WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Dr. POELS in de bloemen Jaarvergadering K.A.B. Onze kippenhouderij ouder wets? Amerika heeft andere methodes 't fcuqelse Kelkhöf. Zaterdag 21 Februari 1948 No. 8 AT Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon'K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het was een blij gezicht Zaterdag j.l., de ontelbare bloemstukken, het ouderlijk huis Van Dr. Poels te zien binnen dragen, zodat het daarbinnen weldra één bloemenzee was. Uit alle delen van het land werden bloemstukken gezonden naar Dr Poels, die hier stil zijn 80ste verjaardag vierde. Stil, want dat was de wens van de grote jariga, maar dat ver hinderde niet, dat de post handen vol werk had om telegrammen en geluk wensen. te bezorgen van mensen uit alle rangen en standen, van ministers zo goed als van eenvoudige arbeiders. Uit Belgiö, uit Duitsland, vanuit de gehele wereld kwamen gelukwensen binnen, die de gevoelens van dank baarheid vertolkten voor „onze"- Doctor. Vader Bisschop in gezelschap van zijn coadjutor Mgr. Dr. A. Hanssen, kwamen de hoge jubilarispersoonlijk gelukwensen en zetten door hun aan wezigheid de nodige luister by, aan dit feest. Ook het hoofdbestuur van de R.K. Mynwerkersbond en de K.A.B. afd. Limburg met hun bondsadviseur, hoofdaalmoezenier K. Roncken, kwa men persoonlijk feliciteren en nog eens extra danken voor het prachtige werk gedaan voor hun bonden. Dr. Poels was vooral verheugd over het prachtige verjaardagsge schenk der K.A.B., dat bestond in meer dan 250 H. Missen, die ter zijner intentie Zaterdag en Zondag werden opgedragen door geheel Limburg en overal volle kerken trokken. NIETS MEER DAN 'H levensMczekeciHqi póli* Het zou ons niet meevallen een klaar en duidelijk antwoord te geven, als iemand ons onverhoeds en op de man af de vraag zou stellen: waarom ben je'eigenlijk katholiek? Zeer velen zouden met de mond vol tanden staan en geen antwoord weten. Anderen zouden er zich wat al te gemakkelijk vanaf maken met: „Kijk eens hier, mijn vader en mijn moeder zijn katholiek. Ik zou niet weten, wat ik anders zou moeten zyn." "VVeer anderen hebben er wat dieper en langèr over nagedacht en zeggen: „Ik vind het katholiek geloof zeer schoon, zeer warm, zeer redelijk en zeer menselijk. Het lost al mijn twij fels op, weet een antwoord op al mijn vragen, bevredigt mijn diepste verlangens naar vroomheid en gelo vigheid; ik zou alle houvast verliezen als ik het opgaf; als het niet bestond moest het uitgevonden worden en daarom ben ik katholiek". Overal ter wereld vindt men de heel securen, die zeker de laatste aansluiting niet willen missen. Zy zullen u antwoorden: „Zeker, je moet steeds de kat uit de boom ky'ken, maar men kan niet alty'd wachten, tot de kat werkelijk uit de boom komt. Zeggen dat er geen hiernamaals bestaat en er naar handelen, is een geweldige flater, als achteraf zou blijken, dat je je vergist hebt. Wedden is schoon en goed, als je maar niet op het verkeerde paard wedt. Daarom neem ik het zekere voor het onzekere en houd me aan mijn katholiek geloof. De kat kan ik toch nog vaak genoeg in het donker knijpen, zelfs zender al te groot risi co, maar als er ooit een eeuwig bruiloftsmaal begint, wens ik onder de genodigden te zijn. Ik ben katho liek, omdat ik myn geloof een zeer nuttige en niet al te dure levens verzekeringspolis zie". Er zijn er echter ook, die alleen maar aan het dividend kunnen den ken: Wat heb ik er aan? Wat levert het my op En die zullen zeggen: „Ik zou geen nacht meer rustig slapen, als niemand meer in God geloofde en daarmee in het bestaan van de hel. Want dit is altijd nog een spitse pin op de neus van vele boosdoeners. Maar ook daarvan afge zien, men