Vergadering K.V.P. LANDBOUWERS „let op Uw saeck". De PiinS en de Raad aan êtf IQóói de deide maai cuel doeken. De leden van deze centrale worden ook door de pastoor aangewezen en voor Venray zyn deze Kapelaan v. Leipzig, Directeur Dr. Veraart, Voorzitter J. Verheggen, Secretaris A. v. Bragt, Penningmeesteres. Verder zijn lid, de dames Derksen en Arts, de heren P. Janssen, 6. Geurts W. Peeters, H. Ebberink, Fr. Janssen en P. Spreker sloot zyn uiteenzetting met een dringend beroep te doen op ieder een, het jeugdwerk mee aan te pak ken, dan worden do gevaren waaraan deze is blootgesteld, opgevangen. CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER Dinsdag j.l. was er in de Zwaan een vergadering der afdeling Venray, van de Katholieke Volkspartij. Van het aantal aanwezige leden schrok men wel even. Telt de afdeling hier 1600 leden, op deze vergadering waren zegge en schryven: 19 mannen en 3 vrouwen aanwezig. De Voorzitter was dan ook aller minst tevreden in zyn openingsrede en~ wees er op, dat het velen schijn baar te goed ging en een ongegrond optimisme zich van de mensen heeft eigen gemaakt. De tijden zyn echter anders, meer dan ooit zal men gereed moeten staan, niet enkelen, maar allen, die Katho liek zijn en zich zo noemen. Het communisme steekt de kop op en wroet in alle landen. Wij kunnen hier in Nederland als katholiek en als goed vaderlander niet passief blijven, hier moet ieder weten waar om en hoe! En daarom is h9t zo jammer, dat in zo'n gewichtige vergadering een handjevol mensen het werk moeten doen! Wat slaat Venray bijvoorbeeld tegenover dè kerkdorpen een misselijk figuur, daar afdelingen vol leven, met een kern van propagandisten, terwijl hier 12 propagandisten 1600 leden moeten bewerken. De Voorzitter deed een dringend beroep op de aanwezigen zelf propa gandist te zyn, anderen te wijzen op de politieke grondslagen der K.V.P., op de ernst der tijden, op de nood zaak van een sterke vertegenwoordi ging in de Regering en Kamers. De candidaatsstelling Het bestuur zelf stelde als candi- daat voor de Tweede Kamer: Dr. Beel, Wassenaar Jos. Maenen, Heerlen Th. Peters, Oirlo J. A. Koops, Venlo en Dr. Droessen, Roermond. Als plaatsvervangers voor Jos. Maenen, Jan Maenen Heerlen J. Koops, Dassen Heerlen Dr Droessen, Valks Heythuizen. Vanuit de vergadering werden nog candidaat gesteld Dr. Ruys de Beerenbroek met ais plaatsvervanger J. Peeters Roosteren, Mevr. v. Nispen tot Spvenaar en Mej. Nolten, Amsterdam. Het bestuur werd tevens ook uit gebreid. Na een drietal stemmingen werden als bestuursleden gekozen de heren A. Poels en H. Vorst. By de Rondvraaag kwam het pro bleem der contributie nog aan de orde. De contributie voor 1948 W9rd door de partijraad vastgesteld op f 1.50 per gezinshoofd en f 1.25 per gezinslid. Het geld moet zo spoedig mogelijk worden opgehaald, maar daarenboven moet ook nog de con tributie voor 1947 f 1.50 per lid worden geind. Verschillende manieren werden be sproken om dit zonder bezwaar voor vele mensen op te halen. Tot slot sprak de Hoogeerw. Heer Deken nog een kort woordje, waarin hy er de nadruk oplegde, dat het feitelyk toch niet nodig moest zijn, dat de priesters de K.V.P. moeten aanbevelen op de preekstoel en hij drukte er zyn spijt over uit, dat de wekroep van Dr Poels, hier na de oorlog bij de heroprichting van de K.V.P. gedaan, zo slecht door veleft verstaan is. Hij wenste bestuur eh leden een goede verkiezingstijd toe. Ook de heer Burgemeester deed dit en vroeg de leden vooral aandacht te schenken aan de principiële zijde en grondslagen. ^2r wordt nu gestreden voor of tegen de Christus. Het is aan ons in de voorste ryen te staan. De Voorzitter sloot dan deze ge-* wichtige vergadering met gebed. Op 2 Febri vond een bijeenkomst voor de georganiseerde boeren van 't Dekenaat Venray in de feestzaal van Huize Servatius plaats. Op verzoek behandelde