VOLKSWAGEN Garage Derksen f 3460.. S.V.V. Qido vied \ee& BRIEVEN cjtymen van deze week De weield tónd I Derde Ronde van Venray De nog jonge Venrayse Wielerclub organiseert op 20 Juni a.s. de derde Ronde van Venray. Zoals verleden* jaar, zal ook dit jaar dit grote wieler-evenement plaats hebben op het prachtig gelegen èn voor de renners èn voor het publiek zo uitermate geschikt tersein van Huize St. Servatius. De kwaliteit der renners is in het afgelopen jaar, door training en wed- strijdroutine, stukken vooruitgegaan. Venray zelf komt met een stel prima renners aan de start en het zou cns dan ook helemaal niet verwon deren, als deze keer de winnaar uit Venray komt. Wij raden U in ieder geval thans reeds aan om deze Zondagmiddag te reserveren, om allen getuige te kun nen zy'n van de enerverende strijd rond de paviljoens vanHuize Servatius. THUISFRONT Wanneer wy het a.s. regerings jubileum van onze Koningin vieren, wil men ook de jongens in Indië in die viering laten delen en wil men lien op die dag een jubileum-pakket doen toekomen. Hiervoor is het nodige bij elkaar gebracht en er worden ongeveer 200.000 pakketten samengesteld die naar Indië zullen worden verzonden. Zo'n pakket bevat 50 sigaretten, een halve kilo bisquit, toffee's, scheer mesjes, tandpasta, pepermunt, een kammetje, eon spiegeltje, hansoplast een foto van Hare Majesteit de Ko ningin. Voor verpakking en verzending wordt voor zulk een pakket een be drag vereist van f 1,50. Wilt U dus een van de jongens in Indië op die feestdag verrassen met een dergelijk rijk gesorteerd pakket, heb er dan een gulden vijftig voor over en U bezorgt een van onze jongens een prettige verrassing. Omdat het niet mogelyk is elk pak ket aan een bepaalde militair te adresseren, wordt aan ieder een on- geadresseerd pakket uitgereikt, waarin Alleen wordt ingesloten een etiquette waarop de naam staat van de gever. Het Limburgs Thuisfront verkoopt deze etiquetten en deze week zal op verschillende plaatsen door biljetten worden aangegeven waar IJ ze kunt kopen. Weikt mee aan deze actie, het is voor onze eigen jongens. Een gulden vijftig is niet veel, vooral niet voor zoveel goede dingen en in Indië is men er bijzonder bly Nieuwe Limburgse M.T.S. De actie, die^ feitelijk begonnen is door de Vereniging Venray Vooruit, om in Noord-Limburg een Middelbaar Technische School te krijgen, wat van het grootste belang is voor de toekomstige industrialisatie van deze streek, is deze week een heel stuk in de goede richting gekomen, door dat de commissie, waarin de grote, gemeenten zitting hebben, het eend geworden is over de plaats van ves tiging, nl. Venlo. Nu moet do Minister van Onder wijs nog eens bewerkt worden en hopenlyk hebben we dan binnenkort ook hier in Noord-Limburg een uit stekende studiegelegenheid voor de toekomstige Noord-Limburgse vaklui. De Candidatenlijst der Eath. Volkspartij in Limburg. Op grond van de stemming in de Kring Maastricht, heeft het bestuur van de K.V.P. de volgende officiële candidatenlijst voor Limburg vast gesteld: 1. Dr. L. J. M. Beel; 2. J. H. Maenen; 3. Dr. ir. W. J. Droesen; 4. J. M. Peters; 5. H. J. M. Dassen; 6. M. P. J. M. Corbey; 7. Mr. T. J. de Graaf; 8. Mr. J. P. D. van Banning; 9. M. Jongen; 10. Mr. dr. J. B. Sens; 11. J. J. Jongen; 12. E. Jongen; 13. M. J. Dings; 14. Jhr. mr. G.A.M. Ruys de Beerenbrouck; 15. II. Ortmans. DEN HAAG. De heer Koops uit