Priester en Volk <Sf $0Zef.~ Smakt. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De de&te ótuudui SIMAVI-Collecte te Venray. %aeomzickt peiizeMechtSfUaak iPcct £and&üuuiei$. Zaterdag 6 Maart 1948 No. 10 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 13Q652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. EERBIED EN TROUW! Het was geen- gemakkelijke taak voor de Z.E. Heer Hillebrandt, om in de laatste ontwikkelingsavond der K.A.B., de verhouding van de priester tot het volk en van het volk tot de priester na te gaan, maar het talrijk publiek deze keer was wonder boven wonder de zaal eens behoorlijk bezet heeft een buitengewone avond gehad door de gloedvolle en klare manier, waarop het onderwerp werd behandeld. Priester Het priesterschap en het huwelijk zyn sociale sacramenten, d.w.z. zy hebben een taak voor de gemeenschap. Zoals het huwelyk er is om de ge meenschap in stand te houden, zo is het priesterschap er, om de gemeen schap de weg naar de hemel te wijzen. Daarom kan de priester niet alleen op een zuiver geestelijk terrein blyven. Dit blykt wel duidelijk in het Oude Testament, waar de priester niet alleen een religieuze functie had, maar ook een sociaal maatschappelijke, ja zelfs een politieke taak vervulde. In het Nieuwe Testament, staat de priester als bemiddelaar tussen God en de mensen, is hy de leider, die de hem toevertrouwde gelovigen ten hemel leiden moet. Evenals Christus de Weg, de Waarheid, het Leven en de Bron van alle genaden is, zo heeft Zijn plaatsvervanger, de priester, dezelfde taak en functie. Hij draagt voor de mensen het onbloedig Offer op en is ook hier de voortzetter van het werk van Christus. „Wee de wereld", zegt de oude Mgr. Hopmans, in zyn laatste vasten brief, „wee de wereld, als zy geen priesters, geen altaren en geen offers meer heeft. Wie zal dan de weg naar de hemel wijzen Wie de Sacramenten, de bronnen der bovennatuurlijke genaden uit delen Voorgaan in de liturgie Leeraar der waarheid zyn Wie zal dan Offeraar zyn'? En hier vooi kan en mag de priester niet in zyn kerkgebouw blyven. Als de grote leeraar van Christus, moet hy getuigen in het openbaar, zowel voor grote groepen als voor de enkeling. Onversaagd, zonder de waarheid te verbloemen, moet hy Christus leer prediken. En Christus leer moet ver wezenlijkt zijn en worden in het ge hele maatschappelijke leven, zowel sociaal als economisch, op godsdienstig als politiek terrein. De priester moet staan midden in het volle leven xpidden tussen het volk Priester en yolk By dit alles moet men niet ver geten, dat ook de priester een mens is en blyft. Ook hij heeft zyn ge breken, die hij niet verliest by zyn Heilige Wy'ding. Evenals ieder mens moet hy zyn gebreken bestrijden, doch evenals ieder mens zal hij er zelden of nooit in slagen deze gebreken ten volle te overwinnen. Een katholiek moet dit begrijpen en de gebreken van de priester met mildheid beoordelen. Het is niet nodig, dat men steeds en overal de fouten van de priester verdoezelt, critiek mag en moet er zyn, -doch deze critiek mag nooit ontaarden in een afbreken van de persoon en het werk van de priester. Daarvoor hebben wy verschillende middelen. Ons geloof moet de grond slag daarvoor zyn, zoals het van ons geheel katholiek-zyn wezen moet. Hebben wij geen geloof, dan valt alles weg, bezitten wy het wel dan zal ook de priester voor ons als'plaats- vervanger van Christus onaantastbaar zyn. Bereidwilligheid is een vereiste daarvoor, bereid te zyn om zich ge wonnen te geven voor een hoger macht. Als dat niet gebeurt dan krij gen we hetzelfde als de Protestanten, waar ieder de