van deze iveek èmvpa tdnd. rich mot eon frase van afgomaakt. Nu kunnen wo woer eens oon jaar wachten, alvorens nogmaals de aan dacht op doze «kwestie wordt geves tigd in 's lands vergaderzaal. Waar dus de stem van de Over heid niet to verwachten is, zit er niets anders op, dan dat de ouders zelf do zaak ter hand nemen. En met overtuiging waarschuwen wo hen: bedenk U" wel tweemaal, alvorens Uw goedkeuring er aan te hechten, dat IJw dochter gestoken wordt in oon mansbroek, die door de lichame lijke bouw van de vrouw onaosthetisch aandoet. En weet wel, dat de onder vinding loert, dat dit beroep voor de vrouw niet zonder zedelijke gevaren is. Het gaat by deze kwestie om do geestelijke on niet om de lichame lijke gezondheid, ovonals destyds by hot amendement Stokman, by de ge- mengdo zonnebaden, dat Minister Drees ook van de hand wees, maar de meerderheid der Kamer aannam. Laten wy hopen,' dat de conductrice tot eon verdwynend«type gaat beho ren. Zo is voor vele mensen een on sympathieke verschijning. D.v.N.L. v. M. Het voornaamste Nu hot zwarte loon verdween To Nymegen is Maandag een sta king uitgebroken onder do bouwvak arbeiders by do bouw van honderd arbeiderswoningen aan de Floraweg. Do roden was het invouren van de C.A.O.-lonon, waardoor de „zwarte" lonen kwamen te vervaihjii. Door be moeiingen van deKath. vakorganisa ties on de aannemers gingen ue ar beiders weer aan het werk, naar zij zeiden in hot, belang van de volks huisvesting. Zij verklaarden zich even wel met do huidige loonrogeling niet te kunnen verenigen eisten loon naar prestatie bij bohooilyke tarieven. Do onderhandelingen worden voortgezet. Aanwijzing bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor doelt méde, dat t/m 31 Januari a.s op do bon D 45 van het inschryvings- bewys voor vervanging van fiets banden B.I. 612 een toerbinnenbaud verkrijgbaar is. Verder is ever.eons tot, genoemde datum op do bonnon A 02 en /C 25 van hot inschryvin rSbe\vys vooreerste montage oen buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit in- schrijvingsbewys een binnenband ver krijgbaar. Geen pure chocolade meer. Als gevolg van de geringe voorraad cacaobonen men schat de hoeveel-, heid nog toereikend voor ongeveer twee tel drio nmanden zal bin nenkort do pure chocolado uit de winkols verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen cho coladerepen gevuld met fondant of crème. Een kleine Kerstracantie? Het personeel van allo rijksdiensten zal Zaterdag 27 Dec. vry zyn. Voorts vernomen wy nog, dat even- oens het gemoontepersoncel van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam een extra „derde" Kerstdag krijgen, waar door een Korstvacantie ontstaat van drie werkdagen plus do Zondag. Men neemt aan,' dat do andere ge woonten van het land dit voorboeid zullen volgen. Ook tientallen grote particuliere ondernemingen zullen het personeel Zaterdag 27 December vry geven, Urnen voor nationaal monument Op 13 Decomber a.s. zullen do Com Hiissarissen der Koningin aarde uit hun provincies bijzetten in een be waarplaats op het Damplantsoen, waar later het nationaal oorlogs monument zal komen. Leden van hot Koninklijk Huis zullen hierbij aan wezig zijn. In Limburg zal aarde ge nomen wordon uit de gemeenten Bergen (Noord Limburg), Roermond (Midden-Limburg) en Heer (Zuid- Limbnrg) waar verzetsstrijders zyn gefusilleerd. La ml bo uw tractors niet vrij. De Provinciale Verdeelcommissip voor Landbouwwerktuigen