R Het wetsontwerp: OORLOGSSCHADE De Klokkeluier spreekt JAARVERGADERING WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN COMMUNISME ccmU mannen l 'BüuuwakaeèeüUiiéi)»d ^aatueiqadetinq. lOene. Hïliddendand. Zaterdag 28 Februari 1948 No. 9 Ne.gen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl l.CO buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De maatstaf die genomen is, is onjuist Nu het wetsontwerp „oorlogs schade", de verschillende ministeries verlaten en de Kamers bereikt heeft, heerst er grote o'pwinding in de ge troffen gebieden en de Federatie voor oorlogsgetroffenen heeft reeds in ver schillende grote en kleinere plaatsen protest-vergaderingen belegd. aarom Hoewel de regering in dit nieuwe wetsontwerp over de materiële oor logsschade voorop stelt, dat de schade, welke een deel van het Nederlandse volk door de oorlog geleden heeft, door het gehele volk moet gedragen worden, trekt zü daaruit niet die gevolgtrekking, die leiden zou tot een algehele vergoeding over de ge hele linie op basis van .vervangings waarde. Erkend moet worden, dat er wel geen rekening gehouden is of het be schadigde of verloren geganenogwel dienstig is voor de .gemeenschap en dientengevolge dus alleen recht heeft voor herstel en herbouw een maat regel, waarmede in het begin wel eens geschermd werd maar er is in ernstige mate rekening gehouden met de persoonlijke belangen van de getroffenen. Dit doet echter niets af aan het feit, dat de basis van algehele ver vangingswaarde toch niet is door gevoerd. De memorie van toelichting zegt in hoog ambtelijke stijl„De economisch zwakkeren behoeven niet op gelijke wijze te staan voor de economisch sterkeren, als de sterkeren staan voor de zwakkeren. Zo wordt dus geen onderscheid gemaakt tussen de ge troffenen en niet getroffenen, maar de getroffenen worden eerst verdeeld ineconomisch sterkeren en zwak keren. In strijd met het oorlogs- schaderecht De regering heeft ook aangegeven waarom zij deze regel aangenomen heeft. Zij is van oordeel, dat in de gegeven omstandigheden, hjeraan niet te ontkomen is, daar de omvang der oorlogsschade zeer groot is en de economische toestand van Nederland zodanig is, dat een vergoeding over de hele lyn op basis van vervangings-, waarde een te zware last op de ge meenschap zou leggen en daarmee het herstel van 's lands toestand ern stig zou belemmeren. Reeds meerdere malen is én van de "kant van de federatie deroorlogs- en van andere instanties bovenstaande bewering op goede gronden aange vallen en verworpen. Ongetwijfeld zal by de bespreking van dit wets ontwerp in de Tweede Kamer hopenlijk nog voor de a.s. verkie zingen nog wel een en ander naar voren komen. Om enigszins de werkwijze, opge steld in dit wetsontwerp, naar voren te brengen, willen wy even dieper ingaan op de herbouw en het herstel en de wyze van financiering van onherstelbare en herstelbare wonin gen bedrijfspanden, vermeld in art. 8. Herstel en herbouw Art'. 