Bijbel uitlegt zoals het hem het beste dunkt en een geestelijke warboel ontstaat. Zeker kost dat zelfoverwinning, maar de mens zal er beter van wor den ook in zyn verhouding tot de priester. De hoogstverheven en voornaamste taak van de priester is die van offeraar en die van uitdeler van de boven natuurlijke genademiddelen en hierom is het vooral, dat men de priester hoogachting, waardering en dank baarheid verschuldigd is en deze ook in werkelijkheid toont. Is het bovendien niet billy'k, dat de gelovigen in het onderhoud van den priester voorzien. Geen der aardse schatten kunnen de geestelijke waarden evenaren die door priester- I handen, aan de mensen geschonken worden. Een stoffelijke tegenprestatie voor zyn werk is toch wel op zijn plaats. Wat is nn de taak van liet volk? Behoudens het geloof, de bereid willigheid, de eerbied en de dank baarheid, waarmede wy de priester tegemoet treden, hebben wy de plicht te bidden om priesters. God vragen om- meer en betere plaatsvervangers. En, daar het gezin de plaats is, waar de priester zyn eerste opleiding ont- vangt, moeten we allereerst zorgen, dat onze gezinnen zelf goed zijn. God daarvoor bidden en hem ook vragen voor andere goede gezinnen. Laat de kleine jongens hun ideaal niet verliezen in het huisgezin, maar juist hier een stevige grondslag ont vangen. Ook het geldelijk steunen der priesteropleidingen is een plicht der katholieken. Ook daar moeten wy geen halfslachtigheid in kennen, het is een eretaak. De K.A.B. heeft dat zo juist be grepen door de instelling van een Priesterstudiefonds, waar ieder ar beidersgezin met enkele dubbeltjes per week zo menig priester helpt vormen. De -beloning van de Gever van alle Goeds, zal groot zijn. Dan moeten wij de priesters helpen in het lekenapostolaat, wy persoonlijk, in ons gezin, in onze vakorganisatie, in het hele maatschappelijke leven moeten krachtens ons geloof leken apostelen zyn, helpers van de priester. De Yenrayse afdeling der K.A.B. moet heel bijzonder dit alles vol brengen als dank aan Dr. Poels, de grote voorstander van het leken apostolaat in de vakorganitaties. Deze afdeling moet zijn de beste, vol overtuiging van hun katholiek zyn. Zij moeten dit uitdragen in een groot geloof en in eerbied voor de priester. Zy moeten ideale arbeiders zyn, die hun rechten willen, maar ook hun plichten kennen. Limburg is het Maria-land. Laten wy allen haar bidden en vragen, speciaal op Priester-Zaterdag om goede en om meer priesters. Dan zal Liraburg groeien in inwendige kracht en ons volk zal daar wel bij varen. de zieke kies te voelen, holt adem loos achter het voldongen feit aan en neemt er, als ze uitgeblazen is, genoegen mee. Ze geniet weinig respect meer in den lande en is een tam, aftands luxepaard geworden; de regering re geert veel prettiger en veel vlotter zonder haar Hebben alle klagers, kankeraars en mopperaars de katholieken doen hier zeker niet voor de anderen on der wel ooit serieus en ernstig voor onze bestuurders gebeden Voor hen God gevraagd om Zyn zegen en bijstand Denken zy, dat er goed geregeerd kan worden zonder genade en zonder deugd Liggen deugd en genade niet in het bereik van het gebed En aeugd hebben onze regeerders nodig, handenvol. De voorzichtigheid om geen domme dingen te doen en de juiste wegen te vinden om uit de modder te komen. De rechtvaardigheid om. de lasten, gelijkelijk te verdelen, er geen vriend^ jespolitiek op na te houden en geen enkele volksgroep te verwaarlozen. De sterkte om tegen wind en storm op te tornen, om hard te werken, om zich niet te ontzien, om zich on populair te maken, als het algemeen belang