in het achterzaaltje van Café-Restau- rant Schaeffers, SCHOOLSTRAAT 3. Op Maandag 14 Juni a.s. van 11 12.30 en van 1.30—3 uur voor hen, wier geslachts(firma)naam begint met een der letters A, B, C, D en E. Op Dinsdag 15 Juni a.s. van 10— 12.30 en van 1.30—3 uur voor hen, wier geslachts(firmajnaam begint met een der letters F, O, H, I én J. Op Woensdag 16 Juni a.s. van 10— 12.30 en van 1.30—3 uur voor hen, wier geslachls(firma)naam begint met een der letters K, L, M en N. Op Donderdag 17 Juni a.s. van 10— 12.30 en van 1.30—3 uur voor hen, wier geslachts(firma)naam- begint met een der letters O, P, Q, R, S, T en U. Op Vrijdag 18 Juni a.s. vqn 10 12.30 en van 1.30—2.30 voor hen, wier geslachts(firma)naam begint met een der letters V, W, X, IJ en Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook. de gaten gerei nigd; dat y'zeren gewichten niet ge potlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zyn gemaakt en daarna inge wreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten 'en gewichten vóór 1 October 1948 gestempeld moe ten zy'n met do letter r eii dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan het ykkantoor te Maastricht, de eerste en derde Vrijdag der maand van 9— 12.30 en van 2.30—5 uur. 3e* dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het af- keuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht. 4e. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewich ten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 5e. dat de milligram niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten an ders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen/ terwijl.het postbewijs tot het bedrag, overeen komende met de som van 20 cent, voor elk gewicht moet zijn ingeslo ten. Dit\ bedrag kan ook op post rekening 507661 van IJkkantoor Maastricht, worden gestort. Yenray, 2 Juni 1948. VOLKSCONCERTEN IN 1948. - De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat voor 1948 de navolgende volks concerten zijn vastgesteld: 1. Zaterdag 19 Juni 1948 Venray's Harmonie te Venray 8 uur, Fanfare „St Catharina" te Leunen 8 uur; 2. Zaterdag 26 Juni Fanfare „St Oda" te Merselo 8 uur; 3. 29 Juni Harmonie Oostrum te Venray 8 uur; 4. 4 Juli Fanfare Oirlo te Venray 8 uur; 5. 18 Juli Venray's Harmonie te Venray 11.30 uur; 6. 25 Juli Fanfare Merselo te Ven ray 8 uur; 7. 15 Augustus Fanfare Leunen te Venray 8 uur; 8. 29 Augustus Harmonie Oostrum te Castenray 7 uur; 9. 31 Augustus Venray's Harmonie te Venray 8 uur; 10. 5 September Fanfare Oirlo te Venray 7 uhr; 11.19 September Venray's Harmonie te Venray 8 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, brengen ter Alge mene kennis der ingezetenen, dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, van Alkemade- laan 350 te 's Gravenhage, voornemens is ten behoeve van het herbouwplan Venray-Kom over te gaan tot ont eigening van een aantal perceels gedeelten aan de Draalstraat en de Oud-Oostrumseweg ten name van de gemeente Venray. Een .Hjst van de te onteigenen per ceelsgedeelten alsmede een kaart waarqp zij zijn aangeduid liggen vanaf heden tot en met 15 Juni 1948 kos teloos voor eenieder ter inzage ter ter gemeente-secretarie, Afd. I. Op Woensdag 16 Juni 1948 des voor- middags om elf uur zal ten gemeente- huize alhier een zitting worden ge houden door een daartoe aangestelde commissie teneinde eventueele be zwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen voor deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren in dienen by het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw