Qnze Hóede mdeten.... Allerheiligen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4jet mcïeel mlzi{n van de soldaat. Zaterdag 30 October 1948 No. 43 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Ook het feest van de ongekroonde Heiligen Met Allerheiligen vieren we niet uitsluitend de grote heiligen, de hei ligen met een nimbus, een reliek schrijn, altaren, kapellen en bede vaarten, maar gedenken we eveneens al die doodgewone hemelbewoners, die de goede strijd gestreden hebben en zjj het ook hinkend en strompelend bi.; Petrus' poort zijn aangekomen en nu de eer genieten hun voeten te mogen steken onder Gods eigen tafel en in de hemel werkelijk kind aan huis zijn. Niemand kent het getal der geluk zaligen, der uitverkorenen. Christus heeft de weg, die naar de hemel leidt, eng genoemd. In onze tijd had Hij zeker het beeld van de hordeloop ge bruikt. Geen sterveling heeft ooit inzage gehad in het grootboek van 0,L. Heer. Daarom kunnen we slechts gissen. Het enige motief, dat ons ver trouwen kan geven, is de gedachte, dat onze Rechter de Gód van alle goedheid en barmhartigheid is. Zou Christus als onze Verlosser en Zalig maker geen verpletterend fiasco lijden, als er op den oordeelsdag meer bokken dan schapen zouden zijn Wat zou Satan smadelijk lachen over deze vernedering van den Koning der heerlijkheid Niemand krijgt den hemel cadeau. We moeten er allen voor werken, bidden en lijden. De een trekt er op uit met vlagen wimpel, laat zich door geen enkele hinderpaal weerhouden en heelt er letterlijk alles voor over. Met klokkongelui wordt hy dan ook binnengehaald. Maar dit zyn uitzon deringen. Een ander plaveit zijn hemel- weg met goede, maar slappe voor nemens en zoekt er langs allerlei om wegen te komen. Hy wordt doorzijn hartstochten van hot naar haar ge trokken en laat zich steeds vallen naar de zijde van de minste weerstand. Zijn kans op de hemel, zou men zo zeggen, is vaak niet meer dan een dubbeltje op zijn kant, maar Gods barmhartigheid is heel wat groter dan de armzaligheid en de lamlendig heid van de mens. Velen komen er als het ware binnen per abuis, meer uit geluk dan uit braafheid. Ze hebben hun hele leven lang zich om God noch gebod druk gemaakt, maar in de allerlaatste minuut, mis schien zelis in de allerlaatste seconde van hun bestaan werden ze opeens gegrepen door Gods barmhartigheid. Zy zyn werkelijk de winners van het grote lot. De kortste en veiligste weg naai den hemel is de weg van de plicht. De plicht komt op de eerste plaats, niet het gebed. Christus zelf zegt, dat niet degenen,die Heer! Heer! roepen zullen ingaan in het rijk der hemelen, maar wel degenen, die den wil van de Hemelse Vader volbrengen. Deze plicht moet echter breed en ruim worden opgevat: tegenover God, tegen over onszelf, tegenover onze naasten. Dan wordt de vervulling van onze plicht de taak die God zelf ons op de schouders- heeft gelegd een voortdurend gebed, een wezenlyke verheerlijking van Gods grootheiden almacht. Iedere mens, die verstandig wil zijn, moet er voor zorgen iets goeds op zyn actief te hebben als een appeltje voor den dorstb.v. daadwerkelijke liefde voor zyn ouders, dad6n van naastenliefde, die hem zelf geld, pyn of moeite kosten, eerbied voor alles wat met Kerk en priesterschap sa menhangt. Het behoeft niet veel te zyn, maar als er in ons niets goeds is, kan Gods genade in ons niet in haken. Dan wordt onze ziel als een gladde aal, waar zelfs God geen hou vast aan heeft. Zeker is zeker en dat geldt minstens van de hemel. Do rechtvaardige zal er wel vanzelf komen, maar de zon daar korrt er even stellig, als hy op recht ren eerlyk zyn zonden biecht, als