Venlo, die bij de groslijststemming in de Rijkskieskring Limburg door een vergissing in de berekeningen van het bestuur, een hogere plaats kreeg toegewezen dan welke het politiek advies hem had gegeven, heeft aan het secretariaat van de K.V.P. be richt, dat hy een candidatuur als Tweede Kamerlid niet zal aanvaarden. P.D.V. „De Zwaluw" Zondag 23 Mei werd een wedvlucht gehouden met oude en jarige duiven vanaf P. St. Max. Afstand 343 km. De duiven werden gelost om 6.50 uur. OUDE DUIVEN Aankomst eerste duif 11.10.22 uur, laatste duif 11.28.4 u. De prijswinnaars zijn- H. Derks 1; P. Janssen K 2, 3, 13; P. Kersten 4, 18; J. Strijbosch 5; H. Strijbosch 6; G. Janssen 7, 8, 15, 21; W. Thyssen 9; M. Poels 10; A. Wil- lems 11,12; P. Swachöfer 14; A. Loonen 16; J. Kusters 17; J. van Leuken 19; W. Creemers 20; II. Crooymans 22; P. Strijbosch overduif. JARIGE DUIVEN: Aankomst eerste duif 11.16.43 uur, laatste duif 11.34.7 u. P. v.d. Heiden 1; H. Henkens 2, 8 16, 27, 30,33,43, 50,53; Jac. Verstegen 3, 22, 42; A. Loonen 4, 5, 7; P. Swachöfer' 6, 48; W. Lormans 9, 21; L. Verhoeven 10; A. Crooymans 11, 28, 41; H. Vermeulen 12, 51; Gebr. Hendriks 13, 46; Joh. Janssen 14, 47 49; G. Janssen 15; J. van Leuken 16, 39; H. Rutten 18* 20; E. Ver meulen 19; A. Smits 23; H van As 24, 34, 44; M. Lemmen 25,40; P. Spee 26; W. Denen 29, 31; W. Thyssen 32; P. Lemmen 35; M. Duif 36; J. Thyssen 37; A. Willems 38; J. Versleyen 45; G. Philipsen 52; M. Poels 54; M. Fran ken 55; P. Janssen-Gr overduif. De postduivenvereniging „De Zwaluw" is steeds groeiende. Dezer dagen kon de secretaris dezer ver eniging met enige feestelijkheid het '150e lid noteren. De Vereniging Ons Genoegen bestaat 40 jaar. Bij do oprichting Rijwielclub, toen Zangvereniging en tenslotte Fanfare. De Fanfare „Ons Genoegen" te Oirlo, onder leiding van haar direc teur, J. Wijnhoven, kwam Zondag uit in het Muziekconcours te Wes- sem en liet zich in de vierde afdeling van haar beste zijde horen. Hieron der volgt het rapport der jury: 1. 4e Afd. Fanfare „Ons Genoegen" Oirlo. Directeur J. Wijnhoven. Verpl.nr. „Une soiree che les Han- netons" (Kréin). Voordracht kon wat meer afgewerkt worden. Hoge koper stemming af en toe onzuiver. Voor een 4e afd. een vry goede prestatie en dit by een eerste optreden. Gekozon nummer Maria-Adelaide (Pieire Pütz) Heel behoorlijke inzet. Jammer, dat de uitvoering geleidelijk verslapt, hoe wel bij het slot weer een opleving. Ook de stemming, die zwevend was, herstelde bij 't slot van dit mooie nummertje. Bassen hadden toon. Voordracht kon soepeler. Ie Prys 310 punten. Een mooie prestatie voor deze ver eniging, die Zondag haar veertig jarig bestaan viert. De Fanfare „Ons Genoegen" heeft een eigenaardige levensloop. Zij is voortgekomen uit een Wielerclub van dien naam, die al fietsende ech ter ook van zingen hield en al gauw een Dubbelkwartet uit haar leden vormde. Dit dubbelkwart. deed het beter als de fietsclub, want in 1913 groeide het kwartet uit tot de Zangvereni ging, onder leiding van de heer Constant Dietz. In 1927 werd uit deze vereniging de tegenwoordige Fanfare geboren, die onder .leiding kwam van de heer H. Welting. De oorlog maakte een einde aan deze uitstekende vereniging en de bevrijding beroofdehaar van practisch alle- instrumenten. Dat Oirlo, want geheel Oirlo leeft intens mee met haar Fanfare, niet by de pakken is blijven zitten, blijkt w°l uit bovenstaande