te 's-Graveohage, van Alkemade- laan 350. Bestrijding Coloradokever De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat de periode waarin de verplichte behandeling van het aardappelgewas moet plaats hebben, bij bekendmaking van 20 Mei 1948 vastgesteld voor het tijdvak van 24 Meit.m. 2 Juni 1948 wordt verlengd tot 'en met 5 Juni a.s. Commissie van advies Vorige week werd op het gewestelijk Arbeidsbureau alhier, de commissie van advies inzake ontslagkwesties geïnstalleerd, die door de Minister van Sociale Zaken' is benoemd. De commissie bestaat uit de heren: Mr. A.H.M. Janssen, voorzitter; leden H.J. Franssen te Blitterswyk, Fr. P. Janssen, L. Janssen, W. Peëters. W. Selder Venray en P. Pubben Merselo. Nienwe Directeur Zuivelfabriek In de Maandag gehouden Bestuurs vergadering van de Coöp; Stoomzuivel- fabriek „Venray", werd als opvolger benoemd van de heer do Mulder, die Venray gaat verlaten, de heer de Kroon uit Princenliage. De heer de Kroon is technisch- ambtenaar bij de Gelders-O ver ij selse Zuivelbond en 27 jaar. Hij werd ge kozen uit de meer dan 40 solicitanten voor het Directeurschap. Bij het vertrek van de heer de Mulder, die zoals bekend als directeur aan do Zuivelfabriek te Heino is be noemd, hopen wij op een en ander nader terug te komen. Gecom mi teerden bij de eindexamens Gymnasium Voor de eindexamens op het Gym nasium Immaculata Conceptionis te Venray van 5-t.m. 12 Juni zijn be noemd als rjjksgecommiteerden dr. P. Groeneboom, dr. C.F.A. van Dam, dr. J.M. Bijvoet, terwijl dr.I.M. v.d. Vlerk hieraan is toegevoegd. ZILVEREN AMBTS JUBIlEUM FRANS AERTS. In een feestelyk versierde Raads zaal was Dinsdagmorgen het gemeen tebestuur én gemeentépersoneel bij een om een van haar ambtenaren, de heer Frans Aerts te huldigen met zijn zilveren ambtsjuleum. De heer Burgemeester voerde als eerste spreker het woord tot de ju bilaris en zijn familie en hij prees de heer Aerts voor zyn hulpvaardig heid en betrouwbaarheid, die hy in deze afgelopen jaren steeds aan het Venrayse publiek betoond heeft. Spreker memoreerde het verblijf van de feesteling in het concentra tiekamp St. MiChiels-Gestel als gijze laar en was speciaal Mevr. Aerts dankbaar voor de steun, die zij haar man immer gegeven had. Een bouquet bloemen, haar aangeboden, wilde daar de tolk van zijn. Namens het gemeentebestuur bood de Burgemeester dan de heer Aerts een pendule "aan als feestgeschenk. De heer Vorst, secretaris dezer ge meente, sprak dan namens het gemeentepersoneel en gaf in zijn korte rede blijk van de waardering, voor al het door den heer Aerts verzette werk. Ook hij dankte Mevr. Aerts met een bouquet bloemen voor de steun haar man gegeven en bood als feestgeschenk de jubilaris een prachtige kroonlamp aan. Dan nam de Heer Aerts 't woord en dankte allen voor do schone, maar z.i. overdreven twoorden van lof hem toegezwaaid en sprak de hoop uit in de tcekomst dezelfde medewerking en 'vriendschap te mo genondervinden als voorheen. Van de daarop volgende* receptie werd druk gebruik gemaakt, waarna in intieme kring het feest werd voortgezet. RUTTEN'S BROUWERIJ IN FEESTSTEMMING. Afgelopen week-end is het druk geweest op het Eind, waar tallozen de gelegenheid hebben aangegrepen om Brouwerij Rutten geluk te wen sen met haar jubilé. Zaterdag bracht de Buurtvereniging „St. Oda" met haar eigen buurtband een serenade, waar bij monde van de heer J. Sybers, de gelukwensen wer den overgebracht. Zaterdagavond werd verder door de Buurtvereniging en Schutterij „St. Anna" het