m WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ziekentriduum in Venray PEELGROND wordt vruchtbare grond óótuitzickten ten aanzien van de KunUmestvocczieniny 4lve 't cck kan IQan i-& $4i uq. alla't fictie in de Hemel Zaterdag 14 Augustus 1948 No. 31 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij - Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1:20 uitsluitend vooruitbet. BESTE ZIEKEN VAN VENRAY, we hebben hier pas een Missie gehad. We hebben in die Missie uw steun ondervonden. U hebt voor het wel slagen gebeden en geotterd en menige afgedwaalde werd door U weer naar God gebracht. Hoeveel is er door U bereikt, dat O.L. Heer alleen weet. - Graag had ook U naar de kerk gegaan. De oefeningen meegemaakt. De plechtigheden gezien. Het kon niet. U moest thuisblijven. Maar nu komt U aan de beurt EEN ZIEKENTRIDUUM VOOR U IN VENRA1 Aan de radio kunt U beluisteren het ziekenhalfuur. De diensten voor de zieken, maar het is toch allemaal maar op een afstand, ver van U vandaan. Wat zou U zo graag weer eens in de kerk willen zijn. De H. Mis bijwonen. De priester zien aan het altaar, op de preekstoel. Wac zou U zo graag weer bidden vlak by Christus in het tabernakel. Het zou U zo goed doen. Het zou U zovoel kracht'en sterkte geven, want dat offer van Uw ziek zijn valt zo zwaar. De eenzame uren duren zo lang, en U hebt geduld nodig in het dragen, berusting in Uw lyden zonder uitzicht. Het valt U zo zwaar Uw lijden te zien in het licht Vd,n het geloof en Gods bedoelingen omtrent U te begrijpen. Dat willen we U geven. Die steun. Dat houvast. We willen U goed doen. We willen U opbeuren. We willen U doen begrijpen het waardevolle van Uw lyden. De weldaad van Uw pijn. De zegen, die uitgaat van Uw eenzaamheid. Zieken, daarom, dit triduum voor U, dat gehouden wordt 14, 15 en 16 September Ongetwijfeld zal iedereen, die dit leest, bly zjjn als onze zieken zelf... ONZE zieken. Neen, zieken zijn geen last, maar een voordeel, een weldaad voor ons. Lat9n we samen, gezonden, dit triduum voor hen gaan bereiden. als een ATTENTIE, als een DANK voor alles, wat zij lyden voor ons. als een cadeau van de GEZONDEN aan de ZIEKEN. Dat we samen hen aanbieden als één groot gezin, waarin héél Venray elkander ontmoet. P.S. De volgende keer komen we met onze plannen en we hopen op Uw volle, blye, spontane medewerking voor dit feest voor ONZE zieken. De Peel met zijn peelreuzen, dwaal lichten en wat onze voorouders nog meer de schrik op het lyf joeg, is reeds lang niet meer. Waar vroeger de kulut over blauwe heidevelden en donkere vennen vloog, staan nü grote boerderijen en maaien bruin verbrande boeren de rijke graafioogst. Waar voor een veertig jaren de stilte heerste, luidt nu de kerkkloK en hamert de smid; waar eens de schapen rustig graasden, rijden nu vrachtauto's en karren. De Peel gaat veranderen. De eerste pioniers werden uitge lachen toen zij ver uit de bewoonde wereld het moeizaam werk der ont ginning begonnen. Maar tred voor tred moest het taaie stinkende veen wijken, ging het heidebloempje ver dwijnen en tred voor tred werd de onvruchtbare grond de rijke voedings bodem voor alle soorten landbouw gewassen. Het is in zo weinig woorden ge zegd, maar wie de Peel voor dertig, veertig jaren heeft gekend en nu het bloeiende ryke leven daar ziet, zal zich moeten realiseren, Jat iets groots werd verricht. Pioniersarbeid, waar boeken over vol te schrijven zyn, over het geworstel van de 'mens in de Peel. Langzaam is het begonnen, het was een gok en men had geluk nodig, maai 't is gelukt en de strijd werd gewonnen. Hij die het niet mee maakte, kan niet meepraten over het ontginningswerk. Het is een voort durend vechten geweest en, dat is het nog. Maar velen