MISSIE MISSIE!! Wankele Staatsalmacht. EXPORTEREN OF DOORDRAAIEN Het na-oorlogse Kevelaer. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IS DAN DE MISSIE GESLAAGD? De ^cótestantiwdnq van óHé iand De iveieid ïónd Zaterdag 24f$April 1948 No. ;.17 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij- Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekoning 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. „Of deze Missie slaagt...." U allen hebt deze week de persoonlijke uitnodiging thuis ontvangen tot deelname aan de aanstaande Missie. We hopen, dat er geen vergissingen zijn gebeurd. Het ligt in onze bedoeling IEDEREEN te bereiken. Alle mensen van Venray. Gezinnen, alleenwonenden en inwonenden. Mocht er misschien iemand zijn, die de uitnodiging niet ontvangen heeft, dan is dat niets anders dan een vergissing. U kunt ziel? dat toch wel levendig indenken. 2000 adressen. Lange lijsten. Per ongeluk wordt over een naam heengelezen, óf, er komt iemand binnen, je kijkt op en bent precies kwijt waar je gebleven bent. Daarom.... is er iemand, die niets ontvangen heeft, laat het dan direct weten aan het klooster. En nu, laten we eens veronderstellen, dat allen komen. En dan zie ik een man, die de hele dag gewerkt heeft. Een moeder tob laat gesjouwd voor haar gezin, en die heel vroeg opstaat om de eerste morgenpreek te kunnen horen. Noem maar op. Ver onderstel, dat ALLEN komen. Is dan de Missie geslaagd Zijn we er dan Wat dunkt U Laten we eens veronderstellen.... en in de geest zie ik ze zitten na tafel, een vader met zijn gezin, hij heeft het briefje in zijn handen een zieke op zijn beden de kleuters in de klas ze bidden met de zusters samen. Mooi oogjes toe want de zuster heeft gezegd, dat het zo voornaam is te bidden voor het slagen vtn de Missie zo zie ik in m'n geest heel Venray bidden. Is dan de Missie geslaagd? Zijn we er dan? Wat dunkt U? Laten we eens veronderstellen. dat er onder allen die komen een of ander is, die de weg was zoekgeraakt, die niet meer bad, die door het zware leven zich afgekeerd had van God, die het vertrouwen was kwijt gerakkt, en die mens komt tot het inzicht: ik begin een nieuw leven.... Is dan de Missie geslaagd? Zijn we er dan? Wat dunkt U? Mensen, .parochianen van Venray, we verwachten, dat U bidt, dat U komt, dat U biecht en Communiceert. Dat verwachten we. Daar rekenen we op, maar de MISSIE IS DAN PAS GESLAAGD als U tot het inzicht komt als een verlangen in U gaat leven als in U losgeslagen wordt niet alleen om huizen op te bouwen niet- alleen om materieel te herstellen maar te komen tot een PR ACHT-parochie te komen tot het echte, oude, diepe GODSDIENTTIGE leven, DE GEESTELIJKE WEDEROPBOUW VAN VENRAY Inkrimping der staatstaak: een kleine straal van hoop is in vele Nederlandse harten binnengedrongen na het aanhoren van Minister Lief- tinck's laatste radiorede. Want wij hoorden hier toch eigen lyk een geheel nieuw geluid, dat weldadig aandeed ha de by na drie jaren lang aangehouden overwin- ningskreten van de aanbidders der Staatsalmacht. Ge weet het, ge hebt het allen aan den lijve gevoeld: zij hebben van dip kans tot het alleruiterste gebruik, laten wy liever zeggen misbruik gemaakt. Zij behoefden hierby niet eens pionierswerk te doen, zy behoefden slechts hier en daar het hun in handen ge geven instrument wat aan te passen aan hun orthodoxe doc trines, of omgekeerd hun theo rieën iets te wijzigen naar de aard van het instrument. Zy konden spelen en „plannen'* naar hartelust en zij hebben het gedaan ook. Zij hebben onze wetgeving en ons verordeningenstelsel gemaakt tot een wirwar van maatregelen, waarin geen sterveling de weg meer weet. Zy hebben het aantal iegeringsiastan- ties en ambtenaren vermenigvuldigd. Zij hebben de handel en het individu in hun bewegingsvrijheid belemmerd, ja aan handen en voeten gebonden. Zy hebben door formali