de spreker Ir. Royakkers, secretaris van de Stichting van Landbouw actuele pro blemen. Loon- en prijzenpolitiek. Bij de loon- en prijspolitiek is er verschillend belang voor verschillen de streken van het land, maar al gemeen moet het inzicht zyn, dat loonen en prijzen met elkaar samen hangen. In de richtprijzen van de land bouwproducten zijn de lonen ver rekend aan 64 ct., maar de belang rijkheid van de landbouw komt niet tot uitdrukking in de prijzen. Immers de landbouwers kunnen aanspraak maken op een inkomen van 20 pet. van totale inkomen van het land, daar dit in overeenstem ming is met hun getalsterkte. Dit bedroeg echter 14 pet., wat nog niet ingelopen is door de prijsstelling der producten. Efoeren en landbouwarbeiders gin gen accoord op basis van gelijkwaar dige beloning als in andere bedrijven. In verhouding zyn de lonen d.er arbeiders gestegen met 134 en die der industriearbeiders met 70 pet. Hieruit blykt niet, dat het daar door met de beloning in orde is, maar er blykt alleen uit, dat de lonen veel te laag waren, omdat de gelijkheid allerminst nog bereikt is. Doordat de lonen op te lage basis in de prijsstelling berekend zijn, kan de landbouw geen verhoging betalen. Bij de vaststelling der prijzen was echter de afspraak met de officiële instantie, dat gelijkstelling uitgangs punt is. Na de bevrijding scheen de ont wikkeling gunstig te verlopen, maar het uitgangspunt werd geleidelijk duidelijker verlaten. Na de twede loonronde, die wegens gevaar van inflatie gehandhaafd moest worden, werden lonen van andere arbeiders verhoogd, waarop de Stichting van Landbouw doorberekening van ho gere lonen vroeg in de prijzen. Getracht werd echter het samen gaan van arbeiders en landbouwers te verbreken, wat geen resultaat op leverde, maar waarbij eisen gesteld werden van arbeiders er. landbou werszode. Het motief van gebrek aan geld is geen reden, omdat dit voor andere doeleinden wel beschikbaar gesteld is. De politieke partijen werden op de hoogte gesteld van het conflict van lonen en prijzen. Slechts door hoge druk kan de re gering tot verlaten van haar stand punt gebracht worden. Voor de verdediging van haar stand punt beschikt de regering over zeer uitvoerige gegevens, die Kamerleden onbekend zyn. De kosten der Stichting bedragen 1.500.000 en die van landbouw en visserij 147.000.000. De kosten der Stichting worden gedragen door de landbouwers, even als de arbeiders de kosten dragen hunner vakbonden. De sterkte der vakbonden is van groot belang en ook de landbouwers dienen via de Stichting hun invloed te vergroten. Een deel der kosten van de Stich ting gaan ook uit naar de subsidie- ering van het Landbouw Economisch Instituut, dat gegevens verstrekt omtrent kostprijs. De minister geeft omtrent de ont wikkeling van de landbouw een foutieve voorstelling. In plaats im- meis van overvloed aan productie is er gebrek aan voedingsmiddelen. Voor wat hetgeen de landbouw produceeit zyn de pry zen vastgesteld voor het tekort vindt import plaats De minister stelt echter lagere prijzen vast dan volgens gegevens van het L.E.I., in strijd met de over eenkomst en bovendien was de prijs berekening op zich te laag. De inkoopprijzen van import liggen rond 2 x de vastgestelde prijzen voor het binnenland. Onder deze omstandigheden kwa men de moties Vondeling en Groen. Na 4 maanden echter vond nog geen overleg plaats door de minister hoewel de Stichting 25 October haar standpunt in een nota ter kennis bracht. Voor deze streek is vooral de com pensatieregeling van belang. Inmiddels blijkt uit nieuwe rap porten, dat de melkprijs b.v. 7 cent per liter te laag gesteld is en dat ook de prijs der akkerbouwproducten te laag is. De minister wilde echter voor 1 Febr. tot vaststelling van prijzen overgaan zonder L.E.I. rapport. De Stichting wenst echter de prijs stelling in overeenstemming te zien met de