Enne goeien dag! Wat den Hofnar ondervönde hit ullum de Piëllx aas zonne katte stalt ke&ie Ennen droëm. astetaoaesoetsfe Gekke Frans en vrolijke Frits De Vastelaoves-kemissie hit ter ovver ge- knaojd, dat zö wennig haas, haeskens en hae- zinnekes mekaar goeien dag zegge op zien Vas- telaoves. Gillie kent ut ummers toch allemaol. Ge brengt ow rechterhand beej ow linkeroör en ge zegt: „Blief wakker, Piölhaas Den hoed aaf- vatte heurt er gaar nie beej. Halt dat ding mit die daag mer op owe kop. De redaksio van de krant hit dormit ien ver band enne brief gekrege van een van de schonste megjes uut Piëlhazeland. Ze schrieft: ROOI, daags vur Yastelaovend. Liefste kranteminse. Yur da'k er èrrig ien haaj, stond er liefste bovve mienen brief, Da kumt umdat.ik tigges- worrig zovveul brief nao de Oké-jonges stuur. Ik kan gen ander bledje missen en dorrum gaoj ik mer dur. As ter enne nie tege kan mot ie mei en asperientje vatte. Ik wooj ut is efkes mit owlie liebbe ovver de Vastelaoves goeien dag. Den kei, den dat uutge- voonde hit, mosse ze den hiële Vastelaovend ien de Paoterskoei köpke onder halde. Neë, dat is gen werrik. Hit zö'n daag krieg me nog al is en muleke op de koëp toe en dan iedere kiër da gehannes mit die erm. Vurrig jaor zate oz erm enne kiör geliek ien de wor. Och jao, dat hak nog vergaete te zegge, ik vreej ok. Mienen Tienus mot ok niks van den goeien dag hebbe, wel van de mifiekes. Oewee, 't is toch zó'nne snoeper Mer dor hedde aegelnk evvel ok niks mit te make. Ik wooj alliön dit mer zegge, den goeien dag is goed vur aldere minse, mer nie vur oz jong tuug. Ik en Tienus hebbe dorrum aafgesproke, dat we a'n een flauwe kul nie mit doen. j Enne goeien dag en duuzend mulekes (iërlik aaele) van ow liefhebbend MIENEKE. P.S. Dat léste stoond er awwer vur dak ut ien de gate haaj. Ik heb ut mer loate staon. Schiens zien d'r beej de Redaksie, die dor van halde en anders ut kumt zich evvel ok nie op en paar. NAOSCHRIEVES YAN DE REDAKSIE: Ut sprikt vanzelf, dat de redaksie veul belang stelde ien den brief. Allien kosse ze nie geleuve, den goeie dag zó lastig was. Ze hit durrum proeve genome. Dor worre wel gen megjes beej, mer 't gink toch. Oz Mieneke kunne me durrum gen geliek gaeve. Ut göt zeker. De redaksie minse hebben ut en hallef uur a'n iën stuk volgehalde. (Ze han wel en paar drupkes van den baas ge had). Ut was mer zund dat Mieneke dor nie beej was. Dan haaj ut nog vul baeter gegaon. De redaksie raoit Mieneke a'n mer is goed te oefene. Ut zal arig mitvalle. Wat die duuzend van achter a'n den brief angöt, dor zit de redaksie wel en bitje mit. Dor zien d'r en par beej, die dor niks um gaeve. En' row zitte de andere mit het ganse zoodje te kieke. Ze wiete nie hoe ze dor dur motte plare. Schiens wet Mieneke raod RED. Tusse speule en speule is en groët verschil, dat wet jonk en aid ien Venrooi. Mer Hofnar speule is mie Vastelaovend tog nog nie 't domste baantje, dan kunde teminste net zo gek doen as ge altied zut willen doen en niemes kan ow dat kwellik neme, umdat ze zellef ok allemaol gek zien, mer 't nie doen en wurrum aegelik nie, 't zien toch joeksige daag en vur den enne enkele kiör ien 't jaor mugde dat toch ok wel hebbe, 't is allennig mer de kwestie van beginne, as ge d'r ienmaol a'n ziet. dan velt 't zat mit. dan wette nie mer baeter, of 't is vanwege ow hazemoerke, nim ze mit