„Killeb" Sehqeant van deze mek optreden en als een nieüwe actie te beschouwen is voor verdere uitbrei dingspogingen van het communisme. En juist daarom zullen én Britten én Amerikanen zich niet laten hin deren door welke speldeprik ook, maar terugprikken. COLUMBIA Zoals bekend, werd vorige week een revolutiqpoging ondernomen in een der Zuid-Amerikaanse Staten en wel in Columbia, waar juist de pan- Amerikaanse conferentie aan de gang was. Dit land heeft als enigste der Zuid-Amerikaanse Staten geen revo lutie gekend. Inmiddels is de orde, nadat de hoofdstad Bogata deerlijk verwoest is en 500 mensen gedood zijn, weer zo goed als hersteld, doch, er zijn enige vreemde dingen gebeurd. Er is namelijk een nieuwe regering gevormd van de twee grote elkaar bestrijdende partijen, de conservatie ven on liberalen (terwijl men eerst dacht, dat de conservatieven de oor zaak van de revolutie waren). Het tweede feit dat de aandacht trekt is dat een der eerste daden van deze nieuwe regering is geweest de betrek kingen met Rusland te verbreken, want wat bleek. De communisten hebben handig party getrokken van de twist tussen de beide grote partijen en onmiddellijk na de aanslag op de president. Jaitan hadden zy een voor lopige regering gevormd en werden stakingen geproclameerd. De grootste verwoestingen zijn aangericht by de katholieke instellingen en kerken. Bovendien was de pan-Amerikaanse conferentie van plan een voorstel om aan het opdringend communisme paal en perk te stellen te behandelen en door deze opstand is de gehele conferentie in liet honderd gejagen. Meldde ook een andere Zuid-Ameri kaanse Staat Paraguay niet, dat zij een communistische staatsgreep heeft verydeld ITALIË Op de lsto pagina heeft Pater Hieronymus Rongen hier reeds een beschouwing over de verkiezingen, die heden in Italië gehouden worden en hoewel het misschien voorzichtiger zou zyn om hierover verder niets te publiceren, willen we toch nog de kansen van beide partijen t.w. de Christen-democraten en die der Com munisten tegen elkaar afwegen. De Christen-democraten hebben de steun van de gehele vrije wereld. We kennen de acties van Marshall voor dit land. We kennen het plan om Triëst terug te geven en de dreiging van de dollarhulp in te trekken in geval van een communistische over winning. De communisten hebben daar niets tegenover kunnen stellen als wat vuile smeerlapperij tegen het Vaticaan. wat intussen door het krachtdadig optreden der Italiaanse politie ook voor een groot deel ontzenuwd is. Dan hebben ze nog wat tegen de „verkoop" van Italië aan Amerika, maar zij kunnen'tegenover dit alles zo weinig positiefs zetten. En door de hulp van Amerika en de Westerse mogendheden, en door de afkeer in hot algemeen van de Russen staan de Christen-democraten er wat beter voor als de communis ten, maar het is bekend, dat vele Italianen met verschillende leden boekjes in hunzak rondlopen. Je kunt immers nooit weten! Zeker is, dat er een bittere strijd gevoerd zal worden en dat, als ooit de stem van de gewone man, betekenis gehad heeft, dit nü in Italië is, want niet alleen Italië maar Rusland, Frankrijk en de gehele wereld houden hun adem in. Wie winnen zal God geve de Christelijke beschaving... Palestiua De verdeling van Palestina is een jammerlijke mislukking geworden, Op de eerste plaats door de felle tegenstand van de Palestijnse Ara bieren en de rest van de Arabische wereld en op de tweede plaats omdat de Verenigde Naties geen werkelijke macht ter beschikking kan stellen die, én Joden én Arabieren in toom kan houden. Daarop hebben de Amerikanen, die na lang overleg