Mgr. Innocentius P. Verriet Da waiatd Mud van deze week ning te vermyden, thans is een der gelijke macht niet meer te ver kiezen. Zo dacht een inwoner van een Noord-Brabantse gemeente er ook over. Hij nam geen genoegen met de door de gemeente gedane ont eigening en maakte deze kwestie aanhangig by de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch. De gemeente voerde aan, dat eiser in zyn vordering niet ontvankelijk moest worden verklaard, omdat die eis zich richtte tegen de rechtsgel digheid van een Staatsorgaan, zodat de Staat en niet de gemeente had dienen te worden aangesproken. De rechtbank volgde de gemeente niet in dit verweer, maar overwoog, dat eiser een vordering terzake van feitelijke stoornis in zyn bezit had ingesteld en de feitelijkheden door de gemeente waren gepleegd, waar toe deze niet gerechtigd was, daar de onteigening door een orgaan, waarop de gemeente zich beriep, niet rechtsgeldig is geschied, daar dit Staatsoigaan na de opheffing van de Bijzondere Staat van Beleg in Neder land, te weten na 4 Maart 1946 niet meer bevoegd of gerechtigd was tot onteigening, op grond van genoemd Besluit. Ook het beroep van de gemeente op artikel 29 van genoemd Besluit, dat bepaalt, dat in alle moeilijkheden welke zich bij de uitvoering van dit Besluit mochten voordoen, wordt voorzien door het College. waarop beroep open staat op de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting terwyl rechtsvorderingen tegen deze voorzieningen niet worden toegelaten, mocht haar niet baten, omdat vol gens de rechtbank onder „moeilijk heden bij de uitvoering van het Besluit" niet konden worden begre pen twistpunten over de vraag, of het Besluit zelf, althans enige bepa lingen daarvan, nog van kracht zyn. Voorts werd overwogen, dat in ge noemd Besluit niet is bepaald, dat het slechts voor een zekere termijn van kracht zou zyn of na het intre den van een bepaalde gebeurtenis zyn kracht zou verliezen, terwijl het Besluit evenmin bij een later Besluit of een latere wetsbepaling is inge trokken, zodat moet worden aange nomen, dat dit Besluit nog van kracht is, tenzij uit de bepalingen van het Beslryit is op te maken, dat het gehele Besluit of een of meer bepalingen daarvan slechts een be perkte geldigheidsduur zouden heb ben en daargelaten de vraag, hoe moet worden geoordeeld ten aanzien van andere bevoegdheden in het Be sluit aan het College toegekend, naar het oordeel der rechtbank ten aan- zien van in artikel 13 van het College gegeven bevoegdheid om onroerende en roerende goederen te onteigenen, mo6t worden aangenomen, dat deze bevoegdheid slechts werd ver leend voor de tijd, waarin het Rijk in Europa in Bijzondere Staat van Beleg was verklaard. Immers in artikel 14 is bepaald, dat tot verkrijging van vergoeding terzake van onteigening, als bedoeld in artikel 13, de belanghebbenden een opgave moet indienen binnen zes maanden, nadat de Bijzondere Staat van Beleg is opgeheven, waar uit als bedoeling van de ontwerper van dit Besluit valt af te leiden, dat onteigeningen ingevolge artikel 13 slechts zouden en konden geschieden zolang het Rijk in Euro pa verkeerde in Bijzondere Staat van s4fMóU(i6clv ISicaiis van Cutacaa HOvenóda# oveiteden De familie alhier en het provincialaat der Dominicanen te Nijmegen kregen Donderdag bericht uit Curacao, dat daags te voren aldaar is overleden Z. H. Excellentie Mgr. Innocentius P. Verriet O.P., apostolisch vicaris van Curacao. Op 1 Maart vloog mgr. Yerriet, naar Aruba, doch kreeg die avond een hart- aandoening. Z.H.Exc. is toen bediend en overgebracht naar het hospitaal San Pedro di Verona op Aruba van de Zusters Dominicanessen. De toe stand van mgr. was daarna wat ver beterd. Mgr. Verriet werd te Venray gebo ren 4 November 1880. Zyn voorbe reidende studies maakte hy aan het College der Paters Franciscanen alhier en trad 23 September 1898 te Huis- sen in de Orde der Dominicanen. Te Utrecht werd hy 15 Augustus 1905 priester gewyd. