Doctor Poels zijn laatste tocht. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vergadering Gemeenteraad Zaterdag 18 September 1948 No. 37 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertent iepryzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Dr. Poels zyn laatste tocht, van Heerlen naar Venray en van zyn onderlijk huis naar zijn laatste rust plaats, is een grote triomftocht ge worden voor den priester, die Lim burg behield voor Christus. De grote missionaris in het Limburgse land heeft vanuit de hemel het dankbare Limburgse volk op zien trekken om hem de laatste eer te bewijzen en te danken voor al het goede wat hy schonk. Zo is Doctor Poels begraven, ter wijl heel Venray, heel Limburg hem uitgeleide deed. En de nieuwe klok op de Sint Petrus Banden luidde haar eerst9 lied voor hem. Een lied van rouw, maar ook van dankbaar heid. De overbrenging. Het was Doctor Poels zyn laatste wens geweest begraven te worden in het dorp, waar hij g9boren was, naast zijn ouders en zyn broer Jan. En zo moest de Mijnstreek de Doctor missen. Ontelbaar zyn de velen, die Don derdag en Vrijdag in Heerlen af scheid van hem genomen hebben, van die eenvoudige priester, die daar in Franciskaans habijt lag opgebaard in het St. Jozefsziekenhuis te Heer len, temidden van kaarslicht, witte chrysanten en dahlia's. De Commis saris der Koningin is de laatste, die hem komt danken ^or alles wat hy heeft gedaan voor Limburg. Dan wordt de kist dicht gesol deerd en begint de tocht-naar Ven ray. De klokken van Heerlen luidden hun droevig lied en hun lied wordt overgenomen door alle klokken van Limuurg. Deken Bemelmans van Heerlen zegent de kist en dan gaat Doctor Poels de Mynstreek verlaten. De Commissaris der Koningin, de Burgemeesters van by na alle Zuid- Limburgse gemeenten, de stands- en vakorganisaties en myndirecties ver gezellen de dode, die door een haag van biddende mensen langzaam door Heerlen's straten rijdt. Heel de Mynstreek is verzameld en terwijl de vaandels nijgen gaat de stoet verder naar het Noorden. In elk dorp dat wordt gepasseerd, luid den de klokken, bidden de mensen. En op de achtergrond schemeren de schachten en de kolenstortplaatsen der mijnen, waaraan om de grote dode de vlaggen halfstok hangen. Afscheid van de mijnstreek. Het is Sittard, waar de Mijnstreek, Dr. Poels zyn arbeidsveld, voorgoed van de Doctor afscheid neemt. Wan neer de stoet, de lijkwagen en enkele volgwagens met familie en vrienden daar arriveert, wacht geheel Sittard zyn geliefde dode op. Standsorgani saties, scholen, kortom alles en iedereen is op de been om de doctor de laatste groet te brengen. Het is doodstil langs de weg de wagen voorafgegaan door de gees telijkheid door de overvolle straten trekt. Dit afscheid liet merken, hoe de mijnwerker aan Dr. Poels was gehecht. Dan gaat het verder door Midden- Limburg en overal nijgen de vaan dels. In Roermond is het Mgr. Hans- sen, die de grote Limburgse priester opwacht. Reuver, Steyl, Tegelen, Yenlo, Blerick, het is een ware tri omftocht, waarin het Limburgse volk toont zyn priester, Dr. Poels, niet vergeten te zyn. THUIS, En wanneer de stoet Castenray passeert, beginnen hier de klokken te luiden. Yenray heeft zich opge maakt om als laatste de Doctor te ontvangen. In de Paterskerk wachten de vertegenwoordigers van alle ver enigingen en organisaties, wachten de talrijke genodigden, Burgemeester en Gemeentebestuur, Deputé Peters uit Oirlo en in de straten staan de verenigingen opgesteld, ruiters, gym nastiekvereniging, schutterijen, kort om alle verenigingen, die Venray rijk is. Bij aankomst van het lyk zegent de Hoogeerw. Heer Deken en dan gaat de rouwstoet zwijgend door de