kan nooit weten waar het goed voor is om katholiek te zijn. Baat het ook niet veel, schaden doet het toch zeker niet. En daarom ben ik katholiek". Zoals deze laatste, redeneerde ook een wijze ouderling op de Zweedse Volksvergadering, toen de koning het oordeel van zyn vrye mannen gevraagd had of ze naar de predi king van S. Ansgarius (865) moesten luisteren of niet. Hy sprak als volgt: „Verschillenden onder ons weten over de vorering van dezen God, dat hy allen, die Hem vertrouwen, sterke hulp kan bieden. Want velen van ons hebben dit reeds dikwijls in ge- gevaren te zee en te land ondervon den. Waarom zouden wij dan ver werpen, wat voor ons noodzakelijk en nuttig kan zyn Want dikwijls hebben onze stamgenoten, die de haven van Dorestadt (Wijk by Duur stede) aandeden, vrijwillig de wet van deze godsdienst op zich geno men, daar zy het voordelig acht ten. Thans is de weg voor ons daar- Harde woorden van de Voorzitter! De tijd der jaarvergaderingen, waar in de balans wordt opgemaakt van het afgelopen jaar, is weer aange komen en de K.A.B. opende Vrydag j.l. de rij. De Voorzitter de heer L. Janssen, gaf in zyn openingsrede een globaal overzicht van het wel en wee van de Katholieke Arbeiders Beweging in het algemeen en in het bijzonder in Venray. Zo bleek o.a., dat het leden aantal "an de bond in Limburg 50 pet meer bedroeg als in 1941, n.l. 38.500 leden. Ook in Venray was grote vooruit gang te bespeuren. Het ledenaantal in Jan. '47 bedroeg 650 en Jan. '48 950, een winst dus van 300 leden. Met vreugde dacht spreker aan de oprichting der vrouwenafdeling, die nu reeds 300 leden telde en vol goede moed verder werkte, na het over winnen van de eerste kinderziekte. Verder sprak hy nog over de tot standkoming van het consumenten- crediet, de verbetering van de uit voering van de ziektewet en de nood wet ouderdomsvoorziening, allemaal sociale verbeteringen, die de arbeider van nu als heel gewoon beschouwd, maar die door jaren lange studie en verbeten vechten van de oudere ar beiders bereikt zijn. Hen te gedenken en te eren is onze plicht, hen, die juist door hun organisatie dit bereikt heoben. En daarom is het zo in-treurig dat de arbeiders van nu zich zo weinig aantrekken van hun Bewe ging. Wordt er een revue vertoond of een toneelstuk, de zaal zit stamp vol, voor een goede ontwikkelings avond bestaat echtei niet de minste animo. Waar blyven die doelbewuste mensen die de nodige kennis willen vergaren, om later, wanneer de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties er zyn, hun mannetje te kunnen staan, Alles wat tot heden door en voor de arbeider bereikt is, is niet door amusement, maar door harde studie en ijver voor hun organisatie. Moet het beslist nodig zijn, dat er tom bola's en verlotingen georganiseerd worden en films gedraaid om wat publiek opeen vergadering te krijgen Ook de jeugd trext zich nergens niets van aan, juist door het voor beeld wat hen gegeven wordt. Er rust aldus spreker, op iedere Katholieke arbeider de taak het werk wat door zijn vader begonnen is in de katholieke organistie, voort te zetten en daadwerkelijk te steunen. Met kankeren wordt niets bereikt, met werken en aanpakken wordt op gebouwd. Waar lijkt het op als er op onze volksvertegenwoordigers in de Kamers afgegeven wordt, maar bij de candidaatstelling voor de Katho lieke Volkspartij zich geen arbeiders laten zien Er wordt om jeugdleiders gevraagd en zijn er onder de arbeiders geen geschikte krachten Het wordt hoog tijd, dat de Ven- rayse arbeider gaat begrijpen, dat hy niet enkel rechten heeft tegenover zyn Beweging, maar ook plichtenen niet alleen tegenover zijn Beweging, maar ook jegens zyn voor- en na geslacht. Een enkel woord wijdde