COMMUNISME VIJAND No. 1 MISSIE!! MISSIE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zaterdag 17 April 1948 No. 16 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 47S0 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.G0 buiten. Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. lïlusietnaasid fylcemenmaand Kïleimaand Geen woord teveel KAN er gezegd worden en geen woord teveel IS er teveel gezegd over het naderende gevaar vanachter .het ijzeren gordijn. Daarachter is een plan gevormd. Uitgestippeld tot in bijzonder heden en telkens wordt even het gordijn opgetrokken om stap voor stap. het plan uit te werken. Landen zuchten reeds onder hun systeem en de anderen zien met schrik naar de komende dagen. Italië, wat zal er Zondag met U gebeuren Bent U Zondag rood, of zal hamer en sikkel door het kruis stukgestoten worden Naar welke kant zal de weegschaal overslaan? Naar rechts of... naar links? Zal het kruis rechts staan... of zal de hamer spaanders smijten op de grond? ZAL HET KRUIS RECHT STAAN Als een mens te sterven ligt, dan zal het enige zijn wat hij nog in zijn handen houdt, het enige, wat hij nog in zijn handen WIL houden; HET KRUIS. Het enige, waar een mens zich aan vastklampen kan. Waar een mens houvast kan vinden 1 Maar waarom WEL bij zijn dood, maar niet in het leven. Waarom dan wèl bij het kruis beveiliging zoeken en niet in het leven ZAL HET KRUIS RECHT STAAN IN UW LEVEN Mensen van Venray, als U wilt OPBOUWEN. Als U wilt hernieuwen dan kunt U dat nooit... ZONDER KRUIS. Er komt Missie 1 KRUISEN ZULLEN WORDEN OPGERICHT. Kruisen als een beveiliging rond Venray en in Venray. TIEN KRUISEN voor TIEN WIJKEN. Ieder wijk zijn eigen Kruis. Zullen ze er staan koud en doods, kaal en naakt... veronacht zaamd als het kruis op de verlaten Calvarieberg? N EEN 11 Klampt U vast aan dat Kruis. Daar ligt Uw heil. Daar ligt Uw beveiliging. Want, daar ligt Uw verlossing. VERONACHTZAAMD Bloemen bij dat kruis. Véél bloemen Dat zal het teken zijn of de Missie voor U slaagt. Want daar ligt uitgebeeld Uw besluit, Uw mentaliteit. KWEEKT daarom NU REEDS Bloemen voor het Missie-kruis van UW WIJK. SAMEN gaan we het versieren, omdat we samen gaan opbouwen... ONS VENRAY. MISSIEMAAND BLOEMENMAAND MEIMAAND Meer dan 3000 mensen hebben Zondag, door hun aanwezigheid op het Honseniusplein te kennen ge geven, dat 2ij tegen het comrflunisme zyn en voor Christus. Niet alleen uit Venray, maar ook uit de omliggende dorpen zyn hon derden opgetrokken en hebben de sprekers, de heren Dolmans en Peters beluisterd, die in gloedvolle woorden het gevaar van het Communisme af schilderden. Maar velen waren niet aanwezig en hebben verstek laten gaan, waarom Uit een zekere gemakzucht, uit een zekere lauwheid zyn ze niet mee getrokken, hebben niet geprotesteerd tegen het communistisch gewroet. Zy zyn niet bewust van het dreigende gevaar, dat ook hun boven het hoofd hangt. Is er dan niets geleerd? Hebben vier bezettingsjaren niet bewezen, hoe een mens worden kan als alle betere gevoelens op zy gezet worden. Voor de oorlcg werd het nationaal- socialisme veroordeeld, maar de meesten zyn de ogen open gegaan, toen de Duitse bezetter, twee of drié jaar hier zijn schrikbewind uitoefende. En zo zyn er ook nu weer. Wat zich achter het ijzeren gordijn afspeelt, leert hun niets. „De Balkan is zo ver weg en wat in Tsjechowakye gebeurd is, gebeurt hier toch niet" is hun redenatie. Gewaarschuwd zyn ze meer dan eens, maar mocht eenmaal het com munisme overwinnen, dan zyn deze door hun lauwe houding, daarvan mede de schuld. Om het communis me doelmatig te bestrijden is nodig: zelf positief werk te doen, een katho liek van de daad te zyn. Na de opening door de heer Emonds, die klokslag half 3 een korte inleiding uitsprak, was de heer Th. Peters de eerste, die in een duidelijke uiteen- I zetting gaf over de werkwijze van het duivels communisme. Nauwelijks zijt gij onder 't puin van uw huizen vandaan gekropen, nauwelijks is de hartepyn gestild, j door 't verlies van uw dierbarpn i veroorzaakt, nauwelijks