UQi{Ze £eueH6le$6en Jubileum-feesten te Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wilhelmina 50 jaren Koningin en Moeder van ons Volk. Van 31 Aug. tot en met 6 Sept. PROGRAMMA: Ziekentriduum in Venray. Meer kolen in groter Nederland Brieven Jubileum-races te Venray. Zaterdag 28 Augustus 1948 No. 34 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckkof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Iilllli!li!ll!lllll!li!l!il!!ill! II111 lil 11II111111111111II111II II1111 ill 111111 III In de week, die komen gaat, gaan ons aller gedachten uit naar Haar, die na vijftig lange jaren, nu Haar Gouden Regeringsjubileum gaat vieren en dat tevens ziet als sluitstuk van Haar Regeringsperiode. Koningin Wilhelmina legt dan de grote verantwoordelijkheid van het Landsbestuur in handen van Haar dochter Juliana. Wanneer wy trachten ons er op te bezinnen, wat Zy voor ons be tekent, dan blykt het niet zo gemakkelijk, dit onder woorden te brengen. Want wanneer we de houding van ons Limburgers gaan bezien, dan is het eigenaardig op te merken, dat de Limburger, die zich zo dikwijls door den Haag miskent acht en hier tegen een zekere wrok koestert, juist Hare Majesteit een warm hart toedraagt. Is hy' anders gewoon zyn gevoelens zo uitbundig mogelijk te uiten, jegens zijn Vorstin is het een warme stille liefde en onderdanigheid. De bewijzen daarvan zijn er zovele te vinden in de geschiedenis van Haar Regeringsperiode. Waren het niet de Limburgers, die juist dienden in het Regiment Grenadiers en Jagers, het keurkorps en lijfwacht van Hare Majesteit. Waren het niet de Limburgers, die in de kritieke dagen van ïois, het Koninklijk Gezag en het Koninklijk Huis beschermde tegen de revolutiepogingen Juist, omdat men wist, dat de Limburger het Koninklijk Huis trouw zou blyven tot in den dood. De campagne van België voor annexatie van een deel van Limburg na de vorige oorlog, werd spontaan van de hand gewezen. En was het tenslotte Limburg niet, dat tijdens de afgelopen oorlog duizenden onderduikers geholpen en gevoed heeft. Limburg, dat het zwaarste van alle provinciën de tol van de oorlog heeft moeten be talen Fons Tuinstra zegt in het officiële Limburgse gedenkboek, wat voor deze gelegenheid is samengesteld, zo juist: „Uit hoofde van zyn Katholicisme heeft de Limburger van huis uit een diepe eerbied voor het gezag als zodanig, hij is wel geen gemakke- ly'k persoonsverheerlijker, daarvoor is hij te critisch, maar hij is wel gevoelig voor persoonlijke eigenschappen en hij beoordeelt deze juist en scherp." En juist door deze eigenschappen is Koningin Wilhelmina hem zo dierbaar geworden. Niet alleen als afstammeling van een Vorstenhuis, waaraan Nederland veel dank verschuldigd is, maar ook om Haar grote gaven van verstand en hart, Haar grote wijsheid en Haar zorgzaamheid voor het gehele Nederlandse volk. De Limburger ziet in Haar meer als de Koningin, hy ziet Haar als Vrouw, Moeder en Grootmoeder, die in.zyn eigen leven een zo grote plaats innemen. Limburg is de laatste vyftig jaren ia alle opzichten veranderd, zijn industrie is gegroeid tot een der grootste en voornaamste van Nederland, zijn landbouw heeft het roer omgegooid en de cultivering van de grond is met rasse schreden toegenomen. Van het arme land voor vyftig jaren terug is het een provincie geworden, die meetelt en waarvan de wel vaart, ondanks de felbewogen ty'dsomstandigheden, zich nog steeds in stygende lyn beweegt. De Benelux-gedachte, een der pijlers, waarop de toekomstige wel vaart van Nederland gebouwd wordt, vindt geen krachtiger steun als in het land, dat door zijn ligging voorbestemd is om hierin een grote rol te spelen. En al deze veranderingen ten goede heeft onze Landsvrouwe zorgzaam gade geslagen, gevolgd