harde bepalingen vereischt. De matigheid om overal, ook in eigen departementen, ook in de on- kostennota, die Vadertje Staat moet betalen, bescheiden en maathoudend te zyn. Zeg nu eens eerlijk, kunnen ze een van die deugden missen Zyn ze niet veel noodzakelijker dan de witte 'broek en de feestelijke steek Daarom en daarom alleen in ons gebed vruchtbare critiek. Ons gebed zou al dubbel verhoord zyn, als ze inzagen, dat ze al die deugden nodig hebben als brood. P. H. RONGEN, O.C.R NEGEN DINSDAGEN in de PATERSKERK Illusie van Antonius öfdèsillusie enz. enz. Anticlericalisme Het zyn de vijanden der Kerk, die er alles op zetten om de verhouding tussen priester en volk te vertroebelen. En behalve, dat zy op de fouten en gebreken van de priester een te grote nadruk leggen, gebruiken zy nog twee argumenten en dat zyn de „eerste vioolspelery" der pries ters en de vergoeding die gevraagd wordt voor het opdragen der H. Mis. Dat de priester „de eerste viool speelt", is dikwijls waar, maar dan zal het daar zijn, waar zyn plicht dat eist, waar de waarheden van ons geloof in gedrang komen, waar de mens Gods geboden en Gods wetten niet erkent, waar de maatschappij Christus niet meer zien wil. Dan is het zyn dure plicht naar voren te treden en een halt toe te roepen aan allen die Christus verachten en Zyn werk willen verhinderen. Zelden is er over een regering zo gekankerd als over de thans zetelen de. Niemand is tevreden, misschien alleen de ambtenaren, die by haar gerust gehandhaafd blyven en die mopperen nog over de volgens hen I te lage bezoldiging. De geldmensen hebben van Lieftink tabak. De zakenmensen wensen een meer vrijere armslag. De middenstanders klagen over de hoge belastingen. Onze Indische soldaten ontmoeten te weinig rijkeluiszoontjes in hun rangen. De boeren jammeren steen en been zonder veel succes; ze zyn aan han den en voeten gebonden en moeten de C.C.D. de neus laten steken in alle kisten en kasten. De oorlogsslachtoffers protesteren in alle geuren en kleuren tegen de voorgestelde schaderegeling. De huismoeders zijn de distributie beu en vragen, waar onze goede Nederlandse textiel blyft. De eerlijke mensen,, die er nog zyn, schamperen over de zwarte markt, over de corruptie in vele bu reaux, over de groeiende misdadig heid, over de gepantserde veewagens enz. enz. De vreemdelingen klagen over ge brek aan soepelheid by onze grens beambten. Allen zonder uitzondering klagen over de ambtenarij,- de arrogantie van de loketheren, de onbevredigen de antwoorden die ze geven, de vol komen overbodigheid van hun be staan. De bewoners van kippenhokken en alle trouwlustige paartjes hebben diKke appelen te schillen met de wo ningbouw. De strydlustigen vinden de hou ding van de regering tegenover de communisten te slap. De wasvrouwen vrezen, dat er te veel vuile was in het berghok blijft liggen of dat ze alleen by maneschijn te drogen wordt gehangen. De openhartigen zeggen, dat we te veel met doofpotten spelen. En de halfzachten pleiten clemen tie voor alle hele en haWe landver raders. Ook onze eerbiedwaardige Tweede i Kamer wordt dikwijls gekraakt. Zei laat zich met een kluitje in 't riet sturen, slikt alles voor zoete koek, weet de ministers geen pin op de neus te zetten of hen eens flink aan Ja, dat moest' toch wel. Dat kon niet anders. Antonius, wat hebt U daarachter in de kerk staan glunde ren den Dinsdagavond, wat een volk. Wat een mensen. En... wat een jonge mannen. Hebt U ze kunnen tellen Nee, dat bestaat niet. U bent de tel kwijtgeraakt. Geeft niet, geeft niet. Antonius, er waren er over de duizend en U hebt Uw zin, proficiatI.... maar