spreker ook nog aan de toestanden in de gemeente Allereerst wees hy op de woning nood en verzocht de leden der K.A.B begrip te hebben voor de noodtoe standen, die hierdoor ontstaan. Eent woord van critiek is echter nodig voor de wijze waarop de arbeiders dikwijls zijn afgesnauwd als zy om een woning komen, hier is tegen op getreden en zal nog tegen opgetreden worden. Ook de grootte der gebouw de woningen is in bepaalde gevallen veel te gering, misschien goed voor Den Haag, echter niet voor Venray. Dit alles komt echter ook voor een deel, doordat de arbeiders slecht ver tegenwoordigd zijn in alle mogelijke instellingen. In dit verband deed dan ook de Voorzitter een dringend be roep op alle verenigingen en instel lingen met een algemeen doel of ten algemene nut, de arbeidersbeweging te verzoeken afgevaardigden te zenden. Want juist de K.A.B. met haar 900 leden kan weten waar nood heerst, wat er gedaan moet worden wat nodig is. Dan volgden de jaarverslagen der verschillende afdelingen waarvan wij in vogelvlucht enkele gegevens no teerden. Herwonnen-Levenskracht is van 350 leden opgeklommen tot 400 en heeft het afgelopen jaar 7 aanvragen binnen gekregen voor Sanatorium opname en 5 voor bijdragen daartoe. 3 verzoeken werden ingewilligd. Voor de zieken is voor een kleine verras sing gezorgd, o.a. mee St Nicolaas. De Solidariteitsdienst heeft ook af gelopen jaar goed werk kunnen doen door hulp te brengen, waar die nodig was. Zy heeft echter steun en hulp nodig en wordt in de belangstelling der leden ten zeerste aanbevolen. De Kleinveecentrale heeft de strop door ontydige dood van 4 varkens kunnen verzachten en heeft zodoende reclame gemaakt voor zich zelf. Ook de levensverzekering Concordia, de Centrale Spaarkas en het Centrale Ziekenfonds hebben dit jaar het hunne er toe bijgedragen leed te verzachten en vreugde te brengen. Na verdere bespreking van inge komen mededelingen kwam de bestuursverkiezing. De uitslag was als volgt: gekozen werden J. v. Kessel, H. Dommeck. A. v. Soest, H. Janssen, W. Selder, Fr. Hendriks, J. Sanders en H. J. van Gerven, die allen beloofden hun beste krachten in te zetten voor de K.A.B. afd. Venray Met een hernieuwd en uitgebreid bestuur kan de K.A.B. het nieuwe jaar rustig tegemoet zien. Daarna sprak de heer van Els uit Wanssdm, over 't Algemeen- en het Centrale Ziekenfonds in het bijzonder. Spr. somde daarbij de verschillende mogelijkheden op, die deze de ver plicht'en vrijwillig verzekerde biedt. Tevens gaf spreker enkele goede raad gevingen, die moeilijkheden voor komen in sommige gevallen. In het vervolg zal in iedere ver gadering een kwartier besteed wor den om instellingen der K.A.B. nader uit te leggen en toe te lichten. Van de Rondvraag werd druk ge bruik gemaakt en menige moeilijk heid kon worden opgelost. heen door- zeerovers zeer gevaarlijk geworden. Wat wij dus vroeger met zeer veel moeite in den vreemde moesten zoeken, waarom zouden wij dat, nu het ons hier ter plaatse ge boden wordt, afwijzen En als wy uit ondervinding weten, dat de gunst van dezen God ons in vele dingen nuttig is, waarom zouden wij er dan niet bereidwillig in toestemmen, dat zijn dienaars by ons blijven Denkt ernstig over uw oordeel na, stamge noten En wijst uw eigen voordeel niet van u af. Voor de gevallen, dat wy niet kunnen rekenen op de gunst van onze goden, is het voor ons goed de genade van deze God te bezitten, die altyd, overal en in alles hen kan en wil helpen, die Hem aanroepen". En zo kon Ansgarius zyn missie- prediking in Denemarken en Zweden beginnen, steunend op het nuttig heidsbeginsel van ons geloof. De tyden komen en gaan, maar de men sen blyven steeds dezelfde P. H. RONGEN, O.C.R. NEGEN DINSDAGEN in de