en geleid. Zo heeft Oranje vooral in de laatste vyftig jaren het hart van Lim burg en de Limburgse mens gewonnen. De bezoeken van de Koninklijke Familie, van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, ook aan Venray, hebben daar duidelijk blyk van gegeven. Nu dan Koningin Wilhelmina gemeend heeft Haar hoge taak neer te moeten leggen, past het ons Haar onze diep gemeende dank te be tuigen voor het vele goede, dat door Haar tussenkomst en door Haar leiding in Nederland, maar speciaal in Limburg, is tot stand gekomen en wy blyven den Koning aller Koningen bidden, dat Hy onze geliefde Koningin bly ve zegenen en beschermen. Tot heil van Nederland, tot heil dus ook van ons .dierbaar Limburg IIIIUIIIIIII!lllllllll!l!lllllillllll!llll!llllll!l!ll!illll!lll!lillli ZONDAG 29 AUG., 's avonds half 8 Opvoering van „lm weiszen Rössl'' in het Openluchttheater, DINSDAG 31 AUG.: 10 uur plechtige Hoogmis met Te Deum. 11.30 Matinée door Venray's Harmonie. 2.30 Grote Kinderspelen op het Sport; terrein. Dorpswedloop. 8 uur Concert door Fanfare Merselo en Venray's Mannenkoor, waarna Taptoe. WOENSDAG 1 SEPT. 8.30 Concert door Harmonie Oostrum en Zangvereniging Heide. DONDERDAG 2 SEPT. 8.30 Concert door Fanfare Oirlo en Gemengd Koor Oirlo. 2 Sept. namiddag en 3 Sept. voormiddag Poppenkast, Cia van Boort. VRIJDAG 3 en ZATERDAG 4 SEPT.: Oranjebal. ZONDAG 5 SEPT.: 1.30 Wielerronde op het terrein van St. Servatius. 5 uur Voetbalwedstrijd: SVV contra Sit- tardse Boys. 8 uur groot Concert door Fanfare Leunen en Gemengd Koor Venray. MAANDAG 6 SEPT.: 10 uur plechtige Hoogmis. Planting van Koningin Juliana-boom. 2 uur groot Défilé. 's Avonds Gala-Concert door de Koninkl. Harmonie „Aurora" uit Grevenbicht. Dansen. Taptoe. Gedurende de Feestweek: Etalagewedstrijd. Beste zieken, dat had U mee moeten maken. Prachtig was het verzorgd. Alle zieken buitengewoon content (U heeft het misschien wel in de krant gelezen) ziekentriduum in Deurne. Daar gebeurt het nu al 11 jaar. Ieder jaar drie dagen feest voor alle zieken. Ze worden dan ook van ver uit de buurt gehaald. De zieken zien er naar uit, verlangen er naar, ik zou haast zeggen als een kind naar z'n verjaardag. Zy staan dan ook drie YOLLE dagen in de VOLLE belangstelling van het dorp. Alles loopt en draait en zorgt en leeft mep met de zieken. We moeten dan ook zeggen: het was voor 100 pet. af. De preken, de oefeningen, de verzorging, prachtige stoelen, bedden, alles wat je maar zou willen by zo'n ziekentriduum was er. In de kerk en buiten de kerk. Vlot ging het en vlug. Niet haastig, maar ook geen treuzelary. Daar was dan ook niet dén zieke, die ook maar de minste klacht had. Medewerking in het dorp: bakkers, slagers, boeren, kruideniers, tot de kinderen toe, hadden hun attentie en hun bijdrage voor hun zieken. Auto's, we hoorden dit en dat zegt" al genoeg: „Kunnen we nog een paar zieken meebrengen." Zieken, zo wordt het ook hier. Geen haartje minder. Alles wat in Deurne was, komt hier: bedden, ligstoelen, brancards enz. Alles wat U maar nodig hebt er is voor gezorgd. Niet het minst zal er ontbre ken. Van de week vingen we dit op: „Ja, maar'ik kan niet buiten lig gen". Hoeft ook niet, maar wie in de vrije tijd graag met mooi weereen half uurtje buiten wil liggen of zitten, gedienstige handen brengen u daar. Ouden van dagen, ja dacht U werkelijk, dat LT vergeten was. Niets te doen hoor. U hoort er ook bij. Geeft U maar gauw op aan het adres: ZIEKEN-TRIDUÜM, KLOOSTER VENRAY. „IK WAS ZIEK" De eerste auto's, die werden beschikbaar gesteld, waren van de heren doktoren. Het kon ook niet anders. Als ergens het nut van een triduum voor zieken begrepen wordt, dan is het daar. En het was uit hun hart gegrepen. Juist liep een der doktoren met