uitslag van haar laatste concours. En nu wordt morgen dit heugelijk feit herdacht in een groots opgezet Nationaal Festival, waaraan de Har- monie's uit Venray en de Fanfare s en de Zangverenigingen uit geheel de omgeving meewerken en waar de besto nummers ten gehore worden gebracht. Voor de vele muziekliefhebbers dus een uitstekende gelegenheid hun hart eens op te halen. Wy wensen bestuur en leden van fanfare „Ons Genoegen", van harte geluk en een prettige feestdag toe. van onze lezers. Antwoord aan de heer J. de Bruin, naar aanleiding van zy'n ingezonden stuk 'over de bouw van arbeiderswoningen. Door mij werd in de bedoelde raads vergadering het volgende gezegd: „Ik vraag me al, waarom de bouw van de 20 arbeiderswoningen zo lang moet duren. Ik zou graag zien, dat Jjiermede de nodige spoed wordt betracht, want zo is het hopeloos." De Voorzitter was het hiermede geheel eens en zegde toe, dat door het gemeentebestuur niet geaarzeld zal worden om zo nodig de strengste maatregelen te nemen om een vlotte bouw van deze woningen te ver zekeren. Zoals de heer de Bruin uit het bovenstaande wel duidelijk zal zyn, is hier het woord „getreuzel" door my niet gebruikt, terwijl eveneens hieruit blijkt, dat door my met geen woord gerept werd over arbeiders, die zogenaamd „de- luilak zouden spelen" en dat daardoor o.a. deze woningen niet in het gewenste tem po zouden worden gebouwd. Overigens meen ik toch wel de bewering te moeten tegenspreken, als zoude ik niet op de hoogte zijn van deze aangelegenheid. Het was ook my bekend, dat deze woningen in Juni 1947 werden aanbesteed en dat de Ryksgoedkeuring pas werd ontvangen in Februari 1948. Ook weet ik, dat de keldermuren van 6 woningen reeds gebouwd waren'voor de Ryksgoedkeuring werd verleend. Dat voor de gehele bouw 178 werkdagen zyn vastgesteld en de aannemer hiermede accoord is ge gaan, is mij ook bekend. Aangezien- thans intussen 100 werkdagen zyri verstreken, lykt my een vraag naar het tempo van de bouw toch zeer redelijk; want de heer de Bruin zal het toch met my wel eens zyn, dat de bouw van arbeiderswoningen in het geheel geen weelde is. De bouw van arbeiderswoningen is harde noodzaak gezien de woontoe stand van vele arbeiders en het is dus niet het belang van een enkeling, maar het moet zyn het dienen van het algemeen belang. Ik hoop, dat de heer de Bruin in bovenstaande regels aanleiding zal vinden zyn oorspronkelijke mening enigszins te herzien. TOON VERMEULEN, Raadslid. Sport in Venray Zondag j.l. heb ik 4e euvele moed gehad om eens naar dé Maas te fietsen en ik zag daar, dat er reeds gezwom men wordt, zelfs al zeer veel voor deze tyd van het jaar. Lustig worden de diverse aangren zende weilanden weer voor kleed lokaal gebruikt en het belooft weer hetzelfde liedje, te worden van vorig jaar. Uw blad heeft daarover vorig jaar reeds voldoende gezegd en vele anderen niet U, maar dit euvel schijnt men niet te willen zien of niet op te kunnen lossen. Wanneer het practisch onmogelijk is om hier inhetdorpeenzwembasih te krijgen, wat nog is te bezien, dan dient aan de Maas tenminste voor fatsoenlijke kleedhokjes gezorgd te worden en strenge politiecontrole te komen. Een van beide oplossingen zal or deze zomer moeten komen, is het niet van particuliere of vereni gingszijde dan van gemeentewege, wil de Maaskant niet op Zandvoort gaan lijken. Meen niet, dat enkel politie voldoende is