De komende verkiezingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit het Land van de Gele Rivier. De speelman óp ket dak. Zaterdag 22 Mei i948 No. 21 Negen en Zestigste Jaargang Druk en TJitgavo Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel (Irootestraat 28 Telefoon K 4-780 512 Postrekening 150652 EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het voorspel der komende verkie zingen hebben wij Zondag 9 Mei j.l. weer eens kunnen men. toen de leden van de Katholieke Volkspartij in zeer grote getale gevolg hebben gegeven aan hun recht, om hun oandidaten aan te wijzen, die straks hun belangen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal moeten gaan be hartigen. Zeer jammer is het echter, dat wi) niet meer zien terugkeren een figuur als een Ruys de Beerenbroek, een naam, die vooral bij de ouderen nog een zeer goeden klank had. "Wij zagen dat met dit nieuwe sy steem de K.V.P. aan het verouderen is en dat deze nieuwe stemmethode do eerste keer is gebruikt, maar ook voor do laatste keer. Het is hu eenmaal een onbegonnen werk om zegge en schrijve 13 hokjes rood of zwart te maken'. 4 voor de leden en 9 voor de plaatsvervangers. Reden daarvan is het groot aantal on geldige stemmen. In onze Gemeente 353. Wanneer deze methode zou blijven duren en er werd geen politiek advies u'tgebracht, dan zouden er 15 moeten worden geadviseerd. Hier spreekt ook niet meer uit den waren volkswil, maar worden wij leden die bovenaan beginnende in volgorde het noodzakelijke aantal rood of zwart gaan maken. En dit zal nooit de bedoeling zijn. Dan kan er nog beter niets geadviseerd worden en maar 1 naam rood of zwart maken. Dat is dan nog een betere stem ming en wie dan de meeste stemmen heeft, die wordt lijsttrekker. Voor deze sireek is het ook zeer jammer, dat de Statenkring Venlo, de .heer Koops niet voldoende heeft gesteund. De heer Koops verkreeg in de stad Venlo met ong. 2000 leden der K.V.P. maar 700 stemmen. Vonlo schitterde weer dool* laksheid, juist het platte land en met name de kring Horst, leverde het leeuwenaandeel. De Gemeende Venray leverde on geveer 3600 stemmen, of ong. 1/6 van de gehele provincie. Jammer is het, dat de stemtechniek zo ingewikkeld is. Met de Groslijst- stemming in 1946 werd door de K.V.P. geen politiek advies uitgebracht, maar een advies dooj;. de gezamenlijke standen. Dit was ook toen een fiasco. Het reglement werd daarom juist in 1947 door de Partijraad, het hoogste orgaan der partij, veranderd en werd ingesteld een z.g. verkiezingsraad, die de taak had er voor te waken, dat in de fractie de nodige kwaliteitszetels werden gewaarborgd. Met de definitieve wettelijke ver kiezing, die in Juli zal worden ge houden, zien wij nu de waarschijnlijke volgorde zo, dat Limburg vertegen woordigd zal worden door Dr Beel, Dr. Droesen, Jos. Maenen," Peters uit Rooster, Dassen en mogelijk nog, wanneet* Limburg althans goed, zeer goecl stemt, Koops, dit is echter een zeer groot' vraagteken, dit is alleen mogelijk wanneer Limburg beter als in 1946 stemt. De volle 6 zetels kunnen wy niet halen, maar er worden wel meer over schot-zetels verdeeld en mogelijk, dat Limburg er dan een van krijgt toe gewezen. Dus het advies zal nu worden Stemt allen op Dr. Beel, anders is het al helemaal uitgesloten. Het is nu eenmaal zo, dat de stemmen uitge bracht op een niet verkiesbare candi- daat absoluut waardeloos zijn en dus verloren stemmen. Wellicht weten er velen van U, dat deze verkiezing wordt gehouden in verband met de Grondwetswijziging. Zelden zien wij in de geschiedenis voorkomen, dat de Grondwet tussen tijds wordt gewijzigd, dit is binnen liet. bestaan van ons Koninkrijk de derde maal. Als regel werd hiermede gewacht totdat de zittingsperiode om was, daar dit echter nu dringend is on niet tot 1950 kan wachten, ge beurd dit nu. Hiermede