eerst vóór het verdelingsplan waren, hun instem ming terug getrokken en de Veilig heidsraad voor een voldongen feit Intussen nadert de 15 Mei, waarop de Engelsen Palestina voorgoed zullen verlaten en de chaos dan geheel zal losbreken. De Palestina-commissie der Ver enigde Naties heeft deze week een rapport uitgebracht waarin zy de Engelsen beschuldigd van gebrek aan samenwerking en deze commissie niet de minste hulp verleond te hebben by haar pogingen, om het conflict te beheersen. Zy dringt aan om onmiddellijk krachtige maatregelen te nemen en vóór verdere mogelijkheden onder zocht worden, allereerst te komen tot een wapenstilstand. Wanneer dit! laatste niet gebeurd, zal de stryd in Palestina in de ko mende weken in hevigheid toenemen. Plannen daarvoor worden nu be sproken, maar noch Joden noch Ara bieren voelen veel voor een wapen stilstand. Door de eerste verdelingsplannen zyn de Joden ruime toezeggingen ge daan en het is logisch, dat zij aan deze plannen vasthouden, terwijl de Arabieren tegen alles zyn, wat hun positie in Palestina zou aantasten. liet moeilijkste probleem wat tot nog toe de Verenigde Naties kregen op te lossen, als het óp te lossen is, En ondertussen worden dorpen uit gemoord, vrouwen en kinderen ver moord en vallen honderden mensen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Het voornaamste LIMBURG TE BESCHEIDEN Geen plaats voor Montage-woningen Minister In 't Veld heeft Woensdag in de Tweede Kamer op zeer zakelijke wyze geantwoord op de critiek die daags tevoren op het Wederopbouw- beleid was uitgebracht. Hy' kon mede delen, dat de wetsontwerpen wijzi ging Woningwet en de Wederopbouw- wet, die zich in grote, maar allerminst geestdriftige belangstelling mogen verheugen, zullen worden teruggeno men om nog dit jaar vervangen te worden door een gemeenschappelijke wet, waarin verdere decentralisatie vah de wederopbouw tot uiting komt. Wat de reorganisatie van zijn departement betreft koesterde de minister nog geen grootscheepse plannen. Een voorstander van decentralisatie was de minister alleszins, maar hij meende dat vel9 gemeentebesturen op bevoegdheid zyn gebrand, zonder blykt te geven van enig begrip voor de daarmee gepaard gaande verant woordelijkheid. In dit verband herin nerde hy aan de ongelukkige affaire met de 800 Oostenrijkse montage woningen, waarvan een groot gedeelte nog steeds ligt opgeslagen, omdat de gemeenten geen bouwrijpe gronden wisten toe te wijzen. De Staatsmijnen b.v. zagen zich om deze reden ge dwongen meer dan 100 demontage woningen van de hand te doen. Toch was de minister van mening, dat we dit jaar de 30.000 nieuwe woningen (sinds de bevrijding) nog zullen halen. Ook in de montagebouw begint schot te komen, wat ook wel nodig is. want we zullen gedurende de, eerste tien jaar 20 tot 30.000 montage woningen moeten bouwen per jaar om uit de misère te komen. Wat de „zwarte bouw" betreft waarover Dinsdag zo'n schokkende mededelingen werden gedaan, was de minister van mening, dat deze activi teit begroot kan worden tussen de 60 en de 120 millioen gulden. Daar is echter ook veel onderhoudswerk in begrepen. In plaats van verbeurd verklaring of afbraak zal men er in het vervolg toe overgaan het zwart verbruikte materiaal in mindering te brengen op het gemeentelijke bouw volume. De gemeentebesturen moeten dan zelf maar uitkijken, dat niemand zich aan clandestiene bouwpractyken schuldig maakt. Een piettige mededeling was, dat, als het aan de minister lag, er niet zoveel nieuwe bankgebouwen in Rot terdam zouden verrijzenvoor zover wy kunnen nagaan de eerste officiële