om de zwem- lustigen uit de weilanden te houden, er moet tevens voor zwemgelegenheid gezorgd worden! Zondagavond werd er gehockeyd op het Sportterrein aar de Leunse- weg, dat wel de grootse naam van sportterrein draagt, maar meer op een Sahara lykt. Is er nu niemand die dat enigste vrije terrein eens een klein beetje op knapt. Of is dat ook al niet meer nodig? Ms. Yerhoging van accijns op tabak onderncmingsbelasting en luxe-autos. Voor de jaren 1947 en 1948 zal de regering de landbouwbedrijven op lichte gronden met toelagen steunen. Daarmede is in totaal een bedrag ge moeid van 85 millioen. Tot dekking van deze kosten heeft de minister van Financiën een wets ontwerp ingediend, waarin hij voor stelt hiertoe de tabaksaccijns en de ondernemingsbelasting te, verhogen bn de weeldebelasting uit te breiden tot goederen, die er thans niet onder vallen, n.l. consumptie-ijs, personen automobielen en motorrijwielen. De verhoging van de tabaksaccijns, waartoe in verband met deBenelux- overeenkomst toch al het voornemen bestond, moet 20 millioen per jaar opbrengen, de weeldebelasting moet 10 millioen meer opleveren en de ondernemingsbelasting (voor 1948) 13 millioen. Wat de tabaksaccijns betreft, de voorgestelde verhoging zal voor de goedkopere sigaren niet tot een ver hoging van de kleinhandelsprijs be hoeven te leiden. Voor de sigaretten zal zy wel een stijging van de klein handelsprijs tengevolge hebben. De prijs van een pakje van 20 si garetten, dat thans 42 cent kost, zal tengevolge van de accijnsverhoging ten minste 45 cent gaan' bedragen. De kerftabak zal eveneens iets in prijs stijgen. De thans bestaande goed koopste prijsklasse van 39V2 cent per half ons pakje zal b.v. stygen tot ten minste 42 cent. Daarentegen zal de accijns op siga rettenpapier worden afgeschaft en die op natte pruimtabak worden verlaagd. De verhoging van tabaksaccijns en de uitbreiding der weeldebelasting zyn als blijvende maatregelen bedoeld, verhoging van de ondernemingsbelas ting zal tot 1948 en 1949 beperkt bly ven. Voorgesteld wordt het pycentage voor sigaren iets te verhogen (resp. van 26 pet op 27 pet. en van 32 pet. op 33 pet.) Voor de sigaretten zal het percen- ge van 58.3 tot 62 en voor rook tabak snuif- en droge pruimtabak van 37.5 tot 40. Indien de sigarettenaccyns wordt verhoogd van 58.3 pet. tot 62 pet. zal daarmede naar de mening van de minister gepaard moeten gaan een verhoging van de accijns voor rook tabak, snuif-, en droge pruimtabak van 37.5 tot 40 pet. Slechts voor de natte pruimtabak wordt, in navolging van de te dien aanzien in de Bleu geldende regeling een lagere accijns voorgesteld t.w. van 6 cent per kg. Voor wat de bedrijfsopbrengst be treft, betekent de heffing van deze opcenten een extra-belasting ter grootte van 2 pet. van de bedrijfs opbrengst. Bij de kleine ondernemin gen van natuurlijke personen zal de verzwaring van druk evenwel in de regel aanmerkelijk minder zyn, door dat de eerste f.3000 bedrijfsopbrengst van ondernemingen van natuurlijke personen is vrijgesteld en de volgende f 1000 voor een lager percentage in de grondslag wordt betrokken. Wat de automobielen betreft heeft de minister in aanmerking genomen, dat het niet opnemen van personen automobielen onder de weeldegoederen in verband met de zeer belangrijke bate, welke van die opneming mag worden verwacht, de noodzakelijkheid zou medebrengen tal van huishou delijke