PRINS WIM I PtËLHAAS Boerebrulleft De Danstent IENGEZONDE. Ovverpeinzinge van den Dóbbele Piëlhaas 1948. nao de brulleft Uut Peel en Maas van het jaor 1958. OPTOCHT S.O.S. IQastelaouuszitÜnq Raod van Ellef J. Weijs, Siebengewald Sjang ien den Engel TWEDDE BLAD Vierde Rooise Vastelaoveskrant (Buute verantwoording van de Redaksie.) 't Was op enne sclionne maerrige ien Janne- warie, da'lc den baas tigge den brouwer huërde zegge: „We znn ok wor is Dubbele Piëlhaas motte bromve. Makt alles mer verrig, dan kunne we d'r merrege mit beginne". Ik zaat toe nog gediëltelik ion de maltkorrel en gediëltelik ien de hoppebel. 't Was 'n hiël ruzie ien de maltsilo, wie der veuraan zeuj komrae ligge, um beej dat gebrouw te zien. Now was ter ennen aldere, dikkere korrel, den al jaore ien de silo zaat. Heej was ermo kiër ien en stil huukske van de silo nèrgorold en sinds altied dor gebleve. Heej wier dan ok de korrelvader genuumd, wat zöveul as den baas is ien de silo. Den korrel op zich was enne goeie en deuj ok alle moeite um mit de andere gen ruzie te kriege. Doe dan ok die ruzi9 um den Döbbele Piëlhaas begos en um sommige korrels kwame lastig valle ovver 't probleem, wie der now aegelik veuraan mos ligge, haaj~ heej 't al gaaw bekeke en stelde en kemissie van platsvordering ien. Now zate d'r ien die kemissie allerlei sort van korrels. Mer dat duut ter now allemaol niks aan aaf. heej speulde den baas en vuulde zich geweldig en zien stem deuj zowel geweld a'n, dat ie nao 'n hallef uur hes was. Mer 't miek iendruk, teminste, dat maende ie zei lef. Zeker, ze kwame nog wel mit klachte beej de korrelvader, mer dat worre van die vervaelende korrels, die maende, dat ze hiel wat op den bast ban en heej hiel ze zuut mit te zegge, dat ie 't zeuj bekieke, mer dat de k6inïssie der was um te beslisse. Ientusse vorderde de kemissie nao hartelust, zoë dat alle goei korrels vouraan kwame te ligge. Der wier wel wat geroddeld ovver vriendjespolitiek, mer iedere goedgekiende maltkorrel wis dat dit en wel dur ef dor zaat ik alwer ien' ennen an dere filter, den me zo klaor miek as kristal en toe wier ik op fleskes en vatter getapt, 't ging te gaaw ien zie waerk um 't allemaol sekuur te kunne vertelle, mer ik kwaam wer wat beej toew ik ien de flessetapmechien zaat. Miër as vieftienhonderd fleskes en flesse wiere dor per uur gespuuld, getapt, geslote en van etie- keijes vurzien, ge waet wel die pepierkes mit die twee liaeskes mit ur dikke buukske ien 't vnriaorsgrün derop. En zo stöt dan hier vur ow den Döbbele Pièlhaas 1948, gebrouwen ien Rutte's Brouwereej, gebrouwen vur de rasechte Piëlhaas. En mennig, mennig haeske en hazinneke zal ok wer dit jaor mit zien li pk us den Döbbele Piëlhaas borure en heej kiekt ow a'n mit twin kelende uégskes, hèt fonkelend hazebloed, wor vuur en hetst ien zit mer ok mèej en bitje spot- terneej. Woej wieze d'r mit naodruk op, dat dit ver- telselke 'n brouwsel is van fantasio en werkelijk heid, ummers er bestaon gen ruziemakende maltkorrels, aevemin as spraekende tegels. Wel bestut er en biestig goet. iengericfite Rutte's Bierbrouwereej ien Rooi, die elk jaor mit Vastö- laovend de altied meër en meör geroemde Döb bele Piëlhaas brouwt. Blief wakker Piëlhaas VENROOI. 