U bent er nog niet Wat wil je nü weer. Is het nog niet goed Nee, neen, Antonius, geen zand in onze ogen? Maar, m'n beste vereerders en ver eersters, wat nu weer? Je kent dat spreekwoord toch wel: „Hebben is hebben, maar krygen is de kunst". Ik heb ze gekregen, en nu hèb ik ze toch Antonius, dat spreekwoord heeft betrekking op je portemonnaie, maar niet op mensen van een noveen. U moet zeggen: „Krygen is krijgen, maar HOUDEN is de kunst." Hoeveel van die duizend komen er de volgende week Die moet naar de avondschool; die heeft cursus; die studeert en moet werk makendie naar z'n meisje (ja, ja, ja, daar moet je ook rekening mee houden, en dan komt U op de achtergrond te staan hoor. Behalve natuurlijk als het dreigt uit te raken of het „uit" is, dan bid den ze U ondersteboven om het by elkaar te houden of de stukken te lijmen), maar... als we het goed be grijpen, dan kunt U er een stel af schrijven. Dus.... U houdt die duizend niet??!! Ho, ho, niet zo voorbarig. Al kun nen er velen niet, dat is niet, allen. Ik heb juist grote illusies. Ik zal je zeggen „hoe". Jongens, mannen, sjezen jullie maar weer met een vaartje naar boven,, (daar had je een Dinsdag ook gang achter. Het was in een korte tijd, knats vol. Dus, Dinsdag weer ineens naar boven). Zo, dan in de kerk. De overige mannen, en.... ja, Antonius, geef Uw instructies maar, dan blyft die Pater verkeersagent uit de kerk weg, want die trekt je ineens aan je jassie en zegt: „naar voren. Plaats genoeg. Kost niets duurder", en je bent meteen te Kees. Maar beneden Vrouwvolk. Als maar vrouwvolk, vooral dat jonge volk. (O, dat wordt gezellig Antonius, ik kom ook weer). Ja, kom maar gerust. Jy met je meisje samen. Jullie hebben een Klokkeluiersweek gehad en de meis jes niets. Ik heb jullie samen wat te vertellen. Begin je nu de titel ook te begrijpen „Huis vol geluk"?? Vaders, moeders... UW HUIS. Jongens, meisjes.... JULLIE HUIS. Ik heb, grote illusies, Antonius, GEEN DESILLUSIES. Tot Dinsdagavond. Half acht In de week van 7 tot 14 Maart a.s. wordt te Venray door de be kende Vereniging SIMAVI (Steun In. Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) een inzameling gehouden. SIMAVI is de enige organisatie hier te lande, die nu reeds meer dan twintig jaren, financiële en materiele steun verleent aan alle instan ties ra Indonesië en Suriname, die zich de medische verzorging van de in woners der Tropenlanden ten doel stellen. Z\j houdt by haar steunverlening met ras of huidskleur geen reke ning. Haar embleem is de barmhartige Samaritaan en dus helpt zy waar nood is en geleden wordt! En die nood heeft in Indië en Suriname schrikbarende afmetingen aangenomenVan alle kanten wordt dan ook om hulp gevraagd, die gaarne verleent wordt, voor zover ons Volk SIMAVI tot helpen in staat stelt. In de loop van dit jaar worden reeds zeer groote bedragen voor aan koop van medicijnen besteed. Het Ned. Ind. Rode Kruis te Batavia ontving gratis voor meer dan f 30.000 aan medicamenten; aan de bouw van een ziekenhuis in het Su rinaamse Bosland wordt ruim f 50.000 tenk^ste gelegd. Tal van Neder landse doktoren en verpleegsters op Nieuw-Guinea, Ambon, Celebes, Bor neo etc. ontvingen wat ze nodig hebben voor hun menslievend werk. SIMIVA kocht van het Rijksbureau van Geneesmiddelen voor een waarde van f175.000 salversan, het grote geneesmiddel tegen de gevrees de framboesia-ziekte. Het hoofd van de Medische Dienst van het Ned. Rode Kruis te Batavia vroeg telegrafisch om 100 Kilo van dit medica ment en de Minister van Volksgezondheid voor Oost-Indonesië te Ma kassar vroeg dezelfde hoeveelheid. Hiermede is een