treden ook alle Ministers af en benoemd H.M. de Koningin een nieuwe Kabinetsfor mateur. Niemand kan zeggen wie dit straks 5^,1 worden, als regel wordt dit een, die komt uit de grootste party. Om verzekerd te zijn, dat straks onze Ministerpresident terugkeert- in de Kamer, daar hij een specialist is op het gebied van de Indische zaken benoemde Verkiezingsraad der K.V.P. Dr. Beel als lijsttrekker voor den Rijkskieskring Maastricht. Nu was het niet mogelijk om uit de gestelde candidaten ;in Limburg een plaatsvervanger aan te*wyzen, die specialist was met de Indische zaken en die naar wy allen hopen, Dr. Beel, wanneer het H.M. zou be hagen, hem weer tot Kabinetsforma teur te benoemen, zou vervangen. Door de Verkiezingsraad werd toen voor' ons do ongelukkige beslissing genomen en als plaatsvervanger ge steld voor Dr. Beel, een voor ons allen onbekende en niet-Limburger zijnde, Mr. de Graaf, die naar men ons ver- Zekerde een zeer goed Indië-kenner is. Maar Mr. de Graaf kan nog een zo goed Indië-kenner zijn, wy krijgen daardoor, indien hjj zitting gaat nemen in het Parlement, een plaats weiniger als Limburgs vertegenwoordiging, want een die geen Limburger is kan zich niet indenken de warme Zuidelijke mentaliteit, die toch ook in het Par lement, mag spreken. Onwillekeurig denken wy aan de T9ch. Hogeschool die toch zeker in het Zuiden mag komen. Wij zien daarin, dat wy inplaats van 5 zittende, indien wy er maar 5 halen met de verkiezingen, er dan maar 4 houden. Neen lezers dit is voor de K.V.P. Limburg al voldoende redenen, om met kracht de met hun geëigende middelen te bewerken, om dit stelsel tot het verleden te doen behoren. Naar hetgeen wy vernomen hebben, is het al zeker, dat het er opdat punt op de komende partyraadsvergadering warm zal toegaan. En Limburg heeft daar wel wat te vertellen. 19 des kundigen op politiek terrein is dat wel toevertrouwd en niet alleen Lim burg neemt daar stelling tegen. I Protesten zijn al bekend van Over- rijsel, Gelderland, Brabant Friesland, Drente en Groningen. Voor onze streek is het te hopen, dat de definitieve regeling vergoeding Oorlogsschade zal. worden behandeld voor de ontbinding der Tweede Kamer, daar met de nieuwe Kamer Mr. Teu- lings, de expert op dit gebied niet zal terugkeren om gezondheidsredenen Wij krygen er weliswaar oen andere in de persoon van IJsselmuiden terug, maar nu het nog niet zeker is, dat de heer Koops zal worden gekozen, zouden wij dan toch iemand missen, die wy toch node kunnen missen. Wanneer wij verleden week Zondag de herderlijken brief die vanaf de kansel werd voorgelezen, goed hebben gehoord, dan kan en mag er met de verkiezing, ook in Nederland geen stem verloren gaan en laten wy allen er voor zorgen, dat dit beroep niet tevergeefs zal zyn. Geen stem" mag hier verloren gaan, wy kunnen er meer geven dan de vorige keer, geen enkele behoeft thuis te blijven. De pl. afdelingsbesturen der K.V.P. laten de nodige auto's voor zieken en ouden van dagen rijden, dat ook dat geen bezwaar is voor U, dit is over het gehele land. Al moeten wy ze met moeite halen, een stem kan deze verkiezing den doorslag geven, ook voor ons in Limburg. Wij deden werk voor Italië met prachtig resultaat, zouden wij niet hetzelfde over willen hebben voor orfs land Begin nu al reeds te werken op dat terrein, het is heus nodig, ook voor deze streek. Wat zouden onze tegenstanders lachen, wanneer wij zouden verliezen door onze laksheid. Blijft op den dag der stemming in de plaats van Uw inwoning en moge de overheid voor die en dengene. die niet kan aantonen absoluut verhinderd te zijn, een flinke geldelijke boete geven en hen, die daardoor onze kracht in gevaar bren gen, denkt maar gerust, dat onze tegenstanders geen stem verloren laten gaan. Meen niet, dat het hier niet nodig zal zijn. Venray mag niet 10 pet ver