Uit het land van de Gele Rivier De iveieid tond WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Opvoeding, Minder prettige mededeling Stichting 19.40-'45 QemeentellegcotiHg ms. Zaterdag 5 Juni 1948 No. 23 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munekhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootostraat 28 Telefoon K 47S0 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het geneeskrachtige paard en nog wat Eén der dingen, -waarin de chinezen van ons afwijken is de viering van het nieuwe jaar. Zij beginnen n.l. het nieuwe jaar in Februari. Waarom? Ja, waarom beginnen wij met Januari een nieuw jaar? Je kunt maar ergens beginnen. Deze viering is het grootste feest van het hele jaar en neemt 15 dagen in beslag. Ze geven aan hun vreugde uiting door een geweldig lawaai van zevenklappers, voetzoekers, en andere projectielen, die met groot lawaai ont ploffen. En by voorkeur gebeurt, dat in de nacht. Vooral de $6rste vijf dagen is dit geluid by na niet van de lucht en op sommige ogenblikken neemt het lawaai der ontploffingen zulke afmetingen aan, dat ik herinnerd werd aan de ergste dagen van Ven- ray's bevrijding. Maar nu hoefden we geen schuilkelders op te zoeken, het kostte ons alleen enkele uren slaap. Een bijzonderheid van deze blagen is, dat er tempels opengaan, die voor de rest van het jaar gesloten zyn. Onder deze is één heel bijzondere, die maar één dag in het jaar geopend is, deze hebben wij bezocht. Daar wil ik deze keer wat van vertellen. We kwamen terecht in een grote stroom mensen, die zich in de rich ting van de tempel bewoog. Chinezen houden van gezelligheid en drukte en maken van elk tempelfeest een kermis. De bele weg langs stonden tentjes met eetwaren, vermakelijkheden, devotieartikelen heidense natuurlijk enz. Het was een gezellige drukte, waar de Venrayse kermis maar kin derspel by is. De mensen hadden hun f eestkleren aangetrokken, overal lachende gezichten. De veelkleurige kleding, kleurige vlaggetjes wimpels, molentjes enz. leverden een feestelijk gezicht. Daar tussen bewogen zich de stemmiger boeren, die hun gezin op een kar hadden geladen en zich een weg baan den door de drukte om het feest bij te wonen. Na voel dringen kwamen we in de tempel. Van eerbied en stilte was daar geen sprake. Dezelfde kraampjes en drukte. Langs de kanten van een grote binnenplaats stonden grote godenbeelden opgesteld. Iedere god heeft zyn eigen taak er is een god voor de landbouw, voor de regen, voor kinderzegen, een goede levensstaat, voor de gezondheid enz. Ze stonden daar heel geduldig te wachten op vereerders en vereersters. Maar de god van de rijkdom en het geld trok er verreweg de meestem Want elke chinees, hoe arm hij ook" is, droomt ervan eens ryk te zijn. De verering bestaat in het maken van een diepe buiging, het branden van wierook en een offer in geld of etenswaren. By elke god stonden een paar pries ters om te zorgen, dat de ceremoniën stipt onderhouden werden. Want de verhoring hangt niet af van het eer biedig en vertrpuwvol bidden, m$ar van het j'uist volbrengen van de voor geschreven ceremoniën. Overal branden grote vuren, waar de wierook in gebrand werd. De lucht was blauw van de damp en de dikke wierookgeur veroorzaakte al gauw een wee gevoel in onze maag. We drongen ons steeds verder door de mensenmenigte heen, tot wè aan een plek kwamen, waar we niet verder konden. Voor een poort verdrong zich een grote massa mensen. Mannen, jongens, meisjes, moeders met kinderen op de arm, oude mensen, het was een drin gende schreeuwende mensenkluwe. We hielden ons hart vast, menend, dat er tientallen doden zouden vallen. De politie diénde orde moest hand haven had het maar