PATERSKERK „Er kan nog meer bij" Sint Antonius, nu geloof ik toch wel, dat U een klein beetje ernaast geweest bent. Nee, nee, wy Uw vereerders en vereersters zyn niet ontevreden, nee, nee, het was best bezet en U bent ook niet ontevreden, maar bent U er werkelijk niet een beetje naast ge weest. Die tweehonderd gereserveerde plaatsen boven. Ze bleven toch maar netjes open. Had U dat zelf gedacht. En heeft Uw optimisme geen duw gehad. De onze eigenlijk wel (om het eens eerlijk te zeggen). Als wy ons niet vergissen, dan had U dien avond toch wel op wat meer mannen gerekend, want juist de man nen en jonge mannen had U wat te zeggen U hebt toch niet voor niets de noveen gezet vóór de lente. 's Avonds vroeger donker en dan kunnen ze toch wel komen. Beneden zyn er ook nog enkele plaatsen vry. Wat denkt U er nu zelf weer van? Verleden week was het önui^maar toen hadden ze allemaal vrij en dus kan het niet op de andere Dinsdagen om 5 uur. Wat zegt U Een doordeweekse dag. Ja, dat is waar. Maar dat zegt toch niets. Het is avond Dus kunnen ze komen. Maar dan rekent U op nog meer. Nog veel meer. En dat U ons werkelijk niet in de steek laat, dat bewijzen de vijf ge bedsverhoringen. U staat biddend tussen ons in. Tussen God en ons, mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Biddend voor onze intenties en bid dend voor ons leven. Christelijk leven. Godsdienstig leven in Venray. Wat zegt U hebt U nog iets voor ons in petto. In wat voor opzicht? Een eeuwfeest? Nee, dat kan niet, dat is pas over 100 jaar. Wat dan? Dr. Poels. Nee, dat is ook voorbij. Ja, radon, raden en nog eens raden. Helpt ons een beetjeMet welke letter begint het? Nee, nu vraag.je me teveel. Misschien de volgende keer, kom eerst maar een Dinsdag avond „Gedeelde smart", want ieder huis heeft zijn kruis en ieder hart heeft zyn smart. Ook jouw huis en jouw hart. Ik Antonius ken myn mensen. Ook jouw hart en jouw smart en heb je daarover wat te vertellen. Ik kom, beste Antonius, want U rekent op my... maar ik op U met myn Intentie. Tot Dinsdagavond. BEL OP BIJ BRAND No. 392 De Volkskrant bracht in het num mer van Vrydag j.l. een verslag van een serie wekelijkse colleges aan de Utrechtse Universiteit over nieuwe methodes by de kippenfokkerij, kip penvoer en kippenhokken, waarin vele wetenswaardigheden voorkomen, die wy meenden onze lezers, zelf veelal kippenhouders, niet te mogen onthouden. Op verzoek van de Regering hebben prof. dr. Jac. Janssen, prof. G. van der Plank en dr. W. K. Hirschfeld een zesweekse studiereis door Ameri ka gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op pluimveeteeltgebied in de Nieuwe Wereld. In de oorlogsjaren is ons land namelijk lelijk achterop geraakt en onze „kippenboeren" hebben dan ook heef begrijpelijk een grote ach terstand in te halen. Dit is wel overduidelijk gebleken uit een serie wekelykse colleges, die deze drie deskundigen hebben ge geven in het Utrechtse Universiteits gebouw, naar aanleiding van hun ervaringen in de Amerikaanse „kip- penwereld". Het is niet te veel ge zegd om te spreken van 'n „revolutie in het kippenhok", zowel wat de huisvesting, voeding als de fokkerij betreft. Uit het wetenschappelijk onderzoek en de ervaringen van de laatste jaren in de Verenigde Staten is o.a. gebleken, dat de kip het zelden of nooit te koud heeft. Het is zelfs glad verkeerd volgens de Amerikanen, om de kippen een warme huisvesting te geven. Hokken zonder voorwand, de zogenaamde openfronthokken, worden als het ideaal beschouwd.' Licht en lucht, de beste voorbe hoedmiddelen tegen infectie en para sitaire ziekten, moeten vry binnen kunnen treden. - In geheel Nederland heeft tot op heden geen enkele boer of kippen- fokker er ook maar