hebben een nieuw en gelukkig bestaan gevonden. Venray is rijk met zijn Peel, omdat initiatief en durf hier weer eens te meer de grootste resultaten hebben laten zien. Een geheel dorp is verrezen en in de toekomst zal. er weer een nieuwe kern zyn, waar nu enkele jenever bessen, vennen en stuKken heide liggen. Het is de boer die eerst op eigen houtje, later met steun en hulp der regering, volgens bepaalde richtlijnen begonnen is met dit grootse werk. Weer later is hel de werkverruiming die grootscheepser aanpakt en b.v. een begin maakt met Peelplan Zuid. De oorlog heeft dat alles stilgelegd. Zes jaren oorlog heeft d9 vraag naar grond doen toenemen als nooit te voren en grond is de enigste ry'kdom van Venray; woeste onontgonnen grond, meer dan 2500 ha liggen op ontginning te wachten. En hoeveel boerer. staan te wachten Boeren, die soms niet begrijpen willen, dat het niet kan als vroeger toen men er zelf met de schop op uittrok. Daarvoor is de Peel nu veel te belangryk geworden. Maar men zit heus niet stil, reeds direct na de oorlog is de Peelontgin- ning weer onder het stof uitgehaald en nieuwe mogelijkheden onder ogen gezien. Het nieuwste snufje Werkverschaffing, werkverruiming. D.U.W., of hoe men het ook noemen wil, was uitgeschakeld; zelfontginning slechts mogelijk in enkele gevallen. Toen kwam het nieuwste: de me chanische ontginning. En nu puffen al weken buldozers in de Peel, die in een ruk op hun brede messen, 50 kruiwagens zand verplaatsen. Nu trekken al weken draglinies hun voren door dit land, de toekomstige beken en sloten. Nu wordt de grond Venray's Vroede Vaderen zyn een achtbaar College, maar dat wil niet zeggen, dat zij stijf deftig op hun raadszotelsblyven zitten, in tegendeel- De stationsbus bracht hen Dinsdag tussen 2 treinen door naar de ontginning in de Peel, waar z\j meer dan 8 uur lang door de heide ploegden, achter een buldozer liepen, slootje sprongen, in de grond wroetten en wat dies meer zy, om zo aanschouwelijk onderricht te genieten over het wel en \^ee der Peel, zodat zij, eenmaaUop hun RaaJszetels gezeten, met kennis van zaken oordelen en handelen kunnen. Uw verslaggever heeft het geluk gehad, deze openbare les ook te mogen meemaken en hij heeft zich diep geschaamd. Neen, niet over het achtbare college, maar omdat hij de enige was tussen al de Raadsleden, die niet geschoren was. Maar ja, hjj is per slot van rekening ook geen vroede vader. Hiernaast het resultaat van zyn bevindingen. geëgt en geploegd tot 50—60 en diep met 100-130 paardenkrachten. Waar vroeger de schop, de mens en het paard het werk deed, grijpen nu stalen klemmen en rupsbanden. Trachten nu machines de grondlagen zo te plaatsen, dat het handwerk van vroeger zoveel mogelijk benadert wordt. Ontginnen Hoe gaat nu de feitelijke ontginning. Voor de lezers die het niet weten, moge het volgende voldoende uitleg verschaffen. Peelgrond bestaat feitelijk uit 8 lagen 1. de humus; 2. bruine zand; 3. gele zand. De kostbare bovenlaag (de humus) wordt op zij geschoven. De bruine grond, die daaronder ligt, komt dan vrij en wordt geëgaliseerd. In de zand kunnen zich soms harde leem of humusbanken bevinden. Alle heuvels en dalen worden ei- uitgehaald en dan wordt deze laag doorploegd tot ongeveer 30 cm, waar door mogelijke banken losgemaakt worden. Na deze bewerking komt de humus er weer op en het totaal wordt met een snijmachine kort gemaakt. Onder tussen zijn de hoofdsloten al gegraven en de afwatering in orde gemaakt. Natuurlijk is dit tamelijk oppervlak kig behandeld, daar practisch ieder perceel op zich andere lagen en daar door andere bewerking nodig heeft Het eerste stuk ongevtëfer 3 ha is deze week gereed gekomen en de kenners zijn er tevreden over. Wan