gebruiksvoorwerpen onder het verhoogde tarief te brengen. De minister is van oordeel, dat aan een uitbreiding van het weeldetarief tot die goederen grotere bezwaren verbonden zyn dan aan een ver hoogde belasting van personenauto mobielen. Het voornaamste Prijsbekeersing. De centrale advies-commissie voor de prysbeheersing heeft verslag uit gebracht over haar werkzaamheden en zij geven geen prettig beeld van de situatie. De winstcijfers van vele bedrijven, ogenschijnlijk groot, zullen te klein blijken voor de broodnodige her nieuwing van de bedryfsapparatuur. De fiscus gelieve dus clementie te hebben. De landbouw zal, indien zy in de toekomst met het buitenland wil concurreren, ook nodig gemoderni seerd moeten, terwy'l d6 prijzen moeten blijven gedrukt, de lasten zullen omhoog moeten. De prijzen van de nieuwbouw kun nen naar méning van de commissie gedrukt worden door de prijzen van de bouwmaterialen te verlagen en de arbeidsproductiviteit te verhogen. Zodra het evenwicht tussen vraag en aanbod enigzins hersteld is, moe ten de subsidies der regering op het levensmiddelenpakket verdwijnen. Do huidige loonpolitiek moet echter ge handhaafd bly ven op enkele correo ties na. De overtredingen op de prysbe heersing moeten strenger gestraft worden. Wil men tenslotte in alles de prijzen kunnen drukken, dan moet de arbeidsproductiviteit omhoog en hiervoor wyst de commissie op de tariefloonstelsels, die mits goed toe gepast, hieraan veel kunnen doen. Alles bij elkaar geen gunstig beeld voor de toekomst. De toekomst van West-Duitsland De vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Beneiuxlanden zyn Dinsdag in ge heime zitting bijeengekomen om een nieuwe poging te doen tot overeen stemming te komen over een gemeen schappelijke politiek inzake de toe komst van West-Duitsland. 300 gulden vrij op Rijks-postspaarbank Overeenkomstig de voorschriften wordt van de geblokkeerde gelden op beleggingsrekening by de Rijks postspaarbank op 1 Juni a.s. een 'vijfde deel met een minimum van f 300.- vrij. Aantekening daarvan in de boekjes is echter alleen nodig, indien men over het vrijgekomen deel onmiddellijk wenst-te beschikken. Emigratie naar Frankrijk. De Katli. Nederl. Boeren- en Tuin- dersbond heeft in Zuid-Frankrijk een emigratie-centrum opgericht, waar zy in een oud kasteel voor degene, die willen emigreren, een soort over gangsplaats gemaakt hebben, waai de aspirant-liefhebbers met de Franse taal, gebruiken en sociale organisa ties kunnen kennis maken en op hun gemak naar land kunnen uit zien. Ongeveer 25 emigranten zijn er voorlopig geplaatst. Wittebrood 4 cent duurder. De thans geldende prijzen voor zg. volksbrood en luxebrood zy'n vast gelegd in de broodprijzen verordening 1942. Deze pryzen blyven ongewijzigd. De Minister heeft ter aanvulling, van de pry zenregeling de maximum prijs voor brood, gebakken uitsluitend uit patentbloem (witbrood) met in gang van Maandag j.l. vastgesteld op de bestaande maximumprijzen voor brood van normale samenstelling vermeerderd met 4 cent per 800 gr. Vorliogi ng broodrantsoen Met ingang van 6 Juni wordt het broodrantsoen voor de leeftijdsgroepen A, B, C en D met 100 g per week verhoogd, terwijl voor de groep B bovendien 400 g per wéék extra wordt verstrekt. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor de leeftijdsgroepen van 5 t.e.m. 20 jaar met diezelfde datum gebracht van 250 g op 375 g per week. Het broodrantsoen voor zuigelingen wordt 6 Juni (E-kaarten) verminderd met 100 g per week: Serviesgoed op de zwarte markt Nu het serviesgoed van de bon is, blijkt toch toezicht op de pryzen niet overbodig te zijn. Op een van de Amsterdamse'mark- ten werden borden van 22 cent voor f 1.25, ontbijtserviezen van f 14.14 voor f37,50, dejeuners van f 1,13 voor f3,95 verkochc en nog veel ander serviesgoed ver boven de toegelaten prijs. Het verhoor van enkele markt kooplieden wees al spoedig in zuidelijke richting, waar naarstig speuren aan het licht bracht, dat winkeliers uit Maastricht en Valkenburg hun winkel voorraad ver boven de winkelprijs aan Amsterdamse zwarte grossiers verkochten. Dezen maakten er op hun beurt weer een aardig prijsje voor door het goed op gefingecide facturen aan de marktkooplieden af te leveren. De hoofddaders in dit zwarte be drijf, M. uit Valkenburg en H. uit Amsterdam, werden voor de officier van justitie geleid. In totaal werd tegen 10 verdachten procesverbaal opgemaakt: een grote hoeveelheid .serviesgoed is in beslag genomen. Dat is opruimen De schooljeugd te Neer (L.) heeft de slag contra de coloradokever vol tooid. Zy Verzamelde 144 liter kevers zodat 518.000 kevers door de Neerse jeugd om zeep werden gebracht. Deze kevers hadden by leven en welzijn een nakomelingschap van een paar honderd milliard kevertjes kunnen hebben. De plantenziektenkundigen dienst heeft de Uitgeloofde premie geheel voor haar rekening genomen en de jongens van Neer zy'n in de wolken In liet kort Op 31 Mei vieit de heer W. Everts zijn zilveren jubileum als burgemeester van Sevenum. Een kegelconcours te Venlo, ten bate van Kath. Thuisfront bracht f 4.260,50 op. Op de-Staatsmijn Maurits werd de houwer A. Janssen te Sittard door een vallende steen getroffen en gedood. nu op het einde van zyn mandaat voor een ongekende dilemma is komen te staan. Toen het in 1917 gedwongen werd, in ruil voor de financiële hulp der Joodse bankiers, de Joden een tehuis te geven in Palestina, heeft het dit gedaan zonder de gevolgen te willen en te kunnen overzien. Dertig jaren lang heeft Engeland nu geprobeerd om de Arabieren te verzoenen met het idee een gedeelte van wat zij beschouwen als „hun" Palestina aan de Joden af te staan. Tevergeefs, aan de ene kant de felle Arabische wereld, met haar olie, aan de andere kant de Zionistische weield, die vooral na de laatste oorlog eihdely'k en ten lange leste wel eens een eigen huis zou willen hebbén, wat tenslotte ook beloofd is. Ten einde raad heeft Engeland, het vechten moe en waarschijnlijk bang de Arabieren teveel voor het hoofd te stoten, de Verenigde Naties de twijfelachtige eer gegund, deze zaak op te lossen. De U.N.O. besliste, mede door de steun van Rusland en Amerika, voor een verdeling van het land, maar toen het op de uitvoering aankwam trok Amerika zich terug. Alle andere plannen sneuvelden en op 15 Mei trok Engeland zich terug, achter latend een chaos. De Joden stonden practisch alleen tegenover de gehele Arabische wereld, waarvan de Transjordaanse en Egyp tische legers direct de grenzen over trokken. Nu proclameerden de Joden de nieuwe staat Israel en Amerika, op de voet gevolgd door Rusland erken de deze nieuwe staat. Engeland daarentegen is met de Arabische landen door verschillende vriend schapsverdragen verbonden en heeft zich daaraan gehouden. De vreemde situatie