lonen in de andere bedrijven en wilde geen gevaar lopen, dat de prijsstelling der landbouwproducten als basis dient voor de vaststelling van lonen in andere beroepen.. By de uitgevoerde landbouwproduc ten wordt het gedeelte boven de prijsstelling ingehouden en aange wend om de prys van andere pro ducten te drukken. De landbouw kan niet als basis dienen ter verschaffing van goedkope producten voor industrie. De belo ning moet gelyk zyn. Een sterke organisatie van de land bouw is hierbij onontbeerlijk en ook een samengaan met de arbeiders is nodig. Wederopbouw boerderijen. Hier noemde spreker verschillende fouten op, die de wederopbouw boer derijen aankleven, o.m. By de kwestie opbouw boerderijen is het demonstratief, hoe slecht de toestand hierbij is. By de ingrijpende staatsbemoeiing ontvalt practisch alle vrijheid. By B.W.B. is bovendien nog de mentaliteit verkeerd. De getroffene heeft hierbij geen rechten en de minister onttrekt zich aan de verant woording in de Kamer. Ondanks de oppositie is de begroting goedge keurd. Bespreking der grieven heeft geen resultaat en door het ontbreken der finantiële regeling ontstaat weerloos heid van getroffenen. Een objectieve maatstaf van ur gentie ontbreekt. De instelling van commissie voor boerderybouw heeft geen gevolg, omdat deze niet geraadpleegd of ge kend wordt. De ambtelijke willekeur in do gang van zaken moet gebroken worden Alleen by enkele rayonhoofden is samenwerking mogelijk. Stichting van de Landbouw Deze stichting is een samengaan van katholieke, gereformeerde en socialistische organisaties. Deze toe stand is goed, omdat de landarbeiders via hun vakbonden ook de landbouw belangen verdedigen kunnen. Publiekrechtelijke organisaties ligt in het verschiet en de tijdsomstan digheden noodzaken hiertoe. Boeren en arbeiders kunnen in bepaalde vlakken samenwerken. De klasse- stryd heeft echter veel bedorven. De staatsinvloed dient beperkt te zyn en verantwoording zoveel moge lijk bij de organisatie berusten. In facisme en nationalisme demon streerde zich de staatsinvloed. De individuele vrijheid moet bevorderd worden. Voor de katholieke gemeenschap gelden hierbij katholieke beginselen Samenwerking met andere overtui ging is echter mogelijk. De standsorganisatie moet de draagster zyn, daar hierin de begin selen gelden. Niet de behartiging van materiële belangen komt in de eerste plaats, maar belangrijker is de maat schappij meer leefbaar te mak on in de verhoudingen onderling, waartoe de publiekrechterlijke organisatie kan dienen. Op verzoek van de voorzitter der vergadering, J. Loonen, geeft spreker antwoord op gestelde vragen, of on derbrenging van schadegevallen bij algemene wederopbouw aan te be velen en mogelijk was. Het lid van Ged. Staten, Th.Peters bepleitte decentralisatie en overdracht bevoegdheden. Het opheffen van B.W.B. kan mo gelijk wel een einde maken aan het handelen over en zonder ons, maar is niet zonder gevolg. Een andere spreker uitte bezwaren tegen de inrichting van gebouwen, waar om uiterlijke of vermeende schoonheidsgebreken de bruikbaar heid der inrichting werd beperkt. Wethouder Pubben pleitte ervoor, evenals voor de mijnindustrie een wjjzing verleend te zien voorbouwen van ontginningsboerderijen. De heer Goumans vraagt waarom er heffing op eieren bestaat, terwijl de bedrijven in de zandgebieden een tekort aan inkomen hebben. Op de gestelde vragen wordt naar bevrediging der vragenstellers geant woord. De Voorzitter hoopt Ir. Rooyakkers nogmaals in het midden der Venray- se boeren te zien. Illllllllllllllllilllllllllllilllllll^ Als de leeswoede onder het volk niet zo hevig en ongeremd was, zou ik het niet wagen drie keer achter elkaar spinazie op te dienen, maar nu de dingen liggen, zoals ze liggen, zit er niets anders op. Er zyn schrijvers, die zich aan zulk godslasterlijke en liederlijke taal te buiten gaan, dat