neer men een stuk aantreft met het glibberige veen, dan komt de draglinie in werking, die de goede ondergrond boven haalt en het veen naar onderen brengt. Het werk, wat met de schop jaren duurde, doet de machine in enkele maanden en net zo goed. De leem en veenbanken bly ven zitten maar wor den doorgewerkt, waardoor lucht en water er door kunnen, die voor verdere verkruimeling zorgen. Nat of droog Alles wat nieuw is, wordt arg wanend bekeken en juist zoals de Beziet men de kunstmest-positie voor het tiende kunstmestdistributie- seizoen (1948/'49) in haar geheel, dan blykt allereerst, dat het grote „zorgen kind" uit de oorlogsjaren, t.w. de fosfaatvoorzioni ng, zich het snelst heeft hersteld tot het vóóroorlogse peil. Het valt te verwachten, dat ook in het thans be gonnen bemestingsjaar zich ten aan zien van de bevoorrading met fosfor- zuurmeststoffen weinig moeilijkheden zullen voordoen. In het kader van het met België afgesloten handelsverdrag voor de periode 1 Juni 1947—31 Mei 1949 zullen ook gedurende 1948/49 niet on aanzienlijke hoeveelheden Thomas- slakkon meel uit België en Luxemburg worden geïmporteerd. Wel is waar zal deze import hoogstwaarschijnlijk niet geheel het peil van vorig jaar bereiken, maar hier staat tegenover, dat er grote kans bestaat op invoer van 30.000 ton uit Frankrijk, waar door in totaal voor ca 50 pet. aan de vraag naar Thomasslakkenmeel zal kunnen worden voldaan. In tegenstelling tot vóór de oorlog, toen ca 2/3 gedeelte van de behoefte aan zuiver fosforzuur door import van buitenlands Thomasslakkenmeel werd gedekt, zal thans de binnenlandse superfosfaat-industrie voor 60 a 70 pet. in de fosfaatbehoeft hier te lande moeten kunnen voorzien. Daarnaast zal dan nog een ruim kwantum enkel en dubbel superfosfaat voor export beschikbaar blijven. Bovendien mag de Nederlandse verbruiker dit seizoen rekenen op bescheiden hoeveelheden fcsfaatammonsalpeter (20 pct.N plus 20 pet. P 205) en uit België in te voeren dicalciumfosfaat. Hoewel derhalve ook in 1948 49 terdege rekening zal moeten worden gehouden met het feit, dat vrije keuze van een bepaald product niet altijd mogelijk zal zijn, mag de fosforzuur- voorziening van de Nederlandse cul tuurgrond voor dit seizoen wel als verzekerd worden beschouwd. Hetzelfde kan helaas nog niet wor den gezegd ten aanzien van de Stikstofpositie. Het verbruik van stikstofmest- stoffen hier ie lande bedroeg gedu rende 1939/40 circa 100.000 ton zuivere stikstof (N) per jaar. Er mag worden aangenomen, dat dit cijfer thans niet onaanzienlijk hoger zou liggen, indien aan de normale vraag geheel zou kunnen worden voldaan. De huidige behoefte immers kan worden gesteld op 125 a 130.000 ton N per jaar. De binnenlandse voorziening met stikstofmeststoffen is in de allereerste plaats afhankelijk van de productie mogelijkheden van de eigen industrie, die vóór de oorlog voornamelijk be stond uit de stikstofbindingsbedryven van de Staatsmijnen te Lutterade, van de N.V. Mekog te IJmuiden en de Compagnie Néerlandaise de 1'Azote te Sluiskil. Laatstgenoemde fabriek is nog steeds met in staat de productie te hervatten als gevolg van het weg voeren van een groot gedeelte der bedryfsinstallaties door de bezetter. Het ziet er naar uit, dat de totale productie van de gezamenlijke Neder landse stikstoff abrieken gedurende 1948/49 de 75.000 ton N niet zal over schrijden, waarmede globaal schat ca 60 pet der reële behoefte zal kunnen worden gedekt. Voor het resterende gedeelte zal ons land ook het komend seizoen op import zyn aangewezen, hoewel met zekerheid kan worden aangenomen dat de som van eigen productie en invoer niet voldoende zal zyn om in deze behoefte te voorzien. De onlangs te "Washington bekend