van deze mek Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan- dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3- uur. Openbare kennisgeviiij Burgemeester en Wol houders der gemeente Venray brengen tor open bare kennis, dat de „Verordening tof. wijziging van do verordening tot heffing enz., belasting in natura, be staande in de .verplichting tot het leveren van hand-, span- on voer- diensten in de gemeente Venray' vastgesteld bfj Raadsbesluit van 29 Augustus 1947 no. 163, welke by Koninklijk Besluit van 17 November 1947, no. 65, werd goedgekeurd, ter gemeente-secretarie gedurende drie maanden voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 7 Januari 1948. Burgemeester en Wethouders van Venray,- A..H. M. JANSSEN, Burgemeester H. VORST, Secretaris. Benoemiug Met ingang van 15 Januari is onze dorpsgenoot H. Goumans, benoemd als vrijgestelde voor de K.J.M.V. en tevens als "Secretaris voor het Bisdom Roermond. Een eer voor d.e K.J.M.V. „Sint Andries", dat hun voorzitter in deze functie is benoemd en de afd. Venray zal er wel by varen. Terug uit Indonesië Per s.s. „Nieuw Holland", hopen heden in Amsterdam te arri veren, soldaat H. Vólleberg, Kruisstraat en korporaal M. van Mil, Merseloseweg Ml, die worden gedemobiliseerd. Welkom thuis! 40 jarig bestaan Huize „St Anna" In November van dit jaar zal het 40 jaar geleden zyn, dat het Krank zinnigengesticht voor vrouwen „Huize bt Anna" werd geopend. Tevensjsal göt40 jaar geleden zyn, dat do heer r. Verbeek als bedrijfsleider aan deze inrichting verbonden werd, als ook de heer J. Remmen, chauffeur. Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het diplo ma economische bediyfsstatistiek A de heer W. Thelosen uit Venray. FORDFILM Woensdagavond werden in het T^UXj°i"i ^'10a^er te Venray enkele 1'ordfilms vertoond, die, gezien hetrj aanwezige publiek, grote belangstel ling trokken. Het is niet onze bedoeling om in de redactie kolommen van dit blad reclame te maken voor een of andere firma, maar toch willen .wij vermel den, dat de?e Fordfilms zeer intores- rant waren. Allereerst werd een z.g. tankfilm vertoond, die ons o.m. de in'deze oorlog gebruikte tanks liet zien naast die van de vorige wereldoorlog. Het was Ford die voor de m'otoren zorgde, waardoor zelfs in onherbergzaam terrein de tanks een snolheid konden ontwikkelen van 50 tot 90 km. per uur. Na een korte tekenfilm en kleuren film werden vervolgens nog vertoond de automobielfabriek van Ford. waar mee velen voor "liet eorst kennis maakten met de „lopende band" en een film over de Ford-vliegtuig- fabrieken. In deze laatste werden vanaf 6 Juni 1941 elk uur van de dag 1 Liberator- bommenwerper afgeleverd. Duidelijk werd hier naar voren gebracht de afzonderlijke construetiebouw van de vliegmachines die uiteindelijk, samen gemonteerd, de „vrijheid-vliegers" werden. Behalve als ^Ford-reclame waren al deze films uiterst leerzaam en we mogen aannemen, dat alle bezoekers zeer tevreden waren. Wild zwijn geschoten Dinsdag trokken enkele jagers ter wilde zwijnenjacht achter Merselo en mocht hen gelukken, na een drietal schoten op een oud zwfjn t'e hebben gelost, dit 100 kg zware dier te vellen. De jager G. Geurts, loste het eerste schot, toen nog een tweede, waarna de jager Berends er een einde aan maakte. Voor deze jagers eon fortuinlijke dag, daar ook nog een oude vos werd neergeschoten. Hedenavond zullen de jagers een feestdisch houden. Aanbesteding By de aanbesteding van de bouw van een nieuw rectoraat aan 't Veulen, waren de Gebrs. Janssen alhier, de laagste inschrijvers, aan wion het werk is opgedragen. Ingeschreven werd als volgt: Helmes, Helmond, f 41.849.