het idee rond: „We moes ten in Venray een ziekentriduum gaan houden" en laat nu een paar dagen later de aankondiging van oen triduum in „Peel en Maas" staan. Doktoren, we hopen, dat nog verschillende particulieren uw voorbeeld volgen en hun auto's in die dagen beschikbaar stellen. Bakkers, slagers, kruideniers, boeren, tuinders, ieder op zijn plaats en ieder in zyn zaak kan collegiaal samenwerken om de zieken in dit triduum eens echt „GOED" te doen. Ja, het begon al: „van my honderd broodjes". Die is voor de bakker. Maar op het broodje hoort wat. En een droog broodje glijdt niet naar binnen (by een gezonde niet eens, laat staan by een zieke). Een bordje bouillon Dat doet een zieke goed in het middaguur. En lekker fruit er na. Na het dutje een kopje thee, een glaasje limonade. Noem maar op. Burgers van Venray, leeft echt met Uw zieken mee en tracteer; doe ze eens echt goed in die dagen. De brie venbus van het klooster is heel groot. En by zo'n triduum is veel nodig. „En ge hebt me verzorgd" Deurne is veel kleiner dan Venray en die presteert dat. Nu, laten we U eerlyk zeggen: met duizend gulden zyn de kosten niet gedekt. Zeker moet gerekend worden per zieke aan kosten (alles berekend) TIEN gulden. Neen, dat hoeven de zieken niet te betalen. Iedere zieke is kosteloos de gast op het triduum. We willen zelfs van de zieke NIETS ontvangen. Dat geven wy, gezonden, hun cadeau Al vast EEN voorstel: Welke inwoner van Venray neemt een zieke voor zijn rekening Doe een enveloppe mot EEN TIENTJE (niet van de rozenkrans) in de kloosterbus. EN LAAT HET KLINKEN ALS EEN KLOK 1 Diep onder ons schuilt het zwarte goud, maar die grote lagen in ons land zijn weggezakt... De oorlog heeft Nederland verarmd. Binnen onze enge grenzen beschik ken wy niet over voldoende grond stoffen om een heropbouw van onze industrie met eigen hulpmiddelen mogelyk te maken. Kostbare deviezen, verworven door een schaarse export, zyn telkens al bij voorbaat uitgegeven voor de im port van de /meest noodzakelijke levensbehoeften.... Maar naast ons, onmiddellijk voor het grijpen, liggen rijke energiebronnen, die ons met één slag uit vele moeilijkheden kunnen redden. Grenzend aan de provincie Limburg strekken zich schier onuit puttelijke kolenvelden uit, die door een simpele grenscorrectie binnen Nederlands bereik zyn te brengen. Als straks de Westerse mogend heden het eens kunnen worden over de schadevergoeding, welke wy van Duitsland vorderen, zal in de eerste plaats aan de delfstoffen gedacht worden. De kans op een spoedige verwezen lijking der grenscorrecties is deze laatste dagen weer zeer vergroot, omdat het durende conflict met Rus land de geallieerden van het Westen nader tot elkander gebracht heeft. Amerika en Engeland zijn thans meer geneigd om de knoop in hun be zettingszones maar door te hakken en de aaneensluiting met de Benelux in het Pact van Vyf had tot direct gevolg, dat Nederland en België aan hun eisen enige kracht konden bij zetten. Daar ook Frankrijk voorstan der is van verzwakking van het Duitse industrie- (leesoorlogs po tentieel, behoeven wy aan toewijzing van de verlangde landstrook niet meer te twijfelen. Behalve aanzienlijke verbeteringen van waterbouwkundige aard, aan winst van enig achterland by ver kommerende plaatsen langs de Maas, Nymegen, Lobith en Drente, bestaat de belangrijkste aanwinst uit olie bronnen, zwavelgas en garenspinne rijen by Overysel en de kolenbekkens rond Limburg. Vooral het zwarte goud is voor Nederland onmisbaar, omdat wij in eigen bodem slechts over een reserve van 600 millioen ton beschikken, terwyl voor een industrie van enige betekenis reeds 20 millioen ton steen kolen per jaar verbruikt worden. Wordt de industrie nog uitgebreid, dan kunnen wy niet eens 30 