„JOMIJE" Venray Laffe „grap" Autobusdienstregeling N.V. „Vitesse" Dienstregeling Treinen van deze mek Op de niet-zandgronden zijn n.l. bedrijven gelegen, waarvan de be- drijfsuitkomsten buiten de schuld van de exploitant lager -zijn dan van de bedryven op goede zandgrond. Momenteel wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om b\j deze toeslag in grotere mate rekening te houden met deze be- drijfsuitkomsten. De uitvoerbaarheid hiervan wordt evenwel in twijfel getrokken. De grootte van de toeslag voor de bedrijven van 1—8 ha bedraagt f 40 per ha. Met het toenemen der be- dryfsoppervlakte neemt per ha de toeslag af en wel zodanig, dat bij een bedrijfsgrootte van 44 ha een totale uitkering van f 500 wordt bereikt. Deze uitkering is een maximum; bedrijven boven 44 ha ontvangen eveneens een toeslag van f 500. Voor de oppervlakten groenten en fruit wordt een aftrek toegepast van f 24 per ha De overbruggingstoeslag voor de bedrijven van 1—8 ha op alle niet- zeekleigronden zal voor de hieronder vermelde oppervlakten op het daar achter vermelde bedrag worden be paald: 1 ha f 38.—; 2 ha f S4.—3 ha f 138.—; 4 ha. f 200.—; 5 ha f 240.— 6 ha f 240.-; 7 ha f 140.— 8 ha 0. Yoor de oppervlakten groenten en fruit zal: deze toeslag worden ver minderd met f 2.50 per are. Yoor het aantal kippen of eenden, dat mag worden aangehouden boven het aantal van 50 stuks, zal een aftrek worden toegepast van f 1.— per kip of eend. Deze beide toeslagen zyn zodanig vastgesteld, dat by toename van de bedrijfsgrootte de totale uitkering stijgt. De voorbereidingen voor de uitbe taling der toeslagen verkeren, met name voor wat betreft de admini stratieve gang van zaken, in een •pgrgevorderd stadium. ^'"Yerwacht mag worden, dat binnen niet te lange tyd hierover de defini tieve beslissing zal kunnen worden gepubliceerd. Zaterdag j.l. opende de Jonge Mid denstandstentoonstelling en geduren de 3 dagen hebben velen een bezoek gebracht aan de „Jomite", om zo op de hoogte te komen van wat de Jonge Middenstand 't publiek te bieden heeft. Het was even voor zes uur toen de voorzitter M.Janssen, na een dank woord aan allen die aan het welslagen der voorbereidingen hebben mee werkt, de loco-burgemeester de heer P. Pubben uitnodigde, het lint een laatste hindernis door te knippen. De heer Pu'oben wilde gaarne aan dit verzoek voldoen en hy prees de goede geest en de voortvarendheid van de l6den van St. Andries, die, nu de middelen niet zo schaars meer zyn, als eerste hun waren onder de aandacht van het publiek brengen door een tentoonstelling. Spreker spoorde de Jonge Midden stand aan, op de ingeslagen weg door te gaan en beloofde hen allen de steun van Burgemeester en Wet houders by hun streven. Dan werd het lint doorgeknipt en maakten de genodigden, waaronder wy naast het College van B. en W.. de heren geestelijken, benevens de voorzitters van de Middenstand J. Derksen, van de jeugdcentrale Dr. Veraart, van V.V.V. E. Bartels e.v.a. zagen, een rondgang langs de stands. De stands waren keurig verzorgd en er waren kosten nog moeite ge spaard om de aandacht van het pu bliek te trekken. Het was slechts jammer, dat enkele leden op het laatste ogenblik zich terugtrokken en zo de algemene opzet in gevaar brachten. Maar door hard werken en wat provisoren is dat gevaar onder vangen en werd het geheel er niet minder om. De standhouders konden tevreden zyn over de aankleding en inrichting van hun stands die soms orgineel maar altijd zeer beschaafd waren. De woorden van