emeente&eq,iótUtg, van deze mek we kennen dat van onze eigen be zettingsjaren worden de teugels aangehaald. Zo heeft de communistische regering de nationalisatie der Katholieke scholen in Hongarije geboden. De Kerk in de persoon van de Kardinaal-Aartsbisschop heeft daarop resoluut geantwoord met excommu nicatie van al degenen die daaraan meewerken. De prelaat, die door een bijzondere beschikking van Z. H. de Paus dit zonder overleg met Rome kan doen, heeft hiermede het conflict tussen Kerk en Staat in het juiste licht ge steld en het sein gegeven voor een zware strijd, daar de regering alle steun aan geöxcommuniceerden heeft toegezegd. Wel weer een duidelijke waarschuwing van het drijven der communisten. Tsj echo-Slowakije De president van Tsjecho-Slowakye Dr. Benesj, die langzaam maar zeker zijn land ziet overstroomd worden door de communistische vloed, heeft afstand gedaan van het presidents schap, dat hem na de oorlog voor zijn verdiensten is aangeboden dooi de Tsjechen. Al sinds 1946 toen hij na de ver kiezingen de leider der communis tische partij Gottwald, moest aan wijzen om een nieuwe regering te vormen was zijn rol uitgespeeld en moest hij zelfs in Februari j.l. de macht geheel in handen leggen van een communistisch kabinet. Het schijnt, dat hy de laatste con sequentie, de bekrachtiging van de nieuwe grondwet, welke de regering- Gottwald juist voor de laatste ver kiezingen haastig had goedgekeurd, niet meer heeft willen dragen en zich hieraan, door af te treden, heeft ontrokken. Zo is dan de laatste democraat uit de regeringskringen verwijderd en zal de communistische dictatuur, de plaats innemen van vrijheid en zal dit land geheol verloren zijn voor de democratie. Frankrijk De Franse regering hoeft deze week kwade dagen gehad. Door de conferentie in Londen waar de minister van Buitenlandse zaken belangrijke concessies heeft moeten doen zyn diverse partijen ernstig ver ontrust. Volgens de Fransen immers, wordt er weinig of niets gedaan aan de oorlogsmacht, die Duitsland toch nog altijd heeft en die zelfs in het Roer gebied weer wordt gesteund, zij het dan ook onder geallieerd toezicht. Dan is er nog de Marshall hulp voor West-Duitsland, die vele Fransen zeer onaangenaam is, daar volgens hen, deze aan Duitsland meer steun in economische en financieel opzicht geeft dan aan Frankrijk. En dit was alles niets als Amerika op deze con ferentie West-Europa maar de zeker heid* had gegeven, dat zij deze landen ten alle tijden zullen helpen, maar die belofte heeft ook Frankrijk niet los gekregen. De Gaulle's Party en de communis ten zijn hier vooral op tegen en algemeen wordt vernacht, dat de regering, die het beleid van haar mi nister van Buitenlandse Zaken goed keurde, een zware strijd zal hebben uit te vechten. Dnitsland Diezelfde conferentie van Londen, heeft ook in Duitsland reacties ge wekt. Vooral de zeer vage aanduidin gen over geringe grenscorrecties heeft byna nog meer dan de splitsing van Duitsland in een Westelyk deel met een regering en in een Oostelijk deel onder communistische dictatuur, de stemmen los geslagen. Maar niet alleen de Russische be zetter is allerminst tevreden, ook de West-Duitsers vinden een controle der Roerproductie niet nodig en men is van mening, dat de Duitsers er nog steeds niet als een gelijke wordt behandeld. Men heeft nu eenmaal mensen en. speciaal Duitsers, die nooit tevreden zijn en dat weten de geallieerden ook, maar de