straten van Dr. Poels zyn ge boortedorp. Voorafgegaan door enkele fraters met kruis en kaarsen begint dan de stoet te trekken door Yenray's stra ten. En in de schemer van de val lende avond staan op de trottoirs de mensen te bidden en te kijken naar die schitterende stoet. Harmonie-muziek en dodenzang wisselen zich af en langzaam, heel langzaam gaat het verder. De afge vaardigden, genodigden, de harmonie en dan die talrijke priesters en fra ters in hun witte superpliën en met een brandende kaars. Het is zo eenvoudig mooi en weer nijgen de vaandels, presenteren de schutterijen het geweer. Dr. Poels is weer in ons midden. Dan klept van de Grote Kerk voor het eerst sinds jaren weer de Ange- lusklok, die dezelfde middag nog ge- wyd en opgehangen, nu Dr. Poels een welkom toeroept in zyn geboor teplaats, waar hy komt rusten aan de voet van de grote St. Petrus Banden. De rij van witte priesters vormen een grote boog voor het huis der Poelsen en het Mannenkoor zingt het prachtige „Beati Mortui". In het licht der kaarsen zegent de Hoog- Eerw. Heer Deken de kist en dan treden de dragers aan, die Mgr. Dr. Poels voor de laatste maal in het ouderlijke huis binnendragen. De familie, de vrienden van de Doctor en het Venrayse publiek gaan nog even langs de kist om met een palmtakje hierover wat wy water te sprenkelen. De vorstelijke begrafenis. Zaterdagmorgen om 8 uur begin nen de auto's al te rijden, uit Bel gië, uit Frankrijk, het Corps Diplo matique, uit alle delen van ons land maar natuurlijk het meest uit het Zuiden, waar volle bussen de afge vaardigden van alle mogelijke ver enigingen naar Yenray brengen. Zo zagen wij hier in Venray de Pauselijke Internuntius Mgr. Giobbe, de Ministers van den Brink en Joekes Drees en oud-minister-president .Beel waren, zeei tot hun spijt, we gens belangrijke besprekingen met dr. van Mook, verhinderd de Limburgse Missie-bisschop, Mgr. Le- bouille, Mgr. Dr. Olav Smit, de vi caris-generaal van het aartsbisdom, Mgr. Huurdeman, namens Kardinaal de Jong, Mgr. Hanssen, Bisschop- Coadjutor van Roermond, Mgr. Mut- saers, Bisschop van 's-Hertogenbosch, het kathedrale kapittel van ons bis dom, Mgr. van Schaik, proost van het aartsbisdommelijke kapittel, Mgr. Verhoeven, Mgr. Eras, de Commis saris der Koningin van Limburg, de leden van Ged. Staten, hoofdaalmoe zenier Roncken, Pater Colsen, de oud gedienden en vrienden dr. Verhagen, pater Jacobs en Jos Maenen, alle Limburgse aalmoezeniers van de arbeid, de professoren Kaag, Rector- magnificus van de Tilburgse econo mische hogeschool Brom en Veraart, Cobbenburg, de beheerder van de Nederlandse steenkolenmijnen dr. ir. Groothoff met directeuren van staats- en particuliere mynen en andere kopstukken uit de mijn-industrie, de oud-voorzitter van het Duitse cen trum Jooss, Verbondsvoorzitter de Bruin met dr. Olierook en Jos. Veld man, deputaties van de Haarlemse Utrechtse, Bossche en Bredase KAB, 't bestuur van de Limburgse KAB met Jan Maenen aan het hoofd, de voorzitters of bestuurders van de andere standsorganisaties, het hoofd bestuur van de Katholieke My'nwer- kersbond, Staatsminister dr. Frans van Cauwelaert, Staatsminister Hij- mans, prof. van Gestel O.P., Paul Zeegers, wethouder van Antwerpen, dt ze vier uit België en vele anderen. Om ongeveer io uur werd het stof felijk overschot door de Hoogeerw. heer Deken afgehaald en begeleid door vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten, door het gemeentebe stuur en afgevaardigden der stands organisaties, ging Doctor Poels zyn laatste gang. Van de torens luidde de klokken en in de straten wapperde de vlag gen halfstok. Langzaam trok dan de stoet door Venrays straten naar de