keerde stemmen hebben geen uit over tuiging en geen uit onwetendheid, ook niet aan het z.g. Katholiek Comité Weiter, maar hierover een andere keer. ROELAND Wie uit het Land van Peel en Maas zo ineens wordt overgeplant naar de majestueuze hoofdstad van het oude Chinese Ryk, moet zieli wel de ogen uitkijken aan al het vreemde en nieuwe dat hy ontmoet. Wy hebben dat dan ook gedaan, sinds wy op een hete Augustusdag van het vorig jaar Peiping binnen reden. We meenden in een sprookje te zyn terecht gekomen, toen wy kennis maakten met de stad, mot zyn machtige paleizen, imposante tempels en sierlijke pagoden en ere poorten, overblijfsels uit een groots 'verleden, toen de keizers als zonen van de hemel hier hun pracht en praal ten toon spreidden. Maar toch en gaat nog onze groot ste belangstelling uit naar de mensen van nu, de Chinezen in hun doen en l^en van elke dag, hun levenswijze, gewoonten en geloof. Elke nieuwe dag overstelpte ons met zoveel nieuwe indrukken, dat we niet de minste moeite hadden1 om onze brieven naar Holland prop vol te krijgen. Al een paar malen is me gevraagd om die indrukken in breder kring bekend te maken, velen zouden 't op pry's stellen. Welnu, aan dit verzoek ga ik nu voldoen: en wel voornamelijk uit dankbaarheid voo'r de grandioze .manier, waarop Venray mij tot tweemaal toe „eruit gewerkt" heeft. Uit erkentelijkheid voor de vele weldoeners en vrienden zal ik zo nu en dan naar gelang de tijd het toelaat iets laten horen uit het land van de Gele Rivier. Bare Chinezen „Het zullen wel erg rare lui zyn, dié Chinezen", is my al een paar keer geschreven. En inderdaad, aan vankelijk is men geneigd hen gelijk te geven met: „Ja, verschrikkelijk rare lui, ze doen alles precies anders als wy". In het begin heeft men voortdu rend de neiging om zoo'n chinees op de schouder te tikken en te zeggen: „zou je niet gewoon doen, net als wy Maar-die periode zyn we voor bij. Men hoeft niet zo heel lang hier te zyn, om te erkennen, dat het ge lijk niet altijd aan onze kant staat. De naam rare chinezen hebben de chinezen zeker niet te danken aan de missionarissen, die lange tyd onder hen geleefd hebben, maar aan de toeristen, die een korte tyd hier zyn en dan terugkeren. Een feit is, dat de chinezen er gewoonten op na houden, die op de nieuweling een rare indruk maken en zyn lachlust, of ook zyn afkeer opwekken. Een paar voorbeelden uit het da gelijks leven: De groet goede avond of goede morgen kent de chinees niet. Hy begroet zijn vrienden met een: „Heb je al gegeten" en 't ant woord moet zyn ook al rammel je van de honger „Ja, ik ben vol daan". Als man en vrouw met elkaar gaan wandelen, lopen ze niet naast elkaar, maar achter elkaar. Vooral by hét eten hebben zy gewoonten, die ons afstoten, zoals het om 't hardst zuchten, slurpen en boeren, als het eten goed smaakt. Als een chinees je om 't een of ander prijst, of ook iets wat je toe behoort, dan moet je die pluim zo ver mogelijk van je afwerpen, anders verlies je je gezicht. Zo is 't my i gebeurd, dat een chinees m'n nieuwe fiets bewonderde en ophemelde: Uit j Holland meegebracht, prachtig, zoiets hebben wy niet enz. Ik had moeten zeggen, dat 't de beroerdste fiets 'was, die in China rondloopt. Maar in mijn ontwetendheid ging ik de goeie kwaliteiten ervan uiteenzetten. Ik moet by de man myn gezicht wel totaal verloren hebben. Dingen van een ander moet men steeds pry'zen, ook al vindt men ze nog zc beroerd, zichzelf' en z'n spul tot de grond afbreken, dat is pas beleefd.