8 akkeis- Kermis 1948 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN afd. VENRAY Coloradokever Zaterdag 3lS2JuIi 1948*J'"No. 31 S.Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement spry s per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Sluiting yan Danslokalen en Kermis-vermakelijkheden gedurende de Kermis. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde by de artike len 122 en 125 der Algemene Politie verordening wordt bepaald: dat het sluitingsuur van voor het publiek toegankelijke inrichtingen, als bedoeld in art. 121 der Algemene Politieverordening, uitsluitend voor de kom Venray op Zondag 1, Maan dag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4, Don derdag 5 en Zondag 8 Augustus a.s. wordt verlengd tot twaalf uur dertig middernacht; dat de openbare kermisvermakelyk- heden moeten sluiten middernacht; dat ook in de café's de muziek en andere vermakelijkheden, waarvoor dezerzijds een vergunning is verleend moet wOrden beëindigd om twaalf uur middernacht; dat ook in de café's de muziek er. andere vermakelijkheden, waarvoor dezerzijds een vergunning is verleend, moet worden beëindigd om twaalf uur middernacht. Ingevolge het bepaalde in artikel 126 der Algemene Politieverordening is het verboden in vergunningsloka len of aanhorigheden, sterke drank te schenken op Zondag 1, Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4, Donderdag 5 Augustus a.s. NA DRIE UUR NA MIDDAG TOT TIEN UUR 's-avonds. De vergunning wordt bij ongeregeld heden of niet naleving der voor schriften, door de politie gegeven, voor de betrokken overtreders of in het algemeen ingetrokken. Er wordt in geen geval gewaar schuwd. Om 12 uur moeten de openbare vermakelijkheden worden gesloten en moet in alle café's de muziek en andere vermakelijkheden, waarvoor dezerzijds vergunning is verleend, onmiddelijk worden ge staakt. Om 12.30 moeten alle café's on middellijk worden ontruimd. Op een en ander zal ten strengste worden gelet. Houders van muziek of variété. Degenen, die vergunning hebben bekomen tot het houden van muziek of variété in hun vergunnings- of verlofslokalen, moeten onder over legging der vergunning vóór Zater dag a.s. vm. 12 uur ten kantore van de Gemeente-Ontvanger de verschul digde belasting betalen. De kwitantie moet steeds op eerste aanvrage aan de politie-ambtenaren worden vertoond. Houders van dansmuziek. De Burgemeester van Yenray brengt ter kennis van degenen, d»e op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat zy deze muziek op het door hem bepaal de uur, zijnde NEGEN UUR namid dag, behoudens intrekking of wijzi gingen zijnerzijds, stipt te doen ein digen. Door de politie wordt NIET ge waarschuwd en van hen, die na ge sloten tyd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor de vo'gende dagen de vergunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zijnde 9 uur nam. Alle bezoekers dienen in het bezit te zijn .van een geldig toegangsbewijs dat vanwege het gemeentebestuur is verstrekt of gestempeld. Aan het verbod voor de onderne mers om personen beneden de ACHTTIENJARIGE leeftijd toe te laten en aan het verbod voor perso nen beneden de achttienjarige leeftijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, ZAL ZEER STRENG DE HAND WORDEN GE HOUDEN. De dansmuziekhouders zijn ver plicht mét duidelijke op minstens meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor per sonen beneden 18 jaar is verboden, Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouders als tegen de be zoekers proces-verbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde by artikel 127 sub b der Algemene Politiever ordening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 136 en 137 van ovengenoemde ver ordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toe stemming wordt verleend om op Zon dag 1, Maandag 2, Dinsdag 3, Woens dag 4, Donderdag 5 en Zondag 8 Augustus a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aan wezig te doen zijn, onder voorwaarde dat zij de leeftijd van 16 jaren heb ben bereikt en van een onbesproken levenswandel zijn. Deze ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. AFWIJKING van artikel 144 der Algemene Politieverorde ning houdende verbod