van deze week wettige broeders en wettige half broeders. Als werkelyke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld by een burgerlijke tak van staatsdienst. Door of vanwege de ingeschrevene moet de aanvraag als bovenbedoeld, vóór 1 Augustus 1948 worden gedaan by de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Ontstaat de reden voor de aanvraag na 31 Juli 1948, dan wordt de aanvraag gedaan bin nen 14 dagen na het ontstaan van de reden. Aanvraagformulieren zijn ter s cretarie verkrijgbaar. Venray, 17 Juli 1948. VRIJSTELLING wegens BROEDERD1ENST Voor lichting 1949 gelden de volgende bepalingen Aan wie vrijstelling wordt verleend 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben Wj de landmacht, by de zeemacht of by de ove:zeese krijgsmacht. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór 31 October 1948 a. tenminste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 Dec. 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pen sioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. 3. Voor vrijstelling wegéns broeder- dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige half broeders. 4. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van Staatsdienst. Indienen Van de aanvraag 1. Door of vanwege de ingeschre vene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wer.st te komen, worlt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hy voor de dienstplicht is ingeschreven. 2. De aanvraag moet worden ge daan vóór 1 Augustus 1948. Ontstaat het recht eerst na 31 Juli 1948, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan worden gedaan. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders be stemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend heb ben, kunnen belanghebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek rich ten om vrijstelling van de dienst plicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hun ner, ten einde te voorkomen,dat meer dan drie broeders zouden be hoeven te dienen. Venray, 17 Juli 1948. De Burgemeester van Venray, A. H.M. JANSSEN Bekendmakingen. BuTgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat ter gemeentesecretarie afd. 1 ter in zage is neergelegd voor eenieder het door liet College, van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw te 's-Gravenhage vastgestelde en als zodanig gewaarmerkte basisplan voor de wederopbouw van de kom Oos trum in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, brengen hiermede ter konnis van belanghebbenden, dat ter gemeente-secretarie afdeling I voor eenieder ter inzage is neergelegd het door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw te 's-Gravenhage.vastgestelde en als zodanig gewaarmèrkte basisplan voor de wederopbouw van de kom-Venray. Venray, 21 Juli 1948. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, breng9n ter kennis van belanghebbenden, dat ter ge meente-secretarie is neergelegd, ter inzage voor eenieder, een exemplaar van de „algemene voorschriften voor de aanleg van binnenleidingen, als bedoeld in de algemene voorwaarden voor de levering van electrisehe stroom aan verbruikers, aangesloten op de laagspanningsnetten der N.V.P.L.E.M. (Stroomverkoopmy)". GESLAAGD. Te Brummen slaagde in het Derde Orde-Internaat voor het diploma Ge- zinsverzoigsters Mej. Mia Janssen Langstraat. Op de Middelbare School voor Tropische Cultures slaagde te Deven ter onze dorpsgenoot R. V. W. Camps Grotestraat. Aan de M. T. S. te Eindhoven slaagden voor diploma Mechanische Bedrijfstechniek, de heren Jozef en Jan Driessens te Venray—Heide. Voor het diploma sociale workster slaagde te Nymegen, Mej. Olga Zwit- serlood. VOLKSCONCERT Het volksconcert dat morgen Zondag zou gegeven worden door de fanfare St. Öda uit Merselo is door byzondere omstandigheden uitgesteld.' Pontificale Hoogmis Zondag j.l. werd door Mgr. Goumans Apostolisch Vicaris van Bandoeng een Pontificale Hoogmis ten afscheid op gedragen. Mgr. Goumans, die op 29 Juli a.s. per