teiten en paperassen de herstelarbeid vertraagd. Zy hebben hiermede de Staatsuit gaven omhoog geschroefd en dus tevens bijgedragen tot de verzwaring van de ondraaglijk geworden belas tingdruk. Zij hebben door een systeem van boven elkaar tronende instanties binnen het ambtenarendom het ver antwoordelijkheidsgevoel verdoofd en het afschuifstelsel in het leven ge roepen. Zy hebben de grondslag gelegd voor een overal rondsluipende cor ruptie en hebben de ontduiking van voorschriften tot een soort sport ge maakt. Zij hebben de Staat belast met talloze taken, welke van nature die van het individu zyn. Zy hebben daardoor de burgers tot onmondige kinderen gemaakt, die vaak gespeend zyn van verant woordelijkheidsgevoel en belust zijn op kattekwaad. Zy hebben het zover gebracht, dat ontelba- ren de lust bekruipt dit land te verlaten, om elders, waar vrijer kan worden geademd, waar de mens nog kan werken en vech ten om iets tet bereiken, of niet te slagen, een nieuw leven te beginnen. De mens is geen werktuig, geen ledepop, doch een wezen met wil en hartstocht bezield. Het is de funda mentele fout van alle „planners", dat zy deze eeuwige waarheid hebben willen verdoezelen. De verdoezeling wreekt zichzelf in de consequenties, waarvan wy enkele hierboven hebben opgesomd. Is dan nu de kentering gekomen Is het zover, dat men eindelijk begint in te zien, dat men de weg volkomen is kwijt geraakt Erkent men eindelijk, dat de ge meenschap ondermijnd wordt door een zoveel mogelijk overhevelen van de taken van het individu naar de Staat Erkent men eindelijk, dat de ge meenschap slechts gediend is door een beperking van plan-economie tot het laagst denkbare minimum Wy weten niet, hoever de er kenning dezer waarheden in de groep der „dirigisten" is binnen gedrongen, doch er zijn in ieder geval aanwijzingen, dat bij enkele figuren van groot gezag in den lande het bewustzijn is wakker geroepen, dat de Staat veel te veel hooi op zyn vork heeft ge- "nomen en, dat mot gebleken aan zienlijke toeneming der arbeids productiviteit en der goederen- voorziening, het individu een deel van dit hooi zal kunnen en dus moeten overnemen. Maar laat ons juist op dit belang rijke ogenblik er voor oppassen, dat de planeconomisten het geneesmiddel niet gaan zoeken in een nog grotere Staatsinmenging. Is het niet de tijd de weg omlaag definitief te verlaten, om te draaien en de weg omhoog te betreden De weg omhoog. Er zyn, wy wezen er reeds op, vage aanduidingen, dat men pogingen doet, die weg te vinden, „De Staatstaak moet worden inge krompen", riep Minister Lieftinck. De departementen poogt men uit te kómmen. Hier en daar tracht men de handel uit de kluisters te halen en aan het dodende formalisme te onttrekken. Een nog nergens eerder gepubli ceerde aanwijzing: tijdens de jongste onderhandelingen over de Brits- Nederlandse handelsbetrekking is van Nederlands® zijde het voorstel gedaan, de handel tussen beide landen vol komen vry te laten, een voorstel, dat slechts is afgestuit op de tegenkan ting der Engelse „Treasury". Dit zijn enkele hoopvolle aanwijzin gen. Maar zy zyn niet voldoende. By lange na niet. Wy mogen thans ver langen, dat in steeds toenemende mate aan handel en individu de vry heid wordt teruggeven; waarbij de nadelen niet zullen opwegen tegen de verstikking en de corruptie van het thans geldende systeem. Wij mogen thans verlangen, dat de financiële' lasten, die het bedrijfsleven en de energieontplooïng verstikken, aanzienlijk worden verminderd; in het besef, dat de verlaging der be lastingopbrengsten door handelsver ruiming zal worden gecompenseerd Wij mogen thans verlangenzin voor de werkelijkheid, een door- breking van het ijzeren gordijn van planeconomie en Staats almacht, een gedeeltelijk herstel van het natuurrecht van het in dividu. Over het protestantiseringsproces van ons land, hebben de geschied