opgegeven, had genoeg met zich zelf te doen om niet van de voet gelopen te worden. Wat was daar aan de hand Die poort gaf toegang tot een Zaal waar een houten paard stond opge steld. De bijzondere eigenschap van dat paard was, dat het een genezende kracht bezit. Men hoeft slechts de kop, rug, buik, poten enz. aan te raken, om zelf in die lichaamsdelen gezond te worden of gezond te blijven. Elk deel van het paard heeft die kracht. Men zag moeders hun kindje over elk deel van paard strijken. De vol wassenen deden hetzelfde. Er waren er natuurlijk die er een grapje van maakten. Zo waren er b.v. het waren natuurlijk jongens, die zyn overal hetzelfde die by voorkeur over de staart van het beest streken. Maar over het algemeen gebeurde het in alle ernst. Wat verderop vonden we de god van het buwelyk, die vanzelf ook veel belangstelling genoot. Deze god tdraagt een rood kleed, dat langzamerhand verdwijnt. Want als één of andere jongeman geen meisje kan krijgen, dan nemer, zyn vrienden een draad uit het kleed van deze god en spannen die heimelijk ergens in zyn huis. Wanneer die jongeman per ongeluk die draad stuk loopt, dan kan hy er op rekenen, dat hy binnenkort zyn uitverkorene zal vinden. Het kleed is nog niet opgebruikt. Als er in Venray misschien lief hebbers zyn voor zo'n rode draad? Voor meisjes helpt het niet. Mis schien zij n de chinezen bang, dat hun god dan heel gauw geen kleed meer aan het lijf zal hebben. Wat nu te denken van die verering In zich is het natuurlijk een zielige vertoning, dat redelijke mensen zo bedrogen worden en hun vertrouwen stellen in wezens die niet bestaan. Van de andere kant js het een ver heugend verschijnsel, dat vele chi nezen nog geloof hebben, al is het nog niet ware geloof. Want iemand die nog vasthoud aan dit oude bij geloof, is beter te bekeren, dan een chinees, die ook dit van zich heeft afgeworpen en nergens meer in ge looft. Gelukkig zijn dit nog niet de talryksten. Peiping, Franciscan House, Li Kuang Ch'iao 18. Pater ARTEMIUS HULS O.F.M Opvoeding is een moeilijk hand werk. Veel ouders hebben de aange boren greep, andere-leren het nooit en herhalen by iedere nieuwe spruit de fouten, die ze by de opvoeding van het eerste kind gemaakt hebben. En toch is voor het latere leven niets van zo'n groot gewicht als een goede kinderkamer, als een geslaag de opvoeding. Aan literatuur over dit onderwerp is er geen tekort, eerder een teveel. Maar de goede, ervaren opvoeders ontbreken. Een groep van 228 jongens en meisjes van 9 tot 13 jaar uit drie zeer verschillende Londense scholen ryk, middelmatig en arm werd gevraagd tien punten op papier te zetten, die volgens hun kinderlijke opvatting de tien geboden van de ouderlijke opvoeding moeten voor stellen. Men zal geneigd zyr\ hierover stom verbaasd het hoofd te schudden en te denken: zo'n abnormale gekheid krijgen alleen schoolmeesters slechts klaar. Het resultaat van deze enquête be- bevestigt echter weer eens het oude gezegde, dat kinderen en dwazen de waarheid zeggen. By een beetje na denken ligt dit trouwens voor de handniemand voelt zo zuiver, zo echt, zo objectief aan als een kind. Een kind is intuïtief. Een kind voelt, of vader en moeder de waarheid zeggen. Aan honderd kleinigheden bemerkt het, hoe de verstandhouding tussen beide is. Vergeten we niet, dat het kind het lijdend voorwerp van de opvoeding is, dat het de opvoeding aan de lijve ondergaat-en daarom tot oordelen bevoegd is. Uit de 228 antwoorden van deze doorsnee kinderen zyn tien regels uit gelicht, die de meest voorkomende klachten of verlangens behelzen. Laten we onze eigen opvoeding aan deze tien kindergeboden toetsen. 1. Maak onder elkaar nooit ruzie in het bijzijn van uw kinderen. 