^Zo zyn er nog massa's voor beelden aan te halen van gewoonten en eigenschappen, die hen de naam van rare chinees hebben bezorgd. Ik krijg nog wel gelegenheid om er op terug te komen. Nog iels over 't karakter der chi nezen. Het is wel erg voorbarig van iemand, die net een half jaar hier is om een karakterbeeld te geven van de chinezen. Maar ik geef' alleen m'n indrukken en geen eindoordeel. Welnu die indrukken kloppen niet met de gangbare opvatting, die er in Nederland bestaat over de chinees. Hoe vaak hooiden we niet: Ik zou niet graag met die lui te doen heb ben. Velen kunnen zich 'n chinees niet anders voorstellen dan als een onbetrouwbaar, gluiperig individu met of zonder staart die in staat is, om je, met 'n glimlach op de lippen een paar ogen uit te krabben. Welnu, ik ben 'n half jaar hier en heb allebei m'n ogen nog. En ik bén geen ogenblik bang geweest ze te moeten missen. Chinezen zyn mensen als wy, die ons in fijngevoeligheid dikwyls ver overtreffen. Ze zyn fijn gemanierd, al gaat het vaak schuil onder een ruw uiterlijk, Ze zijn beleefd, kinder lijk, goedlachs, vriendelijk. Zehebben natuurlijk ook hun gebreken, maar die weten ze heel charmant te ver bergen. Maar we hebben met heide nen te doen, die behept zijn met allerlei gebreken, die 't heidendom hen opdringt en ze missen de boven natuurlijke middelen om hun gebre ken en hartstochten te beheersen. En al hebben ze van nature de gave om die gebreken te beheersen of te verbergen, het is haast vanzelf sprekend, dat die hartstochten soms losbreken en dan. kunnen ze wreed zyn, daar kan de missie bloedige verhalen van vertellen. Het christendom heeft zyn ver edelende invloed nog niet kunnen doen gelden. En er zal nog heel wat water door de Gele Rivier stromen, voor het zover is. P. fr. ARTEMIUS HULS, o.f.m. Als de bloemen bloeien en de vo gels hun nesten bouwen, knallen op het dorp de losse flodders, worden in de kerk de lopers uitgelegd en op het altaar de bloemen neergezet en knielen twee gelukkige mensen neer aan de voeten van de priester om met een krachtig of bescheiden „Ja, ik wil", de boot van wal te stoten, opdat hy beiden moge geleider, naar de haven van het eeuwige leven. Deze schone en tere geschiedenis herhaalt zich ieder jaar en zal zich ieder jaar blyven herhalen, zolang er mensen op aarde wonen, die beseffen dat het toch niet het volle leven is: alleen en eenzaam te blyven en niet de vruchten te plukken, die onder het bereik der gretige handen han gen. Trouwen is een goed ding, .als het gced gedaan wordt. Het komt volko. men overeen met Gods eigen plan nen, die gezegd heeft in een plech tig uur van de schepping: groeit en vermenigvuldigt U en bevolkt de aarde, die Ik U gegeven heb. Want allen, die uit en door dit huwelijk het licht der wereld aanschouwen, zyn geroepen kinderen Gods te wor den en te dienen als levende stenen voor den tempel, die God wil op richten van allen, dié Hem in geest en waarheid willen aanbidden. Trouwen is een goed ding, als het met verstand en liefde gedaan wordt. Met verstand: want het is geen kinderspel en geen dronkemansklucht elkander te beloven alles samen te delen, goede en kwade dagen en het by elkaar en met elkaar uit te hou den, totdat de dood hen eens zal scheiden. Met liefde vooral: want waar geen liefde is, daar is het een dood huwe lijk en een bed van scherpe doornen, een eeuwigdurende strijd, een gehak en gejouw. waar heel de buurt ple zier aan beleeft, een span ossen, waarvan de een naar rechts en de ander naar links wil en geen van beiden heeft verstand genoeg om in te zien, dat het gemeenschappelijke juk gemeenschappelijk gedragen moet worden. Alles moet wennen, zo ook het huwelijk. *Ze zeggen wel eens, dat man en vrouw elkander pas goed kennen, als ze acht tien jaar ge trouwd zyn. Dan weten ze wat voor spek ze in de kuip hebben en hoe ze elkanders hoekige kanten moeten ontzien. Geen enkelhuwelijk lijkt op een gummibal, die rustig van het dak rolt. Er zit veel meer leven in, dan men oorspronkelijk denkt. Het. vrouw tje blyft niet zo gedwee als die eerste morgen in de kerk, waar ze weinig kans krijgt haar mond te roeren. En manlief kan zich af en toe tot