hy er naar iedere val naar streeft zo spoedig mogelijk weer in staat van genade terug te keren. Wie echt uit zijn hart kan bidden Heer, wees my. zondaar genadig, slaat er nog niet zó slecht voor, want wy zullen niet zalig worden om wille van onze ver diensten, die zeer schamel zyn, maar om wille van Gods barmhartigheid, die oneindig is. P. H. RONGEN O.C.R. Een rolletje pepermunt en een pakje sigaretten zijn niet genoeg. Het is de taak van heel ons Katholiek Nederland, er voor. te zorgen, dat de soldaten, die hu in Indië zyn, straks als goede Katholieke mannen terugkomen. In de twee jaar dat ons thuis front werkt, is de Katholieke gemeenschap zich hiervan nog De Raad presenteert de rekening. Definitieve oplossing gevraagd voor: 1. 50 prefab woningen. 2. Mestvaalt. 3. Grond UL.O-school. 4. Kamp Josefina. 5. Kamp "ïsselsteyn. 6. Vredepeel. Een tamelyk onschuldige agenda liet niet merken, dat er onweer op komst was, een onweer, dat los brak toen de rondvraag begon en waarin B. en W. alle mogelijke moeite had de Raad in toom te houden. Er werden harde noten gekraakt, maar zoals een der Raadsleden het terecht uitdrukte: „Het is letterlijk en figuurlijk de tijd ervoor, dat noten gekraakt worden." Wethouder PUBBEN, die de ver gadering presideerde, had kennelijk dergelijke strafpredicaties niet ver wacht en het was dan voor hem ook niet prettig, tegen dit noodweer op te moeten tornen. Maar laten we beginnen by het begin. ZACHT WEER Na de opening met gebed deelde de VOORZITTER mede, dat de heer Burgemeester op doktersadvies de leiding van deze vergadering nog niet op zich kon nemen en sprak de hoop uit, dat de heer Burgemeester weer spoedig geheel hersteld zou zijn. Op de notulen, punt i van de agenda van de openbare vergadering van 7 Mei, 6 en 12 Juli, 6, 10 en 20 Sept. 1948, had nu slechts de heer VAN HAREN een kleine opmerking. De ingekomen stukken behelsde ditmaal een" brief van Ged. Staten, dat de wijziging van de verordening der vermakelijkheidsbelasting, door de Raad goedgekeurd op 6 Juli j.l. is goedgekeurd. Hiermede is dus de verhoogde vermakelijkheidsbelasting een vol dongen feit geworden en zal liet voor U en mij betalen worden. Verder keurde Ged. Staten het be sluit tot aankoop der barakken van het Kamp Endepoel goed en beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Ned. Bond van Petroleumdetaillisten over het venten van petroleum, maakte de heer Fr. JANSSEN nieuwsgierig, die wel eens wilde weten wat hier nu in stond. Het bleek, dat om bescher ming gevraagd werd voor de plaatse lijke petroleumhandelaren, maar de plaatselijk politie hield daar voldoen de rekening mee door het uitreiken van ventersvergunning. niet voldoende bewust geworden. In deze zin sprak vice admiraal L. A. C. M. Doorman, directeur van Katholiek Thuisfront zich deze week uit op een persconferentie te Utrecht. Nog te veel denkt men uitsluitend aan de welzijnsverzorging van de militair, die voor de NIWIN liet hoofddoel moet zyn. De taak, die daarnaast op het Kath. Thuisfront rust, is door per soonlijke activiteit het contact van de mannen in Indië met de Kerk en hun parochie levenden bewust te houden. Hoe goed het ook is de militairen in Indonesië pakjes toe te zenden en hun door hartelijkheid te tonen hoe de Nederlanders thuis met hen medeleven, hoger ligt de apostolische opdracht, de gemeenschapsband met hen te versterken. Doch hiermee is het werk van 't Thuisfront nog niet uitgeput. Het moet de aalmoezeniers een steun in de rug zyn. De soldaten moeten niet alleen bereikt worden door de parochie, maar eerder nog door de aalmoezeniers, die meer een directe invloed hebben op 't moreel