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar aan het St. Dominicus- College te Nymegen, een taak, die hem een ideale leek, want zelf schetste hy die met deze woorden„geen schoner en verhevener werk dan zyn krachten en talenten te wyden aan de opleiding van jeugdige levieten, die geroepen zyn om zelf eenmaal door woord en voorbeeld een licht der wereld te zyn, om eenmaal als mid delaar te staan in Christus' naam en met Christus' gezag bekleed, tussen God er. de mensen". Doch slechts 3 jaren mocht Pater Verriet zich aan deze verheven taak wyden. Toen gaf hij met even grote toewijding en gehoorzaamheid gevolg aan de stem zijner Oversten, om voortaan zyn talenten en zeer ge waardeerde krachten te gaan wyden aan het Dominicaanse Missiewerk op Curacao, dn 16 Mei 1909 kwam Pater Verriet op Curacao aan. ïn de eerste tien jaren van zyn verblijf in de Missie was hij achter eenvolgens kapelaan te Pietermaai en Otrobanda, Secretaris van Mgr. Vuylsteke en Pastoor te Westpunt en Oranjestad op Aruba. ^Tijdens zijn verlof in Holland in de jaren 1919 en 1920 werd hy zo ernstig ziek, dat hij voor de Missie werd afgekeurd, maar toch wilde hij terug naar zyn geliefd Curacao, ook al was het dan met het absolute verbod van preken, biechthoren, zin gen enz. En toch heeft hy sindsdien met zulk een lichaam hard, zeer hard gewerkt. Hy werd toen de oprichter van de Curacaose R.K. Volksbond. En hoe veel moeilijkheden en zorgen dit werk kostte, wist hy alleen, en het geheim ervan bewaarde hy in zyn hart, als tenminste zijn beminnelijk optimisme het hem niet helemaal had doen vergeten. Ook werd hy toen de oprichter van de Union, welk weekblad uitgroeide tot het meest verspreide orgaan in Curacao. Bovendien was hij ook nog eenige jaren redacteur van de Amigoe, het op Curacao verschijnend week blad. Van zyn hand verschenen in die tijd verschillende artikel over Curacao in Peel en Maas. Verder nog was hij adviseur van het Apostolaat der Zee en had hij zitting in talrijke besturen en commissies. In Mei 1931 kwam Pater Verriet zijn welverdiend verlof in het vader land genieten, waar hem de hoge onderscheiding van zyn benoeming gewerd, tot opvolger van wijlen Mgr. Michael Vuylsteke. Op 6 Januari 1932 had in de kerk van St. Petrus Banden alhier de bisschopswijding plaats door Z.H. Exc. Mgr. Joannes Janssen, Aartsbisschop van Utrecht, met assistentie van Hunne H.Exc. Mgr. Petrus Hopmans, bisschop van Breda en Mgr. Arnoldus Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. In 1946 bracht Mgr. Verriet nog een bezoek aan zyn familie in Venray waar hij by gelegenheid van de dodenherdenking de pontificale Re quiemmis opdroeg. Mgr. Verriet was assistent-bisschop by de Pauselijke troon en ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Allen die hem gekend hebben zul len hem zeker in hunne blijven herdenken. De Rechtbank overwoog verder, dat ze deze interpretatie te eerder meent te moeten aanvaarden, nu zulks in overeenstemming is met de Grondwet, bepalende dat de onteige ning ten algemene nutte niet kan plaats hebben dan tegen vooraf ge noten of vooraf verzekerde schade loosstelling behalve wanneer oor logsgevaar, oproer, brand of waters nood, een onverwijlde bezitneming vordert. Deswege werden de ingestelde vor deringen voor toewijzing vatbaar verklaard. Het vorenstaande vonnis van de Rechtbank van den Bosch demon streert duidelijk, dat ook de Over heid de eigendom van de particulier heeft te eerbiedigen. Vanzelfsprekend is onteigening ten algemene nntte geoorloofd, maar dan krachtens een wet, die op het ogen blik van de onteigening, rechtsgeldig, is. Naar onze mening zal een wet moeten voorzien in de onteigeningen na 4 Maart 1946 tot stand gekomen, op grond van het bovengenoemde en door de Rechtbank bestreden Ko ninklijk Besluit van 7 Mei 1945. Een open vraag is of aan zodanige wet terug werkende kracht kan wor den verleeüd. Het zal ons benieuwen of het be treffende gemeentebestuur in hoger beroep zal gaan, waardoor een prin cipiële uitspraak in hogere en hoog ste instantie (in casu Gerechtshof en Hoge Raad) zal worden