3 {aien mdetóptóuiv hlededand. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Brieven Zaterdag 24 Juli 1948 No. 30 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertent iepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De keetzqde van de medaiiie. Iedere medaille heeft haar keer zijde: aan de ene kant staat het beeld van het H. Hart, aan de andere kant een voorstelling van de H. Maagd. Ieder ding kan ik van twee kanten bekijken: van links en van rechts, van boven en van onder, met de ogen van mijn buurman en met eigen ogen. Zo is het ook gesteld met Indië. Ik kan het koloniale systeem ver wensen en vervloeken, ik kan de inlanders afschilderen als uitgebuite slaven, als onderdrukte en getrapte koelies, ik kan echter ook 'de voor delen van de westerse kolonisatie breed uitmeten en verklaren, dat ze onder het Nederlandse bestuur heel wat meer rust, recht en voorspoed genoten hebben dan weleer onder hun eigen inlandse vorsten. Als we de voordelen van de wes terse beschaving op de voorgrond plaatsen, kunnen we o.a. vermelden: de heilzame vruchten van missie en zending, de ontwikkeling van het onderwijs, de bevordering van het volksbestuur, de uitbreiding van het irrigatie wezen, dat voornamelijk aan de inheemse bevolking ten goede kwam, de bestrijding der epidemiën, heb volkscrediet-wezen en de pand- huisdienst, die de Javanen voor ver arming behoedde, er zijn sociale be- moeïngen op ieder gebied, zozeer zelfs dat de gehele uitga venpolitiek van de Indische regering voor een zeer groot deel de belangen van de inlanders behartigt; de lonen zijn laag gebleven evenals in alle andere koloniale gebieden, maar de grote maatschappijen doen enorm veel voor de inlandse arbeiders, getuige de grote en moderne ziekenhuizen van verschillende grote ondernemingen. Ook de wetgeving is de laatste vijftig jaar veel verbeterd, vooral door de agrarische wet, die iedere overdracht van inheems landbezit aan Europeanen of vreemde oosterlingen verbiedt en op deze manier de levens zekerheid van de dessah-bewoner veilig stelt. Er is een heel sterk bewijs, dat wij ons in Indië behoorlijk hebben gedragen, dat er onder ons bestuur rust, recht en welvaart geheerst hebben. De bevolking van Java is in één eeuw tijds van vier en een half mil- lioen zielen tot 45 millioen gestegen. Wie de waarde van dit cijfer niet begrijpt, is te dom om van antwoord gediend te worden. Zonneklaar volgt hieruit, dat Java een periode van bloei heeft gekend en dat met de vestiging van de Ne derlandse souvereiniteit een einde gemaakt is aan de regelmatige uit moording van hele gebieden door de oorlogszuchtige inlandse vorsten, die als echte oosterse despoten hun on derdanen behandeld hebben. Hiermede wordt evenwel niet be weerd, dat onze handels- en cultuur, ondernemingen als caritatieve instel lingen zyn opgetreden en onze cou ponknippers alleen het welzijn van de Javaan hebben behartigd. Ook hun doel was: winst te maken en liefst zoveel mogelyk om de uit kering van een bevredigend dividend te garanderen. Maar ze hebben toch ook oog gehad voor de belangen der inlanders en de zon in hun water laten schijnen, niet de volle zon, maar in ieder geval voldoende zon om behoorlijk te leven. Wy moeten echter ook bedenken, dat een Javaan en een Sumatraan iri zyn oordeel door heel andere gevoe lens geleid wordt. Hij heeft de vrij heid geroken, het kostbaarste en rijkste bezit van de mens en om haar zal hy blyven vechten en strijden, tot hy ze veroverd heeft. En nooit zal hy ze te duur gekocht achten. P. H. RONGEN, O.C.R. IQóóï ónze enqens In *Jndië. Het Katholiek Thuisfront mag zich verheugen in een grote belangstelling van de mensen. Nu is de belangstelling