of laot ze thuus, allebei lollig. Wat zedde geej van smaele, ien dat geval kunde baeter drie daag weg zien as drie daag thuus en hedde 't voordeel, dat de Vastentied d'r vlak nao kumt en as de vrouw dat asse- kruuske mer te pakke hit, dan is dat ok awwer vergaete. Toew ik vurrig jaor van huus gonk Zondags, um en uur of ellef, zèj de vrouw tigge me: now hald ow tot te Goensdag. Mer saoves trof ik iq verdomdhaal wer ien 't durrep en toe ziej ik laoter ok mer wer mit eur nao huus gegaon. Smaondags miek ik 't nog veul mojer, toe kwaam ik um en uur of tweë tuus, ik was zo zuutjes meugelik nao haove gekrope en alles sliep. Ik stookte de schemerlamp a'n op 't naagtkèsje en toe zaag ik enhen draod gare hange nevve 't bed, ik docht dat za'k mer èfkes oprolle en onderdehand liep ik nao de spiegel en gong is kieke ien de waskom of ter nog wat te drinke was en ik rolde zonder erg mer dur. Ik keek ok is ien de kléine zien bedje of ie nog slièp, mer onderdehand wier mien ega wakker. Ze zit: hedde geej mien boks nie gezien en toe haaj ik ze verdomme geliek op mien vingers gerold. Ik docht ok al wat is dat toch enne lange draod. En piën as ik haai a'n mien oëre. Hoeveul hazemoerkes dat d'r toew al nie a'n getrokke han, dat wiët ik nie mer. Dinsdags was 't aafgeloepe. Hoevel da'k er toe nie mit enne stroonk boeremoes op urre kop heb geslage, is nie te telle. En dat ze dit jaor ok mer uutkieke Dus blief van mien oëre aaf en gaot nie op mien tién staon en as we ien en tent komme of ien enne zaal, mak dan asteblief en bitje meër plats as vurrig jaor. Dan ziede oos ok zovul te iör kwiet. Zö gaaw as we en bor reltje uuthebbe ziewe weg. 't Vurrig jaor ziej ik nog wellis meêj eër motte gaon; dur al die drukte heb ik op twië platse gennen borrel gehad. Kasteleins denk now uurst a'n den Hofnar en ziene Prins, de rest krieg 't eur toch wel. Ok dè soekkelaat ien Sint Anna gong d'r meej nève, mer da'was mien ège schuld, ik was bang dat mien plats weg zeuj zien, de andere zate allemaol op dè kalde wage, mer ik op 't pèèrd haaj van ondere toch nog wat wermt. Mer da'kumt umda ge nie goed wies ziet. Beej de Zusters ien 't Ziekenhuus gong 't me veul béter. Dor bin ik dur tweë zusterkes be diend (zonder è'-rig netuurljjk) mer dat ik niks Wet 't nog Moeder Overste, van Sintorklaos en da'k beej die dikke moerhaas op de slup zaat ien de gang. En op de Hei) wier me do sjans finaal ange- boje, as 't toe mer is gen ellef uure waore ge wist, dan haaj ik wel en reundje gegaeve. Now zuwwe mer nie alles vertelle wat er ge beurd is vurrig jaor, dan is de arigheid d'r aaf en de Vastelaovend uut vur da'k klaor bin. en de gevollege dorvan. lederen biëstevriend is 't wet is opgevalle, dat praktis alle diere enne start hebben. En dat de waerde van zo'n ding nie onderschat mugt werre, kiek..., dat zit ow 't spraekwoord wel: 't venien zit ien de start! Ge begriept dan ok, dat zö zuutjes a'n 't verlange beej de Piclbe- woners wakker wier, um 't stertje van zienen haas te gaon bestudiere, krek umdat ten zovveul aafwiekt van de andere startsorte. Durrum is ter dan ok en kemissie ien 't léve geroepe van vief deftige hiëre...., netuurlik allemaol vrimdeMit groëte tasse onder den èrrem en 'n bolhuutje oppe kop, zien die kels a'n de slag gegaon Wat zegde En vurname taak Dat dénk teminste Trouwes, dat was ok al gaawechtig te zien ok 't Vieftal deuj teminste gewichtig genoeg. Mer die gewichtigheid zaat um geleuf ik mièr ien ur gewicht. 