2. Behandelt al uw kinderen met dezelfde genegenheid. 3. Belieg uw kind nooit. 4. Vader en moeder moeten elkaar wederkerig weten te verdragen. 5. Tussen ouders en kinderen moet een echte geest van kameraad schap heersen. 6. Behandelt de vriendjes van uw kinderen als welkome en geachte gasten in uw huis. 7. Geef steeds een antwoord op de vragen, die de kinderen stellen. Zegt 'nooit: laat me met rust. 8. Berispt en straft uw kind nooit in tegenwoordigheid van de kin deren uit de buurt.. 9. Legt de n&druk op de goede eigenschappen van uw kind', niet op zijn tekortkomingen. 10. Weest evenwichtig in uw hu: mèur en uw Enkele punten zyn erg nieuw en hebben zelfs een moderne klank, maar als de kinderen er zo over denken, wees er dan van overtuigd, dat het de waarheid is. P. H. RONGEN O.C.R. - In de vergadering van de Algemene Ned. Zuivelbond, waren als gasten ook enige Belgische zuiveldeskundigen aanwezig. De heer W. Brinkman, het hoofd van het zuivelconsulentschap by de Belgische Boerenbond deed hierbij enige mededelingen over de opheffing van de zuiveldistributie in België (met uitzondering van margarine en import- boter) en de gevolgen daarvan. Hy achtte de tóestand op zuivelgebied in België sinds 1 Mei, de datum waarop vrijheid op zuivelgebied is ontstaan, treurig.' De schommelingen 'n de prijzen zyn zeer groot geweest. In Maart leverde Nederland in mil- lioen kg boter. Dit was koelhuisboter en bleek een zeer onaangename smaak te bezitten, „Haringboter", noemen onze Zuiderburen deze boter. Op het ogenblik is de uit Nederland geïm porteerde veel beter, doch de Belgen weigeren in dozen verpakte Neder landse boter en willen alleen vatboter accepteren. Amerika en Argentinië importeren veel kaas in België, maar men heeft liever de Nederlandse kaas. De voor uitzichten voor kaasexport zijn dus niet slecht. De heer Linhorst Homan betoogde .naar aanleiding van deze mededeling, dat het ook in Nederland bokend is geworden, dat bepaalde koelhuisboter ongelukkig is behandeld. De verpak king liet te wensen over en de ver zending is met de langere weg van de binnenscheepvaart geschied. Ook de secretaris van de zuivel bond ging op het chapiter „haring- boter", in; de factoren, die tot de min der goede smaak hadden geleid waren z.i. onvoldoende getinde werktuigen in de fabrieken en de warme zomer van 1947. Ter vergadering werd verder nog medegedeeld, dat de boterproductie de binnenlandse consumptie over schrijdt, zodat afzet naar het buiten land noodzakelijk is, wil men niet te veel boter in de koelhuizen houden. De export van kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder begint steeds meer op gang te komen. De Stichting'40 V45 is in het leven gproepen door oud-illegalén, om de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelde verzetsmensen te steunen en te helpen, by en met dó steun die de regering geeft. Ook Uw offer is_daar7oor nodig. Zy waren het t§bh, die de bevrij ding van Nederland mogelijk hebben gemaakt, de ónderduikers geholpen hebtjen en de Duitsers op alle mo gelijke plaatsen afbreuk hebben ge daan. Nemen wy b.v het verhaal van Jacobus Barend, de goede „Piet", ge boren 18 Oct. 1909 te Zwartsluis. Ge fusilleerd 8 Maart 1945 te' Woeste Hoeve. In by na elke kleine gemeente vin den we een figuur, die do toon aan geeft op velerlei terrein. Zo was Jacobus de Goede ook. Na de. U.L.O. direct op de gemeente secretarie gekomen,, werd hy allengs de rechterhand van de burgemeester en diende het verenigingsleven van B.Y.L., Oranjevereniging enz. Het was dan ook in dezelfde geest voortgaande, 'lat hy, toen dé besmetting kwam, de goede gedragslijn koos. Als overtuigd christen was hy een ver klaard tegenstander van het nationaal- socialisme. Het bureau „personele zaken", dat onder zyn leiding stond, werd een toevluchtsoord voor een ieder, die valse papieren moest heb ben. Hy wist, dat ook dit werk ge vraagd werd in de stryd om het zyn of het niet zyn van ons vaderland. Reeds in Juni '42 moest hy vluchten. Hy ging op weg naar Zwitserland. Helaas, de laatste adressen in Frank rijk klopten niet. Noodgedwongen keerde hij terug; by zijn aankomst in zyn geboorteplaats vond hy zijn moeder stervende.