verkregen. Dit vonnis en in geval van hoger beroep by handhaving ervan zal voor vele gemeenten verstrekkende finan ciële consequenties met zich mede brengen. Bergen (L.), 10 Maart 1948 P. J. WIJNHOVEN. TSJECH OS I.Oll'A KI J E De gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kije nemen hun, schijnbaar niet te stuiten, verloop. Zuiveringen," massa arrestaties drukken het laatste verzet de kop in en in het (Kremlin lacht Stalin, die juist op tijd heeft inge grepen om ook in dit ongelukkige land de zegeningen van de wereld revolutie te brengen. Hoe hier gewerkt en gewroet wordt blijkt wel uit de dood van Jan Masarijk, de zoon van Thomas Masarijk de grondlegger van de Tsjechoslo- waakse republiek. Trouw sociaal democraat, vurig voorvechter voor een verbond met het Westen, tegen stander van de Sovjet-dicta tuur, bleef in het nieuwe kabinet als minister van Buitenlandse Zaken en verklaarde voor enkele dagen, dat de gebeurte- j nissen in zyn land noodzakelijk waren, j en dat de Russen zyn beste vrienden waren. Enkele dagen later springt hij uit het raam en pleegt zelfmoord. Wat is er gebeurd? Heeft hij zich zo willen onttrekken aan de druk waaronder hy stond Tsjechoslowakye heeft met hem een strijder voor democratie en vrij heid verloren, die het nu zo node missen kon. Verschillende gezanten en consuls in het. buitenland hebben inmiddels al hun ontslag aangeboden. Overal in de nog vrije wereld wordt geprotesteerd tegen deze schending der democratie en het vestigen van terreur. Langzaam maar zeker zal de Russische expansiezucht reacties op roepen in de Verenigde Staten en de vrije wereld die gevaren inhouden voor de gehele wereld. ENGELAND Voor het eerst in de geschiedenis hebben christelijke en socialistische vakverbonden uit alle vrije landen samen een conferentie belegd te Londen, om te beraadslagen over de positie van hun bonden bij het plan Marshall. Ons land was verte genwoordigd door de K.A.B. en het N.V.V. terwijl het E.V.C. waarschijn lijk op bevel der communisten, niet aanwezig waren. Ook hier was men overtuigd, dat Amerika Europa moet helpen en dat dit het beste kan gebeuren door het plan Marshall. Moskou had door haar vertegen woordiging in het wermdvakverbond der socialisten tegen deze conferentie gestemd en het is zeer wel mogelijk dat, nu de rest der vakverenigingen dit toch gedaan heeft, het wereld vakverbond zijn langste heeft. Schapenvlees De slagers vestigen in achterstaande advertentie er de aandacht op, dat zy deze en misschien de volgende weken bevroren schapenvlees op hun toe wijzingen hebben ontvangen. Het publiek dient te begrijpen, dat de Regering, wil de vleesvoorziening niet spaak lopen, tot een dergelijke maatregel soms moet overgaan en wordt dus ook dien overeenkomstig hun verlangens en wensen te regelen en niet van do slagers't onmogelijke te eisen. Het voornaamste Met Pasen I eieren en extra vet of boters De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het mogelijk in de week *mor Pasen de voorgeno men verstrekking van drie eieren te verruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aangewezen, welke recht geeft op vier eieren voor alle leef tijdsgroepen. In de week voor Pasen zal het rantsoen voedingsvetten voor één maal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de hou ders van A, B en C-kaarten een toe slag van 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; voor de hou ders van D en E-kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is moge lijk, doordat de voedingsvetfenpositie zich de laatste tijd een weinig ver beterd heeft tengevolge van de in vloed van de zachte winter meege vallen melkproductie. Deze verstrekking houdt geen ver band met de tengevolge van het in stellen van de keuzebon ontstane verschuiving in de consumptie van voedingsvetten. Zij is mede bedoeld als compensa tie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afgelopen win ter. Nieuw model toeslagkaarten Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bij zondere arbeid verlichten, in