een zeurkous en een zuurpruim ontwik kelen, waarvan tijdens de verkering in alle velden en wegen geen zwak ke afschaduwing te bespeuren viel. Daarom is het zaak de gemeen schappelijke bolderwagen zonder al te veel horten en. stoten voort te duwen in de goede richting. In het huwelijk is er slechts één goede richting: die van de stilaan groeiende' verstandhouding, van de gezamelyk gedragen lasten, van eon beter begrip voor elkanders mense lijkheid en menselijkheden. Twee mensen trekken op in de eerste schemering van de morgen naar het einddoel van het leven. De uren van vreugde en zingenot zyn zo dun gezaaid, maar/ze weten, dat ze Gods wegen gaan en dat de Heer van alle genade hun kracht verleent orii elkaar te begrijpen en elkaar aan te vullen. En dan kunnen er slagen vallen en beproevingen losbarsten, dat ogen en hart schreien van wèedom en ver driet, maar op de hoogste nok van het dak zit onzichtbaar de speelman met zijn kornuiten en van alle kan ten fiedelt de grote mars. naar het enige en duurzame geluk van den mens. Wie uit zijn huwelyk niet alle muziek haalt, 'die er in zit, is een domoor en een kniezer en had beter ongetrouwd kunnen blijven. P. H. RONGEN, O.C.R. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Dottoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan- dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 1*2 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Premieregeling woning verbetering en -splitsing. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen het volgende ter openbare kennis Voor het verbeteren en/of splitsen van bestaande woningen kan een premie van overheidswege worden toegekend. Deze premie bedraagt: a. voor het bewoonbaar maken van leegstaande en onbewoonbaar geworden woningen, alsmede b. voor het voorkomen van onbe- wopnbaar worden van thans nog be woonde woningen: 60 pet. der ver beteringskoster., met dien -verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten per te ver beteren woning meer dan f 2.400.— of minder dan f 2Ö1.— bedragen; c. voor het splitsen in twee of meer volwaardige woningen van wo ningen, welke voor bewoning door meer dan één gezin geschikt gemakt kunnen worden; (N.B. Hieronder vallen niet alle woningen, welke door meer dan één gezin bewoond worden of kunnen worden, doch in het algemeen uit sluitend grote panden, welke vol doende ruimte bieden -voor splitsing in twee of meer afzonderlijke wo ningen) 60 pet. der splitsingkosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten per woning, welke door split sing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen wordt verkregen, meer dan f 4.200.— of minder dan f 201.— bedragen. Aanvragen om in het genot van een premie te worden gesteld, moe ten worden ingediend by het 'ge meentebestuur, voor zoveel het de gevallen a en b betreft uiterlijk op 31 December 1948. Met de voorgeno men werkzaamheden moet een, de koster rechtvaardigende, bevredigen de toestand worden verkregen, waar toe als regel aan de eisen der plaat selijke bouwverordening dient te wor den voldaan. Een premie wordt NIET toegekend ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden a&n voorzieningen: "a. welke behoren tot de normale onderlioudsvoorzieningen, als schil deren, witten behangen, en z.g. dage lijks onderhoud; b. welke in aanmerking komen voor uitkering ingevolge enige rege ling voor vergoeding van schade ten gevolge van oorlogsomstandigheden; c. aan- woningen, welke eigendom zyn ener-toegelaten woningbouwcor poratie en welke zyn gesticht en of worden geëxploiteerd met behulp van steun uit !s Ryks kas! op de voet der Woningwet; d. aan woningen, welke ingevolge enige regeling voor vergoeding van sthade tengevolge van oorlogsomstan digheden als verwoest moeten wor den aangemerkt; c. in verband met enige vordering als bedoeld in art. 7 van de Woon- ruimtewet 1947. Aanvraagformulieren om in het genot van een premie te worden gesteld zyn verkrijgbaar ter gemeen tesecretarie (afdeling I), alwaar ook alle nodige nadeje inlichtingen kun nen worden verkregen. Burgemeesteren Wethouders van Venray, roepen eenieder op, die ge bruik wil maken van de premie regeling voor woningverbetering en -splitsing, zoals hierboven is beschre ven, zich in verbinding te stellen met de Dienst van Gemeentewerken Markt, Onder de Boog. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen dat een aangifte als bovenbedoeld generlei verplichting schept voor de eigenaar, doch slechts ten doel heeft een beeld te kunnen krijgen van de bedragen, welke het Ryk en de gemeente hiervoor'5, ter. behoeve van de verschillende eigenaren zóu moe ten beschikbaar stellen. Venray, 19 Mei 1948. GEVONDEN; armband, A. Voermans, Leunseweg 16a; armband, G. Bongers, Merselo M 99; bril met - étui, v.t. Velden, Langstraat 15; broche, M. Baltussen, Leunen K 62; ceintuur regenjas, Fr. Janssen, Leunen K 62; sleutel van rywielslot met ring, Kazerne; hon denketting m. penning, Oymans, Lan- geweg 1; roodbr. portemonnaie, Ver schuren, Stationsweg 61. MEDEDELING VOOR ONTEIGENDEN. In de laatste maanden hebben in Venray vele onteigeningen plaats gevonden voor woningwetwoningen en voor het herbouwplan. De gronden met de zich daarop bevindende op stallen, zyn daardoor eigendom ge worden van de gemeente en de voor malige eigenaar heeft de beschikking daarover verloren. Maar zeer dikwyls komt het voor, dat zich op de ont eigende grond nog vruchtbomen be vinden of dat de tuin voor groenten was bestemd en ingezaaid en de onteigende toch nog graag zelf de de vruchten van zyn tuin wil pluk ken. In een dergelijk geval, raad ik hem aan zich met de gemeente in verbinding te stellen tot het aangaan van een overeenkomst van voortge zet gebruik, d.w.z. dat hy dus de onteigende tuin of Let onteigende gebouw blyft gebruiken als van ouds. Was het perceel verpacht of het pand verhuurt, dan kan de pachter of huurder weer een pacht- of huur overeenkomst sluiten met de ge meente. De vergoeding voor het vbortgezet gebruik wordt gevonden doordat de voormalige eigenaar afstand doet van de rentevergoeding van 4 pet., die hy van de Staat over de onteigenings vergoeding krijgt. Men kan dus zelf nagaan of het oordeliger is die overeenkomst aan te gaan, ja dan neen. Men heeft byv. een tuin van 5 aren, die onteigend is. Stelt men de grond op 125 gulden per are, dan is de waarde 625 gld, en de rentevergoeding bedraagt dus 25 gulden.per jaar. Schat men de opbrengst nu hoger, dan is het voordeliger met de ge meente' de genoemde overeenkomst aan te gaan. In het andere geval kan men deze beter achterwege laten. Men dient er dan wel rekening mede te houden, dat de gemeente Yenray zich dan rechtens als eigenaar van de vruch ten zal beschouwen en deze kan verkopen. Hetzelfde geldt ook voor verhuur de woningen. Het is voor de onteigende dus wel zaak, zich met het gemeentebestuur in verbinding te stollen en zyn be langen daar te bepraten. Tenslotte kan ik nog mededelen dat in het komende najaar alles gereed zal zyn, om de nieuwe per celen in vervroegd gebruik aan de toekomstige eigenaren te geven en misschien kan dan de algehele toe wijzing direct daarna geschieden, waarmode dan ieder weer kan gaan zaaien op het nieuwe perceel. A. SCHEFFER, Landmeter v.h. Kadaster. Wederom H. Sacramentsproces sie in Huize Servatins. Voor de eerste maal na de bevrij ding hoopt men dit jaar weer de jaarlijkse H. Sacramentsprocessie to houden in- Huize „Servatius". Veel, ja alles wat er in de loop der jaren gemaakt en bijeen gegaard was, werd tijdens de oorlogshan delingen verloren. De bloemenserre's werden vernield en zyn thans nog steeds niet hersteld, met het gevolg dat de processie nog niet