STICHTING 40-45 De parade WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ned. Credietbank bijk. Venray bestaat 25 jaren. Muziekfeest in 't Peelland. TOEWIJDING van het huisgezin 3e RONDE van Venray De uieteêd tónd Zaterdag 26 Juni 1948 No. 26 Negen en Zestigste Jaargang Druk' en Uitgave Firma van den Munckkof Drukkerij - Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. „Weer wil de ziel zich hechten aan 's werelds valse schijn 't Blijft een voortdurend vechten altijd bereid*te zijn" JAAP SICHINGA (tussen muur en geweerloop) Wij hebben in de drie achter ons liggende weken, in 3 artikelen U een beeld gegeven uit het leven en.... sterven van mensen uit het verzet. Zij waren mensen zoals gij 'en ik, met dezelfde drang naar het leven en vrijheid. Niemand dwong hen, hun leven en bezit te wagen voor Uw vrijheid, voor het behoud der zedelijke waarden van ons volk. Zy deden het toch, omdat hun gevoel voor recht en rechtvaar digheid zó groot was, dat zij een voudig niet anders konden handelen. En Nederland werd bevrijd, mede dank zij hun offers. Toen wii bevrijd waren, stormden de na-oorlogse problemen op ons aan, zjj stormden door onze gedachten en sleepten alles wat niet met'weder opbouw ce maken had met zich mede. En diegenen, by wie dit niet het ge val was, wierpen zich op de zuivering en berechting en eisten voor hen die fout geweest waren de uiterste recht vaardigheid, met het gevolg,- dat de rechtvaardigheid voor hen die vielen, danig in bet gedrang kwam. En in 4500 gezinnen heerste rouw, betaald voor onze vrijheid. Wij echter werkten en werken voort aan onze verwoeste huizen en bouwen op wat door een gewetenloze vijand werd vernield. Is er in deze jachtende sfeer dan niet een ogenblik tyd te denken aan hen, die het mogelijk maakten, dat wij weer vry kunnen leven, denken, aan hen, die het mo gelijk maakten, dat wij weer vrij kunnen leven, denken, spreken en handelen in ons dierbaar landje? Venrayse mensen, vindt gij het zelf nu wel juist, dat dit alles zo maar doorgaat Vindt gy het wel juist, dat het ge hele jaar door nauwelijks gedacht wordt aan de kinderen, vrouwen en moeders van hen die hun leven gaven voor Uw kinderen, vrouwen en moeders 4500 gezinnen van gemartelde, ge pijnigde, vermoorde verzetsmensen, mannen en vrouwen, bleven er r.a de bevrijding in behoeftig omstandig heden achter, peseft gy het lee'd, het leed, het verdriet, dat hier geleden wordt? Voelt gy aan de zorgen, waarmede deze gezinnen week in week uit te kampen hebben Venrayse mensen, wij zouden het ieder van U persoonlijk willen vragen. Vindt gij het juist, dat de moeder - van de grootste Limburgse verzets held (de piëteit gebiedt, dat wy zijn naam verzwijgen) na de bevrijding in haar onderhoud moest voorzien, met stoppen en naaien Gij gelooft het niet Voor werkelijk belangstellenden stellen - wij onze gegevens beschikbaar. Deze Limburgse prachtkerel stierf te Vught voor het vuurpeloton, na eerst met luider stem te hebben ge beden voor hen die hem gingen ver moorden. Gy' gelooft het niet? Laat het U dan vertellen door hen die in de naast gelegen cel zaten op gesloten. Dit is er één, zo zijn er honderden. Wat dóen WIJ voor hun gezinnen Och, ik weet het wel, voor velen van U is ook deze tijd moeilijk. Maar is het teveel gevraagd éénmaal per jaar, de nabestaanden dezer helden te steunen door Uw offer? Zy gaven alles, geeft U iets. Dikwijls hebben wij ons afgevraagd, is het nu beslist noodzakelijk, dat ieder jaar opnieuw een collectant Uw offer komt vragen Waarom Waarom kan dat nu eens niet spontaan gaan Uw offer stijgt daardoor.in waarde Ja zeker, Venrayse mensen wii komen weer bedelen, zoals velen van U het zullen noemen. Wy noemen het