K.L.M. naar zyn missie zal terug keren, werd geassisteerd als troon- diaken door pater Herman Veldman O.F.M., Gardiaan te Venray en pater Hodelinus Ariaens O.F.M., missionaris Soekaboemi. Als diaken en subdiaken de paters Gelasius Wismans O.F.M., missionaris te Peking China en pator Burghart v. Summeren O.F.M., rector van het Gymnasium alhier. Pater v.d. Pas O.S.C. was ceremo- niaris, pater Wulfram De Goede O.F.M. hield de predikatie. Het koor zong een meerstemmige Mis onder leiding van directeur J. Janssen. Verwaarloosde Jeugd. Dat het jeugd-probleem brandend is, hoeft niet meer gezegd te worden, Alléén de vraag: hoe het op te los sen, verwekt discussie. Met name dé zgn. voogdijkinderen, die in gestichten zyn ondergebracht, vormen een van de moeilyk oplosbare gevallen. De jeugd, welke hier terecht komt door de schuld van de ouders, is wel zeer misdeeld, niet alleen in stoffelijke, maar vooral ook geestelyke zin. Zy zyn immers losgescheurd van een eigen huis, van een zorgzame vader en moeder; zij missen de zellige sfeer van het huisgezin en zitten jaar in jaar uit opgesloten binnen de muren van een gesticht. Zeer prijzenswaardig is het daarom dat men er toe is overgegaan, om gedurende de vacantie-maanden, deze kinderen een week lang m gezinnen onder te brengen. Wat dit voor die kinderen betekent, kan ieder wel begrypen. In die ené week kunnen zy zo veel genietent dat zy later, als zy ouder zyn, toch nog mooie herinneringen aan hun anders zo beroerde jeugd overhouden, Verleden jaar heeft Venray zich ontfermd over 22 voogdijkinderen uit het St. Annagesticht te Heel. Ook dit jaar hebben een aantal gezinnen zich bereid verklaard om een jongen van 14 jaar, van 9 t.m, 14 Aug. te nemen. De jongens komen 9 Augustus. De verdere dagen gaan zy onder leiding uitstapjes maken. Een en ander veroorzaakt onkosten, Het is daarom, dat de leiding een beroep doet op de bew*ners van Ver ray. Wie zal niet gaarne één gulden van zijn kermis plesier afstaan voor deze zo misdeelde jongens De R.K. Bond tot Kinderbescher ming van wie dit initiatief uitgaat, zal U er zeer dankbaar voor zyn. Aanbesteding Maandag werd alhier aanbesteed het bouwen van een dubbel woon huis met slagerij enz. voor rekening van den heer A. Verschuuren, Grote Straat. Er werd ingeschreven als volgt: J. Verhoeven, Venray f 144.700 Gebr. Verstralen, f 142.900 H. Arts, Merselo f 142.350 Gebr. Oudenhoven f 140.700 H. Oudenhoven, f 139.800 C. Akerboom, f 137.180 J. Haegens, Horst f 134.920 Greve en Beker, Utrecht f 129.900 Gunning aangehouden. VENRAYSE KERMIS 1948 Tot heden is bekend dat de vol gende attracties Venrayse kermis 1948 zullen opluisteren Autoscooter, A. Hinzen, Roermond Puzzel tent Bumperspelen P. Vale, Vliegbomsport Bergen op Zoom Suikerkraam, J. Camps, Horst Hoepla, J. Engels, Arnnem Bussenballenwerptent H. Thijssen, Zutphen, Schiettent Lijntreksport J. Timmermans, frabbelton Reuver uchtschommel Kinderdraaimolen G. Verstappen Zweefmolen Uden Lunapark, L. Janvier, Bergen op Zoom Vis- en palingkramen, -J. Westheim, Venlo Suikerkraam, C. en J. vd. Salm, Roerm. Gebakkraam, A. Galle, Bergen op Zoom Vis- en fruitkr., H. Dechnar, Venray ONZE HARMONIE BEKROOND Het op Zondag j.l. gehouden Nat. Muziekconcours te Roermond, behaal de onze Harmonie met het hoogste aantal punten in de tweede afdeling de tweede prijs. (303 punten). Aangezien op de meeste concour sen, welke gehouden worden, 300 p. voor een eerste prijs gehaald moeten worden, moeten we zeggen dat Venray zich goed heeft weten te houden. Wy wensen dir. Janssen met de leden van harte proficiat met dit be haald succes en wanneer deze ver eniging op de ingeslagen weg blijft doorgaan, zullen de na-oorlogse na delen spoedig overwonnen zyn. 