doopfeest gevierd van het nieuwe brouwsel „De Peelhaas", ter- wyl Maandag de peters en meters, in dit geval de kasteleins met hun respectievelijke vrouwen tot ver in de omtrek, met de nieuwe spruit kwamen kennismaken. Maandagavond - bracht Venray's Mannenkoor eveneens een serenade. Talrijke bloemstukken werden aan geboden. Al met al heeft Rutten's Brouwerij een waardig slot gemaakt aan haar eerste zeventig jadSr en kan met goede moed aan de volgende begonnen worden. LIMBURGS THUISFRONT Limburgs Thuisfront heeft op yer- schillende adressen, - hieronder- ver meld de zegels verkrijgbaar gesteld voor het jublleumpakket, dat onze jongens in Indië wordt.toegezonden by het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Deze zegels kosten f 1.50 en worden op het pakket geplakt, dat naar een willekeurig soldaat in Indiê gezonden wordt. Niemand mag achterblijven nu voor zulk een klein bedrag een pakket vol waardevolle dingen voor de jongens overzee verstuurd kan worden. Laten we niet deze zegelactie blijk geven, dat de leus „wij leven mee met de jongens overzee", geen fabel is maar eerlijke ernst. Er zy'n niet te veel zegels, dus wie het eerste komt het eerste maalt. De zegels zyn verkrijgbaar by de Ned Credietbank;.bloemisterij Keyzers; V.V.V.-Kiosk; boekhandelaren Messe- maeckers en V.d. Munckhof en bij de heren W. Selder,, Wilhelminastraat en H. Vorst, Schoolstraat. Op de kerkdorpen kan men terecht bij de plaatselijke Thuisfrontcomité's. Voor elk van onze jongens overzee een jubileum-paxket en U is een der afzenders. S.Y.Y.-NIEUWS Deze keer is er echt nieuws. Be langrijk nieuws zelfs. Vorige week stond er een kleine advertentie in Peel en Maas met een aankondiging, dat een nieuwe trainer zou komen. Bij het verschijnen van deze regels hebt U al kennis met hem gemaakt en ik hoop, dat hij U bevallen is. Wy willen^even stilstaan by het korte berichtje, dat iedere sportlief hebber gelezen heeft. Het Bestuur der vereniging heeft dan een nieuwe trainer weten te kry'gen. Zy heeft niet teruggeschrikt van de hoge kosten, verbonden om hem niet alleen wekelijks te laten komen, doch hij zal ook aanwezig zijn bij alle uit- en thuiswedstrijden. Begrijpt nu eens goed jongens wat een kosten zulks meebrengt. Dat .is allemaal niets en zal zelfs ruime vruchten opleveren, indien U maar wilt. Indien U regelmatig komt trainen, indien Uzorgt vooreen goede clubgeest, dan zult U by dragen tot prestatie, die S.V.V. in de komende wedstryden kan leveren. Daarom jongens wordt er op U allen een beroep gedaan, komt naar de training, zorgt voor een echte club geest en dan kan en zal Venray het komende seizoen weer een kampioen begroeten. Zondag a.s. gaat het eerste naar Mierlo, 11.40 vertrek van de bus. Zondag 13 Juli gaat het eerste en tweede elftal naar Rosmalen, waar zij uitkomen tegen een sterke 3e klasser. De leden worden er attent op ge maakt, dat 1 Juli de nieuwe lidmaat schapskaart ingaat. Er zullen1 geen nieuwe kaarten worden uitgereikt, indien de oude contributie is aangezuiverd en vol- dedig. betaald. Er zal zeer streng op geletf worden. Wielerclub Yenray Op de a.s. Zondag te Sevenum te houden Thuisfront-Ronde zal ook een groep renners van de wielerclub Venray deelnemèn. In de junioren klasse, 27 km: H. Voesten, A. Willems, v.d. Mortel, A. Bergmans, Fr. Poels, L. Janssen en L. Rutten. In dé senioren-klasse, 40 km J. Goumans, J. Swaghoven, B. Janssen Tienray en A. v.d. Munckhof. Wij wensen de renners veel succes! P.D.Y. De Zwaluw. Wedvlucht Corbeil, afstand 410 km. Duiven los 