tot het bezoeken van avondvermake lijkheden docr jeugdige perso nen gedurende de kermisdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hen ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor 't publiek toegankelijke vermakelijkheden wor den gegeven, om gedurende de ker misdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de kennis-in richtingen en van dranklokalen waar vergunning is verleend voor het maken van muziek(uitgezondeid zijn gelegenheden waar gedanst wordt) door personen beneden de 18jarige leeftijd is, in begeleiding van ouders, voogden of minderjarige broers of zusters, toegestaan. Kinderen beneden de lSjarige leef tijd, welke zich in een der inrichtin gen of lokalen als bedoeld na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, wor den daaruit door de politie verwij derd en tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. De ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. Dringende uitnodiging aan alle ouders, verzorgers en weldenkende inwoners. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hunne algehele medewer king te verlenen om alle wanorde lijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds geen sterke drank te vragen. Aan ouders en verzorgers richt by in hun eigen belang en dat hunner kinderen, de dringende uitnodiging mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van be zoeken van avondvermakelijkheden voor kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het eigen belang der ouders en der kinderen vastge steld. Venray, 20 Juli 1948 De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN, Openstelling Gemeentebureanx gedurende de Kermis Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat de gemeente-secretarie, het kan toor van de gemeente-ontvanger, het kantoor van gemeentewerken en het kantoor van de gasfabriek en het woningbedrijf op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Aug. a.s. voor het publiek uitsluitend zyn geopend van 10—12 uur voormiddag. De uren waarop de vleeskeurings dienst voor hot doen van aangiften ingevolge de vleeskeuringswet gedu rende de kermisdagen is opengesteld zyn vastgesteld van 10—11 u. vm. Venray, 20 Juli 1948 Burgemeester en Wethouders vnd.. A.H. M. JANSSEN, Burgemeester, J. v.d. BOOM, loco Secretaris. ze van haar overvloed nog kon weg schenken aan andere gezinnen. Onze Lieve Heer had haar heus niet in de steek gelaten. Na de geboorte van het jongste kind was ze wat aan het sukkelen geraakt en moest ze er veertien dagen uit om wat op rust te komen. Dit vond ze eigenlijk niet leuk van O.L. Heer. Zo graag was ze de sterke vrouw gebleven, die zonder hulp de lasten van haar gezin kon dragen. Haar grote zorg was, nu zeggen de mensen: zie je wel, water van komt, je gek bent. Ze vond, dat O.L.Heer wel een beetje beter voor zyn eigen reputatie had kunnen zorgen. Ze voelde zich door Hem in de steek gelaten een heel klein beetje belachelijk gemaakt. Ze moest toch bij Hem een streepje voor hebben nu ze Zyn wil zo stipt volbracht had. Alleen dacht ze er niet aan, dat O.L.Heer alle tijdelijke fiasco's aanvaardt, omdat Hij overtuigd is van de eindoverwinning. Daarom houdt Hij zo zelden rekening met de menselijke verwachtingen van zyn beste vrienden. Ondanks deze lichte schaduw was i vol moed en vertrouwen. En dit juist wat ik al onze geplaagde moeders toewens: moed en vertrou wen. Het is een waagstuk, maar wie zich hals over kop in dit avontuur stort alles te laten komen wat komen moet en alles blindelings over te laten aan Gods Voorzienigheid voelt, dat hij vaste grond onder de voeten heeft. Als we wezenlijk en waarachtig op God vertrouwen, gaan we aan Zyn hand door het leven en zorgt Hij voor ons, zoals nog nooit een vader voor zyn kinderen gezorgd heeft. P. H. RONGEN O.C.R. ïïlced en Ifyeihóuuten Dezer dagen had ik een moeder op bezoek. Een van myn eerste vragen washoe gaat het met de kinderen Ik wist, dat ze er dertien in leven had en een dood. Toen haar oudste jongen negen maanden was, nam ze een vaderloos kind in huis om zich op deze manier van Gods zegen te verzekeren. En inderdaad, de zegen bleef niet uit. Met de kinderen ging het redelijk goed. Ze waren gezond, leerden be hoorlijk en waren over