2 Fibberewario 1943. Dezelfde middag mos 't malt al dur de menie gaon en wier 't twië kiër dur groëte walse ge plet, dat de baesjes zo dun ware as en stukske zilverpapier en 't meèl hïël kort was. De vollegende maerige was 't en liiële drukte Ien enne groëte ketel wier mit hèt water beslag en aftreksel gemakt, wat ure duurde, wornao alles wer wier overgepompt nor ennen andere nog graotere kopere ketel, um dor mit hop gekookt te werre. Doe wier 't meej wonderlik um 't hart en ik vuulde dat ik meej miër lévend begos te vuule. Durdat de hop terbeej kwaam, wier ik om zo te zegge gebore: Döbbele Piëlhaas 1948. Den brouwer kwaam al is bovve de ketel loere en rook is a'n meej. ,,'t Wurd ennen rich- tige", zittie. Ze zun d'r op stuute en den baas zal goei zin hebbe. Enne kemies kwaam ok nog kieke. Ik maende eurst dat 't belangstelling was, mer laotter kreeg ik ien de gate, dat 't um um den aksyns te doen was. Zo kunde ow meèj vergisse. Ik kos toe ok nog nie goed kieke dur al die hetst die der ien meej zaat van dat koke, mer enne goeie Piëlhaas mot ik al is hetsig zien. Dan opaens wier ik opgezoge en vloog ik mit zö'n vaart dur en pomp dat ik van schrik start en oëre ientrok en ien de kortste kiëre zaat ik mit de kop baove ien de brouwereej, toe miene start nog onder ien de ketel zaat. Mer alles goonk goed en toe mien veur- en achterpötjes, mit alles wat ter tusse zaat, baove worre, kwaam 't stertje ok nog. Ik haaj evvel nog nie alles goed en wel beej-en gerapt of dor goonk 't alwër wier. Den baas, mit en glas aide klaore en 't hiële personiël riepe: „Blief wakker Piëlhaas, dat 't ow goed mög doen" en rinkelend vloge de glaas tigge de koeler. Ik heurde laater van enne van 't perseneel dat ie dat beej ieder gebrouw duut, mer die hebben 't tè goed mit de brouwereej vur, die wille er tè hoëge lof van blaoze. Trouwes, zienen distieleerketel hit ie nog mer net a'n 't Rijk aovergedaon dur mitwerking van iën van zien vroegere knechs. Och jao, enne Piëlhaas hitgroëte oëre en heurt al is mèj van alles en zeker ennen döbbele Piëlhaas, mer 't is altied plezierrig as ge wet wor de klepel hingt- Onderdehand spuulde ik mer vort ovver de koeler en dur kopere leidinge, rakte ik verzeild ien groëte gestkupe, wor ik wel twellef daag mos blieve ligge. Op den gestkelder was 't we! schitterend. Gen geslote tenks mer, mer allemaol ope kupe en alles dik ien de vèrref. Dat was vurrig jaor nog allemaol net neej iengericht, heurden ik. Hier zaag ik den baas ok dukker en dan knipperden ik mit mien schoembellekes, Op den twelfden dag 'smerreges heurde ik, da'k vur mien ontwikkeling wer nao en ander afdiëling mos gaon en wel de lagerkelder. Den baas haaj 't er mit den kelderbaas over, dat ik mer ien de tenks op de gemaentetegel mos ligge, went dat was ennen dure gewist en hope- lik den Döbbele Piëlhaas wert. Doe ik dan ien dè kelder kwaam um ien de groëte neej tenks te gaon röste, die op den ge maentetegel staon, stelde ik. me dan ok a'n dizze tegel vur en groette um mit: „Blief wakker, Piëlhaas". Mer heej gromde meej terug: „Twelf uur is 't slute die dan nog drukte mikt werd opgelaje en hald ow now verder röstig, went ik heb 't veul te druk mit die neej industrieë, die zich hier nie wille vestige, zoodat ik meej um de aide en eur produksie nie druk kan make." Ennen troëst vur meej was, dat den baas nog al is me kwaam opzuuke um te kieke hoe ik miek. Heej kos zich ok mèj kwaod make um dat sort tegels, mer stond latter toch ok duk ien zien aege te grinneke. Dor len anders biëstige schon groëte tenks ien die kelders, die ieder jaor wer uutgebreid motte werre en ien 't kort al vier kiër zo groëte bierienhalt hebben as drie jaor geleje. 