lof, gesproken dooi de voorzitter der Middenstandsvereni ging, waren dan ook op hun plaats. En misschien zal het goede voorbeeld der junioren zo aanstekelijk werken, dat ook de ouderen plannen voor een tentoonstelling maken, zo liet ten minste de heer Derksen reeds door schemeren. Dr. Veraart wenste de Jonge Mid denstand ook geluk met haar initiatief en vertrouwde, dat ook in de toe komst de leden van „St. Andries" zich niet alleen zakenlui zullen be tonen, maar ook mensen die de recht vaardigheid hoog houden en de naastenliefde betrachten, want steu nende op die. grondslagen, zal slechts de vrede des harten en de vrede in de wereld gewonnen worden. Dan was de officiële opening ten einde en gezien do belangstelling in de drie dagen, zullen degene, die aan deze tentoonstelling hun medewerking gaven, best tevreden zyn. Hopenlijk zyn andere vak- en stands organisaties wat jaloers geworden en kunnen wy binnen afzienbaren tyd weer iets indezegeest tegemoet zien. Diegene, die Zondagavond waar schijnlijk enkel een juffrouw heeft willen laten schrikken, door in het donker „hulp" te roepen en dan een steen in de Paterskoel te gooien, zal de gevolgen van zyn daad wel niet verwacht hebben. De juffrouw belde politie en brand weer op en binnen enkele ogenblik ken was er aan de Paterskoel een ongekende bedrijvigheid. Er werd ge dregd en gezocht gedurende enkele uren maar het resultaat was nihil. Verschillende ouders en families waarvan kinderen of vaders uit waren hebben met schrik gezocht en afge wacht en het halve dorp was in iep De onverlaat, die dit alles op zyn geweten heeft, had wel eens zoveel fatsoen kunnen tonen om dit direct te melden inplaats van politie en brand weer dit nutteloze werk te laten doen en zovelen te doen schrikken. VENRAY - HORST - VENLO OP WERKDAGEN; Vertrek Venray 6.30 Aankomst Horst 6.50 Venlo 7.20 Vervolgens om het uur Vertrek Venray laatste bus 20.30 OP ZONDAGEN Vertrek Venray 9.30 Aankomst Horst 9.50 Venlo 10 20 VENLO - HORST - VENRAY OP WERKDAGEN: Vertrek Venlo 7.35 Aank. Horst 8.05 Aank. Venray 8.25 OP ZONDAGEN Vertrek Venlo 10.35 Aank. Horst 10 55 Aank. Venray 11,25 Vervolgens om de twee uren Vertrek Venray laatste bus 21.30 Vervolgens om het uur Vertrek Venlo laatste bus 21.35 Vervolgens om de twee uur Vertrek Venlo laatste bus 22.35 VENRAY - MAASDORPEN - VENLO Vertrek Venray 6.<— 7.9.12.— 15.— 16.18.— Aank. Venlo 7.15 8,15 10.15 13.15 16.15 17.15 19.15 De bus 6.—, 7.— en 16.— uur alleen op werkdagen VENLO - MAASDORPEN - VENRAY Vertrek Venlo 7.40 8.40 10.40 13.40 16 40 17.40 19.40 Aank. Venray 8.55 9.55 11.55 14.55 17.55 18.50 20 55 VENRAY - TIENRAY - SEVENUM - VENLO Venray 7.— 9.— 11.— 15.— Tienray 7.30 9.30 11.30 13.30 15.30 17.30 overst. idem, idem overst. Sevenum 7.50 9.50 11.50 13.50 15.50 17.50 Venlo 8.20 10 20 12.20 14.20 16.20 18.20 7.— en 9.- uur alleen op werkdagen. 11 uur alleen op Zondagen VENLO - SEVENUM - TIENRAY - VENRAY Venlo Sevenum Tienray Venny 8.35 10.35 12.35 14.35 16.35 18.35 9.05 11.05 13.05 15 05 17.05 19.05 9 25 11.25 13.25 15.25 17.25 19.25 overst. overst. overst. overst. 9 55 11.55 -.-17.55 19.55 8.35 en 10.35 alleen op werkdagen. VENRAY - DEURNE - HELMOND Vertrek Venray 6.40 9.40 Aank. Deurne 7.05 10.05 Verder om de twee uren Aank. Helmond 7.25 10.25 Vertrek Venray laatste bus 19.40 De bussen geven direct aansluiting op trein naar Eindhoven HELMOND - DEURNE - VENRAY Vertrek Helmond 7.40 10.40 Aank. Deurne 8.— 11.