in Lim burg deelt mede, dat do geruchten, volgens welke binnenkort de gehele of godooltoliiko vrijgave van land bouwtractoron te verwachten zou zijn, ton volste door Bureau Grond stoffen worden tegengesproken. Landbouwtractoren zullen voorlopig niet vrijgegeven worden. Goedkoper reizeu. In aansluiting op het boricht be treffende do verlaging dor abonne mentskaarten der Nederlandse Spoor wegen met ingang van I Januari 10-1S, volgen hier nog onipe nadere gegevens omtrent de definitieve priizen. De prijzen der algemene abonne menten worden met ongeveer 15 pet verlaagd. Zy zullen bedragon voorde eerste maand tweede klasse f 101 50 (thans f 118.75), derde klasse f70.50 (thans f 82.50) en voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluiten de aan do voorafgaande, tweede klasse f 81 50 (thans f 95), dorde klasse f 56.50 (thans f 66). Ook de pryzen de andere abonne mentskaarten (maand-en weektraject- kaarten, week- en jeugdkaarten) ondorgaan een verlaging van circa 15 pet. Duiker gedood. Ondor Ierseke is een ongeluk boord, dat oen zekere F. W., een duiker uit Rotterdam, hot leven heeft gekost. W. moest oxplosieve stoffen in hot wator brengen om iets op te ruimen. De lont schijnt verward te zyn geraakt in de duikerslang, waar door d(^ explosieven ontijdig tot ont ploffing kwamen. Geen verplichte arbeid op Katholieke Zondagen? Minister Droos overweegt een rege ling, waarbij op Allerheiligen en Maria ten Hemelopneming geon ver plichte arbeid meer mag worden verricht in de Rijks work plaatsen van het katholieke Zuiden. Op Allerheiligen van dit jaar heeft de verplichting tot arbeid in deze werkplaatsen, vooral in Limburg, verzet uitgelokt en de Limburgse K.A.B. genoopt zich tor zake mot een telegram tot do minister te wenden, die nu in zyn antwoord op dit telegram deze mededeling deed. Lovend hegraven Te Maastricht hoeft on het-terrein van het in aanbouw zijnde ziekenhuis een ongeval plaats gehad met dode lyke afloop. In een vier meter diepe sleuf, was do 55 jarige arbeider W. P. aan het werk, 'toen de terzijde geworpen grond begon te schuiven en hy hieronder werd bedolven. Na ongeveer anderhalf uur graven werd het lyk gevonden. KOLEN DUURDER ...maar Vadertje Staat betaalt Per Juli werd de prys van 'steen kolen verhoogd. Dezo verhoging be droeg voor huisbrandverbruikers van antraciet en eierkolen 40 ot per hecto liter. Tegelijk met doze prijsverhoging werd bekend gemaakt, dat ter te gemoetkoming in de lasten, welke deze kolenpiüsvoi hoging voor een huishouden met zich brengt, aan de houders van kolenkaarten een nader t,o bepalen bedrag zal worden uit- gnkrord. Een gedeelte van het kolen- n wfl" echter reeds voor 1 Juli de oude prys afgeleverd t-n waar uit was geschied, was in de meeste gevallen 6 mud afgeleverd. Het bedrag der uitkering zou dus moeten zyn 12 x 40 ct is f 4,80 aan hen. die voor 1 Juli niets hadden ontvangen 6 x 40 ct is f 2,40 aan hen bij wie reeds voor 1 Juli 6 eenheden was afgeleverd. Wegens do daaraan verbonden enorme en kostbare administratie is deze splitsing in de practyk niet uit te voeren. Daarom is besloten aan allo houders van 'een kolenkaart. TA 707 (gezinshoofden) een gelijk bedrag uit te keren van I 4, Dit bedrag is berekend door het totaa1 bedrag, waarvoor het ryk zich garant stelt, te dolen door het aantal uitgereikte TA-kaarten. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen voor 1 Juli 1947 brand stoffen ontvangen. Zii komen dus voor het volle bedrag der1 restitutie op 6 eenheden (zijnde f 2.40 in aan merking. Nadere modedeling over do wyzo an terugbetaling.zal nog volgen. Juflronw Klcssebes voor het Tribunaal Na de leider, Jacques van Tol, dio terecht stond, verscheen Geesje Speen hof, alias Juffrouw Klessebes, voyr het Ilïlversumso Tribunaal. Zy erkende, dat zy do vyand ge holpen had met anti-geallieerde, anti semitisclie, anti-Nederlandse en pro- Duitse liedjes. Ook gaf zii toe het voor Hare Majesteit de Koningin beledigende liedje: „Heb dank, o Majesteit"' ge- zongen te hebben. Reden Zy verklaarde door gebrek aan wils kracht tot medewerking aan het caba ret van Paulus de Ruyter te zyn ge dwongen. Haar man, de auteur Piet Rinks, die mede tor zitting gehoord werd, nam alle schuld op zich en verklaarde zyn vrouw to hebben overgehaald lid van de N.S.B. te worden en aan het beruchte cabaret mede te werken. Terwijl do verdediger mr. W. Over bosch onmiddellijke invryheldsstelling bepleitte - betgeen werd afgewezen bepaalde het Tribunaal op 23 Dec- advies te zullen wijzen. Als 't wegdek een spiegel wordt Op de Bosdijk -enkele kilometers voorbij het bekende kruspunt in Best gleed Maandag op het ysgladde weg dek een auto, die uit Boxtel kwam van de weg on kwam tegen een boerderij terecht. De bestuurder bleef ongedeerd en trachtte door met zyn armen te zwaaien een tweetal naderende wa gens op Jiet gevaar opmerkzaam te maken. De bestuurders zagen hem echter voor een lifter aan, minderden geen vaart en even later lag de eerste der twee in een sloot, de tweede tegen een boom. Ken vierde auto mobilist de heer II. uit Eindhoven, kwam mot zyn wagen eveneens in de sloot terecht. Toen de vier automobilisten, die allen ongedeerd waren gebleven, op de weg over hun pech stonden te praten, kwam nog een wagen aan rijden uit de richting Best, bestuurd door mevr. Sch. uit Eindhoven. Zy reageerde evenmin op de waarschu wingen on haar wagen kwam op de reeds in do sloof liygende auto van de heer H. terecht. Mevr. Sch.en haar dochtertje liepen bloedonde hoofdwonden op. Een ge neesheer adviseerde overbrenging naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven, waar by de dame oen hersenschud ding en hoofdwonden werden gecon stateerd. Het dochtertje mocht naar huis worden vervoerd. De auto's zyn alle min of meer ernstig beschadigd. De gevaarlijke plek is na déze serie ongevallen voor het verkeer afgezet. IN HET KORT Te Roosendaal is aangehouden de 30-jarigo J. C. uit Vegchel, toon hy naar België wilde gaan. Do man wordt verdacht oen belangrijk bedrag, dat hy voor de Ryksmeelceiftale van winkeliers had geïnd, te hebben «ver- duisterd. Men spreekt van verschei dene duizenden guldens. Doordat een handgranaat in de kachel was terechtgekomen is deze met een geweldige knal uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan drfe kinderen van de fara. L. te Cuyk, gewond werden. - Zondagavond is op de weg Val kenburg- IJouthem de 26-jarige ge huwde H. H. uit Valkenburg, door een personenauto aangoredon en ge dood. De chauffeur reed door^ doch is aangehouden. Refelil ist Befchl Verleden week werd dokter Smals uit Well, tijdens het bpreekuur weg geroepen vpor een ernstig geval aan do overkant van de Maas. Daar was iemand plotseling ernstig ziek ge worden: een mensenleven stondk op hef. spel. Dio roep om'lnilp kwam zeer on gelegen voor de dokter, niet alleen, omdat- zijn wachtkamer vol mensen zat, maar nog meer