't Was anders ien die kelders verdomd kald, mer a'n alles kumt en aend en zo brak ok den dag a'n, dat ik ze slange a'n mien tank heurde ankoppele en dat ik, vur da'k 't goed en wel wis, mit miene kop al ien enne filter zaat. Dat was en arig gevuul en ik was ter nog nie goed Iederiën duut natuurlek mit an de op VASTELAOVER-DINSDAG. En boerepekske, 'n aide muts en dan.... Op de Koemerret um half twië bej-én komme en dan gut 't t'r op los. Distributie-neejs. Van höggerhand wurdt het volgende ter ken nis gebrocht: Ien 1947 is de pries van de goei botter enne kiër bièstig de högt ien gegaon. Now is dees daag gebleke, dat dèn mins, den die pries mos uutrêkene zich lellik vergist haaj. Heej haaj zich beej de optelling vertelt, zódat de bótter enne guide vief en twintig de kielo te duur is gewist al den tied. Now is beslote, um alles, wat ge teveul betald het, terug te betale. En wel beej de uutdaeling van de urstvolgende bonnekaarte XYZ 4711. Dan motte mitbrenge: a. Manskels bovve de 70 jaor bon 1111 van de snoepkaart. Manskels van 21—70 jaar bon 13 van de sokkehalderskaart. Manskels van 1—21 jaor bon H.B.C. van de rookkaart. Manskellekes van 0 tot 1 jaor bon T.U.T. 287 van de snapskaart. b. Vrollie bovve de 80 jaor bon K.J.W. van de petroleumkaart van aanstaande moeders, Vrollie van 21 tot 80 jaor bon 4867329 van de schèrzeepkaart. Vrollie van 1 tot 21 jaor bon A Z van de korsetbelienekaart of bon H A van direktoir-elastiekkaart. Vrolliekus van 0 tot 1 jaar bon TUT van de gedreugde moedermelk-kaart. Wat ge te goej het, kriegde nie ien geld uut- betald. Ge kriegt en bewies, dat ge zowel of zowel te goej het als vurschot op de ien Janne warie 1959 ien te voere voetgangersbelasting. Vur de volwassene van 0—1 zal en wegebe- lasting iengevoerd wurre, noa gelang ur gewicht en de graotte van ur schoen. Ut is hiêl gemekkelik zellef uut te raekene, wat ge te goej het. De volgende formulier vulde mer ien: Ow lengte en ow gewicht x het aantal kilo's gebakke erpel, dat ge sinds 1947 op het en 't a'ntal vol maone ien 19471958 x de lengte van enne spinnejager ien cm. en de oppervlakte van en schotelslet x de maat van enne sokkeophal- der of buustehalder en de M3 ienhalt van ow huus x owwe laeftied x f 1.25. De uutreiking hit plats ien Zaal 65 van het neej distributiegebouw. DENK T'R AN Vur Donderdagaovend motte wages en groepe vur den opgegaeve zien beej MERS ien de Draol, O OMENS, Kemp weg 16 of beej den drukker. geseind van Honoloeloe nao Piêldorp, Jonges köme terug met de Veulendiek. Ien Piëldörp alles ien de wor. Drie uur vur den tied van a'nkomst alle plei nen vreej gemakt um de a'nkommende „Lebens- raum" te gaeve. Op 't uur van a'nkomst alle pleinen leeg. Ok de peliesie weg. Jonges köme a'n. Zien gerost. Gen gevaor van ekstra-misten. En gen gevraog van neejsgierige, die de a'n komst ekstra-miste. HIEP HIEP 1 van de Umdatter zo wennig oëg- en oërgetuge worre, zun weej d'r wat ovver vertelle. 