't Worre er teminste allemaol mit dikke köp Mer ziede, dit zit mier, ze riepe al gaawechtig en soepkemissie ien 't laeve en -t werrik van de hiëre bleef tetaal geheim. Er was nl. bepaold, um tot publiekasie aover te gaon as de ganse zaak was aafgedaon. Mer d'r worre notele, wor! Jao... Wel twië sorte, de geheimste en de geheime, mer de geheimste, netuurlik die van de kemissie wiere vur 't gemak nie op- gesehreve, ok al, um untlekke te vurkomme Mer die geheime Trouwes, dat gebeurt wellis mier. Vraog 't merris a'n Elsevier. Uut 't werrek van de sik van de soepkemissie bliekt, dat de kemissie 't goed hit gevoande, dat de zoepkemissie uut naam van de kemissie nog en soepzoep kemissie ien 't léve zal roepe, die dan al 't werrek zal doenHiervur wier netuurlyk Piëllanders a'n gezocht. Vief deskundige struêpersMer die nome pas zitting ien de soepzoep kemissie doe ze de vaste toe zegging krege, dat ze op korte termien veld wachter zun werre Alia, dat gonk netuurlik a'n. Zeej sebiet a'n 't werrek. Ze trokke vanzelfsprèkend nao de Hazehut. En wat ze dun 't Was verdomd gen kienderspeul. Alles gebeurde mit kennis van zake en opgelicht verstand. Al gaawechtig wier d'r beej de Hut en verdacht plekske gevoonde. Dor was gesnuffeld dur de wilde vèrrekes. Zeej dor ok a'n 't vrüto en nie vur niksD'r kwaam snotdomme wat kiekeen hiël höpke knöks- kes.... en wat vur knökskes Me mos anneme van haasAlles wees t'rop.... de vief struêpers op die knökskes. Ge snapt, dit was mer 't begin wor. Doe goonk 't onderzuuk vort en alles wees uut, dat de knökskes nie aafstamde van ennen haas, mer enne moerhaas. En verders mosse 't allemaol startstukskes zien, went alles leij nog zo'n bitje ien 't gelid, en de laesie tuupkes liepe errig spits beej. 't Uurste reseltaat van 't Onderzuuk was bereikt: Piëlhaas han vroeger enne lange startMer now dè korte Hier zit en moeileklieid. D'r wier dan ok dur gezocht en nie vur niks Uut de ligging van de knökskes viel wel op de make, dat die ien 't rnidde en bitje dur en zate. En ja..., wat denkt me dan... Nogal lochies Die dierkes zien mit dat echterste ding verward gerakt, hebbe tegeliek getrokke um los te komme, Wat kan enne meens toch raar droëme. 't Vurrig jaor na Vastelaovond (of 't van de borreltjes of van 't bier kwaam, ik wiët 't zellef nie) haai ik toch zonne mojjen droën. Ien, ik wiët zellef nie hoeveul tied, durlaefde ik en hiel jaor. Ik leij nog mer aefkes ien den boocht, doe zaag ik oos Rooi op zien moïst. Alle straote fijn opge makt, aoveral neej huus, gen dak, dat nog lekte, alle winkels vol en alles mit huëp te kriege en zonder bon. Tebak, sigare en sigarette, zovveul as ge mer woot En dan tekstiel, de lepkeskels liepe ow de deur plat um ow mer wat a'n te smaere en punte? Niks huër! En spot-goeiekoëp, vur enne krats. En 't wier kermis 1 De slegters worre nie van de deur aaf te slaon. En dan mer zanike: Hoeveul soepvleis, hoe veel druëg schaenk of broodvleis en nie te vergaete hoeveul kumkes paarsvleis, En as ge dan zet, um ze mer kwiet te werre: „Ik heb al besteld", dan en gezanik: Nim now ok is enne keer wat van meej, ik zal zörge, da ge en biëstig moï stukske kriegt. Op de kermis alles aeve goeiekoëp. En döbbelke kosse de kiender op ennen dag gaar nie öp. 