van de soldaat. En dat beseffen de Nederlandse Katholieken nog te weinig met alle kracht heeft men zich hier geworpen op de welzijnsverzorging, maar voor de functie van de aalmoezenier heeft men weinig begrip getoond. Ruim 167 aalmoezeniers zyn er op het ogenblik in Indië en Kardi naal De Jong, de „legerbisschop" met directe jurisdictie over alle aal moezeniers, van welk bisdom ot welke orde zy ook zijn, stuurt er telkens meer. Én deze aalmoezeniers moeten over enige geldmiddelen beschikken om de soldaten te kun nen helpen aan de dingen, die voor hun geestelijke verzorging nodigzyn. Hun werk in Indië is bijzonder zwaar, alles moet komen van persoon lijk contact en niet weinige aalmoe zeniers zyn er, die reeds na een jaar volkomen „op" zyn. Niet alleen het Katholiek Thuis front moet hen helpen met een paar enthousiaste krachten, maar het hele Katholieke volk moet hieraan meedoen. In tegenstelling tot de NIWIN moeten wij dit bereiken zonder officiële steun maar met idealisme en apostolische bewust zijn. Het gaat om het moreel wel zijn van de soldaat. Dan nam ook de Raad dit schrij ven voor kennisgeving aan. Aan B. en W. werd het in de vorige vergadering overgelaten een keus te maken uit de diverse plaat sen, die geschikt waren voor woon wagenkamp. Dit is nu gebeurd en als plaats is bepaald een perceeltje links van de weg Venray—Deurne, tussen het Defensiekansal en de gemeentegrens Deurne. Z.h.s. ging de Raad hier mede accoord. Dit gebeurde ook met het voorstel van B. en W. tot het van overeen komstige toepassing verklaren van het Koninklijk Besluit van 3 Augus tus 1948, waarin een gratificatie aan Burgerlijk Rijkspersoneel ter grote van 2 pet. van het loon tot een maximum van f 50.— werd toege kend. Een verhoging van destijds door de Raad vastgestelde tegemoetkomingen in de kosten van het vervoeren van kinderen naar de B.L.O.-school te Boxmeer, waarvoor één verzoek was binnengekomen, werd afgewezen, om dat het al mooi genoeg is, dat de gemeente bijbetaalt op de kosten voor zover deze een bedrag vanf 1.70 per woek te boven gaan. De heer P. Baken in de Schoolstraat was zo bereidwillig om de gemeente 2,5 M2 grond cadeau te doen voor troittoir by zyn winkel. Dit werd in dank aanvaard. Het voorstel van B. en W. tot ver pachting van grond ging de geheime vergadering in. De gemeentekuil aan de Gunhoek in Oirlo, ongeveer 5,25 are, heeft de gemeente overgedaan aan M. F. Ous ters E 4 te Oirlo, voor de prijs van 50 cent per M2. Dit ontlokte de heer WISMANS de opmerking, dat hy hoopte, dat daarmede een begin gemaakt is, om dergelijke vieze plaatsen op te mimen. KANS OP ONWEER Volgens de Woningiuimtewet 1947 moet de Commissie van Advies ieder jaar opnieuw gekozen worden. Hoe wel 2 leden nog niet aan de beurt zyn, is het beter dat allen nu aftreden. Yan de oude leden, t.w. ce heren Creemers, W. Selder, P. Schoester, L. Verbeek en A. Vermeulen, stelde alleen de heer Creemers zich niet meer beschikbaar, maar hiervoor stelde B. en W. als candidaat de heer J. van Gerven. Of de Raad daarmee accoord ging? De heer VAN HAAREN wilde niets afdingen op de kwaliteiten van de heer van Gerven, maar volgens de richtlijnen van de minister moet in deze commissie een sociaal-agra risch persoon zitting hebben. Dit was in het verleden de heer Cremers maar van Gerven kan men dit toch moeilyk noemen. Wethouder WINTELS merkte op, dat deze ministeriële voorschriften niet bindend zijn, waardoor dus rus tig de candidaat van B. en W. kan gehandhaafd blijven. Do heer Fr. JANSSEN had toch graag meerdere cardidateu gezien, zo één persoon alleen is ook niets, waarop de VOORZITTER de Raad uitnodigde, zelf