Paterskerk, alwaar Mgr. Lemmens wachtte om het H. Misoffer op te dragen. De kerx was stemmig ver sierd met palmen en vele kaarsen. Dan kwam de baar de kerk binnen, gedragen door de buurt, begeleid door io mijnwerkers in werkcostuum en brandende lamp. En als dan de mensen hun plaats ingenomen hebben, marcheert een indrukwekkende stoet naar binnen met meer als honderd vaandels en vlaggen, in allerlei kleuren en for maten. Het H. Misoffer vangt aan, opge dragen door Mgr. Lemmens, met assistentie van hoofdaalmoezenier Roncken en Pater Ariaens, terwijl Mgr. Feron als presbyter-assistens fungeert. De gezangen werden uitgevoerd door het Fraterskoor en door het Kerkkoor. Terwyl dan aan het hoogaltaar het plechtig cerimonieel van een Pontifi cale Reqieummis zich voltrekt en bij de consecratie de talrijke vaandels groeten is men buiten de kerk, waar het H. Offer door luidsprekers te volgen is, druk in de weer de stoet op te stellen, die Mgr. Dr. Poels voor zijn laatste gang door Venray, die naar het graf, zal begeleiden. Als Vader Bisschop dan de absoute verricht heeft, trekt door Venrays straten een leger op, dat een laatste huldeblijk gaat brengen aan Venrays grootste zoon. Weer openen het Kruis de stoet en daarachter lopen duizenden, ieder by hun eigen vereniging, ieder met hun eigen vaandels. Burgemeesters en wethouders, ministers en prelaten, dekens en kapelaans, middenstanders en arbeiders, professoren, monniken en zusters, het is een bonte stoet, waarboven de kleurrijke vaandels wapperen in de zonnige lucht. Aangekomen op de Grote Markt, splitst zich de stoet en trekt door Marktstraat en Hofstraat om naar het kerkhof De lijkwagen stopt en terwyl de Angelusklok luidt wordt de doctor als eerste dode door de Grote Kerk binnengedragen. Hier ligt het opbouwwerk stil en even blijft de baar staan midden in de kerk. Het is een schitterend gezicht, de talrijke priesters in hun zwart en de monniken in hun bruine pij met de witte superplie, de bisschoppen in het purper de ministers en familie in het zwart, de wit gemeiterde bisschop en dat alles rond de baar in de grote lichte kerk van St. Petrus Banden en zachtjens hoort men de treurmuziek der harmonie. Maar dan beginnen de fraters weer te zingen en de stoet gaat verder naar de open groeve die daar buiten wacht. Vader Bisschop zegent het graf en de laatste gebeden worden gezongen. Dan daalt de zware kist neer en rust de goede doctor tussen zyn Moeder en broer. Zyn laatste tocht is geëindigd, een simpel woord van dank door zijn neef Deken Poels uit Wyk en dan is de plechtigheid afgelopen. Mgr. Poels rust nu dan volgens zyn eigen wens in de schaduw van de Grote Kerk, dezelfde waarin hij ge doopt is en zijn eerste H. Mis heeft Moge hy rusten in vrede. Herdenking Doctor Poels. Industrieflat. Hand- en Spandienst. School-arts. Doordat het Gemeentebestuur by de aankomst van Dr. Poels in Venray aanwezig was, begon de vergadering van de Raad eerst om kwart over acht. Na opening door de Voorzitter, spraK deze een herdenkingsrede uit, waarin hij de loopbaan van Dr. Poels uitvoerig naging en zyn verdiensten voor het Linjburgse volk schetste. Tot slot van deze rede, die door de Raad staande werd aanhoord, stelde spreker voor een adres van rouwbe klag te zenden aan de familie van Dr. Poels, Vanzelfsprekend werd dit aangenomen, waarna met de werk vergadering een begin werd gemaakt Ingekomen stukken Gedeputeerde Staten had weer een hele serie goedkeuringen gestuurd, die door de Raad voor kennisgeving werden aangenomen. Zo was bi' o.a. de vaststelling van de opbouwtoelage voor secretaris en gemeente-ontvan ger, de verpachting van grond en verhuring van de landbouwschuur in Ysselsteyn, het verstrekken van een hypotheek aan J. W. Janssen en P. F. M. Janssen, de overdracht van het Gasbedrijf aan de Limagas en het verstrekken van f 11.500.