Piëlhaze Vroage van abonees an de Redaksie Mezesseweg HAR SWAGHOVEN Blief wakker Piëlhaas Q)e Deltumsen éJjekker Frens ien de Draolstr. 26 (jUpkaó blief wakker Slagteieet i oumans Priesvraog Luuster is aefkes Heidens Lei, Leune 119 de ty'wiqe £eate beej Sjef de Keizer Gebak, Broëd, Weg of Winkelwaar „De Veltumsen Bekker" Genne wien.... sjachrien H. PIJPERS Geej kopt toch zeker ok beej STRAOTMAN? De zaak imï de toekomst Dat daenk teminste 1 Wat daenkte geej u{aak Jos. Sanders Biief inalllieï fliëih aai Ut, gowwe mit Vastelaovend danse Danssalon „Irene" tyilma (Qeutiaole Kalde vuut of Rimmetiek s 1 Woning- ICk inrichting Scheepers, Schoolstr. 22 Piëter Hendrix goed roëkgerei. Piet Oudenhoven p.s. Dat de rioëlen boej ow verstopt zien, kunne weej ok nie helpe. Jaagt d'r de kat van den buurman mit enne lampe-pootser an de start dur hin. Mejuffrouw S., die genne vreejer kan kriege, geve weej de ra'od te waachte tot nao de Vastel- aovend. Dan hit de -redaksie mier tiet. De Hiër M., die vroeg hoe laat den trein van aacht uur vief en vertig vertrok, kunne we<j, nao ienlichtingen op ut V.V.V.-huuske zegge, dat den trein den dag krèk kwart vur neege vertrekt. De femilie "W.C. Hoe ut ion en zit mit de sens vur de widder- opbouw van ur kepotgeschote huus wet de Redaksie ok nie. Ien duustere zake is die ok nie tuus. Mejuffrouw A. H. Nië, de Paoterskoel is nie bedoeld as badkuup vur minse, mer allien vur dikköp en eektesse, Den hiör V. Hensenius was genne heilege. Mer ie zal zeker trugkoirme. Waor zal de brandwaer anders tigge speute, as ze op de koemert göt oefeno. Den hiër P. S. Geliek hedde. Wortaal en kolder moste alliën mer van de Raod van Ellef kunne verwaachte. Mevrouw T. De redaksie wet, dat pompwater en schraol vel gift. Mer het nog en tietje geduld. Water leiding kumt dèr. En remedie hebbe we vurloëpig wel vur ow. Ge nimt twië motjes poo-de-suède zalf, doet daor oonder tw'ë loëd wild verkesvet, rief daor en heffelke roëd stiëngruus dur, (dit is vur 't behalt van de vleiskltur) kokt dat op ien en klèn penneke mit vier en twintig afgestreke schuum- spaone bottermelk en laot dat en hallef uurke prultele. Knoddel daor en paar hotjes loëk oon der vur de smaak en laot ow dan dur owen baas insmère. Helpt 't nie tigge de schraoligheid, dan toch altiet tigge de krets. As ge van en moj stukske meziek halt, komt dan luustere bej ge wet wel, wor ge altied zonne lekkeren drank kriegt. Ien afwachting en veul plezier 1 went tiggesworrig is 't zaak um op ow bonne 't baeste grei te kriege. Daorum, as ge wat kopt, kopt dan wat goeds, wej doen os baest um ow te helpe. Tillefoon 395 Veltum L 67 Alle Vastenaovendgekken kunnen ur petret laote make (as ze veurop be- tale). De lellikste kommen 't mojste d'r op. Vastenaovend is ien 't land, En dan wir volges alden trant Gaon alle hazen en hazinne Bci 'f Hf*rf aefkes nao binne, Daor hebbe ze vur ieder wat wils, Ennen) borrel of enne goeie pot Pils. .'t Is genne zommer en nog gen Mei, Mer drank van is toch goed grei, En al is 't grötste diël ok water, 't Helpt biëstig vur enne kater* Dat duut iederiën den ut rond jaor dur zien vleisch köpt beej de slegter op ut Kerkpad. -VERTIKAAL 1. ên bieleke 2. heej schrieft of kettinkt roëzekranse 3. waor ze stookes hale. 4. dat is den stookes 5. de helft van 't achterste diël van en vèrreke 6. en aid Venraods tiep 7. en gehaaid vrommes 8. 't umgekiërde van 't vurrege 9. femilie van de kikmaauw 10. toemei 11. boerdereej op de plats waor now Servatius lit 12. beej naam van Flora femilie van de haas en bekend aid Venraods vrouwke, uut vroeger tied iën en iën 't joonk van en koe wurd gebruukt beej 't schoottele wasse en kwaod wief Venraods woord vur dadelyk plats vur portemeneej er. tesnuzzik nie royaal 22. halde de jonges veul van 23. helt henne en eier weg De Raodse weurd uut dit Priesraodsel géve op 24 horizontaal enne regel uut en bekend Vastel- aovesliedje. Ienzendinge mit enne losse postzegel van en döbbelke vur de 15de