met candidaten te komen. Voorgesteld werden de heren van Haaren en Hub. Janssen, maar deze hadden er geen trek in. Om des vredes wille en om het sociaal-agrarisch element dan toch nog te erkennen en bovendien, om tegemoet te komen aan de wens om meerdere candidaten te hebben, stelde de heer CUSTERS zich beschikbaar, de heilige overtuiging, dat de heer van Gerven toch 100 pet. beter was. Een groot deel der raadsleden scheen dat echter niet toe en het werd de heer Custere raar te moede, toen op de eerste stembriefjes maar immer zyn naam prijkte. Met zichtbare op luchting van deze laatste ontkwam hy echter, zij het dan ook ternauwer nood, aan de eer om lid der com missie te worden en zo het slacht offer van zijn eigen bereidwilligheid, De uitslag dei stemming was: W. Selder 17; L. Verbeek 16; A. Vermeulen ió; P. Schoester 14; J. van Gerven 10; G. Ousters s; H. Janssen 2; A. van Haaren 1 en J. Houben 1, waarmede de eerste vyf dus gekozen zyn, de heer Selder zelfs met algemene stemmen. De VOORZITTER dankte de heer Creemers voor het vele en goede werk, dat hy voor de Venrayse ge meenschap gedaan heeft als lid van deze commissie. Voor de verbetering van de Lange- j weg en het Molenpad, die reeds zyn aanbesteed, zyn enkele stroken grond nodig, waarvoor toestemming van de Raad gevraagd werd. De heer VAN BOVEN vond het 1 een duistere geschiedenis. Van wie is die grond en hoe groot. Spreker drong nogmaals aan op een behoorlijke toelichting, zo wist de Raad nog niets. Wethouder WINTELS maakte d6 heer van Boven er op attent, dat de stukken ter inzage hobben gelegen en zyn nieuwsgierigheid dus opgelost had kunnen worden. De betrokken stroken waren slechts kleine stukken grond resp. van Coopmans, Tielen, Ariaens, Huisman, Boom en Volleberg, die reeds hebben toegestemd in ïuii of verkoop. ONWEER Inderdaad onweer!, was men met een sneltreinvaartje door de agenda punten heengevlogen, nu bij de rond vraag, gingen enkele heren er eens goed voor zitten en begon een ernstig debat over de vele moeilijkheden, die nog steeds op een oplossing wachten. De heer VERMEULEN was wel voor korte agenda's, maar deze was te kort, want tot zijn grote verbazing had hy niets meer gezien van de plannen voor het bouwen van vijftig prefab-woningen, waartoe de Raad op 10 September 1948 reeds had be sloten. Ook van de plannen voor woningbouw op de gehuchten bleek niets. Wie dagelijks te maken had met de ellende van een 500 samen woningen werd kwaad als hy zag dat we nu weer geen stap verder waren gekomen en er nog niets ge beurd was. Spreker kondige een voorstel aan waarin B en W. opdracht gegeven werd binnen 14 dagen de plannen dienaangaande ter tafel te brengen. Wethouder WINTELS diende tot antwoord. De plannen voor 50 prefab- woningen wilde hij bewaren tot de geheime vergadering. Wat de plannen voor woningbouw op de kerkdorpen betreft, zolang er geen bouwvolume bekend is, is het moeilijk plannen te maken. De heer VERMEULEN wees er op, dat al meer plannen gemaakt zyn, zonder dat men het bouwvolume kende, en maakte men deze niet NU dan zou men de trein wel eens kun nen missen. De VOORZITTER vond de zaak niet zo gemakkelijk, in veertien dagen was dit probleem niet op te lossen. Men denke slechts aan de grondonteige ning, hoeveel tijd die in beslag nam. B. en W. hadden niet stilgestaan en in de geheime vergadering zou dat blijken. De hoer VERMEULEN was van mening, dat, als alle mensen van de bezittende klasse waren, B. en W. wel harder zouden lopen. De heer VAN HAAREN was ook van mening, dat de termijn van 14 dagen te kort was voor de prefab woningen. Wel was hy ervoor, dat de plannen voor besteding van het