reactie van de Russen is minder prettig. Hoewel hun een kans is aangeboden, hebben de Russen geen deel aan deze •conferentie genomen, integendeel, zy hebben een grote actie voor een ver enigd Duitsland (natuurlyk onder «communistische leiding) optouwgezet. De Russen hebben al zy het niet officieel te kennen gegeven, dat dit <le laatste druppel is die het vat doet overlopen en, dat dit het definitieve einde is van het klein beetje samen werking, dat nog bestond. Maar Moskou spreekt het laatste woord en misschien... Maar als ze doorgaan als voorheen, dan zal het niet meevallen voor de Westerse geallieerden in Berlyn. Palestina Do kwestie Palestina is ook deze week niet dichter by een oplossing gekomen, noch in de Verenigde Naties, noch in het nabye Oosten zelf. Op aandringen van de Verenigde Naties, is tot heden slechts bereikt, dat zowel Arabieren als Joden verklaard heb ben, wel voor een wapenstilstand te voelen mits de andere partij zékere voorwaarden opvolgen. Om die voorwaarden te onderzoeken hebben de Ver. Naties de Zweedse graaf Bernadotte naar het Nabye Oosten gestuurd, die gedurende de gehele week met Arabieren en Joden heeft geconfereerd. Men krygt de indruk, dat vooral de Arabieren de zaak graag op de lange baan schuiven, om voordat zy tot een wapenstilstand komen, zo'n goed mogelijke strategische positie in te nemen. Maar graaf Bernadotte heeft beide partyen voorgesteld de wapen stilstand nog deze week te doen in gaan, zo niet, dan moet de Veiligheids raad zelf de beslissing nemen. Een vredelievende oplossing is dus nog altyd mogelijk, maar de kans wordt uiterst klein. De wapenstilstand die Vrijdag in gaat en vier weken duurt zal deze moeten opleveren. Vorige week is plechtig beloofd om nog iets naders te vertellen in deze kolommen over de begroting voor dit jaar van onze gemeente en eerlijk 'als steeds heeft de redactie zich in deze warme dagen over de cijfers gebogen, gepluisd en gesnuffeld. Meermalen heeft zy gezegd „hm" en dat betekende dan „gelukkig", „eindelijk',, „homeitje lief" en zelfs „ook dat nog". Gelukkig vond zij, dat ondanks alle zoigen en. de benarde tydsom- digheden de gemeente nog aanleiding en ruimte kon vinden om aan weg- verbetering te denken. Langzaam aan worden de grotere verbinding tussen de dorpen in orde gemaakt. Oirlo fcwordt nader verbon den met Oostrum door een behoor lijke weg. Langeweg, Molenpad, Kempweg eri een groot gedeelte van de Hoenderstraat worden in orde" gebracht. Jammer is het, dat wij in 1948 nog niet knnnen komen tot een hele kring vah goede stofvrije wegen en men ook in Venray zou kunnen spreken van een singeltje om lopen, zo van Paterskerk, overOud Oostrum- se weg, Oostsingel, Landweerdweg, Akkerweg en Gasstraat, om dan over de voor dit jaar geplande wegen weer terug te komen in de kom, zonder van onder tot boven vol stofte zit ten, gezwegen nog van de kleine en grote steentjes, die in je schoenen de reis verder willen meemaken. Maar vyf jaar lang hebben wy met moed en vertrouwen gewacht op de be vrijding; ook dit zal nog wel komen. Ook de andere kerkdorpen krijgen wat, al is het dan ook maar mondjes maat en blijven er nog heel wat wensen en verlangens over. Groter is de belangstelling gewor den voor de jeugd. Een nieuw subsi die voor de Stichting voor het Ver waarloosde Kind; voor de schoolart- sendienst een nauwkeurig becijferd bedrag, zodat de verwezenlijking van deze mittige instelling toch, naby schynt