afkeuring van een "departementale beslissing, die men tot nog toe steeds liad trachten goed te praten. Met verbazing hoorde de Kamer, dat de Belgische cement voor onze weder opbouw in.... dollars betaald moet worden. Wel een zonderling aspect van het Beneiuxbeleid. De nieuwe financieringsregeling voor de weder opbouw komt nog deze week gereed en zal binnen een maand worden vastgesteld. Aan Limburg wilde de minister gaarne de nodige aandacht schenken doch hy vond deze provincie een tikje te bescheiden Als de Limburgers zich eens wat meer lieten horen, zoals de Zeeuwen dat b.v. gedaan hebben, zouden zy er ongetwijfeld beter by varen, meende zijne excel lentie. Nieuwe bonnen yoor werkkleding» De bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 zijn tot nader orde geldig voor werkkleding. Op de bonnen H 3 kan men. kopen: een overall, werk pak van drill, keper of satijn, lange stofjas, lange witte jas, laboratorium- jas of mouwschort. De bonnen L 3 zijn geldig voor: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, baeverteen, Engels leer, Manchester of pilow, korte witte jas, koksbuis of korte stofjas. De bonnen H t.m. 12 en L 4 tm 12 zyn nog niet geldig. Driemaal meer karnemelk. Met ingang van 25 April kan men op de melkbonnen een drievoudige hoeveelheid karnemelk kopen'. Eén liter melk staat dan dus ge lijk met drie liter karnemelk. Boven dien wordt de kwaliteit van de karnemelk verbeterd door opvoering van het vetgehalte van 0.1 tot mins tens 0.4 percent. Op dezelfde datum zal het verschil tussen melkbonnen met opdruk West en bonnen zonder deze opdruk voor lopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zyn dan ook in het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen om de vacantiegangers, die naar het Wes ten gaan, de moeite te besparen hun melkbonnen bij de distributie diensten in te wisselen. 1)E NATIONALE RESERVE Oud-militairen de voorkeur. Zoals bekend heeft de regering on langs haar 'voornemen kenbaar ge maakt, over te gaan tot de oprich ting van een zg. „Nationale'Reservé" in legerverband. Binnen enkele dagen zal de aanmelding voor toetreding tot de Nationale Reserve worden opengesteld. De aanmelding is in de eerste plaats opengesteld voor diegenen, die reeds een militaire opleiding geno ten. Deze oud-militairen zullen door regelmatige oefening in hun vrye tyd en in later stadium door oefe ningen van een of meer dagen in groter verband tot volwaardige mi litaire eenheden worden gevormd. Moeilijkheden met de vlees voorziening. Rantsoenvermindering niet uitgesloten. Er zyn moeilijkheden met de vlees voorziening van ons land. Ze zyn ontstaan, doordat we een party vlees die. we uit .België zouden betrekken, daar de kwaliteit niet voldeed aan de te stellen eisen. Hierdoor is de voorziening voor de naaste toekomst in last geraakt, al zyn onmiddellijk stappen gedaan om op andere wyze in het tijdelijke tekort te voorzien. Met de Engelse regering zyn be sprekingen gaande om vervroegde levering te krygen van vlees uit. het Argentynse contract. Het resultaat- van de ondernomen stappen zal moe ten worden afgewaQht eer de vraag kan worden beantwoord of de toe wijzing van vlees in de naaste toe komst tydelijk zal moeten worden verminderd. Met de vleesvoorziening op langere termyn verkeert men ook nog enigs zins in hec onzekere. In de zomermaanden met name Juli en begin Augustus is er altyd minder vlees uit onze eigen veestapel. De daardoor ontstane te korten worden altyd door invoer aangevuld en ook dit jaar zal dit het geval zijn. Verleden jaar werd vooral uit Ierland en Denemarken vlees