uw hulp komt vragen, ook financieel! LIED VAN DE WEEK We hadden vroeger in de Grotestraat twee schone borden staan, die aan ieder automobilist zeiden waar hy mocht parkeren gaan. Een kant bleef vry voor het verkeer de andere voor het parkeren, het was gemakkelijk en goed en iedereen kon passeren. Vyf jaren was dit instrument reeds uit het stadsbeeld verdwenen, de een stopt hier, de ander daar, de orde nam de benen. dagen was men daar of ze zaten aanj o t ingen Tan tet verkeer en kregen daarmee hun .2. - het front en arege.i uaaimee uuu d",ijks te beleTen. eerste vuurdoop. Toen er in de eerste i b^v«n nu de bord_ en tweede nacht al doden en ge-b jeder be, zbne geven wonden vielen, was er een opmer-1 w kelyke reactie onder de jongens. Ze zolang het grote wegenplan wilden allemaal op wacht en patrouille het verkeer niet ontlast om kans te krygen hun kameraden <}oen Zy hun werk opperbest te wreken. en weg is weer die last. het vruchtbare zaad van de Kerk 1 heweest. De inzet van de strijd is de jeugd, die ontkerstend moet worden in de neutrale en godloze school de welbekende Nazi-methode. Voor deze jeugd moeten we bidden, dat ze fier en trouw blyve. P. H. RONGEN O.C.R. Donderdag 25 November Een 200-tal leden van de Buurt vereniging „St. Oda" hielden Dins dagavond hun jaarlijkse feestavond in de zaal Schellen. Het was er vol, druk en lollig. The Quater Band zorgde de hele avond voor vrolijke en afwisselende muziek. De Voorzitten Jos. Keyzers opende deze tweede feestavond eu heette allen hartelijk welkom. Hy hoopte, dat allen een prettige avond zouden hebben, maar tevens dat de gewone vergaderingen in de toekomst even druk bezocht zouden mogen worden. Spr. dankte allen, die aan de organi satie van deze avond hadden mee gewerkt, vooral cp finantieel gebied, wat met het oog op de kas wel nodig was. Deze medewerking' toont el de onderlinge verhouding. En hierna begon het eigenlijke est. Als eerste programmapunt kwam het borreluurtje. Dit was er beslist ingelast om de tongen te doen loskomen. En werkelyk ze kwamen los.. Hier tussen door 'n musicerende Band, waarby zelfs uit 'n wasbord muziek werd ontlokt. "Wy bewonderen de organisators, die er in slaagden voor zoveel men sen te zorgen. Waar haalt u tegen woordig 'n 200 borrels vandaan, om van de inhoud nog maar te zwijgen. Dan volgde de koffietafel, met weer evenveel koppen, schotels en borden en niet te vergeten de overheerlijke saucyzebroodjes. "Werkelyk, de orga nisatie was af. De heer J. Sybers fungeerde als ceremoniemeester en voldeed prima. Hy slaagde er in het programma van zang en voordracht, vlot te doen verlopen. Brouwerij Rutten zorgde volop voor heerlijk Peelhaasbier, zooals gewoon lijk pro deo of liever voor de buurt Een loffelijke gewoonte Uit de vele voordrachtkunstenaars noemen we slechts de heer Piet 3sen, die er het leeuwenaandeel had. Hiermede willen wy geens zins zeggen, dat die andere niet goed waren. Integendeell Dat bewezen de vele lachsalvo's trouwens wel. Het was begrijpelijk, dat men by al dat gezang en gelach ook wel weer eens wat lekkerB over de tong wilde hebben en de onvolprezen organisatie had.ook daar voor gezorgd, 'n Heerlijke „böttervlaai" was ongemerkt tevoor schijn gegoocheld. Meii zou waarempel wel elke avond zo'n feestvergadering willen „ver slaan", maar voor zulke grote ver slagen, is nog steeds niet voldoende plaats. Zelfs dit verslag moest sterk inge krompen worden, wat echter niets afdoet aan het volkomen geslaagd zijn van deze feestavond. Bestuur en organisators van de buurtvereniging St. Oda, kunnen met voldoening hierop terugzien S.V.V.-NIEUWS De gevaarlijke uitwedstrijd naar Velden hebben wy weer achter de rug. Zonder kleerscheuren zyn wy er niet algekomen en moesten met een gelyk spel genoegen nomen. Was dat nodig geweest jongens. Indien allen met hetzelfde élan de wedstrijd hadden door gespeeld, als de eerste 20 min. in de tweede helft, dan was het een flinke overwinning geworden. Het gebeurt te dikwijls heren, dat jullie meent al op fluweel te zitten, als een kleine voorsprong bereikt is. Indien het stopperapil- systeem goed gespeeld wordt moet een 2—0 voorsprong voldoende zijn, om een wedstrijd te winnen. Dat wil helemaal niet zeggen, dat halflinie en voorhoede moge denken wij hebben onze plicht gedaan en nu maar rustig aan. Neen jongens, blyven werken en als je 2 goals voor staat probeer er dan drie of meer te krygen. Dit is volgens mij bij Horst de grootste kracht werken en blijven werken tot de laatste minuut. Wy staan nu een punt achter by Horst. Het is nog niet te laat, maar zorg er voor de komen de wedstrijden zo te spelen, dat er gewonnen wordt. Wittenhoret 10 9 0 1 18 Venray 10 8 1 1 17 Venlose Boys 10 6 1 3 13 F. C. V. 9 5 13 11 Sevenum 95 1 3 11 Panningen 10 2 6 2 10 I. V. O. 10 4 2 4 10 Mill 9 4 14 9 Boxmeer 10 2 1 7 5 R.K.D.E.V. 9 12 6 4 H. R. C. 9 2 0 7 4 Montagnards 10 2 O 8 4 Het tweede heeft een pracht wed strijd gespeeld. Dit had het eerste eens moeten zien, met welk een y ver en werklust er gestreden werd. De bezoekers gingen dankbaar gestemd naar huis en komen vast en zeker met nog heel wat meer supporters terug bij de eerst volgende wedstrijd. Lang had Venray 2 de leiding. Met 2— 1 voorsprong was de rust ingegaan. In de tweede helft was eerst Steyl 2 in de meerderheid. Een goed doelpunt en de stand was gelijk. Het laatste kwartier was Venray in de meerder heid, doch Steyl verdedigde hard nekkig. Met de uitslag 2—2 kunnen beide partijen tevreden zyn. 50-16 37-13 21-12 28—20 18-15 15—16 24—27 23—23 12-22 15-29 18—41 8-34

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1