Opzienbarend proces. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Gemeenteraadsvergadering jin het land dec Kïlandatifyu ten. 0 e nieuuie Qóclcqsschadeiegelinq. Roerend goed. fl ]e vetemqinq. ,$encay. IQoccuit" Zaterdag 13 Maart 1948 No. 11 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerjj Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Psst.... stil.... zwaar geheim! Vrijdagavond om 5 uur vergaderden Venrays Vigede Vaderen, ditmaal zonder de heer Selder, die door ziekte afwezig was. En het was wel de kortste open bare vergadering die wij hebben meegemaakt, want in nauwelijks 15 minuten werden 9 punten in volle galop onder de hamer doorgejaagd. Mogelijk kwam dit, doordat de lieren raadsleden het presentiegeld van het laatste halfjaar ontvingen, of dat ze zo'n buitengewone, zin hadden in de volgende geheime vergadering, die maar liefst drie uren duurde en waarin de rondvraag en het sluitingsgebed maar meteen werden opgenomen, opdat U en ik toch maar niet zullen weten, welk een angstvallige zorg er be steed wordt aan Venray's bfelangen, doordat een en ander nu angstvallig geheim gehouden wordt. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben het meerendeel der ingezonden stukken voor haar rekening genomen, zoals o.m. de wij zigingen in de hand- en spandien sten door haar goedgekeurd, alsmede de' verbetering der salarissen van het gemeenteperso- neel. De goedkeuring van de begroting 1947 ontlokte de heer van Haaren de vraag, hoe dat nu toch zo lang kon duren, bijna een jaar na datum. De Voorzitter vertelde toen, dat ook de Griffie achter was met haar werk en dat het onderzoek der wegen 'nogal wat tijd gekost had. Verder keurden G.S. nog goed, dat het presentiegeld der Raadsleden op f5.— werd gebracht, de hondenbe lasting veranderd werd, evenals de heffing van vergunningsrecht voor 'de verkoop van sterke drank, dat grond gekocht en geruild werd en kasgeld geleend werd. Dan was er nog een schrijven van de Voorzitter van het Hoofdstembu reau, dat de Raad er van op de hoogte stelde dat de heren: 1. M. J. Mers, 2. G. Poels, 3. L. Nymeyer en - 4. J. Laurensse, er niets voor voelde om Raadslid te' worden als opvolger van Dr. Ooster- baan en dat nu P. Hoedemaekers aan de beurt is (om het ook te ver tikken Dit alles werd prompt voor ken nisgeving aangenomen. Wijzigingen salarissen. By de laatste salarisverordening voor het gemeentepersoneel waren niet de salarissen opgenomen van de Directeur van de Gasfabriek en de Gemeente-vroedvrouw. Deze worden nu gewijzigd. Het salaris voorde directeur wordt nu f 4400 tot f 5400, te berekenen na 5 eenjaarlijkse verhogingen van f200.—, met vrij licht en vuur, doch niet meer met vrij wonen. Het salaris der Gemeente-vroed vrouw wordt nu f 1000.— per jaar. Ook de jaarwedde van de Gemeen te-geneesheer moest herzien worden. De inentingen vragen zeer veel tijd, daar ze nu weer op de kerkdorpen zelf worden uitgevoerd. Zo zullen voor de diphterie-inenting dit jaar 2100 injecties gegeven worden, en verder jaarlijks nog 7000 injecties voor nabehandeling op het program ma staan. B. en W. stellen voor deze jaar wedde vast te stellen op f 2200.— terwijl f 300.— vergoeding gegeven wordt voor medicamenten en ver band. De heer van Boven wenst een en ander in gesloten vergadering te be handelen, waarmede de Voorzitter accoord gaat. Huren en grondaankoop Stationsweg 7 is een pand van de gemeente, dat verwoest, herbouwd en weer bewoond is, en nu wenst het Rijk dit te huren, tesamen met de kantoorruimte voor f1600.