gemaakte totale allocatie bedraagt voor Nederland slechts rond 98.000 ton zuivere stikstof, t.w. 75 000 ton eigen productie en ruim 23.000 ton uit toegestane importen uit de Ver enigde Staten, Chili, Noorwegen en België. Tengevolge van de gedurende het vorig seizoen zich gunstig ontwik kelende omstandigheden (waarby de eigen productie niet onaanzienlijk boven de gestelde verwachtingen lag,) kon in 1947/48 ca 110.000 ton zuivere stikstof via de toewijzingen van de Provinciale Voedselcommissarissen worden beschikbaar gesteld. Indien echter in de loop van 1948/49 de huidige allocaties niet verhoogd kun nen worden, moet worden gerekend met een vermindering van het totaal beschikbaar komend quantum zuivere stikstof t.o.v. vorig jaar,, zulks in tegenstelling met de veelal optimis tische geruchten, die met betrekking tot de stikstofvoorziening hier en daar de rond6 doet. Het is derhalve noodzakelijk bleken de distributie van stikstofmest stoffen ook in 1948/49 te handhaven. Eerst na voltooïng van de thans in uitvoering zynde grote uitbreidings plannen by Staatsmijnen en Mekog en na het herstel van de productie capaciteit der fabriek te Sluiskil kan ;e distributie misschien worden opgeheven. Hoewel op dit moment redelijkerwijze verwacht mag worden, dat zulks in de loop van het bemes tingsjaar 1949/50 zal kunnen plaats hebben, zo ware het voorbarig uit het bovenstaande reeds thans definitieve conclusies te trekken, aangezien het ook op dit gebied niet wel mogelijk is de toekomst op een naar verhou ding lange termijn nauwkeurig te voorspellen. Tenslotte nog een kort woord over de voorziening met .breiden tot aan de grenzen der aarde 1949 moet men daar terdege rekening de verdoolden en verdwaalden terug-1 mee houden. roepen tot die rijk van vrede en liefde, Verder is er weinig commentaar, de zondaars tot berouw en boete De café's met strijkje of orkesten brengen en de levensdraad van al hadden over belangstelling niet te haar kinderen stil door haar handen klagen en de kasteleins, die meenden laten gaan, opdat allen, haar moeder- dat het zonder muziek ook ging, liefde zouden erkennen en beschutting zullen misschien bekeerd zyn. De zouden zoeken onder haar mantel in auto's op het Henseniusplein deden leed en verdriet, by zorg en pyn. ook behoorlijk hun best, ondanks de Dit werk van moederlijke barm- ?eer „|»W ,Pr»s die gevraagd werd, hartigheid duurt nu al büna twintig P?™"1"161 Lunapark weer de nodige - I o 1 o r*h t rul int-c? YYlor IroriATro rvY-nnb-nn on7 eerste pioniers werden uitgelachen, zyn er die hun schouders hoog,op trekken voor deze machinale bewer king. Bij de een wordt de grond te droog door het diepe doorploegen, by de ander te nat. Maar wat dan te zeggen van de Sevenumse Peel, waar de beste stukken 1.50 meter door ploegd zijn? Een en ander is van te voren niet direct te zien en de weersgesteldheid van de laatste 2 jaren kan men ook niet als norm nemen, maar verwacht wordt, dat de „waterhuishouding" hier goed functioneert en er altyd voldoende vochtigheid zal blijven. Het eerste kleine stukje van de goed 73 ha zyn gereed en de mogelijk heid bestaat, dat in het najaar het eerste groen zal zijn ingezaaid. Dan zal zich weer dat wonder vol trokken hebben, dat van heidevelden en onvruchtbare grond, goede grond gekomen is, die ruimschoots vruchten draagt. Dat dit gebeurd is door ma chines, gemaakt voor de oorlog, maar eeuwen. Geslachten zijn gekomen en verdwenen, maar Maria is trouw op haar post gebleven. Ketterijen zijn gekomen en verdwenen, maar geen enkele heeft het licht van haar naam kunnen doven. Niet altijd heeft zy op de voorgrond ging slachtoffers met kapotte broeken enz. heeft afgeleverd. De loterij tenten, die dit jaar de