welke het Thuisfront nodig heeft, te onder scheiden in twee gedeelten, de mo rele steun en op de twede plaats de financiële hulp. Geen van deze twee vormen van hulp kan gemist worden by 't werk voor onze jongens, die in Indië de mooiste jaren van hun leven geven en alles beschikbaar hebben en stel len voor hun plicht. Iedere derde Zondag is voor een ieder de gelegenheid om in de H. Mis, welke dan voor het Thuisfront wordt opgedragen, de morele steun te geven, terwijl iedere dag, door volwassenen en door kinderen kan en moet worden gebeden voor onze jongens in Indië. Een vraag is, of daar wel voldoen- .de gebruik van gemaakt wordt, of wij wel alle kennen en bidden de gebeden van Maria's Biddend Leger, het Gebed van het Episcopaat, zowel als het ontroerend kindergebedje: Moeder, ik ben moe gespeeld En vouw nu myn handjes: Ik kom hier bidden voor Uw beeld: Moeder, zegen onze Jantjes. Onze jongens in de Oost: Wees hun sterkte, wees hun troost, Wees hun toevlucht in gevaren, Wil hen voor hun moeder sparen, Dat zy op een goeden keer, Ja, met vlag en wimpel weer In behouden haven varen. Maar jammerlijk genoeg is naast deze hulp ook de financiële steun niet te missen, het gaat nu eenmaal niet, alles kost geld, handen vol geld: Militaire Tehuizen, lectuur, spelletjes, pakjes en vooral de ver zorging van onze Aalmoezeniers. Hoe vervelend het is altijd maar te bedelen, het moet nu eenmaal. Gemakkelijker wordt dat inzamelen van geld, als je iets kunt aanbieden en hiertoe is thans de gelegenheid. Zondag spelen in Venray twee eerste klasse voetbalclubs tegen el kander, dat is uniek en daar komt by, dat de opbrengst is voor het Katholiek Thuisfront, ons Limburgs Thuisfront. Bent U sportliefhebber en wie is dat eigenlijk niet, ook al luistert hij alleen maar naar de verslagen door de radio van interland-wedstrij den of spelt hij zorgvuldig de belevé- nissen van Bartali en hoopt, dat onze Nederlandse renners er ook nog altyd in zijn gaat U dan Zondag naar de Oostsingel en U ziet een pracht wedstrijd. Bent U sportliefhebber en steunt U het Limburgs Thuisfront werk, dan moet U er naar toe. zonder fout is dan Zondag Uw plaats op 4het sportveld van St. Servaas. Bent U werkelijk geen sportlief hebber, geeft U er beslist niets om, gaat U er dan toch eens naar toe. Uw gulden of Uw twee kwartjes naar gelang U zitten wilt of blijven staan komen dan ten goede aan de jongens, die hun zwaar en moei lijk werk doen OOK VOOR U, VOOR ONS ALLEN. Quick uit Nymegen en V.V.V. uit Venlo geven dan hun beste krachten. Wij danken hen by voorbaat en rekenen vast op U allen, lezeressen en lezers. HET LIMB. THUISFRONT, in Een misleidende brochure. Door het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting is een boekje uitgegeven, waarvan de ver schijning om meer dan één reden bedenkelijk is, aldus Het Kompas, waaraan wij dit artikel ontlenen. In het voorwoord, geschreven door Minister In 't Veld, zegt deze, dat het de bedoeling is door middel van dit boekje groter bekendheid te geven aan de werkelijk niet geringe pres taties, die - op het gebied van de materiële wederopbouw in 3 jaren geleverd zyn. Door cijfer- en fotomateriaal moet de lezer dan overtuigd worden en het gevaar is niet denkbeeldig, dat dat ook gelukt voor zover hy niet behoort tot hen, die dagelijks nog ondervinden wat het is, oorlogsslacht offer te zyn. Het Departement van Wederop bouw geniet de twijfelachtige eer te behoren tot die Ministeries, die onophoudelijk aan critiek bloot staan. En niet zonder reden. Alleen onbekendheid met de feite lijke toestanden of zelfgenoegzaam heid kan iemand er toe brengen deze critiek van' dé hand te wijzen. Dat gebeurt. Ook in dit werkje. En het