* Van Januari '43 tot Januari '44 verbleef hy bij zijn broer thuis, maar moest toen vluchten naar Kampen. Door zyn buitengewone accuratesse en kundigheid bleek hy de reeds lang gezochte man te zijn voor de afdeling falsificatie's." Hiervoor aangezocht, accepteerde hy dit werk. Het plaat selijk verzet was hiermee uit de moeilijkheden, dié voortkwamen uit verre en langzaam werkende ver bindingslijnen. Ook de verzetsgroep „Strijdend Ne derland", groeide zo snel, dat het voor één man niet meer by te houden was, zodat men omkeek naar een helper. Ook dat wilde hy er wel by doen. Een vol -jaar heeft hij nog mogen werken. Tientallen vervalsingen en duizenden nieuwsblaadjes zyn er onder zyn handen vandaan gekomen. In Januari '45 kwam de S.D. hem, met zijn kamergenoot-onderduiker ophalen. Hij nam alle schuld op zich en redde zyn vriend daardoor het leven. De opoffering van eigen leven zag hy als het volbrengen van Gods ge boden, evenals zyn hele houding in zijn illegale werk hiervan getuigt. Zo zyn hon^arden gevallen, mannen en vaders. Het is onze plicht hun achtergeblevenen te helpen zoveel wij kunnen. Hoe? Daarover een volgende keer. Tsjeclio-Slowakije Zondag zyn in Tsjecho-Slowakye de" algemene verkiezingen begonnen, die wel een treurig beeld hebben ge geven van de vrijheid, zoals die daar heerst. Openlijk of in een stemhokje kon men zyn stemplicht vervullen, wat in feite neerkwam óf pp het stemmen op de enige door dé com munisten opgestelde candidatenlyst óf blanco. Ieder der stemmers wist, dat alles wat hy of zij deed nauwkeurig ge noteerd werd door de leden der com munistische actie-comité's, die in ieder stemlokaal de vryheid om te stemmen en het geheim hiervan tot een aan fluiting maakten, terwijl de blanco- stemmen in een afzonderlijke stembus moesten worden gedeponeerd. Ondanks dit alles zyn er nog: op merkelijk veel .blanco-stembiljetten ingeleverd, op sommige plaatsen zelfs meer dan 25 pet. van de.stemmen. Zo valt langzaam maar zeker de zwam Sovjetknoet neer over het Tsjechische volk, dat ondanks alle terreur nog steeds niet buigen wil. Diverse Tsjechische vertegenwoor digers in het buitenland hebben hun conclusies uit de Zondag gehouden verkiezingen getrokken en weigeren nog langer het land te dienen, waar de vrijheid zo met voeten getreden wordt. Palestina De Veiligheidsraad heeft Zaterdag nog eens en nu wel nadrukkelyk.de Arabieren zowel als de Joden opge roepen om een wapenstilstand te sluiten voor de tyd van vier weken, waarin dan de Veiligheidsraad tyd en gelegenheid krygt, liet Palestijnse probleem nader te bezien. Dit is dan voor de 6 x maal, dat de Veiligheidsraad een dergelijke op roep doet, 5 x zonder resultaat echter. Het voorstel dat nu aangenomen werd en waarop dit verzoek om wa penstilstand aan beiJe partijen werd gedaan, was afkomstig van Engeland, dat gezien zijn overwicht by de Ara bieren, hiervan schijnt gebruik te maken om deze in te tomen. Want zoals bekend waren de Joden voor een wapenstilstand mits de Arabieren het ook deden. Tot nu toe hebben deze laatste echter zich daar weinig van aange trokken en rustig doorgegaan. Nu Engeland zich er echter mee gap,t bemoeien, zo heeft zy b.v. al haar officieren