8 kent een algehele vergoeding coe aan hen, die schade geleden heb ben aan de woniDg of bedrijfspand, waarin zy of hun kinderen leefden of waarmee zy hun brood verdienden in de periode, liggende tussen 9 Mei 1940 en de datum van beschadiging. Echter onder de volgende voor waarden a. Er moet een eigenaar zy'n of bloed- en aanverwanten in de neer dalende lyn. (de opgaande lyn wordt uitgesloten, waarom dit is ons ,ook niet duidelijk). b. Het pand mag slechts een be paald aantal m3 inhoud hebben, n.l. een woning of bedrijfspand niet meer dan 500 m8, een woning en bedrijfs pand samen, niet meer dan 1000 m3. c. Dit artikel geldt slechts één be drijfsruimte of voor éên pand, be vattende woon- en bedrijfsruimte tesamen. Hij die dus integrale ver goeding gekregen heeft voor één woonhuis, kan aanspraak maken op een bydrage op basis van vervangings waarde voor één bedrijfspand en ook omgekeerd d. De waarde Mei 1940 van totaal verwoestte panden zal niet groter kunnen zy'n voor één woning of bedrijfspand dan f 5000,—, voor een woning en bedrijfspand tesamen f 8000,-. e. De bouwkosten worden vergoed met aftrek van een bedrag voor af schrijving naar de prijzen van Mei 1940. De vervangingswaarde voor onher stelbare panden wordt gesteld op de waarde van dit pand vóór het ont staan der schade, verminderd met mogelijke resten als fundamenten e.d., terwy'l ook met de ondergrond reke ning gehouden wordt. Deze waarde berekent men door de prijs van 9 Mei 1940 te nemen, vermeerderd met een toeslag, gelyk aan het geraamde prijsverschil tussen de gemiddelde bouwkosten per m3 voor een gelijksoortig pand als het I verwoestte pand per 9 Mei 1940 en het tydstip, dat met de wederopbouw begonnen wordt. Of gorter gezegd, de waarde 1940 vermenigvuldigd met de bouwindex. Er zal dus niet meer vergoed kun nen worden voor een woning f 5000, plus de bouwindex en voor een wo ningbedrijfspand f 8000,— plus de bouwindex. Deze bouwindex komt ook voor in de berekening van herstelbare panden, die dus nog op te bouwen zy'n. Hier wordt 1 vergoed, wat hersteld moet worden. De rijksbijdrage is vastgesteld op de verkoopprijzen van Mei 1940 en deze wordt vermenigvuldigd met de dan geldende bouwindex, waardoor dan de hetstelkosten te berekenen zyn. Logisch is natuurlijk, dat ver bouwingen en verbeteringen ten eigen laste komen. De herstelkosten- kunnen ook niet hoger liggen dan f 5000,— x de bouw; index of f 8000,— x de bouwindex, daar deze niet hoger kunnen liggen dan de opbouwkosten van een totaal verwoest pand. De bouwindex Het bepalen van de bouwindex, die afhangt van de bouwkosten in Mei 1940, is van groot belang, omdat hier van de door het Ryk te financieren bouwkosten afhangen. Het vaststellen van de vergoeding geschiedt in feite door de ministers van Wederopbouw en Financiën. Dit is wel heel gevaarlijk, alleen al omdat de bouwindex slechts theore tisch kan worden vastgesteld. Volgens de memorie van Toelichting worden voor een huis, dat in Mei '40 f 4000,— kostte nu de bouw gerekend op f 12000, dus 8 x maal zo groot. Dit is theoretisch; het is zeer goed mogelijk en dit zal de practyk uit wijzen, dat een zelfde bouw hier b.v. méér kost dan in Dertrne, waardoor hier dus de bouwindex groter zou moeten zyn, een bouwindex die nu algemeen voor geheel Nederland wordt vastgesteld. Dit zijn allemaal vraagstukken, die ook bij de a.s. behandeling in de Tweede Kamer zeer zeker onder de loupe zullen genomen worden, even als de financiële regeling die wy binnenkort nog hopen te behandelen. De strijd tegen het Over de wereld woedt de koude oorlog en de papieren oorlog tegen de Sovjets. In de koude oorlogrinkelen de dollars, in de papieren oorlog draaien de persen. Twee bokken staan tegen over -elkaar,, de gehoornde koppen gebogen. Wie van beide zal het eerst vooruit stormen en trachten den ander in den afgrond te stoten Er worden alle mogelijke middelen aan de hand gedaan om het Com munisme te bestrijden. Betere sociale wetten, betere behartiging van de be langen der arbeiders, krachtiger in spanning tot internationaal herstel, individuele zelfverdediging. Het is alles zeer schoon en stich telijk, maar komt in de meeste ge vallen rykelyk laat. Niets kwaads vermoedend heeft men jaren lang een voedingsbodem aangekweekt, die rijp is voor communistische experimenten en dit moeras kan niet in een hand.