echter anders. Wij zullen U in de gelegenheid stellen het U gemak kelijk te maken een gedeelte van Uw ereschuld in te. lossen Wy menen, dat dit voor 'U niet zo maar een gift is. Neen, dit moet voor U een welkome gelegenheid zyn,Uw dankbaarheid te tonen jegens diegenen die voor U, voor my, hun leven gaven. Hoe stellen wy ons dat dan voor Welnu, wy doën in de eerste plaats een beroep op alle werkgevers in de gemeente Venray, dus ook die in de kerkdorpen wonen. De week van Maandag 28 Juni tot Maandag 5 Juli, moet in het teken van de arbeid staan. Werkgevers spoort U werknemers aan in die week één uur arbeidsloon af te staan voor de stichting 40 —45. Welke werknemer zal dit weigeren? Welke werkgever zal zich niet gaarne belasten met de inning van deze gaven voor de nabestaanden onzer' verzetshelden En... gij werkgever voege dan een even groot bedrag aan toe... En denk er wel om Overheid, ook gy zyt werkgever. Wij denken hierbij aan gemeente, P.T.T., distributie, weder opbouw, Staatsspoorwegen, Arbeids bureau en Belastingen. Ambtenaren doet ook gij een duit in het,zakje. Op deze manier zouden wij echter een gedeelte der bevolking bereiken. Ook daaraan is gedacht. Welke Venrayse inwoner is niet ge organiseerd in een of andere vak organisatie of wie is niet lid van een of andere vereniging? Welk een prachttaak ligt hiervoor de verschillende standsorganisaties en verenigingen In elke organisatie of verenigingzit wel een actieve kerel die zich met de inzameling wil beesten Doet dan alle gelden in een gesloten couvert, voor iedere organisatie af zonderlijk. Waar gij met deze en veloppe moet blijven, zullen wij U hierna vertellen. De vereniging „Venray Vooruit" die reeds zovele malen de helpende liana uitstak, stelt van 28 Juni tot 5 Juli haar verkeersbureau op het Henseniusplein beschikbaar. Daar kunt gij Uw enveloppe met inhoud werpen in een daar geplaatste bus. Hier kun nen dus ook anderen die niet via een organisatie of vereniging te bereiken zijn, hun naastenliefde betonen. Ja, wy weten wel het brengt voor de vereniging of organisatie wat werk mee, maar het kost U niet het leven. Toe, gooi eer.s voor één ogenblik alle lauwheid van U af, laat het een edele wedstrijd worden in het beoefenen der grote deugd der naastenliefde! - Gy hebt allen meegeholpen de missie-week te doen slagen. Welnu, brengt de daar opgedane lessen in praktijk. 4500 Nederlandse gezinnen zullen U dankbaar zyn.. Dan zult gij aan Jan Campert het antwoord geven, die in zijn laatste uur zijn bezorgdheid over hen die achterbleven, uitdrukte in zijn prachtig gedicht.. van de zwarte mantels Een -tandarts schreef een heel j zellig boek over de ivoren parade. Dit stukje handelt over de parade van de zwarte mantels. Het was midden in de zonnige, hete zomer, op een Zondagmiddag, rond vier uur. De kerk ging uit, toen ik toevallig voorbij kwam en heel de straat was zwart van de stemmige damesmantels. In deze onaangeklede zomer Vielen ze sterk op. Misschien ben ik van nature kleurenblind, maar Ik geloof 't niet. En waar die kerk uitging, doet ook r.i'ets terzake, want men kan niét alles wat men weet van de daken verkondigen. Een ding staat echter als-een paal boven water: er waren meer dan honderd vrouwen op straat, die in druk pratende groepjes naar huis drentelden. Er was er niet één onder, die een lichte mantel droeg of. zich zonder mantel in Gods heiligdom had ge waagd. Een Zondagmiddag is een ongewone tyd voor een begrafenis en ik had trouwens ook geen lyk ge zien. Het zwarte géval lag me zwaar op do maag, tot een goedé vriend me cp de goede weg bracht: O, dat is de St. Annavereniging van de katholieke moeders geweest, die haar tweewekelijkse bijeenkomst in de