Aardappelen Allerlei naar Ebberink wui deze week Vloerlak. niet mee accoord en besloot Europa het volle pond te geven. Een commissie van Huis en Senaat heeft toen om uit de impasse te geraken het verschil by na gehal veerd en President Truman gemach tigd de 6030 millioen dollar voor een periode van 15 maanden in 1 jaar uit te geven als hy dat wenselijk acht. Zo is dus deze waardevolle hulp - voor Europa gered en zal ook Neder land dat reeds voor 33 millioen kreeg toegewezen niet bevreesd behoeven te zyn. Intussen zyn ook andere, voor Europa gewichtige beslissingen, ge nomen. Zo heeft Amerika onder meer de bepaling laten vervallen in de voor waarden, waaronder de Marshall hulp verleend werd, dat devaluatie van het geld op bevel van Amerika gebeuren moest. Verder schijnt het, dat binnenkort de Westerse landen zullen onderhan delen over de mogelijkheid van militaire steunverlening aan Frank rijk, dat hiervoor het meest gevraagd heeft en de rest van de landen. Tussen dat alles door zijn de voor- werkiezingen voor het presidentschap in volle gang en op echt Amerikaan se wijze. Al is men het er nog niet eens wie de nieuwe president zal worden, over de te voeren buitenlandse poli ties; daarentegen zyn de grootste partijen het - roerend eens en dit is te meer een waarschuwing aan Rus- land, dat misschien gedacht heeft uit deze presidentsverkiezing nog munt te kunnen slaan. FRANKRIJK. Frankrijk is een eigenaardig land, maar ook gevaarlijk. Toen vorige week de regering ternauwernood met enkele stemmen meerderheid de be sluiten van de Londense conferentie er door gekregen had, kwam er een ander chapiter op de agenda: de stakingen te Clermond Ferrand. Het begin was een fietsenband. De grote rubberfabrieken aldaar gaven aan hun arbeiders iedere maand een fietsenband, die prompt verkocht werd op de zwarte markt. Dan kwamen de fietsenbanden van de bon, waren overal genoeg te krij gen en de welkome aanvulling van het loon verdween daarmee. De communisten grepen dat aan als loonsverlaging en gingen in sta king. Hele veldslagen werden ge leverd. Politiemannen weiden blind door het gooien met bijtende zuren. Stakers sneuvelden. Kortom een burgeroorlog in het klein ontstond. Andere plaatsen zooals Parijs volg- don èh in een minimum van tyd lag het werk in vele fabrieken stil. In de Senaat kwam het zelfs tot vechtpartijen en verschillende af_ vaardigden zaten elkander in het haar en de vergaderzaal moest ont ruimd worden. Na anderhalve week is de zaak weer gezond. De arbeiders zijn al heel weinig met de stading opge schoten, daar geen loonsverhoging is gegeven. De regering, die alweer met hangen en wurgen in het zadel is blijven zitten, heeft beterschap be loofd, maar de economische positie van de Franse franc zal geen grote sprongen, zelfs geen kleine kunneri verdragen. Millioenen francs zyn weer naar de maan, honderden voor hun leven ongelukkig, maar de communistische partij heeft haar zin weer gehad en de Franse regering tobt flaar het volgende critieke punt: de toestand in Indo-China; waar Frankrijk nog voor groter moeilijkheden zit als wy in Indonesië. Maar zij is er al berucht om, de overwinning op. het nippertje te halen en ook hier zal zy haar zin in kunnen doordrijven. Blijkens cyfers van de proefinven- tarisatie voor de oogst van consumptie aardappelen kan, behoudens misoogst door ziekten, weersomstandigheden of insectenplaag, waarvoor de kansen steeds kleiner