ergste is,- dat een. groot gedeelte van ons volk zal geloven, dat er werke lijk veel is gepresteerd. De cijfers li9gen niet en de foto's spreken voor zich zelf. Wy kunnen trots zijn. Althans de Minister wil dat wy dit zijn. En tussen de regels door lezen wy, dat in die tevreden heidbetuiging over de geweldige krachtsinspanning ook de leidende figuren en het' leger van ambtenaren betrokken moeten worden. Want ondanks alle critiek is dit toch maar tot stand gekomen Heus, het beleid is niet slecht geweest 1 Is het niet opmerkelyk dat het boekje juist voor de verkie zingen het licht zag Boven onze grote rivieren zullen de lezers van deze brochure geïmpo neerd worden dooi' de opgesomde prestaties. En vergeten, dat in het Zuiden een volk S1/'^ jaar lang met wederopbouwproblemen worstelt. Vergeten, dat duizenden geen recht wordt gedaan. Zy zien niet, wat er gebeurd had kunnen zyn. Want van een nationale krachtsinspanning is geen sprake geweest en nog niet.. Dan immers zouden nu, na 37a jaar toch zeker alle huizen zyn hersteld en de nieuwe woningen vlugger ge bouwd worden. Dan ook zou b.v. de procedure voor herbouw minder tyd in beslag nemen. Zouden niet telkens opnieuw taxaties moeten worden verricht. Zo kunnen wy doorgaan. Wat in 372 jaar is gepresteerd is een nationale schande.. Wie is er, die durft beweren, dat Nederland nog niet in nood is Daarom is er ook geen enkele reden, die s de verschijning van een werkje als „3 jaren wederopbouw" rechtvaardigt. Hei kan alleen maar dienen om ons volk tot een misplaatste gemoeus- rust te brengen. van onze lezers Limagas en Middenstand Het is met enige verwondering, dat ik het verslag van de laatste raads vergadering in Uw blad gelezen en bestudeerd heb. En afgaande op Uw verslag meen ik te kunnen conclu deren, dat de Limagas hier komt on danks het feit, dat deze maatschappij ■de middensfcansbelangen met voeten treedt en deze belangrijke groep uit schakelt by de verkoop van gas- toestellen e.d., een terrein, waarop de Limagas m.i. niets verloren heeft. Ik vind het jammer, dat dit punt er door gehamerd is. Ik kan mij niet van de indruk vrijmaken, dat er teveel geschermd is met de f 12.000,— die bestaande gasfabriek de gemeente kost. Men heeft in de vergadering gepraat over gemeente- en landsbelang e.d. meer, maar men heeft (uit schrik voor die f 12.000,—) vergeten, dat in een gemeente en in een land de mid denstanders een belangrijke groep vormen, tegen wier belangen de be slissing van de gemeenteraad lijnrecht in gaat en, dat het algemeen belang ook de belangstelling eist voor de middenstand. Doch dat is het niet alleen. Tegen dit drijven van de Limagas is verzet aangetekend en met alleen landelyk, zoals de Wethouder spitsvondig op merkte. Zo hebben Tegelen en Horst be sloten geen Limagas toe te laten, indien zy zich met de verkoop van toestellen bezig houdt. Had Yenray zich daar by aangesloten (en dit heeft men kennelijk gemeend) dan was voor de Limagas by niet inwilliging van dit punt, .Noord-Limburg practisch afgesloten. Ik vraag me in gemoe.de af, welke rol de gemeenteraad in deze hele ge schiedenis speelde. De Limagas dic teert en de Raad heeft maar „ja" te knikken. Wensen de heren Raads leden een punt veranderd te hebben, dan kan dat niet, want dan is de Limagas er niet voor te vinden. Dat is toch allerminst dem&cra- tisch 1 Zeker, een Gasfabriek die f 12.000 verlies 'oplevert is geen pretje, maar zo onder de plak te zitten en tevens nog de belangen van de Middenstand te verwaarlozen, past geen got Raad, die toch ook de belangen van haar eigen middenstand moet zien. Hier is toch wel wat overhaast tewerk gegaan-en er is niemand, die met de huidige stand van zaken, weet, wat