nieuwe bouwvolume zo spoedig mo gelijk zouden worden gemaakt. Ook de heer VAN BOVEN was het hiermede eens en nude kwestie van onteigening der gronden ter sprake gekomen was, wilde hij nog eens wyzen op de treurige mentali teit van sommige instellingen, die zich ook nog katholiek noemen, maar aan wier daden de kleine man zich gruwelijk ergert. Voor de 50 prefabs vroeg ook deze spreker de grootst mogelyke spoed van B. en W. De heer Fr. JANSSEN was in be ginsel bereid zich bij het voorstel van den heer Vermeulen aan to slui ten, maar hy wou wachten op wat Wethouder Wintels in do geheime vergadering te vertellen had. Doch ook hy was ervoor, dat hef woning program zo spoedig mogelyk klaar gemaakt zou worden. Overigens wilde spreker nog eens wyzen op de 3 woningen in Ysselsteyn, die de gemeente nog van 1947 te goed heeft, maar door een fout to Maas tricht, nog steeds niet gebouwd zyn kunnen worden. Wethouder WTNTELS deelde mede, dat de bouw v^.n deze 3 woningen juist zyn goedgekeurd en deze alsnog gebouwd zullen worden. De VOORZITTER wilde dan de rest maar bewaren tot de geheime ver gadering, na ook zyn instemming gegeven te hebben aan de heer van Boven, over het ergerlijke gedrag van sommige groot-grond bezitters. De Raad ging hiermede accoord en ging maar gauw verder. STORM De heer Fr. JANSSEN had de notulen van de laatste zes verga deringen nog eens goed bestudeerd en was tot de conclusie gekomen, dat er bar veel gepraat is, maar de resultaten, ho maar Daar is nu punt 1 DE MESTVAALT aan de Maasheseweg. Hoewel hy be greep, dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn, vond hy het wel vreemd, dat reeds vanaf Januari 1947 trouw iedere vergadering kwam „nog een weinig tyds en de mest vaalt verdwijnt, desnoods met po- litiegeweld". Met alle respect voor de diplomatie, waarmee de Raad aan het lijntje gehouden werd, maar dat duurt te lang. Evenzo is het gegaan met de GROND BIJ DE ULO SCHOOL. Ook hier was vorig jaar de Raad reeds toegezegd, dat de grond uitge geven zou worden om in cultuur te brengen. Heden ten dagen kan men door al het onkruid, St. Servatius ternauwernood nog zien liggen. Hoe zit dat heren? KAMP JOSEFINA een ander tragisch hoofdstuk, eerst landbouwhuishoudschool, later weer niet, toen weer wel, totdat in Juni al de definitieve regeling zou komen. De Raad weet nu nog niets en Josefina ligt al maanden leeg. KAMP YSSELSTEYN heeft dezelfde lydensweg achter de rug. Iedere vergadering wordt er over gepraat, iedere vergadering worden toezeggingen gedaan. Ook hierover zyn in Juni definitieve besprekingen geweest, maar het ligt nog steeds leeg te rotten en niemand weet er iets. REGLEMENT VAN ORDE By dat alles is bovendien nog nooit het reglement van orde gearriveerd hoewel dit de Raad ook in Jan. 1947 reeds beloofd is. Ook de kwestie VREDEPEEL schynt weer vredig ingedommeld te zyn, hoewel de Raad gezegd is dat daarover „binnenkort" wel eens meer van gehoord zou worden. Na dit „binnenkort" is al een half jaar ver streken maar terwille van de vrede sluimert de Vredepeel vredig als voorheen. Verder wenste Spreker nog eens te horen hoeveel gevallen hier waren opgegeven voor het splitsen van woningen, waar zoals bekend het Ryk steun verleent en in de kosten tegemoet komt. Is het een wonder, dat de heren achter de bestuurstafel enigszinds be duusd waren, maar aldra begon men al deze opmerkingen te beantwoor den. De grond achter de U.L.O.