wyl zijn auto stuk was en er op dat ogonblik in het dorp geen wapen was. De dokter sprong dus op z'n liefs en reed naar het veer; daar stond oon heer met mot oi fiets. Aan deze motorrijder vroeg de dokter: „Wilt u me even achterop uw motor naar een zieke brengen?" Hot 'antwoord luidde: „Dat mag ik niet doen, ik ben controleur by de C.C.D. en moet clandest iene varkens opsporen ..By U gaat een zwart varken dus boven een mensenleven", zei de dokter. Maar de contiroleur kon slecht8 zeggen, dat. hy zonder toe stemming van zijn superieur de dokter "niet- mocht vervoeren. De dokter is toen op zyn fiets gesprongen om zyn plicht te doen. Ter geruststelling van de motor rijder kan nog gemeld worden, dat de dokter toch nog op tyd bij de zieke gekomen is. Laten wy liopen, dat die controleur ook met voldoening op de resultaten van deze dag kan terug zien Oostenrijkse kinderen komen 19 December asyi. -Op 19 December arriveert ir Venlo een transport van ongeveer 5^0 Oos tenrijkse kinderen uit Wenen Dit is het eerste en voorlopig het enige transport Oostenrijkse kinderen, dat in Nederland gastvrijheid zal genieten. De kinderen, die in Tilburg worden ondergebracht, zullen evenals de Nederlandse kinderen uit Duitsland, voor drie maanden *bu pleegouders verblijven. Ouderdomsnitkering aan n i et- N ed er 1 au ders Niet-Nederlander (statenlozen, Duit sers, Belgen, en^.) die sedert het bereiken van de 45-jarige leeftijd onafgebroken hier te lande hebben gewoond, komen met ingang van 1 Decomber j.l. ook in aanmerking voor uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Dit. deelde minister Drees meo aan do K.A.B- in Limburg, die epn dergelijke rege ling by de minister had bepleit. Fiscus slaat grote slag. Geheel Nederland Jieeft in October 1945 ziin oude geld moeten inleveren, alle effecten ter registratie moeten aanmelden, terwijl bovendien liét bankgeheim werd opgeheven. Dit cordon blijkt voor menige fis cale, zondaar te dicht te zijn geweest en nu de fiscus langzamerhand de tyd krijgt de gegevens to beoordelen, wordt menigmaal geducht toegesla gen. Dezer dagen verschonen voor het eerst na de oorlog lange liisten in de Staa'tscourant, met vermelding van de bedragen, die tal van zodaren op het fiscale altaar hadden moeten offeren; bedragen van 5000.— en 10.000.— gulden waren uitzondering, van enige tienduizenden guldens regel De minister van Financiën koestert hoge verwachtingen van deze navor deringen. Naar hij een dezer dagen in de Kamer mededeelde, zou het totale bedrag de opbrengst van de vermogensaanwasbelasting (die op drie milliard gulden wordt geraamd) wel eens zeer nabij kunnen komen voorstellen te aanvaarden, die nog altijd béduidend lager liggen dan de geëiste. Moskou, waar de Franse commu nistenleider en deserteur; Maurice Thorez, de bevelen gehaald had, is nu kwaad en heeft de handelsbespre kingen tussen Frankrijk en de Sovjet Unie verbroken en de Franse ropa- triërings-commissie het land uitge wezen, zogenaamd wegens de vijan dige houding van Frankryk. Al zyn de communisten in dit punt verslagen, men moet rekening blijven houden met liun ondergronds gewroet. ITALIë. Ook Italië doet dit en de Gaspari, Italiaans Minister-President, heeft zyn kabinet een bredere basis ge geven, door do socialisten ook in zijn egering op te Riemen, waardoor zyn parlementaire kansen aanmerkelijk zijn gestegen en zyn aanhang met meer dan vijftig percent in de Itali aanse Kamer is omhoog