— voor het stichten van Peelboerderjjen. Verder was er nog een goedkeuring van een raadsbesluit „tot het voeren van een rechtsgeding, voor wat be treft het voeren van een rechtsgeding in de eerste aanleg betreft", maal ais U daar niets van snapt, moet U zich niet schamen, de heren zelf zul len dat ook wel niet snappen. Ruiling van grond By de ingekomen stukken was ook een schrijven van P. J. vd. Munckhof, waarin deze verzocht hem in ruil voor de grond in de Draalstraat, die hem onteigend wordt voor een nieuwe weg, Peelgrond te geven en wel een perceel groot 20 ha gelegen langs de Deurneseweg, links, grenzende aan het Defensiekanaal. B. en W. adviseerde de Raad om dit verzoek van de hand te wijzen, daar, werd dit ingewilligd, ongetwij feld een stroom van aanvragen voor grondruil zouden binnenkomen Daai- enboven is er over verkaveling van deze gronden nog niets bekend en kan men moeilijk daar nu iemand zyn gang laten gaan, terwyl later misschien zou blijken, dat hy geheel verkeerd ligt. Wel heeft B. en W. aanvrager medegedeeld, dat het bereid is, om, wanneer zijn perceel in de Draalstraat onteigend wordt, by de uitgifte van gronden of boerderijen ter zijner ty'd aan hem voorrang te verlenen. De Raad meende echter ook wat te moeten opmerken over dit punt en de heer VAN BOVEN zei o.a. dat deze boer toch wel zwaar getroffen werd. Eerstens kan hij in het dorp geen boerderij meer stichten, en ver volgens wordt hy nog goede grond kwyt ook. Daarenboven heeft hij nog grote zoons en hy zit in een kleine noodwoning te huizen. Hy zou graag zien dat de Landbouwcommissie met zulk een geval toch wel terdege rekening zou houden en zo spoedig mogelijk zou helpen. De heer Fr. JANSSEN wilde dit punt aanhouden tot een volgende vergadering, daar hy zich eerst wel eens op de hoogte wilde stellen met alles wat hiermee in verband stond. De heer VERMEULEN sloot zich aan bij de woorden van de heer van Boven en drong ook op spoed aan. De heer HETTEMA ging hier ook mee accoord mits de uitgifte van gronden in de Peel dan niet werden beschouwd als een ruil tegen de in beslag genomen grond in de Draal straat. De heer REINTJES zei dat een dergelyk geval veel haken en ogen had en dat de landbouwcommissie reeds by een vorig verzoek zich hier over beraden had en dat het ook de commissie was, dje B. en W. hadden geadviseerd dit af wy zend antwoord te geven. De heer VAN HAREN merkte dan op, dat het voorstel van Hettema en B. en W. precies gelyk was. De heer VAN BOVEN was van mening dat de Landbouwcommissie sneller werkte als B. en W. De VOORZITTER antwoordde dan dat men dit geval niet moest over drijven. De aanvrager kreeg een nieuwe boerderij en een nieuwe café, Hoewel in geen enkele raads vergadering hierover ooit mel ding gemaakt is, schijnen de Vroede Vaderen een commissie ingesteld te hebben „tot het afleggen van bezoeken aan ker missen op de kerkdorpen". Het aardige hierbij is, dat de echt genotes van de leden dezer commissie nu ook wat in de de melk te brokkelen hebben en meegaan als particulier secre taresse. Oostrum had deze week de primeur en de handelingen der commissie spreken van een schoon en goed verloop der plechtigheid. gesplitst, maar zyn boerdery werd er beter van. Weth. W1NTELS merkte nog op, dat met steun van Ryk en Gemeente toch zeer voordelig gebouwd werd. Weth. PUlBEN voelde wel aan dat de zaak urgent was, maar vd. Munckhof vroeg nu ook wel de beste onontgonnen grond, die er lag in de Peel, a.li.w. het neusje van de zalm. De Raad behoefde zich echter