kerk hield. Zelfs toen leken me die zwarte mantels een veeg teken. Het is voor "een zuiver godsdien stige vrouwenbeweging geen aanbe veling, als alleen de zwarte mantels er zich voor interesseren. Zeker niet, nu we de laatste jaren een overvloed van jonge paartjes hebben gehad, waarvan de grootste helft nog zeker niet aan de zwarte mantel toe is. Het beeld zou heel wat innerlijk en uiterlijk fleuriger zyn geweest, als er ook frisse, kleurige zomerjurken vertegenwoordigd waren, als niet alleen de moeders met volwassen kinderen, maar ook de vrouwen, die nog zo kort geleden in het wit voor het altaar knielden, van de party waren geweest. Hebben deze jonge moeders niet veel meer behoefte aan een opgewekt geestelijk leven, aan een bemoedigend woord, aan een vertrouwvol gebed voor hun jonge toekomst? De oudere moeders hebben de zwaarste strijd achter de rug, maar de jonge moeders-moeten nog in het vuur. En nu weet ik, dat deze laats- ten niet goed van huis kunnen, maar waar een wil is, daar is ook een weg, al betekent die weg ook vaak ook huisarrest voor de man, waarom er voor haar wegblijven weinig steekhoudend excuus te vinden is. Waar die ouderwetse verenigingen niet meer in tel zyn, gaat ons ge loofsleren achteruit, want een jonge moeder, die niet meer doet dan waartoe ze strikt gehouden is, zal Het was voor. 25 jaren, dat op „Hèdso Kennis-Zondag" vele inwo ners van Venray 's morgens een briefje onder de deur geduwd kregen, waarop het ontstellende nieuws ver meld stond, dat de Hanzebank „over de kop" was. Velen hadden hun eerste ervaring met een bank duur gekocht en waren voorgoed huiverig van alles wat er mee in verband stond. Voorgoed? Dinsdag a.s. is het 25 jaren geleden, dat.de Ned. Credietbank een bijkantoor in Venray stichtte en wie het nieuw ingerichte bankgebouw by de opening zal bezoeken," zal moeten erkennen, dat het nog al meegevallen, want er is een hoop veranderd sinds dat faillisement. De heer W. Laurensse z.g., Werd de eerste directeur van het bijkantoor Venray, der Nederlandse Landbouw- bank en had tevëns de leiding over de correspondentschappen Boxmeer en Horst, die tegelijkertijd werden op gericht. Vijf man personeel alles in begrepen, heeft de eerste'moeilijke jaren doorgeworsteld, jaren waarin met verlies gewerkt werd. Maar daarna ging het vooruit, de vooroordelen waren overwonnen,-de bank bleek ook in moeilijke jaren een goede hulp en menig zakenman begon de weg te kennen naar het pand in de Patersslraat met 't grote koperen bord, Ned. Landbouwbank. De Ned. Landbouwbank* die oor spronkelijk voortgekomen was uit dc Boerenleenbank, hr.d meer dan 30 vestigingen over het gehele land en hield zich vooral bezig met het ver lenen van credieten voor de handel en de nog «chaarse industrie in Noord- Limburg en Oost-Brabant. De oorlog kwam en zoals ieder huis in Venray, was ook het bank gebouw verruïneerd en dat op een moment, dat het drukker werd dan ooit tevoren en practisch iedereen, al was het maar voor de geldsanering goldinleveriog en huisraadschade- boekje, klant werd van de bank. Ook het snelle giroverkeer over de bank leerden velen kennen en zo kon het gebeuren, dat er plaats en handen te kort waren om te helpen. Ondertussen kwam nog de reorga- nisetie der bank zelf, de boerenleen bank trok zich terug uit het bestuur en de bankinstelling werd volkomen zelfstandig onder de naam van Ned. Credietbank N.V. Maar nu staat dan op de 25ste verjaardag van de ves tiging hier in Venray, een nieuw up to date bankgebouw klaar, om haar taak in Noord-Limburg weer met nieuwe moed te volbrengen, een taak die men niet licht moet onderschatten. We denken hier b.v. slechts aan de credieten die zij verleen en die in het