— Gebr. Oudenhoven, Venray f 39.600.— H. Oudenhdvon, f 38.850.-- Gebr. Janssen f 37.800.— 35 jaar trouwe dienst Op 3 Februari a.s. hoopt Gerard Goumans, de dag te herdenken, waar op hy voor 35 jaren als voerman in dienst trad by de Fa A. H. Martens, alhier. OOSTRUM. Onze dorpsgenoot P. H. Arts werd met ingang van 1 Jan. j.!. benoemd tot procuratie-houder bfj de Crediet-Bank N.V., Byk. Venray. Proficiat OVERLOON. Ten zyne woon- huize te Weert, oyerleed vrfj plotseling, na voorzien te zyn van het II. Oliesol, onze oud-dorpsgenoot de heer Johannes Otton. Een week voordien vertrokken twee van zyn jongens als militair naar Indonesië. GROENE KRUIS In de laatst gehouden algemene vergadering van de afdeling Venray, van do R.K. Vereniging Het Groene Kruis, moest noodgedwongen worden overgegaan tot verhoging van de contributie met ingang van het jaar 1947, waarbij het minimum werd be paald op f 6. De enorme stijging van de uitgaven, veroorzaakt door de noodzakelijke, stijging van de lonen van wijkver pleegsters en kraamverzorgsters de gestegen kosten van verplegings- artikelen, de uitbrejding van personeel enz. enz. maakte deze verhoging van de contributie nodig. Een dezer dagen zullen bij deledon de kwitanties voor de navordering der verhoogde contributie over 1947 worden aangeboden. Voor velen zal dit een onverwachte tegenvaller zyn. Maar mag dit echter voor een der leden een reden zijn om deze kwitantie te weigeren? Ook wanneer U thans nog niet profiteert van' een van de diensten van het Groene Kruis of Goddank geen hulp van een der wijkver pleegsters nodig hebt, is deze bijdrage nodig voor het in-standhouden van een der nuttigste instellingen in onze samenleving. Wanneer U met Uw kinderen een der consultatiebureaux bezoekt, of zelf voor pnderzoek of controle naar een der bureaux 'moet, of voor U zelf of een Uwer huisgenoten de hulp ran een der verpleegsters nodig hebt, kan ook dan de gevraagde verh'oging bezwaarlijk zyn Alles is veel duurder geworden; voor liet Groene Kruis geldt dit ook; ook deze ..organisatie moet veel moer dan vroeger betalen en,datgeld moet toch door de leden worden bijeen gebracht. Wanneer binnen afzienbare tyd het nieuwe consultatiebureau in gebruik" kan worden genomen en binnenkort èon aanvang kan worden gemaakt met liet. regelmatig onderzoek van do schooljeugd, zal iedereen dit toe juichen en blij zijn, dat wy we§reen stap in de goede richting verder zijn gekomen. Maar dat alles kost geld. Zou er iemand te vinden zijn die door het weigeren van zyn bijdrage wil remmen het goede werk, dat thans misschien voor anderen, doch morgen wellicht ook voor hem of zijn gezin van onschatbare waarde kan zijn Vast vertrouwt liet Bestuur van het Groene Kruis, dat alle leden dit offer gaarne zullen brengen en daar door mede willen werken aan de goede verzorging van de volksgezond heid. Geoii verhoging premie Ziektewet Raden van Arbeid over 1948 De wettelijke algemene premie van pet voor de ziekenkassen van de Raden van Arbeid zal, ingevolge een besluit van de Minister van Sociale Zaken oor het jaar 1948 NIET worden verhoogd. Ook de premies, welke voor be- bedryven met een hoger dan normaal risico zijn vastgesteld, blijven onge wijzigd. terwyl- een nkheffing over 194-6 'NIET zal plaats vinden. De bevoegdheid van de Raden van Arbeid om voor afzonderlijke onder nemingen met oen hoger risico een premie vast te stellen, welke afwfjkt van de normaal-premie, blfjft uit de aard der zaak bestaan. Ophalen