geen zorgen te maken, de Landbouwcom missie zou zorgen dat die landbou wers, die grond af moesten staan voor het algemeen belang in de Peel andere grond ter hunner beschikking zouden krijgen. De heer VERMEULEN vond het dan toch maar „verdomd" jammer, dat die grond dan niet 25 jaar eerder was ontgonnen, als die het neusje van de zalm was. Maar dan legde de Raad zich neer by het advies van B. en W. en ging verder met punt 2. Z.h.st. keurde de Raad een voorge stelde wyziging in de verordening op de heffing der besmettelijke ziek- tengelden goed. Trottoirbelasting Zoals goede vroede vaderen betaamd waren zij er tegen opgekomen dat degene, die een trottoir hadden met tegels even veel belasting moesten betalen als degene, die er een hadden zonder tegels. B. en W. had nu dat bezwaar opgeheven en in het vervolg moet belasting betaald worden als volgt voor betegelde trottoirs langs be bouwde eigendommen 30 ct. per m2 langs onbebouwde eigendommen 20 ct. per m2. voor onbetegelde trottoirs langs be bouwde eigendommen 20 ct. per m2 langs onbebouwde eigendommen 10 ct. per m2. lland- en Spandiensten Voor degenen, die met een ver achtelijk gebaar het briefje voor de hand- en spandiensten naast zich hebben neergelegd en nooit betaald, omdat men ze lekker toch niets kon maken, had de Voorzitter een minder prettige verrassing. De Minister van Binnenlandse Zaken was er namelijk voor, dat degene die hun belasting in natura niet betaalde, dus die niet zelf de schop ter hand neemt, hier voor een geldelijk bedrag moet stor ten. Hij zal er bovendien nog de' Koninklijke goedkeuring voorvragen en dan zal het voor velen betalen worden. Aangezien het huurcontract voor het Postkantoor ook verlengd moest worden, stelde B. en W. voor met ingang van 1 Juli 1947 voor onbe paalde tyd, doch uiterlijk tot 1 Juli 1952 hot Postkantoor te verhuren voor f 900.— (vroeger f1500.— De Heer VERMEULEN vond het vreemd, dat dit huurcontract weer verlengd moet worden. Reeds voor enkele jaren terug waren 'er alle mogelijke plannen voor de bouw van een nieuw Postkantoor en had de Raad al overal toestemming voor gegeven, maar heden ten dage stond er nog niets. De Heer HETTEMA wilde weten, wie nu het verschil tussen de voor oorlogse huur en die van nu bij betaalde. De VOORZITTER moest tot zyn spijt bekennen, dat ook hy niet wist wanneer het nieuwe Postkantoor 6r komen zou. De plannen waren in derdaad al lang klaar. De huurder- ving zou op de oorlogsschade wor den genoteerd, of er dan nog wat van terecht komt, is natuurlijk een andere vraag. Vaste aanstellingen. Het voorstel van B. en W., tot aanstelling in vasten dienst van de chauffeur H. Clevers en de timmer man H. van den Heuvel, ontlokte nog al wat commentaar. De Heer VAN BOVEN had ver wacht, dat een dergelyk voorstel eerst bij de begroting aan de orde zou komen. Hoewel hij geen bezwaar had tegen de vaste aanstelling van deze twee, meende hij, dat er nog andere waren, die allang op een vaste aanstelling zaten te wachten. Hij zou wel eens graag een lijstje ontvangen, waarop alle gemeente arbeiders stonden, dan kon men dat tenminste eens algemeen bekijken. Ook de Heer Fr. JANSSEN was voor een dergelyk lijstje, maar wilde deze vaste aanstellingen dan ook zeker door laten gaan. De Heer VERMEULEN vond het vreemd, dat deze een vaste aanstel ling kregen, omdat ze sleehr te mis sen waren. Ook hy zou wel eens graag een lijstje ontvangen. De heer RÏÏINTJES en Wethouder ODEN HO VEN waren daar eveneens voor. De Heer SELDER was van mening dat degene die voldoen, een vaste aanstelling moeten hebben, voldoen zy niet, dan De VOORZITTER verduidelijkte de kwestie nog even. Deze hadden er'11 proeftijd van twee