schrijvers van de vorige eeuw er een theorie ingestampt, die haar nadere kreeg tot in onze schoolboekjes toe. Onze voorvaderen boven de grote rivieren gingen byna en bloc over naar de nieuwe religie van het woord om dat ze daar innerlijk toe gedreven werden. Ze verlangden naar de zuivere waarheid van het Evangelie, naast het onvervalste Geloof, naar de waïe leer van Christus. Innerlijk hadden ze zich reeds lang lo? gemaakt van de Kerk van Rome met haar afgodische en bijgelovige practyken; in stilte wachtten ze met hun pastoors aan het hoofd, op het teken, dat hun de nieuwe tyd zou aankondigen om de oude Kerk de rug toe te keren en vol spontane geest drift de nieuwe kerk aan te hangen. Nu spreken de geschiedkundige documenten echter een heel andere taal, zoals blijkt uit het echt weten schappelijke werk van Prof. Dr. L. J. Rogier, over de geschiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland, in de 16de en 17de eeuw. Nederland is niet protestant ge worden uit innerlijke overtuiging, maar protestant gemaakt door poli tieke dwang en de door de overheid geleide propaganda voor het Cal vinisme. Het Protestantisme is bovendien in het Noorden alles behalve snel gegroeid. In 1587 was het land nog slechts voor 10 pet hervormd. Als het volk boven de Moerdijk godsdienstvrijheid genoten had, was daar nu nog een vry grote katholieke meerderheid. Tot 160Ö was de meer derheid van de bevolking r.og zeker katholiek. Nog jaren later klagen de Hol landse predikanten steen en been, dat ,er zo weinig gelovigen naar preek avondmaal komen. Dat het juist de pastoors waren, die door hun geloofsafval het volk meesleepten, kan evenmin gehand haafd worden, daar ten hoogste twee a drie honderd priesters by de Her vormde Kerk in dienst zyn getreden, d.i, zeker nog geen 10 pet, waar schijnlijk nauwelijks 5 pet. van de hele clerus. En toch moet de ver leiding om naar het nieuwe geloof over te gaan erg groot zyn geweest, want zeer vele priesters leefden toen in openlyk concubinaat. Hier staat tegenover, dat 95 pet van episcopaat en seculiere geestelijkheid zich in Engeland liet gelijkschakelen. De vraag waarom Friesland, Gro ningen en Drenthe, thans zulk een onbetekende katholieke minderheid hebben vergeleken met de adere provincies boven de rivieren moet aldus beantwoord worden, dat er bij het uitbreken van de Reformatie in die streken reeds een nijpend priester gebrek bestond, dat de politieke dwang er veel strenger dan elders werd toe gepast en, dat de katholieke missie lange jaren niet over de nodige pries ters beschikte om in die gewesten staties op te richten. In de zielzorg ontstond een leemte van 50, 60 jaar met het bekende noodlottig gevolg. Openstelling van de grens voor Limburg een levenseis In het stadium, waarin thans onderhandelingen gaande zyn tus sen de Britse en Amerikaanse autoriteiten en Nederlandse ver tegenwoordigers over de uitvoer van 200.000 ton aan Nederlandse groenten, is het goed, de zaken, speciaal voor de Noord-Limburgse tuinbouw, eens scherp te stellen. Het is geen boude bewering, wan neer gezegd wordt, dat de Noord- Limburgse tuinbouw staat of valt met het al dan niet opstellen van de Ne derlands-Duitse grens voorde groenten- export. Reeds eerder hebben wy er op ge wezen, hoe die Limburgse tuinbouw van oudsher voornamelijk is aange wezen op het Duitse achterland, of beter gezegd, hoe die tuinbouw zich op dit belangrijke afzetgebied heeft Grote exportfirma's zyn ontstaan met filialen in de Rijnsteden, die de uitvoer op grote schaal organiseerden en die uiteraaid voor een belangrijk gedeelte het economisch leven in Noordelijk Limburg beheersen. Zy danken hun ontstaan aan de tuin bouw, maar zijn er ook beslist nood zakelijk voor geworden. Nn de grens reeds zo lang gesloten is, is het aannemelijk, dat deze groot exporteurs zich in een ernstige im- pase bevinden. Het is