te zijn; een belangrijke ver hoging van het subsidie aan bewaar school-onderwijs en bijna f 10.000 meer voor het nijverheidsonderwijs, als vaktekenschool, Iandbouwhuis- houdschool en ambachtsschool.. By dat laatste onderwijs hebben wy Ook eens gekeken naar de uit gaven van de kapitaaldienst, waarop de grote moppen staan en jammer genoeg hebben wy daar-niets kun nen zien van plannen voor 'n nieuwe landbouwhuishoudschool. Bedenkelijk hebben wy het hoofd geschud, dat kan toch zo niet blyveir. Venray had vroeger goede huisves ting voor dat onderwijs en nu is 't huilen. Wanneer men wil komen tot herstel en uitbreiding van dit onder wijs, kan niet lang meer getalmd worden en zal en moet er een betere onderbrenging komen. Venray is groot genoeg voor een grote school, vooral wanneer die nog volgens het besluit van de laatste raadsvergadering wordt gedacht als een volledige school met een volledig lesrooster. Ook voor de Ambachtsschool von den wy daar niets nieuws en de vrees kwam by ons op, of men nu by de pakken wil gaan neerzitten. Wel staat er een behoorlijk bedrag voor de uitbreiding van de Lagere Landbouwschool, dus ook daar is vooruitgang. Aan de nieuwe vorm, het over koepelend orgaan voor de jeugdver enigingen in Venray, komt een sub sidie van f 2000 ten goede. Somber is het wanneer men ziet welk een groot bedrag de gemeente moet besteden voor de verpleging van de geesteszieken, bijna zes duizend gulden meer dan het vorige jaar. Ook voor dit jaar prijkt in de be groting nog een erg groot bedrag, dat wy er al niet meer in hadden ver wacht, het nadelig saldo van de gasfabriek. Wij verzuchten niet Heer geef ons licht (dat doen ze nog in Ysselsteyn b.v.), maar Heer geef ons Limagas en vlug. Wanneer dan nog de distributie- kosten voor de gemeente van de baan zijn, lezers, dan is het feest en ont hullen we in Venray een spiksplinter nieuwe Hensenius, want daar zien wij nog niets van, ook niet in de begroting. Toch mag niet gezegd worden, dat men geen open oog heeft voor de aankleding van de pleinen, want de Markt krijgt een nieuwe pomp en dat is ook hard» nodig. Gelaten hebben wij het hoofd ge bogen toen wy zagen, dat er her zieningen op stapel staan van enkele belastingverordeningen, verlagingen van enkele belastingverordeningen, zullen het wel niet zijn, „dat den'k teminste nie". Trottoir- en rioolbelasting worden nader nog bekeken en zy delen dit lot met de legesverordening en het beroerde is, dat je van al de linke dingen die in die verordening ge noemd worden, niets kunt hamsteren. Lezers binnenkort vergaderen onze vroede vaderen over deze vyf boekjes,, iets zullen ze er wel over zeggen en wij scherpen vast ons potlood voor een» uitvoerig verslag van die zitting. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Vah Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat van Vrijdag 4 Juni tot en met 18 Juni a.s. ter gemeentesecretarie dezer gemeente, afdeling I, kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken betreffende de onteigening door het College van Algemene' Commissarissen voor de Wederopbouw van een perceelsge deelte ton name van de gemeente Venray en ten behoeve van het Bouwplan 1948: (Hiept). a. een aanzegging van het ge noemd College; b. een lijst, waarop het onteigen de» perceelsgedeelte is vermeld; c. een kaart, waarop-het onteigen de perceelsgedeolte is aangeduid. Venray, 3 Juni 1948. Jachtwet De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat aanvragen tot het bekomen van een jachtakte door aktehouders van het seizopn 1947 1948 ten spoe digste dienen te worden ingediend, daar de thans geldig zijnde akten op 1 Juli a.s. vervallen en zy na die datum niet meer bevoegd zyn een vuurwapen voorhanden te hebben. Venray, 8 Juni 1948. Visserij. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat ter Gemeente-secretarie formulieren ver krijgbaar zyn voor het aanvragen van vis- of liengelakten. Venray, 8 Juni 1948. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER Stemmen in andere gemeente De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat by de verkiezing voorde Tweede Kamer der Staten-Generaal, de iciezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, in plaats van in d9 gemeente op welker kiezerslijst hy woorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet by volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór de voor de stem ming bepaalde dag,, in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of aan de daartoe door deze aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hy aan de stemming deelnemen wil. Hy geeft daarbij op zyn naam en voorletters of voornamen en jaar zijner geboorte, de gemeente in welke hy op de voor deze ver kiezing geldende kiezerslijst voor komt en een adres in de gemeente in welke hy aan de stemming wil deelnemen, zo mogelijk met aan duiding van straat en nummer. Van de mededeling wordt een schrif telijke verklaring opgemaakt, waar van een afschrift aan de kiezer wordt uitgereikt. De kiezer die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welke kiezerslijst hy voorkomt aan de stem ming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij1 tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zyn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslyst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stem ming deel te nemen, van de burge meester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De Avond-N ij verheidssckool te Venray. Vorige week, Vrijdagavond, had in de Ambachtsschool alhier de uitrei king der rapporten plaats, waarmee een punt gezet werd achter 't eerste jaar van de avond-nyverheidsschool. De uitreiking ging met een kleine plechtigheid gepaard, waarby de H.E. Heer Deken, namens het schoolbe stuur het woord voerde. Spreker loofde de Directeur, die onverdroten voor de school geyverd heeft en aan wien het te danken is, dat reeds afgelopen winter met de cursus begonnen kon worden. Hij dankte directeur en leeraren voor al 't werk aan de leerlingen besteed, want alle begin is moeilyk. De Directeur, de heer Oomens, die hierna het woord nam, slaakte een zucht van verlichting nu het eerste cursusjaar achter de rug is. Het, valt voor de jongelui niet mee om, nu de dagen langer geworden zyn en er overal kermissen gehouden worden, trotiw de avondlessen by te wonen. Spreker heeft echter geen reden tot klagen. Diegenen, die teveel afwezig zyn geweest, kunnen dit merken op hun rapport. De Directeur is ervan overtuigd, dat de leerlingen, waarvan er enkele reeds vrouw en kinderen hebben, begrijpen wat er met studie bereikt kan worden. In tyden van werkloos heid, zo ging hy verder, gaan aller eerst de laan uit, die niet of geen voldoende vakkennis bezitten. En die werkloosheid is beslist geen denkbeeldig gevaar. Maar al te spoe dig zal er meer aanbod dan vraag zijn, met als gevolg productiebeper king, waaruit weer