jaar met onze kolen toe. Wjj kunnen er niet bij! Met de kolenlagen in Nederland is het altijd droevig gesteld geweest. Het bekken, waar de Limburgse uit putten sinds de eerste monniken op die plaats het brandbare zware gesteente opdolven, bestaat feitelijk slechls uit een smalle verbindings- strook tussen de kolenlagen in de Belgische Kempen en die van West- Duitsland Een tweede belangrijk bekken, dat zich van Duitsland door België (Luik, Charleroi!) uitstrekt tot ver in Noord- Frankrijk, heeft geen enkele uitloper naar ons gebied. De daartussen eens aanwezige kolenlagen zyn zo ver weggezakt; dat er niet aan mijnbouw gedacht kan worden. Over het algemeen wordt aangeno men, dat diep onder ons gehele land grote steenkoolformaties aanwezig zyn, maar vrywel alle zyn totaal onbereikbaar, terwyl zy daarentegen buiten onze grenzen weer hoog ge noeg liggen om te worden geëxploi teerd. Op sommige plaatsen heeft de funeste invloed van het water zyn sporen achtergelaten en zo komt het bijvoorbeeld, dat by Maastricht niets meer van de vroegere kolenafzetting terug te vinden is. Breuken en storingen waren oor zaak. dat uitgestrekte kolenafzettin- gen sinds de eeuwen van hun be staan zyn afgegleden en in onbereik bare diepten verdwenen. Drukver schillen in de aardlagen beneden ons land hebben bewerkt, dat de lagen waaruit onze bodem is opgebouwd, gingen buigen en plooien. Ook hier door zyn onze kolenlagen naar het Noordwesten toe weer dieper komen te liggen. Reserves onder de Peel Een tot nog toe niet in gebruik genomen kolenveld bevindt zich on der de Peel. Ook de voortzetting daarvan naar het Noorden verliest zich echter door verzakkingen in onbereikbare diepten. Om een lonende exploitatie van dit ongetwijfeld ryke steenkoolge- bied mogelyk te maken, zouden de mynen op de rechter Maasoever aangelegd moeten worden. Ook dan is uitbreiding van het Nederlandse grondgebied noodzakelijk, omdat de Duitse grens nu te dicht langs de rivier loopt om ruimte te geven aan zulke uitgestrekte productie-terreinen. Gaan de grenscorrecties_door, dan komt ook het Westelijk gedeelte van het Ruhr-kolenbekken binnen ons land te liggen (Krefeld) en hier zyn de lagen zeer gemakkelijk bereik baar. Gedeeltelijk kan dan gebruik gemaakt worden van de reeds be staande Duitse mijnbouw, alhoewel hieraan veel verbeterd zal moeten worden. Gas en olie Een vraagstuk blijft het gasgehalte dat soms opmerkelijke verschillen vertoont. De Zuid-Oostelijke mynen van Limburg, die voornamelijk oude lagen ontginnen, delven gasarme brandstof (Domaniale myn, Wilhelmina, Wil- lem-Sophia, Oranje Nassau II), alleen de Staatsmijnen in het Noordwesten kunnen uit de jongere lagen vette kool ophalen (Emma, Maurits). De mynen daartussen (Laura, Julia O.N. I. Ill, IV en Staatsmijn Hen drik) geven in meer of mindere mate een overgang te zien. Welke waarde de Peelkolen zullen hebber., moet nog worden afgewacht. Dan zijn er vooral ten Oosten van Drente nog de uitgestrekte kolenge- bieden, welke ons voldoende brand stoffen kunnen opleveren. Reeds verricht de B.P.M. ontelbare proefboringen door heel ons land, maar de resultaten daarvan zyn povertjes. De grote aders liggen ook juist over de grens. Nog redden wy ons met Marshall hulp en een overigens kostbare im port aan steenkool en olie. Delfstof fen, die met één pennestreek binnen ons bereik kunnen komen. Wanneer zal de grenscorrectie ons eindelijk de oplossing brengen Tot nu toe bleef het geven van wijze levenslessen beperkt tot het domein van de kansel. Wie in de kuip stond, had het recht en de plicht de beminde gelovigen de weg naar de hemel te wijzen en hen attent te maken op alle hinderpalen, die een vlotte vaart in de genoemde richting kunnen vertragen. In de laatste tyd is