worden, een opbrengst van 1.266.000 ton klei aardappelen verwacht worden en van 945.000 ton zandaardappelen. Op de klei werden 64.000 ha, op het zand 65.00 ha consumptie-aardappelen gepoot, hetgeen, in vergelijking met vorige jaren, opnieuw een uitbreiding betekent. Ervaren lieden hebben uitgerekend, dat driekwart van de Nederlanders drie kilogram kleiaardappelen per week eten, ofwel in totaal 1.170.000 ton, de rest eet 31/, kg zandaard appelen per week tot een totaal van 455.000 ton. In totaal consumeert ons volk dus 1.625.000 ton aardappelen, zodat van de oogst 595.000 ton kan overblijven voor de export. Het kwantum zandaardappelen, dat overblijft is het grootst, n.l. 499.000 ton. Men vreest bovendien, dat de export niet zo denderend zal zijn. Weliswaar zyn reeds enige be langrijke contracten, o.m. met Enge land afgesloten, doch het gehele over schot is nog niet verk^pht. In landbouwkringen op zandgronden hoopt men voorts op vergunning om grotere hoeveelheden aardappelen aan het vee te mogen opvoederen. Men speculeert zelfs op uitbreiding van de varkensstapel en ziet in hot vrij geven van fokzeugen hiervoor een gunstig teken. In 1947 werd ongeveer 126.000 ton consumptie-aardappelen uitgevoerd, in 1939 ruim 115.000 ton. De Stichting voor de Landbouw en de handel hebben een voorstel inge diend by het Bedrijfschap voor Aard appelen, waarin wordt aangedrongen op het vaststellen van een minimum garantieprijs voor de aardappelen, de opheffing van het veevoederverbod en bevordering van de export. Naar de mening van de akkerbouw commissie van de Stichting heeft geen enkele consument het recht aard appelen te eten beneden de kostprijs voor de boer.. Een zeer lage prijs zal er trouwens toe leiden, dat de boeren het volgende jaar minder aardappelen verbouwen, hetgeen bij vrije prijs vorming dan weer verhoging der prijzen tot gevolg zal hebben. Te lage prijzen bij deze oogst zullen dan hogere prijzen bij de volgende oogst kunnen veroorzaken. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw zal aan de over heid voorstellen, een minimumprys- garantie te geven. Indien de overheid deze niet wenst, zal hot hoofdbestuur machtiging vra gen tot het vormen van een fonds. Indien de overheid ook hieraan geen medewerking verleent, zal het hoofd bestuur zich genoodzaakt zien aan de boeren de raad te geven, in het vol gend teeltplan slechts weinig aard appelen op te nemen, indien de uit komsten niet voldoende zijn. Mocht dit tot gevolg hebben, dat de regering het volgend jaar te kampen heeft meteen gebrek aan aardappelen, dan zal zy dit niet het bedrijfsleven kunnen verwijten. Dit heeft voldoende voorstellen gedaan om te komen tot een behoorlijke aardappeloogst tegen redelijke pryzeD, zegt de Stichting. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan- dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat van Maandag 21 Juni a.s. tot en met 5 Juli a.s. ter gemeentesecretarie dezer gemeente, Afdeling I, kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken betreffende de onteigening door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw van een aantal per celen ten name van de gemeente Venray en ten behoeve van het Her bouwplan (Hofstraat, Eindetraat, Schoolstraat, Mers9Joseweg, Hense- niusplein, Grotestraat, Draalstraat, Oude Oostrumseweg, Patersstraat, Henseniusstraat,Langstraat en Leeuw- straat): a. een aanzegging van het genoem de College; b. een