hoofdschotel van de kermis vormden hebben cp allerlei slinkse wijzen grote suikerstokken verloot en waar de vis- en palingkramen stonden, haar 'bëóïtenï Iwel ruik<>n- haar booltenisl He(. ^erdje3speul.. en de schom- gestaan; soms schuil in een diepe nis, maar het I - - bleef op zjjn voetstuk stain. En toen me's waren v,00!' ^kle'nev,6'? Brote r v I errnf- aoor aantrek-Irolii Ir T)a halnnnftn. ze verguisd werd en met modder ge gooid, kwam ze stralend te voorschijn de glans van haar verschijning viel als een licht in de duisternis van de wereld. Kali meststoffen. De Nederlandse land- en tuinbouw is, wat de bevoorrading met kali meststoffen betreft, gehéél op invoer uit het buitenland aangewezen. Het grootste gedeelte van de voor ons land benodigde kali zal, evenals vóór de oorlog, uit Frankrijk en Duitsland moeten worden geïmporteerd. De met Frankrijk, de Bizöne en Russische zone van Duitsland afge- sloton handelsverdragen voorzien ook voor het bemestingsjaar 1948/49 in de mogelijke levering van niet onaan zienlijke hoeveelhedenkalimeststoffen Bovendien zyn ook met Spanje en de Sovjet-Unie overeenkomsten tot stand gekomen, waarbij in principe besloten is tot invoer van kali. Tn verband met mogelijke belom meringen, die zich ten aanzien van de realisatie dezer overeenkomsten nog kunnen voordoen, zou hel ver keerd zijn reeds thans het in feite beschikbaar komen van alle in prin cipe toegestane hoeveelheden kali als een vaststaand feit te beschouwen. Weliswaar is momenteel een be hoorlijk kwantum zuivere kali be-' schikbaar uit reeds tegen het einde van het seizoen 1947/48 geïmporteerde jartyen, doch deze hoeveelheden zul- dringend nodig blijken om de kalivoorziening gedurende dit jaar op hetzelfde peil te kunnen handhaven als zulks in 1947/48 mogelijk bleek. Zoals de situatie zich thans laat aanzien, dient men ook omtrent de kalivoorziening geen optimistische verwachtingen te koesteren. Op dit moment mag dan ook voor 1948/49 niet worden gerekend op een groter kwantum kali dan de ruim 100.000 ton K20, waarvoor in 1947 48 bonnen werden beschikbaar gesteld. Aange zien de reële behoefte aan kali wordt geschat op 135 a 140.000 ton per jaar. betekent dit, dat de Nederlandse land- tuinbouw voorlopig nog met een naar verhouding aanzienlijk tekort aan kalimeststoffen te kampen zal hebben. De onzekere ontwikkeling op poli tiek en economisch terrein maakt hot op dit ogenblik niet mogelijk betrouw bare voorspellingen te doen ten aan zien van het moment, waarop ook de kalidistributie hier te lande zal kunnen worden opgeheven. grut zeer aantrekkelijk. De balonnen- koopman heeft menigeen kortston dige vreugde gegeven tegen goed geld. En tot slot hebben de danstenten menige zweetdruppel geëist en het Waarom zouden wy ons overgeven merendeel der kermiscenten meege- aan vreesachtigheid en moedeloos-1 nomen. heid, nu wij onfeilbaar zeker weten. Venrayse kermis is weer voorbij en dat Maria als een Moeder over ons de portemonnaie's leeg. Hopenlyk 't waakt" als een Moeder die gezag heeft volgend jaar beter over de vorst der duisternis en macht heeft over het hart van haar Zoon Zij vraagt van ons slechts een kin derlijk vertrouwen, een nederig opzien tot haar troon, een blind zich over geven aan haar bescherming. Voor alles wil Maria een ware I Moeder zyn. De priesters erkennen in o haar de Moeder der reine liefde en I zoekers overal binnenvluchten. De van alle genaden; de gehuwden be-1 bliksem slierde dreigend langs de seffen, dat zij alleen onder haar leiding I hemel en korte knetterende slagen en aan haar hand de enge weg kun-1 overstemde het perdesspeulorgel, dat nen bewandelen, die ten Hemel leidt; I eentonig zyn deuntjes draaien bleef, de jeugd voelt zich