— Verder om de twee uren Aank. Venray 8.25 11.25 Vertr. Helmond laatste bus 20.40 7.40 alleen op werkdagen De bussen geven aansluiting op de treinen die uit Eindhoven vertrekken om 6 53, 10.12. 14. 16. 18.—en 20.—uur VENRAIJ - BOXMEER - MILL - GRAVE - NIJMEGEN Venray 6.30 Boxmeer 7.15 Grave 8.15 Vervolgens om de twee uren Nijmegen 8.45 Vertrek Venray laatste bus om 18.30 De bus van 6.30 alleen op werkdagen NIJMEGEN - GRAVE Nijmegen 6.10 Grave 6.40 Boxmeer 7.35 Venray 8.25 MILL - BOXMEER - VENRAIJ Vervolgens om de twee uren Vertrek *N ij meg en laatste bus 18.10 Bus 6 10 alleen op werkdagen. Richting ROERMOND Nijmegen 6 54 Venray 7.50 Verder elke 2 uren, laatste trein 20.54 Venlo 8 27 De stationsbus vertrekt 20 minuten voor Roermond 8.51 't vertrek der treinen vanaf Paterskerk 6.54 en 14 54 alleen op werkdagen Richting NIJMEGEN Roermond 6.04 Venlo 6.35 Venray 7.05 Nijmegen 7.56 Verder elke 2 uren, laatste trein 20.04 6.04 en 14.04 alleen op werkdagen Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dag morgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Dr. A. JANSSEN YIJFTIG JAAR ARTS. Wie van de Venrayse ingezetenen, die iedere morgen Dr. Janssen naar het St. S6rvatiusgesticht zien rijden, zal vermoeden, dat deze veteraan op 14 October a.s. 50 jaar geneesheer is? Fietst hij niet even zeker als de zoveel jongere leden van de Venrayse Wielerclub Werkt hy, de zeven en zeventig jarige, niet even ambitieus als die jongeren, die nog ambitie in werken hebben Dr. Janssen heeft zeer lang zyn werk volgehouden. Pas op zyn 70e jaar ging hy met pensioen. Maar wiq zal het hem nadoen om zes jaar later het werk te hervatten, wanneer men hem op zyn vroegere post weer nodig heeft Het is begrijpelijk, dat het St. Servatiusgesticht op 14 October be slag zal leggen op de jubilaris. Het wil zyn meest trouwe medewerker dan huldigen. Maar ook Venray wil gelegenheid hebben om een van zyn grote mannen te feliciteren en daar om zal Dr. Janssen op Zondag 17 October voor zyn vele vrienden bin nen en buiten Venray recipiëren. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis, dat by hun besluit van heden aan firma P. Yolleberg en Zn, wonende Venray Henseniusstraat 20, vergunning is verleend voor het plaatsen van acht electromotoren met een gezamenlijke capaciteit van 25 P.K. in de timmerwerkplaats, gelegen op perceel kadastraal bekend gemeente Venray Sectie C. No. 5922. Aan J. P. A. Nelissen, wonende te Venray-Oostrum C 21 is vergun ning verleend tot het plaatsen van vier electro-motoren in de werkplaats voor het machinaal vervaardigen van beton-elementen, gelegen op perceel kadastraal bekend gemeente Venray Sectie E No. 700. Venray, 24 September 1948. Bekendmaking De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secre tarie ter inzage ligt 1 verslag van de op 14 April 1948 te Lottum, Grub- ben vorst, Broekhuizen vorst, Broek huizen, Meerlo en Wanssum gehouden keuring van stieren. Venray, 30 September 1948. Geslaagd Op 't te Amsterdam gehouden examen voor gediplomeerd schoen verkoper slaagde de heer Th. L. Brok, Stationsstraat C 35, Oostrum. Hoofdbestuurslid Onze dorpsgenoot de heer W. Peters, thans districtsbestuurder, is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. [Volksconcert Fanfare „St Catharina" te Leunen, zal op Zondag 3 October a.s., een volksconcert geven op de Grote Markt, 's avonds om 7 uur. Door onvoorziene omstandigheden kon het volksconcert, dat was vast gesteld op 19 September, niet door gaan. Dit uitstel is echter geen afstel gebleken, daar dit concert thans door gaat Zondag a.s. Onder leiding van Instructeur J. J. Dietz, zal het volgende programma worden uitgevoerd: Wien bleibt Wien, mars, J. Schram mei; Ophelia, ouverture, A. Adroit; Ouverture Romanesque, Fr. Jakma; Unter dem Siegesbanner, mars, Fr. v. Blon; Pauze. Het Licht tegemoet, mars, E. Laukien; La Fée aux Yeux bleus, ouverture, A. Govaert; De Zwarte Tulp, ouverture, Fr. Jakma; Death or Glory, mars, R. B. Hall. Dus zoals U ziet is een wandeling naar de Grote Markt zeker de moeite waard. S.V.Y .