lijst, waarop de onteigende percelen zyn vermeld; c. een kaart, waarop de onteigen de percelen zijn aangeduid. Venray, 18 Juni 1948. De Burgemeester der gemeente Venray brengt .ter algemene kennis, dat van Maandag 21 Juni tot en met 5 Juli a.s. ter gemeente-secretarie dezer gemeente, Afdeling I kosteloos ter inzage liggen de navolgende stuk ken betreffende de onteigening door het College van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw van een perceel en'enigeperceelsgedeel ten ten name van de gemeente Ven ray en ten behoeve van het Herbouw plan (Draalstraat, Kolk weg, Paters straat, Henseniusstraat en School straat): a. een aanzegging van het genoem de College; b. een lyst, waarop hot onteigen de perceei en- de perceelsge deelten zyn vermeld; c. een kaart, waarop het onteigen de perceel en de perceelsge deelten zyn aangeduid. Venray, 18 Juni 1948. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Materialen Peelplan Zuid. Aangezien gebleken is, dat mede als gevolg van de oorlogsomstandig heden, diverse materialen, afkomstig van de ontginning Peelplan Zuid, zoals smalpoor, kipwagens, wissels, draaischijven, kruiwagens, kruiplan ken, schuilketen enz. in handen van particulieren zyn geraakt en deze verzuimd hebben deze materialen ter bestemder plaatse terug te bezorgen, wordt hiermede bekend gemaakt, dat eenieder, die dergelijke materialen onderzijn berusting heeft, of op wiens eigendom zich dergelijke ma terialen bevinden, verplicht is daar van vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen ten kantore van gemeentewerken. Deze verplichting geldt ook voor hen, die deze materialen onder zich hebben gekregen door huur, hetzij rechtstreeks van de gemeente, hetzy door middel van de N.V. Groutmy, aangezien alle verhuringen van ma terialen geacht worden ingaande 1 Juli a.s. te zijn vervallen. Tegen ieder, by wie na die datum iets van bovenbedoeld materiaal wordt aangetroffen, zonder dat hij in h9t bezit is van een nieuw geldig huurcontract, zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Venray, 15 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders van Venray, Burgemeester, Mr. A. H. M. JANSSEN Secretaris, H. VCRST Examens Ziekenyerpteging By de op 21 Juni gehouden over gangsexamens Ziekenverpleging di ploma B, in de Psychiatrische In richting St. Servatius te Venray, slaagden voor het 1ste gedeelte: Adrianus J. Aerts; Franciscus A. Ahout; Wilhelmus M Bran je; Johannes G. Grutzen; Hendricus C. Cuppen; Eerw. Broeder Rubentius; Imre Far- kas; Gerardus F. van Gastel; Eerw Broedey Emarus; Leonardus H. Mul lenders; Hendrik H. v.d. Riet. Voor het 2e overgangsexamen Eerw. Broeder Gildericus; Gerardus J. van Krey; Johannes W. van Lank- veld; Eerw. Broeder Rodigus; Eerw. Broeder Rodigus; Eerw. Broeder Ar- temius. Insluiting van goederen in brieven. Op de postkantoren worden meer malen brieven voor het buitenland, in het bijzonder voor Duitsland, aan getroffen, welke in strijd met de uitvoerbepalingen goederen, voorna melijk koffie, thee, tabak e.d. inhou den en daarom aan de afzenders moeten werden teruggezonden. In verband hiermede wordt de aandacht van het publiek nadrukke lijk gevestigd op het verbod tot in sluiting van goederen in brieven voor het buitenland. Geslaagd. Voor het examen Gemeente-Admi nistratie G.A.I. slaagde të 's.Graven- hage de heer A. Janssen, adj. com mies ter Secretarie alhier. Gevonden: plastic