's Avonds bracht Venray's Mannen koor en het Gemengd Koor een hulde aan de bekroonde Harmonie. Directeur Janssen mocht bloemen in ontvangst nemen voor het behaalde succes. Handboogsport. Op het teEll (L.) gehouden con cours, by gelegenheid van het 25jarig jubileum van de Handboogschuttery „De Lauwerkrans" aldaar, mocht het onze handboogschutterij „De Bata vieren" methaar eerste zestal lukken de eerste prijs te behalen in klasse C. Hondensport Kampioenswedstrijd te Yenray Naar wy vernemen zal de jaar lijkse Kampioenswedstrijd van de Koninklijke Nederl. Politiehond-Ver eniging afd. Limburg dit jaar in Venray gehonden worden. Deze wedstrijd zal in samenwer king met de beide plaatselijke clubs „De Verdediger" en „De Peelherder" in het begin van September gehou den worden op het prachtig gelegen oefenterrein van „De Peelherder" aan de Merselosche wég by Café „De Dril". Een achttal van de best gekwali ficeerde honden van dit jaar, waar onder de kampioen van 1947, zuilen kampen om het kampioenschap van 1948. Alle oefeningen worden per luidsprekers aan de bezoekers uitge legd, zodat de wedstrijd door ieder een gemakkelijk te volgen is.. Wy twijfelen niet of zeer vele hondenvrienden zullen deze interes sante wedstrijd, waarin onze vier voeters U tonen welke diensten zij de mens, onder deskundige leiding van hun meester, kunnt>n bewijzen, met een bezoek willen vereren. De juiste datum wordt nog nader bekend gemaakt. Handboogsport Op het te Njjnzel en St Oedenrode gehouden Nationaal-Concours, behaal de de handboogschuttery „Diana", met haar le Zestal te Nijnsel, de 10e corpsprijs, de le kampioen met 47 p. en de prijs voorliet verstkomend gezelschap. En F. Schellen 5x2 prijs. In St. Oedenrode de 6e corpsprijs en de pry's voor het verstkomend P.D.Y. DE ZWALUW. In verband met de beperkte plaats ruimte is het ons niet mogelijk hier onder opgave te doen van de winnaars der 235 prijzen. Noodgedwongen heb ben wy ons moeten beperken tot de eerste 25 winnaars en vermelding van de overduif en laatste prijs. Wedvlucht vanaf Helchteren, met jonge duiven. Afstand 70 km. Los 13.30 u. Aankomst eerste duif 14.23.48, laatste 14.38.29 uur. J. Aarts 1, 169; P. v. d. Heiden 2, 42, 57, 65, 83, 208; W. Jansen 3, 11, 19, 120 148, 164; M. Franken 4, 38, 46, 114, 128, 192; W. v. Osch 5, 165, 193; P. Jacobs 6, 171; M. Duif 7; J. Thissen 8, 10, 69; J. Janssen W 9, 207; Jean Janssen 12, 102, 178; P. Swag- höfer 13, 94, 162, 215; G. van Dyck 14, 186; G. Vissers 15; M. Kappel 16, 21, 131, 133, 149; H. Peeters 17, 47, 48; P. Willems 18, 54,112; P. Kersten 20, 31, 40, 87, 229; G. Janssen 22, 56, 68; H. Vermeulen 23,84,107,127,226; Th. Rutten 24, 49, 76, 91, 152, 196, 223; K. Sybers 25, 183; Jaap Janssen 61 235 en overduif. Wedvlucht vanaf Bordeaux, met oude duivenJ. van Leuken 1; G. Jansen 2, 5, 6; J. Strybosch 3 en over duif; J. Verstegen 4, 7. Kampioenschappen fondJ. Ver stegen 1; J. Boom 2; J. Strybosch 3. Jaar vergadering S.Y.V. S.V.V. hield Zaterdag haar jaar vergadering welke goed bezocht was. Voorzitter Poels opende met een terugblik op 't afgelopen verenigings jaar en een aansporing voor het komende. Na het verslag van penninmeester en secretaris volgde de bestüurs- benoemingen. Dhr. Joosten, Hendriks en v. d. Munckhof werden herkozen, terwijl voor de scheidende penning meester de heer Laurensse (welke wegens zéér drukke werkzaamheden bedankte) als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer H. Verstraelen. Met algemene stemmen werd de heer Laurensse tot beschermheer benoemd. De vele gezonde ideeën welke uit de vergadering naar voren kwamen werden objectief door de voorzitter behandeld en afgewerkt. Vernieuwing sportvelden Dat Venray's overheid er. speciaal de geestelyke overheid de sport.een warm hart toedraagt blykt thans weer eens te meer nu door hun hulp, het jeugdcomité in staat is gesteld, de plannen van de vernieuwing van de sport-elden aan de Leunseweg door te voeren. Met grote voortvarendheid worden deze velden door deskundigen geheel in orde gemaakt, terwijl ook aan de outillage zoals kleedgelegenheid, af rastering e.d., de grootste zorg zal worden besteed. Het plan omvat voetbalterrein, hocheyveld en jeugdvoetbalvelden. Als deze terreinen volgend