8 uilr. Aankomst eerste duif 2.46.08, laatste 3.19.59. P. Kerstqn 1;- J. Kusters 2; A. Willems 3, overduif; J. v. Leuken 4; G. Janssen 5; J.Boom 6—12; P.Jans sen K 7; M. Steegs 8; H. Henckens9; M. Lemmen 10; W. Cremers 11; J. Verstegen 13—14. JARIGE i)UIVEN: Eerste duif om 2.39.59, laatste 3,39,59. H. Henkens 1-12-13-15—16-18; J. v. Leuken 2—10; P. Willems3—23 M. Steegs 4; P.vd. Heiden 5—40; H. Vermeulen 6—25—35—50; Verhoeven 7—33; J. Gommans 8; M. Duyf 9—20 P. Kersten 11—21; K. Sybers 14; J. Boom 17; J. Verstegen 19; E. Ver meulen 22—26; A. Willems 24—29; Joh. Janssen 26; M. Tonen 27; M. Lemmen 30; J. Bastiaans 31—42; J. Thysseri 32; J. Derks 34; P. Janssen K 37; Gebr. Hendriks 38—43; J Aarts 39; W. Thjjssen 41; H. Rutten 44; M. Franken 45; Servaas 46—49; W. Lormans 47; Th; Rutten 48; A. Bol- kenstein 51. Overduif P. Strybosch. FEESTÉN IN OIRLO Het 40-jarig bestaan van de muziek vereniging „Ons, Genoegen" te Oirlo, in de vorm van een festival, waaraan bijna al de muziekverenigingen en zanggezelschappen uit de verre omtrek aan deelnamen is, mede doordat het weer goed bleef, wonderwel geslaagd. Vanaf het openingswoord door de president tot' het laatste nummer, heerste er een' prettige, stemming en de onderlinge concurrentie tussen de deelnemende verenigingen verschafte menig muziekliefhebber een genot volle middag. Het is feitelijk jammer, *dat der gelijke wedstrijden,, als we het zo mogen noemen, niét meermalen in een seizoen worden gehouden, want niet alleen de deelnemers kunnen er veel van leren, maar ook het publiek, datzich daarenboven van de vor deringen in het muzikale leven van zyn omgeving op de hoogte kan stellen. Onnodig nog nader, te ver melden, dat de organisatie keurig in orde was en een en ander een vlot verloop had. De kermis had bovendien een massa bezoekers op de been gebracht, zodat de fanfare ongetwijfeld - een goede dag gehad heeft, wat de financiële opzet van dé zaak zeker ten goede nen van nolthees is lid van het Gilde, terwijl ook de laatste 25 jaar de inwoners van de Smakt gilde- broeder kunnen worden. Ondanks het feit, dat de oorlog by na alle bezittingen van het Gilde heeft verwoest zal toch dit feest nu doorgaan. Vier en twintig GildeS en Schut terijen uit Brabant en Limburg zullen naar Holthees trekken en het zal een indrukwekkende demonstratie wor den van verbondenheid en van de vaste wil om deze schutterstraditie te handhaven volgens de oude traditie tot heil van deze streken. JAN MAENEN WERD GEHULDIGD. Zaterdag, was het 25 jaar geleden dat de heer J. Maenen in een bui tengewone zitting van de Provinciale Staten van Limburg, benoemd werd tot lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie. Dit heugelijk feit is aanleiding ge weest om uen heer Maenen Zaterdag in liet Gouvernementsgebouw te Maastricht op hartelijke wijze' te huldigen. In tegenwoordigheid van het per soneel heeft de Commissaris,der Ko ningin, Mr. Dr. Houben de jubilaris op waarderende wyze toegesproken. Hy wees op twee belangrijke eigen schappen van de jubilaris, n.l. een harde werker en specialiteit op het gebied van wegen en waterse water staatswerken. Diverse andere sprekers hehben' vervolgens de kwaliteiten van de heer Maenen geroemd en diverse geschenken werden aangeboden. Na dit meer officiële gedeelte volgde een zeer drukke receptie, waarin alle mogelijke diénsten en talrijke burgemeesters v<in hun be langstelling in dit heugelijke feit blyk geven. Ook de. oud-minister Mr. vail Sonsbbek kwam zyn vroegere medewerker gelukwensen. CONFLICT IN DE