bij de Arabische legers reeds teruggetrokken en verschillende conferenties met de Arabische leiders gehad^de afgelopen week, is het zeer wel mogelijk, dat er een voorlopig einde komt aan de vijandelijkheden. De Arabieren hebben'intussen Jeru zalem in handen gekregen, waar de Joden practisch kansloos waren en rukken nu op naar Tel Aviv, de hoofdstad der Joden in hun deel van het heilige land. Er wordt zeer hevig gevochten'. Ondertussen is ook graaf Folke Bernadotte, de officiële bemiddelaar dor Verenigde Naties in Palestina aangekomen en heeft reeds verschil lende conferenties met Arabische en Joodse leiders gehouden. De Joodse verzetsorganisatie de ïrgoen heeft een dringend beroep op Rusland gedaan om hulp tegen de, zoals zij zegt, Brits-Arabische agressie en het was Ruslands vertegenwoor diger Gromyko die in de Veiligheids raad op de gewone Sovjetmanier tegen de Engelsen van leer trok en zelfs zich zeer bezorgd toonde voor de heilige plaatsen. Het schynt, dat Engeland heel voor zichtig zijn positie, die door zijn hulp aan de Arabieren tamelyk precair geworden was, aan het veranderen is of tenminste daardoor zijn invloed op een andere manier wil laten gelden. We zullen moeten afwachten of deze zesde poging resultaten zal op leveren, het gedrag van Engeland wyst er wel op. Znid-Afrika Toen vorige week de uitslagen van de Afrikaanse verkiezingen uit de bus kwamen is het oude Engeland opgeschrokken, want de regerings partijen onder leiding van Generaal- veldmaarschalk Smuts, leden een ver pletterende nederlaag tegen de na tionalisten, die zeer anti-Engels zijn. Deze nationalistische party, st6rk anti-Engels, anti-neger en anti-Semi tisch, was reeds onder de oorlog feitelijk pro-Duits, kon toen weinig uitrichten, maar heeft nu het heft in handen gekregen.- - De nederlaag van Smuts is feite lijk te danken aan enkele maatregels, ten gunste der Zuid-Afrikaanse ne gers, wat by de blanken een gewel dige reactie heeft opgeroepen. Voor Engeland kan deze uitslag een -geweldige tegenslag worden. Want het is welhaast zeker, dat de financiële steun aan Engeland op zal houden en het waarschijnlijk de reeds verleende credieten terug betalen moet. De grote lijn, zei de nieuwe pre mier, zaj zyn een republikeinse rege ring, los van de Britse kroon. Natuurlijk is het zover nog niet, daarvoor was de stembus overwinning te klein, maar Engelands moeilijk heden worden er me.t dat al niet minder om. En wanneer het Zuid- Afrikaanse volk binnenkort voor de vraag gesteld zal worden by Engeland bly'ven of zelfstandig, waarop de nieuwe regering het wellicht zal aan sturen, om zelf sterker te staan, dan zal het voor Engeland een hele dóbber zyn om ook dit dominion niet te ver liezen. BALTISCHE LANDEN. Hetzelfde Rusland, dat zich in de Veiligheidsraad als paladijn opwerpt voor de Heilige plaatsen in Palestina, doet alsof zyn neus bloedt als de rapporten binnenkomen by de UNO, over de gedragingen van de Sovjets in Estland, Letland en Lithauen. De rapporten, die dikwijls'met het grootst mogelijke gevaar uit deze landen zyn gesmokkeld, leren de wereld weer eens te meer, welk een zegeningen het communisme brengt, wanneer het eenmaal de macht in handen heeft. Duizenden uit deze landen zyn als slavenarbeiders naar Rusland gedre ven. Overal loert de geheime politie. De intellectuelen, mogelijke leiders bij een opstand, worden geliquideerd. Maar ook hier buigt de vrye mens niet. Het verzet leeft en er vallen honderden slachtoffers. In de uitgestrekte wouden leven en vechten de guerillas hun eenza me stryd voor een betere wereld. En de wereld kijkt toe zonder te helpen, zonder zelfs al te veel spektakel daarover te maken, ja laat zich door Rusland met