ceintuur, Leunseweg 5. Pater Ariaens terug. Pater J. Ariaens, hoofd van de Prefectuur van Soekaboemi, keert Zondag per K.L.M. na een verblijf van 15 jaren in de Missie in het vaderland terug. Maandag iioopt Z.Ew. in Venray te arriveren. TERUG VAN ROME. Woensdag keerden moe maar zeer voldaan van de prachtige reis de Rome-pelgrims van de Derde Orde terug in Venray. De heiligdommen in Assisiö en vele andere plaatsen werden bezocht en tenslotte Rome zelf. We troffen in de L'Osservatore Romano het bl£#d van Vaticaan stad het volgende aan: Heden Donderdag 17 Juni, heeft de H. Vad6r in audiëntie ontvangen 70 Nederlandse pelgrims van de Derde Orde- van St. Franciscus, welke onder leiding stonden van Z.E. Pater Theodulus Derks, o.fm. en die afkomstig waren uit Maas tricht. Weert en Venray. Zy wil den hun bezoek aan de Francis- kaansche Heiligdommen van Italië besluiten met een betuiging van huu kinderlijke aanhankelijkheid aan de Opperpriester. Zijn Heiligheid onderhield zich vriendelijk met heli in de troon zaal en stelde iedereen in de ge legenheid Zyn hand te kussen en gaf tenslotte aan allen van ganser harte Zijn Zegen. BITTERE CACAO De Limburgiapers weet te melden, dat verschillende kloosters in Lim burg, waaronder ook te Venray, de dupe geworden zijn van een groot scheepse oplichterstruc. Er werd zgn. in beslag genomen „Cacao D.M." verkocht a f 2.40 per kg die by een nauwkeuiige analys bestond uit ge malen cacaodoppen voor eon waarde van f 0.35 per kilo. De oplichters zijn nu achterhaald en het bleek, dat de zaak vlot ging. De chocolade zal dus tamelijk bitter geweest zyn. Ook in Brabant zyn verschillende slachtoffers gevallen. De hoofdcommissaris van Amsterdam verzoekt om nadere inlichtingen. HIOOlï-Nieuws „1M WEISZEN RöSSL" Welke rechtgeaarde Veniayenaar heeft niet als kind gespeeld op de ber£ van Drikus Willems. De speel tuin is echter verdwenen, maar het natuurschoon bleef; het mooiste plekje natuur van Venray. Het moet een goede gedachte ge weest zijn, die dit plekje tot natuur- theater bestemde en velen hebben het vorig jaar bij het Odaspel genoten van de rust en de intimiteit, die de omgeving als ideale omlijsting van een openluchtspel ons biedt. Het theater is intussen weer ver beterd en Hioob heeft voor de uit voeringen van „lm Weiszen Röss!" de beschikking gekregen over mooie tribunes. De omstandigheid, dat de voorstel lingen dit jaar bij avond en gedeelte lijk met kunstverlichting zullen plaats hebben, zal "de schoonheid van het geheel zeker ten goede komen. Naar het zich laat aanzien zal het op den berg opgerichte Hotel „liet Witte Paard" zyn- gasten uitstekend ontvangen. Dat er goed spul geschon ken wordt voor weinig geld is by voorbaat gegarandeerd. Tot ziens „lm Weiszon Rössl". RODE KRUIS afil. VENRAY. Zoals vele wel in de afgelopen week via radio en pers zullen vernomen hebbon, is er op hot Ne derlandse volk een beroep gedaan om het Ned. Rode Kruis in haai; streven te steunen. Overal in de lande is er dan uok een beroep gedaan en als de voor tekenen niec bedriegen, is dit niet te vergeefs geweest en heeft de bevol king blijk gegeven het werk van het Ned. Rode Kruis te waarderen. Velen zullen zich eveneens hebben afgevraagd waarom in Venray niets is gemerkt van deze landelijke actie. Het bestuur van de pl. afd. Venray had echter gezien de actie van enige maanden geleden van het Hoofdbestuur het advies ontvangen aan deze actie niet deel te