— per jaar, wat het er vro6ger ook voor betaalde. Met dit verschil echter, dat over eenkomstig do thans over het gehele land gevolgde handelwijze de ver huring slechts wordt aangegaan van jaar tot jaar. Hoewel B. en W. liever gezien had, dat deze verhuring zich over een langere tijdsduur uitstrekte waar door ook meer zekerheid zou worden gegeven over het voortbestaan in Venray van het ontvangerskantoor nu dit niet kan; dan maar voor een jaar. De Raad zei niets, de hamer viel en Stationsweg 7 is verhuurd. Do gemeente mag nog 10 bungalow woningen bouwen, hiervan komt er een in Merselo, een te Veltum en acht aan de verbindingsweg Lang straat—Kruisstraat. „Spoedshalve", werd reeds overgegaan tot de bouw van deze woningen. De stukken aan de verbindindsweg kosten f 3728, het stuk te Merselo f 180,— en te Veltum f 160,—. Ook dit passeerde zonder op- of aanmer kingen des Voorzitters hamer. De verbetering van de St Jozef weg vraagt een strook grond van de heer J. Rutten van 7 are. Diekostf875,— Z.h.s. werd B. en W. vergunning verleend deze strook aan te kopen. De gemeente wil graag het terrein hoek Overloonseweg—Eindstraat; het St Jozefgesticht graag de „Tolse koel" en het paadje van Overloonse weg naar de Gasstraat, waartegen door het publiek geen bezwaren zijn ingebracht. Kan de Raad nu goed keuren, dat er geruild wordt. Ja, dat kon de Raad, want ook hier werd niets gezegd. Hetzelfde lot trof de verordening op de heffing van straatbelasting, die opnieuw werd vastgesteld. Herverkaveling en ontginning Het herverkavelingsplan zal binnen kort worden goedgekeurd en dan kan worden begonnen met. de uitgifte van gronden aan hen, die gaan herbouwen of overgaan tot nieuwbouw ter ver vanging van elders verwoeste panden, 'Opdat'dit zo snel mogelijk kan ge beuren, vraagt B. en W. de toestem ming van de Raad om dit in haar naam op te knappen. De heer Fr. Janssenvraagt, of de mogelyke gevolgen van die 'uitgifte ook voor de gemeente zijn. De heer VAN HAAREN wou dit onderwerp ook even in geheime ver gadering bespreken, waarop de Voor zitter het antwoord op de vraag van de heer Janssen ook maar tot dan bewaarde. In 1946 blijkt volgens een verslag van de N.V. Grontmij, de exploitatie met een oppervlakte van 37,95 ha een verlies te hebben opgebracht van f 2160,81. B. en W. zijn er voor deze eigen exploitatie te beëindigen en de stuk ken grond uit te geven aan ge gadigden. De heer FR. JANSSEN vindt het vreemd, dat de gemeente nog gronden in exploitatié heeft, allereerst is dat haar taak niet, ten tweede is er bitter- hard grond nodig voor de boeren en ten dorde heeft spreker een broertje dood aan de N.V. Grontmij, die moet maar gauw haar congé krijgen. De VOORZITTER is het met spreker eens, maar dan moet de Raad toe stemming geven. De heer OUSTERS wil weten of daar 2 boerderijen op gezet kunnen worden. De VOORZITTER bevestigt dit, er is een kavel van 12 ha en een van 10 ha. De heer OUSTERS vraagc dan, of er geen mogelijkheid is om kleine boeren stukken te geven, waardoor hun bedrijf productiever wordt. De heer WISMANS merkt op, dat dit ter plaatse bezien moet worden en ter zyner ty'd ook wel gebeuren zal, waarmee de Voorzitter zich verenigd. De heer HETTEMA wil weten, of deze grond niet verkocht kauworden, inplaats van verpachten. De VOORZITTER wyst er op, dat dit kan, maar in verband met de tijdsomstandigheden is het beter zo. Records Dan is het eerste kwartier om, 9 punten in één kwartier. Een record Dan komt de geheime vergadering. Ook weer een record. 