-nieuws Wat velen maar half hebben durven geloven is Zondag j.l. dan toch beurd, een magere, maar en dat is niet overdreven verdiende over winning. Beide partyen hadden in het begin met hun zenuwen te kampen, maar daar hadden zelfs vele toeschouwers last van. De eerste goal voor Horst had gelukkig geen kwade gevolgen, integendeel, S.V.V. ging van defensief over naar de aanval en zag haar moeite beloond met een goal even voor rust, De rust had goede gevolgen. S.V.V. liet zich de kaas niet meer vh. brood eten .en Horst ging ten onder door een schitterend schot van P. Schellen, die weer eens een staaltje van zyn oud kunnen gaf. Het einde kwam met 2-1 endaar- mee is de eerste periode afgesloten van deze competitie. Drie wedstryden, drie overwin ningen, we hebben niet te klagen, maar we zijn er nog lang niet. Zondag staat weer een zware tegen stander op het programma. De jon gens uit Mill hebben de laatste jaren een geduchte naam gekregen en al hebben ze de eerste wedstryden pech gehad, zeker is, dat ze hun rol mee willen blijven spelen en dat ze ook voor a.s. Zondag, zich tot het uiterste zullen geven. Jongens dus opgelet, meen niet, dat je er al bent, want dat lijkt er nog niet op. Er zal telxens tot de laatste minuut het uiterste gevraagd worden. Een voorsprong kan nog dikwijls achterstand worden, door blijven vechten, en volhouden. Niet in die oude fout hervallen „nu zijn we er wel", want de gevolgen daarvan heb ben we in het verleden maar al te dikwijls gezien. S.V.V. II heeft Zondag niet gespeeld maar gaat nu naar Boxmeer en voor hen geldt hetzelfde. Blijven voet ballen tot de laatste minuut. Veel succes! Cross Country te Yenray Zondag werd op de terreinen by het Ziekenhuis de jaarlijkse Cross- verreden door de Ruitere!ub „St. Isidorus", waar naast de talrijke prijzen ook de Jaeger-wisselbeker weer de inzet was voor de talrijke deelnemers. De publieke belangstelling viel tegen en dat is des te meer betreu ren, dat dit parcours zeer gunstig gelegen is en van begin tot einde zeer overzichtelijk is. Dit parcours, waarop de 48 deel nemers hun paarden hebben beproefd, is door het vele klimmen en dalen en het losse zand wel moeilijk, maar velen wisten toch binnen behoorlijke tyd uit te ryden. De Jaeger-wisselbeker kwam in bezit van P. Gielen te Wanssum, die met de tyd van 3 min. 8 sec. een goede prestatie leverde. De winnaars waren: 1 P. Gielen, Wanssum (wisselb.) 2 F. van de Weyer, Ysselsteyn 3 Th. Loonen, Oirlo 4 G. Baeten, Venray 5 A. Boom, Venray 6 P. Gielen, Wanssum 7 Derks, America 8 Goumans, Leunen 9 J. Bistervelds, Venray 10 Gielen, Blitterswijk 11 Tielen, America 12 J. van den Munckhof, Venray. INDUSTRIALISATIE Nu de Raad der Gemeente heeft goedgevonden, dat de Gemeente deel neemt in de oprichting van een industrieflat aan de Maasheeseweg, kwamen Maandag de initiatiefnemers in deze, de Commissie van Algemene Zaken van V.V.V. by elkaar met afgevaardigden van de Standsorgani saties en B. en W. De interne organisatie van de op te richten N.V. werd besproken