werkloosheid volgt. Spr. wees er dan nog op, dat dit eerste cursusjaar, een jaar van. ver kennen is geweest voor de lerareii, met ajs resultaat de mogelijkheid, dat er enkele leerlingen van le en 2de klasse overgeplaatst konden worden naar de 3de en 4de klasse. Wat de „gesjeesden" betrof, deze hebben hun nederlaag aan hun eigen te wy ten, veelal gebrek aan werklust gebrek aan algemene ontwikkeling en veelvuldig absentiöme. Tenslotte hoopt de Directeur, dat hy in Septemberweer alle leerlingen voor zich zou hebben. Hiervoor is echter noodzakelijk, dat alle oud- leerlingen zich opnieuw aanmelden. Geslaagd Aan het Gymnasium Immaculata Conseptionis alhier, slaagde voor het eindexamen, onze dorpsgenoten L. Zwitserlood en W. Bloemen, Gevonden textielkaart, A. Janssen Lange weg 43. Fancy-Fair geslaagd. Do Zaterdag, Zondag en Maandag alhier gehouden Fancy-Fair in zaal Schaeffers, ten bate van de K.A.B. en Thuisfront is schitterend geslaagd. Op alle dagen was.de toeloop van het publiek enorm groot, zodat de uit komsten wel bevredigend zullen zijn. Inzegening R.K. Kerk Do door de Firma Gebr. Verstralen alhier, nieuwgebouwde kerk te, Azen- ray by Roermond, zal op 7 Juli a.s. plechtig ingezegend worden. Zandakker op eigen schietbanen De schutterij „Zandakker" zal de beschikking krijgen over een eigen schietbaan aan de Vlakwaterweg. Maandenlang zyn de schutters al in de weer geweest om het terrein in orde^te maken. Binnenkort zalde nieuwe schietbaan worden ingezegend en dan zal op dit terrein het jaarlijkse koningschieten plaats hebben. Gouden Bruiloft Op 3 September a.s., hoopt het echt paar P. Thoonon—Vermeulen aan de Oude Oostrumse weg alhier, de Gouden Bruiloft te vieren. Rijwieldiefstal Dank zij de welwillendheid van Den Haag, kon ook de heer B. ein delijk een fiets zonder bon kopen, hetgeen hy dan ook gedaan heeft. De heer B. heeft echter van zijn splinter nieuwe aanwinst maar kort pleizier en veel verdriet gehad, want na vier dagen was' de fiets gestolen. Een waarschuwing voor de-andere Ven- rayse rywielbezitters. Wielerclub Venray. De Thuisfront-ronde in Sevenum 'everde weer enkele goede resultaten op voor de Wielerclub Venray. Zo behaalde in de junioren-afd. A. Bergman de 1ste prys, terwijl in de senioren-aid. Gommans en Swag- hoven resp. de 2de en 4de prijs in 'de wacht sleepten. Ook werd door de Wielerclub deze week deelgenomen aan de- avónd- driedaagse te Belfeld. Bijeuvakscholen in Limburg Teneinde de belangstelling voor de bijenteelt ook by de jongeren op te wekken, heeft de vereniging voor Landbouwonderwijs te Roermond het plan opgevat in de fruitteeltstreken over te gaan tot het verbinden van zogenaamde bij en vakscholen aan en kele lagere landbouwscholen. Te Sittard bestaat reeds zo'n bijen vakschool. Men wil er nu ook gaan oprichten te Venray, Gulpen en Gronsveld. DE DERDE RONDE VAN VENRAY. Driemaal is scheepsrecht, zegt een oud spreekwoord en zo zal dan de Derde Ronde van Venray de voor gaande verre overtreffen. Wist U, dat die knapen op het openblik even snel tieze zogenaamde „wilde" rondes draaien als de cracks „officiële" wedstrijden? Hier wordt, wat men noemt, zo hard gepeest, als ze maar enigszins kunnen en dat deze renners wat in hun mars hebben bewijzen ze week cp we.ek in onze Noord-Limburgse dorpen, over keien-, asfalt-, grind en zandwegen. De besten van deze „klas op zich" schreven reeds in voor de zo lang zamerhand overal bekend geworden Ronde van Venray. Ze komen uit Noord-, Midden- en Zuid-Limburg en uit 't Brabantse. Er zullen weer vele honderden mensen naar Venray toestromen en in de P-arel van de Peel zal er voor gezorgd worden, dat alles weer prima in orde is.' Reeds vele premies werden door zakenlui en belangstellenden ter be schikking gesteld en.