rein en sterk, als Dan kwam een slag, die de ruiten Kermis-Zondag deed een kort maar hevig onweer de talrijke kermisbe- ze aan Maria denkt, als ze haar voor beeld navolgt, als ze in haar het ideaal zoekt, dat ze zelf in eigen leven moest verwezenlijken. Maria waakt over alle mensen, ook over hen die niet in haar geloven haar niet beminnen, niet tot haar bidden, want haar Zoon is voor alle deed rinkelen en even daarna gierde de sirene haar jankend brandsignaal over-de kermis. In Veltum brandde het, de bliksem was ingeslagen in het woonhuis van het gezin A. Barents en zette in enkele ogerblikken tyds alles in vlammen. De brandweer kon weinig mensen gestorven en daarom mag er meer doen en een uur later stond volgens haar niemand verloren gaan. I e®n gezin van man, vrouw en negen Zij vecht met de zondaar tot zyn [hinderen op straat, met als hele laatste snik, tot hij moedwillig en bezit, dat wat zij aan hun lichaam hardnekkig haar hand en haar zegen hadden. Negen peuters, met de schrik afwijst. Wat zal zij dan niet doen I hi hun ogen. Man en vrouw met voor ons. die haar kinderen zyn en I wanhoop in het hart om alles wat haar trouw vereren, haar huldigen I daar verloren ging en de duister Moeder en Koningin, tot haar I toekomst, die voor hen lag. smeken om hulp en uitkomst. Zó gingen zij de nacht in. Maar Het leven lykt soms zo wisselvallig I Venray vergat hen niet. en onzeker, ook wat onze eeuwige Enkele mensen toonden wat ener- zaligheid betreft, maar zolang wy met j g'0 en organisatie vermag. Reeds de vertrouwen opzien tot Maria, zal niets volgende ochtend werd een beroep onze overtuiging aan het wankelen gedaan op de kermisvierders, in de brengen, dat wij eens by haar zullen zyn voor altijd. P. H. RONGEN O.C.R. danstenten en café's werd een rond gang gehouden en gul werd er ge offerd." Meer dan 600 gulden werd er op gehaald in contanten, maar dat was 't niet alleen. Giften in natura, o.a. kleding, manufacturen, keukengerief, ja zelfs meubelen werden bijeenge bracht, zodat het gezin zich weer kon installeren. De kermis is uit en velen zeggen. I Eensgezind werkten allen mee om „God zy dank", want zy hebben zich dit gezin te helpen in de eerste nood. Het Nederl. Rode Kruis afd. Yenray verschafte dekens, beddegoed, kleding en schoeisel en zelfs kermisverma kelijkheden hielpen mee door enkele ritten ten bate der slachtoffers te draaien. Ook de stand van de K.A.B. voor Herwonnen Levenskracht droeg De dag van Maria's ten Hemel opneming is de ochtend van haar macht en heerlijkheid, haar kroning tot Koningin van hemel en aarde, haar installatie als Moeder van alle mensen, als Middelares van alle genaden. Haar binnentreden in het eigen domein van haar Zoon is een joyeuse entree zonder weerga, zonder vergelijking. De hoogste koren der Engelen be geleiden haar tot voor de troon van de drieënigen God: de Vader begroet baar als Zjjn Dochter, de Zoon om helst haar als Zijn Moeder, de H. Geest buigt voor haar als voor Zijn Bruid. En een onzegbare vreugde gaat door alle rangen der hemelingen, door alle rangen der hemelingen, door alle koren der Engelen, door haar goede bruidegom St. Joseph, door den goeden moordenaar, die haar onder het kruis heeft zien staan, door alle aartsvaders en profeten, die haar zalig prijzen als de bloem van Jesse, die eindolijk by de volheid der tijden vrucht gedragen heeft voor het heil van alle mensen. Van die dag af troont Maria in de hemel als de Moeder van de smekende gebruikt voor dit vredeswerk maakt j almacht. Haar hart kent nog slechts dit werk nog grootser dan het reeds is. j één zorg: het ryk van haar Zoon uit Docli dat was niet alles Werden de slachtoffers practisch I direct voorzien van lijfgoed en in ventaris, het