zyn veto's in de Vei ligheidsraad de wet voorschrijven. De resultaten van de afgelopen oorlog zyn «voor velen dezelfde vrij heidsberoving, dezelfde slavendrijverij gebleven, slechts onder een andere meester: de Sovjet-commissaris. Het is wel treurig, dat duizenden daarvoor hun leven hebben gegeven, DUITSLAND. Hetzelfde wat geldt wior de Bal- tische landen, wat betreft de sovjet actie, geldt ook voor Oost-Duitsland. Deze week heeft de Britse inlich tingendienst ook hier eens een boek je over open gedaan. Slechts de communistische partij en haar aanhangers zyn de baas, de oppositie is geheel verdwenen, geen critiek wordt gehoord op alles wat de sovjets doen. Evenals vroeger de Gestapo, is nu maar nog veel erger de Rus sische geheime politie de baas. Dit is voor de eeiste maal, dat in een officieel rapport gezegd wordt dat de toestand in Oost-Duitsland feicelyk nog erger is dan hy ooit in de voorbije oorlogsjaren is geweest, Dit is alles zal de Westerse gealli eerden ook wel gesteund hebben bij hun conferentie over West-Duitsland waar de Benelux-Iandeh een heel klein succes behaald hebben. Deze zes mogendheden-conferentie die Woensdag te Londen geëindigd is, is het over de volgende punten eens geworden: Voor West-Duitsland zal te. Frank furt op 1 September een wetgevende vergadering worden ingesteld, waar van de vertegenwoordigers door 10 Duitse Staten benoemd of gekozen worden, op elke 750.000 inwoners een afgevaardigde. Deze vergadering zal een.grondwet voor Duitsland ontwerpen. Voor de verdeling van de productie van kolen en staal van het Roergebied wordt een commissie ingesteld, waarvan Frankrijk—Engeland—Amerika elk 2 stemmen hebben. De Benelux-landen öamén 3 en West-Duitsland 1. Dit is het enigste succes, wat de Benelux-landen hebben kunnen be reiken, grenscorrecties en de Neder landse handel in en met Duitsland, is nog steeds toekomstmuziek bleven. Punt 3 vermeld de bezetting van de industrie- en wapenfabrieken voor onbepaalde tyd, ook*indien de rest van Duitsland vrij gegeven worden zou.. Vooral Frankiyk, dat een verklaar bare schrik voor een groot Duitsland heeft, heeft- zyn stempel op deze conferentie gedrukt, èn Amerika èn Engeland heblen veel water by de wijn gedaan, daar deze landen maar liefst zo spoedig mogelyk Duitsland vry zouden willen hebben. In vyf, min of meer dikke boek werkjes, ligt voor ons de gemeente begroting, de - leidraad voor de finan ciële gang van zaken voor de ge meente Venray in het reeds bijna half verstreken jaar. De eerste blik is het slot en dan komt de teleurstelling. Was het tekort vorig jaar byna f 130.000. nu bedraagt het nog slechts f 83.000.—. Maar hoe zit het dan, hebben wy voor een tyd terug niet overal kun nen lezen en horen, dat aan de ge meenten de financiële zelfstandigheid zou worden teruggegeven; men zou kunnen spreken van de sluitende begroting van de verschillende ge meenten en alleen in de allerergste gevallen nog sprake zou moeten zijn van steun van het Ryk. De begroting ligt maar een tipje op van de sluier van geheimzinnig heid, die over een en ander ligt, maar toch voldoende om duidelijk te maken, dat de grondslagen waar op de nieuwe regeling van de finan ciële verhoudyig tussen het ryk en de gemeenten voor Venray verre van gunstig is te noemen en voor de berekening van de uitkering aan de gemeente basis-jaren zyn gekozen, welke allerminst gunstig waren. Men koppelt de uitkering van het Ryk voor een gedeelte vast aan de uitgaven voor onderwijs en armen- j zorg. Maar men vergeet er rekening J mede te houden, dat in de basis jaren 1939 tot en met 1941, welke men als vergelykingsjaren neemt, de verplichte uitkering aan de school besturen voor lager onderwijs veel en veel lager waren dan thans het geval is; dat het U.L.O.