's Aoves brochte ze dehelleft wer mit thuus. Vur de groëte koste de kermis ok bekant niks. Enne groëte aide klaore vief sens en en schöpke bier drie sens. En danse twië kiër vur vief sens. De winter kwaamZórg vur de kolen Ojui nië heur 1 Geloëp van alle kolekels, um dit jaor de wintervurraod ok is beej ieder van eur ien te slaon. Och jao, ik zeuj nog vergaete, wat ik dromde ovver de meide. Ik geluëf, dat 't nao de Vastelaovend was, dat de meid ging vertrekke. Hoe a'n en neej te koomme En advertensie maende geej? Nië man! Den eigeste middag stoond de bel nie stil. Ellef óp en reej kwame ze zich presentiere en de iën permetierde nog al harder um ur toch mer te vatte (dit nie verkierd begriepe wor) as de ander. Durrum haeskes en moerkes allemaol mit doen. Dat dénk teminste Doe mer net as den Hofnar, dan doede gek genoeg en en assekruuske hoefde dan gen gaon te hale, went dat kreeg ik vurrig jaer meteen, toew ik thuus kwaam um en uur of drie. Haze wat was ik zwart Tot ien den optocht. HOFNAR. Gevolg knup vaster... knap De struêpers wer j wier, went dat sort minse hilt nie van hallef werrek. D'r wier ennen bar geliêrde kei, mit rollende oëge, uut de Pièlkant beej gehald um is uut te rèkene met hoe'n kracht die dierkes wel nie getrokke hebbe en mit en knap stukske berèkening wis den kloris, dat te viende. Den haaj logika gehad, ziede. Mit den onderlinge afstand van die knökskes vur oëge was die be- raekening vur um mer en peulschilletje. En kiek...., 't een brengt 't ander mit Nou kos ok de bevreejingssnelheid van de haas beraekend werre. Mer luuster, wat bliekt De grótsle start lèej krek ien de richting van ennen dikken boem. Dat haeske kos dor nie mit zo'n vaart tiggen op gevloge zien zonder noodlottige gevollege. Durrum dor ok gevrüt. En wer nie vur niks. "Wat d'r gevonde wier Schrik nie.... En bruun stifttendje en enne steek. En op dè steek stoond, zo hallef vergaon nog wat van: V..telao...s Pr..ns. Lochies Vastelaoves Prins En dat tendje Ja, dat mos van enne Piëlhaas zien, krek umdat 't bruun bealage was. Kiek.. piëlhaas hebbe duk en zwaor piep te rooke, um dat d'r miër anzit dan a'n enne gewonen haas. Jao, jao, now was de toedracht van de zaak gevondeEnne vastelaovend, bier, lol, danse, verword, getrokke, knap... enne korte start! Ién vrögske bleef ter now nog aover. Wurrum now alle Piëlhaas zonne korte stoep hebbe? Dat was gaaw gevoondeUut de analen bleek, dat er ien lang vervlogen tied en onbekende ziekt onder de haas was uutgebroke. En umdat en ongeluk zelde allennig kumt mot me as vanzelf- spraekend a'nneme, dat dat gewist is ien den tied van vastelaovend. Lochis Mer luuster... 't gekke van die ziekte was, dat ze 't spitste tuupke van dè start 't uurste a'n- vraat. .Umdat now die vastelaoves haas gennen a'ngespTtste mer ban, ley 't vur de hand, dat die van alles vreejbleve De rest is allemaol gesneu veld. Zeg mer is, dat de struêpers 't nie goed uutgekiend hebbe Ien 't kort zal de publiekasie te verwaagte zien! De soepzoepkemissie hit ur vondst al dur gegaeve a'n de zoepkemissie en deez hit er al zurreg vur.gëdrage, "dat Z6 ien de tas v?m de kemissie kwaam. Doe die flarussen den elfde ien den olie worre, heb ik eur tassen naogesnuffeld en dit vond.ik: VERKLAORING. De kemissie vur 't waetenschappelik onderzuuk nor de starte van de piëlhaas mikt bekend, dat de haas vroeger van aagter iets langer worre, mer