de toekomst op zal leveren! Een informatie in het Zuiden des lands, waar de Limagas werkt, en met de middenstandsbonden zou mis schien al veel geholpen hebben. Nu kunnen we niet meer voor- of achteruit. MIDDENSTANDER. ANTWOORD: Alles wat de midden stander hier te berde brengt, is door een of meerdere Raadsleden ongeveer ook naar voren gebracht op de be trokken vergadering. Wanneer we ons echter by. de feiten houden, zoals zy hier liggen, zien we het volgende: De Limagas wil de gaslevering voor Yenray overnemen, daarby de behorende gebouwen, alsmede alle rechten en plichten. Nu is er een tekort van f 12.000 per jaar toch geen peulschilletje en daar gebouw, materiaal, ketels enz. dringend ver nieuwd en verbeterd moeten worden, kan men wel zowat schatten wat dit kosten gaat. De gemeente staat dus voor twee dingen: gas afschaffen of Limagas. Gas afschaffen brengt vele huis moeders in moeilijkheden. Limagas betekent voordeel door lagere tarieven, vermindering van de lasten der gemeente en er kunnen nieuwe aansluitingen gemaakt wor den. Er is echter een bezwaar: de Limagas heeft hetzelfde gebrek als zovele semi-overheidsinstellingen. Zy komt op een terrein, waarop de Middenstand zich beweegt: de ver koop van gascomforen enz. Nu hebben in de laatste verga dering verschillende middenstands afgevaardigden deze bezwaren vol doende toegelicht en er is 'n voorstel gekomen om de Limagas hier op te wijzen. Een voorstel, dat echter niet bindend was voor B. en W. en Horst staan in een geheel andere positie. Zitten zonder gas, verliezen er dus niets bij en kunnen dit verzet ook zonder verlies volhouden. Of men hier nu lang of' kort over praat, aanhoudt en weer eens bepraat, de situatie wordt enkel slechter voor de gemeentekas. Dies hebben de Raadsleden waar voor hun geld gekozen en het voor stel goedgekeurd. Wanneer men een en andei zakelijk bekijkt, kon de gemeenteraad moei lijk iets anders doen in deze omstan digheden, hoewel het de Raadsleden vry stond tegen te stemmen of aan te houden. En het zal de Limagas niet moei lijk vallen te bewijzen, dat zy niet zo'n middenstandshaters en dictators zyn als de inzender boven wel zegt. Indië en Pater Rongen. Geachte Redactie. Het is mij reeds meerdere malen opgevallen, dat Pater Rongen in zijn wekelijks stukje wel eens over Indië schrijft, alsof de Nederlanders daar nu werkelijk zo'n barbaarse kolonisa tors zyn geweest, kortom in een paar woorden: cententellers, uitzuigers etc. Die Indië hebben gezien, denken daar toch wel anders over. Een O.Y.W.-er. Juist toen wy Uw brief (die wy sterk hebben ingekort) wilden ver sturen, ontvingen wy, zyn copy voor deze week. Een beter antwoord kon wel niet gegeven worden. Leest U eens aan dachtig zyn artikel: „De keerzijde van de medaille", dan begrijpt U ook wat de strekking is geweest van z'n andere opstellen over Indië. Oranjefeesten M. Terwijl al op andere plaatsen hele feestprogramma's zijn uitge werkt en zelfs al afgelopen zyn voor de a.s. Jubileum- en Kroningsfeesten, blijft het hier in Venray stil en dopds. Weet U misschien de 'reden hiervan ORANJE-KLANT. Zo stil en doods is het nu niet bepaald. Het Oranje-Comité heeft reeds de nodige plannen gemaakt en aangezien daar de zegen van boven voor nodig is, öp het Gemeentehuis ingediend. Hoewel dat alweer een poosje ge leden is, is tot héden nog geen antwoord binnen. Het wachten is dus hierop. Mis schien en dit is een suggestie van óns, konden de vak- en standsorga nisaties ook eens iets in elkaar zetten. We hebben elders al gehoord van Jubileum weken, Huisvlytten- toonstellingen enz. Ook dit zal dan nog meewerken aan de verhoging der feestelijk heden De tveteéd tend DUITSLAND De toestand