deze taak voor een zeker gedeelte door onze minis ters overgenomen. En niet helemaal ten onrechte. Want ook zij hebben een ministerie te vervullenhun ge lovigen de weg wyzen naar een grotere welvaart en daarmee tevens de gelegenheid te scheppen het snel heidstempo van hun hemelvaart hoger op te voeren. De ministeriële vermaningen be palen zich tot drie punten, hierin ge trouw aan het bekende predikanten schema punt éénsober leven, punt twee: hard werken en punt drie: braaf spaden. Alle drie waarheden als een koe, de eerste beginselen voor iedere gezonde maatschappij en die derhalve geen bewijsvoering nodig hebben. Daar wy van andermans centen leven, gaat het niet aan het geld over de balk te gooien, want het zijn onze dollars niet, waar we schoon weer mee spelen. Daarom richt zich deze oproep tot sober leven niet zozeer tot de kleine man, die zeker niet in weelde baadt en erg knap en erg bly is, als hy de eindjes aan elkaar krygt, als wel tot de fabrikanten en ondernemers, die met hun zwart geld geen raad weten en ondanks de ver slindende muil van de belastingen toch altijd nog in staat zijn tot buiten sporige uitgaven op ieder gebied. Hard werken is al even nood zakelijk. Niet alleen moeten jaren van achterstand worden ingehaald, niet alleen moeten er duizenden en duizenden woningen worden gebouwd, maar onze hele economie moet ver nieuwd worden om door een steeds stygende uitvoer en parallel daarmee afnemende invoer onze handelsbalans wat meer kleur en leven te geven. En wat zullen we zeggen van dat „braaf sparen Aan iedere nationale welvaart ligt de spaaryver ten grond slag. Daarom zingen de Engelse mi nisters precies dezelfde lijfdeun als Lieftinck. Maar is de wil tot sparen in ons volk nog aanwezig? Worden wy niet beklemd door de vraagvoor wie sparen we eigenlijk, voor ons en onze kinderen of voer Vadertje Staat en zijn ambtenaren? Wie zal van onze spaarcenten profiteren Wie zal ze opslokken en er goede sier mee maken Deze gedachte bevordert de spaaryver zeker niet. Velen zullen de oproep tot sparen met de zeer nuchtere opmerking be antwoorden Sparen vinden we uit stekend en prijzenswaardig, maar we zouden het nog veel uitstekender en prijzenswaardiger vinden, als de rege ring, als alle departementen, als alle ryksbureaux met hun spaaryver ons eerst het goede voorbeeld gaven. Woorden wekken, maar voorbeel den trekken. Zo is het met iedere preek, ook als die door een minister wordt afgestoken in ons nuchtere Nederland. P. H. RONGEN O.C.R. ven onze lezers Er dient niet Yfiste lie.nd pestnnrrt Venray, hetwelk er zich gaarne op beroemd de PAREL DER PEEL te zijn, schynt inderdaad het land dei- onbegrensde mogelijkheden. Terwyl Venray bekend is om zyn kloosters, scholen en gestichten, ge zien is om zijn gezonde landbouwers stand, naam heeft door zijn prima ambachtslieden en zich getrokken weet door zyn vooruitstrevende mid denstand, is het in de laatste dagen de Peelontginning, die bijzonder de aandacht trekt. In een woeste streek welke straks voor vele ijverige boerengezinnen een bestaan zal bieden, werken monster machines die, niets ontziende, recht maken wat krom is. Deze machines worden met vaste hand gestuurd en met het doel voor ogen om hier iets te bereiken, wat voor Venray goed is, worden heuvels geslicht en vennen dicht gemaakt. Vooral voor vreemdelingen dwingen al deze zaken respect af en het is hun een bewijs dat Venray leeft en met de moderne tyd mee wil. Venray zelf is met deze behaalde resultaten echter by lange niet tevre den en merkt, dat er nog méér gebeuren kan, ja méér gebeuren moet. De vroede vaderen vergaderen en beraadslagen hoe zy het beste de .financiële kant van al deze uitbrei dingen kunnen leiden en opvangen. „Venray Vooruit" onderhandelt, zoekt