is er althans I enige orde in de plaats getreden van de wilde chaos, welke allerwege de j oorlog bracht en verpoost gij even van de inspanning, welke de materi ele wederopbouw van uw geteisterd land en meer nog de wederopbouw van uw geslagen volk van U dagelijks vraagt, of gy offert de rust van uw Zondag op, die nochthans de dag des Heren is, uw enige rustdag, om hier samenstro mend, getuigenis af te leggen van wat u innerlyk oprecht bezielt. Als kind van dit volk heb ik 't voorrecht te spreken tot u, over 't geen u vandaag beroert. Want gij weet het: HET COMMUNISME DREIGT. En moet ik u nu zeggen, wat het communisme is Een gevaarlijke vijand kent men nooit. Maar wel weet ik, dat gij de stem van uw leiders kent, dat gij vreemde voge laars niet volgen zult. Sinds in 1848 juist 100 jaren geleden Marx en Engels hun communistisch manifest uitvaardig den, heeft de stem der opeenvolgen de Pausen herhaaldelijk geklonken, ook voor U Nog in 1937 brak Pius XI de staf over het godloze communisme, zoals hy het noemde in zyn encycliek „Divini Redemptoris". Het vermanend woord van Vader Bisschop, de. nooit ophoudende on derrichting uwer priesters, de wak kere taal der katholieke pers, zy hebben het u uitgebeeld. En wilt ge er nog meer van weten, luistert dan aanstonds naar de heer Dolmans, die 't u met bijzonderheden nader schilderen zal. Ik wil alleen namens u allen zeggen, dat dit volk van Noord- Limburg nooit, maar dan ook nooit de rode vane volgen zal. Wat brengt u dan te zamen Er broeit iets. Gijzaagt donder koppen, bliksemflitsen en hoorde rollende donder als by een onweer. Wat doet ge, als onweer dreigt? Dan gaat de behoedzame rond zyn huis, sluit deuren en ramen, roept de zynen binnen, zegent 't huis en wacht af. Want hij vertrouwt op de Voor zienigheid, tot Wie hy bidt in nood, die bidden leert. En zo doet ook uw bestuur, de leiding der K.V.P. Want 't rommelt en dondert daarginds achter 't stalen gordijn, dat dwars door Europa hangt, gespannen door communistisch Rus land. De grote baas daar achter dat stalen gordijn speelt zyn rol in stilte. Gy weet, gy ziet het: sprekende overeenkomst in de gang van zaken, uit de dagen, dat de grootschreeuwer aller tijden nu 10 jaren geleden de hoogmoedswaanzin van het Duitse volk te strelen wist, door grootspraak Hitier schreeuwde! Stalin zwijgt Maar zyn hand heeft dezelfde wor gende greep. Ziet naar Polen, Roemenië, Bulga rije, Tsjechenland en Hongarije. 't Zyn nog slechts Russische pro vinciën Weg hun eigen landaard, hun vrijheid, hun geloof, hun pries ters, hun Zondagsrust. Werken, wer ken, werken, 7 dagen van de week voor de Staat. Zo wisten wy slechts uit de mond der enkelen, die het rode paradijs wisten te ontvluchten, hoe de zaken staan. Kravchenko ontglipte de dans, verkoos de vrijheid en lichtte one een tipje op van de mantel, die veel geheim verbergt. De lokkende schittering der gulden bergen uit het communistisch paradijs zal Noord-Limburgers niet betoveren. Ook niet de zwakken onder ons! Maar op het arme, in de grond óók godsdienstig volk van de wijde Rus land, heeft de communistische ideolo gie W6l vat gekregen. En waarom? De sociale toestanden, door de toe standen waaronder het gewone volk leefde, reeds eeuwenlang, waren aller ellendigst; de ontwikkeling uiterst gering. Het volk verlangde er slechts naar, verlost te worden uit de poel van materiële ellende. Het zag niet hélder meer Godsdienst was immeis opium voor het volk! En thansDe kerken gesloten, of erger nog ledig. Een lering voor ons, maar een groot gevaar toch tevens. Sinds 't communisme zich van dé Russische staatsmacht en de massa bedienen kon, is het tot een gewel dige macht uitgegroeid. Heel Oost-Europa heeft 't thans in zyn ijzeren greep gevat. En de sprong naar 't Westen is op handen Met spanning wachten wij de ver kiezing van het gefolterde Italië af. Een communistische zege aan de stembus zou rampzalig zijn, want dit betekent de opmars der bende. Alles wat in de loop der eeuwen invloed bleek te hebben1 op do stem ming der massa, werd