jaar weer in gebruik zullen kunnen wor den genomen zal Venray weer enige sportvelden van internationale af metingen en kwaliteit rijker zyn. QUICK -Y.Y.V. In aansluiting op het artikel van de voorzitter van Limburgs Thuisfront over de wedstrijd V.V.V.Quick a. Zondag om half 3, volgthieronder .de opstelling der beide elftallen QUICK Steinvoort de Vos Moolhuyzen de Kok Pauwe Rose Gerrits Engelsman Ten Oever v. Rozendaal V.V.V. Brinkman Sampers Holthuyzen Heger Deckers Joosten Hermans Sybers Sybers Nass Carlier Denkt U ook aan de voorverkoop op Zaterdag van 6—8 uur n.m en Zondag van 11 12 uur by het club lokaal Schellen? Franse zangertjes in Yenray De Franse kinderen, die thans in ons land op vacantie verblijven en Dinsdag ook Venray bezochten, heb ben vele zangliefhebbers een zeer genoeglijke avond bezorgd en laten genieten van voordracht, en zang Men zegt wel eens, dat een kinderkoor het altyd „doet", on geacht de zangcapaciteiten, dal was hier zeker niet het geval. Naast een aardig voorkomen en optreden, wer den de stukkon zeer goed voorge dragen en de zang was af. Ongetwijfeld zullen de zangertjes by hun tweede optreden heden Za terdagavond' om half 8 in de „Wil- helminazaal" zeker de belangstelling trekken, die zy ook ten volle verdienen. Tentoonstelling Ambachtschool Wy wijzen or nog op, dat Zondag de Ambachtsschool een tentoon stelling is van werkstukken en teke ningen, gemaakt door de leerlingen van de school. De toegang is gratis. Wy raden de ouders aan; hier eens een kykje te gaan nemen en 't werk van de kleine timmerlui en schilders te bezichtigen. Fancy Fair De puinhopen van Jeruzalen hebben hun eigen geschiedenis, voor ver schillende doeleinden zyn ze reeds gebruikt. Zo is er Zaterdag en Zondag weel een grote fdncy-fair ten bate der Zusters Urselinen. Een kermis in het klein is daar verrezen en het Venrays publiek kan terecht. Voor de oorlog reeds waren de fancy-fairs op Jeruzalem bekend en ook de na-oorlogse zal weer best in orde zyn. Zaterdag om 10 uur v.m. wordt be gonnen en Zondag is de fancy-fair de gehele dag geopend. Goed of slecht weer, aan alles is gedacht. Velen zullen deze kermis-vooraf toch zeker gaan bezoeken. Het voornaamste Haagse conferentie De ministers der Buitenlandse Za ken van Frankryk, Engeland, België, Luxemburg en Nederland hebben deze week enkele dagen in den Haag geconfereerd. O.a. werden daar be sproken de mogelykheid tot econo mische samenwerking tussen deze landen, maar ook werd de houding in de Duitse kwestie en het geval Palestina besproken. Een en ander bleef wel binnendeurs maar de gevolgen zullen wel merk baar zyn. Tydens deze conferentie werd ook aangekondigd, dat de Verenigde Staten en Canada een militair ver drag hebben gesloten niet vyf landen van het Verdrag van Brussel, waar door een innige militaire samenwer king met deze landen zal ontstaan, Zo zullen gemeenschappelijke bases worden ingericht en de militaire staven zullen gezamelyk hun voorbe reidingen treffen. Hieruit blijkt wel, dat Nederland zyn starre neutrale houding van voor de oorlog nu geheel heeft laten varen en vol goede moed zich mengt in de internationale kwesties. Nu was het wel opmerkelijk dat by deze confe rentie twee aftredende ministers van buitenlandse zaken waren, n.m. van Frankryk en Nederland, die dus zelf moeilyk met plannen op de voor grond konden komen. Het nieuwe kabinet De Volkskrant had deze week de volgende spreuk„Die het zeggen, weten het niet. Die het weten zeggen het niet." Als commentaar op alle wysheden die omtrent de kabinets vorming door jan, piet en klaas lanceerd worden. Zeker is slechts, dat er druk geconfereerd wordt door Dr. Beel, die de opdracht „een parle mentair kabinet op brede basis", als wy dit schryven, nog steeds niet teruggeven heeft. Veel gissingen gaan natuurlyk door het land. De Partij van de Arbeid voelt niet veel voor een breed front en de Partij van de Vryheid met Mr. Ou.d aan het hoofd voelt weer niets voor de Party van de Arbeid