contact en stimuleert. De ambachtslieden en middenstand ver gaderen en de K.A.B. maakt zich onder geestelijke leiding klaar voor datgene wat komen gaat, terwyl de jeugdorganisatie onder jeugdleiders en jeugdleidsters zich schrap zetten en zich trainen. Schutterijen, muziek, toneel en zangverenigingen trekken weer de aandacht. Ock het GroeneKruis laat zich niet onbeduid. Het Groene Kruis is er zich vol komen van bewust, dat de bewoners van Venray, niet meer bestaan uit de in de legende genoemde peelreuzen, het wenst geen dwaallicht te zyn, doch een lichtpunt op het gebied van volksgezondheidszorg. Was het vroeger één arts welke met paard en wagen ofwel later met een motorfiets geneeskunde, tandheel kunde en verloskunde pleegde, terwyl er één vroedvrouw was welke te voet of per boerenkar de kindjes bracht, geholpen door buurvrouwen en tevens bakerden, thans is dat anders. Venray beschikt nu over over twee bekwame huisartsen, zodat behoorlijke werkverdeling alle zieke-patiënten verzorgd kunnen worden en men de volle garantie heeft ook bij abnormale bevalling een huisarts te kunnen krijgen. Venray beschikt over twee vroed vrouwen welke in staat zijn vrywel alle moeders met normale bevalling, van hun kennis te laten profiteren. Het groene kruis te Venray be schikt over een kraamverpleegster en een kraamverzorgster welk getal men hoopt uit te breiden, waarna iedere kraamvrouw verzekerd kan zijn van een doelmatige nazorg. Het Groene Kruis te Venray beschikt over een behoorlijk aantal ziekenver pleegsters, welke reeds lang bewezen hebben waartoe zy in staat zyn. Het groene kruis voorziet verder in een druk bezocht consultatiebureau voor T.B.C. en een bureau voor kleuter zorg. Verder beschikt het groene kruis over een pracht gebouw, hetwelk is opgericht naast de bioscoop. De mogelijkheden welke hier liggen op het gebied van volksgezondheids zorg, lyken voor buitenstaanders 1 groots en wy zyn er zeker van, dat een kraamvrouw uit de boerenkar- vroed vrouwen-tydperk er jaloers op zou zyn. Is Venray zelf, is het Groene Kruis er over tevreden? Wy geloven het niet. Het is hier historisch gegroeid, dat kraamverpleegsters en kraamverzorg sters by diverse bevallingen zitten. Op deze manier vraagt mèn van het Gr.Kr. het onmogelijke en men be denke, dat een kraamverpleester volledig is opgeleid voor het verzorgen van de nazorg, doch, dat deze on kundig en totaal onbevoegd is om een verlossing te leiden. Ook deze Groene Kruis-machïne zal met vaste hand dienen te worden ge stuurd en dienen recht te maken wat krom is. Met belangstelling hebben wy des tijds de door de heer Vorst geleide propagandatocht gevolgd. Het is reeds maanden geleden, dat laatstgenoemde spreker de aanbouw van hei nieuwe Groene Kruis-gebouw aankondigde en het staat er nu. De bouw mag er zyn en verdient ook onze waardering, doch is het Groene Kruis Venray er zelf over tevreden Wy geloven het niet. Het komt ons voor, dat het Groene Kruis Venray, t.z.t. ook iets in dit gebouw zal denken te ondernemen. De propagandatocht heeft onder de langdurige regen, felle hitte en hevige storm van de laatste Jagen iets van zijn kernachtigheid ingeboet. Wy stellen echter belang in deze zaak en zouden gaarne op de hoogte blijven, met de toekomstige be doelingen inzake volksgezondheids zorg en hopen, dat het Groene Kruis deze zaak in het volgende nummer zal toelichten. Mogen wy ervaren, dat de Groene Kruis-machine met vaste hand wordt gestuurd en Venray zodoende ook op dit gebied iets meer de glans van een parel zal bezorgen. TWEE PEELDORPBEWONERS Teel paarden, yeel yolk. Als men bedenkt, dat in Horst het grote bondsconcours van de L.L T.B. gehouden werd, dat verschillen-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1