MIJNEN. De beheerder van de Nederlandse steenkolenmijnen heeft, teneinde de productie te verhogen, een systeem ingevoerd van 'groepsindelingen met extra beloningen. Hiertegen rezen van de zyde der arbeiders vele bezwaren, daar zy menen en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat hierdoor het jaagsys- teem in de mij yen weer als vroeger zal beginnen. De vier mijnwerkers-organisaties zyn daartegen dan ook in 't geweer gekomen en hebben hun leden drin gend verzocht geen steun te ver lenen by de doorvoering van dit systeem, zonder echter daardoor de productie te schaden. De Mijn-Industne-Raad is tot heden niet van zins haar bepaling in te trekken, zodat de mogelijkheid voor een conflict nog dreigend zijn. De Oirlose kermis, die intusson wel de grootste is van alle kerkdorpen, heefi niet van te weinig bezoek te klagen gehad en ook daar zijn goede zaken gemaakt. Al met al heeft Oirlo een goede week achter de rug. ZESDiE EEUWFEEST van het O.L.Vrouwe-Gilde te Holthees In 1940 herdacht het Gilde in Holt hees, dat het voor 600 jaar, in 1340 werd opgericht en het een eigen reglement kreeg. Door de tijdsomstandigheden is dat jaar van een feestelyk herdenken niets gekomen, maar a.s. Zondag zal het feestelijk gevierd worden. Het O.L. Vrouwe-Gilde is opgericht door de heer van Makken, die ook een kapel, toegewijd aan O.L.Vrpuw Behoudenis der Kranken heeft'ge bouwd te Holthees, -waarin van ouds her de Gildemissen gelezen werden. In de loop der eeuwen werden de kruisbogen vervangen door geweren en werder. de gebruiken daafaan aan gepast. Vroeger hingen in^de oude kapel de Koningsschilden waarvan het oudste dateerde van 1642, toen een zekere Jan Hermans koning was. Op het ogenblik is er van de oude traditie weinig meer over, slechts het koningsschieten op 2e Pinksterdag wordt in zyn oude luister gevierd. 's Morgens is er een rondgang door het dorp, terwijl men 's middags met de fanfare voorop naar de schuts- boom trekt. Daar wordt driemaal om de boom getrokken, waarop de eerste gildemeester ,het eerste schot lost. Dan volgt de keizer, de oude koning en de verdere gildebroeders volgens lot. Is de vogel gevallen, dan wordt de nieuwe koning f5.— aangeboden op het vel van de trom en degene, die het geweer van de Koning het eerst te pakker, heeft wordt Konings knecht. Het grootste gedeelte van de man Het voornaamste van deze week Kan verplichte veelevering worden afgeschaft 7 Reeds enige tyd wordt nagegaan, of de verplichte vleeslevering kan worden afgeschaft in die zin, dat de veehouders geen aanslag meer zullen kry'gen een voorgeschreven hoeveel heid vlees te leveren. Dit jaar is vordering door vrijwil lige leveranties vrijwel niet nodig geweest en men gaat thans na, of het mogelijk is deze verplichte aan slag te laten 'vervallen. Een geheel vrye levering van vee houder naar slager zal echter voor lopig nog niet mogelyk zyn. Mocht men echter overgaan tot het vervallen van de verplichte vee levering, dan zal men van overheids wege toch maatregelen nemen om vooral in het najaar de grote stoot op de leveringsmarkten op te vangen In October zou bv. het vlees kunnen vrijgegeven worden maar in het voorjaar zou men 'misschien weer aangewezen zyn op te weinig nuch tere kalveren. Onze vleespositie blijft grotendeels afhankelijk van de varkensstapel; wellicht zal hierin eer. verruiming mogelijk zyn. De vleespositie, blijft grotendeels afhankelijk van de voederaanvoer uit het buitenland en dus van de viezen. Het Coloradokevergevaar. (Uit de radiorede van Min. Mansholt) „Zeer