rond Berlijn is nog niet het minste opgeklaard, na de notas der Westerse mogendheden aan Mos kou. Het1 antwoord van Ruslar.d hierop was naast beledigend, zo vaag en verwarrënd, dat er niet de minste eer aan te behalen was. De beurt is nu weer aan de Westerse mogend heden, die nieuwe maatregelen zullen moeten verzinnen. En onderkussen brengen honderden vliegtuigen het voedsel voor de wereldstad Berlijn. „We hébben het recht in Berlijn te zyn en wy zullen er blijven", zie daar de zienswijze der Westerse ge allieerden, die druk confereren over de nieuwe zet van Rusland, die met grote fanfare heeft aangekondigd, dat het 100.ÓQ0 ton graan en andere levensmiddelen voor Berlyn beschik baar stelt/ maar alleen te koop met het 'nieuwe geld, dat in de Sovjet- zone in omloop, is. Ze vertellen er echter niet by dat ze al 75.000 ton achter zijn met leveren. Deze propaganda-stunt bewijst ech ter wel, dat de luchtbrug der geal lieerden toch op de Berlynse bevol king geweldig indruk gemaakt heeft, een indruk, die de Russen door bovengenoemde maatregel nu onge daan willen maken. Hoewel nóg niets duidt op krassere maatrégelen is het toch wel tekenend dat de Amerikanen reeds met super forten en snelle jagers naar Europa komen, de Engelsen hun militaire bezetting sterk uitbreiden en Frank rijk hemel en aarde beweegt, tegen beter weten in, om de Russen aan het confereren te krygen. Ook het feit dat de commandant der Amerikaanse bezettingszone Generaal Clay, naar Washington is ontboden om eens verslag uit te brengen over de toestand in Duits land en de buitengewone zitting van het Amerikaanse Congres op Maandag a.s., leggen er nogmaals sterk de nadruk op, dat het Westen niet wijken kan en zal. Desnoods zal ge weld gebruikt worden. Desnoods.... de vraag is óf de Russen het zover laten komen. PALESTINA De Joden en Arabieren hebben en dat is wel haar grootste succes geweest, zolang zij bestaat het „ultimatum" van de Veiligheidsraad aanvaard en de wapens officieel neer- Officieel en op papier, want onder tussen beschuldigd de een de ander van bestandsschendingen en leeft de strijd soms fel op. Sommige Arabische landen, specu lerende opdeoliebronnen in hun land, weigerden het bestand te er kennen, maar Amerika en ook Enge land, dat toch vroeger de Arabieren altijd voortrok, hebben duidelijk laten merken, dat het hun bittere ernst is en dat het bevel van de Veiligheids raad hun meer waard is op dit ogenblik als de oliebronnen. Maar al is de stryd nu stil gelegd een oplossing voor Palestina, voor de Joden en Arabieren moet nog steeds gezocht worden en dat zal voor de Veiligheidsraad wel een der grootste problemen worden, daar het jongste verleden wel duidelijk heeft laten zien, dat de Arabieren stellig vast houden aan hun oude rechten en niet van wijken willen weten. De vraag is nu of het mogelijk is juist deze zo ver te krygen dat zy de Joden vry laten komen m hun beloofde land. Tot heden is daar nog geen denken aan. De Arabieren hebben nog steeds eei\ troefkaart in handende olie bronnen en olie-leidingen in hun ge bied, die voor Amerika en Engeland zo machtig veel betekenen, en die troefkaart is nog steeds niet uitge ITALIË Na de moordaanslag op Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, heeft zyn plaatsvervanger het sein gegeven voor bloedige onlusten en stakingen. Hierdoor werd Italië een toneel van grote agitatie, bomaan slagen op spoorwegen alsook de be zetting van de fabrieken waren aan de orde van de dag. Treinen liepen niet meer, in ver schillende steden werd de staat van beleg afgekondigd, maar toch hebben de orde- en vredelievende elementen in Italië overwonnen en is de poging tot revolutie der communisten prac tisch