zwaar getroffen gebied zoveel be tekent voor de weer op gang komende Handel en Industrie. We twijfelen er niet aan af velen zullen by de opening a.s. Dinsdag zeker van hun belangstelling blijk geven en tevens de jubilarissen, de heren Quicken en L. Laurensse, die beiden resp. 25 en 12 V2 jaar in dienst zyn van de bank, gelukwensen. Die dag zal een plechtige H. Mis worden opgecty-agen, terwijl van 1 uur tot half 3 receptie is, waarna het personeel (22 man) met de hoofd directie verder de dag genoeglijk zullen doorbrengen. Wij wensen de Ned. Credietbank in haar nieuw gebouwr, uitgevoerd door de fa. Gebj*. Oudenhoven, alle succes toe. Limburg en Brabant eren de muziek op 't Nationaal Festival te MERSELO. Morgen Zondag, 27 Juni, is 't de dag, waarop de Kerkelijke Fanfare „St. Oda" te Merselo zal herdenken dat ze 30 jaar geleden direct na het beëindigen van den eersten wereldoorlog werd opgericht. Een groots feest is georganiseerd, dat gevierd zal worden met de jaar lijkse dorpskermis. Na wekenlange voorbereiding is alles klaar gekomen en 14 zusterver enigingen uit eigen provincie en Brabant hebben zich bereid verklaard om deel te nemen aan 't grote natio nale Festival, dat gehouden zal wor den in de weide van den heer P. J. Michels, waar reeds meerdere malen een muziekfeest werd gehouden sinds de oprichting. Het eerste in 1920 en 't laatste in 1937, eveneens op Ker- mis-Zondag 27 Juni. Het was in Sept. 1918, dat Rector Janssen, in samenwerking met het Kerkbestuur, de stoot gaf voor de oprichting. Energiek werd er 'aange pakt, financiële moeilijkheden moes ten overwonnen worden. Rector en kerkbestuur en vooral de'léden van de fanfare hebben met taaie volhar ding moeten doorzetten. Alle begin is moeilijk, dit bleek ook hier, waar een geheel nieuw gebied betreden moest worden. De stramme vingers, gewend aan ploeg staart en schoppesteel, zullen vaak genoeg moeite gehad hebben om in pele gang de juiste toetsen tijdig te treffen. Hoeveel vooroordelen waren er niet te overwinnen Onze dorpen kunnen zo conservatief zyn. Iedereen hier vindt het tegenwoor dig heel gewoon, dat „St. Oda" steeds gereed staat om onze processies en feesten op te luisteren; de jaarlijkse concerten vormen een vast rustpunt in het dorpsleven. Er mag nü vooral wel eens terug gedacht worden aan de pioniers van dertig jaren geleden. Hulde en dank komt op deze dag hen toe. De mees ten hunner zyn reeds aan „St. Oda" ontvallen door den dood. Veel dank is er verschuldigd aan de thans nog in leven zijnde leden, de heren P. Pubben en J.-Arts, beiden mede-op- ricliters en 30 jaren onafgebroken lid. Niet alleen lid, maar ware pioniers zijn 't altijd geweest. De heer Pubben was 30 jaren lang bestuurslid, daarbij 25 jaar werkend lid en de heer Arts is vanaf de oprichting steeds werkend lid. Beide jubilarissen zijn een warme huldiging waard en aan gelukwensen zal 't hen morgen niet ontbreken. Nadat de heer P. Schols uit "Ven ray en nog enkele andere heren de dirigeerstok hadden gehanteerd. In 1929 werd de heer M. Arts uit Ven ray tot directeur benoemd, welke functie hy nog steeds waarneemt. Onder diens kundige leiding behaalde „St. Oda" de le pry's in de derde afd. benevens de ere- en directeurs- prijs op het concours te Boek6l. Ver schillende leden hebben met hem deelgenomen aan solistenconcoursen meestal met mooie successen. Indien men èen blik werpt op de voorbye 30 jaren, dan kan worden geconstateerd, dat die jaren nuttig zyn besteed, want steeds was „St. Oda" present, zowel in eigen dorp als elders by een feest of festival en heeft zich steeds mogen verheugen in de'volle belangstelling der Merse- lonaren, die ook ten allen tijde hun corps hebben gesteund. Hulde aan