speciale aandacht wordt ge schonken aan ernstig/'besmette ge bieden, zoals Belgisch- en Nederlands Limburg. Voor Nederland bestaat een' algemene t verdelgingsplicht, welke overal waar de kever of larve voor komt, voor iedereen gedurende de gehele zomer geldt. Daarnaast be staat voor alle aardappeltelers de verplichting in bepaalde perioden, die tevoren worden aangekondigd, het gewas met insectendodend mid del te behandelen, ongeacht of ex- kevers op zyn gevonden of niet. In vele delen van het land zal deze be handeling een voorbehoedend karak ter hebben en daarom juist is zij zo uitermate belangrijk en noodza kelijk". Kinderbijslag zelfstandigen Het partijbestuur van de K.V.P. heeft destijds aan het Centrum voor staatkundige vorming gevraagd een rapport te willen uitbrengen over de kwestie van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Het rapport is dezer dagen gereed gekomen en heeft de vorm van een voorontwerp van wet, waarin alle problemen, ook die de financiële kant van de zaak betreffen, zyn uitgewerkt. Van de betreffende commissie, die dit rapport heeft samengesteld, is de heer A. B. Michiel- sen, voorzitter van de Raad van Ar beid te Breda, president. GRENSCORRECTIES Het volgende frisse geluid woei uit Tilburg: Het presidium der Brabantse Be weging te Tilburg in vergadering bijeeri; gelezen de persberichten over de actie van de Limburgse en Gelderse comitó's voor uitbreiding der door de Regeringvoorgestel'de grenscorrecties; overwegende enerzijds, dat daling van het Nederlandse welvaartspeil slechts kan worden voorkomen, door eert sterke toeneming der industriële productie en dat hiervoor onmisbaar is een voldoende nationale kolen- productie, waarvan de duurzame verzekering slechts mogelyk is door annexatie van op Duits territoir in het Kleefs-Gelderse gebied gelegen steenkolenmy nen verzoekt de regering met kracht te eisen de annexatie van het ten'Westen van de lijn Venlo—Winterswijk ge legen Duits gebied. Minder paarde vlees Teneinde het nog verder scheef- trekken van normale verhoudingen te voorkomen, zal met ingang van Vrijdag 4 Juni de rantsoen waarde van paardevlees tot nader order worden verminderd. De nieuwe vlees bonnen geven per 100 gram vlees recht op het kopen van 125 gram i.p.v. 150 graïh paardevlees. Bonnen verdwijnen in België Nu in Belgie nog slechts brood, margarine, spijsolie en suiker" tot September a.s. gerantsoeneerd zijn, is men er .toe overgegaan aan de bevol king distributiekaarten uit tereiken, welke geldig zijn voor een periode van vier maanden. Verwacht wordt, dat na deze periode het gehele distri butiesysteem behalve voor brood, zal kunnen worden afgeschaft. Wanneer heefj; processieverbod rechtskracht? Vryspraak geëist tegen Eindhovens pastoor Voor db civiele kamer van derecht- -bank te 's-Hertogenbosch stond wegens overtreding van het z.g. processie-verbod dezer dagen terecht de pastoor J. E. Schepers, pastoor der parochie van St. Antonius-Abt te Eindhoven. De dagvaarding beschuldigde de pastoor er van, dat hij op 8 Juni 1947 te Eindhoven op de openbare weg een processiè hield en daarbij het Allerheiligste meedroeg, hetgeen bij de grondwet van 1848 niet zou toegelaten zynverder dat hjj gekleed was met gewaden, die in de R. K. Kerk gebruikelijk zijn als koorkap, velum etc. De officier van justitie,mr. Bijvoet, wees er in zijn requisitoir op, dat het betreffende grondwetsartikel in de loop der jaren reeds aan veel critiek was onderworpen. Vóór 1848 had de rechterlijke macht geen be moeienis met processies; zy werden tot die tijd politioneel geregeld.'