ons bekend, dat enige ervan er zelfs aan denken te gaan liquideren, wanneer het niet, nog dit voorjaar, de grens voor de groentenexport wordt opengesteld. De gevolgen van deze liquidaties zouden voor geheel Noord-Limburg een catastrophe kunnen betekenen. Men bedenke n.l., dat de oigani- satie van de export een werk van jaren zal zyn, om die organisatie weer op te bouwen. Het grote export-overschot zal dat is de consequentie hiervan naar de mestvaalt gaan en wat dit voor de tuinders betekent, behoeft niet nader betoogd te worden. De aanvoer van jonge groenten is thans voor goed begonnen en zo werden in de afgelopen week op de Yenlose veiling reeds 550.000 kroppen kassla aangevoerd. Men vreesde te moeten gaan door draaien en het was dan ook een grote opluchting, toen Donderdag j.l. Belgisch-Nederlandse grens by Ittervoort, die sinds enige maan den voor het goederenverkeer ge sloten was, weer werd openge steld, zodat een groot gedeelte der aangevoerde productie naar België geëxporteerd kon worden Met deze belangryxe verbetering zal men hier echter niet uit de impase geraken en het bljjft een werkelijke levenseis voor geheel Noord-Limburg, dat de grens voor export wordt open- Velen in deze streken en in ons land zouden gaarne weer een bezoek brengen aan Kevelaer, het genade oord van Maria, waar onlangs het Pax-Christi-Congres gehouden werd. Vurig verlangt men weer te kun nen optrekken naar de Genadekapel, om op de door Maria uitverkoren plaats aan Haar de noden en zorgen aan te bevelen. Helaas, het zal dit jaar nog niet mogelijk zyn. De voedselvoorziening is meer dan erg. Sinds Kerstmis is geen vlees in distributie gekomen en vele levensmiddelen worden wel op de bonnen bekend gemaakt, maar zyn niet in de winkels voorradig. Bovendien zyn in Kevelaer door de geallieerde autoriteiten 6700 Oost vluchtelingen ondergebracht, waar van 5000 Evangelischen en 1700 zon der godsdienst. Wy hebben een onderhoud gehad met Dechant Holtman, de nog altyd onvermoeide promotor. Deze heeft de kerken en het priesterhuis weer in zooveel mogelyk bruikbare staat ge bracht, maar de oude glorie van de wonderbare basiliek is verdwenen. De mooie gebrandschilderde ramen, byna allen geschonken door Neder landse Broederschappen zyn vernield en vervangen door wit vensterglas. Het innerlijk der basiliek heeft 't meest geleden, doordat ze lang heeft gediend als kamp voor verplaatste personen. Het orgel, het op één na grootste van Duitsland, is onbruik baar en het zal veel offers kosten, dit weer in zyn oude luister te her stellen. Nu behelpt men zich met een geleend orgel van 30 registers. (Het vernielde telde 158 registers en 10.000 pijpen. De biechtkapel, bekend door haar beschilderingen, is grotendeels door bominslag vernield. Door proviso rische afsluitingen tracht men het overblijvende te behouden. De Genadekapel en Kaarsenkapel zyn onbeschadigd gebleven. De Parochiekerk, ook wel genoemd Oud-Kevelaer is totaal verwoest. De Kaarsenkapel doet nu dienst als parochiekerk. Het klooster der arme Klarissen, tegenover de ingang van de Kruis weg is tweemaal door bommen ge troffen en var. de aardbodem wegge vaagd. Een klein gebouw is weer opgetrokken, waarin de Arme Zus ters nu wonen. De Kruisweg heeft tal van zijn staties, vele door Nederlandse pro cessies geschonken kapelletjes, ver loren. Overal waar de Missie tijdig actief kon optreden, in Noord- en Zuid- Holland en in Utrecht is een aan merkelijk deel van de bevolking ka tholiek gebleven. Typerend is ook nog, dat Willem van" Oranje, Maurits en in iets min dere mate Frederik Hendrik er in hun eigen heerlijkheden, o.a. de Baronie van Breda, zeer weinig werk van ge maakt hebben hun onderdanen onder dwang tot het Calvinisme te bekeren. Voor de protestanten zal het boek van Rogier een bittere ontnuchtering zyn, daar het heel wat ingeroeste historische fabeltjes op een