bedrag van f 250.000 gemoeid Zo zyn er dus kapitalen nodig om te kunnen blyven helpen. Daarom doet SIMAVI een dringend beroep op ons Volk om de harten en beurzen te openen. Huis aan huis werden folders verspreid, die getuigen van het schrik kelijk leed en lijden in de Tropenlanden. Men zal niet zonder ontroering van een en ander kunnen kennis nemen. In deze barre tyd van economische ontreddering en politieke be roering is het van groot belang, dat de inwoners van Oost en West in SIMAVIE's arbeid de harteklop van het Nederlandse Volk kunnen be luisteren. Daarom sporen wy onze plaatsgenoten met klem aan, om straks hun gaven te offeren. Wanneer de collectrices by U aankloppen, geeft dan met gulle hand. Legt uwe gift gereed. Millioenen mensenlevens staan op het spel. Redt hen I 1 wing, die zegt, dat lang niet iedereen in ons dierbare landje er van over tuigd is, dat wy alléén met een ordelyk economisch leven en een zo hoog mogelijk opgevoerde productivi teit langs de kortste weg uit de moeilijkheden komen. De genoemde cijfers geven natuurlijk niet aan de totale omvang aan prijs- knoeierijen in ons land. Daarover tas ten wy volkomen in het duister. Zy geven echter wel min of meer een minimum-omvang van de gepleegde knoeierijen aan. Men kan er ook uit aflezen, dat er van de zijde van de Overheid alles gedaan wordt om dit kwaad zo effectief mogelijk te be strijden. De medewerking van het publiek slaat hier tegenover echter nog een droevige figuur, n.l. tegen over het aantal opgemaakte processen- verbaal van 48052 (met 62580 ver dachten), staan slechts 6495 klachten, die by de diverse „Plaatselijke Pry- zencommissies" zyn ingediend. Er mag myns inziens dan ook ge concludeerd worden, dat het grote publiek de gevaarlijke consequenties van prijsopdrijving niet voldoende wil inzien. Het zy dan nogmaals gezegd: ongemotiveerde prijsopdrijving vreet aan de waarde van ons geld en dus ook aan de realiteit van de verdiende inkomens. By prijsopdrijving wordendezever- diende inkomens met een overeen komstig bedrag verlaagd en plaatst diegene, die de te hoge prijzen betaalt zich op een lager welvaartsniveau dan nodig is. Maar bovendien vormen al die pryzenknoeiers een bedreiging voor de overige goedwillenden. Ik moge dan ook besluiten met een 'oproep aan allen, de prijsopdrijving in 1948 effectiever mede helpen te bestrijden dan in 1947. De weg daartoe staat open via de „Plaatselijke Pryzencommissies" en/of i via de Opsporingsdienst van de Prijzen 1 De Region. Voorlichtingsambtenaar, S. v. d. BROEK. Ons land telt 10 Tuchtgerechten voor de Pryzén, Deze 10 Tuchtgerech ten hebben in 1947 afgedaan een to taal aantal zaken van 71.610. De Tuchtgerechten (2) in Brabant hebben hierin een aandeel gehad van 7871 zaken De Tuchtgerechten (2) in Limburg hebben hierin een aandeel gehad van 3610 zaken. Het Tuchtgerecht in Zeeland heeft hierin een aandeel gehad van 1809 BEL OP BIJ BRAND No. 392 De Tuchtgerechten (2) in Gelder land hebben hierin een aandeel ge had van 5550 zaken Het totale bedrag aan boeten dat in 1947 door de gezamenlijke Tucht- gerechters is opgelegd bedraagt f- 12.737,110.28. Van dit totale bedrag isresp. In Brabant door de Tuchtgerechters f. 1.804.016,24 opgelegd; In Limburg door de Tuchtrechters f. 363.009,62 opgelegd In Zeeland door de Tuchtrechter f, 109,593,55 opgelegd In Gelderland door de Tuchtrech ters f. 7.094.758,79 opgelegd De bijkomende straffen zyn door de Tuchtrechters als volgt opgelegd 224 malen sluiting van het bedrijf voor onbepaalde tyd, 296 malen verbod tot uitoefening van een beroep voor onbepaalde tijd, 5289 malen verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen goederen, 676 malen openbaarmaking van de opgelegde straf. In 3114 gevallen is de veroordeelde in hoger Beroep gegaan. Door de diverse Opsporingdiensten zyn in 1947 in'totaal 48052 proces sen verbaal, waarin 52580 verdachten aan de Tuchtrechters ingezonden. De Controledienst van het Directoraat- Generaal van de Pry zen heeft er van het genoemde aantal 34863 ingezon den. De overigen komen van Politie, Marechausee, C.C.D. en C.E.L.E.C. i Van deze ingezonden processen-ver. baal hebben de Tuchtrechters in Bra bant er 5243 ontvangen met 7316 ver dachten. in Limburg 2775 ontvangen met 3656 verdachten, in Zeeland 1302 ontvangen met 1818 verdachten, in Gelderland 4452 ontvangen met 5563 verdachten. Pryzencommissies De gezamenlijke „Plaatselijke Pry zencommissies" hebben in 1947 in totaal 6495 klachten ter behandeling gekregen. Een bedrag van f. 46.412,36 hebben zy in deze zaken doen terugbetalen. Het grootste aantal klachten, n.l. 1335, had betrekking op textielpryzen, hierop volgen voedings- en genot middelen met 923 klachten, vervolgens ambachtstarieven met 915 klachten, huren met 603 klachten, schoenen en reparaties 466, huishoudelijke arti kelen 417, meubelen 377, etc. etc. De Pryzencommissies in Utrecht staan voor '47 aan de spits met een totale terugbetaling van f. 14.803. Daarna volgt Noord-Holland met f 13.962,98, Zuid-Holland met f 8.404,95. Gelderland komt op de vierde plaats met f. 2.341,40, Noord-Brabant op de vijfde plaats met f. 2.041,31. Limburg als zevende met f. 1.370,50 en Zeeland als negende met f. 310,58. Conclusies Hoewel wij met conclusies aan de hand van de genoemde cijfers zeer voorzichtig moeten zijn, immers, ze zyn vatbaar véor zeer uiteenlopende conclusies, mogen wy er wel een zeer ernstige waarschuwing in zien voor ons gehele volk. Een waarschu- MAART is de maand van ST. JOZEF. ST. JOZEF de heilige van SMAKT De verering van den H. Jozef is algemeen. In talrijke kerken vinden we naast 't hoofdaltaar een altaar van Maria en van haar man, den H. Jozef. Dat hoort ook zo, want zonder twijfel is de H. Jozef na zyn echt genote de grootste heilige, èn om zijn persoonlijke grootheid en om de plaats die hy inneemt in 't verlos singswerk, en de toepassing van dat verlossingswerk, de bemiddeling by God. Deze gédachte komt hoe langer hoe meer naar voren en vormt 't fundament van de algemene St. Jo zefsverering. Mocht al door bijzondere omstan digheden of minder gepaste voorlief de een of andere heilige den H. Jozef verdrongen hebben, dan vinden we er toch zeker 'n beeld van den H. Jozef, want Jozef, 't hoofd van de H. Familie, is de Patroon van de Kerk, de grote familie, die uit dat huisgezin is voortgekomen. Niet alléén in kerken en kapellen, in elk huisgezin hoort 'n beeld te staan van den H. Jozef, 't hoofd van 't heilig huisgezin, dat door God zelf ten toonbeeld is gesteld van alle katholieke huisgezinnen. Daar hoort, naast 't beeld van de Moeder te staan 't beeld van den Vader, don patroon van 't Katholieke gezin. Zo moet de H. Jozef ook naast Maria staan in ons persoonlijk leven. Feitelijk is dat ook zo, want niemand zal de naam van Jezus en Maria uitspreken of aanroepen zor.der den H. Jozef er by te noemen. Maar wij ziin ons dat nog niet voldoende be wust, dat moet nog uitgebouwd wor den in ons practische leven, we moeten meer nog tot den H. Jozef gaan. Daartoe biedt de maand Maart ons de gelegenheid. Dan viert de H. Kerk zyn feestdag met alle luister, die de sobere vastentijd slechts toelaat. En toen Z. H: Paus Leo XIII, de grote sociale Paus, heel de wereld opriep om te gaan tot Jozef, heeft Z.H. de maand Maart op heel bijzondere wyze aan den H. Jozef toegewijd. Persoonlijk stelde Z. H. 