- omdraai in een vreedzaam klooster-'* tuintje herschapen worden. Aan fraaie leuzen is geen gebrek. „Maak de wereld weer christelijk en het communisme stort van zelf weer in elkaar". Veel meer dan een vrome wens is deze stichtelijke spreuk niet. Want hoe maken we die slechte wereld van vandaag in een vloek en een zucht weer christelijk? Verbeter de wereld is gauw gezegd, maar de beroerdigheid zit alleen hierin, dat we er zelf mee moeten beginnen en bij ons zelf beginnen we het liefst aan de verkeerde kant, daar waar het ons eigen vlees geen pijn doet. Wat zou het een opluchting zijn, als we de juiste plannen yan Rus land kenden I De ondoorgrondelijke glimlach van Vadertje Stalin maakt ons geen zier wijzer. De smalende predikaties van zijn spreekbuis Molotov zyn uitslui tend op hun propagandistische waarde afgestemd. We mogen echter nooit de hachelijkheid van onze situatie over het hoofd zien. Als de Russische tanks in bewe ging kwamen, zou de Sovjet-ster binnen een week boven de forten van Gibraltar waaien en zou er in Europa geen enkel bruggehoofd voor een nieuwe invasie overblijven. Niemand kan dus beweren, dat we er zo erg best voor staan. Maar er is altyd O. L. Heer nog, die kan zeg gen tot hier toe, maar niet verder De mensen, die van politiek enig verstand hebben, beweren, dat het gevaar nog niet zo acuut is. Wie echter niet ziende blind is, voelt, dat de botsing steeds nader komt en eeus zal losbreken, is het over 5 jaar niet, dan over 25 of zeker over 50. En hy voelt dit als een onafwendbaar noodlot. Wanneer God ons nog enkele jaren respijt geeft, is het zeker zijn be doeling dit uitstel productief te maken door een krachtige bestrijding van het communisme. Eenieder kan hier toe bijdragen door zyn steentje te leveren voor de economische her opbouw van Europa. Waar welvaart rust en orde heersen heeft het com munisme geen kans. De soldaten van de papieren oorlog moeten, vooral in de landen, di9 poli tiek gezien op de wipplank zitten, een grondige en zakelijke voorlich ting geven over systeem en werk wijze van de Sovjet. Als er geen deviezengrenzen waren, zou er in onze kerken iedere Zondag gecollecteerd moeten worden ter ondersteuning van de katholieke pers. en radio in de bedreigde landen. De mensen moeten vooral weten, wat ze in stoffelijk opzicht van de Russen te verwachten hebben. Het feit van de kerkvervolging alleen maakt op de ongelovige massa weinig indruk; ze is echter overgevoelig voor haar eigen buikriem. Rusland plundert de landen leeg, die het bezet houdt. Het ontmandelt de bestaande fabrieken of eist prak tisch de hele productie voor zich op naar beproefd Duits recept. Ook op het thema van de vermoorde vrijheid, van de dwang op ieder gebied moet voortdurend gehamerd worden. En als dan de katholieke arbeiders en patroons ook nog hun naam eer aandoen, zullen er brede .bressen ge schoten worden in de vijandelijke muren als tenminste de Heer der Heerscharen onze strijd zegent. P. H. RONGEN O.C.R, op naar Amsterdam-in de nacht van 6 op 7 Maart. Sluit U aan om met tienduizenden in dien nacht hulde te brengen aan den Christus Eucharistieus. Yan