het algemeen gezeggelyk. Wel werden de moeilijk heden steeds groter. Haar principes waren ouderwets, maar oer-degelyk en ze vroeg zich dikwijls af: ben ik gek of zijn het de andere moeders, die ondanks alle kerksheid alle oude waarheden aan hun laars lappen en met alle moderne vrijheden zeer innig vertrouwd zyn Ik heb haar rondborstig geze blyf maar gerust gek, want uw dwaas heid zal langer stand houden dan de wijsheid van de kinderen der duister nis. Voed uw kinderen christelijk op, niet in naam of schijn, maar door de daad van uw eigen stichtend voor beeld; haal de teugels niet te strak aan, want dan worden de paarden schuw en onwillig, maar laat ze ook niet teveel vieren, want dan slaan op hol en gebeuren er ongelukken. Ik vroeg nog, hoe het in de oorlog was geweest. O, lang niet kwaad, Haar huis was in Mei 1940 totaal vernield, maar ze hadden in het aar grenzende magazijn gewoond en nu hadden ze weer een heel behoorlijke woning. De boeren uit de .omtrek hadden haar heel de oorlog door on gevraagd van levensmiddelen voor zien. En voor de textiel werd zo g gezorgd, vaak door onbekenden, dat dat in een zo Katholieke plaats als Venray, ieder Katholiek Patroon zijn personeel het lidmaatschap wel zou aanbevelen Ieder katholiek arbeider behoort in zijn eigen beweging. Is het niet, dat je sterk staat als Bakkersgezel voor je eigen rechten, dan toch als katho liek arbeider om een bolwerk te vor men tegen het Communisme Zeide Z.D.H. Mgr. Huurdeman niet als plaatsvervanger van de Kardinaal: „Gaat voort, mannen en vrouwen van de K.A.B. op de door Dr. Schaep- man aangewezen, door U met zoveel moed gevolgde weg; de Bisschoppen marcheren met U mee. Zy moedigen U aan, Zy zegenen U. De Hoogeerwaarde Heren Bisschop pen moedigen ons arbeiders aan om lid te worden. Deze aanmoediging werd uitgesproken op de onlangs te Utrecht gehouden en prachtig ge slaagde Kaderdag van de K.A.B. En hier in Venray worden de Bakkersgezellen door hun Patroons tegengewerkt Waarom mogen de Patroons zich wel organiseren en de Bakkers- niet? Ondergetekende is zelf ook bakkers gezel te Venray en wil op deze plaats niet vergeten hulde te brengen aan de Bakkerspatroons, die ons steunden en ons werk begrepen. Waarom kan het hier niet worden zoals in de afd. Venlo, Tegelen, Nij megen, Utrecht, enz., waar de patroons volop medewerken. Laten we hopen, dat in de naaste toekomst de afd. Venray van de Bakkersgezellen zal bloeien en, dat alle Bakkers en Ban ketbakkers van Venray hieraan zul len medewerken. Daarvoor zullen wij hen zeker oprecht dankbaar zyn. U, Mynheer de Uitgever, hartelijk dankend voor de verleende plaats ruimte, EEN BAKKERSGEZEL. Op initiatief van enige bakkers gezellen werd hier in Venray opge licht een afdeling van de R.K.Neder landse Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers en Cacao Chocolade en Suikerbewerkers. In Venray meer bekend onder de naam van Bakkers- gezellenbor.d. Het is een vakgroep uit de grote K.A.B., zoals er meerdere vakgroepen zyD, want iedere katholieke arbeider behoort in zyn eigen groep. In Venray vond op 13 Oct. '47 de eerste bijeenkomst met de vertegen woordigers van ons Hoofdbestuur plaats. De afd. Venlo was ook aan wezig. Deze bijeenkomst kon plaats vinden door hulp v$n de plaatselijke K.A.B. De afd. Venlo zorgde, dat alle ge zellen hiervan op de hoogte kwamen, door een kennisgeving te sturen aan alle bakkerspersoneel, via het adres van hun patroon. We ondervonden al direct tegenwerking van de Bakkers patroons, want op de bewuste ver gaderavond werden er al verschillende klachten geuit door bakkersgezellen, die geen kennisgeving hadden ont vangen, ergo de patroons hadden ze wel ontvangen, doch ze niet door gegeven aan hun personeel. Sommige patroons lachten de bak kersgezellen met hun organisatie achter hun rug uit. We merkten dat goed. Maar dat gaf niets, de zaak werd toch flink gepakt. Ons plaatselijk bestuur zocht direct contact met het bestuur van H.H. Bakkerspatroons. Dit gelukte en alles verliep volgens verslag van ons be stuur uitstekend en ons werd mede werking toegezegd. Maar toch worden wy vandaag aan den dag nog tegen gewerkt door sommige patroons. In de week van 3 tot 10 Juli 1948 is door ons