aangewend. Moskou kent zyn internationale Lenin-universiteit, speciaal voor de buitenlanders, by voorkeur Ameri kaanse studenten. Naast ander on derwijs, worden op speciale, royaal gesteunde technische cursussen de volgende „vakken" gedoceerd: fa- briekssabotage, 't maken van bom men, ontvoering, 't doen ontsporen van treinen? bankroof, het aanzetten tot gewapende opstand en andere soorten „techniek" op het pad van geweld en verraad. Onderkent ge de strekking Vandaar uit moeten honderden en duizenden nu als een slechte zuur desem, het gehele maatschappelijk leven der andere volken doortrekken, heel de sociale orde omverwerpen "en zo de weerstand der christelijke vol keren verzwakken. Want de mach tige bondgenoten van Stalin zyn: strijd, conflicten, woelingen, stakingen oorlog Wie sprekend etaleren wil, zal zorgen voor een scherp afstekende achtergrond. Dat verstaat ook de communistische regiseurAls zyn valse idealen worden aangediend, moeten de fouten der onzen als achtergrond dienen. En op sociaal en maatschappelijk terrein maakten wy inderdaad fouten, ondanks de feilloze leer, omdat wij mensen zijn. Lang genoeg en in onverbloemde taal hebben grote mannen als onze Peelreus Dr. Pools, pas nog gehuldigd als een volledig, levend handboek van katholiek sociologie, het aan de massa voorgehouden Deel toch eerlijk de goederen dezer aarde met elkander. Geef ook de kleine en zwakke zyn rechtmatig aandeel in het levensgeluk, dat met een zekere mate van welvaart samen hangt. Geef aan 't Limburgse volk een woning. 24 pet. is er tekort Eigen huis en eigen haard heeft voor ieder onzer alty'd nog zyn bij zondere bekoring. Geen woningen, geen huwelijken, geen gezinnen, geen kinderenDe zedelijkheid in gevaar Zyn er geen hele woningen, dan delen wy met halven. Want onsociale toe-, standen, ook woningtoestanden, kwe ken ontevredenheid, de allerbeste voedingsbodem voor de verlokkende leer van het communisme. Dit zy ons een waarschuwing, die we by de dreiging van vandaag niet straffeloos in de wind mogen slaan JHier ligt een sector van het binnen lands front tegen het gevreesde com munisme Bitter hard is 't nodig, dat de werkman, de kleine zelfstandige, ook de kleine boer, zich voor zyn oude dag, ingeval van werkloosheid, ziekte, ongeval en invaliditeit geborgen weet, dat de zorg voor zijn kinderen eerst door hem maar mede door de gemeenschap gedragen wordt! Met steun van de K.V.P. hebben juist de opeenvolgende christelijke regeringen van ons Vaderland, in een uitgebreid stel wetten deze materie op meer of minder gelukkige, op meer of minder volledige wijze geregeld. En veel meer nog staat op stapel! Want men wete het toch: arbeid s- lust en arbeidsvrede hangen nauw met dit alles samenHoe zwaar ook de onvermijdelijke offers ook op ons bedrijfsleven mogen rusten. Wij wil len ze brengen niet in strijd van volksklasse tegen volksklasse doch vrijwillig of gedwongen maar dan door onze wet, uit naastenliefde, zo ver wy dragen kunnen In christelijke solidariteit zal niet meer van ons worden gevraagd, dan te dragen mogelijk is. Op de basis van onze onvolprezen R. K. Standsorganisatie bonwen we. straks op de Bedrijfsorganisaties, die alles in overleg regelen, wat voor verzekering onzer welvaart nodig is. Voorlopig en als inleiding werken de Stichtingen van de Landbouw en van de Arbeid op dit terrein. Zo vangen wy de tegenspelers de wind uit de zeilen, op dit binnenlandse front. Naast ons aanhoudend gebed voor de bovennatuurlijke bevruchting van ons streven is dit de beste bestrijding van het communisme, bestrijding niet met haat tegen haat, maar in onze christelijke naastenliefde, waar van wy niet enkel de mond vol moe ten hebben in breed gebaar, maar die we tonen moeten in rechtvaar digheid, altijd en overal, ook in sociale rechtvaardigheid. Er is nog meer Verdere ontwikkeling moet worden bijgebracht. Het volk in al zyn lagen moet niet alleen stoffelijk, maar ook geestelijk worden opgebeurd. Dit ver ruimt de blik, maar verschaft ook geestelijk genot. Naast beoefening der