dur noodlottige samekomst en ongeluk krege en dordur en stukske mosse misse. Alles is naoder uutgewerkt ien de geheimste notele. Dorbeej J ent de kemissie eui ontslag ien weges 't be- reike van den pensioengerechtigde laeftied. Ge legenheid tot 't a'nbieje van afscheids-kedoos (liefst géld of aide klaore) op Vastelaoves-Mondag. DE KEMISSIE. Dor zitte we now Piëlhaas mit zo'n pluumke Ien de start zit 't venien en de pit! Genne ge- wondér dat de piêjhaas genne fut mer hebbe en zich dur andere de kiês van 't broêd laote vréte, den ze zellef toch zo goed kosse gebruke. Kiek... 't verstand ister wel, mer das nie genoeg. Ik zeg nie: Blief wakker, mer wèr wakker, piël haas Mer och, wat zeuj me 't zich dor druk ovver make, 't is toch mer allemaol wat flauwe kul en onzin. Dit vertelselke ok Bekant teminste O, ja", dat denk HISTORIEDR1KUS. Vreej daag? Um 't hallef'jaor iëne en mit de kermis en uurke danse, eiken dag, dat was zat. En huër, 't was gewoon schand zö wennig as 't was. 'sZoondags nao de Mis, nao de Coongregatie en nao 't Lof, dat was ur grotste schik. En dan mer breie, naeje, alles moi opknappe, dor laefde ze ien. Mins, mins, wat was 't enne schonne droëm 1 Mer hiëlemol uut is ie nog nie. D'r kwaam en gek aend an. Opaens vuulde ik, dat ik vleugelkes kreeg. Ik prebierde d'r is mit te slaon en porjen, ge zut 't nie ge- Iuëve, mer ik kos vliege. Ik gaauw den dak raam ope en dor suusde ik dur de löcht. 't Was hardstikke duuster mer toch kos ik alles klaor zien. Ik fladderde ovvèr Rooi hin. Noët za'k dat gezicht vergaete, overal groëte pleine, hiël briëje srraote. Ik wiët nie hoeveul standbeelde. Hensenius stoond d'r ok wir, mer veul mojjer en grotter dan uerst. Mojje parken mit reuze-pedjes um te wandele. Ik wooi ok wel is aefkes buute Roo kieke. En wat zaag ik dor En groët zwem- bak, groëte gebouwe van de waterleiding. En bar groëte baan vur allerlei sport, haost zö groët as 't Stadion van Amsterdam. Dor kos alles ien gebeure. Opaens zaag ik ien de richting van de Boshuuze en hiël klaor licht. Ik d'r op aaf. En wat stoond dor? En, hoe héte ze dat ok wir? Jao en grafmoment of nië en monument vur de „Widderopbouw" uut klaor marmer. Ik vloog d'r is roontelum en doe gebeurde 't ongeluk. Ik rakte mit iëne vleugel enne draod van 't licht en pats! dor leij ik! Jao, raoj is waor? Op de vloer vur mien bed, mit de-pullef baove op meej Ik kroop d'r oonder uut en knipte 't licht an, Wat heurde ik dor? Tik, tik, toep toep, Ik docht wat is dat now? Mer och, lieve deugd, ik haai 't gaauw ien de gate, 't Uerste stuk van mienen droëm kwaam hiël schaef uut. 't Druupte aoveral. Alle potjes en pennekes, ozze ennig- ste emmer, de waskom en de wasbak stoonte op de onmeugelijkste platse um al dat ge- druup óp te vange. 't Mesjien, da'ge snaachs wel is nuëdig kunt hebbe, veural nao enne vastelaovesdag stoond ok al örreges öp wat nat te waachte. Ik doocht jong, ik moos ouw aegeluk wel aefkes hebbe. Mer ik liet um mit röst en goonk de trap aaf. Dor wir neej iëland 1 De kamers hallef oonder water. Ik doocht an mienen droëm mer zeij drek ien mien aegeDroëme is bedrog, mer wat ge ien bed doet viende (Iengezonde dur en vrouw van Jan Boezeroen uut de buurt vereniging „Help Elkander") 't Is haost Vastelaovend now We doen wir allemaol mit Ge kunt al hiël goed merreke Dat d'r wir schot ien zit. Uurst hawwe 't nie gedoocht Dat d'r wat gebeure ging Went ut haaj d'r lel luk gespoocht Op d'uurste vergadering. 