nemen. Natuurlijk staat het echter thans nog vrij, om bijzondere giften te doen toekomen bij de penningmeester, Stationsweg 10. Ook kan men van het geblokkeerde geld hiervan over maken. De afd. Venray bestaat thans uit circa 700 leden. Dit is, gezien de onbekendheid van het werk der ver eniging in Venray en de omstandig heden waaronder deze actie werd gevoerd, succesvol te noemen. Door het vertrek yan Dr. Ooster- baan naar Indiö is er een weinig vertraging gekomen in de opleiding van de diverse colonne's. Thans kan echter worden medegedeeld, dat Dr. Janssen zich bereid heeft vemlaard als colonneleider op te treden, zodat spoedig met de opleiding begonnen kan worden. Jonge mannen, die gaarne deze Rode Kruis-cursussen willen volgen, kunnen zich vanaf heden opgeven by het Secretariaat, Hofstraat 2. Aanbestedingen. Te Maashees werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer Keuten aldaar. De uitslag was als volgt: Fa. Nelissen, Venray f 34777.— P. Koenen, Holthees f 33900.— J; Verhoeven, Venray f 33509.— Aan laagste inschi ijver gegund. Voor rekening van den heer H. J. Gelden te Maashees werd aanbe steed het bouwen van een woonhuis aldaar. De uitslag was als volgt: Klein Schiphorst. Maashees f 21411.— J. Verhoeven, Venray f 19998.— Aan de laagste inschrijver gegiftid. Voor rekening van Gebr. Hoede- maeckers a.d. Langstraat te Venray werd aanbesteed het verbouwen van hun pand. Uitslag als volgt: Gebr Oiidenhoven f 18734.— J. Verhoeven f 18234.— van den Anker f 17689.— Paardenrennen Vorige week hebben w(j vermeld, dat de paardenrennen, georganiseerd door de Ruiterciub „Ons Genoegen" op Zondag 18 Juli zou plaatshebben. Gebleken is, dat dit internationaal concours niet op die datum, maar op Zondag 22 Augustus plaats heeft. Paardensportliefhebbers gelieve dus hiervan notitie te nem.n. t INDUSTRIE In het jaarverslag van het Rijks arbeidsbureau in Den Haag, staat by veel ander schoons ook nog vermeld, dat deze plaats èn door ligging èn door arbeidsreserve uitermate ge schikt is voor industrie-vestiging. Een aardige reclame. Als de fabri kanten nu maar happen willen Romen eu hagen snoeien! Misschien is het U ook opgevallen, dat de bomen op 't Henseniusplein opvallend goed in hot blad zitten, vooral onder er. langs de stammen, die reeds bedenkelijke vormen aan nemen. En misschien hebt U dat ook ge zien op de Leunseweg, ware kanjers zyn het daar, de ongesnoeide bomen'. En hebt U dan nooit de voor schriften gelezen van de gemeente, hoe en wanneer hagen gesnoeid moeten worden volgens het Prov. Wegenreglement En hebt U nu ook in de gaten, hoe de gemeeete het zelf doet? Romle vau Limburg en M.P.M.-koers. Vorige week Zondag werd de Ronde van Limburg vei reden. Daar moet U dan onder verstaan, dat boven Roer mond geen Limburg meer ligt, want niemand die daar ook maar wat gezien heeft van deze ronde. Zo zal op 5 September de Maas- Peel-Myn-koers verreden worden en vorig jaar had de Parel der Peel te slechte wegen, maar wedden, dat we ze dit jaar ook niet zien, al zyn de wegen nu prima in orde. De heren organisators zijn wel erg ongelukkig in het namen vinden I Handboogsport. Op de Doelen van „Diana" heeft j.l. Zondag het jaarlijks konings- schieten plaats gehad. Er werd sterk gekampt om dezen titel. Het mocht de heer P. Willems weer gelukken met 112 punten het koningschap voor het twede jaar te behalen. „Diana", dat deelnam aan het Nationaal Concours te