enfin gaat u zo nog maar een poosje door en u komt tenslotte zo vast te zitten dd,t u niet meer voor of achteruit komt. Ondanks dat alles is Dr. Beöl nog steeds op zoek naar vyftien ministers met zekerheid kan men slechts zeggen, dat hij zelf een bredere basis wenst als de vroegere rooras-rode coalitie, terwyl de Socialisten in de Party van de Arbeid tegen uitbrei ding van de basis zyn en met party- politiek meer rekening houden met het algemeen heil. Wat er ook van zy, in enkele dagen kan veel ge beuren, maar op dit moment dat wy dit schryven is Dr. Beel nog steeds zoekende en wij kunnen slechts hepen dat hy volledig slagen mag. Mijnstaking Eerder dan men kon vermoeden heeft de invoering van het z.g. „pyler- accoord" in de mynen aanleiding ge geven tot een ernstig arbeidsconflict. Toch kan het gebeurde niemand, die de gang van zaken in de laatste maanden volgde, verwonderen. Het moge waar zyn, dat dit accoord, in het algemeen genomen, niemand na deel zal toebrengen en tientallen flinke werkers alleen maar voordeel, onder de arbeiders vertrouwt men de consequenties van het systeem niet. Men denkt terug aan het „jaag- systeem", dat af en toe wel eens ontkend wordt, doch waaraan uit de crisisjaren onaangename herinnerin gen voortleven. In principe schuilt in „loon naar werk" niets verkeerds, dat geven ook katholieke' sociologen wel toe. Zouden instanties als M.I.R., Be heerder e.d. misbruiken kunnen voor komen Onder de tegenwoordige omstan digheden misschien wel, doch ook in de toekomst wanneer (W6eij andere leiders optreden? By de arbeiders en hun bonden bestaat een onuitroeibaar wantrouwen dienaangaande. In de grond richt zich het con flict meteen tegen de Beheerder der mynen, wiens positie nu mede, evenals die van heel de M.I.R., in het gedrang komt. Hem wordt voor al een zeker dictatoriaal optreden verweten, het doorvoeren van een arbeidssysteem, aanmerkelyk af wijkende van het nu in toepassing zynde, zonder de M.I.R. vooraf erin te kennen. Dat de meerderheid er van achteraf erin berustte men kan echter gerust zeggen met al de arbeidersleden tegen verandert daaraan niets. Het conflict is nog beperkt tot de Oranje-Nassau II. Hierop werken ondergronds zowat 1300 man, onder wie 170 politieke gevangenen, die in een moeilyk parket raken en zeker niet mogen staken. De organisaties hebben zich tegen de staking gekeerd, al heeft deze ook een doelstelling die overeenkomt met wat de bonden zelf willen: intrekken van de nieuwe regeling. Geroofde goederen terug Hoewel de Duitsers 4 jaren tyd hebben gehad om alles te verdonker- manen watzy van hun plundertochten in ons land over gehouden hebben, zyn de Nederlandse instanties er toch nog in geslaagd om b.v. uit de Britse-zóne terug te halen in 19471015 wagons, 62 schepen en 187 autovrachten vol. Hierby waren o.a. fabrieksinstallaties, 1150 ton kloxkenschroot, 400 ton lood en 364 koper. Ook de Nederlandse haveninstallaties in Hamburg worden gedemonteerd en teruggebracht, waar aan 18 maanden is gewerkt. 46 bin nenschepen werden vrygeg^ven, waar van er 43 reeds in Nederland zyn. De Nederlandse Spoorwegen kregen meer dan 100 electrischeen diesel-electrische personenrijtuigen terug. Handdoeken voor kantoren en fabrieken Voor kantoren, bedryven en fabrie ken zal de gelegenheid opengesteld worden handdoeken aan te vragen. Aan kantoren zullen zes textielpun ten (recht gevende op het kopen van twee handdoeken) worden toegewe zen voor de eerste vyf personen en drie punten voor elke vyf personen meer; aan bedryven en fabrieken kunnen negen punten (recht gevende op het kopen van drie handdoeken) toegewezen worden voor elke vyf personen. Nieuwe griffier Prov. Staten van Limburg De Prov. Staten, van Limburg hebben Dinsdag op de meest eervolle wyze onder dankbetuiging voor de vele diensten in een lange reeks van jaren aan de provincie bewezen, ontslag verleend aan de heer J. Jaspar als griffier der Staten. Tot zyn opvolger werd per 1 Oct. benoemd mr. E. Ph. A. Verhaege, thans