cadavers door destructor Son Met ingang van 1 Januari 1948 zullen door de ophaaldiensten van de N.V. Brabantse Destructor, Son, geen cadaverbewfjzen op de bedrijven meer worden afgegeven. In de toekomst worden alle cadavers Son gecontroleerd waarna een destructorbon wordt afgegeven, welke via ons bij de Bureauhouders worden gedeponeerd. De veehouders ontvan gen hiervan bericht. Alleen voor 'de cadavers welke in Son aankomen, wordt een bon af gegeven. De veehouders wordt der halve in hun eigen belang aangeraden, alle cadavers by de hiervoor aange wezen instantie op te geven met volledig adres, bureau- en registratie- u mm er. Indien de adressen niet volledig zyn, kan Son event, ook geen huiden aan de eigenaren uitbetalen. Wij wfjzen er tenslotte op, dat de veehouders wettelijk verplicht zyn, alle cadavers door de destructor te laten ophalen. Men mag derhalve geen cadavers in de gr-ond stoppen, ook niet van kleinvee zoals varkens en schapen. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg géven er. voorlopig alleen nog van .kracht is voor ingeschrevenen voor de lichting 1948, geldt alleen voor degenen, van wio een wettige broer of een wettige halfbroer als •militair gedood is tijden: krijgsverrichtingen, of overleden is in militaire dienst, dan wel als lid van een verzetsorganisatie gedood is tij dens het plegen van actief verzet, of overleden is tengevolge van verwon dingen, opgelopen tijdens hét plegen van actief verzet. De dienstplichtigen van de lichting 1948,die .voor deze regeling in aan merking wensen te komen, kunnen hun verzoek door middel van een aanvraagformulier indienen en wel door tussenkomst van de burgemees ter van de gemeente, waar de ver zoeker voor de dienstplicht is inge schreven. Aan de burgemeester is een beschikking gezonden, waarin nauwkeurig staat vermeld in welke gevallen de aanvraag zal worden in gewilligd. Eind Januari, kolengeld In de tweede helft van deze m,aand zal een aanvang gemaakt worden met de terugbetaling van liet geld, dat te veel, betaald werd bij de aanschaf fing van de huisbrandstoffen. De gezinshoofden, die een te hoge prijs betaalden, zullen zoals bekend f 4. terug ontvangen; de kamerbewoners, die teveel betaalden, zullen een be drag van f 2.40 gerestitueerd krijgen. De terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Er zal nader aange kondigd worden welke tijdstippen en in welke volgorde men zich met de brandstoffenkaarten naar de post kantoren kan begeven. Van de kaar ten TA 707 Sullen twee bonnen wor den aangewezen waarop men totaal f 4.— terug ontvangt, terwijl op de kaarten TB 707 voor de kamer bewoners één bon aangewezen wordt, welke op de ontvangst van f2.40 recht geeft. Dienstplicht voor broers van gesaen velden. Zbals de minister van oorlog on langs by de behandeling van de rijksbegroting aankondigde, was een regeling in voorbereiding, om aan vangende met de lichting 1948, dienst plichtigen in aanmerking te laten kottién voor bestemming tot buiten gewoon dienstplichtigen. Deze regeling, die thans is uitge- Duits rover gesnapt. Te Siebengewald werd ingebroken by de fam.'Sch. Twee grote stukken spek, metworsten, kaas, boter, kle ding en schoonon werden vermist. Met de hulp van de bekende poli tiehond Rudy van opperwachtmeester Sieben uit Swalmen, wist men de dader in een stróomyt aan de gi.ons op te sporen. Het gestolene was nog in zyn bezit. De dief bleek te zijn een Mof uit Dortmund, die liier des fids gewerkt had. Hij hoeft eveneens bekend dat dit, zyn tweede rooftocht in Siebengewald is geweest. Carnaval te