Ommel-Asten behaalde aldaar de 4do piys. Paardensport. Op het Kringconcours te Bergen werden Zondag de navolgende prijzen behaald door clubs uit Venray: Dressuur A.: 1. Peeidraver, Yssel- steyn; 3. Eendracht, Castenray. B.: 1. Leunen; 2. Venray. C.: 1. Oostrum; 3. Leunen. Springen licht; 1. H. Wismans, Castenray; 5. M. Rongen, Oirlo; 9. G. Claassens, Castenray. Individueel dressuur: 2. Philipsen, Oirlo; 3. vd. Weyer, Ysselsteyn. Rennen LTP: 3. J. Verschuren, Leunen; 5. J. Arts, Merselo. Harddraven LBT: 2. G. van Dyck, Leunen; 3. W. van Well, Venray. Patrouillespringon; 1, Castenray 3. Ysselsteyn. P.D.Y. „De Zwaluw" Zondag 20 Juni werd een wedvlucht gehouden met oude en jarige döiven vanaf Noyon, Los 6.50 uur. OUDE DUIVEN Aankomst eerste duif 11.12.27 uur, laatste duif 11.49.46 uur; G. Janssen 4, 5; P. Janssen K 2; H. Strijbosch 3; L. Coopmans 6; J. Kusters 7; Servaas 8; M. Lemmens uverduif. JARIGE DUIVEN Aankomst eerste duif 11.25.50 uur, laatste duif 11.59.52 uur. H. Henekens 1,9, 38; P.Janssen Gr 2; P. Kersten 3; J. Bastiaans 4; P. Willems 5, 12; II. Vermeulen 6, 14, 22; A. Smits 7, 11, 27, 37; J. Aarts 8, 25, 28, 29, 36; P. v. d. Heidon 10; J. Thissen 13; M. Tonen 15; P. Strijbosch 16, 18, 30; M. Poels 17; H. van As 19; M Keyzers 20; P. Swaghofer21; Jac. Verstegen 23; P. Janssen K 24,34; G. Janssen 26; Joh. Janssen 31; Servaas 32, 33; M. Franken 35; H. Hermans 39; M. Duif 40; J. van Lonken 41; J. v. Houdt 42; L. v.d. Pasch 43; P.v.d. Laar overduif. Zangvereniging te Castenray Verleden week werd alhier 'n zang vereniging opgericht. Dat er reeds veel belangstelling voor deze vereniging bestaat, blykt wel uit het feit, dat reeds 45 personen zich als lid hebben opgegeven. In de oprichtingsvergadering werd het volgende voorlopig bestuur ge kozen H. Vollebergli, voorzitter; P. Philipsen, J. Kuypers, P. J. Maes en J. Rambags; Directeur: H. Kuypers; Secretaris: Th. Willemsen. Engelbert Janssen f Weer zal een soldaat uit Venray niet meer terugkeren in zijn geboorte dorp, maar eigens ver in Indiö staat een nieuw wit kruisje met zijn naam, „Engelbert Janssen". Vol goede moed en. spanning om het onverwachte avontuur, is hy ge gaan, zeven maanden terug. Vol goede moed waren zyn brieven naar thuis, naar vrienden en kennis sen. En plotseling met een ongeluk, -- men vermoedt by de overval op de exprestrein Batavia—Bandoeng, by Poerwakarto, waarby tien doden en tien gewonden zyn gevallen is dat jonge bloeiende leven heen gegaan, is abrupt afgesneden ora over te gaan naar een beter, nieuw leven, waar geen strijd is en geen heimwee. Bitter is zulk een kort bericht voor zyn nabestaanden, maar een troost mag het voor hen zyn, dat Venray hun zoon en broer niet mag en niet zal "ergeten. Want ook zyr. leven is gegeven in dienst van het vaderland, voor ons allen. 8.V.V.-NIEUWS Zondag a.s. komt„Rosmalen hier met het eerste en tweede elftal, beiden sterke ploegen, waaraan wij voor enkele weken terug in Rosmalen zelf, do^handen vol hadden. Deze wedstrijd zal voor Venray zeer interessant zijn, daar de nieuwe trainer nu ongeveer weet wat het spelers- materiaal is en met de opstelling daarmede rekening is gehouden. Voeg daarbij het feit, dat dit de laatste wedstrijd van het seizoen is, dan zjil het ongetwijfeld druk worden aan de Oostsingel. Herdenking Pastoor Jacobs te Deurne Op 1 Aug. a.s. zal h,et 300 jaar ge leden zijn, dat Pastoor Jacobs te Deurne overleden is. Tijdens de