jeferendaris ter prov. griffie. Reliekenstoet te Maastricht De luisterryke reliekenstoet, die op 11 Juli onder enorme belangstelling door de straten van Maastricht heeft getrokken, zal wederom op Zondag 25 Juli uittrekken. Vele prelaten en ministers zullen op de eretribune plaats nemen om dit vrome en de votievolle schouwspel gade te slaan. Een bom van 500 kilo In het Peeldorpje Liessel by Deur- ne heeft dezer dagen de landbouwer Feller een bom van 500 kg. gevon den. Vier jaar lang had men rustig over die bom gewandeld. Nu zalmen nog rustiger wandelen. Horster Wielerronde De stöeds meer populair wordende wielersport krygt ook in Horst een goede beurt. Op 29 Augustus zal in Horst de grote wielerronde verreden worden. In deze ronde heeft een wedstrijd plaats voor nieuwelingen tot 17 jaar; kampioenswedstrijd voor Horst. En tenslotte de grote grote ronde, waar aan allen kunnen deelnemen. In deze wedstrijd zullen alle wieler sportenthousiasten zowel de jongeren als de meer getrainde, een uitste kende kans hebben om elkander te bestrijden. Het parcours is zeer geschikt en ook aan de verzorging van de ren ners, zal voldoende aandacht worden besteed. Zeer zeker zullen ook de belang stellenden voor de wielersport, in Horst kunnen genieten van deze mooie sport die naar we verwachten op een grote deelname kan rekenen. Deelnemers kunnen zich nu reeds schriftelijk opgeven by het secreta riaat Schoolstraat 1 te Horst met vermelding voor welke wedstrijd wordt deelgenomen. Voor de kampioenswedstrijd voor Horst, kunnen alleen deelnemers uit Horst meerijden. DE SEYENUMSE OOGSTFEESTEN OP MAAIERS-ZONDAG 24, 25 en 26 Juli zyn weer de dagen van de unieke Oogstfeesten te Se venum. Niet alleen door Sevenum worden )ze feesten gevierd als dank- en volksfeest, de laatste zyn dit fe geworden voor de hele«treek, ja zelfs uit heel Limburg en Oost-Brabant en ook uit andere delen uit het land stromen bezoekers toe om dit Oogst feest met zyn eigen volkskarakter en zyn echt Limburgse sfeer mee te vieren. Iedereen in Sevenum ijvert zich om de bezoekers de bekende Limburgse gastvrijheid te doen beleven en daar om ook werken steeds alle vereni gingen uit het dorp samen om de organisatie tot in de puntjes verzorgd te hebben. Men kan ér genieten van ruitersport, muziek en folklore. De versierde gevels en straten brengen de bezoekers aanstonds in de sfeer van het oogstfeest. De grote optocht is dit jaar speciaal verzorgd en zal in het teken van de jubileumfeesten het nationale karak ter niet ontbreken. Het pleit voor de oogstfeesten, dat zovele muziekver enigingen aan de feesten wilden deel nemen, dat niet allen konden, aan genomen worden en volstaan moest worden met de volgende De Koninklijke Harmonie van Horst, de fanfares van America, Neer en Sevenum, de harmonie van Berg a.d. Maas en ook wederom de Stafïanfare van St Oedenrode, die steeds grote belangstelling trekt. Het schitterende, nog onlangs ge- egaliseerde en opnieuw ingezaaide terrein, biedt plaats aan duizenden bezoekers om de paardenrennen te volgen. De entré's zyn naar de tijds omstandigheden extra verlaagd. Ook de consumptieprijzen worden aan de lage kant gehouden om iedereen in de gelegenheid te stellen dit volksfeest mee te vieren. De K.R.O. zorgt voor een reportage, T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! 'Als U een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede keusl geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebtl Van 23 tot en met 29 Juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10% korting nog 100 gram toffées (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! fc---'- 821 terwyl vermoedelijk ook nog Poligoon de feesten komt verfilmen. Geheel Sevenum doet zyn best om dit oogstfeest, dankfeest en volksfeest voor de bezoekers onveregtelyk te maken en wie al eens meer deze feesten bezocht, hij of zy weet, dat dit Sevenum best is toevertrouwd. Het lied van de oogst zal er niet van de lucht zyn. NATIONAAL