en men wist tot volledige overeenstem ming te komen. Verder is nog de propaganda voor industrievestiging in Venray een punt van bespreking en ook op het Venrayse publiek wordt een dringend beroep gedaan om, wanneer men zou te weten komen, dat een of andere industrie elders wordt opgericht wil ver huizen, uitbreiden of wat dies meer zy dit direct door te geven aan Gemeente of V.V.V. Met verschillen de ondernemingen zyn reeds onder handelingen gaande en wanneer een en ander naar wens verloopt kan eerlang met de bouw van de flat begonnen worden. P.D.Y. DE ZWALUW. Zondag werd een wedvlucht ge houden vanaf Quivrain. Afstand 202 km. Los 9.30 uur. LATE JONGENAankomst eerste duif 11.2.39 u., laatste 12.25.27 u. J. Strybos 1; Jac. Verstegen 2, 18; Lemmen3; Jaap Verstegen 4; Beterams 5; van Enckevoort 6, 27; H. Boel 7; De Riet 8; P. Rutten 9; P. Janssen K 10; Vissers 11, 14; W. Smits 12, 16; H. Vermeulen 13; M. Siebers 15; G. Janssen 17, 31; G. Theeuwen 10, 26; Reintjes 20, 21; J. van Leuken 22, 23, 33,Dings 24, 25; H. v.d. Heuvel B 28, 29,30; Jac.Philipsen 32;Servaas overduif. BEVLOGEN Aankomst eerste duif 11.13.29 uur, laatste 11.54.50 uur. W. Thy'sen 1, 3, 8, 9 en overduif; G. Janssen 2; Th. Rutten 4; Lormans 5; Servaas 6, 12; Jaap Verstegen 7; Lemmen 10; H. Crooimans 11. ONBEVLOGENAankomst eerste duif ii.20.26 u.,laatste 12.04.57 uur. J. Strybos 1; Huisman 2; Th. Rutten 3; P. v.d. Heyden 4; W. Denen 5; K. Sybers 6, 12; G. Janssen 7; P. Ver- mazeren s; S. Noyen 9; Beterams 10; G. Theeuwen 11; W. Smits 13 en overduif; Jac. Verstegen 14. Heden Zaterdagavond 7 uur, be^ng- rijke vergadering. Extra verrassing. Gevonden Bril (donker montuur), G. van Ass Veltum L 14; 2 zilverbons, Hendriks Maasheeseweg 10b; lederen étui met rozenkrans, Manders Marktstraat 3; 2 zilverbons, St. Joséphklooster; rood lederen schoudertas; Regen (beenpijp), Kazerne; Zilverbon, Hendriks Vlak- waterweg 2c; damesrijwiel, Hendriks Patersstraat 9; zwarte lederen geldtas, A. Janssen Beek weg 12. STUDIEDAG Katholieke Jongeren By de aanvang van het nieuwe poli tieke jaar belegt de Katholieke Volks party Jongeren Organisatie een studie dag voor het Noorden van de provincie (alles te Noorden van Susteren) in Venlo op Zondag 3 October in Hotel Suisse, aanvang des morgens om half elf. De volgende onderwerpen zullen worden ingeleid „Onze propaganda en ledenwerving" door de Amsterdamse Jongerenleider, Frans Burmanje; „Algemene vorming en actie" dooi de Jongerencommissaris, Jan Schip horst; „Gespecialiseerde vorming" door Harry Salden, lid van het Kring- bestuur Limburg. De bijeenkomst is vry toegankelijk voor iedereen. Frnitteelt-studiedag Door de Limburgse Fruittelers-orga nisatie zal op 6 October a.s. om 2 uur namiddag in zaal „Apollo" te Bierik een studiedag worden gehouden over Fruitteelt. Ir. v.d. Kroft en Ir. Slits zullen spreken over de teelt van kleinfruit. Aangezien deze, de laatste jaren zeer lonende teelt, buitengewoon op de kleinere bedryven past, rekent het bestuur van dien kant op grote belangstelling. Behandeld zal worden de teelt van bessen en frambozen. Veesmokkelaar berecht De geruchtmakende veesmokkelzaak die geruime tyd tussen Weert en Budel, langs de Nederlands-Belgische grens hoogtij vierde en waarin de 58 jarige veehandelaar A. S. uit Weert een groot aandeel had, diende voor de bijzondere politierechter in Roer mond. Het vonnis luidde 10 weken ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en f 500,— subs. 50 dagen hechtenis. 