ware kunst, die veredelt, kan nooit te veel voor de godsdienstig-morele opvoeding van jeugd en volk, van beiderlei kunne, worden gedaanInzicht geeft juist de nodige opgewektheid om het leven te zien in het hogere licht der eeuwigheid. My'n goede' mensen van Peel en Maas, ik ken U. Ik weet met welk een inspanning, met welk een volg zaamheid gy U hebt ontworsteld uit de vroegere armoede van Uw schrale grond naar een betrekkelijke welvaart. Ik ken de taaie kracht, waarmede gij door de storm der tijden wel gebogen, doch nooit gebroken zy't, waarmede gij de geselslagen van de oorlog hebt ondergaanWel werd Uw rug ge kromd onder het juk der zorgen, maar nooit hebt gij de knie gebogen voor valse goden Straks zyt gij weer eens aan 't woord, om in het hokje van de stem bus; in volle vrijheid, met het rode potlood het rode monster te verslaan Nooit hebt gij versaagd, en ook straks zult ge niet versagenKiezen gaat gy allen. Hoort hetALLENGe kiest Christus en niet JudasIn dienende liefde en niet met blinde haat. Achter 't kruis geschaard niet achter de rode vaan! Voor 't behoud Zijner kerken niet voor 't concentratiekamp Gy waart ook alty'd goede vader landers Daarom medestrijden wilt gij, voor Vorst en Troon, voor Wil- helmina van Nassauwe, onze geliefde, onze rechtmatige vorstin en nooit voor Stalin, de zwijger! Ik dank U. De heer Dolmans, viel de commu nistische leiders scherp aan, die hy verweet, slechts het belang der Sovjets te dienen en hun eigen land te ver raden. Zyn woorden waren hard maar ook 'fier toen hy het communisme uitdaagde met dezelfde sociale ver beteringen te komen als hier in Ne derland zijn tot stand gebracht. Vergeleken bij een Sovjetarbeider is de arbeider in Nederland de rijkste kapitalist, met zyn eigen huisje, met zijn weekloon, met zyn ziekenfondsen en verdere sociale maatregelen. Het' materialistisch communisme is een aanklacht tegen de maatschappij die de rechtvaardigheid en menselijk heid verwaarloosde. Rechtvaardigheid en menselijkheid, deze twee eigenschappen moeten terug in het maatschappelijke leven, dat arbeiders en kapitalisten dezelfde rechten hebben. Het was half vier toen het Wilhel mus weerklonk en daarmede een einde gekomen was aan deze machtige massabetoging en de heer Emonts, met een korte opwekking, deze meeting sloot. De iteckiezinqcH Statie in Zondag a.s. gaat het Italiaanse volk ter stembuè. Het is een verkiezing, die voor heel de Katholieke Kerk verstrekkende gevolgen kan hebben. Een communis tische meerderheid in dat land zou de positie van de H. Stoel wel zeer moeilijk en hachelijk maken. Uit verschillende uitlatingen blijkt dan ook, dat de Kerk de ernst van de situatie duidelijk inziet. Paus Pius XII heeft verklaard, dat iedere katholiek de strenge plicht heeft zyn stem op de goede candi- daten uit te brengen en niet het recht heeft van zijn stemplicht af te zien. Een echte vuurvreter in de strijd. Kardinaal Schuster van Milaan, heeft verboden de leden van de communis tische party tot de H. Communie toe te laten. Hoe dichter de dag van de beslis sing nadert, des t« duidelijker taal heeft de Paus gesproken. In zyn Paas- toespraak heeft hy letterlijk gezegd „Het grote uur van het christelijk geweten is aangebroken. In deze tyd van angst en gevaar, welke zwanger gaat van wellicht on herstelbare beslissingen in de ge hele wereld, drukt een buiten gewoon zware schaduw op ons. Hy, die niet blind is, ziet in en hy die niet waanzinnig is, voelt, dat Rome de wieg, de ver breider en de beschermer van eeuwige waarden van leven en beschaving zich in een toe stand bevindt, die de grootste waakzaamheid en de onvoorwaar delijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der christen heid". Al heeft de Katnolieke Actie in Italië een geestdriftig en overtuigd offensief ingezet, ook de vijand is niet werkeloos gebleven. Met d6 uiterste zorgvuldigheid heeft hij zyn ware aard gecamoufleerd. De woorden „communisme" en „commu nist" zyn streng verboden. Heel de strijd wordt gevoerd onder de vlag van het volksfront. Maar aan