3 uren Wat daar verteld is? Ssst.... heim 1 Rondvraag, ssst.... geheim Sluiting, ssst.... geheim! Ook weer een record, want zo iets doen ze nergens in een democratisch land. Er zjjn kleine mandarijnen en grote mandarijnen. De kleine madarijn is een zeer smakelijke, lossehillige si naasappel, die de laatste jaren erg schaars is geworden. De grote man- daryn is een zeer groot heer in een staatsiegewaad en met een lange staart; hy heeft gestudeerd, zyn exaniens gemaakt, is ambtenaar ge worden en werd daarmee de dood graver van het grote Chinese Ryk. Het ligt niet in de bedoeling onze ambtenaren een staatsiegewaad, een lange staart en een doodgravers middenstandsdiploma aan te meten, maar alleen om hieruit een Chinees boek keurig in het Nederlands vertaald enkele volzinnen aan té halen, die de grote mandarijnen zo luchtig in hun hemd zetten, dat wjj er misschien voor ons zelf iets uit kunnen leren, „Mevrouw Nyu wenste een schoon zoon, die een hoge ambtenaar zou worden en ze wist, dat voor een goed ambtenaar heel andere karak tereigenschappen vereist zyn dan voor een goed mens. Zoals de zaken in die dagen ston den, kon een goed man geen ambte naar zijn, een ongeduldig man kon geen ambtenaar zyn, een actief man kon geen ambtenaar zijn, een eerlyk man kon geen ambtenaar zijn, een geleerd man kon geen ambtenaar zjjr., een te intelligent man kon geen ambtenaar z.yn, een gevoelig man met verantwoordelijkheid kon geen ambtenaar zijn en zeker kon een dapper man geen ambtenaar zjjn- Zelfs onder het corrupte mandari- naat van die dagen waren natuurlijk niet alle ambtenaren van één soort, daarvoor ontleende het zijn krachten aan te vele bronnen, want het was een ware zee, -fcaarin alle kinderen van ambtenaren terecht kwamen en allèn, die op geen andere manier hun brood konden verdienen. Onder die zeer velen waren natuur lijk ook wel eerlijke, intelligente, en zelfs verantwoordelijke elementen. Onder de myriaden ambtenaren en ambtenaartjes was een man, die niet al te eerlyk was, noch al te onge duldig, niet al te verlangend om dingen gedaan of #veranderd te krij gen, niet al te gevoelig en niet te geremd door zyn geweten, maar met goede kruiwagens en goede relaties, het zekerste carrière te zullen ma ken." Ambtenaren zyu er altijd geweest en zullen er altijd blijven. Ze zyn nodig voor een" soepele gang van de staatsmachine. Dit lijkt me geen kwade omschrijving, als de nadruk op „soepel" valt. De ambtenaren zyn er voor de burgers, de boeren en de buitenlui en niet omgekeerd. Als ei', geen be lasting betalende burgers meer zijn, worden de ambtenareu tamelyk over bodig. Ambtenaren -kunnen zelfs zeer nut tige leden van de maatschappij vor men, als ze er diep van doordrongen zijn, dat ze in dienst staan van de gemeenschap, een manusje-van-alles zijn, desnoods met een boord om, maar toch een manusje-van-alles en wel voor jan-en-alleman. Maar dit baantje veronderstelt en kele onmisbare eigenschappen: on kreukbare eerlijkheid, welwillendheid bescheidenheid, de wil om werkelijk te helpen en raad te geven. Zonder rechtvaardigheid en naas tenliefde slaagt geen enkele ambte naar voor het allerlaatste examen. Een afgezwaaide Indische menage meester, die-zeer veel met de inland se bevolking in aanraking was ge komen, vatte zijn Indiê-politiek als volgt samen: „Alles komt terecht als wy de inlanders menswaardig behandelen En wy vragen van onze ambtenaren toch ook niets meer dan een mens waardige behandeling, dat wil zeggen dat zij zich tegenover ons als een goed mens gedragen. P. H. RONGEN, O.C.R. NEGEN