U wordt gevraagd het offer van Uw hachtrust. Want in het holste van den nacht loopt ge dan door Amsterdam's straten, dezelfde weg volgend waar langs eeuwen geleden het H. Sacra ment van Mirakel werd rondgedra gen. Ook wordt van U gevraagd het geldelijk offer voor de reis. Dat betekent voor velen, vooral in deze tyd, een groot offer. Maar waarom zouden wy deze offers niet brengen Het is immers hoog nodig, dat wij de goede God om erbarming gaan vragen in deze benarde tyd. Hoogstwaarschijnlijk trekken 100 duizend mannen op naar Amsterdam om deel te nemen aan de Bede- en Boetetocht Zo'n daad van liefde en offerzin zal het Hart van Jezus mild stem men vdor de wereld, die H6m de rug toekeert. Hij zal zich in al Zyn liefde en goedheid ontfermen over allen, die tot Hem gaan en hun nood komen klagen. Roomse Mannen op 1 Voor Christus, onze Koning. God wil het! Amen. NEGEN DINSDAGEN in de PATERSKERK „O.-K.-E." Sint Antonius, er is geen land, waar Uw beeld niet staat. Over heel de wereld bidden de mensen-tot U. U verhoort ze. Dus U verstaat ze. Alle talen. Nou, dan verstaat U dit ook: het was Dinsdag weer O.K.E. We geloven wel, dat U heel goede zin gehad moet hebben. Wat een stoet mensen kwam daar langs Uw beeld de kerk binnen zetten. Ieder met hun vraag en hun verlangen. Met de smart van hun hart en het kruis van hun huis. Ja, Antonius, de opkomst was oké en (als we niet al te oneerbiedig zyn met dit woord tegenover U, maar het drukt juist zo kort en bondig ons verlangen uit) is het met onze vragen ook O.K.E Zelf hebt U ge zegd: Ik reken op jou, reken jij dan maar op mij. Nu, U kon op ons rekenen. Dat hebt U gezien. Het was koud. Het vroor. Glad op de weg. Binnen by de kachel lekker warm, maar we hebben het kacheltje in de steek gelaten en.... nu rekenen wy op U. Ja, we hebben wel begrepen, wat U bedoelde met „gedeelde smart". Als we Christus in ons leed erby halen, zoals U deed, dan wordt het dragen half zo licht, dan wordt een stuk van ons leed weggenomen. Maar Antonius, toch durven we U vragen: „Zorg, dat God het leed van ons wegneemt, waarover wy in deze noveen bidden". Het is ons zó zwaar. Het drukt toch zo zwaar. Het ver duistert zo'n stuk van ons leven. „Gedeelde smart, halve smart", maar neem toch wèg deze smart. Dan is het echt O.K.E. Is het waar, dat er de volgende week plaatsen te weinig zyn "Wat zegt U Nog meer plaats. Waar dan Beneden toch niet! Alles vol. Boys! Heb je de affiches" ge zien Goed gezien en goed gelezen Dat is niet voor een paar jongemannen, maar ALLE jonge 'mannen. Hier, nu hang ik al „aan het klokketouw en lui jullie by I. elkaar. Tot in alle huizen moet het gelui doordringen. Spits je oren.... en kom op 't geluid af. glk moet nu ineens denken aan dat spreekwoord: „De klok horen luien en niet weten waar de klepel hangt". De KLOK en de KLEPEL hangt van 1 7 Maart in de PATERSKERK. Met een zinspeling op de titel van de eerste conferentie zou ik dit willen zeggen: Yan alle kanten wordt je geroepen en gewenkt om te komen luis teren. KOM 1 want je zult nooit kuDnen zeggen: „Had ik het maar geweten, dan had ik ge komen" Neen, nu moet je niet ineens met keiharde stem en uit volle borst gaan zingen: „Laat de klok maar luien, laat de klok. slaan" Laat hem maar praten, maaarr my ziet ie niet. Als jy zó uit de hoek komt, dan ben jy juist degene, die ik'hebben moet. Dan heb ik jou juist te vertellen wat er in de advertentie" staat. Dan heb ik aan jouw in die dagén een prijsvraag uit te