Sittard Als inleiding van de Carnavals feesten zal te Sittard, Zondag 11 Jan. a.s. een receptie worden gehouden ter gelegenheid van het zesmaal elfjarig bestaan van de „Marotte", 14 en 15 Jan. volgt de Marotte revue met uitroeping van Prins Carnaval, die 31 Januari d.o.v. zyn intocht houdt. Het hoogtepunt van do Sit- tardse carnavalsviering vormt de op tocht, die 8, Februari door de stad zal trokken. Doodgereden Te Velden is de 71-jarige H. J. uit Venlo, door een auto aangereden en gedood. HOOG WATER. Neen, we gaaii geen verhalen op hangen over de hoge waterstanden, die in vroegere jaren liet Noord-Lim burgse land teisterden (we staan zelfs niet bfj 1925 stil), maar we wil len opmerken, dat we om zo te zeggen aan het lufge' water ontgroeid zyn. Maas en zfjrivieren mogen ook al waterwulpse neigingen tonen, het blyft toch steeds weer bij een be scheiden overstroming, die feitelijk 't vermelden niet waard,is. Van die echte min of meer cata strofe-overstromingen,'zoals die voor heen om 'n haverklap voorkwamen, merken we niet voel meer. Vorder dan do uiterwaarden of de horsten komt het water niet meer. Tam ge worden Men zou haast ja zeggen. Vooral na de regens, die we de laat,: ste weken op ons dak hebben gehad, zou men in dit goede huid naar ouderwetse bogrippen vele zolders hebben .moeten opzoeken, doch het' water wast een schuchtere was, waar practisch niemand last van heeft en daarmee uit. Naar de oorzaken zul len we thans niet gaan zoeken, we constateren slechts. In andero delen van het land zoals in de Achterhoek, heeft de IJssel hele landstreken onderwater gezet en geniet men nog eons van ouder wets wateffestyn. Uitbreiding vliegveld Beek. In verband met het steeds toe nemend verkeer op hot vliegveld te Beek (L.) worden op liet ogenblik plannen "uitgewerkt voor de aanleg van drie grote startbanen waarvan de hoofdlandings-strip een lengte zal krfjgen van 1200 M. Voorts zal er nachtverlichting op het terrein ko men. Ook de toegangswegen tot het terrein zullen 'worden verbeterd. In 1947 nam het passagiersvervoer sterk toe. Ongeveer 24000 passagiers werden via Beek vervoerd, terwijl 45 ton stukgoed is verladen. Znivelschool voor het Zuiden. nantserauto. aie vorige maand door da commiezen op do Rijksweg to Wouw overmeesterd werd. Te Zundort werd vervolgens ook zekere van II. gearresteerd bg wio men een (volledige boekhouding aan trof waaruit men voldoende gegevens kon' putten om tot meerdere restaties over te gaan. Onder de go arresteerden bevinden zich een dienst geleider, een douane-ambtenaar raEPr0l,~"de laatste weken in West-Brabant nogal wat veihalon op gedist overeen tweede pantseiwagen die de grensstrook onveilig zou maken. De grenscontrole ontkent deze ge ruchten echter ten st.erfks^:>®"]ee.a danige wagen is niet gcsi0naleeia en men heeft roden om aan to ïiemon, dat met bovengenoemd complot do gemotoriseerde en bewapende vee- smokkel in West-Brabant zijn loideis verloren heeft Nadat de commiezen naby Ossen drechteen uit Belgisch-Zeeuw-s-Vlaan- deren afkomstige Belg, diejbezig w'a, drie koeien over de grens tebiengen, hadden gearresteerd en verhoord, kon den ze de Rijkspolitie in Zeeland vol doende gegevens verschaften, die leidden tot. de arrestatie van een bekend smokkelaar te T. Bij verhoor sloeg ook doze dooi. wa\tfia diie van zijn plaatsgenoten deze medeplichtigen konden worden opgehaald. Arrestaties in verband met deze zaak werden vervolgens nog ver richt'in Krabbenhoven en in Rilland Batli. Drie hoofdschuldigen werden voorgeleid voor d© officier van justitie te Breda, één