eer op honden braaksel uit de hel lijkt dan op het geschryf van een redelijk mens. Wie tip-top heer wil zyn, vertelt geen schuine moppen en als hy het toch doet, valt alle heerlijkheid van hem af en staat hy voor ons als een ordinaire putjesschepper, al ware hy de koning in eigen persoon. De lucht van vette stalmest in de voorjaarse tuinen is een weldaad voor ons reukorgaan, vergeleken bij de alles doordringende lijklucht van ontbinding, die sommige boeken uit-, wasemen. Een slecht befaamd romanschrijver schreef eens in een openhartig ogen blik de volgende verschrikkelijke woorden: „Geloof my, de tijd en de losbandigheid zyn twee grote genees middelen. Er bestaat geen God en er bestaat geen moraal. Niets bestaat van alles wat men ons geleerd heeft te eerbiedigen. Er is enkel een leven, dat voorbijgaat, waaraan het vol komen logisch is alle genoegens te vragen, die mogelijk zijn. Ik volg steeds deze' gedragslijnsteeds te doen wat my behaagt, onverschillig wat de zedelijkheid of het burgerlijk fatsoen er van zegt. Ik geloof in niets en niemandik houd van niemand en niets; ik heb geloof noch hoop". Dat iemand die zo denkt, met voorliefde in de modder en het slyk wroet spreekt vanzelf, Niet alle boeken behoeven kinder boeken te zyn. Een volwassene, die het leven kent, kan zonder gevaar heel wat sterkere kost lezen dan de jeugd, al is ze dan nog zo opgeschoten. Maar ook voorde volwassene bestaan er grenzen, die hij niet mag over schrijden. Wie alles leest wat hem onder de ogen komt, zal dit niet doen zonder groot nadeel voor zyn ziel. En by de jongeren is het nog veel gevaarlijker. Slechte boeken vermoorden de on bevangenheid, verpesten de verbeel ding, maken de hartstochten tos van de ketting, vertroebelen de zuivere geloofsopvattingen, ondermijnen het zedelyk verantwoordelijkheidsbesef, doden alle mooie en tere gedachten over liefde en huwelijk. Van een frisse, blozende vrucht, maken ze een wormstekige appel of een rotte mispel. Het geweten van de katholieke massa werkt in dit opzicht wel heel erg traag. Het verdachte boek wordt in de regel eerst gelezen en dan pas wordt er gevraagdmag ik dit boek lezen. Maar dan is het onheil reeds geschied. Een priester kwam eens in een katholieke huiskamer en zag er een zeer gevaarlijk boek in de kast staan. Toen hy de vader er attent op maakte, kreeg hy ten antwoord: Hoe bestaat het! Mijn dochters zijn er verzot op! Men moet niet eerst lezen, maar eerst vragen, want wie eenmaal aan een boek begonnen is en hy voelt, dat het hem geen goed doet, moet wel een heilige zijn, als hy het neer legt zonder verder te lezen. De practyk is, dat minder goede of slechte bladzijden met de hevigste belangstelling twee tot drie keer worden overgelezen. De mens is nu eenmaal zo geaard, dat hij steeds de meeste trek heeft in de verboden vrucht. Ons volk leest uiterst zelden, wat dichters ons te te zeggen hebben. Toen er rond een bundel veel ge- gerucht gemaakt werd, omdat hy een zeer vrije passage bevatte, moest hy verschillende malen herdrukt worden, want iedereen wilde die afgekeurde, zinnelijke verzen lezen, niet om de poëzie, maar om de prikkel. Hoe minder gif we innemen, des te gezonder zullen we leven naar ziel en lichaam. Als Ave alle goede en verteerbare boeken willen lezen, die op de markt worden gebracht, komen we tijd tekort. Waarom zouden we. dan onze tyd besteden aan slechte Onze beurs wordt er door geschaad, onze maag raakt van streek en onze ziel komt ermee in de beerput terecht: P. H. RONGEN O.C.R. l i 11111111 lil in 11111111n i li 11 i 11 i l l: Voor de vierde maal gaat Venray vastenavond vieren in eigen kring, voor de vierde maal zal de zotheid drie dagen heersen in Venray. Reeds veel is ovèr het voor en tegen van de Carnaval geschreven. Men is er vóór, omdat dit feest elders ook gevierd wordt en omdat nu de mensen hier gehouden worden, waar