betrokken, waardoor de dollar positie niet behoefde te worden aan getast. En ook dit jaar zal het waarschijnlijk mogelijk zijn uit die landen te importeren. Echter, hoede situatie in de zomermaanden zal zyn, kan op het ogenblik nog niet worden overzien. Men hoopt echter ook dan en in het najaar niet tot een rantsoenver mindering gedwongen te zyn. Raadselachtig ongeval Een 18-jarig meisje, -Marie T. uit Middelaar is door een vreemde oor zaak overleden. Zij kwam Dinsdag middag thuis met een ernstige wonde aan hot achterhoofd en was niet in staat te vertellen, wat haar was overkomen. Het meisje raakte vry gauw buiten bewustzijn en is de volgende nacht overleden. De politie acht misdaad niet uitgesloten en zal daarom Vrijdag sectie op het lyk verrichten. De jonge vrouw was per fiets naar Milsbeek gegaan en had toen een bedrag van 50 gulden by zich. Een dame heeft dit geld later op de weg gevonden. Jongetje gedood door granaat In Middelaar wilde de heer N. een fosfor-granaat demonteren om zyn kinderen een aardig vuurwerk te laten zien. Op een gegeven moment begon het projectiel te sissen, waarop de heer N. de granaat wegwierp. Een ontploffing volgde, waarby het 8-iarig zoontje werd gedood en een 6-jarig dochtertje zwaar gewond. Acht jaren voor moord. Dinsdagmorgen is voor de Maas- trichtsche rechtbank behandeld de zaak tegen de öljarige J. H. uit Ulestraten, die in de nacht van 16 op 17 November te Borgharen de 23jarige D. met twee revolverscho ten heeft gedood. Het betrof hier een zedendelict. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bekroond De heer Math. Goumans alhier, behaalde op de Slagersvaktentoon- stelling te Utrecht, met zijn inzending een tweede pry's, terwijl de heer B. Leenders alhier, een eervolle vermel ding verwierf. GEYONDEN duimstok, J. Burgers, Veulen H 21: zilv. rozenkrans in étui, Smits, Lang straat 3; nikk. dop v. kinderwagen, J. Thyssen, Veldstr. 6; handpomp, P. Willems, Hoenderstr. 12; tube zalf en sleutels, J. van Els, Langeweg 11; 3 sleutels aan een touwtje, Dijkman, Oostrum C 24; borstel, Kazerne; arm band van muntstukken, J. Korendijk Oostrum C 25. Limburgse Landschap De* stichting Het Limburgse Land schap zal op de Landschapsdag van 24 April een bezoek brengen aan Horst, alwaar 's morgens de ruïnes van Horst en de omliggende bossen bezocht zullen wprden. In dé namiddag worden de Bos- huizerbergen te Venray en de Geys- terse bossen Geysteren bezocht. Adoptie van Oorlogsgraven Op het Secretariaat van liet Ned. Oorlogsgravencomité, Stationsweg 10, liggen nog enkele familieadressen, van gesneuvelde Engelse soldaten, alhier begraven, wier graven nog niet geadopteerd zijn. Zij die zulk een graf willen adopteren, gelieve zich zo spoedig mogelyk op te geven. Mnziek concours te IA eert Zondag had de voortzetting plaats van de door de Harmonie St.'Fran- ciscus gehouden internationale wed strijden voor solo's, duo's, trio's, quar- tetten enz., welke zich in een druk bezoek mochten verheugen. Er waren 56 deelnemers op deze vierde dag. Derde afdeling: L.H. Litjens, Venray, Trombone, 90 p., Ie pry's; A. Willems Venray, Bugle, 81 p., 2e prijs. Tweede afdelingG. W. Sybers, Venray, Bariton, 86 p., 2e prijs. Eerste afdeling: J. Th. van Els, Venray, Bugle, 94 p., lepr; M.E. Arts, Venray, Bariton, 85 p., 2e prijs; W. Lucassen, Venray, Clarinet, 71 Dnt, 3e prijs. Solistenconcours Venray's Harmonie is van plan dit jaar eeu interhationaal solistencon cours te houden. EMMABLOEM-COLLECTE Weer wordt een beroep gedaan a.s. Zondag op de milddadigheid van de ingezetenen, n.l. by het houden van de Emmabloem-collecte. Zondagmorgen