-school was bewaard voor het geval dat villa Josephina niet als Lanaoouwhuis- houdschool zou geaccepteerd worden. B. en W. hadden dan het plan op dit stuk grond een semipermanente huis houdschool te bouwen. Zolang er deze echter niet is zal B. en W. de grond ter verpachting uitgeven, zodat hy alsnog in cultuur gebracht kan worden. Over villa Josephina had men eerst dezer dagen gehoord dat deze niet voor de huishoudschool in aanmerking kwam. Kamp Ysselsteyn was nog steeds niet vrij gegeven door de instanties in den Haag, maar nu scheen de bewaker zichzelf de macht te hebben toegeëigend om als verhuurbars op te treden. Er was B. en W. ten minste een geval bekend, dat een jong echtpaar er met het verlof van deze heei was ingetrokken en moch ten andere dat voorbeeld willen volgen, B. en W. had er geen be zwaar tegen. Over de Vredepeel had B. en W. ook niets meer gehoord en tot nu toe waren er slechts drie plannen ingediend voor woningsplitsing, die ook alle drie waren goedgekeurd. De heer HETTEMA noemde die punten een bedroefd lijstje, er wer den allerlei toezeggingen gedaan, maar er gebeurd niets of er komt niets van terecht. Spreker vond dat geen manier van doen en zou graag zien, dat B. en W. wit noemde wat wit was, waarmede hy maar zeggen wilde, dat beloften moesten worden voloracht en geen jaren op verwezenlijking van plannen moest gewacht worden. Al deze druk deed Wethouder WINTELS klagen over „rare klanken in de Raad" maar B. en W. staan ook machteloos. Na alle moeite die B. en W. ge daan heeft om villa Josefina vry te krijgen, is voor haar even goed een slag te horen, dat de landbouwhuis houdschool daar niet komt. Op de vraag van den heer VAN HAAREN, hoe dat mogelyk was kwam het Volgende droeve antwoord De pry's, die de Rijksgebouwen- dienst als huur vroeg was f 2900.— mede dank zy de kostbare verbou wing, die men heeft aangebracht. De prys der Prysbeheersing was hoogstens f 1500. terwijl men maar niet sprak over wat de feite lijke eigenaar, de heer Vennekens, voor zyn pand kreeg. De heer VAN HAAREN was er dan maar voor dit gebouw te vor deren, zodat de mensen er tenminste nog een woning in hebben. BINNEN EEN MAAND. De heer Fr. JANSSEN mompelde iets van Zwarte Pietery en wilde een ultimatum stellen, wat hy later veranderde in een opdracht aan B. en W. om te zorgen, dat binnen één maand een definitieve oplossing zou gevonden worden voor villa Josefina eu kamp Ysselsteyn, niet'goedschiks dan maar kwaadschiks. Ook de grond aan de U.L.O.-school moet binnen een maand verhuurd zijn, terwijl de mestvaalt voor de laatste maal in de notulen moet voor komen. Aan al dat „hopen" hoeft spreker niets, reeds vanaf 12 Juli „hoopt" hij op een oplossing, nu moet ze er komen Verder had hy nog niets vernomen van de brief die Huize St. Servatius gezonden heeft met het verzoek, het binnenweggetje van het Brukske naar de Oostsingel ovor te mogen nemen De VOORZITTER zegt dan ietwat vertwijfeld, dat hy zal „trachten te proberen", bovenstaande verlangens binnm de gestelde tijdlimiet te vol brengen. De heer VAN HAAREN is van mening, dat men by vordering van villa Josephina de landbouwhuishoud school nog tijdelijk daarin onder kan brengen, maar de heer VERMEULEN zag liever ook binnen een maand de ilannen voor een semi-permanente ïuishoudschool ter tafel gebracht. De heer REINTJES is voor dit laatste plan ook te vinden en ging accoord met het „ultimatum" inzake villa Josephina en kamp Ysselsteyn. De heer FR. JANSSEN kwam dan nog eens terug op het mestvaalt drama en verklaarde, dat de eigenaar dat ding maar rustig liet stinken in de hoon dat hij elders kan bouwen. Die hoop is echter ongegrond en lang zamerhand is die mestvaalt een punt geworden waarmede het hele dorp lacht behalve de mensen, die de geuren hiervan genieten. De slagzin nen van „binnenkort" en „met de sterke arm" waar telkens heel diplo matiek