mislukt. De regering de Gaspari hoeft echter een waarschuwing gehad, die niet mis te verstaan is. Wil zij de over winning bestendigen, die zy deze lente op de communisten behaalden, dan moet zy deze verstevigen, niet door eindeloze twisten met de com munisten, maar door eindelijk eens de sociale maatregelen uit te voeren, die zy reeds zo lang beloofd heeft en door het gebrek waarvan zo velen in de handen der communisten vallen. Nog teveel heersen op dat gebied middeleeuwse toestanden in dit zo ryke land. FRANKRIJK Frankryk is Maandag zyn zoveelste regeringscrisis begonnen na de be vrijding. Dit maal waren het weer partij-politieke consequenties die de regering Schumann ten val brachten en geheel Frankrijk ten val zullen brengen, indien niet eens de sterke man zal opstaan, die aan dit over dreven gedoè een einde maakt. Staking op staking, binnenlandse moeilijkheden met communisten, bui tenlandse moeilijkheden, dit alles heeft deze coalitieregering tot haar eigen grote verwondering overleefd en voor een besnoeiing van enkele milliarden francs van de militaire begroting is er een einde gekomen aan dit wisselvallig bestaan. De Gaulle, die met zyn Rassemble- ment nu een kans krijgt wanneer twee regeringen in Frankrijk een motie van wantrouwen hebben ge kregen moeten nieuwe verkiezingen gehouden worden, waarbij hy waar schijnlijk zal winnen is bereid om het bewind over te nemen. Het zal echter de vraag zijn of hy in staat is de wanorde gebracht door de party- regering ongedaan te maken? Frankrijk staakt en kent zyn rol niet, die het spelen moet in de internationale toestand. Kleinzielige partijpolitiek drijven het land in onderlinge ïuzies en maken het murw voor elke aanval van buitenaf. Van wereldmogendheid tot continentale mogendheid en tenslotte tot een land, dac nauwelijks meetelt, ziedaar de resultaten van een politiek, die het algemeen belang stelt achter de party. En West-Europa wacht op de leider, een rol die voor Frankrijk is weggelegd, maar die het zich niet waardig toont te dragen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Schouw der Wfcterlossingen Op 19 Augustus a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarlijkse schouw der waterlossingen worden gehouden. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zowel'de beken zelve als de toestand der oevers tot op anderhalve meter breedte. Struiken bomen, kribben, dammen enz. moeten worden verwijderd. Niettegenstaande daarop herhaal delijk is gewezen, blijven vele eige naren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hoge mate wordt belemmerd. De eigena ren zijn verplicht te zorgen, dat er voldoende ruimte overblijft; is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Ook langs de zy- beken liggen de afrasteringen veelal nog te kort by sloten. Deze moeten tot een meter worden terug gebracht. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbende er op gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900, zoals die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen proces verbaal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalatigen zullen worden ge reinigd en deze kosten onmiddellijk by dwangbevel zullen worden inge vorderd overeenkomstig de wet. Venray, 19 Juli 1948. Schouw der Waterlossingen De Burgemeester van Venray ves-'* tigt de aandacht op artikel 21 van het reglement op de Waterlossingen in deze Provincie o.m. luidende als volgt: Voor elke schouw zyn de onder houdsplichtigen verplicht: a. de waterlossingen tot op de bodem te zuiveren van onkruid, waterplanten, biezen, ruigte, bomen en struiken, alsmede van wortels en overhangende takken, die de geregel de waterafvoer belemmeren of bin nenkort zullen