voor die t£ Middelburg. De C.C.D. heeft te Dinteloord een ernstige fraude achterhaald aan de doorlaatpost van de z.g. 20 km zótie, welke is ingesteld om do veesmokkcl naar België tegen te gaan. In het zone gebied is n.l. al liet vee geregistreerd op vee-boekjes. Als boeren of veehandelaren uit het zone- ■ebied vee willen kopen in Rotter dam of beesten aan de markt willen brengen, moeten zij daarvoor gebruik maken van gëleidebiljetten en aan koopvergunningen on moeten:zy hun vee vervoeren langs vastgestelde wegen. Aan'de doorlaatposten worden dan de biljetten gestempeld en ge tekend door een ambtenaar van liet Y V O en hét veeboekje van de be trokkene wordt bijgewerkt dan de hand van de in- of uitvoer. In Dinteloordbfj de post aan de brug over de Dintel, trad zekere V. D K., voormalig politiechef te Steenbergen op als controle-ambt en aar. Deze man spande samen 'met de boeren en handelaars-veesmokkelaars V. D. V. V. en P. .uit Steenbergen. Doze mannen voerden volkomen legaal vee 'binnen liet zone g en hun veeboekjes klopten dus altfyd liaarfiin. Zy lieten echter heel wat naar Belgiö verdwijnen en dus zon bfj controle moeten blijken, dat het aantal bfj hen voorradige veeniet in overeenstemming was.mot. liet cytor in het veoboekje. De ontdekking weid door V. D. K. voorkomen. De vier mannen zijn te Breda onder arrest gesteld. V. D. V. wist aan- vankelijk bfj een poging tot zyn ai restatie te'ontvluchten, maar natiën dagen meldde hy zich vrijwillig by de politie. Roofoverval te Tilburg Dinsdagavond on.ongeveer kwart voor zes, juist oen kwartier voordat het personeel zou vertrekken, kwa men twee gemaskerde mannen, waar van er een met een revolver gewa pend was, het gebouw van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg binnen en roofden t 14UU. zenden. De rijksrecherche kreeg het spoor in handen, toon een inbraak in liet distributiekantoor in Amers foort mislukte. Uit lift kamp gevlucht. De .S.D.-handlanger A. C. Koman, tijdens de bezetting vooral berucht in Eindhoven en omgeving, heeft kans gezien uit liet strafkamp Vught te ontvluchten. Dank zy de duisternis wist bfj- in de bosschen te ontsnap pen. In 7 maanden tijds kwam in dit kamp geen ontsnapping meer voor. Geen zwarte lonen. In een bfjeenkomst te Eindhoven hebben de aannemers én werkgevers in het bouwbedrijf in de rayons Best Budel, Deurne, Valken s waard Bladel besloten met ingang van 19 Januari besloten geen zwarte lonen meer te betalen. Een urenlange dis cussie ging eraan vooraf. De prijzen voor fietsbanden Do nieuwe verlaagde prijzen voor fietsbanden zfjn op 1 Januari j.l. in gegaan. Do handel lieeft echter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude vporraad -tegen de oude prijzen' uit te verkopen. De op hel ogenblik bij de ha'ndel aanwezige voorraden deen echter vermoeder., dat dit omstreeks, 1 Februari zal zfjn geschied. Omzetting van geblokkeerde in Optierekeningën Voor do omzetting van een ge blokkeerde rekening in een optie rekening kunnen de inleggers bfj de Rijkspostspaarbank zich wenden tot de ontvanger der directe belastingen, die daarna de desbetreffende machti ging rechtstreeks aan de Rjjkspost spaarbank zal zenden. Indien het ge blokkeerd® bedrag kleiner is dan 500 guided, wordt dit automatisch op een optierekening overgeschreven. Voor zover de inleggers niet anders verzoeken, wordt aangenomen, dat zfj hun geblokkeerd tegoed, wanneer d&t in een opt-iórekening is: omgezet, zoveel mogelijk op beleggingsrekening laten staan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van het