*Na 1848 eiste de grondwet dat de toege stane processies ter plaatse gebruike lijk waren. Bewijzen voor de niet- gebruikelykheid van processies te Eindhoven voor en in 1848 kon hy niet construeren. De Hoge Raad vol gend achtte de officier derhalve een eis tot vrijspraak onvermijdelijk. 9 Juni doet de rechtbankuitspraak Yeesmokkelarij Door een toeval is de Utrechtse politie op het spoor gekomen'van een uitgebreide smokkelarij van vee, waarvan het centrum gevestigd was in Weert en waar van A. H. H. uit Weert de leider was. Terug uit Duitsland Zaterdagmorgen is via de grenspost Beek bij Nijmegen een transport aan gekomen uit. Duitsland met de stof felijke overschotten van 140 in Duits land omgekomen Nederlanders- Deze helden van ons volk lieten hun leven voorde vrijheid in kampen in'de Russische zóne van de Oostzee tot Bohemen. Na de plechtige ont vangst aldaar ging het transport door naar Amersfoort, het centrum van de dienst identificatiè en berging. Monnment voor Henri Hermans Zondag 1 Augustus zal te Nuth, de geboorteplaats van de vorig jaar overleden musicus Henri Hermans, een monument worden onthuld. Burgemeester Evers (de vijfde) 25 jaar Burgervader van Sevenum Vele burgemeesters uit Noord-Li'm- burg verschenen Maandag in het patronaatsgebouw van Sevenum, waar een plechtige raadsvergadering werdi gehouden ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van burge meester W. Evers. 's Morgens was er een plechtige H. Mis, waarbij de noodkerk te klein was en des middags verschenen er 1000 ingezetenen ter receptie. Meer dan 100 jaar bezit het ge slacht Evers reeds de burgemeesters. „Evers de vyfde" kreeg als geschenk de portretten van zyn voorvaderen burgemeesters, die een plaats zullen 'krygen in het nieuw te bouwen ge meentehuis. Het portret van de jubilaris, ge schilderd door de Vénlose kunstenaar SefMoonen werd tijdens de raads vergadering overhandigd. LANDBOUW NIET GEBAAT bjj opheffing van alle voedsel voorzieningsmaatregelen Er zyn verschillende producenten in de land- en tuinbouw, die met vreugde de tyd zien naderen, waarin een gunstiger situatie der voedsel voorziening afschaffing van de vele beperkende maatregelen op dit gebied mogelyk zal maken. Naar wy vernemen, is een studie commissie in de Stichting voor de Landbouw echter tot de conclusie komen, dat deze vreugde voorbarig is en dat de landbouw zyn eigen belang niet op de juiste wyze ziet, indien afschaffing van-, alle voedselvóorzie- ningsmaatregelen zonder meer wordt voorgestaan. Een zekere mate van ordening zal noodzakelijk blijven en daarom dient in de plaats van het stelsel der thans vigerende bepalingen, dat reeds uit de dertiger jaren stamt en onder de druk van de oorlogsomstandigheden zich heeft ontwikkeld, een ander stelsel te komen, dat gericht isop'de ordening van de productie in land en tuinbouw. Voor deze ordening zal het opstellen van een Landbouwplan noodzakelijk zijn, welke arbeid, wil men een vrucht bare landbouwpolitiek voeren op lange termyn, nog grote moeilijkheden met zich zal bréngen. Met name denkt men hier aan de tegengestelde be langen, die de akkerbouw en vee houderij hebben by de graanprijzen. Luchtketel ontploft Woensdagmorgen is door onbekende oorzaak in een graanmolen te Loclit onder Heerlen een luchtketel ontploft. Deze ontploffing had een fikse brand tot gevolg, welke echter door de brand-' weer van Heerlen spoedig kon worden bedwongen. De molenaar, de heer Nelissen, en diens zoon, moesten met brandwonden in het