belemmeren; b. de oevers, waar deze zyn uit gezakt, ingestort 'of aangezand, te herstellen en voorts de aarde, welke in de waterlffssingen gevallen is, als mede de grint en zandplaten en al hetgeen de geregelde afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te ver wy deren; c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte. Het is verboden by die zuivering en ruiming het onkruid en andere voorwerpen in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de water lossingen te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor de water afvoer hinderlijke zaken, daaruii opge haald en op de wederzijdse oevers op een afstand van minstens een meter van de waterlossingen worden neer gelegd en weggevoerd. Venray, 19 Juli 1948. Schouw der Waterlossingen De Burgemeester van Venray ves tigt de aandacht op artikel 39 van het Reglement op de Waterlossingen in Limburg. Hierby is verboden: a. binnen dë afstand van 1 meter, gemeten uit de uiterste rand ener waterlossing, woon- of andere huizen, getimmerten of muren daar te stel len; b. binnen dezelfde afstand (dus binnen een meter) hagen langs de waterlossingen te planten; c. binnen de afstand van ander halve meter, gemeten als boven bo men of struikhout te planten, waar onder begrepen niet geschoren of opgaande hagen; d. binnen de afstand als voormeld, aarde, zand, grind, puin en mesthopen langs de waterlossingen te leggen of te hebben; e. vaartuigen, bomen, hout, vlas, as, puin of andere voorwerpen van dien aard in de waterlossingen te leggen of te hebben. De waterlossingèn op enigerlei wijze te vernauwen of te veron- d iepen. Terwyl volgens artikel 38 sub f in de watQrlossingen geen dammen, krib, bat of andere stroomkerende of oeververdedigende werken mogen worden aangebracht. Venray, 19 Juli 1948. DIENSTPLICHT Aanvraag om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige lichting 1910. De Burgemeester van Venray maakt het volgende bekend: Het is mogelyk een deel van de ingeschrevenen voor de dienstplicht van de lichting 1949 in verband met de mindere mate van geschiktheid voor de taak, welke hun op grond van het gehouden onderzoek in het ltger zou moeten worden toegewezen, in gewone tyden buiten oproeping te laten, door hen te bestemmen tot buitengewoon dienstplichtige. By de aanwijzing van bovenbedoel de ingeschrevenen die voor bestem ming tot buitengewoon dienstplich tige in aanmerking kunnen komen, is de omstandigheid dat reeds twee broeders dienen of gediend hebben, van invloed. Dit wil dus niet zeggen, dat iedere ingeschrevene van wie twee broeders dienen of gediend hebben, voor bestemming tot buiten gewoon dienstplichtige in aanmerking komt. Degeen, die een aanvraag in dient, moet er derhalve rekening mede houden, dat bii toch als gewoon dienstplichtige kan worden opgeroe pen. Van hen, die reeds zyn ingelijfd of een oproeping ter inlijving hebben ontvangen, kan geen aanvraag in behandeling worden genomen, omdat te hunnen aanzien vanzelfsprekend bij het gehouden onderzoek voor de hun toegedachte taak in het leger geen mindere mate van geschiktheid is gebleken. Om te kunnen mededingen naar bestemming tot buitengewoon dienst plichtige moet de ingeschrevene ten minste twee broeders hebben of ge had hebben, die dienen óf gediend hebben bydé landmacht, bij de zee macht of by de overzeese strijdmacht. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 31 October 1948: a. tenminste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest; c. in het genot van militair pen- sioon is gesteld; d. gedurende zyn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. Onder broeders worden verstaan

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1