mee geschermd wordt, zyn al berucht. Laat nu eindelijk ja, eens ja zijn en neen, neen, daar ontbreekt nog al wat aan. Een poging van de Voorzitter om de eigenaar nog te verdedigen, daar het duur zou kosten om de mesthoop te verplaatsen, wordt getorpedeerd door een deskundig ver slag van de verplaatsingsgeschiedenis, die Uw verslaggever niet meer kon volgen, maar die in ieder geval zonne klaar bewees, dat dit betrekkelijk gemakkelijk was. De VOORZITTER deed er wyselyk het zwy'gen toe, maar ander zwaar geschut werd aangesleept. Huize de Hoop, ijdele hoop De heer DE BRUYN wees er op, dat met al dat „gehoop" van andere zyde hy ook hoop had, dat Huizede Hoop ook weer eens bewoond werd. Reeds vijf maanden lag het leeg en nog steeds was er niets te zien van de komende verbouwing. Hy was van mening, dat B. en W. hier een rad voor de ogen gedraaid was. Wethouder WINTELS vertelde, dat de Zusters hiervan een sanatorium willen maken voor hun eigen zuster- patiënten. Men had grote haast om te verbouwen en schenen ook direct tot verbouwing te kunnen overgaan. Toen B. en W. dan ook gezegd werd, dat slechts de iyksgoedkeuringmoest komen heeft men het gezin een andere woning gegeven. De heer Fr. JANSSEN vroeg, hoe men kon verbouwen als de heer Roeffs er nog in woont. Hij stelde dan ook voor, om er nog een gezin bij te zetten tot ook Roeffs een woning had. Wethouder WINTELS verklaarde, dat de familie Roeffs ook kan bly'ven wonen, ondanks de verbouwery, daar had men geen last van, slechts van het grote gezin daarbij. De heer VERMEULEN was wel er verbaasd, toen hy op zyn vraag of deze verbouwing reeds by B. en W. was geweest, „neen" ten ant woord kreeg. En zyn opmerking: „hoe er dan een Rijksgoedkeuring kan komen zonder de goedkeuring van B. en W." drukte allerlei duis tere vermoedens uit. De heer DE BRUIJN maakte een einde aan alle mogelyke duistere vermoedens. Laat de zusters het sanatorium inrichten in het gebouw in het St. Odapark, dat nu ook al bijna 4 jaren leeg staat en laat men in Huize de Hoop weer een gezin een woning geven. Ook de VOORZITTER was van mening, dat hier best nog een gezin een plaats kon vinden. Aldus besloot dan ook de Raad. Doch de heer DE BRUIJN was nog niet tevreden. De uitbreiding van de Landbouwschool was aanbesteed en een „buitenlander" was de gelukkige. Had B. en W. er op gerekend, dat misschien de aantrekkingskosten nog er by zouden komen, waardoor het totaal nog hoger werd als de prijs van een „binnenlander"? Wethouder WINTELS verklapte dan, dat deze aanbesteding niet door ging daar zy f 6000.- boven de be groting uitging en geen Rijksgoed keuring verkregen was. De heer SELDER wilde wel eens weten, wanneer de woningen op de Langeweg gereed komen, daar men had verteld, dat zy deze wintel nog niet gereed komen, zodat ze bewoond kunnen worden. Volgens Wethouder WINTELS moesten ze na 184 werkdagen opge leverd worden. De werkdagen zijn of om of byna voorby, dus.... De heer VERMEULEN gaf B. en W. de raad, hier zo vlug mogelyk achteraan te zitten. De Firma Slok ker heeft lang op kalk moeten wachten, maar nu deze er is, kan er weer begonnen worden. De heer Fr. JANSSEN betoogde, dat de gemeente natunrlyk geen verhaai heeft volgens het bestek, daar een andere firma de bouw overgenomen heeft. Hy gaf B. en W. dus in overweging eens met de aannemer te gaan praten, wat dan ook werd toegezegd. „Engelse scliaai" Wethouder ODENHOVEN had al dat geklaag eens aanhoord, zonder zelf wat te kunnen zeggen, maar een puntje was vergeten, „de Engelse schaai". En het was op dit zo belang rijke punt, dat hij in gloedvolle be-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1