zullen door de ge hele gemeente de van ouds zo beken de speldjes worden aangeboden. Iedereen weet dat er veel gèvraagd wordt, veel te'veel zelfs, maar .be denken wy dan daarbij wel voldoende, dat er veel nodig is, enkele malen meer zelfs dan vroeger door collecten bij elkaar moest worden gebracht. Wanneer we dan daarbij nog den ken aan het doel van de collecte, de verpleging van on- en minvermogen de lyders en ly'dsters aan tuberculose, mag er dan wel iemand achter blyven en zou er wel iemand gevonden kunnen worden die Zondag zonder een bloempje op haar of zyn jas wil gezien worden? Venray heeft tal van tuberculose patiënten, die dank zij de subsidies verpleegd kunnen worden, wil .men dit kunnen volhouden dan zal dóór U allen ruim geofferd -moeten wor den. De organisators 'van de collecte rekenen er op, dat Zondag alle speld jes wegvliegen. Eet woord is nu aan U. Benoemd Met ingang van 27 Maart werd de heer Jac. Philipsen alhier benoemd tot besteller by de P.T.T. in vaste dienst. EindlesLagere Landbouwschool „St. Martinus" te Venray Op 13 April j.l. werd de jaarlijkse eindles van deze school gehouden. In aauwezigheid van Ir. Miedema, Mr. Dings, Burgem. Janssen, de eerw. heren kapelaans van Lipzig en Keyzers, Commissie van Toezicht en de ouders der leerlingen, opende de voorzitter A. Poels deze laatste eind les waarin spreker 'n spéciaal woord van dank bracht aan het hoofd van de schooi Mr. Wijnhoven, welke nog voor kort 't 25-jarig jubileum her dacht en tevens nog 'n woord van dank aan Mr. Gerrits. Hierna volgde 't technisch'gedeelte mqt als openingsober leven en hard werken. Dat er inderdaad sober ge leefd werd en hard gewerkt, kwam in deze technische vragenles wel zeer duidelijk naar vorenrzodat allen 'n goed inzicht kregen, wat hier in 4 jaren geleerd en voorgehouden werd. Ook voor 'n culturele omlijsting werd zorg gedragen. Geopend werd met „Kruis en Ploeg" en „Die winter is vergangen". Door enkele leerlingen werd 'n declamatie voorgedragen af wisselend met spreuken en gezegden. Ook 'n propaganda voor de tentoon stelling. „Opbouw" in Blitterswyck -werd niet vergeten. Uit door enkele leerlingen gevormd z.g. gesproken dagblad werden verschillende interes sante artikeltjes voorgelezen, o.a. over de' toekomst voor onze Jonge Boeren, Industrialisatie of emigratie, de Ruitersport en de Vredepeel. Hierna sprak de Rijkslandbouw- consulent Ir. Miedema, welke nog eens aanspoorde om de opgedane kennis op deze school in praktyk te brengen. In verband hienhee wyst spreker op verschillende acties, o.a. de bestrijding van de coloradokever, 't gevaar van de wilde haver, 't ver stuiven van onze grond zoveel moge lyk tegen te gaan. Namens de Yeieniging voor Land bouwonderwijs werd hierna het woord gevoerd door de heer Dinghs, die de geslaagden er nog eens speciaal op wees zich in de Jonge Boereri-verem- ging zoveel mogelyk verdienstelijk te maken en nooit te vergeten, dat datgene, wat voor hun gedaan- werd het werk is geweest van hun eigen organisatie. Vervolgens werd namens de ge meente door de Burgemeester 'n woord van waardering gesproken, terwyl namens de Hoogeerw. Heer Deken kapelaan Keyzers sprak. Daarna richtte, namens de geslaag den, Jac. van Osch een hartelijk woord van dank aan allen, speciaal aan meester Wijnhoven, voor al 't werk voor hen in deze jaren verricht en bood hierby ^en cadeau aan. Tenslotte dankte Mr. Wijnhoven allen die zo goed hun,medewerking hierby hebben verleend, de leerlingen voor hun volharding maar ook de ouders voor 't afstaan van hun jongen in die tyd. Aan 5 leerlingen kon het diploma