de vruchten kent men steeds de boom. En deze vruchten zijn een sproeiregen van vuige laster tegen het Vaticaan, de Paus, de priesters, de katholieken. Een man, die reeds zoveel bereikt heeft voor het economische herstel van Italië als de president de Gaspari, wordt verguisd en verdacht gemaakt. Heel de Amerikaanse steunactie wordt als een lage verkiezingsmanoevre uit gekreten. Alle nationale instincten worden wakker geroepen om de ene vijand te bestrijden, waar de communisten nog bang. voor zijnde Kerk en haar invloed op het gelovige volk. De anti-godsdienstige propaganda is zo verfynd en duivels uitgedacht, dat vele eenvoudige zieltjes de kluts dreigen te verliezen met het gevaar, op de verkeerde party te stemmen. Tegenover deze algemene vyand moet er ook een veel grotere eens gezindheid aan den dag treden, maar ook dit laat nog veel te wensen over. Al die kleine partijen, die maar al te vaak hun eigen eer zoeken, belem meren de grote stryd, de algemene aanval, het heldhaftige élan. Op 18 April zullen de Italiaanse katholieken de straat op moeten in gesloten gelederen. Als er in hun ge lederen geen offensief-geest heerst, zullen ze de overwinning niet be halen. Ze zullen niet alleen moeten bidden, ze zullen ook moeten strijden, strijden met hun getal, strijden met hun overtuiging. Als de machten van het kwaad zich ten strijde aangorden, mogen wy geen zachtaardige lam meren zyn, want dan worden wjj daags daarna ter slachtbank geleid. De stryd, die in Rome gestreden wordt, heeft zyn grote betekenis voor heel de christenheid. De Kerk van Christus zal niet vergaan, ook niet als de sovjet-ster boven het stads beeld van Rome verschijnt. Maar het is onze plicht te strijden met de wapenen, die t9r onzer beschikking staan. Zondag a.s. zoyden al onze kerken gevuld moeten zijn met bidders, die God de overwinning afsmeken, die de hemel een heilig geweld aandoen om de plannen der godlozen te ver ijdelen, die moet en kracht vragen voor degenen, die in de voorste ge lederen strijden en daar misschien sneuvelen voor Geloof en Kerk. "Wie deze spannende Zondag voorbij laat gaan zonder gebed, zonder een of ander werk van boete en ver sterving, heeft alle weldaden ver geten, die het Geloof hem gebracht heeft. P. H. RONGEN O.C.R. Hóóiatelt en Statii m Dindag, 13 Apiil, was het driejaar geleden, dat kort na middernacht de radio het ontstellende bericht bracht, dat de President der Verenigde Staten, Franklin Delano Roosevelt, op zyn landgoed Hot Springs in Georgië, op 63-jarige leeftijd overleed. Onder de talloze bewijzen van deelneming, die zyn vrouw onmiddellijk mocht ont vangen, treft ons, thans nog meer dan in die dagen, een telegram van Stalin „Ontvang myn diepgevoeld rouw beklag ter gelegenheid van het overly den van Uw man en myn deelneming in Uw grote smart. Het Sovjetvolk waardeerde Presi dent Roosevelt als een groot organisator in de stryd van de vrijheidslievende volken tegen de gemeenschappelijke vyand en als leider by het streven de veiligheid in de gehele wereld te vei zekeren. En Stalin's telegram aan Truman luidde „Uit naam van de Sovjetregering én my zelf geef ik uitdrukking aan een diep rouwbeklag met de regering van de Verenigde Staten ter gelegenheid van het overlijden van President Roosevelt. Het Amerikaanse volk en de Ver enigde Volken hebben in de per soon van President Roosevelt de grootste staatsman van wereld formaat en de grootste mede werker voor de vrede en veilig heid na de oorlog verloren. De regering van de Sovjet-Unie geeft uitdrukking aan haar oprecht rouwbeklag aan het Amerikaanse volk in zyn groot verlies en aan haar overtuiging, dat de politiek van samenwerking tussen de grote mogendheden, die zich zelf de grootste last van de oorlog tegen de gemeenschappelijke vyand oplegden, zal worden ver sterkt". Wie in deze ogenblikken de hier boven afgedrukte telegrammen met enigermate gemengde gevoelens leest, moge bedenken, dat de hierin ver vatte formuleringen zeer zeker nog stonden onder invloed van de Con ferentie van Yalta, die 11 Februari