„'tveld" zal er weer op leven en dood voor jakkeren om deze geld- en natura-premies in de wacht te slepen. Hebt U nog geen premie toegezegd?- 't Kan nog hoor. Tot Woensdag opgegeven premies zullen desgewenst in 't programmaboekje opgenomen worden. De wedstrijd begint om half drie met de Junioren, de jongens tot en met 17 jaar, waarna de „zware klas", van 18 jaar en ouder, hun race-karretjes onder zich nemen. De Wielerclub-rekent op uw aller komst en medewerking. Overtollige arbeiderskampen Er wordt actie gevoerd om de niet in gebruik zynde opbouwkampen in Noord-Limburg een andere dan de oorspronkelijke bestemming te geven. In Venray is thans een begin ge maakt met de ontruiming van de villa „Josephina" te Oostrum. Thans moet nog worden beslist of er een huishoudschool in onderge bracht zal worden dan W6l, dat het gebouw gesplitst zal wórdeu ten be hoeve van de huisvesting van ge zinnen. P.D.V. Do Zwaluw. Zondag 6 Juni werd een wedvlucht1 gehouden met oude duiven vanaf Orleans. Afstand 500 km. Los 6.30 u OUDE DUIVEN Aankomst eerste duif 11.50.14 uur, laatste 12.32.41; H. Derks 1 en overduif; G; Janssen 2, 8; J. Boom 3; W. Lormans 4; H. Strybosch 5; E. Vermeulen 6; A. Willems 7; J. Kusters 9; W. v. Osch 10; P. Kersten 11, 20; A. Loonen 12; J. Verstegen 13; P. Strybosch 14; L. Verhoeven 15; H. Crooymans 16; P. Lemmen 17; P. Willems 18; J. van Leuken 19. Vanaf Quivrain. Afstand 202 km. Los 8.10 uur. Aankomst eerste duif 10.31.51 uur, laatste 11.7.18 uur; G. Janssen 1, 6; J. Kusters 2, 8; A. Willems 3; J. Strybosch 4; P. Strybosch 5; B J. Ousters 7; M. Kappel 9; H. Rutton 10; W. Cremers overduif. JARIGE DUIVEN Vanaf Quivrain. Afstand 202 km. Aankomst eerste duif 10.31.19 uur, laatste 11.5.58 uur; P. Kersten 1, 46; A. Loonen 2; J. v. Houdt 3; A. Vermeulen 4,33; J. van Leuken 5; P. Willems 6, 23, 28, 32, 39; H. van As 7; M. Poels 8, 30, 35; J. Boom 9,. 26; Jac. Verstegen 10; M. Franken li; A. Willems 12; P. v.d. Heiden 13; J. Aarts 14; P. Strybosch 15; H. Henckens 16, 20, 24, 40, 42; P. v.d. Laar 17; W. Thyssen 18, 45 en overduif; Th. Rutten 19; G. Vissers 21; Gebr. Hendriks 22; W. Janssen 25; P. Janssen K 27; II. Peeters 29; P. Manders 31, 37; P. Swaghöfer 33; M. Steegs 36; J. Derks 38, 43, 47; P. Lemmen 41; M. Tonen 44; J. Ousters B 48. OIRLO. Op 1 Juli zal de heer Louis Kurvers te Oirlo, de dienst Weg en Werken van de Ned. Spoorwegen verlaten om na gedane arbeid rustig van zijn pensioen te gaan genieten. De Schuttersfeesten te Holthees. Alle kleuren van een regenboog waren te vinden verleden Zondag op de Smakt en in Holthees, waai de eene schutter of gildebroeder de andere overtroefde met kleurryk cos- tuum of vaandel. De gilde viert en ze deed het goed. Na een plechtige H. Mis tot dankzegging, na een openings woord van de Kring-voorzitter in het Land van Cuyck en na de feestrede van Pater Ferminus O.C., ging het er vrolijk naaï toe. De vendels zwaaiden, de trommels roffelden, de geweren knalden, het zilver blonk en koningen en konin ginnen waren er by de vleet. Kan er een mooier omlijsting zijn voor een 600-jarig bestaan Meer dan 25 gilden en schutterijen