gebruik zal worden genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, de zelfde letter dragen. Vérder zijn de bonnen voorzien van de aanduiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. De bonnen der toeslagkaarten zijn reeds door de kleur gtmakkelyk te onderscheiden van rantsoenbonnen, zij zyn n.l. uitgevoerd in groen of paars en groen. Bon voor zaclite zeep Gedurende het tijdvak van 8—20 Maart is de bon 180 algemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 algemeen geeft ge durende dit tydvak recht op 500 gram zachte zeep. Na 1 April nog meer eieren. De eierenproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de maanden April, Mei en Juni aan alle leeftijds groepen regelmatig eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal, te beginnen met 1 April a.s. iedere veertien dagen een bon voor twee eieren worden aangewezen. Bonnen H2 en L2 geldig yoor werkkleding De bonnen voor werkkleding H2 en L2 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. De bonnen H2 geven recht op het kopen van een overall, een werkpak van drill, keper of satyn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labo- ratoriumjas of een schortmouw. De bonnen L2 geven recht op het kopen van een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H3 tot en met 12 en L3 tot en met 12 zijn nog niet geldig. Oudste inwoner, overleden. Te Gennep is Janus de Haan, de oudste inwoner dezer gemeente, in den ouderdom van byna 102 jaren overleden. Aanschaf fi ngskosten burgerkleding. De Minister van Oorlog heeft in antwoord op vragen, daarmee betrek king hebbende, medegedeeld, dat liet in het algemeen niet noodzakelyk voorkomt aan dienstplichtigen van de lichting 1945 en jonger, die hier te lande hun dienstplicht hebben vervuld, een tegemoetkoming voor aanschaffing van kleding toe te kennen. NOORD-LIMBURG WERKT HARD AAN ZIJN HERSTEL De woningnood in Gennep binnen drie jaar gelenigd, schrijft een cor respondent van De Tyd. Aan de oever van de Limburgse Maas, daar, waar deNiers in de Maas uitmondt, ligt het zeer oude, nyvere stadj6 Gennep. Evenals nagenoeg alle andere plaat sen in Noordelijk Limburg, heeft het veel van de oorlog te verduren gehad. Op het streekbureau van de Weder opbouw heeft men ruim 110 sloop- gevallen, 240 zwaar beschadigde pan den en 470 licht beschadigde panden geregistreerd, cijfers, die sprekend zyn voor de aangerichte vernielingen. Des te merkwaardiger is het daar om, by een bezoek aan het stadje te vernemen, dat Gennep binnen 2 a .3 jaar de woningnood gelenigd zal hebben, indien de materialenpositie blyft, zoals ze nu is. Zo zullen er einde 1948 107 woningwetwoningen gereed zijn, terwyl het grote aantal beschadigde panden grotendeels klaar is, of nog wacht op schilderwerk. Verder begint men deze zomer nog aan de uitvoering van herbouwplan nen, zodat zelfs de normale bevolkings aanwas zou zyn te ondervangen. Men stelle zich echter niet voor, dat het over 3 jaar in Gennep ideaal wonen is, maar in de noodzakelijke behoefte van een redelijk onderdak zal dan voorzien zyn. In het Zuid-Oosten is het stadje uitgebreid met een aantal arbeiders woningen, terwyl er verder plannen bestaan de Westkant uit te breiden met middenstandsplannen. Dit merkwaardig snelle herstel van Gennep en ook van de plaatsen Ber gen, Arcen-Velden, Ottersum en Mook, waar dit jaar nog in totaal 340 wo ningen gereed zullen komen, schreef men ter plaatse toe aan de omstan digheid, dat men hier gelukkig niet te maken heeft met herverkavelings plannen en onteigeningen, zoals dat in Venlo het geval is, waar juist de stadskern is weggeslagen en verder met name voor Gennep aan een uiterst actief gemeentebestuur, dat vata meet af aan in hoge mate diligent was. Ongeluk maakte einde aan grensgeschil Een zekere Kaukorat, die een win keltje dreef in het Limburgs-Duitse grensgebied, is verongelukt bij het demonteren van eën myn, die hy ergens had gevonden. Het schuurtje, waarin hy zyn winkel had, vloog de lucht in. Deze tragische gebeurtenis heeft een „grensgeschil" uit de wereld ge holpen, want K. kwam voortdurend in conllict met Nederlandse en Duitse grenskommiezen en beriep zich er op, al naar omstandigheden, op Neder lands dan wel Duits grondgebied te wonen. Een nieuwe toekomst in Canada tegemoet. Gister Vrydag vertrok uit Rotter dam de „Kota Inten" met bestem ming Canada. Aan boord bevinden zich een 700 emigranten, waaronder rond 10 pet. katholieken, die allen door de Emi gratie-Stichting van de K.N.B.T.B. werden voorbereid en ook in Canada de nodige zorg van de zyde dezer Stichting zullen ondervinden. Een mijlpaal in het leven dezer mensen, die een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Een mylpaal ook op de wellicht lange weg, welke de geleide emigratie nog voor zich heeft. Regering gaat koellmisboter uitvoeren Ten gevolge van de verschuiving n de boter/margarine-consumptie door het instellen van de keuzebon en door de wat meevallende productie, is de voor de winter aangelegde voorraad koelhuisboter ruimschoots voldoende gebleken voor de behoeften van het vetrantsoen, zo deelt de afd. voorlichting van lieu ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning mede. Mede met het oog op de komende verse-boterproductie moest aan een klein deel van de voorraad koelhuisboter een andere bestemming worden gegeven. Deze is thans ge vonden in transacties met Engeland en België, voor resp. 2.000 en 1.000 ton. Spoorlijn Gennep-Boxtel blijft Naar men verneemt, heeft het economisch technologisch instituut Limburg, dat by de N.S. had gewezen op het belang van de instandhouding van de spoorlijn Gennep-Boxtel waaromtrent geruchten van opheffing de ronde deden in verband met de industrievestiging in Limburgs Noordelykste streken, de mededeling ontvangen, dat de N.S. op het stand punt staan, dat deze lijn voor goederen vervoer niet zal worden opgeheven, Ned. boerenzoons naar Australië De eerste groep van veertig Neder landse boerenemigranten naar Austra lië zal 25 Maart a.s. uit ons land vertrekken. Deze uitzending geschiedt onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing Nederland. .Wegens de schaarse scheepsverbin dingen met Australië is het nog niet bekend, wanneer een tweede groep zal kunnen vertrekken. Aflossing consuinentencrediet wordt verlaagd De regering heeft in verband met de geuite bezwaren enige wyzigingen gebracht in de terugbetalingsregeling van het consumentencrodiet. In het vervolg zal van eventuele verhogingen van het gezinsinkomen twee gulden buiten beschouwing worden gelaten en van het overblijvende bedrag in het algemeen slechts de helft als in komstenvermeerdering worden be schouwd. Dit betekent, dat in plaats van on geveer 60 percent thans minder dan 30 percent van netto-inkomstenver meerderingen voor verhoging van de afbetaling van hot consumenten- crediet in aanmerking komt. Ver hoging van het afbetalingsbedrag ten gevolge van een uitkering volgens de noodvoorziening ouden van dagen (als de ouden van dagen by kinderen inwonen) mag nooit meer bedragen dan éen gulden by één ouder en twee gulden bij twee ouders. Volgens de reeds bestaande regeling mag in deze gevallen vyf gulden van het totale gezinsinkomen buiten beschouwing worden gelaten. Ouden van dagen, die zelfstandig wonen, behoeven volgens de oude regeling niets terug te betalen. Kinderen speelden met vuur Doordat kinderen met vuur speelden in een als paardenstal ingerichte Nissenhutaan de School weg te Venlo, is Dinsdagmiddag een 2-jarig kind levend verbrand. Een in de stal op geslagen voorraad haver enstroohad spoedig vlam gevat en terwyl de andere kinderen deels met brandende kleren naar buiten vluchtten, moet het 2-jarig zoontje van de heei H. door de sterke rookontwikkeling be dwelmd zyn. Twee brandweermannen slaagden er in met rookmaskers de stal binnen te dringen, maar het kind was reeds verbrand toen het gevonden werd. TANTE POS HAD VERLATING Brieven uit 1910 worden bezorgd Velen hebben en zullen in de eerst volgende dagen brieven en andere poststukken ontvangen, alle uit het