aan gedacht een kippenhok met een open voorfront te bouwen. Vele hokken zyn nog potdicht, hoewel een grote glasopper vlakte i>op de Zuidkant al algemeen ingang heeft gevonden. Open hokken. Het is niet te verwachten, dat zich op korte termy'n een ware revolutie in onze kippenwereld zal voltrekken. Niet alleen zal een zeker conserva tisme moeten worden overwonnen, maar ook het eventuele verbouwen van de hokken in deze tyden van matenaalschaarste brengt heel wat moeilijkheden mee. Enkele voortrek kers zullen wel weer het goede voor beeld moeten geven in deze evolutie rond Moeder de Kip. Ook op het gebied van de voeding is er heel wat werk aan de winkel. De voeders in ons land worden nog gedeeltelijk samengesteld uit vetten van plantaardige en dierlijke oor sprong. In Amerika is dit vraagstuk opgelost door een preparaat, dat uit visafval wordt bereid, waardoor dier lijke vetten vervangen kunnen wor den. Dit voeder is goedkoop en in Amerika in grote hoeveelheden ver krijgbaar. Evenals op het gebied van de vita minen ligt hier een taak voor de wetenschap. Het is namelijk niet te verwachten, dat Amerika de patent rechten aan ons land zal overdoen. Veeartsen achter. De fokkery in ons land zal een andere richting uit moeten. Het is wel duidelijk, dat do fokkerij, die tot nu toe in or.s land vrijwel uit sluitend op hogere productie gericht was, op een andere leest zal moeten worden geschoeid. De eierproductie van do bedryfskip van vandaag is wel zo hoog als rede lijkerwijze van de huis-, tuin- en keukenkip kan worden gevergd. Er zal nu gewerkt moeten worden op groter weerstandsvermogen tegen ziekte en weersinvloeden en bijvoor beeld op vroegrijpheid. Hiermee wordt dus populair gezegd de kunst bedoeld om de kip zo joDg mogelyk haar eerste ei te laten leg gen. Speciaal met het oog op de export dient er gezorgd te worden voor een betere kwaliteit ei. Ook de ziektebestrijding zal veel efficiënter moeten worden aangepakt. Hoewel de ongelukkige oorlogsachter stand een disqualificatie van onze wetenschapsmensen en veeartsen niet rechtvaardigt, valt het toch niet te ontkennen, dat onze veeartsen, zo niet ouderwets, dan toch op ver schillende gebieden „een straatlengte" achter zijn. Het inenten tegen diptherie en pokken door 'n kras op de poot, waarover de entstof gesmeerd wordt, noemt de Amerikaanse kippenfokker die zyn pluimvee door een klein prikje in de vleugel met een dubbel pincet immuun maakt, gewoon „vil- lery". Pokken, by onze eierautoma' ten momenteel nog vry algemeen, komt in Amerika vrijwel niet meer voor. De verlammingsziekte, die in ons land tot op heden werd aangepakt door de kip af te zonderen, wordt door de Amerikaanse fokker geheel averechts behandeld. De zieke dieren blijven rustig tussen de pluimvee stapel lopen, die langzaam maar zeker geheel wordt aangetast. Van 'n hok met enkele honderden kippen zullen slechts enkele in leven blijven, die niet besmet worden. Deze kippen en hanen zyn dus, zo niet immuun, dan toch niet erg vatbaar. Uit deze klanten kan dan een nieuwe stam worden gefokt, die uitstekend tegen de verlammings ziekte (een zenuwstoring) is opge wassen. Gewicht in goud. Ook in ons land zijn op deze ma nier al drie stammen gefokt. Nog niet groot in aantal als men bedenkt dat één van de stammen uit twee kippen en... één haan bestaat, die echter zyn „gewicht in goud" waard Zyn nakomelingen, het nieuwe kippengeslacht, zullen onder betere omstandigheden gaan leven; een ware emancipatie van de kip. Het is te hopen, dat alle veran deringen in Amerika ook voor ons land verbeteringen betekenen. Naast de drie Amerika-gangers hebben in Utrecht nog enkele andere pluimvee-deskundigen les gegeven, onder anderen prof. dr. C. Romyn, prof. dr. W. Donath, dr. Geurts en dr. W. J. Roephe, die interessant nieuws over de kippenziekten in het afgelopen jaar vertelden. Een kenner gaf antwoord op de vraag of vogeltuberculose gevaarlijk is voor de mens. Dit blijkt niet het geval te zyn. Wel kunnen varkens besmet worden, runderen niet. Jarenlang was dit een voorname strijdvraag. Vogeltuberculose komt namelijk vrij algemeen voor in onze kippenstapel. Een steekproef op de Barneveldse markt op 500 kippen wees eens 124 t.b.c.