plaatselijk bestuur een circulaire rondgestuurd aan alle bak kers van Venray ter werving van nieuwe leden en nog waren er bakkers gezellen, die deze van hun patroon niet ontvingen. Men vraagt zich af welk recht een patroon heeft om dergelijke stukken, voor zyn personeel bedoeld, achter te houden. Als er soms H.H. Banket-of Brood bakkers zyn die menen, dat iels der gelijks in Venray niet behoeft te be staan, dan kunnen wij hen van het tegendeel overtuigen. Men oordele zelf: Waarom moest er onlangs eerst 6en bepaald patroon, die zyn personeel te weinig uitbetaalde, door onze orga nisatie gemaand worden, alvorens hy uitbetaalde volgens de door onze Ne derlandse Regering vastgelegde Loon regeling f De verbeterde arbeidswet van 1919, waarin de 8-urige werkdag en de vrije middag werd vastgelegd, schynt in Venray, althans voor de bakkers gezellen, ook niet te bestaan. En als er dan controle wordt uitgeoefend door de Arbeidsinspectie of door de plaatselijke politie, komt het dan niet voor, dat er patroons zyn, die het liefste hebben, dat hun personeel zich zo spoedig mogelijk verwijdert Komt het niet voor, dat jongens van 16 jaar tot des avonds 10 of 11 uur werken met drukke dagen? De H.H. Patroons schijnen nog niet te begrijpen, dat de tyden veranderd zyn; de arbeiders hebben lang genoeg gewerkt voor een appel en een ei, de arbeider heeft tegenwoordig ook rechten 1 OnsHoofdbestuur te Utrecht meende Bestrijding van de (Verplichte spuitperiode 27 Juli t/rn 6 Aug, 1948) De Burgemeester der gemeente Venray, brengt ter algemene kennis en beveelt, dat in verband met het ernstig besmet zyn der Gemeente door de Coloradokever, het gewas op alle met aardappelen beteelde per celen binnen deze gemeente, in de periode van 27 Juli t/m 6 Augustus 1948 tenminste eenmaal op een der navolgende wijzen behandeld moet worden a. bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram Calcium- arsenaat per 100 liter water; b. bespoten met water, waaraan is toegevoegd een D.D.T. bevattend product op een wijze, dat 0.1 pet, D.D.T. in de vloeistof aanwezig is, (dus b.v. op 100 liter water 1 kg van een 10 pet. D.D.T.- product of 0.5 kg van een 20 pet. D.D-T.-Product, enz.) c. bestoven met een DDT-bevattend stuifmiddel, dat tenminste 5 pet. DDT bevat. De bespuiting onder a en b moet zodanig worden uitgevoerd, dat: 1. Een hoeveelheid overeenkomend met tenminste 800 liter per ha gelijkmatig over't gewas wordt verdeeld; 2. Alle bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden bevochtigd; 3. Op zodanig uur en by zodanige weersgesteldheid wordt gespo ten, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c, dient zodanig te geschieden, dat: 1. tenminste 25 kg. per ha wordt verstoven; 2. alle bladeren van de aardappel planten met het8tuifmiddel goed worden geraakt. Het gebruik van H.C.C.H en rotenon- bevattende middelen is toegestaan verkregen schriftelyke goedkeuring van de plaatselijke controleur. D midderen;dienen aangewend te worden volgens de aanwijzingen van de Plan tenziektenkundige Dienst. Het nièt-voldoen aan deze verplich ting is strafbaar. Mededeling van het bovenstaande aan ieder gebruiker van een met aard appelen beteeld - perceel persoonlijk, zal niet plaats hebben. Venray, 24 Juli 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. U&at móet mi{n [ónqen uiólden De waarde van een juiste beroepskeuze zelf én de maatschappij te be. sparen. Kan men zoiets voorko men? Voor een groot stuk wei- Zeer veel immers hangt af van een juiste beroepskeuze. De vraag „Wat moet mijn jongen worden is dan ook van het allergrootste belang en van nog meer belang het antwoord op die vraag. Binnenkort gaat wederom 'n groot aantal leerlingen van de hoogste klassen de lagere school verlaten. De vraag als boven gesteld, is thans wederom dan ook voor veel ouders urgent. Hebben andere plaatsen hun ouders- avonden e.d., die door de verschillen de hoofden der scholen worden belegd en waarop door verschillende be voegde sprekers deze kwestie wordt aangesneden, in Venray schynt dit onmogelijk. Terwijl we hier o.m. Gymnasium, U.L.O., Nijverheidsonder wijs, Landbouwschool, Handelscur sussen hebben, moeten de ouders dikwijls zonder kennis van zaken en zonder juiste