schrijven en ik wil wedden wie die wint. Ja, vanzelf, ik heb geen tyd; ik heb het niet nodig; ik moet 's morgens vroeg op; ik heb de hele dag gewerkt en ben bly, dat ik 's avonds eens thuis zit; hij kan my niets nieuws vertellen; het is altyd maar kerk, kerk en nog eens xerk en dan notabene nog iedere avond ('t kan zeker niet op) HEBABRIBA weet je nog meer Als je eerlyk bent tegenover je zelf, zul je moeten bekennen, dat dat geen excuses zijn, maar nou ja, ik zeg 't maar uitvluchten om weg te blyven. Nou geen gekheid, dat ééne unrtje kan er gerust wel af. Dat ééne uurtjeIedereen, die niet komt, wordt gemist. Wy willen jouw niet MISSEN, want dan is het MIS met. jouw en dat is 't ergste wat ze van je kunnen zeggen. Tot Maandagavond als de klok heit acht. Het is prettig te weten, dat je wordt verwacht. TOT ZIENS Vergeet je kaart niet mee te brengen. Vrijdag j.l. hield deR.K. Bouwvak arbeidersbond „St Joseph", haar jaar vergadering in hotel de Zwaan. De opkomst der leden was nu niet direct overweldigend, maar de aan wezigen waren wel de kern der ver eniging. Voorzitter de Bruyn, heette allen hartelijk welkom en gaf een kort overzicht van wat bereikt werd in het afgelopen jaar. Zo noemde hy o.m. de plaatsing van de grondwerkers van de 3e in de 2e loongroep, wat dus weer een loonsverhoging voor deze groep be tekende. Ook memoreerde hy het werk om van 6 gemeenteklassen er 5 te maken. Verdere sociale maatregelen zyn door de instelling der 6 snipperdagen, dé verhoging van regenverlet van 60 op 80 pet en het vorstverlet op 90 pet. Er wordt "hard gewerkt om toestem ming te verkrygen voor geschoolde arbeiders om in tariefioon te kunnen wei ken. Voor Venray zelf zal binnenkort wel afkomen, dat zy in de 4e klasse gegroepeerd, waardoor de bestaande regeling komt te vervallen en hieraan meer vastheid gegeven wordt. Uit het- jaarverslag van de secre taris bleek wel hoe zeer de bond nuttig werk verricht, ook voor de ledpn persoonlijk, die met alle mo gelijke moeilijkheden zitten. Grote bedragen zijn hierdoor nog vqor de bouwvakarbeiders gered geworden. Dat de bond zich nog steeds uit breidt bleek wel uihhet grotere leden aantal, dat van 383 tot 433 leden ge stegen was. De penningmeester gaf op zijn, we kunnen wel haast zeggen, tradionele wijze tekst en uitleg van de kas middelen en het bleek, dat de viering van het 30-jarig bestaan van de bond en het 20-jarig bestaan van de af deling grote happen uit de kas ge nomen had, maar de penningmeester had geen vrees dat ze niet snel aan gevuld zouden worden. De heer Kolleon, onder-voorzitter van de bond, hield dan een rede waarin hy naging wat het afgelopen jaar bereikt is en hoe dit alles tot stand gekomen is, regenverlet en vorstverlet. Kortom alle sociale maatregelen, die de Voorzitter in zyn openings woord aangestipt had. Spreker liet horen welke moeilijk heden er te overwinnen waren en hoe de sociale en economische toe stand van ons land vele plannen in de weg staan. In het tweede deel gaf hij aan wat de Bond nog in dit nieuwe jaar kan bereiken en hy schetste de geweldige verantwoordelijkheid van het hoofdbestuur, die thans beslis singen van zo vele andere punten, als alleen het bondsbelang, moest laten afhangen. Hy vroeg de leden begrip voor deze moeilijkheden en mede-verantwoor delijkheid te willen dragen, niet slechts zichzelf alleen te zien, maar ook het grote geheel. Mannen zyn er nodig, die met brede blik hun ver- antwoordèlykheid 'beseffen, tegenover bond