-onderwys pas in de kinderschoenen stond en men per leerling ook hier veel en veel minder betaalde dan thans het .geval is, dat de ambachtsschool er nog niet was, dat ook ovpr die jaren (Te kosten, welke de gemeente had voor armenzorg nog niet de helft bedroegen" van de uitgaven, welke de gemeente nu heeft. Daarnaast komen dan nog de kos ten, welke de gemeente heeft te doen als gevolg van de plaats gehad hebbende oorlogshandelingen en waarvan Venray zo rykelyk een deel heeft medogekregen. Welke kosten heeft de gemeente thans niet te doen voor de perso neelsuitbreiding, die door de omstan digheden noodzakelijk is, maar waar voor het Ryk vergeet een behoor lijke vergoeding te geven. Wanneer men dan voor een zwaar getroffen en zich in de loop van de laatste jaren behoorlijk ontwikkelen de gemeente de resultaten ziet van al die schone beloften, dan denkt men toch wel eens aan dat gezegde van „veel beloven en weinig geven." Dit is de eerste blik op de begro ting en ze is niet bemoedigend. 1947 f 130.000.-, in 1948 f 83.000.-, dus f 47.000.— bezuinigd of meer ge raamd. Maar post 422: „Onderne mingsbelasting" neemt daarvan al direct f 30.000.— voor zijn rekening. Vorig jaar raamde-men voor uit gaven voor politie, de bijdrage aan het Ryk f 10.000.-, terwijl deze nu vervallen is, school geld en een paar belastingen brengen een slordige f 10.000.- tot f 12.000.— meer op en weg is ook weer dat raadsel. Toch zou men zich vérgissen en zelfs schromelijk, wanneer men de oplossing zo eenvoudig meende te kunnen zien. Iets meer ramen en een enkel postje er uit, brengt niet alleen de oplossing. Meer uitgaven moeten doen en toch de zaak zowat draaiend houden, vereist meer stuurmanskunst dan men aanvankelijk meent nodig te hebben om de zilvervloot langs de gevaarlijke klippen van het bankroet te brengen in 1948. En wy'st de begroting dan meer uitgaven aan Zeker lezer, luistert U maar Algemeen Beheer f 20.000.- Volksgezondheid f 5000.— Openbare werken f 42.000.— Onderwijs f 15.000.— Dat zijn zo wat je noemt de grote moppon, waarnaast dan nog hier en daar iets komt. Wanneer Burgemeester en Wet houders dan toch nog dezelfde ver houding' bewaren als van het vorige jaar, dan is hen 't sturen nog vry behoorlijk af f Dit waren enkele dorre cyfers, volgende week hopen wij iets te kunnen zeggen, over wat de begro ting verder nog vertelt en aangeeft. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Inentiug tegen diphterie Op Maandag en Dinsdag a.s. wordt de gelegenheid geboden om de jeugd tot en met de schoolplichtige leeftyd voor de tweede maal te laten inenten tegen diphterie. Maandag 7 Juni om 2 uur in het St Jozefsgesticht; 3 uur wederom in het Pelgrimshuis, Smakt; half 4 in de school te Oostrum. Dinsdag 8 Juni om 2 uur in het patronaat te Leunen; half 3 in de school te Castenray; 3 uur- in de meisjesschool te Oirlo. In doorsnee ondervinden de kin deren vrijwel geen nadelige gevolgen, doch het is gewenst, dat tussen de inenting tegen pokken en de eerste enting tegen diphterie drie maanden 2yn verstreken. Wanneer de ouders mee werken en van de geboden gelegenheid ge bruik maken is het mogelijk de jeugd immuun te maken tegen deze ge vaarlijke kinderziekte. Met aandrang wordt dan ook ver zocht de jeugd' tot de schoolplichtige leeftyd Maandag en Dinsdag a.s. de eerste inenting te laten geven. Venray, 2 Juni 1948. HERIJK van MATEN, GEWICHTEN en MEET WERKTUIGEN. Burgemeester en Wethouders van Venray, maakt by deze bekend, dat dit jaar voor de heryk der maten, gewichten en meetwerktuigen zal zitting gehouden worden te Venray

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1