voorlichting kiezen en het is hun jongen die van een ver keerde keus het slachtoffer is'dikwyls voor heel zyn leven. Zonder ons in de plaats te stellen van hen, die U eindelyk voor moesten lichten, willen wij U het volgende ter overweging geven. Hebt geen overwaardering voor de administratieve beroepen en geen onder waardering voor het vak. Vóór alles heeft het land. behoefte aan vakmensen, aan werkers, die hun vak goed verstaan. Zeker, ook admi nistratieve krachten heeft hot be drijfsleven doorlopend nodig. Maar de neiging is de laatste tijd duidelijk merkbaar, dat men de jongen wil laten studeren, of hij er voor geschikt is of niet. Vaak heeft men bij deze studie zelfs geen idee, in welke rich ting de jongen zich later verder zal moeten gaan bekwamen. Niet zelden zal in zulke gevallen dan ook de jongen in zyn later leven voor teleurstellingen komen te staan. De jongen, wiens handen staan naar het leren van een vak, heeft in de beoefening van dat vak een grotere persoonlijke voldoening als zulks mogelyk zou zyn geweest by een administratief baantje, dat niet zo zeer met zyn aanleg overeenstemt. Vakmensen! Maar dan: welk vak, welk beroep Zo mogelijk het ideale beroep. Ja, het ideale beroep maar welk beroep is dat? Uitgaande van het principe, dat elk beroep een roe ping van God is, is de ideale beroeps keuze die, welke er op gericht is om dat beroep te kiezen, dat O.L. Heer voor het kind heeft bestemd. Kunnen we dat weten Inderdaad. De y richt lijnen tot het ontdekken van dit ideale beroep bestaan in de eigen kwaliteiten van kennis, aanleg, tem perament, voorliefde. 't Is 'n hoog spel, de keuze van 'n beroep en daarom mag men er niet te licht overheen gaan. Het goed gekozen vak brengt mee 'n stuk levensgeluk en standsfierheid. In goed gekozen vak bouwt de jongen mee aan de algemene volkswelvaart. Door overleg :net de onderwijzers, die de ouders gaarne met hun advies ter zyde zullen staan en door het raadplegen van deskundigen kunnen vader en moeder de grote verant woordelijkheid, die zy op dit punt hebben, gemakkelijker dragen. Zeker, de jongen zelf moet zyn keuze doen, doch de ouders zyn het, die de jongen in een bepaalde richting kunnen stuwen. Omstreeks de tyd, dat de jongen de school gaat verlaten, wordt hij van binnen en van buiten in be roering gebracht. Het is een gewich tige tyd, de tyd tussen 12 17 jaar, en 't is zo vreemd niet, dan van een bekend paedagoog een uitspraak te horen Als 'n parochie brave jongens heeft tussen 12 en 17 jaar, dan is.de gehele parochie braaf, Klinkt dat vroom-doenerig Geenszins. Het gaat er toch maar om, de jongen te bewaren en te be houden voor het goede. Hy moet geleid worden; hy moet goed geleid worden. Voor alles moet er getracht worden, 'n basis te leggen van een diep-godsdienstige overtuiging. Want zonder die overtuiging is het niet mogelijk, de hengsels te vinden, waarin de deur van het geluk en vaii de toekomst voor de jongen in kan hangen. Dan, en dan alleen kan men er zeker van zyn, dat God de keuze van het beroep, waar toch zoveel van kan afhangen, zal zegenen. Het levensgeluk van de kinderen ligt de ouders, maar ook de onder wijzers na aan het hart. Geef daarom vertrouwen aan de onderwijzer; be schouw hun taak als een voortzet ting van de Uwe en ga dan gerust met hen praten over de belangen van het kind. Twaalf ambachten dertien onge lukken Zorg, dat Uw kind dat nooit overkomt. Houdt bij de keuze van het beroep steeds voor ogen, dat het gaat om meer arbeidsvreugde door vak-kennis. De gedachte, dat hun kind een mislukkeling in de maatschappij zou worden, is voor iedere recht- De mïeld cónd Engeland Minister Bevin heeft zyn vacantie dit jaar nog steeds moeten laten schieten, wat niet prettig is. Maar vader en moeder onver- f1?.? n"^.lJe,r Pr®ttig is bovendien, wat dragelijk. Deze teleurstelling hij te slikken kreeg, wenst men én het kind én zich-l Z»818 tredend, i8 Malakka een AAS ONZE LEZERS Negen en zestig lange jaren hebt U zonder onderbreking (behalve in de bezettingstijd toen Peel en Maas verboden was) ons blad iedere week ontvangen. Volgende week echter zal met deze schone maar voor ons soms moeilyke traditie gebro ken worden, want volgende week worden de deuren der drukkerij