afdoende wijze om hals brengt. En voor ons is het een grote troost te weten, dat onze voorouders van boven de Moerdijk niet zulke over tuigde en fanatieke Calvinisten waren, als ze ons tot nu toe steeds werden voorgesteld. P. H. RONGEN Er is zoveel verwoest, dat het een generatie zal duren, voordat alles weer hersteld zal zijn. Kevelaer is er echter, trots alle vernielingen, genadig afgekomen. Als men in de omtrek Kleef, Goch, Weeze en Geldern beziet, waar ker ken en huizen in puin liggen, dan moet men erkennen, dat Kevelaer opnieuw door Maria begenadigd is. En op het Pax-Christi-Congres kwam dan de Bisschop van Lourdes, het andere Genadeoord van Maria, naar Kevelaer en nu werden bijzonder heden bekend, hoe Kevelaer voor de verwoesting gespaard werd. Is het niet meer dan een bloot toeval, dat destijds een Frans krijgs gevangene uit Lourdes tot Kevelaers redding bijdroeg. Juist iemand uit Lourdes. De Bisschop van Lourdes heeft de verklaringen van de vroegere krijgs gevangene opgenomen. Bij de begroe ting der binnen- en buitenlandse deelnemers aan het congres vertelde Dechant Holtmann voor de eerste maal over deze gebeurtenissen. In de nacht van 2 op 3 Maart 1945 als ten Noorden van Weeze een grote battery veldgeschut stond om het „tot de laatste man te verdedigen Kevelaer" stormryp te schieten, heeft een Frans krijgsgevangene, afkomstig uit Lourdes, het trommelvuur op Kevelaer verhinderd, doordat hij eigenmachtig de Engelsen meldde, dat Kevelaer door de militairen ont ruimd was. Men geloofde hem eerst niet, daar een in de richting Kevelaer uitge- zouden verkenningstroep nog niec teruggekeerd was. De Fransman vond by zijn terugkeer tussen Weeze en Kevelaer een gewonde soldaat van deze verkenningstroep. Eerst na een herhaalde melding van de Fransman werden de Engelsen van de feitelijke ontruiming van Kevelaer overtuigd, waarna de troepen de stad ongehin derd binnentrokken. Ook aan Duitse zyde bevond zich een gelovig Pionierfeldwebel, die de opdracht had, de Watertoren en de Basiliek te laten springen. Het spring-, materiaal zou reeds aangevoerd worden, maar de Feldwebel stagneer de het transport zolang, dat het bevel niet meer kon worden uitge voerd. Dit geschiedde op hetzelfde moment, dan aan de andere kant een Fransman de ver nietiging van Kevelaer verhinderde. Maar er is toch veel vernield in Kevelaer, juist voordat bovenstaande gebeurtenissen zich afspeelden. En nu rekent Dechant Holtmann op de hulp der Nederlandse Broeder schappen en op de Ned. Caritas-Mis- sie te Sittard. De Nederlanders zyn reeds tot de daad overgegaan. Op de eerste plaats hebben wy het Pax Christi Congres te Kevelaer voorzien van 1000 kg. aardappelen en honderden kilo's groenten. Het had tot gevolg, dat alle congressisten (een 300-tal) elke dag voldoende eten kregen en meerderen verklaarden in lange tyd niet zoveel middageten te hebben gehad. Deze zending kostte geld en is nog niet betaald. Op een conferentie, welke de Ned. Caritas-Missie met Dechant Holtmann het Priesterhuis te Kevelaer hadden, vroeg deze, of zy hem niet kon helpen aan de verlichting van de Basiliek en de Genadekapel. Hy had nodig 250 grote lampen van verschillende sterkten en 1500 kleine lampjes om de Genadekapel 's avonds te kunnen verlichten. Want de Duit processies kunnen reeds weer als van ouds naar Kevelaer komen en het zal deze zomer zeker weer druk worden. De Caritas-Missie heeft beloofd hem aan die verlichting te helpen. Daarby zullen alle Maria-Kevelaer-vereerders in Nederland meehelpen. Finantieële steun wordt gaarne voor dit doel ingewacht door de Ned. Caritas Missie te Sittard. Het ligt ook in de bedoeling op de vooravond van de eerste Mei Nederlandse bloe men naar Kevelaer te sturen als ge tuigen van de onwankelbare liefde der Nederlanders voor Moeder Maria, die te Kevelaer als de Troosteres der Bedrukten wordt vereerd. Bydragen