uitgereikt worden met het predicaat (SLOT) Met dit en dergelijk kleingoed brengt de 4/KSLI zyn dagen in Mullem door. Maar dan, ineens, wordt het weer meenens Op verzoek van Generaal-Majoor Whistier, die zo juist met zyn 3de Britse Infanterie-Divisie Overloon heeft bevrijd en nu naar Venray oprukt, zal 4/KLSI de sector Loobeek uitkammen. Vanuit deze sector doen de van Overloon overgebleven duitsers namely'k herhaaldelijk aanvallen op de linkerwig van Whistler's troepen, waardoor de opmars naar Venray vertraagd wordt. Op 15 October, in de vroege morgenuren, begeeft het bataljon zich langs de verpulverde wegen door het branden de Overloon, naar de uitgangsstelling. Het hoofdkwartier wordt ingericht in een bos vlak bij het dorp. (Ditzelfde bos zou later bekend- worden als Museumpark.) Het volledige bataljon doet aan de aanval mee, bijge staan door' enkele tanks van andere formaties. Het terrein (Klokkenbergcomplexj een onvervalst duinlandschap, is niet ideaal voor dergelijke gemechaniseerde operaties, zelfs de voertuigen met tracks'blijven herhaaldelijk steken. Teneinde het nodige radio-contact met het hoofdkwartier te kunnen handhaven, moet er zelfs een tank van de Fyfe and Forfar Yeomanry aan te pas komen om de Scout Car van de com- manderend officier door deze zandvlakte te slepen. Om 10.30 uur op die 15de October staan 4 compagnieën opgesteld op 100 meter van de startlijn, weggedoken achter struikgewas en in het hoge buntgras, wachtend op 't einde van het voorbereidend artillerievuur. Tien minuten lang leggen de Engelse batterijen, vanaf het Overloons voetbalveld, een rollend Ijzeren gordijn over de smalle strook tussen Loobeek en spoordijk, om de twee minuten telkens 100 m verder verspringend. Maar de aanval begint slecht, want één van de batterijen, daarginds in Overloon, richt te kort en de granaten vallen in de eigen linie's. De stuwkracht van de aanval gaat er door teloor. Maar ,ook de duitsers zyn op hun hoede en zodra zy de situatie door hebben, lanceren zy op hun beurt een fel mor tier- en artillerie-spervuur, 105- en 88 mm's en Nebelwerfers door elkaar, lukraak in de aanvallende Engelsen. „B"-Coy, in de bocht van de Molenbeek naar de spoordijk op rukkend, wordt vastgehouden door intens duits mitrailleur- vuur. Een platoon met Eardley aan het hoofd, krjjgt de op dracht de toestand te klaren en de tegenover liggende boom gaarden (Frans Kersten, Jan Logtens en Harrie Janssen) de eigenlijke duitse verzetshaarden, te zuiveren. Het is in deze actie, dat George Harold Eardley zyn weergaloos bravourstukje uithaalt door drie machinegeweer nesten binnen de tyd van één half uur uit te roeien. Op z'n eentje zoekt hy de vijand op in zyn eigen nest „KILLER" SERGEANT. Aan de kop van zyn platoon sluipt hij in de richting van de voorste boomgaard. Op 80 meter van het doel kan de groep echter geen pas verder meer. Ze is voor de tweede maal ontdekt en voor 't ogenblik het enig doelwit van een duitse mitrailleur. Koelbloedig als altyd heeft Eardley al gauw de positie van de vijand ontdekt en besluit kort en goed er alléén op af te gaan. Handig gebruik makende van de dekkingen in het ter rein, ziet hy kans de stelling in de rug te besluipen, ploft een handgranaat naar binnen en schiet dan zyn stengun leeg op de bemanning. Aan deze afdoende liquidatie ontkwam niemand, want Eardley is niet gewoon bij dergelijke acties ook nog de last van gevangenen er by te nemen. Op het punt staande naar zyn mannen terug te keren, begint plotseling een tweede mitrailleur te ratelen en het peleton onder vuur te nemen. Eardley bedenkt zich niet