't Was ennen biëstig gezellegen aovend. Onder 't zinge van „Haze, stekt de start is ien de locht", 't stamlied vur alzelaeve van de Venraodse Raod (van Ellef), kwame de tien gekke, zwaor gemaskerd, mit Vorst Karei den Dikke veurop, de zaal binne. Den anspraeker van den aovend, Scheie Maan, stelde, naodat Karei den Dikke en openingswoord gesproke haai, den Raod mit versjes an 't publiek vur. Iën daorvan zuw överschrieve Enne klaene mietzak kan somtieds hiël dapper zien, Al haai an en korte boks nog miër as zat meschien, Hier stöt ien vol ornaat ,t jungskê van Verstralen, Den wil ik op 't end van 't fiëst wel is zien aojem halen. De rest was aeve schon. Scheie Maan was, en dat nog wel zonder Flora, op zien baest. Doe kwame de dichters en de zen- gers an de beurt, En stel schon megjes uut Oostrum liete ur lief stemkes huere. De luuj mosse stemme welk lied 't schonst was. Den uutslag stöt ien dizze krant. (Zurgt da ge ze van bute kent.) Den Hofnar gaaf der enne kiek op hoe ennen boerejong hier uut de buurt de Vastelaovend zaag (dur den bril van zien moeder). Die vurdracht haai tot tietel „Dat zaej oos moeder*'. En die wis van wante. De zingende zusjes van Sjang Hoeks, de fsbrekant van de Oostrumse revue, zonge de uurste helft van den aovend vort vol. Ien de pauze was len de zaal nie vul te doen, mer op de buun zowel te miër. Nao de pauze begos Maan mit zien bakke. ,t Zien der te veul ze allemaol ien de krant te zette, mer dit raoj ik ow ankom 't ander jaor zelf luustere, dan huerde ze allemaolMer iën zuw we d'r vertelle „Scheie Maan wandelde nevve de Maas die pas uut was gewist. Vur 'm liep en moeder mit 'n dochter. De grond was erg glad en op èns schiet 't megje uut en velt ien 't water. Maan springt ur nao, zuukt en zuukt..,. 't Duurt lang iër heej ur viend. Mer èendelek griept .ie 'c kiend en zwemt nao de kant en gift ze trug an ur moeder. Die schoebt 't megje uut en jaagt ze nao huus. Tigge Maan velt ze ok uut. Geej kwaojong, makt da ge nao huus komt. Mer vrow, zit Maan, is dat now dankbaarheid Bej, zit de vrow, ge most ow schame um en ketier mit en megje onder water te blieve." Mer we gaon wier. Hersengimmelestiek van Jana den Elles- tieke deuj de meense schudde van'tlache. Wette geej waor 't iën lewke van 't Raodhuus gebleven is Kwaoj tonge be- waere, dat de Gemaente 't beej Circus Hagenbeek getuust hit tigge ennen oto. Wette geej de overènkomst tussen enne fluitketel en 'n klaen kiend je Ze zien alle bei stil as ge ze opvat I Doe kwaam de Prins op. De herrie was nie van de locht. Heej wier mit bulderend spiktakel ontvange. Nao enne korte spiets, miek ie den uutslag van de liedjes bekend. Doe zong de helden-tenor Jan Kniepoen vur den erpel-mikrefoon en stukske uut den hemel en de Iaeste stukskes van 't plefon kwame nao onder. En half-mannekwartet van Jan-kom-kietel- me en nog miër liedjes um te schrewwe. Tot slot sprook de Prins en hartig wurdje waorien de butinge en iederiën angespoord wiere um goed mit de Vastelaovend mit te werke. En uutgebreide hofkapel onder leiding van Metjeu Arts spuide de liedjes mit en miek en ènd an de goed geslaagde aovend. van stöt as van aids wir beej

Peel en Maas | 1948 | | pagina 9