en land en die zyn niet alleen nodig voor het hoofdbestuur, maar onverschillig op welke post. De heer W. Peeters ging in zyn spreekbeurt nog wat dieper in op enkele sociale maatregelen en deed tenslotte een dringend beroep op de ouders hun kinderen schilder en metselaar te laten worden. Timmer man en metaalbewerker wil men graag genoeg worden, maar in het schildersvak en ook als metselaar is nog wat te bereiken. Laat er op de ambachtsschool, die voor deze vakken een goede opleiding geeft, toch meer jongens komen als de vier die zich daarvoor opgegeven hebben. Tot slot van deze gezellige ver gadering, waarin de heer Ponjé can- didaat gesteld werd als bondsraadslid, sprak de geestelijke adviseur Kapelaan van Leipzig, een woordje, waarin hy de aanwezigen opwekte overal en altyd Christen te zyn, niet alleen in de kerk, maar ook daarbuiten in het werk, en de ontspanning. Dan was het einde daar en vol moed gaat het 1948 in. „Kom naar boven, ouwe jongen", g ik tegen de mannen. Ja, nu hoor je dat zo graag niet, maar nog één keer zal ik het tegen je zeggen en dan ben je er als de kippen bij... als „beneden" jouw kaarsje uitgeblazen wordt en je je „ENIGE KANS" goed benut hebt. HaNu weet ik, waar het de vol gende keer over gaat, Antonius Dat denk jemaar het is mis Maar met de verering van m*n noveen niet mis. Antonius, zorg dat het wordt O.K.E. I INGEZONDEN Smaalpedjes by de Tleet Heer Redacteur, Zo nu en dan staat in de krant te lezen, dat bewoners van straat zus en straat zo, op ons gemeentehuis maar eens moeten komen kijken naar al het schoons, dat in de naaste-, nabye of verre toekomst aan straat zus of straat zo beschoren is. En mocht er iemand zyn die bezwaren heeft, dan mag hy ze we leven nu eenmaal in een democratisch land - dan mag hy, zeg ik, die uiten en ze worden aanhoort, genotuleerd en wat dies meer zy. Nu heb ik de stoute schoenen ver schillende malen aangetrokken en ben stiekum de stadhuistrappen op gelopen en heb my verstout om, hoe wel geen bewoner van straat zus of zo, toch te doen alsof en mynneusin de kaarten te steken, die lagen uit gespreid. En nu moet mij een ding van het hart. Ik heb daar met voldoening be merkt, dat Venray Vooruit, enkele enthousiaste aanhangers onder de plannenontwerpers heeft, want op alle mogelijke plaatsen krygen we straatjes binnendoor, omdat verschrik kelijke grote snelverkeer door Ven- rays „alde kroom straote", te ont lasten van die honderden wagons goederen moeten afladen en opladen. Deze laatste móeten nu binnendoor en de middenstand is daar reuze mee in haar sas, vooral met dat snel verkeer Ik snap enkel niet goed, maar hou het tegenwoordig ook maar allemaal by, waarom er nu zo'n herrie ge maakt wordt over het verdwijnende „smaalpedje", dat letterlijk en figuur lik in een slechte reuk stond, let terlijk omdat het zo klein beetje W.C. geworden was en figuurlijk voor onze jeugd, die er een ander gebruik van maakte. Maar nu zyn we uit de brand of er weer in, net hoe je het neemt. Links en rechts kan men nu terecht. Poortjes zei U Binnenkort hooglopende ruzies, het schone resultaat. Lampen zei U De lampen op de openbare straat moeten het nu al kunnen en wat dacht U daarvan. Politie zei U Ik zei al speciale brigades uit rukken. „De smaalpedjeskels". Maar ja, dat snelverkeer dat is ook wat waard en we moeten ook maar eens wat grootsteedser gaan denken Foei, foei, wat een pretenties! "Woensdag jl. hield de Venrayse Middenstand haar jaarvergadering en knoopte