ziekenhuis wor den opgenomen. Het interieur van de molen liep grote schade op dooi de ontploffing en de brand. Duitsers de grens over De uitwijzingen van Duitsers gaan door, al schijnt het tempo te vermin deren. Werden vorige keer honderd» mensen In de vrachtauto's geladen en naar de Britse zóne gebracht, nu waren het er maar „zeventig". Maar toch zyn er meer verschuivin gen in de kampbevolking. Sinds kort geleden het laatst over deze affaire geschreven werd zyn er al zeventig weer vrijgelaten, waarvan alleen in de laatste week al 551 Het ongewenste in véle (niet alle) gevallen en onmenselijke van de ge troffen maatregelen tegen personen,- aan wie men eigenlijk niets kan ver wijten, dan dat ze Duitsers waren, toen ze jaren geleden in ons land kwamen, waar zij met hun (sedert dien gevormd) gezin totaal Nederlands u werden en nóch als leden ener vyfde colonne hebben gefungeerd, nóch prc- nazi zyn geweest, blijkt tych lang zamerhand meer te worden ingezien. Maar intussen hebben de vrijge latenen geen huis meer, noch bezit. NIEUWE BONNEN Geldig van 6 t.m. 19 Jurii Bonkaarten KA KB KC 806 421 Melk 6 liter melk 423 Melk 7 liter melk 426 Vlees 100 gram vlees 427 Vlees 300 gram vlees 428, 429 Boter 250 gram boter of mar* garine of 200 gram vet 446 Algemeen'200 gram kaas of 250 gfam korstloze kaas 448 Algemeenl600 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 449 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 435 Reserve 1200 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 434, 437 Reserve 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 438 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) Bonkaarten KD KE 806 923 Melk 12 liter melk 926, 927 Vlees 100 gram vlees 928 Boter 250 gram boter of marg. of 200 gram vet i Boter 125 gram boter of marg. of 100 gram vet 946 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 948 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) 949 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 935 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) Bonkaarten ZA ZB ZC ZD ZE MD MF MG MH 807 (Byz. arbeid,ia.s. moeders en zieken) Geldig, zyn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. 'i Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aangewezen. Men beware deze dus zorgvuldig. Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-, C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram broodvmeer worden aange wezen dan deze week, zodat per veertien dagen in totaal op de A- kaarten 3600; op de B-kaarten 6000, op de C-kaartén 4400, op de D-kaarten 2000 en op do E kaar.ten. 800 gram brood verkrijgbaar is op de gewone broodbonnen. Eén bonnenlijst per II dagen in de yacantie Van 4 Juli tot en met 11 September wordt per veertien dagen één bonnen- lijst gepubliceerd. Dit houdt in, dat o.m. de suikerbonnen eén week vroe ger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op wekelijkse bonnenlysten een periode van drie weken verlopen tussen twee aanwij zingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaksbonnen zal geen wijziging komen. VOEDSELBUREAU YENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 OMPLOEGEN GRANEN. Graantelers welke na de Mei-in ventarisatie nog een gedeelte granen hebben omgeploegd, gelieve dit zo spoedig mogelyk op té geven op het bureau, alleen schriftelijk, daar straks anders mogelyk een aanslag voor in levering gegeven kan worden. Mochten er telers zyn, die na de inventarisatie nog bruine bonen heb-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2