DINSDAGEN in de PATERSKERK Werk aan de winkel Zo, Antonius, ik geloof niet, dat U ontevreden was van de week. Wat zal y een warme voeten ge had hebben van de week van al die kaarsen. Ja, toen het 'n paar weken geleden vroor, was het wel lekker, maar nu het volop Lente begint te worden, zal het wel niet meevallen. Maar hoe meer kaarsen, hoe meer verlangens. Hoe méér intenties by ons mensen. Ja, wat een intenties! Neen, niet alleen degenen, die voor gelezen worden, dat zyn er al een hele zwik (vergeef me dat woord, Antonius, maar het is toch zo), maar al die in tenties, die we niet horen, die stjlle bijzondere intenties, die niemand zegt, maar die uitgedrukt worden in de warme kaarsen aan uw voeten. Antonius, ik kan deze gedachte maar niet van me afzetten „Het is of ze U een beetje zitten „op te stoken". Schiet een beetje op. We zijn a.s. Dinsdag al by de achtste Dinsdag en ik en ik en ik ben nog niet verhoord En die „Ikken" zyn er nog heel wat. Ja, Antonius, U hebt nog heel wat werk aan de winkel Als U er maar doorheen komt En de myne niet laten liggen, hoor Ho, ho, ho, niet zo voorbarig. Is dat nu vertrouwen. Begin je een beetje korrelig te worden. Je moet goed ver staan wat ik tegen die vrouw in Bologne gezegd heb, „bezoek negen achtereenvolgende Dinsdagen" enz. Je weet het wel, hè? En je zult ver hoord worden. .Nou, er zijn er toch nog geen negen voorby. We zyn pas by de zevende. Degene, die ik nu al verhoord heb, die hebben een by zonderheidje Dat' doe ik expres. Dat, ik lièn al verhoordde, dat deed ik om U Om mij, Antonius? Ja om U. Dat je met nog meer vertrouwen zou bidden en in die negen weken de moed niet zou ver liezen, want... negen weken is lang. Nogmaals reken maar gerust op me. Al heb ik nog zoveel werk aan m'n' winkel, hèt is me nooit teveel. Ik kan het allemaal aan. Ook Uw in tentie, vaderen moeder. Ook jouw intentie, jongen en meisje. Maar, daar komt nog iets by, waar jijzelf eens by zonder aan moet den ken. Iets, wat ik, Antonius, heel Hebben wy veertien dagen geleden een beschouwing gewijd aan de nieuwe oorlogsschaderegeling voor verwoeste of vernielde woningen en bedrijfspanden, deze week willen wij de regeling voor roerend goed eens nader toelichten. Ook bij deze regeling blijkt, dat de vergoeding naar vervangingswaar de een fictie is en dat de getroffenen het kind van de rekening' zijn. Een vat Tan onbillijkheden. Volgens artikel 12, sub d van het wetsontwerp op de materiele oor logsschaden, wordt voor roerende goederen, behorende tot de uitrusting van een bedryf of dienende voor de uitoefening van een beroep, de waar de van het goed vóór de beschadi ging gesteld op de pry's, waarvoor het goed in nieuwe toestand naar de op 9 Mei 1940 geldende tactoren zou kunnen worden aangeschaft, ver minderd met een redelijk bedrag voor afschrijving, echter op niet minder dan de verkoopwaarde, eveneens be paald naar de op 9 Mei 1940 gelden de factoren, met dien verstande, dat, zo vaak 't goederen betreft, ter be paling van dezèlver waarde wordt uitgegaan van dezelfde goederen in een eenvoudige uitvoering, doch deug- dely'k van kwaliteit. Nu blykt uit de practyk, dat deze bedrijfs- en beroepsschade in de meeste gevallen slechts tot op 10 percent wordt" afgedaan. Overal hoort men klachten, dat deze schaden nu slechts 10 tot 20 pet. der waarde per 10 Mei 1940 worden vergoed. En dan moet men niet vergeten, dat de waarde 10 Mei 1940 reeds zéér laag is en daarvan dan nog slechts 10 pet,, dan kan zelfs het kleinste kind vertellen, dat U met deze vergoeding