ontstaat nu, dat Engeland door zy'n hulp aan de Arabieren de nieuwe staat Israël beoorlogt, die Amerika en Rusland erkennen. De U.N.O., die in deze kwestie wel zeer erg haar zwakte heeft laten zien, heeft nu een wapenstilstand Bevolen, waar de staat Israël wel oren naar had indien de Arabieren het ook deden. De Arabieren wezen dit voor stel van de hand maar Engeland heeft al het mogelijke gedaan om de Arabieren te bewegen dit bevel te gehoorzamen. Nu heeft echter president Truman de nieuwe staat Israël 100 millioen dollar beloofd en als dit door mocht gaan, dan is dit èn voor de Arabische wereld een slag in het gezicht en daarmede tevens voor Engeland. Zo is dus, doordat Engeland op het verkeerde paard gewed heeft, het gehele machtsevenwicht in het Mid den-Oosten ontwricht en het zal de vraag zyn, wat Engeland nu doen zal? Amerika, misschien gedwongen door Rusland, blijft het Zionisme steunen. Engeland gedwongen dooi de Arabisehe olie, moet minstens volstrekt neutraal blyven, wil het de steun van Amerika niet verspelen. Het zal zijn oude rol van bemidde laar tussen Joden en Arabieren, on danks alles, moeten blyven spelen wil zy haar rol in het Midden-Oosten als grootmacht .niet voorgoed ver liezen en wat nog erger is niet met Amerika in dispuut geraken-. DUITSLAND De vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux- landën zy'n Dinsdag weer eens in geheime vergadering bijeen geweest om een nieuwe poging te doen tot overeenstemming te komen over een gemeenschappelijke politiek inzake de toekomst van West-Duitsland. Vorige week was men het eens ge worden over de toekomstige regering van Duitsland, die te Frankfurt ge vestigd zal worden en de internatio nale controle over het Roergebied, die zich stechts zou belasten met het verdelen van de productie van de Roer, in plaats van die zelf ter hand te nemen, wat eerst het plan was. De Franse afgevaardigden hebben toen eerst ruggespraak gehouden met hun regering en de oude vrees van Frankryk, van een te sterk Duitsland, komt weer naar boven en misschien terecht, want de Amerikanen, die Duitsland maar liever zo spoedig mogelijk verlaten, geven die nieuwe Duitse regering nog al wat macht en de beslissing over de verdeling der Roergoéderen zou in handen komen van generaal Clay, die er, getuige onze groentenleveringen in Duitsland, nog al eens vreemde ideeën op na houdt. En Frankryk heeft nu eenmaal al te dikwyls van een sterk Duitsland j te lyden gehad. Ook de Beneluxlanden vinden, dat deze plannen wel wat te ver gaan, i vooral daar zij bij de kwestie van d9 grenscorrecties, deze billyke eisen telkens maar ternauwernood behan deld zien. Een Duitse regering met grote macht zou deze plahnen zeer zeker doen torpederen. Dit wil niet zeggen, dat deze conferentie nu in een impasse gekomen is. Zou Frankryk voldoende militaire steun kunnen krijgen van Amerika en daarmede ook de Benelux-landen, dan is men al een heel eind verder. Maar waarschynlyk zal Duitsland nog wel wat moeten wachten op de legering in Frankfurt, daar ook de Russen dreigen met een regering in Berlijn te komen voor Oost-Duitsland, wat een nog grotere scheiding tussen Oost- en West-Duitsland en tussen de Westerse landen en Rusland. RUSLAND Wanneer men nu over Rusland j- schryft houdt dat byna geheel Oost- I Europa in, want de politiek van Rusland is die van de satalietstaten. Wanneer men zoo de wereldkaart eens bestudeert