673 jaar voor Quaedvlieg Willem Quaedvlieg, de ex-boei en- leider van Limburg, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar en 6 maanden, met aftrek van voorarrest en ontzetting uit het^ recht om by de gewapende macht te dienen. De eis was 10 jaar gevangenisstraf. Het voornaamste UDEN HEEFT DUIZEND ARBEIDSKRACHTEN TE YEEL „Wanneer men thans in mijn ge meente met haar ruim 10.000 zielen duizend arbeidskrachten uit de land bouwsector zou wegnemen, dan zouden wy voor de werkzaamheden in de landbouw nog ruim voldoende arbeidskrachten overhouden", zo ver telt de heer G. van Kemenade, burge meester van Uden en daarmee heeft hy meteen hét grote probleem in zyn gemeente gesteld. Duizend arbeidskrachten, waarvan 700 mannelijke en 300 vrouwelijke, zijn in deze relatief kleine gemeen schap, die een totale beroepsbevolking heeft van ruim 4400 personen, te veel. Zevenhonderd jonge boeren zwerven op de kleine landbouwbedrijven rond niet minder dan 70 pet. dezer be- drijven is kleiner dan 8ha! zonder dat ze er nodig zyn. „Zevenhonderd jonge boeren", zegt burgemeester Van Kemenade, „dat zyn zeven honderd toekomstige huisvaders, die geen bestaansbron hebben, want deze mensen kennen eenvoudig geen ander werk. U moet ook niet denken, dat zy zich zullen gaan melden op een arbeidsbureau Er zyn hier gezinnen, waar xiien met vijf of zes grote zonen een stukje grond van minder dan 8 ha bewerkt. Houden we dan nog eens rekening met de rationalisatie in de landbouw, die allerwege gepreekt wordt, dan blykt wel, dat het probleem hier in hoge mate nijpend is en om een zeer snelle en afdoende oplossing vraagt. Het conservatieve beleid in vroegere jaren en de buitengewoon kinderrijke gezinnen 10 a 12 kinderen is zeer normaal hebben het mogelyk ge maakt, dat dit alles zo kon groeien. Splitsing der bedryven zou scha delijk zyn, terwijl intensivering der bodemcultuur, of het vruchtbaar ma ken van nog woeste gronden enkele druppels op een gloeiende plaat be tekenen zouden. Dus zoekt men het ook hier in de industrialisatie. Twee doden bij vliegtuigongeluk Een militair lestoestel uit Gilze- Ryen, dat gebruikt werd bij de voort gezette vliegopleiding, is ten zuid oosten van Boxtel iii een vrille ge raakt. Blijkbaar kon de bestuurder zich niet herstellen. Het toestel kwam met de neus in de grond terecht. De beido inzittenden werden gedood en het vliegtuig werd geheel vernield. Dieseltreinen naar Noord, Oost en Zeeland Donderdag is officieel de opnieuw geëlectrificeerde lyn Amsterdam Breukelen—Utrecht in gebruik werd Hiermede is het geëlectrificeerde net hersteld en is het electrische spoorwegverkeer in Nederland weer gelijk aan dat van voor de oorlog. Slechts de lyn Harmeien—Breukelen (13 km), die alleen gebruikt werd in noodgevallen en die derhalve voor het normale verkeer van geen belang was, moet nog worden hersteld. Thans, drie en een halfjaar na de bevrijding, is 353 kilometer baanvak opnieuw geëlectriliceerd. Deviezensmokkel door grensarbeiders De douane inspectie te Eindhoven heeft aan de Borgijkse barrière en te Luiksgestel en Budel 48 grensarbeiders Deze mannen die in de Belgische mijnen werkzaam zyn, hadden zich schuldig gemaakt aan chronische deviezensmokkel ten nadele van de Nederlandse schatkist. Zy lieten n.l. hun in Belgische francs gebeurde weeklonen, maandonlang in België by zwarthandelaars achter, waarvoor zij ongeveer het dubbele loon kregen in Nederlands geld. 200 arbeiders maakten zich hieraan schul dig, zodat het wekelijks om een be drag ging van 220.000 