daar meteen maar een feest aan vast. Om half negen werd door de geest, adviseur, Kapelaan Keyzers een H. Mis opgedragen, waarna ge- zamelyk ontbijt in Lunchroom Ver heugen en een geestelijke lezing door Pater Colsen. Vakgroep en vakbond 's Avonds hield de heer Fr. Jans sen een lezing over de verhouding tussen de vakgroepen en vakbonden of vrye organisatie. Het ontstaan der vakgroepen gaat terug tot ver voor de oorlog. In 1938 werd als gevolg van de laag-conjunc- tuur een nieuwe organisatievorm voorbereid door de bankier Wolter- som, dat gericht was op het duitse systeem, zoals voor de oorlog in der gelijke dingen gebruikelijk was. Deze nieuwe organisatievorm was de wens van de vrye organisaties zelf en deze waren druk doende de juiste vorm te vinden, gebaseerd op dit plan, toen de oorlog uitbrak. De bezetting kwam en daarmee de op heffing der vrye organisaties. De bezetter streefde naar een eenheids vakbeweging en niet alleen voor de werknemers, doch ook voor de werk gevers. Het oog viel op het systeem Wol- tersom en dit werd ingevoerd. We kregen dan de vijf hoofdgroepen, daaronder de bedrijfsgroepen en de vakgroepen met de ondervakgroepen. Nu waren er twee mogelijkheden: ofwel de bestuurs- en de vrije orga nisaties kwamen in de bedrijfsgroe pen ook aan het bewrind, (dit werd tenslotte bereikt) ofwel benoemingen door de bezetter met N.S-B.-commis- saris aan het hoofd (dit werd ver worpen). Doordat men in het bedrijfsleven er zich wel van bewust was dat gegevens, adressen, kortom de gehele cartotheek dienden voor de bezetter, men daarenboven niet wist wat de bedrijfsgroepen nu eindelijk moesten doen, heersten er in de kringen van Bedrijfsleven pro en contra stemmin gen on werd er niet veel meer uit gevoerd dan contributie-inningen, na dat de aanmeldingsplicht alle bedrijven had'doen inschrijven. De bevrijding kwam met de her oprichting der vrye organisaties. Dat gaf natuurlijk strubbelingen en de minister van Economische Zaken be paalde toen, dat de vakgroepen moes ten blijven bestaan tot een andere oplossing gevonden was. Zij zouden dan het economisch gedeelte voor hun rekening nemen, terwijl de vrije organisaties de sociale aangelegen heden voor hun rekening zouden nemen. Dat is heel aardig in theorie, maar de practyk bewees, dat het economische en sociale niét te scheiden, is, bijgevolg ontstonden opnieuw strubbelingen. De Nederl. R.K. Middenstandsbond heeft toen, na eerst de activiteit der vakgroepen beteugeld te hebben, een compromisvoorstel gedaan, waardoor op basis van fifty-fifty (dus ieder de helft) het bedrijfsgroep-bestuur zou gedeeld worden met mensen uit de vrije organisaties, die vakgroepen- bestuur waren al grotendeels mensen uit de vrije organisaties. Dit werd eerst verworpen, later toch weer aangenomen, zodat nu bij het begin van het volgend jaar de contributies en voor de «Vakgroep én voor de vrye organisatie ineens geïnd worden. Tenslotte wees spreker er op, dat h6t voor-ontwerp voor de wettelijke regelingen voor het bedrijfsleven, nu eerstdaags in de Kamers komt en dit is van dien aard, dat het er wel door zal gaan. Dan zullen dus de bedryfs- schappen komen en de vrije organi saties helemaal het heft in handen kunnen nemen. Jaarverslagen De secretaris gaf in zyn overzicht aan, dat het afgelopen jaar zich heeft gekenmerkt door grote acties, niet alleen op godsdienstig- cultureel- terrein, doch ook op het sociaal- economische.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1