daar voorafgaande beëindigd was. Op deze conferentie meer nog dan op de vroegere, was men zich bewust geweest van de geweldige verant woordelijkheden, die op de represen tanten der Grote Drie rustten. Er waren zeker meningsverschillen op alle terreinen, er waren zelfs ver schillen in de diverse delegat.es zelf, maar er heerste de vaste overtuiging, dat „slechts door een voortdurende en groeiende samenwerking en door wederzijds begrip tussen de drie landen een veilige en duurzame vrede tot stand kon komen". De persfoto's uit die tyd zyn -sym bolisch te noemen, waar Roosevelt in het midden zat, geflankeerd door Churchill en Stalin. Ze waren het tastbare symptoom, dat de „staatsman van wereldformaat" de situatie meester was. We hebben dan ook geen reden aan de oprecht heid van. Stalin's gevoelens ten op zichte van Mevrouw Roosevelt en de regering der Verenigde Staten te twijfelen. Zouden we een kenschetsing van de tragedie der hierop volgende jaren mogen geven, dan zyn wy geneigd, tot de mening over te hellen, dat na de dood van Roosevelt, Amerika er niet meer in slaagde boven de partyen blijven te staan. Roosevelt was krachtens zijn gees telijke structuur, zyn geestelijke adel, zyn idealsme en mensenkennis arbiter in het spel der nu eens paralllel lopende, dan weer elkaar tegen strevende krachten. Ongetwijfeld heeft hy de nieuwe gevaren, die opdoemden, beter gezien dan wie dan ook. Doch hy beheerste deze. En Stalin was het, die hem daar voor erkentelijk was, in zijn indoléance reeds zyn angst tot uitdrukking bracht. Want door Roosevelt's dood braken over de wereld èn in Rusland, èn in Engeland èn in de Verenigde Staten krachten los, die niemand der overblijvende en komende staats lieden zou kunnen beheersen. Dit lijkt ons het tragische in Roose velt's verscheiden en het is goed in deze dagen nog eens hieraan te her inneren. De uteield tend Wie deze laatste weken het wereld nieuws volgt, moet wel tot de over tuiging komen, dat de Sovjets een offensief hebben ingezet om de wereld revolutie, die volgens hun nodig is om het communisme te doen zege vieren, op te riepen, te beginnen en te voleindigen. Duitsland heeft wel de primeur. Nog steeds zyn de Sovjets en de Westelijke geallieerden aan het pro beren wie de sterkste zenuwen heeft en of deze laatste de wig in de Sovjet-Unie, Berlyn, nu eindelykniet eens verlaten willen, waardoor het ijzeren gordyn ook zal dichtvallen. Deze week hebben de Sovjets de garages der Engelsen en Amerikanen gesloten op de 160 km lange weg van Helmstadt en Berlyn, die eveneens vry is voor alle bezetters, laten sluiten. Hierdoor is het de Brittenen Ame rikanen dus niet mogelyk hun wagens te repareren, te eten en te telefoneren. Weer een kleine speldeprik, maar die het de Britten en Amerikanen des te lastiger maakt. Dan is verder het onderzoek van de vliegtuigramp, waarby een Rus sische jager met een Engels passagiers vliegtuig in botsing kwam en beide verongelukten, ook weer in het hon derd gelopen. Eerst waren de Russen er als de kippen by om de Engelsen de schuld te geven, toen de Britten echter niet verdonderd waren door de grote mond, stemden zy in met een gezamenlijk onderzoek, dat Maandag begon en Dinsdag door onwil der Sovjets reeds mislukte. De telefoonverbindingen der Britten en Amerikanen zyn ook onder con trole gesteld en zullen in d6 toekomst slechts door Russen worden onder houden, terwijl een vliegverbod voor 's nachts er. inkrimping van het tech nisch personeel op de vliegvelden, zyn allen evenveel twistpunten. De aankomst van 3 eskaders Ame rikaanse Superforten in Duitsland, rechtstreeks uit Amerika en het be zoek van Montgommery, in de vorige week, zyn mogelijke reacties op de pogingen van de Russen om het pres tige der Westerse mogendheden een nederlaag toe te brengen, om dan zo spoedig mogelyk over te gaan tot op richting van een door de communis ten beheerde regering Oost-Duitsland. Het is duidelijk, dat deze regering dan z.g. voor geheel Duitsland moet

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1