totaalbedrag van vrije en beleggingsrek.er.ing ten name van één inlegger hoogstens een bedrag van 2500 gulden rentegevend By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de landbouwbegroting voor 1947. Teneinde tegemoet te komen in de bestaande behoefte aah een zuivel- school in het Zuiden des lands, wer den, aldus de memorie van toelich ting, bereids in de ontwerpbegroting voor 1948 de daartoe benodigde gelden aangevraagd. Alvorens tot oprichting over ie gaan, zullen spoedig voorbereidende maatregelen getroffen dienen te wor den. De leerlingen immers zullen voordien geruime tyd in een zuivel fabriek practisch moeten hebben ge werkt, zodat zeer binnenkort tot hun oproeping zal moeten worden over gegaan. Bovendien zal de te benoe men directeur door studiereizen zich terdege op de hoogte moeten stellen van de eisen, waaraan het onderwijs zal moeten voldoen, teneinde dit 't grootst mogelfjk effect te doen sor teren. Teneinde een en ander op korte termfjn te bewerkstelligen wordt log voor 1947 een bedrag van f 2500 aangevraagd. Het voornaamste VEESMOKKEL KRIJGT KLAPPEN Pantserauto-mysterie opgelost Aan de wilde geruchten over het smokkelen met gepantserde oud-Ame rikaanse legerwagens in West-Brabant is plotseling een einde gemaakt dooi de arrestatie van A. R. te Zundert, die de chauffeur blfjkt te zfjn van de BEL OP BIJ BRAND No. 392 NOG GEEN VAART IN WEDEROPBOUW. Er zyn weer enige cijfers over de toewijzing van woningen iiï 1948 voor West-Brabant bekend, gemaakt. Men heeft onderscheid'gemaakt] tussen een definitieve toewijzing en een tweede nog niet geheel vaststaande. De gemeenten Standdaardbuilen, Rucphen, Hooge en Lage Zwaluwe, Willemstad en Wouw krijgen niets toegewezen. Oud- en Nieuwgastel, Zevenbergen en Ffjnaart krijgen bij de eerste toewijzing niets, later mis schien resp. 33, 40 en J7 woningen. Breda krijgt 175 woningen, mogelijk met latere verhoging tot 416 stuks. Hoeven 23, Steenbergen 82; Klundort 10 en Oudenbosch later misschien 4. Plastic-lagers voor fietsen. Naar aanleiding van het bericht over plastic lagers in de rijwiel-in dustrie, maakt het kunststoffeninsti- tuut T.N.O. te Delft in overleg met de rfjksnfjveiheidsdienst bekend, dat dit bericht geheel voor verantwoor ding van de fabrikant is. Het onderzoek bij de rfjksnyver- heidsdienst heeft een zeer simpel karakter gedragen en is geenszins eèn vergelijkend onderzoek geweest mot stalen kogellagers. Verdere in tensieve proefnemingen lfjken gebo den ter voorkoming van teleurstel lingen. Vervalsing, van distributie bonnen. De rijksrecherche heeft na maan denlang speuren een bende van ruim 60 man gearresteerd, dio er liaar werk van maakte in liet groot va'se distributiebonnen te drukken. Ze opereerde reeds van eind 1946. Voor namelijk werden valse textielbonnen gedrukt, maar ook vond men afzöt bij grossiers voor koffie, suiker, boter en theebonnen. De bonnen waren gedrukt op papier dat voor het echte distributiemateri aal gebruikt wordt. De goed geou tilleerde -drukkerij en clichéfabriek was gevestigd in de Jordaan in Am sterdam. De leden van do bende wa ren echter ovèr het gehele land ver spreid. Het aantal in omloop ge brachte bonnen loopt in de tiendui- Nieuw telefoontarief naar tijdsduur Briefkaartport wordt 6 cent Zoals blijkt uit de memorie van antwoord van de begroting Staats- bedrfji P.T.T. is een nieuw tarief voor telefoongesprekkenin voorbereiding, waarbfj de automatisch lot stand go brachte gesprekken niet meer met eenheden van 3 minuten, doch in overeenstemming met de werkelijke gespreksduur zullen worden