Reformatie werd de kerk te Deurne gesloten, waarop Pastoor Jacobs een hulpkerk bouwde in de Peel naby de Crayenhut, op Limburgse grond, op dezelfde plek waar thans nog het kruisbeeld staat. Hier moesten de gelovigen uit Deurne en omgeving drie jaren lang hun godsdienstplichten vervullen en niet te Venlo, zoals het Dagblad van Noord-Limb. vermeld. Bereids is een comité opgericht om deze herdenkingsplechtigheid op waar dige wyze te vieren. Onbestelbare pakketten In Nederlaiiils-Indië De Ned -Indische postadministratie deelt mede, dat het nog herhaaldelijk voorkomt, dat d6 afzenders van post pakketten in Nederland naar Indië verzuimen op de adreskaarten aan te geven, hoe in geval van onbestelbaar heid moet worden gehandeld. Verzocht wordt hieraan de nodige aandacht te schenken. Bustehouders diverse modellen Jarretelles prima kwaliteit Jarretellegordels geheel elastiek Het voornaamste 25 NIEUWE TEXTIEL PUNTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 25 punten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vyf als extra beschikbaarstelling zyn te bo schouwen. Met ingang van 1 Juli a.s. worden geldig do bonnen gemerkt: textiel K 5 punten, textiel K reserve 10 pt., textiel L 1 punt en textiel M 1 pt. De overige bonnen zijn voorlopig niet aangewezen voor aankoop van textielgoederon. Zware hagel val. Te Arcen en omgeving is Dmsdag veel schade aangericht door een hagelbui, vooral de tuingewassen werden vernield. Als na liet bal de gasten..» Te Eysden kregen Zondagnacht een Belg en een Pool na een bal ruzie om een Hollands meisje. De Pool, die telkens weer opdrong, werd door een politieman neergeschoten. De marechaussee de Ven, geboor tig uit Swalmen, werd toen hy assis tentie wilde verlenen, door enige Polen aangevallen. Hy kreeg enige slagen met een stoel op zyn hoofd en overleed spoedig daarna. Nienwe bonnen voor werkkleding De bonnen voor werkkleding H5 en L5 zyn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Bussen prima Glans Lakverf alle kleuren, verbeterde kwaliteit, hoge glans, sneldrogend. Alle sporten Schilderskwasten en Penselen, Celluloid Deurplaten, Wa terverf, Gips, Zoutzuur, Ammoniak, Spiritus, Creoline, Carbolineum bruin en groen, Terpentijn, Gasoline, Was benzine, enz. enz. volop verkrijgbaar by Schildersbedr. F. W. HENDRIKS Af Langstraat IN IEDER HANDJE ÉÉN Diit brengt een kind in veF- rukldng: in ieder handje een zuurtje, aliebei even lekker en verleidelijk. Zó lekker en ver leidelijk dat ze maar allebei tegelijk in de*montl worden ge stopt! De Gruyter heeft deze week zuurtjesweekeen enorme sor tering verschillende vruchten- smaken, waarvan er véél in een ons gaan. Het kan dus deze week: zelfs in ieder handje t wee Trouwens wat de snoepbon be treftU zult Uw ogen niet ge loven zoveel keuze De Gruyter hecfl: gevulde bonbons, choco lade en versnaperingen in méér dan 20 soorten. Van 25 Juni t/in I^Juli 100 gram zuurtjes naara keuze vaa 20 voor 15 cent! 817 Slachtoffer overleden. In de bossen nabij de Kleine Heidé1 te Venlo werd een gewonde Duitser, bewusteloos gevonden. Overgebracht naar het ziekenhuis, is hy aldaar overleden, zonder r.og bij kennis te' zijn geweest. De politie onderzoekt- het geval. Oorlogsslachtoffers ontevreden* Het hoofdbestuur van de landelykei federatie van stichtingen oorlogsslacht offers heeft, te Nijmegen vergaderd onder leiding van de heer Koops uit Venlo. Afgevaardigden van stichtingen uit alle