buitenland, waarvan de poststempels dateren uit Maart en April 1940, de laatste maanden dus voor de oorlog. Op de enveloppen is door de P.T.T. een strookje geplakt met de mede deling „door oorlogsomstandigheden met vertraging ontvangen." Toch hebben deze poststukken geen lange omzwervingen gemaakt. Begin Mei 1940 moeten zy het zijn brieven uit Spanje, Italië en ook uit verder gelegen landen tot Austra lië toe in Frankrijk aangekomen zyn om naar Nederland te worden doorgezonden. De Duitse inval in ons land ver hinderde dit en de Franse posterijen hebben toen deze poststukken voor lopig in de kelder van een Frans kasteel opgeborgen. Daar hebben deze stukken welke tezamen een zeer omvangrijke zending uitmaken, al die jaren gelegen. Toen na vijf jaar het Westen eindelijk was bevrijd, dacht niemand meer aan deze veilig weg geborgen postzakken totdat zij dezer dagen toevalligerwijze werden ont dekt. De Franse posterijen kregeu hier van bericht en via Parijs kwam de zending by de P.T.T., die de post stukken thans aan de geadresseerden toestuurt. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Dottoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8'uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van —3 uur. Hoofdkenring van springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de op 31 Maart a.s. te Venray .te houden hoofdkeuring wen sen te onderwerpen, hiervan ter Se cretarie aangifte moeten doen voor 25 April a.s. Na genoemde datum zullen ter secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. Venray, 9 Maart 194S. GEVONDEN groene jongenspet, Rommen, Vlak- waterweg; zwarte portemonnaie, inh. geld en distributiebonnen, Hendriks, Broekweg 2. Geslaagd Te Eindhoven slaagde voor het aanvullend Banketbakkers-diploma gemengd bedryf, onze dorpsgenoot P. J. van Ham. Pater Ignatius Smeets O.F.M. Diamanten Priesterfeest in Venray. Zoals wij reeds meldden, zal op Woensdag 17 Maart a.s. Pater Igna tius O.F.M., in de wereld Lambert Smeets uit Roermond zyn diamanten priesterfeest vieren. Het is een zeldzaam feit, dat een diamanten kroon het hoofd van een priester siert. Daarom geloven we, dat 'zeer velen op 17 Maart van de gelegenheid tot gelukwens zullen gebruik maken. Er wordt die dag receptie gehouden te Horst van half twaalf tot een uur. Het zal de vele vrienden en ver eerders van de nog actieve diaman ten jubilaris aangenaam zijn te ver nemen, dat ook in het klooster van de VII Smarten te Venray, waarvan de feestvierende pater nog altijd de hoogvereerde onderdaan is, zyn zeld zaam jubilé zal herdacht worden. Op 'derde Paasdag, 30 Maart, zal Pater Ignatius in de kloosterkerk te 10 uur een solemneel dankoffer aan God opdragen en van 11.30 tot 12.f" gelegenheid bieden om hem geluk te wensen. Men mag verwachten, dat velen hiervan zullen gebruik maken. Oud A.A.T.-ers gaan sicli verenigen Een dezer dagen vond te Roermond de eerste bespreking plaats van het voorlopig bestuur vanhetgewestelyk district Limburg van de Nazorg Aan en Afvoertroepen. Het doel dezer ver eniging, zo mogelyk Li nauw contact met andere organisaties, de sociale belangen van de militairen behorende of behoord hebbende tot het Korps Aan- en Afvoertroepen en Dep-^t A.A.T en hun nagelaten betrekkingen te behartigen. Oud A.A.T.-ers in het gewest Lim burg melden zich voor zover niet reeds gedaan, by het voorlopig secretariaat Leblanc, Kerkstraat 48, Hoensbroek. Voor Noord-Limburg kan men voor inlichtingen enz. zich wenden tot den Res. Kapitein M. F. H. Hoedemakers, Henseniusploin te Venray. Stille Omgang. Aan de Stille Omgang werd dit jaar door ruim 250 personen uit Venray en de kerkdorpen deel genomen, waaronder Deken Berden en Kapelaan van Leipzig. Wegens een spoorwegongeval elders en de zware mist ondervond men op de heen- en terugreis uren vertraging. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat de 80-jarige Dorus de Haardt van de Smakt nog deze boete- en bedetocht deelnam, wat hy vanaf 1927 jaarlyks deed, uitgezonderd in de bezettingstijd. Yenray's Mannenkoor Ven ray's Mannenkoor gaf in samen werking met de bekende Venlose Zingende Zusjes een uitvoering in zaal Wilhelmina Schoolstraat. Venray's Mannenkoor voerde een ti.ental zangnummers uit onder leiding van Directeur Janssen, terwyl de Zingende Zusjes een twaalftal num mers ten gehore brachten. De heer P. Gooren bood de Zingende Zusjes bloemen aan. Het was een hoogstaande muziekuitvoering. Beugel nienws De beugelclub Heide behaalde Zon dag j.l. het kampioenschap in klasse A en B, van de Noord-Limburgse Beugelbond. Zondag zyn de kampioenswed strijden voor de gehele bond op de Heide. JAARVERGADERING K.J.M.V. Woensdag j.l. was het zaaltje van Hotel Gitzeis omgetoverd in een klein Binnenhof. Men was daar in het Haagje. De K.J.M.V. hield haar jaarvergade ring in de vorm van een Tweede Kamerzitting. Er was een regerings tafel met een minister-president, minister van Binnenlandse Zaken en een minister van Financiën, er was een strenge voorzitter en een griffier, er waren verschillende fracties met hun voorzitters. Men had zelfs rechtse en linkse groepen, er waren wandel gangen, kortom een volledige zitting van de Tweede Kamer. Uit het jaarverslag van de Griffier waarmee, op een kleine uitzondering na, alle fracties accoord gingen, tekenen wy aan, de medewerking der K.J.M.V. aan de collecte 1940—'45 en aan de Santos-actie met het Rad van Avontuur, wat f 2400.— opbracht. Het jeugdcongres, dat eerst in Venray gehouden zou worden, werd op last der H.K.J.B. te Utrecht afge last. Het winterprogram bracht elck wat wils, in godsdienstig, sociaal-econo mische en culturele vorming. Ook amusement werd niet vergeten. Zo waren er voetbalwedstrijden, wandel tochten, wielerkampioenschappen, bil jart en kaartencompetities. De adoptie van de soldaten in kamp Ysselsteyn bracht door talrijke be zoeken daar de nodige afwisseling in het soldatenleven, De vereniging heeft 33 leden byge- kregen en hielp verder mee aan de St. Nicolaasoptocht. Ook de herden king van het 3de lustrum in 't afge lopen jaar werd nog eens opgehaald. Kortom uit alles bleek, dat de ver eniging dit jaar haar beste krachten had ingespannen om het gestelde doel te bereiken. De minister van Financiën had het zwaarder te verduren, doordat zyn voorganger de hele administratie ver slingerd had en hy slechts rekeningen en wat geld overhandigd kreeg, maar verder van „toeten noch blazen" wist. Begrijpelijkerwijze was dit het sein voor de linkse partyen om in de oppositie te gaan en de diverse fractieleiders maakte het de minister lastig. Deze beriep zich echter op overmacht en beloofde beterschap by de begroting. Dan trad het kabinet af en na de pauze kwam het nieuwe kabinet, waarin o.m. zitting hebben de heren M. Janssen,' H. Laurensse, A. v. Mil, H. Goumans, P. Volleberg, J. Ouden hoven, A. de Vois met een regerings verklaring voor de dag, die klonk als een klok. De diverse leden waren vol goede moed, maar zouden gaarne zien, dat ook alle K.J.M.V.ers daaraan zouden meewerken en trouw ter vergadering zouden komen. De be groting ondervond de nodige critiek, een fractie oordeelde het zelfs nodig de zaal te verlaten en er werden diverse moties aangenomen. Dan sprak de minister van Propa ganda, de heer H. Goumans, npg over de verhouding van de Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden tot de K.J.M.V. en K.A.B. Volgens spreker moesten deze zich aansluiten by de K.J.M.V., waartegen echter verschil lende fracties protest aantekende. De klok luidde twaalf en de dis cussies werden door de nieuwe Kamervoorzitter verdaagd tot een andere keer. Al met al een prettige vergadering, waarvan men veel kon leren. NU OOK NEDERLANDSE ACTIE-COMITÉ's Yoor een Volksbeweging De Amsterdamse communisten heb ben, op initiatief van de Amsterdamse raadsfractie van de C.P.N., Donderdag op grote schaal opruiende pamfletten verspreid met een oproep aan de Amsterdammers „voor een volksbe weging". Zy roepen de bevolking op „in buurten en bedrijven over te gaan

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2