lang en terwijl hy zijn pele ton uit alle macht laat vuren, sluipt hy ook op deze tweede stelling af. Op 30 meter afstand gekomen, heeft hij tevens de laatste dekking bereikt. Er rest nog een stuk open veld. Dan neemt hy een driest besluit. Met een scherp gestelde handgranaat in de rechter- en de stengun in de linkèrhand rent hy over 30 meter open terrein, zoals hij in zijn hele sportloopbaan de 100 Met6r nog niet gelopen heeft. Een sprint op leven en dood I En vóór de beide schutters goed en wel weten, wat er achter hen te doen is, liggen zy" reeds, vreselijk verminkt,, achter over in de stelling. Eén Welgerichte handgranaat van Eardley heeft de ganse stelling omgewoeld. Hy laat nu zyn peleton oprukken door de boomgaard in de richting van de spoorlijn, doch een afdeling, welke juist door het openstaand hek wil sluipen, krijgt plot seling vuur van een derde machiuegeweerstelling. Vier Engel sen blyven gewond liggen. Sergeant Eardley, de critieke situatie beseffend, hij zit nu midden in het duitse front, laat zijn mannen in het huis va,n Logtens achter, kruipt zelf door het hek en langs de karweg welke naast de boomgaard loopt, totdat hij zich evenwijdig bevind met de duitse stelling. Terwyl hy zich gereed maakt om zich ook op deze vyand te gooien, kraakt even een dode tak onder zyn voet, wat de aandacht trekt van een der beide soldaten by het machinegeweer. Even staan beide mannen tegenover elkaar, de Tommy en de Fallschiipnjager, een fractie vau een seconde staren zij elkaar in de ogen, hun vertrokken gezichten verraden slechts één wil: te doden en het eigen lyf te bergen. Zy weten, hier zullen geen gevan genen gemaakt worden. Oog om oog, tand om tand De reactie van Je duitser is plotseling en bruusk, een handgranaat vliegt in de richting van Eardley en spat met een luide knal in diens onmiddellijke nabijheid uiteen. Maar zonder hem echter te treffen. Het onbegrijpelijk toeval van het slagveld waaraan zovele soldaten hun leven danken. Onmiddellijk veert Eardley op, slingert een handgranaat, die de eerste duitser dodelijk treft en direct daarop een tweede, die de man achterliet machine geweer buiten gevecht stelt. Het derde en laatste mitrail leurnest is hiermede opgerold. Met ontzetting hebben de jongens vanuit hun schuilplaats dit weergaloze duel op leven en dood gadegeslagen, maar ondanks hun nog steeds penibele situatie, lopen zy Sgt. Eardley reeds buiten tegemoet. Een „hurrah" gaat juichend op. Bleek van opwinding moet deze vele handen schudden. Buiten by het hek liggen nog de kameraden, die niet zoveel geluk hadden. Een ervan is "intussen gestorven. Een razend duits mortiervuur breekt vanuit de stelling achter de Smakter- kapel nu los, de inslaande projectielen doen óveral fonteintjes van zand en modder opspuiten, maar 4/KSLI heeft het doel bereikt: de spoorweg 51 gevangenen heeft deze actie tegen Smakt opgeleverd, de eigen verliezen bedroegen 1 dode en 29 gewonden. Onder het gejuich van zyn soldaten keert Eardley terug in het bos by de Kleffen en daar verneemt hy van zijn com mandant, dat hy zal voorgedragen worden voor het V.C. (Victoria Cross). Groot is de vreugde, niet het minst bij Eardley zelf, de held van de dag, by het vernemen van dit nieuws. Maar zyn blijdschap wordt al gauw getemperd als hy verneemt, dat zyn beste vriend, die met hem lief en leed deelde sedert de Normandische slagvelden, in een bosch achter de Kleffen gesneuveld is. Maar de 11de Divisie viert feest. De grote Engelse kranten wijden een artikel in grote opmaak aan Eardley's actie. En als hyeen paar dagen daarna naar huis mag, bereidt