gesloten 6n ligt. alles een hele week stil. Hierdoor zal Peel en Maas volgende week dus niet ver schijnen. Het eerstvolgend num mer verschijnt dus Zaterdag 14 Augustus. Kermis, vacantie, papier etc., zijn de redenen van deze week pauze, die we na 69 jaren wel menen verdiend te hebben. Dus tot Zaterdag 14 Aug. oproer ontstaan onder communistische leiding, tegen het Engels gezag. Dit is voor de Engelsen aanleiding ge weest de zweep er eens over te halen en met militair geweld haar gezag te herstellen. Nu zy zelf eens minder prettig hebben kennis gemaakt met de z.g. nationalistische gevoelens in Azië, hebben ze ook ogen gekregen voor de gebeurtenissen in Nederl. Indiö en krijgen ze eindelyk door, dat nationa lisme en communisme dikwyls twee dezelfde dingen zijn en dies kreeg Minister Bevin notabene van zyn eigen landgenoten hetzelfde verwijtte horen, wat menig Nederlander hem al jaren verweten heeft, maar dan binnens monds, daar wij nu eenmaal bond genoten zyn. Misschien, dat hij nu wat leert...? Maar intussen heeft hy het buiten gewoon druk, daar Londen feitelijk het hoofdkwartier geworden is van alles wat zich afspeelt rond de kwestie Berlijn. O ver leg moet worden gepleegd met Amerika Frankrijk en Benelux- landen. Omtrent de te nemen maat regelen (zie hiervoor Duitsland). Frankrijk Frankrijk- is, we zeiden het hier al eens eerder, een eigenaardig en ge vaarlijk land. Van nature voorbestemd de leidu* te zyn van West-Europa, heeft het na de oorlog de zaak op dezelfde voet voortgezet als voor deze wereldstryd, waar het niets schijnt geleerd te hebben van een grandioze nederlaag en vier jaren strijd. Rege ringen komen en gaan in dit land met zijn grote rijkdommen en het is en blyft arm. Frankrijk kan warm lopen voor zyn Tour de France, maar onbewogen blijven, wanneer het dat gestumper van zijn regerir.gen ziet, die mede door de regeringspartijen telkenmale een spaak in het wiel ge stoken worden. De socialisten willen nog stoeds niet begrijpen, dat partijpolitiek de redding van Frankrijk en daarmede die van West-Europa in de weg staat. De regering Schumann is ten val gebracht om een kleinigheid on de opvolgende regering-Marie zal het ook niet lang houden, daar hierin de radicaal-socialisten zitting hebben, een partij waarmede de socialisten nog al overhoop liggen. Aan het grote heiligdom der partij politiek offeren de socialisten hun land op en West-Europa moet wachten met een economische Unie, die Amerika eist voor zijn Marshall plan; de kwestie Berlijn. moet wachten, want Frankry'k heeft zijn zoveelste regeringscrisis. En de enigsten die er voordeel van heb ben zijn de persoonlijke macht van Generaal de Gaulle en de communisten welke laatste wel bestreden worden, doch waar evenals in Italië niets ge daan wordt op sociaal en economisch gebied om deze heren de wind uit de zeilen te nemen. Duitsland. Na het weigerend antwoord van Rusland op de nota van de geallieer den, waarin werd aangedrongen op opheffing der blokkade van Berlijn, is er feitely'k weinig of niets gebeurd. Duizenden tonnen voedsel worden nog dagelijks door de lucht naar de Duitse hoofdstad vervoeid, maar in de afgelopen week is gebleken, dat Rusland bereid is tot praten en de Westerse geallieerden hebben in zo verre daarop gereageerd, dat zij nog eens duidelijk uit hebben laten komen, dat zy bereid zyn tot praten mits de blokkade opgeheven wordt. Ondertussen zyn de Britten en Amerikanen in het voetspoor der Russen getreden en hebben wegens „technische moeilijkheden" alle goe deren vervoer per trein, tussen de Brits Amerikaanse zone's en de Sovjet- zóne v.v., stopgezet, waardoor de Rus sen in zeer grote moeilijkheden komen, daar hierdoor hun handel met Zwit serland, Scandinavië en Italië, stil komt te liggen, die waardevolle grond stoffen voor de Russen leveren. Dat is de eerste tegenactie der Westeise geallieerden. Men verwacht, dat er nog meerdere zullen volgen. De Russen hebben officieel hiertegen nog geen tegenzet godaan, maar de communistische bladen ageren zeer sterk tegen de luchtbrug en men ver wacht dat ook de Russen eerstdaags weer iets vinden. Misschien, dat de Ambassadeurs der Westerse mogend-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1