niets en helemaal niets kunt doen. "Want wat gebeurt er Op de waarde van 10 Mei 1940 wordt namelijk een veel te hoge af schrijving toegepast en worden ar tikelen voor gebruik, waarvan de gedupeerde zijn gehele leven lang nog nut zou kunnen gehad, tot de zoge naamde reseduwaarde afgeschreven (oud roest), alhoewel de getroffene nu toch genoodzaakt is nieuwe artikelen aan te schaffen tegen de hoge ver- vangingspryzen, wil hy zyn werk of bedryf voortzetten. Voorbeelden. Uit enige voorbeelden zal duidelijk worden, hoe funest deze regeling nu werkt en in de toekomst zal worden toegepast: Een bankwerker, smid" of timmer man heeft een werkbank gekocht in 1930 voor de prys van f 100. Deze bank was dus op de rampdatum 15 jaar oud. Per jaar worden bijv. 6 pet. of in 15 jaren 90 pet. De scha- deberekening is dus f 100 min f 90 is f 10. De man is dus zijn bank kwyt 6n mo6t dus om zijn bedryf te kun nen voortzotten een nieuwe bank aanschaffen, waarvan de kosten vol gens de huidige vervangingswaarde f500.— bedragen. Zijn schade is dus f490.— Toch had by behoud der bank de man zyn gehele leven het met die bank kunnen doen. Een loonslager, dié zijn schappen is kwyt. geraakt, krijgt een bedrag van f 14. hoewel de aan schaffingsprijs thans pl.m. f 70' be draagt. Een fabrikant kocht in 1938 een tweedehands machine voor f 150 Om zyn fabriek op gang te krijgen moet hy een nieuwe machine kopen, die alleen verkrijgbaar is in de Rus sische zone van Duitsland. Dezeaan- schaffingskosten zyn thans 5 a 6000 gulden. Toch krijgt die fabrikant niet meer dan f 150.— Een verloskundige verloor haar auto van f 1500.—. Ze heeft in 1947 pas een nieuwe auto gekocht op ver gunning. De aansehafüngskosten wa ren f 3500.—. Het op het ogenblik zelfs voor haar niet mogelijk enig voorschot op haar schade te ontvangen. Deze voorbeelden zijn er maar enkelen uit de duizenden. Om niet aan willekeur bloot te staan van de uitvoerende personen, is het nood zakelijk, dat in de wet de levensduur van de goederen wordt vastgesteld en niet by afzónderlijke instructies richtlijnen worden gegeven. In elk geval moet het zo zijn, dat iemand in staat gesteld wordt het verlorene door nieuw te vervangen. Er moet een behoorlijke beroeps instantie in 't leven worden geroepen, die deskundig en onpartijdig de be roepen in behandeling neemt. sterk in m'n leven doorvoeld heb. Wat dat is zal ik je a.s. Dinsdag laten zeggen. Ik reken weer op je. Op al degene, die er van de week en ver leden week waren... Nog één vraag, Antonius, ik zie iedere week uit naar het antwoord, maarrrrr wat is dat toch wat U nog voor ons in petto had. Praat U daar niet meer over Was het alleen maar om nieuwsgierig te maken. Neen, volgende week,! kom eerst a.s. Dinsdag naar „Terug naar het Leven". Vrywel alle getroffenen zyn de dupe geworden van het 3e lid van art. 89, waarin bepaald is, dat be roepschriften, welke worden inge diend, meer dan één maand na ter postbezorging of de uitreiking van de mededeling der beroepen beslissing of beschikking, niet ontvankelijk wor den verklaard, tenzy de Minister van oordeel is, dat de te late indiening de appellant niet kan worden toege rekend. Vrijwel niemand heeft van het beroepsrecht gebruik gemaakt, omdat de getroffenen in de veronderstelling verkeerden, dat pas later bij de tot standkoming der wet zulks tijdig ge noeg zou zyn. En inderdaad terecht, want de uitkeringen thans bevredigen niemand en het zou dus practisch hierop zyn neergekomen, dat de hon derdduizenden getroffenen ,voor elke afzonderlijke