bestuur, directeur en leden by dit 30jarig jubileum. Dat er voldoende belangstelling bestaat voor dit feest, blijkt wel uit de volgende verenigingen uit Lim burg en Brabant, welke allen in schreven tot deelname: Fanfare America, Zangkoor Cas- tenray, Zangvereniging Heide, Fan fare Holthees—Smakt; Fanfare Leu nen, Fanfare Milheeze, Fanfare Oirlo, Gemengd Koor Oirlo, Harmonie Oos trum, Fanfare Oploo, Fanfare Over- loon, Venray's Harmoniej Gemengd Koor Venray en Mannenkoor Ven ray. Om circa half vier zal een muzi kale optocht trekken door het dorp naar de feestweide, alwaar elke vereniging enige nummers ten beste zal geven- We hopen, dat dit Festival in alle opzichten moge slagen. Indien het weer enigszins meewerkt, zal 't een genotvolle^ muzikale middag worden in 't in kermisstemming verkerende dorpje Merselo. Hebben wy de vorige week gespro ken over de viering van de eerste Vrijdagen, een ander punt waarop in deze H. Hart-maand de aandacht ge vestigd moet worden is de introni- satie met toewyding van het gezin aan het Heilig Hart van Jezus. Weer sporen ons de woorden van Jezus'tot de Heilige Margaretha Maria, aan 'wie Hy' de godsvrucht tot zyn Allerheiligst Hart openbaarde, aller krachtigst aan tot die toewyding van het huisgezin aan Zyn Hart. spoedig de bovennatuurlijke kracht missen om een katholieke moeder te blijven, zoals de Kerk zich die voorstelt, zoals onze wereld die zo broodnodig heeft. P. H. RONGEN. O.C.R. „Het Heilig Hart", aldus de Heilige, heeft my beloofd, dat allen, die Hem gewyd en toegeheiligd zijn nimmer zullen verloren gaan; dat dit Hart, dat de bron van alle zegeningen is, in overvloed die zegeningen zal uit spreiden over alle plaatsen waar Zyn beeltenis (de beeltenis van zyn God delijk Hart) zal worden uitgesteld en vereerd; 'dat Hy door tweedracht ge scheiden gezinnen zal herenigen en dé huisgezinnen die zich in enige nood zouden bevinden en zich met ver trouwen tot Hem wenden, zal be schermen en bijstaan. Vertrouwend op deze woorden en aangemoedigd door het hoogste Ker kelijk gezag, doen we niet alleen onze toewijding aan het Goddelijk Hart van Jezus, maar hechten we ook aan die toewijding een Koningshulde Een Koningshulde allicht aan Hem, die gezegd heeft „Ik ben Koning" aan Hem, die met betrekking tot Zyn Goddelijk Hart tot de H. Margerota Maria zeide„Ik zal heersen, ondanks my'n vijanden. Wy moeten er groots op gaan als eerbetuiging en protest tegen de wereld die Christus, de Koning, die door zo velen miskend wordt, te huldigen en ons aan Hem toe te wijden in Zyn hoedanigheid van Liéfdekoning. Roept de slechte wereld„Wy willen Hem niet tot Koning over ons", wy zien op tot ons H. Hartbeeld, dat de voornaamste plaats in onze huiskamer inneeyit (moet innemen) wij zier. op tot ons H. Hartbeeld, dat ons toeroept„Zie Uw Koning komt tot U... zachtmoedig! En met hot vurigst verlangen, dat Hij door heel de wereld als Koning van het Godsryk moge erkend worden en vooral: geëerd en gehoorzaamd worden, is onze leus„Christus, Koning in ons huis!" Een mooi besluit van de H. Hart maand d^ intronisatio plechtigheid, óók in Uw gezin. JUD. v.d. WIEL Nadat Oirlo is voorgegaan heeft ook de wielerclub van Venray, haar ronde verreden en deze 3e Ronde van Venray heeft duizenden bezoekers getrokken, 'die enkele uren goede sport hebben genoten. Want al zyn er geen profs aan het werk en is de „zit" en de „gang" niet altijd even schitterend, zeker is niet minder fair en verbeten gevochten om de eerste plaatsen en zeker was de stryd daarvoor niet minder spannend. Dit begon al direct met de Junioren Direct na de start trokken de 35 junioren er tussen uit met ,een vaart van meer dan 32 km per uur. Een valpartij verwees