berekend. Verwacht wordt, dat de duur van de gesprekken daardoor in liet. algemeen zal worden bekort, doch dat het aantal zal toenemen. Ter vereenvoudiging van de tech nische apparatuur zal dan tegelijker tijd het aantal zones, van 5 op 3 worden gebracht. Het port der interlocale-briefkaarten zal, ingaande 1 Febr. a.s. gebracht worden van 7-Vs °P 6 cent. VoortsJigt het in-de bedoeling, op korte termijn een ontwerp van wet. met betrekking tot de toekomstige exploitatievorm van de radiodistri butie aanhangig te maken. De voor bereidingen daartoe zfjn in een ver gevorderd stadium. Nieuwe fabriek voor stiksto'fbereiding Het stikstofbindihgsbedrfjf van» de Staatsmijnen te Lutterade zal belang rijk worden uitgebreid, waardoor hét grote tekort aan kunstmeststikstoffen voor liet grootste deel. zal worden opgevangen. Yan liet door de Staat voor- dit bedrijf uitgetrokken bedrag van 35 millioen gulden een nieuwe watergasinstallatie gebouwd. De fun damenten voor de nieuwe fabriek zfjn reeds gelegd. Sinaasappelen aangekomen Met de „Stentor" arriveerde dezer dagen in Rotterdam 87.500kisten met sinaasappelen uit Palestina. Met de distributie van de vruchten wordt binnenkort eon aanvang ge maakt. De consumentenprijs zal thans 76 cent por kilo bedragen. Deze pry's wa§ heb vórige jaar 84 cent. VOEDSELBITREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 NOODSLACHTINGEN. Vanaf Jan. 1948 dient hij de aangifte op het Gemeentehuis of aan het Hoofd van de Keuringsdienst naast volledig adres"ook het Bureau en Registratie nummer te worden opgegeven. Bij het ontbrekeh van een dezer gegevens kan geen afschrijving op leveringsplicht voor rundvee annule ring van mestcontracten voor varkens etc. plaats hebben. KALVEREN MEEL. De veehouders welke via de Zuivelfabriek de bomen voor lcalverenmeel ontvangen hébben, gelieve deze direct bij de leverancier in te le,veren, daar deze nog voor de periode van 22 Dec. tot 17 Jan. be stemd zfjn en niet eerder konden worden uitgeschreven. Yo >r vo'gc-nde periodes komen vermoedelijk weer nieuwe toewijzingen. De P.B.H. H. EMONTS BURGERLIJKE STAND van 23 Dec. tm. 8 Jan. 1947 GEBOREN: do Klein Lambortus, Oostrum C 35b Flinsenberg Wilhelmus, -Merselo M 6 Slangen Petronella, Veulen I 31b Diïèks Jozef M. J., Veulen PI 38a Deenen Jacobus W. M„ Ziekenhuis Deenen Josephus W. E., Ziekenhuis Steeghs Willy K. M., Oirlo E 65a •van Ass Antonius-, Ysselsteyn N 3c Schmeitz Paul Marie, Draaïstraat ld Roelo'fs Catharina,' (Jastenray F 45 Refjnders Maria A. Th., Ziekenhuis van Raak Josephus, Eindstraat 2 van Meijel Gertruda J. M., Heide L 20 Netten Franciscus, woonw. Castenray Jeuken Marianne Endepool N.W. 6 van Dfjck Gertruda, O vérbroek II 14 Litjens Peter H. M., Overbroek K 107 Bonants Josephina, Veltum L 16 Arts Johanna, Ysselsteyn I 101 Vermeulen Theresia, Oóstrum Cl 23 Refjnders Hendrïea, Oostrum D 36. OVERLEDEN Vollenberg Herman J. M., oud 5 mnd. te Wansstrm Rozijn Hermanus H. M., oud 15 mnd. te Venray van der Tak Peter P. F., oud 2 mnd. te Venray Kefjsers Pieter, oud 70yaren, te Horst van Rijt Johanna M., oud iya maand, te Venray Lucassen Gerardus H., oud 59 jaa", i smid. te Leunen 2 par. St. Anna. 2 pat. St. Servaas GETROUWD Arts Petrus. H,, oud 28 j., los-arbeider en Hendriks Francisca Catharina,' oud 26 j., beiden te Venray Pijpers Johannes Th. G., oud 24 jaren, broodbakker te Togelan en Rongen Mathea A. A., ond 28 j., te Venray De helpers van Beren(lseu voor de rechtbank De Roermondse Kamer van het bfjzonder gerechtshof to 's Plërtogen- bosck zal Maandag 12 Januari te Roermond