schade een beroepschrift hadden moeten indienen. De papieren warwinkel zou dan nog groter zyn geweest. En waar tegen hadden ze' moeten reclameren Niemand weet toch hoe hoog de schade getaxeerd is en tegen het uit gekeerde voorschot in beroep gaan, zou zinloos zyn geweest. Toch zal het 3e lid uit artikel 89 moeten ver dwijnen, willen de getroffenen alsnog de gelegenheid krijgen te reclameren. Intussen zal niet worden nagelaten de Tweede Kamer ook op dit euvel te wyzen. Bij eon jaarverslag Er is een ty'd geweest, dat de na de oorlog opgerichte nieuwe ver eniging „Venray Vooruit", door een groot deel van het Venrays publiek enigszins als „pottenkykerij" en „wijs neuzen" begroet werd en dat men het doel van deze vereniging, noch haar werkwijze begreep. Velen zyn intussen bekeerd ha een beter contact en de overigen zullen, na kennis genomen te hebben het laatste jaarverslag, de ogen opengaan en zien, dat deze ver eniging haar naam eer aan doet en Venray door het vele en enthousiaste werk inderdaad vooruit en omhoog brengt, door de Venrayse belangen in de ruimste zin te steunen en te behartigen. Wat is nu sinds de oprichting in Juni 1946 gedaan? Industrialisatie Hoofdschotel is wel geweest en is nog de industrialisatie. Contact werd gezocht en verkregen met het Economisch Technologisch Instituut, dat de industrievestingen bestudeert, bevordert en regelt en dit contact zal ongetwijfeld in de toe komst zijn vruchten afwerpen. Mede aan V.V.V. is het te danken, dat de industrieterreinen aan de Maasheseweg reeds in de naaste toe komst aan 3 fabrieken plaats bieden. Wanneer men slechts denkt aan de ontzaggelijke moeilijkheid die het ge brek aan fabrieksruimten en wonin gen hier oplevert, dan is dit begin alleszins prijzenswaardig. De Actie die op het ogenblik ge voerd wordt om in Noord-Limburg een Middelbaar Technische School te krygen is begonnen, door en by V.V.V. hier in Venray. 4 Natuurschoon De schoonheidscommissie is met de bankenactie begonnen en hoogst waarschijnlijk zullen dit seizoen op verschillende mooie plekjes meerdere rustbanken geplaatst worden. De restauratie van kapellen en weg- kruisen is een der grootste zorgen van deze commissie, met enkelen is reeds begonnen, de rest zal zeker volgen. De ontwikkeling van natuurschoon hier in Venray voor eigen publiek en vreemdelingen, is zeer bevorderd door het aanbrengen van gekleurde weg wijzers, terwyl volgende maand een klein boekje zal verschijnen ge schreven door een deskundige, waarin de wandelaar op alle mogelijke mooie plekjes, natuurmonumenten en bij zonderheden, die hy op zyn tochten tegen komt, gewezen wordt. Ook heeft de Schoonheidscommis- nog haar bemoeienissen met de „Dankbaarheidsactie", waarpver men de laatste tijd wel weinig hoort, maar die niettemin toch blyft'wer- ken en 'eventuele plannen voor een monument of gedachtenisteken zullen via deze commissie van V.V.V. tot stand komen. Sport. De Sportcommissie van Venray Vooruit is feitelijk de grote vertegen woordiger van alles wat op sportge bied in Venray te vinden is. Twee pi-Qblemen worden door haar bestudeerd: Sportpark en zwembad. Hoewel de zaak er tamelijk hope loos bystaat, wordt toch nog alles geprobeerd en blijft men proberen. Zo heeft men zelfs stappen gedaan om een gerequireerd bad uit Duits land hier te krijgen en zyn onder handelingen aangeknoopt met de Bedrijfsorganisatie Bad- en Zwemin richtingen. Ook heeft men een actie onder nomen om het Sportterrein aan de Leunseweg weer wat op te knappen zodat het voor hockey, korfbal en voetbal weer bruikbaar is, maar dit loopt nog al in de papieren. Zoals gezegd, de moed heeft men daarom nog niet verloren en alles wordt gedaan om deze problemen zo goed en gauw mogelijk op te lossen. Dat de M.P.M.