Fibbrewarie iensture aan Stationsweg 17. Uerste pries 5 guide Twedde pries 2 guide en 50 sens Drie pries van enne guide. Op de envelop schrieve„Priesvraog Piëlhaas" 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. Proclemasie bestemd vur alle haze Ien en um Rooi, mit Vastelaovend bej uutstek 't land van dwaze, Enne kier, 't is echtwaor gebeurd, Liepe dur 't veld en paar keurhaze, die de gewasse han gekeurd. Haas Sjeng, zei haas Sef, 't is kras mer ge het 't zelf ok gezien, An allemaol die van Mazereeuw klant zien, mosse we gaeve en tien, As 't kos hawwe ze gegaeve en elf, mer ge wet die is vur den raod. Sef, zei Sjeng, 't is goed zoo, 11 vur ennen bi-estige goeie raod en krek daor- onder 10 vur gewasse van Mazereeuw ziene zaod. Daorum dus in de toekomst allemaol vur zaejzaod naor Vertiggewoordiger Mazereeuw, Meerssen kunne alle sorte haas, alle sorte BLOEME kriege vur mit de Vastelaovend. (As we teminste tuus zien.) Vur alle sorte Tillefoon 395 Veltum L 67 Doet daorum mit Vastelaovend en goei keus Bergerac f 3.85 Mascara f3. Fortuna f 3.42 Rouge Monopole f3.— Port f 4.35 Moscatel f 3.57 Zuute Muskaat f 3.25 Te kriege beej Eindstraot 1 DEPO NIMWEEGSE WIENHANDEL Jonges, megjes, aide luuj, Ziedde 't urges anders muuj, Komt dan is nao GERRIT AARTS Den hit wir wat hiël aparts Illlllll Bèj' jao, went daor slaagde baeter en goedkopper. Mil raat 11111111111111111 n i iin Da ge vur bril, lózie of wekker nörges baeter teraecht kunt dan beej Maende dat 't Kan nie misl Allemaol komde toch is kieke Dit jaor op 't ÈND. Daor spuit wir 't bekende ERICA ORKEST Ennen prima borrel en Piëlhaas bierke. llll!lllilllllllllll!llll!!llllllll!llll!llill!!ll!l!lllllllllll!!lllll!IM As Vastelaovend kumt ien 't land, Dan zien de haeskes beej de hand, Maken joeks en veul plezier En drinke gaer enne pot goed bier. As Vastelaovend kumt ien 't land, Dan zien ze bej Rutten ok al lank an 't brouwen van 't baeste malt en hop En bierke, werkelek op en top. En mit ur neej mesjienereej En uutgebreide brouwereej, Werd daor dan wir mit man en macht Den Dobbele Piëlhaas vortgebracht. Went Dobbele Piëlhaas, ge .wet 't wel, Duut nog is goed an 't hazevel. Speciaal gebrouwe vur den haas, Mer heej is koppig, dus, blief baas Went mennige Prins ien vurgaond jaor Spuide 't mit den Dobbele duk nie goed klaor Mer dat is dan ok gaar gen schand, Went 't is Vastelaovend ien 't land. Natuurlek, ien Tiggenovver Zaal „Wilhelmina" Daor spuit GARDENS ORKEST en daor hedde prima drank. Mierde ovver den opbouw van ow huus Dat is hiëlemaol gen kruus, D'r is raod vur al die kwaole Gaot naor de Dat genaest dur de meziek ien de danstent van Qerrit AartS Meziek dur de HAPPY PLAYERS Gladde vloer 1 Plentie vreejers 1 Komt kiekeKomt danse Ien de Groe-ete Straot noemer dartien. Dor kunde tiggeworrig wat zien, Meubels van vur-oorlogse kwaliteit En de sortiering is uutgebreid. Pries, daor stodde van versteld, 't Gut umlièg, mit groot geweld. Wilde daorum vordieelig koope Kom dan is beej ons anloeepe. Weej verkoeepe op schaaibuukske en tigge contante, Went weej wille ze allemaol tot klante. Telefoon 553, ROOI MAAN Flora, ziede al is ien 't Knopenhuis gewist FLORA Dat dénk teminste 1 MAAN Daor hebbe zaltied zon moj knupkes en Gaspels. FLORAJao Maan, dat hedde now is zon der punte, went ik zeg mer, as ge mit die dinger nie zuinig ziet, dan hedde drek gen boks mer an ow gat. MAAN Den hit kwaliteit en zonder bon. FLORA Jao Maan, en kopte der veul of niks, daor ziede altied welkom. Vur Vastelaovend hebbe ze beej ien de Paoterstraot grei genoeg Bombakkese, Mutse, Huudjes, Toeters, Confetti, Serpentines Neuze, groote Oogen, Japans kanonslag, Zeuveklappers, Vuurpiele, Zwermers, Gold en Zilverrègen, Fakkels en Lampions. Besteeit bej oos ow bonne, wej zörge vur Altied sigare ien vurraod. Henseniusstraot. Wegens familiezaake op Zaoterdag 7 Fibberwari GESLOTE. 12 1 8 3 5 7 9 11 14 17 19 20 23 2 4 6 13 15 18 22 24 10 16 21

Peel en Maas | 1948 | | pagina 8