jaren er op zitten en voldeden uitstekend, dus nu een vaste aanstelling. Dat er anderen waren, die geen vaste aanstelling kregen, kwam alleen en uitsluitend door het feit, dat daar het aantal vaste aanstellingen bereikt was. Bovendien moeten deze nog maar even wachten, daar er een wetsont werp op komst is, waardoor de ge meenten alle werklui, die langer dan twee jaren by hun werken, vast moeten aanstellen. Deze luxe kan zich de gemeente nu echter niet permitteren. Het verlangde lijstje zal zo spoedig mogelijk worden klaar gemaakt. De Heer VERMEULEN vond het vreemd, dat de lonen zo laag waren, minimum f 2196.48 en maximum f 2346.24. De VOORZITTER verwees hem naar de Raad, die deze lonen had vastgesteld. Schoolartsen-dienst. Hoewel reeds vorig jaar besloten werd tot het oprichten van een schoolarisendienst, uit te voeren door het Limburgse Groene Kruis, was daar tot heden nog niets van geko men, omdat het betreffende depar tement in deze het particulier initia tief niet de vrije hand wil laten. Zo kon dus deze dienst, die per inwone: 12x/« cent per jaar zou kosten, niet doorgaan. Maar B. en W. hebben er iets anders op gevonden. Er komt binnenkort weer een nieuwe arts by en wanneer deze nieuwe geneesheer deze dienst opgedragen krijgt, kost het de gemeente niet eens zoveel als .by het vorig plan. De kosten bedra gen nu f 3000.—, waarvan het Ryk een dorde betaalt en voor de rest de provincie nog 25 pet. subsidie geeft. De Heer HETTEMA vroeg dan of de inentingen ook daar by hoorde, wat door de VOORZITTER beves tigend werd beantwoord. De Heer OUSTERS stelde voor, om dan maar meteen een nieuwe regeling te maken voor de inentin gen, daar er bv. in Oirlo nog steeds veel klachten waren en nog steeds moeders met de baby's naar Venray moeten. Per slot van rekening kon men nu toch eisen stellen, dat een en ander op tyd gebeurde. De VOORZITTER stelde de heren gerust. Binnenkort zal in Oirlo en Ysselsteyn een consultatiebureau komen, waardoor het lastige „naar Venray gaan" komt te vervallen. Alle andere klachten zullen een punt van overweging vormen by het con tract, dat met de nieuwe genees heer, dr. van den Hombergh, wordt afgesloten. De Raad heeft er weer macht bij gekregen, doordat de vergoeding aan de daarvoor in aanmerking komende ouders, die kinderen hebben op de B.L.O.-school in Boxmeer voortaan door haar moet worden vastgesteld in plaats van door B. en W. De Raad bleef daar echter onge voelig voor en de zaak wordt op de oude voet voortgezet. Scholen De Broeders van Liefde zyn van plan in Oostrum op het Juvenaat een school te stichten voor voortgezet Lager Onderwijs. De Raad verleende vol liefde de gevraagde subsidie. De school van Ysselsteyn kwam er niet zo gelukkig langs. Deze had nodig een aansluiting aan het elec- trisch net fl 160,—aanleg electrische installatie fl 497,— en een nieuw kolenhok fl 245, Het bleek echter, dat de aanleg van de electrische in stallatie kon worden teruggebracht tot fl 377,— door gebruik te maken van een eenvoudiger apparatuur. De heer WISMANS wilde weten wat de inspecteur voor het L.O. hier over te zeggen had. Uit de stukken bleek, datdeze de kosten goedkeurde. Dit ontlokte de heer VERMEULEN de opmerking, waar deze heer nu inspecteur van was, van het L.O. of van de electriciteit. Verder vor.d hy het vreemd, dat er nu in deze duren tijd plotseling de kolen niet meer buiten konden liggen, waar ze al 25 jaar gelegen hadden en dat terwyl Ysselsteyn nog wel een politiepost ryker was geworden. De heer Ver meulen wilde over dit punt hoofdelijke stemming, maar hy bleek de enige te zyn die Ysselsteyn het kolenhok misgunde. Een aantal verlopen pachtovereen komsten werden verlengd, maar