-koers dit jaar ook in Venray komt, hebben we te danken aan deze commissie, die heftig pro testeerde tegen een danige veront- achtzaming Yan de Parel van de Peel. Trouwens de wielersport in Venray heeft wel een grote propagandadag gekregen door de Ronde van Venray, die georganiseerd werd en nog ge; organiseerd zal worden. Ook de wan delsport werd niet vergeten en een prima wandeltocht werd gehouden. Ontwikkeling en ontspanning. Venray Vooruit heeft verder nog voorbereidende werkzaamheden ver richt voor de oprichting van een ontspanningsgebouw, een probleem, dat door de verhuizing van de Distri butie, voor een groot deel is opgelost. Nu probeert men te komen tot de oprichting van een Volks-Universi- teit, die zich ten doel zal stellen, zonder werving van leden of dona teurs, cursussen te geven over be paalde onderwerpen en deze dieper te bestuderen. Het is bepaald jammer, dat de verschillende verenigingen nog steeds niet hun datums van opvoeringen tijdig doorgeven, waardoor het nog steeds voorkomt, dat twee opvoerin gen op dezelfde dag gegeven wor den. Vreemdelingenverkeer. Iedereen zal nu onderhand het verkeerskiosk op het Henseniusplein wel kennen, maar en dat is toch wel vreemd, slechts van de buitenkant. Een service die V.V.V. én het Ven rays publiek én de vreemdeling biedt voor inlichtingen op alle gebied, (de laatste waarderen die meer als onze mensen).Folders, de stand op de grote reizende Limburgse Tentoon stelling, een grote samenwerking met het oorlogsmuseum in Overloon, alles werk van V.V.V. om het vreemde lingenverkeer te stimuleren en te vergroten. Wy zyn in vogelvlucht het „pagina's grote jaarverslag" eens doorgevlogen en met plezier... want deze vereniging tintelt van leven en enthousiasme. Zeker er zyn fouten gemaakt, dat wordt ridderlijk toegegeven, maar in die 2 jaren is toch wat geleerd, on danks de tegenwerking en ondanks de geringe belangstelling, die zy van sommige zijden mocht ondervinden. Gevormd als een samenkoepelings- orgaan van 41 Venrayse verenigingen, uit de oude vereniging voor vreem delingenverkeer heeft Venray Vooruit in het verleden bewezen, dat ook in Venray eendracht macht betekent en samenwerking wat doet bereiken. En er is nog zoveel te doen. Gelukkig is er begrip en waardering groeiende en zullen meer donateurs zich opgeven als vorige jaren; dat is wel nodig, want wie bovenstaand af gewerkt programma even in zich op neemt, vraagt zich af, hoe dit alles met zulk een beperkte kas is kunnen gebeuren. Geld speelt ook hier een hoofdrol en het' zou jammer zyn, als hierdoor het leven en het enthousiasme ge doofd zou worden, want alle standen en klasse en elke vereniging profiteert van Venray Vooruit. Het eigendomsrecht dient ook door de Overheid geëerbiedigd te worden. Onteigeningen na 4 Mei 1946 aanvecht baar I De n artikel 13 van het Konink lijk Besluit van 7 Mei 1945, no. F 67 aan het College van Algemene Commissarissen voor de Wederop bouw gegeven bevoegdheid tot ont eigening van onroerende en roerende goederen, heeft tal van personen vele slapeloze nachten en hoofd brekens gekost. Deze dictatoriale bevoegdheid greep zonder meer in het eigendomsrecht in. Het moge kort na de bevrijding noodzakelijk zjjn geweest om de uitgebreide procedure van onteige-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1