behandelen de zaak tegen 27-jarigo arbeider (Sietse Blaauw) Almelo, die zich als helper en - medewerker van Berendse uit Venlo, heeft schuldig gemaakt aan verschil lende moorden op- en arrestaties yan landgenoten, welke laatste later "'Grden doodgeschoten. Zo nam hy o.a. deel aan terreur acties in Noord-Limburg, hfj verleende medewerking bfj de arrestatie van eon joods echtpaar, dat later werd doodgeschoten en was medeplichtig .aan de moord op de Venlonaar W. Kohlen. Zfjn verraad van M. Perèira en A. H. Hummels, had'tot ggvolg, dat deze twee personen als terroristen door de Duitsers werdén gefusileerd. Hij brak uit hef door do Jvy'and bezet Nederlands gebied naar het reeds bevrijde deel van óns land en keerde niet daar. verkregen militaire inlichtingen te. u^; naar de vfjand, die hem voor het overbrengen der infor maties onderscheidde. In Groninger, en Friesland hielp bfj de „Sicherheits- dienst" bfj razzia's en bewaakte o.a. daarbfj gearresteerde Nederlanders. N In deze zaak.zijn 10 getuigen ge dagvaard, waaronder de S.D.-man uit Maastricht, Richard G. Nitsch. Voorts zal in Roermond terecht staan een tweede helper van Berend- sen, nl. do 41-jarige Couper J. Sabbe ujt Amsterdam, die in '1944 in Noord- Limburg mededeed aan verschillende razzia's door de Duitsers ondernomen op onderduikers, radio-bezitters, ille galen- enz. Hij wa~ mode betrokken in het doodschieten van Verstappen,, M. Pereira en A. Hummels, allen ver moord in Midden-Limburg. NIEUWE BONNEN (Geldig van 11 t.m. 24 Januari) Bonkaarten KA, KB, KC 713 113 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaper. 112 Alge-meen 250 gr. waspooder 109 Algemeen 1 ei 110 Algemeen 1600 gr. brood (geldig tot 17 Jan.) 111 Algemeen 400 gr. brood of 1 its gebak (geldig t7m 7 Febr.) 105 Reserve 800 gr. brood (geldig tot 17 Jan.)" 108 Reserve 400 gr. broed (geldig tot 17 Jan.) 115 Algemeen 500 gr. sinaasappelen (vóórinleveringsbon) Bonkaarten KI), KE 713 613, 614 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel. enz., of 5.00 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. ver snaperingen.- 612 Algemeen 500 gr. waspoeder 609 Algemeen 1 ei 610 Algemeen 400 gi\ brood' (geldig tot 17 Jan-.) 611 Algemeen 400 gr. brood of 1 rts. gebak (geldig tot 7 Febr.'J 604 Reserve 400 gr. brood (geldig tot 17 Jan.) Reserve 500 gr. bloem' of zelfrij zend bakmeel, of kindermeel of kinderbiscuils. 615 Algome.en 500 gr. sinaasappelen (vóórinfeveringsbon). Bonkaarten MA, MB, MC, MI), Mil 801 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken)" 1035 Suiker 250 gram siuker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaper. Tabak- en Vorsnaporinvenkaarten enz. QA, QB, QC 711 •01, V-02 Tabak 1 rantsoen sigaret- 1 ten of kerk tabak V-3 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak.. V-01 Versnaperingen 200 gram versna peringen, of 200 gram suiker, .boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 03 Versnaperingen 100 gr. versna peringen,- of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Tabak 4-Reserve 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheerciême. De bonnen 115 en 615 Algemeen voör sinaasappelen moeten uiterlijk op 17 Januaii bij een handelaar in groente of fruit worden ingeleverd. De bon voor scheerzeep blyft voor lopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagton geveer 280 gram beschuit (2 hele rol- lon), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parfjse wafels en olie bollen. Niet aangewezen zfjn en vernietigd

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2