de stad Congleton hem een ontvangst, zo overweldigend, dat Sergeant Eardley, die een vlot spieker is, slechts enkele woorden kan stamelen. Maar 's avonds, als hij onder de tonen van Engolands meest ge liefde mars: „See, the conquering hero comes", gespeeld dooi de band van Congleton's garnizoen, het cadettencorps, in een Amerikaanse jeep naar de Stadsgehoorzaal wordt gebracht, dan vindt hy zijn woordenrijkdom terug. Maar hij praat niet over zichzelf. Hy vraagt alleen de aandacht voor zyn kameraden, die daar ginds in Europa voor de bevrijding vechten: „Geef ze geen woonbarakken als de boys terugkomen", zo roept hij uit, „maar geef ze iets, dat ze werkelijk verdiend hebben." „Well dene, Harold", juicht de News Chronicle, in koeien van letters. ..Though guy with the Jerries", een taaie knaap slaags met de moffen, zet de Daily Mail boven haar artikel. „Killer" Sergeant noemt hetzelfde blad hem. „Killer" Sergeant, dat is Sergeant „de Dood" DE LAATSTE ACTE. In de morgen van 22 November 1944, by het begin van een grote aanval op het duitse front, de operatie „Nutcracker" (Notenkraker), vinden we Eardly terug aan het andere einde van de Peel, ergens langs de spoorlijn tussen Griendtsveen en America. In de avond van dezelfde dag wordt een Engelse patrouil le onder zyn leiding uitgezonden om een vooruitgeschoven verkenningstroep af te lossen. Het is donker en de wegen zyn modderig rond het dorp America. Midden in de verlaten Peelvlakte wordt Eardley's kleine groepje, dat-slechts vier man telt, onverwachts overrompelt door een 8 man tellende duitse patrouille. Een handgranaat vliegt tegen Eardley's been, maar explodeert niet. Kalm raapt Eardley het ding op, gooit het terug, maar dan explodeert het projectiel en doodt een 'van. de duitsers. In het geharrewar dat dan plotseling ontstaat, wordt Eardley door drie duitsers tegelijk, met een vlugge greep om zijn gummilaarzen tegen de grond gewérkt. Maar met een handige beweging ziet hij kans> uit zijn ruime laarzen te glippen, slaat een van de aanvallers prompt be wusteloos en gooit hem in het kanaal en pompt een tweede vol lood uitzijn stengun. Op dit tydstip van het duel acht duitser nummer drie het beter geraden aan de haal te gaan, hetgeen de rest hem nadoet. Dat was weer de ouderwetse George Harold Eardley. Op 8 Januari 1945 slaat 4/KSLI zyn tenten in Weert op voor een lange welverdiende rust. In Februari verlaat het bataljon ons land voor de grote strijd, welke"nog voor de boeg'ligt, the battle of Germany,, de Slag om Duitsland. Sergeant Eardley ontving op 5 Januari 1946 uit handen van de Koning van Engeland in het Buckingham Palace de hoogste onderscheiding, welke een Engels soldaat kan be halen, het Victoria Cross (V.C.), als blyk van erkentelijkheid voor zyn dappere onderneming op het front, van Overloon. De oorkonde, welke bet V.C. vergezelde, zegt o.a.: „De vernietiging van deze drie machinegeweernesten, alléén, door Sergeant Eardley, uitgevoerd onder een zo hevig vtrur, dat degenen, die bij hem waren, verbijsterd stonden, stelde zyn peleton in staat, het gestelde óbject te bereiken en verzekerde zodoende het succes van de gehele aanval. Zyn buitengemeen initiatief en prachtige moed werden be wonderd door allen, die zyn dappere daad gezien hebben. Toen op Zaterdag 25 Mei 1946 de grootse opening van het Oorlogsmuseum van Overloon plaats had was Sergeant George Harold Eardley daarby tegenwoordig als eregast. Na mens Overloon werd hem toen een fraai bewerkte cup over handigd als aandenken aan zyn Overloonse fronttyd.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2