defileerden langs de jury's, die druk werk hadden om uit dat bonte ge wemel de beste te halen en te be kronen. Het was er volop feest in Holthees en de Smakt en tussen alles door dreinsde de draaiorgel van het „perd- jesspeul" en kwam de Hollandse nieuwe aan een droevig einde. Het moeitevol werken van de ju: ryledeii, wat sommige zelfs naaf het hoofd steeg, volgt hierby: Korpsschieten: 1. Ons Genoegen, Cuyk—Vianen; 2. St. Antonius, Sambeek; 3. St. Petrus, Bergen; 4. Prins Hendrik, Afferden; 5. Ons Genoegen, Cuyk. Korpsschieten vrije hand: 1. St. Petrus, Bergen; 2. Prins Hendrik, Afferden; 3. Ons Genoegen, Siebengewald. KoningskruisA. Kersten, Sieben gewald. Personele wedstryden 1. J. Kersten, Siebengewald; 2. J. Malder, Bergen; 3. W. Janssen, Siebengewald; 4. M. van Eist, Cuylt; 5. K. Mulder, Bergen. Erekruis: J. Mulder, Bergen. Marsslaan: 1. G. Janssen, Venray; 2. Rees, Viorlingsbeek; 3. Claassen, Geysteren; 4. J. Janssen, Venray. Marsslaan diepe trom: 1. Bonants, Beugen. Marsslaan junioren: 1. Janssen, Venray; 2. Theunissen, Cuyk; 3. Rees Vierlingsbeek. •Roffelen gewone trom: 1. Claessen, Geysteren; 2. Vervoort, Boxmeer; 3 Cramer, Siebengewald. Schoonste vaandel BrabantBox meer; Limburg: Arcen. Oudste zilver: Haps en Arcen. Mooiste koningsschild: Boxmeer. Oudste papegaai: Groeningen. Oudste papieren: Sambeek. Schoonste geheel: 1 Boxmeer. 2. Bergen. 3 Haps. Oudste vaandel: Groot Linde en Arcen. Mooiste houding: 1. Groeningen, 2. Geysteren. Mooiste honding schutterij: 1. St. Anna, Venray; 2. Het Zandakker,, Venray. Origineelste costuum: Boxmeer. Verstkom6nde: Gasselt. Excercitie: Geysteren. Vendelzwaaien: 1. Beugen. Rijwieldiefstal. Zondagmiddag tijdens de gildefees- ten te Holthees werd ten nadele van J. B. te Smakt een rywiel gestolen. Het rywiel was afgesloten geplaatst in de smederij van S, De Limburgse Bedevaart in Lourdes. Maandag vertrok vanuit Maastricht de eerste Limburgse bedevaart na de oorlog (de 20ste van het totaal). 602 pelgrims; waaronder vele pries ters, zijn meegegaan, alsmede 80 zieken. Dl'. Verbeek uit St. Anthonis heeft de medische leiding. Ook Vader Bisschop is incognito, als zo dikwijls voor de oorlog, meegereisd. De algemene intentie is een be houden terugkeer van onze jongens uit Indonesië. Reeds Dinsdag arriveerde de bede vaart te Lourdes. Dekenale Missietentoonstelling te Horst Horst hield in aansluiting op de Mitto te Nymegen momenteel een uitgebreide' dekenale Missietentoon stelling, waaraan 8 missionerende congregaties deelnemen. Deze tentoon stelling werd onder grote belang stelling geopend in tegenwoordigheiu van kerkelijke en burgerlijke autori teiten. De opening werd verricht door mgr. dr. F. Feron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond in tegenwoordig heid van mgr. Goumans en Hoogeerw. Heer dr. A. van Hees, Generaal der Kruisheren, Verder merkten we nog op een 20-tal missionarissen en dr. H. van Grunsven, burgemeester van Horst in gezelschap van enkele andere burgemeesters. Het dekenaat Horst behoort zeker tot de eerste Nederlands dekenaten, wat betreft het aantal priesters, dat het aan de missie schonk, terwijl er tevens 6 bisschoppen uit zijn voort gekomen. (Ook mgr. Hanssen de EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. sis coadjutor-Bisschop van Roermond is uit dit Dekenaat). Woensdag was er te Horst een con gresdag voor de zelatricen uit de dekenaten Horst, Venray en Gennep. De opening had