voor dit doel kunnen worden overgemaakt op Gironummer 268761 Nederl. Caritas Missie te Sittard. FRANKRIJK Dat het 't Westen bittere ernst is met de vorming van één front blijkt wei uit de haast, die gemaakt wordt om de organisatie der 16 landen te verstevigen en uit te breiden. De Benelux gaat in deze weor voorop en met haar Engeland en Frankrijk, verbonden in de Westerse Unie. De Ministers van buitenlandse zaken hebben vorige week te Parijs besloten om een blijvend comité te vormen, dat in Londen zal worden gevestigd en moet zorgen voor de uitvoering van het vijfmogendheden verdrag. Daarnaast zullen de vyf ministers een consultatieve raad vormen, ,die zo dikwijls als nodig, maar in ieder geval eenmaal per 3 maanden by een zullen komen in elk der hoofdsteden van de deelne mende landen. Ook zal een blijvende veiligheidscommissie hier zitting heb ben, dat de specifiek militaire kwesties zal behandelen onder toezicht der vyf ministers. Daarmede is de Westerse Unie een feit geworden. De voorbereiding van een gemeenschappelijk Europees mo netair fonds zal volgende week in Brussel zyn beslag vinden. AMERIKA Op een klein eilandje in de Stille Oceaan is een proef genomen met een beter atoomwapen, zo is afge lopen week geroeid. Zonder dat officiële vertegenwoordigers van an dere landen hierbij aanwezig waren zoals by de proeven te Bikini in Juli van 1946. In de verklaring, uitgegeven na de proef, werd alleen gesproken van een atoomwapen, nu niet speciaal over een bom. In de Senaatscommissie zyn verder plannen besproken óm de luchtvloot van betere en grotere bommenwerpers te voorzien, die van uit Alaska iedere plaats in Rusland bereiken kunnen. Neem daarby de herinvoering van de dienstplicht, dan blijkt ook in Amerika het spreek woord op te gaan „si vis pacem, para bellum", als gij vrede wilt bereidt U dan voor op oorlog. Maar ook op ander terrein, hier nauw mee verbonden, is men in Amerika actief. Langzamerhand begint men ook voorbereidingen te treffen voor de presidentsverkiezingen, die in Novem ber 1948 zullen plaats vinden. Dit gebeurt volgens een zeer ingewikkeld systeem, wat in het kort en onvol ledig hierop neer komt, dat de ver schillende staten afgevaardigden kiezen, die dan allen te samen de president kiezen. Zoals bekend zyn de Amerikaanse politieke partyen te splitsen in een democratische en republikeins ge deelten. Deze verkiezingen worden grootscheeps opgezet, vooral de echte Amerikaanse reclame speelt een grote rol. Truman, de tegenwoordige presi dent, is democraat en stelt zich her kiesbaar, maar zyn verhoging dei belastingen, zyn uitbreiding van de burgerrechten, oojr/ voor de negers, heeft zyn candid^iur geen goed ge daan. Misschien»;-! het daarom, dat de democraten »zoek zyn naar een nieuw paradepa ,rd generaal Eisen hower, die echter tot nu toe geen zin getoond heeft vooi deze betrekking. De republikeinen hebben tot heden twee candidaten naar voren geschoven t.w. generaal Mac Arthur, de verove raar van Japan en Stassen. Mac Arthur, kennelijk ook een paradepaard, schijnt niet veel kansen te hebben, maar Stassen heeft by de verkiozmgen reeds goede resultaten geboekt. Hoewel de republikeinen vroeger bekend waren om hun isolationistische Dolitiek, hun afzijdige houding van de politieke gebeurtenissen in de rest van de wereld, volgen zy nu allen het spoor van Marshall. Allen, behalve Henri Wallace, die op zich zelf een party gesticht heeft en in het Moskouse vaarwater is terecht gekomen, waar zy waarschijnlijk wel in verdrinken zal, maar meteen ver schillende stemmen van republikeinen en democraten mee zal nemen. ITALIË De grote overwinning van de chris- ten-democraten is de nederlaag van het communisme geworden. Een verpletterende nederlaag, die Moskou duidelijk heeft gemaakt, dat Italië het Westen gekoze.n heeft.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1