de Venrayse renner Voesten al direct naar. de achterste gelederen en zijn prestatie^ is wel de opmerkelijkste van deze course. Want met by na 1 ronde achterstand wist hy na een zéér spannende strijd in de 25ste ronde nog derde te worden. Talryke premies, geschonken dooi de Venrayse zakenlui leverden soms zeer spannende momenten. De 25 ronden (30 km), werden gewonnen door 1. Fr. Pools Venray, in do tijd van 57 min. en 18.6 sec. De overige winnaars waren 2. J. v.d. Wal Venlo, 3. H. Voesten Venray, 4. A.Bergmans Venray, die ook een zeer goede wed strijd reed en zijn achterstand op schitterende wyze inliep. 5. P. Janssen Venlo en 6. Th. Reynoud Venlo. Senioren Hóe hard de strijd was bij de senioren bleek wel uit het feit, dat van de 3C renners er slechts 21 de 53 km uit reden. Ook hier werd fel gereden en de premies werden dan ook zuur verdiend en ook hjer was het weel een Venrayse renner J. Swaghoven, die voor e6n verrassing zorgde, door samen met v. TinneVeW uit Well, bijna een ronde achterstand in te loperj. Opmerkelijk was ook het werk van Sjef Goumans, die verschillende pre mies in de wacht sleepte. Van de uitlooppoging van Janssen uit Tienray kwam niets terecht daar de kopgroep hem direct inhaalde. Volkomen onverwacht kwam dan nog het einde met een daverende overwinning van M. Verhoeven uit Mierlo-Hout, die onopvallend gereden had maar in de laatste ronde zyn kans waagde en won met de tyd van 1 uur 33 min. en 20.2 sec. en een wiellengte voorsprong op Th. Janssen Tienray; 3. F. Lemmens Born; 4. Goos- sens Eindhoven; 5. Sjef Goumans 6. A. v.d. Munckhof en 7. Jan Swag hoven Venray; 8. Tinneveld Well; 8. P. Klaassens, Helmond; 10. Bloemers, Oss. Jammer genoeg was onder de prijswinnaars niet de renner Leo Janssen uit Venray, die, hoewel bijna, de jongste, een zeer goede wedstrijd gereden heeft en voortdurend bij de voorsten lag. Al met al een faire stryd, waar menig duel geleverd is, maar waar tenslotte de sterkste heeft gewonnen. De Wielerclub heeft eer van haar werk gehad. DUITSLAND. Er is in de laatste weken een krachtmeting geweest in Duitsland tussen het Oosten en Westen, tussen de Sovjets en de Westerse geallieer den, die misschien meer dan welke vroegere ruziemakerij ook, de Sovjets duidelijk heeft laten merken, dat de Westerse geallieerden het getreiter van de Ifussen moe zyn en eindelijk wel eens willen opschieten met het Duitse probleem. En een van de eerste problemen, die zich by dit opbouwwerk voordeed was de beroerde toestand der finan ciën, wat vooral tot uiting kwam in de oude Marjc, die sterk gedevalueerd was. Besloten werd om nieuw geld uit te geven, om zodoende de econo mische positie van Duitsland sterker ':e maken, doch weer waren het de Russen, die weigerden hieraan mede te werken. "De Westerse geallieerden hebbén desondanks toch doorgezet en Zondag jl. het oude geld ingenomen en het nieuwe spaarzaam ter beschikking Nu was de oude Mark in het Westen dus niets meer waard, ter wijl in het Oosten van Duitsland hij door de Russen gehandhaafd bleef. Bygevolg werden duizenden Marken naar het Oosten gesmokkeld, waar de Russen alles, tot zelfs met tanks, in het werk stelde, deze stroom waardeloos geld te keren, die ook in hun zóne de toestand op financial gebied al beroerder maakte dan hij was. Berlyn was een oase in deze vin nige ondergrondse stryd, want hier hadden de Westelijke mogendheden hef oude geld laten voortbestaan om moeilijkheden te voorkomen, hoewel ook plannen bestaan om deze ook daar door te voeren. De Russen zitten nu met de han den in het haar. Deze maatregel hadden zy niet verwacht en hun tegenzet was nog niet gereed. Wel gaan zy nu ook over tot geldzui- vering en wordt ook in hun zóne