plaats met een Pon tificale Requimdienst in de tijdelijke kerk terwyl in de namiddag mgr. Feron een spreekbeurt hield. Maashees in Noord-Lintburg. De „Gazet van Limburg", hèt pro vinciaal dagblad, publiceerde deze week een artikel over de verrijzende graansilo van de Fa. Havens te Maashees. De journalist noemde deze nieuwe graansilo o.m. „het symbool van Limburgs energie", „de reus. die staat te pronken in het Noord-Lim burgse landschap", „een symbool van Limburgs verbeten strijd tegen do gruwel der oorlogsverwoesting". Mogelyk zyn ze in Maastricht niet zo goed bekend met Noord-Limburg of zyn ze zo verwoed aan het an nexeren geslagen, maar Maasjiees ligt nog altyd in Noord-Brabant en de siib ook Heel Limlmrgs vrouwelijke jeugd naar het Congres op 4 Juli te Tegelen. Zoals reeds bekend zullen de Lim burgse meisjes verwacht worden in Tegelen. Allen zullen 's morgens tegen woordig zyn by het H. Misoffer, waarmee 't congres om half elf ge opend wordt. Niemand minder dan Mgr. Lem- mens zelf, zal die dag vry maken om bij zijn Limburgse jeugd te zyn.. In de' middag zullen de meisjes worden toegesproken door President Féron van 't Groot Seminarie. Paul Haimon, de bekende Lim burgse schrijver schreef een spel, waar buiten een speciale groep de massa aan mee doet. In dit spel zal de leuze uitgewerkt worden: „Onze Roeping", onder wel ke titel het Congres gehouden wordt. Het geheel belooft dus een prach tige dag Priesters en leken* van Tegelen hebben spontaan hun medewerking toegezegd om dit plan mogelyk te maken. 4 Juli zal een glanspunt zijn in de dagen van de Limburgse Vrouwe lijke Jeugdbeweging. Het voornaamste TROONSWISSELING Vorige week maakte de Neder landse Staatscourant bekend, dat Hare Majesteit de Koningin op 4 Sep tember afstand zal doen van de Kroon, zodat H.K.H. Prinses Juliana op die dag de regering zal aanvaarden. De beëdiging en huldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 Sep tember a.s. We kunnen slechts hopen, dat het Oranje-Comité deze dagen ook hier ter plaatse zal yieren. S.E.-Commissie verlaat Gennep Maar Je Claim-Sphade blijft Wegens centralisatie zal het Bureau van de Oorlogsgeweld-schade, dat ge vestigd is te Gennep, met ingang van 1 Juli a.s. naar Roermond zyn over gebracht. De helft van het personeel, dat op dit bureau werkzaam is, zal mee naai de Bisschopsstad vertrekken, terwyl de rest voorlopig -nog in Gennep werkzaam blyft voor het afhandelen van Claim-Schade. In verband met de afwerking van de diverse stukken op 3 pet na is alle oorlogsgeweldschado afgehandeld zal het Kantoor te Gennep van Donderdag 10 Juni af gesloten zyn, terwijl nader zal worden bekend ge maakt wanneer en in welk pand het bureau van de Claim-Schade zal wor den heropend. Het adres van de oorlogsgeweld- schadë is van 1 Juli af: ,Swalmer- straat, Roermond. Extraatje in snoep en sniker? Volgens een publicatie in „De Kruidenier" zal de distributie ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van de Koningin een extra rantsoen versnaperingen beschikbaar stellen voor alle kinderen, die de lagerd school bezoeken. Dit rantsoen bedraagt 100 gram per kind. Verder zou besloten zyn voor de inmaak extra suiker te ver strekken op een tijdstip en in een hoeveelheid, die nog nader bepaald moeten worden. Een en ander misschien als gevolg dat te Rotterdam een schip uit Ba tavia is aangekomen met 3 millioen kilo suiker.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2