HULDEBLIJK Het gouden Regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina staat in het middelpunt van de be langstelling van het Nederlandse volk. Deze belangstelling zal tót uiting komen in de feestelijkheden, welke overal in de lande worden ge organiseerd on op of omstreeks 31 Augustus a.s. haar hoogtepunt zullen vinden. De vreugde over het gouden Rege ringsjubileum - uniek in de ge schiedenis van ons vaderland en de dankbaarheid voor het in die 50 jaren gevoerde wyze beleid van Hare Majesteit, zal ook op een andere wyze tot uiting worden gebracht en wel door het aanbieden van een Nationaal Huldeblijk, waaraan hope- ly'k de gehele Nederlandse bevolking aandeel zal hebben. Dit Nationale Huldeblijk zal de vorm hebben van een fonds, bijeen gebracht door de verkoop van jubileum insignes met de beeltenis van Hare Majesteit en door het storten van bijdragen. Het aldus bijeen te brengen fonds is door Hare Majesteit bestemd voor de kankerbestrijding in Neder land. Het Nationaal Comité, dat zich het bijeenbrengen van dit fonds ten doel stelt,'doet een beroep op alle organi saties in Nederland van welke aard zy ook zyn en op alle in ons land gevestigde ondernemingen, aan het gestelde doel mede te werken, door hun leden, reap, hun personeel op te wekken de jubileum-insignes te kopen en extra bijdragen aan het fonds te storten en indien enigszins mogelijk in eigen kring, derhalve in eigen vereniging of onderneming, de ver koop onder leden of personeel ter hand te nemen. Daarnaast doet het Nat. Comité een beroep op verenigingen en onder nemingen uit eigen middelen een bijdrage aan het Nationaal Huldeblijk te geven. In het Nationaal. Geschenk zullen de gevoelens van het Nederlandse volk voor zijn jubilerende Vorstin tot uiting moeten komen en dit Geschenk zal het Nederlandse volk dus waardig moeten zyn. De jubileum-insignes kunnen wor den aangevraagd by de Burgemeester van iedere gemeente. De extra bij dragen kunnen worden gestort op Postrekening 26000, ten name van het Nationaal Comité te Amsterdam of op de rekeningen van dit Comité by de Nederlandse Handel My. te Amsterdam, by de Kasvereniging te Amsterdam, of bjj het Gemeente- Girokantoor te Amsterdam, C 600. Het Comité vertrouwt, dat het Nederlandse volk een geschenk bijeen zal brengen, dat èn Hare Majesteit tot. grote blijdschap zal stemmen èn nog lange tyd tot zegen zal zyn voor de gehele Nederlandse bevolking door de beoogde activering van de kanker bestrijding. Overijsselse boeren en de pluimveeteelt De Pluimveecommissie van de Stichting van dp Landbouw, die van oordeel is, dat weldra de tyd rijp zal zijn voor afschaffing van alle beperkende bepalingen op het gebied van de eierhandel en pluimveeteelt, wenst in verband met de voedsel positie alleen de bepaling te hand haven, dat van overheidswege wordt bepaald hoeveel eieren de broederyen mogen verwerken, opdat de vaststel ling van het totaal van. de Neder- landse pluimveestapel in handen van de overheid bhjft. Deze vraag is door de O.L.M. in een vijftal vergaderingen aan de Overysselse boeren ter beoordeling voorgelegd. Het hiervoor vermelde denkbeeld vond geen verdedigers, omdat 'men vreesde, dat door alge hele vryheid de belangen van de kleine boer in gedrang zouden komen. Als de kuikens vryelyk mogen worden verkocht, dan ko men die terecht by de grote be dryven en zal de kleine boer ach ter het net vissen. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat de handel in eieren en kippen vry behoort te zyn. Voor af schaffing van piyszetting voor eieren voelde men niet veel in verband met de grote risico's. ,De vergadering wenste de kuiken- toewijzing te handhaven en daarby voorrang te verlenen aan de kleine bedryven. Deze zouden dan de vry heid genieten de kuikens op te fok ken en de hennen vryelyk te ver kopen of die zelf te houden. In ieder geval zouden dan de voordelen van de opfok aan de kleine boeren ten deel vallen.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2