uitgebrande huis moest ook vervangen Worden en moest voor woonruimte gezorgd niet geamuseerd zoals zy zich voor-1 gesteld hadden en een en ander is| hun tegengevallen. Wie zyn oor te luisteren legt, zal I dit in allerlei toonaarden gehoord hebben. En inderdaad, er lag over deze gehele kermis een matheid, een ^0*7 hn"* do'wnstèmming, die er sinds jaren y" niet meer geweest is en die de gehele kermis niet dat echte gezellige fa-I miliefeest hebben gemaakt van de voorgaande jaren. Zeker, men kon goed merken, dat de centen waardevoller gaan worden I en dat de portemonnaie's vaster en I dieper in de zakken zitten als voor I worden. een paar jaren terug, maar de echte I De Brandverzekerings-My droeg 't kermisstemming hangt niet af van eerste steentje bij door direct de enkele guldens. schade op te nemen en te regelen, Trouwens, wie de talloze offeraars I zodat het puin direct geruimd kon aan Bacchus heeft zien zwieren en I worden. Hiervoor stelden leden der zwaaien, kreeg nu niet bepaald de I K.A.B. een dag -van hun vacantie indruk, dat het centengebrek zo nij-1 beschikbaar en in een minimum van pend is en de kasteleins zyn over 't tijd was het puin verdwenen, merendeel dan ook best tevreden. I De gemeente arbeiders plaatsten De oorzaak van het feit, dat aan I twee keten, die door aannemers ter deze kermis voor velen „niks mer beschikking waren gesteld, zodat het an is" ligt ergens anders. De stoom- gezin al direct een nieuwe noodwo- caroussel ontbrak en maakte het ning had. overgrote deel der opgroeiende jeugd I De Dienst Wederopbouw droeg ook na het dansen dakloos, terwijl het I haar steentje 'oy. De heer Pieterse overige amusement, dat de kermis I onderzocht ter plaatse de mogelyk- boodt, niet die voldoening schonk, heid voor wederopbouw en herstel die men vroeg. I en geheel belangeloos zal door deze Verschillende inwoners en ook del dienst de tekeningen, kortom de ge trouwe bezoekers van buiten hebben I hele technische uitvoering verzorgd zich deze kermis afgevraagd, of het I worden. Verwacht kan dan ook wor- nu niet eens tjjd wordt om het roer I den, dat binnenkort met de wederop- om te gooien. Hoewel men er van bouw van dit huis begonnen wordt, overtuigd is, dal de gemeente met I Zo is dan deze ramp van dit gezin de organisatie van de kermis haar I voor Venray weer eens een aanlei- best doet, ziet men onder de kermis-1 ding geweest de handen uit de spullen, die aanwezig zyn, zulke I mouwen te steken en samen te vreemde dingen staan, die het peil I werken en te offeren om het leed van de Venrayse kermis nu niet be-1 van anderen te verzachten, paald verheffen, dat men zich ar-1 Eens te meer blykt de waarde van vraagt-, of dat niet anders kan. het spreekwoord: „Eendracht maakt loterytenten (die van de K.A.B. I macht". Mocht deze zelfde gemeen- nog uitgezonderd) tegen 3 snoepkra- schapszin ook by andere gelegenheden men is toch wel een beekje teveel naar voren komen, van het goede, terwyl een stoomca- roussel een zeer voorname factor is geworden voor de kermisstemming. Als de bestaande toost and. bly ft, I dan zal men zich ernstig dienen te bezinnen om andere mogelijkheden te vinden, wil niet de naam van de Venrayse kermis tot ver in den om- Wanneer men over de jeugd spreekt, trek een geweldige en niet te her-1 dan *s eenieder direct klaar om te stellen knak krijgen, wat een nog I zeggen: »Wie de jeugd heeft, heeft groter nadeel oplevert voor de ge- de toekomst", of„de jeugd zyn de meente als het weigeren van de een dragers der toekomst", of andere tent. Dit is allemaal waar. Gelukkig, dat Ijeugdtournooi te VenrGy Met de organisatie van de kermis ler *n Venray nog menschen zyn, die

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1