zij in eigen dorp en buurt op gepaste wijze deze dagen kunnen doorbrengen. Bovendien komen velen van elders hier naar Venray, om de optochten te zien en om alles mee te vieren. Men is er vóór, omdat deze drie dagen nu eens de zorgen en de moeilijk heden van iedere dag opzij gezet kunnen worden,, de mens zich eens even vry kan voelen van alles wat hem anders drukt en eens echt gek kan doen, zoals hij zo dikwyls diep in zijn hart verlangt. Men is er tegen omdat dit feest dikwijls ontaardt in slemp- en braspartijen, omdat dit feest bedorven wordt door hen die menen, in deze drie dagen alle remmen los te kunnen gooien. Het zal een ieder wel duidelijk zijn, hoe hier de Vastenavond gevierd moet worden en ook zal worden. Wanneer deze krant verschynt wordt do laatste hand gelegd aan costumes en wagens en morgen gaat het spel der zotternij beginnen. De zitting van de Raad en extra dikke „Piëlhaaskrant", zyn de in leiding geweest. Aswoensdag is het einde. Moge het voor allen een goede Vastenavond worden, vol lol en plezier, met een prima optocht en moge de Carnaval slechts prettige herinneringen achterlaten. Ingezonden Mijnheer de Redacteur. Gun my een klein plaatsje in Uw blad over het navolgende onderwerp REINIGINGSDIENST. Aldus werd aan menig Venrayer een schryven gericht, waarin orde aan de wet wordt gesteld, zo nodig met kracht van de sterke arm. Het is dan ook in het belang van allen, dat onze gemeente deze regel stelt. Het aanzien van dorp en nadeel van volksgezohdheid wordt beïnvloed als ge voor 7 of 12 gulden voor een heel jaar niet medewerkt aan deze verbetering of onhoudbare toestand. Geacht Bestuur der gemeente, wat aanzien en volksgezondheid betreft, moet hier de politie op letten en procesverbaaf maken bij overtreding. Begin dan by U zelf. Reeds een jaar of vier zitten wy in den huismodder, waar jeugd en rat hoogty viert, waar huismoeders hun ramen dicht moeten houden, om na regen of veel zonneschyn hun slaap kamers niet te laten verpesten door de lucht welke door deze wordt ge geven. Geeft U zelf eens een voorbeeld. Reeds vaaK genoeg is hierom verzocht met als gevolg, dat we er nog mee zitten. Ruim dit op en dan valt er te praten over aanzien en volksgezond heid. Iemand tussen en Broekweg NEGEN DINSDAGEN in de Paterskerk SINT ANTONIUS en de Carneval St Antonius, St Antonius, wat bent U toch begonnen 1 Nu komt U ons tegemoet en, dat stellen we zeer op prys om de negen Dinsdagen niet vóór Uw feest te houden, want, dat valt juist in het voorjaar en als de dagen lengen en het weer wordt mooier, dan moeten we nog laat naar het land en komt het voor ons wel wat bezwaarlijk uit, maarWat bent U toch begonnen We kunnen wel merken, dat het daar by U boven geen 40-daagse vasten is met eraan vooraf... Carneval. Staat U nu a.s. Dinsdagavond voor een half lege kerk U hebt Uzelf de das om gedaan. Wie zet nu de negen Dinsd'agen juist op een Carnevalsavond in. Maar wat denkt U er zelf van Ja, U bent natuurlyk optimist door dik en dun, door mooi en lelyk weer. Ja, ook door lelyk weer. Wat een kaarsen en wat een mensen passeerde Dinsdag, toen het buiten goot en waaide. Wat een weer was dat weer! Maar U zag ze komen met para- pluies en opgestoken kragen. Nat kwamen ze binnen langs Uw beeld en optimistisch hebt U tegen S^Oda naast U gezegd„Zie je wel, dat ik op ze kan rekenen" en toen zo stil- weg tegen ons „Rekenen jullie maar op my. Alles komt in orde". Maar nu een Dinsdag, Antonius, komt het dan in orde? Carnevals- Dinsdag Natuurlyk, U hebt toch gezegd tegen die vrouwN.in Bologna „negen achtereenvolgende Dinsdagen". Geen één er tussenuit. En ik reken zelfs op meer (wat meer, Antonius, Dins dagen Nee, mensen natuurlyk. Er kan nog meer by, 1000 plaatsen, als tydgenoot heb ik allen wat te zeggen, allen). Ook die echte Carnevaivierders. Dus... U optimist. Dan wy óók. Wy, Uw vereerders en vereersters. Ja, het zou ook eigenlijk wat moois zyn, dat ze by U weglopen... omdat het Carneval is Tot Dinsdagavond VIJF uur, An tonius, NIET half 8. BEZOEK van de aan dansgelegenheden en de kerkdorpen. (Gewijzigd programma) MAANDAG 10 uur Ziekenhuis 5 uur opening in danstent Gerrit Aarts 5.30-6.30 Smakt 6.30—7.30 Merselo 7.30—8.30 Ysselsteyn 8.30—9.30 Heide 9.30—10.30 danstent vd Munckhof DINSDAG 6—7 Castenray 7—8 Leunen 8—9 Oostrum 9—10 danstent Schaeffers ZONDAGS worden de café's aan de Noordzijde van liet dorp bezocht, MAANDAG de Zuidzijde, DINSDAG de rest. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, brengen ter open bare kennis, dat de „Verordening op de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Venray" vast gesteld by Raadsbesluic van 29 Aug. 1947 No. 161 welke bij Koninklijk Besluit van 24 December 1947 No. 13 werd goedgekeurd, ter gemeente- Secretarie gedurende drie maanden voor eenieder ter lezing is neder- Venray, 2 Februari 1948. Openbare kennisgeving Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat de „Verordening'tot wijziging -van de verordening rege lende het heffen van vergunnings recht voor de verkoop van sterke drank in het klein in de gemeente Venray" vastgesteld by Raadsbesluit van 29 Augustus 1947 No. 162, welke Koninklijk Besluit van 24 December 1947. No. 13 werd goedgekeurd, ter gemeente-secretarie gedurende drie maanden voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 2 Februari 1948. Hontverkoop Op Woensdag ll-2-'48 half 2, hout verkoop in café Martens, Op de Bus van 120 SLAGEN BRAND- EN BOEREN- GERIEFHOUT liggende in de ge- meentebossen ter plaatsen, slagen ge nummerd 703 tot en met 822. lichtiging Dinsdag, 10 Febr. 1948, des middags vanaf 2 uur. Verkpop a contant zonder opcenten by opbod. Uitgesloten van deelname zyn zij die wegens diefstal van een kerstboom voor de duur van het jaar 1948 bij aangetekend schryven van B. en W. zyn uitgesloten. /ALS DR. POELS TACHTIG JAAR WORDT. Grote gebedsactie in Limburg. Zaterdag 14 Februari a.s. wordt Mgr. Dr. H. Poels, de hoofd-aalmoe- zenier van de arbeid in Limburg en de pionier van de Katholieke Arbei dersbeweging in dit gewest, 80 ja(fr. Op deze dag zullen in alle pa- rochie's, waar K.A.B.-afdelingen ge vestigd zyn in Limburg zijn er dat rond 250! H.H. Missen wor den opgedragen tot intentie van „de doctor". De K.A.B.-voorzitter Jan Maenen heeft Zondag op de Centrale Raads vergadering te Maastricht de bijna 40000 georganiseerde leden aange spoord zich op die Zaterdagmorgen, hetzij in de kerk, op de werkplaats of in de myn zich te verenigen in één reusachtige gebedsactie voor de gezondheid van Mgr. Poels. Terug in bet Yaderland. Onze dorpsgenoot, de Oorlogsvrij williger Willy van Opbergen Hzn., hoopt op Zondag 15 Febr. a.s. per s.s. „Zuiderkruis" in het vaderland te arriveren. GESLIAGD.^ Te Eindhoven slaagden voor het diploma Naaien en Knippen de dames A.Pouwels, Boschhuizen; C. Reyndefs, Smakt; M. Peeters, Castenray; C. Classens, Klein Oirlo; Tr. Wismans, Ysselsteyr. Collecte Thuisfront De collecte, gehouden voor het Thuisfront op de feestavond van de Firma Nelissen en Firma Min, heeft opgebracht f 73.48. Allen onze har- telyken dank. Wie volgt? MARI A-CONGREGATIE Dezer dagen hadden zeer veel meis jes van Venray aan de oproep van de HoogEerw. Heer Deken en de Directeur der Congregatie gevolg ge geven en hot triduum meegemaakt. De predikaties, die gehouden werden door den ZeerEerw. Pater Sangers waren zeer mooi, vooral de slotpre- dikatie was treffend. Er werden 31 nieuwe leden aangenomen. Tevens werden twee gouden jubila- ressen gehuldigd nl. Johanna v. Dy'ck en Johanna Janssen. Voorwaar pracht voorbeeld van trouw lidmaatschap. Moge nog vele jonge meisjes van Venray tot deze mooie godsdienstige vereniging toetreden. Dodelijk ongeluk. Bij het verzetten van een steiger by de herstelwerkzaamheden in de St. Rochuskapel te Veltuin, kwam de stucadoor C. S. uit Rotterdam, zo ernstig te vallen, dat hy na over brenging naar het' ziekenhuis aldaar is overleden. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. Concert Arnhemse Orkest vereniging. Woensdag 28 Jan. gaf, onder auspi- eieën van de Vereniging voor Ont wikkeling en Ontspanning, het Arn hemse Orkost, onder leiding van Jaap Spaanderman, in de zaal van Huize St. Servatius. De voorzitter der vereniging sprak een kort woord ter opening. Een woord van dank aan het orkest, dat zich bereid toonde naar, Venray te komen. Het programma bèstond uit de werken van Beethoven. Voor het bestuur, dat* het gehoor meteen voor de klassieke muzjek wilde innemen, was deze keuze eeD etjcces. De zaal was geheel bezet; Beethoven had allen in zyn ban. Afwisseling was verzekerd, doordat tussen Egmont en (na de pauze) de Ve Symphonie het vioolconcert werd gegeven. De solist, concert-meester van het Arnhemse Orkest, gaf een boeiend spel van grote dichterlyk- heid. Het scheen, dat hij tegen een voorbygaande vermoeidheid te kam pen kreeg, (of was 't een vechten tegen de ongewone ruimte maar in de cadans van het slotdeel her vond hij zichzelf schitterend. Het spontane applaus kon hem niet an ders dan overtuigd hebben, zijn ge hoor te hebben geraakt en meege voerd. De vertolking van Egmont was wel het meest gaaf. In de F was, vooral tegen 't. einde een storend opdringen van 't koper onvermijdelijk; deze ruimte is niet gebouwd voor een volumineuze apotheose van Beet hoven. Maar boven alles zal het voor velen vooral de jongeren een openbaring zyn geweest, dat een „beleven" van een grootse muziek met een persoonlijke, directe verhou ding tussen vertolkers en toehoorder, iets onvervangbaars is,, alle kunst middelen ten spy't. Het een met het ander, velen zul len hebben verzucht: „moge dit regelmatig herhaling vinden en eens in een eigen volwaardig ge bouw." Yenrayse toekomstmuziek Cabaret Maasliecgeweg Plaatsgebrek verhinderde ons vorige week reeds om dit te vermelden. De overladen agenda der laatste weken heeft zich gewroken en diverse ver gaderingen en uitvoeringen en ook deze uitvoering ten bate van de buurt vereniging van de Maasheeseweg zal niet veel baten hebben afgeworpen. En dat had èn de buurtvereniging èn het Troubadours-orkest én het ge zelschap van Henk Geurts niet ver diend. Deze laatste bracht een vlot en aardig cabaretprogramma met vele goede vondsten, die het aanwezig- publiek zeer goed in de smaak vielen. Een openbaring was het Trouba dours-orkest, dat de andere helft van de avond voor haar rekening nam en zeer goed de bekende melodiën wist te vertolken. We willen de aandacht er op ves tigen, dat de diverse orkesten die hier in Yenray tegenwoordig spelen, samen toch wel iets presteren kun nen en het oude Euterpe kunnen doen herleven. Wie bindt de kat de bel aan Al met al een avond vol luim en plezier en van goed gehalte. Alleen volgende maal is een betere opkomst gewenst. Uitvoering in Servaas. Weet gij wat liefde is En deszeifs tegenhanger, Dan ben je nie zo mis... Maar draal dan ook niet langer, En ga naar Sint Servaas, Want Zondag om 7 uren Zal daar geen „Liefde" helaas, Maar „Haat" zich uit gaan kuren. De feestzaal zy te klein Om allen te bevatten, Die 't Carnavalsfestyn Niet vieren in het natte. Er wordt een heel schoon spel Door vreemde acteurs gegeven. De baas kent Venray wel, Ge zult er wat beleven... Tot slot „Samson en Moot". Entrée is maar één gulden, Ge lacht U eigen dood En brengt die spelers hulde Toneel uitvoering. De Fanfare „de Peellhank" te Ys selsteyn gaf Zondagen Maandag voor een geheel bezette zaal een tooneel- uitvoering met „Storm op 't kanaal". De vertolking was zeer goed. By een volgende uitvoering zal ook het mu zikale gedeelte niet ontbreken.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2