de pryzen worden in overleg met de prysbeheersing herzien. De heer PUBBEN geeft dan nog enige toelichting. Het blykt, dat Muyzers vrywillig van zijn pacht af ziet en dit stuk komt nu bij Marcellis- van Tilburg. De klacht 7an de heer CUSTERS, dat veel verpachte grond wordt ver waarloosd, zal door de Landbouw commissie worden nagegaan en bij in gebreke blijven zal onherroepelijk de pachtovereenkomst worden opgezegd. De industrievestiging Door de vereniging Venray Vooruit, is een plan opgezet voor de bouw van een verzamelgebouw voor het onderbrengen van industrien. De kosten dezes bedragen flóo.ooo. De Gemeente moet met het Ryk en de daar in gevestigde ondernemers voor 15 pet. inbrengen. De rest wordt bijeengebracht door een hypotheek van 35 pet. en een tweede by de Herstelbank. De vraag was dus of de Gemeente daarvoor f 9000.— over had. De Heer HETTEMA informeerde eens onder welke rechtsvorm een en ander zyn beloop zou hebben. De VOORZITTER wees er op, dat de arbeidsvoorwaarden hier zeer aan trekkelijk zyn en als het Ryk een risico van 15 pet. durft te dragen, dan kan de Gemeente dat ook. Bo vendien er zyn liefhebbers genoeg en voor de vestiging van klein-industrie is dit bittere noodzaak. De Heer Fr. JANSSEN vertelde bovendien nog, dat de flat niet eer der gebouwd zou worden voordat men de huurders had, die dus even als de Gemeente aandeelhouder wor den. Op de vraag van den Heer VAN HAREN vertelde de Voorzitter nog, dat de flat zal worden gebouwd op de industrieterreinen van de Maas- De Heer SELDER was bly te ver nemen, dat in deze een innige sa menwerking bestond tussen Gemeen te en VVV, uit hy alle lof bracht voor dit initiatief. Overname lierbouwplicht. Er zyn particulieren, die wegens vertrek naar een andere gemeente of om een andere reden geen gebruik maken van hun herbouwplicht of deze wensen over te brenger, naar een andere gemeente. In beide gevallen gaat voor Ven ray bouwvolume verloren. Dit kan voorkomen worden als de gemeente deze plicht overneemt. B. en W. diende dan ook een voor stel in van die strekking, waarbij dan aan de betrokkene de inschrij ving in het Grootboek voor de We deropbouw betaald wordt en eventu eel nog de vergoeding voor grond en in mindering gebrachte funderings- resten. De Heer HETTEMA zou deze be voegdheid aan de Raad willen toe kennen in plaats van aan B. en W. Wethouder ODENHOVEN verdedig de het voorstel van B. 011 W., door enkele gevallen op te noemen, waar bij deze regeling gebruikt zou worden. Na enig heen en weer gepraat, werd dan dit voorstel aangenomen en B. en W. zal in de eerstvolgende raadsvergadering steeds mededeling doen van gevallen, die door hen in behandeling genomen zyn. RONDVRAAG. De heer van BOVEN vestigde de aandacht op het huis van Lucassen in de Jan Hensenstraat, waar door verbetering van de straat de bewo ners telkens als het regent al het water in huis krijgen. De VOORZITTER beloofde er naar te zullen kijken. De heer van HAAREN vroeg, of er al een woonwagenplaats aangewezen was, zoals in de vorige vergaderingen beloofd was. De VOORZITTER vertelde, dat men keus had uit drie, maar dat spoedig zou zyn uitgemaakt waar het komen zal. De heer JANSSEN wilde wel eens wat weten over de kampen. Wanneer wordt het kamp Ysselsteyn nu dienst baar gemaakt voor de mensen van Ysselsteyn, dan, hoe staat het met kamp Josefina in Oostrum. Over kamp Ysselsteyn is weinig te zeggen, aldus de VOORZITTER, men wacht op de beslissing uit Den Haag. In Josefina zal de Landbouwhuisboud- school gevestigd worden en Roermond is bezig te onderhandelen met de Rijksgebouwendienst. Verder wenste de heer Fr. JANSSEN

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1