-patiënten aan. De consulent van de afdeling Pluimvee en Eieren van de Coöp. Venlose Veilingvereniging, de heer Th. Mennen, tevens hoofd der school te Sevenum—Kronenberg, heeft met het oog op het belangrijke pluimvee teeltgebied in Noord-Limburg en Oost Brabant de colleges te Utrecht ge volgd. Zo worde de nieuwe weten schap reeds enkele maanden na de studiereis uitgedragen in het Lim burgse en Brabantse land. De belangstelling voor de lezingen en lessen van de heer Mennen, die by'na iedere avond bezet is, blijkt enorm. Maar iedere boer en practische fok ker zal al deze „nieuwigheid" toch eens rustig moeten laten bezinken. Het zal nog wel even duren, voor dit alles gemeengoed is geworden. bij het Sint Odakapelletje Verschillende zullen zich afge' vraagd hebben, hoede Britse militaire begraafplaats te Venray er in de toe komst uit zal komen te zien en hoe het onderhoud daarvan zal geschieden. Mr. Watson, tuinbouwkundig as sistent van The Imperial War Graves Commission (I.W.G.C.) oen Engelse instantie, die belast is met de aan leg en het onderhoud van Engolse oorlogsgraven, deelde hierover het volgende mede. Hy verklaarde allereerst, dat van Engelse zjjde grote waardering bestaat voor het vele en mooie werk, dat de Nederlandse bevolking verricht by de verzorging van oorlogsgraven. De I.W.G.C. heeft vele begraaf plaatsen to onderhouden. Niet minder dan 90.000 oorlogsgraven van de 1914- 1918 oorlog, bevinden zich in België en Frankryk en zy verkeren allen in zeer goede toestand. Voegt men daar bij de vele oorlogsgraven van de 2de wereldoorlog, dan kan men zich in denken, dat de I.W.G.C. zich voor een omvangrijke taak ziet geplaatst. Ook de begraafplaats alhier, heeft haar volle aandacht. Regelmatig wer ken er twee Engelse tuinlieden met hun arbeiders. Was het door de uit zonderlijke droge zomer en het korte tijdsbestek sinds de aanleg niet mo gelijk een behoorlijk kerkhof aan te leggen, in de toekomst zal dit tot het verleden behoren. De onvruchtbare zandvlakte van thans zal herschapen worden» in een ideale er. waardige begraafplaats. Reeds zyn er bijna 10.000 kg prima stalmest en turfmolm in aangebracht en een speciaal soort kalk zal de vruchtbaarheid van de grond be vorderen. Het gehele kerkhof is thans geëga liseerd en zal de volgende maand in gezaaid worden met gras. Reeds nu is men bezig bloemen te planten, die in1-1949 zullen worden aangevuld met rozen. Binnenkort zal ook een aan planting van sierboompjes rondom het kerkhof het geheel een beter aan zien gever, en zal de bestaande om heining t.z.t. door een haag worden vervangen. In het midden van de begraafplaats zal een groot kruis komen en de thans bestaande metalen grafkruizen zullen worden vervangen door stenen, waar op wordt vermeld onderdeel, datum van overlijden, naam, eventuële onder scheidingen en ouderdom van de gevallene. Na de algehele voltooïng der werkzaamheden, krijgt het oor logsgraven-comité alleen de beschik king over een adresboek met de namen der verwanten van de ge sneuvelden. Venray kan er dus van verzekerd zyn, dat er een begraafplaats komt die er zyn mag, maar zeide Mr. Wat son, het zal een kwestie vantyd zyn eer het zover is, want de natuur kan niet gedwongen wofden en er is nog gebrek aan materialen. De I.W.G.C. met haar medewerkers zullen hun* best blyven doen. Hy verzocht tevens de adoptanten er nog eens op te wijzen de graven alleen te versieren met snijbloemen. Slechts het aanbrengen van kleine vaste planten zoals viooltjes, crocus- sen en vergeetmenietjes zyn geoor loofd. Verder rekende hy- erop, dat wanneer de begraafplaats na het in zaaien met gras 6 a 8 weken voor het publiek gesloten is, er geen bezoekers op zullen komen om zodoende het gras gelegenheid tot groeien te geven. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites -moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóóf 12 uur en van 2—3 uur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde by art. 18, 2e lid juncto arL 16 der Drankwet Sibl. 1931, No. 476, ter openbare kennis, dat op 5 Februari 1948 is ingekomen een verzoek van Godefridus van Dyck, zonder beroep, wonende te Venray, Langstraat 70a, waaruit blijkt, dat hy volhardt by zyn op 19 December 1931 ingediend verzoek om een vol ledige vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de beneden voorkamer links van de ingang van het perceel Venray Hey- de M 76, op welk verzoek toen ech ter afwyzend moest worden beschikt, uitsluitend op grond van de omstan digheid, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen was bereikt. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der ver gunning schriftelijk bezwaren by het gemeentebestuur indienen. "Venray, 12 Februari 1948. GEVONDEN: zwart-witte foxhond, G. J. Peters, Boshuizen C 50a. Nummerplaat P— 10067, Kronenberg, Eindstraat 21, Bankbiljet in enveloppe, v. Helden. Oude Oostr. weg 49. Zaklantaarn, Wed. v. Dijck, Smakterweg 4. Porte monnaie m. inh., Stuy, Hensëniuspl. 5. Tas m. fietssleutels, Wijnhoven, Langstraat. Muntbiljet, Jacobs, Over- loonseweg 16. Damesportemonnaie m. inh., Zuster portierster St. Jozefski. Portefeuille m. inh. o.m. kaartje m. naam H. van Ooi, Veulen, Postkan toor. Paar blauwe herensokken, Ka zerne Langstraat. Polshorloge, Fr. Ingenpas, Hiepterweg M 87. Dames polshorloge, van Dongen, Korkpad N,W. 1. Portemonnaie m.inh. J. Ver haag, Landweerdweg 14. Rozenkrans met étui, Langehuis, Langstraat 54. Sleutel jan rywielslot, Lamers, Hof straat NW. 2. Rozenkrans in étui, H. Kusters, Veltum L 71. Bruinleder portefeuille, W. Janssen, Pateisstraat 35. Rozenkrans, Lamers, Hofstraat NW. 2. Roodzwarte das, gemerkt P. Z., Fr. Janssen, Stationsweg. Wollen want, v. Teeffelen, Molenpad 42- Zw. portemonnaie m. inli., Jacobs—Daniëls Veltum L 85. Kinderbeursje m. inh. Claassens, Oirlo E 62. Richtingaan wijzer van auto, Kazerne Langstraat. Distributie-inlegvel, Boom, Oude Oos- trumseweg. Uutslag van de „Piëlhaas-Priesvraog" Van de ongevaer twiehonderd cplos- singe die iengekomme zien, worre d'r mor twië hiëlemaol goed. Beej lotting kreeg J. Janssen-de Bruin, Beekweg 16b den uerste pries van vief guide en J. van Meyel, Leunen K 32 de twedde, twië guide vieftig cents. Do pries wurre tuus gestuurd. Proficiat an de twië enmgste, die net zö slim worre as de redaksie. De 23 weurd worre 1. hiëp, 2. sik, 3. Piel, 4. kluut, 5. schenk, 6. Maan, 7. brats, 8. suëske, 9. ped, 10. ozel, 11. Stepke, 12. floerts, 13. knien, 14. Flora, 15. twië, 16. mök, 17. slet, 18. kreng. 19. stik, 20. tes, 21. gier, 22. megje, 23. ulk. De regel uut 't liedje was: „Piel- haas doet now mer is gek." Tot 't ander jaor Keuzebon blijft gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling na de volgende week de broodbonnen weer voor veertien dagen geldig te ver klaren. De keuzebonntn blyven ge handhaafd, doch de looptyd wordt eveneens op veertien dagen gesteld.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1