't Ging d'r uurst gezellig, toe Beej de haze ien de Piël, En de liazinne spande saam Dat veelde nogal scheel. Ik zeuj mer zegge zoë Alles mot op ziene tied Uurst werke wat me kan En dan fiëste mit zien griet. Weej, de buurtvereneging Van de Mezesseweg Die helpe mekaar allemaol En hope op gen pech. Vur an te trekke hew we niks Dor denk ien ens now an, Dat is vur os toch aid en spul Zoë vur de klaene man. En as ut ok nog raegent dan, Doe we de klump an, mök; En ziede in den duustere bang, Löp dan mer op de zök. Wurd ut zo kalt als vurrig jaor Dan is ut wat te bar, De vuut die vroren ow an ut bier En de vingers an de kar. We vaerve oos ok fyn En gaon nao de kwatseur; Den gift oos lippespits En ok wat aldedeur. We vaerve oos lippe zwart De wenkbrouwe paars of roëd En kriege we vaerf an ooze moei Daor gaon we nie van doëd. Jao, hazinne, zoë haaj ik gedocht We zien van alle meite thuus Ge stèkt ow st9rtje ien de locht Got nie mit niks van huus. De doevemelkers doen ok mit Dat wurt en lollig stel; De hoorntjes zien we allemaol fit En koerke as en hel. De duufkes blieve ok nie tuus Schiens han ze dat wel gaer Mer alle gaon wir same uut Al kriege we 'saoves smaer. 's Aoves hebbe we bal maskee Vur de jonges trug van ovver zee; Die trouw eur plicht daor hebbe gedaon En niemus now alliën löt stcon. Ik was 't ok al host vergaete Dit was van meej toch hiël dom Mer jao, zó naauw gonk 't nie maete De klène hale z'ien mit stille trom. En icrsaluut vur oos saldaote, Die trug zien ien 't Raodse land*3 En vurig gebed vur de kammeraode Die 't laeve liete ien et tropelaond. Now schei ik uut mit dichte, Went anders heb ik strop De erpel zien nog fiiet gescheld En krieg ze op miene kop. Vrouw Jan Boezeroen Nauschrift van de' redaksie Die 't oonder 't erpel schelle, Nog mojer kan vertelle, Da's enne hiële Piet, Of is 't schiens en Griet? FRANSHoe is het Frits, hedde nog gen diensmeid FRITSNog nie, mèr ik hoef d'r ok gen mer. Ik neem now enne grondwerker veur de kamers um te spaaje. FRITSFrans, hoe vondte geej 't vurrig jaor de vastelaovend. FRANS: Goed, mer kalt. Ik kom snaachs um vier uur beej mien vrouw ien bed, en net as altied: „Wor hedde gezête!" Ik verteldeïërluk de worheid. Ik zegik kom op mien wenkbrouwe dur de groëre straot, ze pakke meej beej mien kladde en zette meej ien den bak. Dat velt mit, zet ze, hiël flauw, ik docht dage beej Vecschure ien den ieskaast hat gezaete FRITSWat, binde geej dan getrouwd FRANSDat zak ow zegge Frits. Doe de duvel van lellekigheid nie mer wis wat heej mit meej doen zeui, hit ie die nog gaauw an miene jas gehange. smèreges nog. En stuk nao stuk van mienen droëm kwaam nie uut. Geej, laezeresse en laezers, pluus 't mer is uut, wat er van den hiëlen droëm is uutgekome. Ik maen, gen hörke. As geej wat gevoonde het dit hiële (aor, dat wel stemt mit mienen droëm, schrief 't meej dan asteblief, dan krieg ik meschien wir en bitje hoop. as ik wir droëm, dat 't toch nie geliek bedrog is. Ik dörf 't zellef nie mer nao te gaon, want ik bin bang dat ik dan de smoor ien krieg en dat is gen stemming vur vastel aovend. Mer wel hoop ik dit jaor wir enne droëm te kriege en dan enne, vol iëlend en naojigheid, dan is 't ander jaor meschien goed. Enne vastelaoves-droëmer

Peel en Maas | 1948 | | pagina 6