de geldmassa ingekrompen. Het schijnt, dat. de Russen daarbij geheel Berlijn zullen betrekken, dus ook de Westelijke zones, wat voor de Engelsen, Amerikanen on Fransen onprettige gevolgen kan hebben. Maar ook indien dit niet gebeurd, wordt Berlijn in twee economische gedeelten gesplitst, waarvan dc Rus sen het grootste en voornaamste deel hebben. De situatie wordt gespannen. Men vraagt zich af, wat het einde zal zyn van déze manoeuvres. Zal de Rus eindelijk leren, dat slechts samenwerking macht betekent of is zyn politiek nog steeds op „verdeel en heers" gericht. Wij vrezen het laatste PALESTINA. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de "Verenigde Naties, heeft de gehele week geconfereerd met de Joden en Arabieren, om te komen tot een definitief einde aan de oor log om het Heilige Landen het schijnt, dat hy' daarmee een flink stuk in de goede richting is. Wat echter Dinsdag gebeurd is, zal aan het een noch het ander goed doen. Reeds lang bestaan in Palestina twee Joodse verzetsgroepen: de Ha- ganah, de officiële en de Irgoen Zwai Leoemi. Deze twee groepen hebben nu ruzie onder elkaar gekregen over de aankomst van een schip, geladen met oorlogstuig. De Joodse regering verbood de aankomst, bang de bestandsvoo'r- waarden te overschrijden en daarmee weer de stryd te ontketenen, maai de Irgoen verzette zich hiertegen. De Haganah steunt de regering en siiu zijn beide verzetsgroepen met elkaar in botsing gekomen. Zo is dan naast de stryd met de Arabieren, die met veel moeite is bijgelegd, een nieuwe, maar nu een broederstrijd, ontstaan, die niet al leen de Joodse zaak-veel afbreuk kan en zal doen, maar ook ongetwij feld een nieuw gevaar vormt voor de vrede in het Midden Oosten. Griekenland Ook hier is een offensief begonnen tegen door de Sovjets en hun satte- lieten gesteunde oproerlingen, die al sinds Griekenlands bevrijding in 1945 de opbouw en het herstel van dit land tegen houden. Dit land, dat als laatste der Balkan- staten feitelijk door de Russen be doeld was als hun bastion aan de Middelandse zee, is door het optreden der Engelsen en speciaal de Ameri kanen hiervan ge vry waard. Toch bleven in het-Noorden, waar Joegoslavië de helpende hand bood, de communisten baas, onder leiding van een z.g. Generaal' Markos. Dank zij echter de Amerikaanse hulp en reorganisatie van het Griekse leger is dit deze week tot het offen sief kunnen overgaan en bestaat er grote kans, dat aan dit communistisch gewroet een einde komt. Engeland Stakingen zitten in de lucht en ook Engeland of liever Londen heeft er onder te lijden. Elf man werden begin deze week ontslagen omdat zy niet luisterden naar hun opdrachtgevers. De communisten hebben dit oDtslag uitgebuit en een staking geprocla meerd. Tot heden hebben meer dan 19.000 havenarbeiders te Londen, het werk neergelegd, waardoor reeds 'n 150 schepen met voedsel en andere aan bederf onderhevige artikelen niet gelost worden en liggen te rotten in de schepen. Engeland kan zich die luxe niet veroorloven en reeds moest premier Atlee waarsc^uw-en voor de ernstige gevolgen van deze staking voor de economische situatie van Engeland. Hoe deze staking ook verloopt, het leger zal desnoods gaan lossen, het zal voor Engeland een waarschuwint: zyn hoe de communisten in de vak bewegingen zitten en om een kleinig heid de gehele economische situatl van een land in gevaar kunne, brengen. AMERIKA. Het Huis van Afgevaardigden v van mening, dat de Marshall 1 voor Europa wel minder ko: verlaagde deze met een 150 mil!:', dollar, iets wat de wederopbouw Europa nu niet bepaald ten g i kwam. De Senaat hier. zou men J->v> Kamer zeggen ging daar w,

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1