't mooie gebed op: „Tot U, o H. Jozef', dat wy allen, kennen en zo gaarne bid den. Met geestdrift werd deze oproep ontvangen over heel de wereld. Ja, Maart is de maand van St. Jozef Toch zyn er plaatsen, waar deze devotie bijzonder bloeit. Onder die plaatsen neemt Smakt 'n heel bijzon dere plaats in. Smakt bestaat op zich niet, zelfs als je er bent, vind je 't niet, je ziet in de verte enkele boer derijen als blokjes uit 'n bouwdoos neergevallen uit de hoge hemel. Smakt bestaat enkel om en door St. Jozef. De St. Jozeskapel, gebouwd vóór 1700, 't enige bedevaartsoord van den H. Jozef in Nederland, is 't middenpunt en de hele kom van 't Rectoraat. Heel Nederland getuigt: „St. Jozef is de heilige van Smakt". Zelfs uit de uiterste hoeken van Nederland komen pelgrims naar St. Jozef van Smakt 't hele jaar door, maar byzon- der in de maand Maart. We hebben 't toch meegemaakt, dat 10—12000 pelgrims tegelijkertijd in Smakt samenstroomden. Ook de H. Jozef zelf getuigt, dat hy de heilige is van Smakt, door op zyn manier, in stille verborgenheid, de pelgrims te Smakt te verhoren en al maar door wel te doen. Zo vaak zeggen je pelgrims: Ja, ik weet 't, overal kan je bidden tot den H. Jozef, maar hier in Smakt weet en voel ik me dichter by hem en ik. weet by ondervinding, dat hij hiér eer verhoort. Ja, MAART is de maand van St. Jozef. St. JOZEF de heilige van Smakt. U kunt er komen met de autobus dienst „Vitesse" of met 't spoor tot station Vierlingsbeek. In Maart zyn de kerkelijke diens ten op Zondagen, op 't feest van St. Jozef en op Paas-Maandag: Vroegmis 7.30, Hoogmis 9.30 en by eventuele processie 10.30. Om 3 uur lof met preek. Door de week om 7.15 en 8 uur, Woensdagmiddag om 3 uur lof met preek. Nieuwe prijzen voor landbouw producten. Deze week heeft de regering defini tieve prijzen voor landbouwproducten in de komende oogst en melk, vast gesteld. Voor capucyners-, witte-, waalse en duivebonen, blauwmaanzaad, kar- wyzaad en grauwe erwten, werd geen prijs vastgesteld. De richtprijs van tarwe en rogge is per 100 kg met f 1,— verhoogd, van f 20,— op f 21,— gebracht. Gerst en haver blijft dezelfde, groene erwten komen van f 26,— op f 30,—, dus f4,— meer. Fabrieksaardappelen blyven het zelfde f 4,65. Consumptieaardappelen worden hoogstwaarschijnlijk verlaagd in pry's, dit is echter nog niet officieel bekend. Ook suikerbieten worden verlaagd en wel van f 34,— op f32,— de 1000 kilo. Lynzaad komt van f 50,- op f 45,—, koolzaad daarentegen van 50,- op f 70,-. De melk kost 18.3 cent per liter met een vetgehalte van 3.3 pet. De zomerprys die einde April ingaat, zal 17.5 cent bedragen. De winterprys blyft op 20 cent gehand haafd. We kunnen ons niet verhelen, dat de motie-Groen er wel een beetje bekaaid is afgekomen en dus de land bouwendebevolking niet heel tevreden zal zijn. Doch de regering moet meer dan 85 millioen gulden toeslag geven op de verschillende artikelen, hiervan krijgen de lichtere gronden 40 millioen om de slechte bedrijfsuitkomsten van [afgelopen zomer goed te maken, 10 millioen voor de uitkomsten van dit jaar by te passen en 18 millioen gulden voor de onvoldoende prys van melk van de lichtere gronden voor de periode tot October 1948. Deze prijzen zyn door de regering vastgesteld in overleg met vertegen woordigers van de georganiseerde landbouw, doch de Stichting van de Landbouw klaagt, dat er wel overleg heeft plaats gevonden, doch geen overeenstemming is bereikt en dien-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1