in de oude luister kan plaats hebben. Toch hebben de Eerw. Broeders besloten dit jaar weer voor 't eerst de jaarlijkse rondgang aan den „Meester des Huizes" te moeten geven. Evenals vroeger zal er dan ook gelegenheid zyn voor 't publiek om deze processie te volgen. Allen worden dan ook dringend verzocht om evenalsvroeger, een rozenkrans bij zich te hebben en deze gedurende de rondgang mee te bidden. De processie zal beginnen om hall vier na den middag, vooraf ge gaan door een kort lof. Beleefd worden allen verzocht na de processie niet meer verder op 't gestichtsterrein rond te lopen. Kin deren worden alleen toegelaten in gezelschap van de ouders of oudere broers of zusters. De processie zal-plaats hebben op Donderdag (H. Sacramentsdag) 27 Mei a.s. Houtexploitatie Volgende week gaat op de Huns- riick, het bergmassief gelegen tussen Ryn en Moesel in Duitsland, een nieuwe grote lioutexpoitatie beginnen voor de Ned. Regering. Zoals bekend heeft de Ned. Regering toestèmming gekregen van de geallieerden om in Duitsland hout te kappen en van deze gelegenheid wordt goed gebruik gemaakt. Deze exploitatie bekend onder de naam Coblenz, wordt uitgevoerd door een viertal Hollandse firma's onder centrale leiding van de Venrayse N.V. Houtbedryf ..De Peel", v.h. Min en ongeveer een 80 mensen uit Venrav trekken mee. By de bestudering van het door V.V.V. uitgegeven wandelboekje, „De sleutel van Venray's Natuurschoon", heb ik nergens kunnen ontdekken do vermelding van het nieuwe woon wagenkamp in en by de mooie Geys- terse bossen. En toch is het buiten gewoon „aardig" hoe daar stapels oud-roest, magere hitten, half ge schilderde woonwagens en ongewas sen, halfverwilderde kinderen de bossen en wegen onveilig maken, om van de bazen en bazinnen van deze „romantische" wildernis maarniet te spreken. Vooral een toerist of vreemdeling zal het buitengewoon appreciëren met paardenmoppen nagegooid te worden of uitgejouwd te worden. De mooiste plekjes bestrooid te vinden met oud roest en dergelyk fraais meer! Is er nu niemand die aan dat lustige zigeunerleven een eind kan maken, terwille. van de ongerepte natuur, de talloze bezoekers, de buurt bewoners, het wild en de veiligheid Bovendien klopt dan weer de be schrijving in bovengenoemd boekje en dat is ook wat waard Het Kringconcours te Yenray bepaald op Zondag 13 Juni. Het op 2 Mei verregende en afge laste Kringconcours zal Zondag 13 Juni te Venray doorgang vinden. Dauk zy' de bereidwilligheid van geestelijk adviseur en hoofdbestuur is hiervoor een oplossing gevonden. 13 Juni is een tweede Zondag van de maand, waarop anders geen wed strijden gehouden worden, doch daar er anders geen geschikte datum meer vrjj was en h§fc concours pas in het najaar zou hebben kunnen worden algewerkt, is er by hoge uitzon dering dispensatie gegeven. Het concours wordt geopend om 2 uur door de Burgemeester en zal aanvangen met een parade en prijs uitreiking van de 2 Mei verreden dressuurnummers. By het defile is vorige keer het mes in 't varken blyven stekën. Wat toen afgewerkt was, geldt als afgewerkt, waardoor er dus nu direct met de aangespan-' nen en spring-, diat- en rennummers - kan worden begonnen. Er zal nog een extra nummer half- bloedrennen worden ingelast, terwijl er ook nog tot uiterlijk 1 Juni ge legenheid zal worden gegeven tot inschrijven in de andere te verrijden nummers. Het rennen voor halfbloeds zal volgens onze mening op de duur steeds meer ingang moeten vinden. Het publiek kan nu eenmaal niet meer buiten deze sensatienummers. Het rennen mot Iandbouwtuigpaar- den is ook wel spannend, soms zelfs spannender dan volbloedrennen, om dat er minder verschil in snelheid en uithoudingsvermogen bestaat in deze klasse, maar toch zal dit op de duur van onze landelijke concoursen

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1