dan ziet men, dat Rusland aan de ene zijde de Oost- Europese staten als een beschermend blok rond zich heeft liggen en aan de andere zyde het communistische deel van China. Slechts in het Zuiden is het niet erg best gelukt, daar is Amerika met zijn hulp aan Grieken land en Turkye gekomen, waardoor deze landen voet. bij stuk hebben kunnen houden eri aan de Russische expansiezucht weerstand hebben kunnen bieden. De laatste weken heeft Rusland by al het andere ook weer eens aan dacht besteed aan de zgn. onbe schermde Zuiderkant van het mach tige rijk. Zo is met Turkye het diplomatieke contact hersteld dat 20 maanden geleden verbroken werd door de benoeming van een nieuwe ambassadeur. Zoals bekend heeft Rusland reeds lang ge-eist dat de Turkse districten Kars en Ardahan bij Rusland zouden komen en we zullen moeten afwach ten öf deze eisen weer zullen gesteld worden. Waarschynlyk niet, daar Rusland wel zal ingezien hebben, dat het met dergelijke eisen by Turkye geen succes heeft. Eerst zal geprobeerd worden om de goede verstandhouding tussen Turkye en Griekenland te torpederen, terwijl ook aan de bestaande ver plichtingen van Turkye tegenover Engeland en Amerika wel eens pun ten van aanval kunnen zyn. En Turkije zal zich sterk moeten voelen weerstand te kunnen blijven bieden, vooral nu -Rusland in de kwestie Palestina een gerede aanlei ding zoekt om ook in de machtsver houdingen in het Middeii-Oosten een woord te gaan meespreken. Maar ook in Oost-Duitsland zitten de Sovjets niet stil, de pesterijen in Berlijn tegen de andere geallieerden zijn niet opgehouden. Het congres voor de Volkspetitie voor Duitse een heid is de zoveelste poging om de door hen gesteunde communisten in het zadel te helpen. Hun poging om deze actie ook in het Westen te be ginnen liep spaak op de houding dei- geallieerden, die acties voor dit con gres verboden hebben. De door Sovjets gesteunde pers is hierover allerminst te spreken en de geallieerden krygen van de Duitsers weer „vooroorlogse" verwijten te horen. De Sovjet-diplomatie werkt onder hoogdruk en het zullen de Westerse democratiën moeten zy'n, die hiertegen de juiste zetten moeten vinden, ondanks de onenigheid, die zij misschien onder elkaar hebben. Nagekomen advertentiën Met grote blijdschap en dankbaar heid jegens God geven wy kennis van de geboorte van ons eerste kindje. Bly het H. Doopsel ontving het de namen Johannes Christianus Maria. Wij noemen hem JAN HARRY BESSELINK PIE BESSELINK - GOUMANS Udenhout, 22 Mei Slimstraat A 3. Donderdag 3 Juni om half 7 komt de NIEUWE TRAINER Allen OP TIJD present aan de Leunseweg. HET BESTUUR iniiiifliMiiuinnNiHU^^ Eenvoudig Snel Onverwoestbaar PALESTINA De kwestie Palestina dreigt uit te groeien tot een twistpunt tussen Amerika en Engeland. Engeland, dat Een frappant lage prys voor de Volkswagen met al zijn voordelen.... dat is slechts één der argu menten, die Uw keus op dit merk bepalen.... Hier zijn er nog enkele a. Gestroomlijnde 5-persoons stalen carrosserie. b. Snel optrekkenin 14 sec. op 60 km. 1 c. Buitengewone ligging op de weg. Racewagen vering 1 d. Kruissnelheid 90 km. e. Grote bagageruimte. f. Luclltgekoelöe motor achter. g. Benzineverbruik 1 op 14. h. Centrale verwarming, k. Olie-koeling. 1. Alle onderdelen uit voorraad tegen zeer lage prys leverbaar, m. Meer dan 60 Dealers in Nederland.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2