francs. Y Ofi DSE LSUBSI DIES WORDEN YERLAAGD Verschillende levensmiddelen worden duurder De begroting voor het landbouw- egalisatiefonds vertoont een eindcijfer van f 464.569,000. Aan de memorie van toelichting' wordt ontleend, dat de regering van oordeel is, dat de benarde toestand van 's lands finan ciën niet toelaat het subsidiëren van levensmiddelen ook te doen plaats vinden, waar zulks niet noodzakelijk wordt geacht. De minister meent, dat de hoe veelheid brood, welke het Nederland se volk thans ter beschikking wordt gesteld, vrijwel, zo niet geheel over eenkomt met het quantum, dat op genomen zou worden ingeval er geen distributie plaats vond. De in deze begroting opgenomen hoeveelheid suiker komt naar schatting overeen met een verbruik, dat indien er geen distributie zou zijn, ten hoogste op genomen zou worden, indien nog rekening wordt gehouden met de in deze begroting verwerkte afschaffing van de subsidie op dit artikel, welke thans nog ongeveer 15 cent per kg. bedraagt. De hoeveelheden vlees waarmee is gerekend hebben betrekking op een rantsoen van 250 gram per week. De subsidie op varkensvlees wordt ver minderd door verhoging van consu mentenprijs; ook huiden zullen duur der worden, evenals boter, bak- en braadvetten en oliën. Door de ver hoging van de huidenprys zal het mogelyk zyn tot een daarmee over eenkomende verlaging op 't rundvlees te komen. Het voornemen bestaat de hoeveel heid spysvetten te verhogen met 50 gram per \yeek. ook wordt gerekend met de afschaffing van subsidie op de grondstof voor zeepbereiding. De melkprystoeslag kan ten op zichte van vorige jaren lager worden geraamd, als gevolg van de voorge nomen verhoging van de consumen tenprijs. In de raming is rekening gehouden met een verhoging van de toeslag op consumptiemelk met 1 cent per liter tot 1 Mei 1949. Verwacht wordt, dat het saldo te importeren suiker nog 70.000 ton zal bedragen, aan vlees zal 20.000 ton worden geïmporteerd. Binnenlandse opbrengst oliën on vetten 31.000 ton (12.500 ton van de Willem Barentz); ongeveer 240.000 ton zal echter in gevoerd moeten worden. Een extra vleesbon Als overgang naar het normale vleesrantsoen varr 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aange wezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 Oct. 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemarkten maakt deze aan vullende verstrekking van vlees mo gelyk. Intrekking oude munten Denk er aan, dat de halve gulden, het bronzen en zinken twee-en-een- halve-centstuk en de bronzen halve cent sinds Vrijdag 1 Oct. buiten om loop zyn gesteld en behoeven deze munten niet meer in betaling te worden aangenomen. Tot 31 December kunnen boven genoemde munten worden omgewis seld by alle postkantoren, by-en hulp kantoren der posterijen en poststations en de halve guldens bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en agentschap pen van de Nederlandse Bank. In verband met de afschaffing van de halve cent moet elke hoeveelheid in te leveren munten een in hele centen afgerond bedrag vormen. Meer pnnteu bij linwelijk Volgens een mededeling van het C.D.K. zullen zij, die op of na 1 Oct. a.s. een aanvrage 0111 textielpunten indienen in verband met huwelijk 150 punten ontvangen. Vóór 1 October ingediende aanvra gen worden nog volgens de oude richtlijn behandeld. De textielpositie laat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terugwerkende kracht te verlenen, aldus het C.D.K.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2