delen van het land waren aan wezig. Er heerste in deze vergadering grote ontevredenheid over hot uit blijven van de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der oorlogs schadevergoeding. Tenslotte werd met algemene stem men een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur er- o.a. zijn grote spyt over uitspreekt, dat het in Jan. j.l. ingédiende wetsontwerp voor de oorlogsschadevergoeding nog steeds niet in openbare behandeling is ge nomen. Door dit uitstel wordt de» nood onder een grote groep oorlogs slachtoffers steeds nijpender. Do federatie dringt daarom met de meeste klem erop aan dat het wets ontwerp vooiTang zal krijgen in de> nieuwe zittingsperiode der Staten- Generaal. Het bestuur zou deze motie ter kennis brengen van de Staten Generaal. Nog steeds clandestiene slachtingen. Dat het clandestien slachten en verhandelen van vlees nog steeds streng gecontroleerd wordt, onder vonden een slager uit Naarden en zyn personeel. Terwijl eerstgenoemde in voorarrest zat, werden twee van zijn knechts op heterdaad betrapt bij het slachten van een varken. Het vlees en bovendien een partij ge smolten vet werd in beslag genomen, 3 weken nadat de slager% in vryheid was gesteld, werd opnieuw een clan destien geslacht varken v^an 170 kg. in de slagerij aangetroffen. Ditmaal werd by veroordeeld tot 3 maanden rijkswerkinrichting, terwijl zyn leverancier 2 maanden kreeg. In Tilburg kreeg een slagersknecht procesverbaal wegens clandestien slachten by een boer. De betrokken boer bekende, dat hy reeds een 20- tal runderen had laten slachten. Procesverbaal werd tegen 17 personen, waarby 4 In Den Helder reed een auto met gedoolde lichten door het stopsein, waardoor het nummer niet kon wor den opgenomen. Een achtervolging word ingezet en de aanhouding bracht 2 geslachte varkens op. By nader onckrzoek kon eén derde varken in beslag genomen worden. Te Stadskanaal liep een zoon van een slager procesverbaal op, toen hy met een andere slager betrapt weid op het clandestien slachten van een koe. De koe was voor f 500 gekocht van oen veehandelaar. In Surhuizum werden 6 personen gearresteerd wegens invoeren en verhandelen van 3 motorfietsen uit Duitsland. Inbeslagname en proces verbaal volgde. Tevens kwam aan 't licht, dat een hunner 100 kilo rund vlees en een varken van 250 kg. had gekocht zonder vergunning. Later bleek ook nog dat door de- zellden 5 koeien frauduleus waren geslacht. In Eersel werden 35 .kg. ham in beslag genomen, 4 varkens en 1 kalf clandestien waren geslacht. Te Middelburg werd een onder wijzeres bekeurd, die 8 ongeregi streerde schapen en 4 lammeren in haar tuin hield. Te Grave werd .proces opgemaakt wegens ongedekt vervoer van 7 schapen. Op Zondag deden ambtenaren een inval op een boerderij te Heythuizen. ROND EEN KERKJE. Middelaar draagt een ganse ge schiedenis mee de jaren door. Acht, negen eeuwen geleden bouwde men er reeds een kapelletje, op de plaats waar later een kerkje kwam staan. Op een heuvel, een terp, om het te beschermen tegen de vloed van de Maas, die in speelse buien vroeger nogal eens graag ver het land op kroop. Er* omheen werd wel eens strijd geleverd, al schakelen we de slag op de Mookerhei welwillend uit maar dat was in die oude dagen meer gemoedelijk handwerk en van weinig formaat. In ieder geval bewaarde de Middelaarse grond geen krasse ornamenten van stryd en

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2