gegaan, zodat zij- haar gezag kan laton gelden tegenover de communistische opposi tie, die op dit ogenblik druk bezig is ook hier de zaak in het honderd te laten lopen. In ieder geval is hier toch ook weer een afweerfront. gevormd, dat hopenlyk tegenwicht zal zijn voor liet communistisch gevaar. Duitsland Ook in Duitsland wroeten do com munisten vo.ort en speciaal in de Oostelijke zóne, waar zy zich gedekt weten en beschermd door hun rode overwinnaars, die hun heilsleer in- pla'ats van die der Nazi's nu rond bazuinen. Do communistische SPD in de Russische zóne van Duitsland heeft dit weekeind een „Congres van het Duitse volk" georganiseerd, waaraan ruim 1700 gedelegeerden deelnamen. 'Het - „Congres" nam 'n. resolutie aan, waarin onder meer de vorming van een Duitse nationale vergadering en van een centrale Duitse regering worden voorgesteld. Een delegatie van Ï7 personen, welke onder leiding staat van de in Moskou opgeleide communist Wilhelm Pieck, zal trachten by de ministers van Buitendse Zaken der Grote Vier, de belangen en de wil van het Duitse volk te verdedigen. De Sotiaal-Demo- craten en Christen-Democraten, do beide grootste partyen in Duitsland, noemen hot „Congres" een propaganda manoeuvre, welke te doel heeft de Duitse communisten te doen poseren als woordvoerders van geheel Duits land. Ook hier heeft Molotof dus geen geschikte entourage kunnen vinden voor zyn propagandaspeehes, want te velen daar de zegeningen van het Rode Pardys aan den lyve onder vonden hebben. INGEZONDEN Ik kan U dan ook mededelen, dat door een commissie van V.V.V. thans in overleg mot de kerkelijke autori teiten, een noodoplossing voor het jeugdhuis is gevonden. Ik weet een noodoplossing is nog geen volledige oplossing, en vooral voor de jeugd is het beste niet genoeg, en daarom kan ik U de verzekering geven, dat er nog verder zal gewerkt worden, en dat ieder gezond initiatief door dezo commissie op ieder uur van de dag gesteund zal worden. Viator, ik heb gemeend nog even te moeten terugkomen op de samen werking der diverse verenigingen, en ik hoop, dat wy spoedig nader zullen kennismaken om niet alleen langs deze schriftelijke weg, maar ook in onderlinge samenwerking hand in hand werken aan ons geliefd Venray. CORRECTOR. Hiermede sluiten wy de discussies over dit onderwerp. (Red.) AAN EEN HUISVADER Met grote 'belangstelling heb ik f ENGELAND In Londen sukkelt men langzaam voort op de „Vredesconferentie". Molotov, de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, heeft tot nu toe weinig anders gedaan als propa- gar.da-redevoeringen afgestoken en vertelt hoe een democratische staat Rusland nu wel is en wat voor een rommel het is in Amerika en Enge land.' Marshall, de Amerikaanse minis ter, werd dat gepraat zonder zin moe en hooft Molotov een bedekt ultimatum gesteld, om zelf nu eens een document ter tafel te brengen, waarin de Russische plaunen voor het economische' herstel van Duits land behoorlijk omschreven staan. Zo niet, dan ging hjj naar huis. Molotov heeft hieraan Maandag gevolg gegeven, maar niet zonder in een ander document al zyn vroegere beschuldigingen en verdachtmakin gen dik onderstreept, nogmaals ten beste te-geven. Nu zullen zowel het Britse als het Russische plan besproken worden en men hoopt tot een compromis te k.omen. Voor hot eerst na veertien dagbn, gaat men nu eens beginnen maar er is feitelijk niemand, die ge loofd dat deze 4 ministers-conferentie slagen zal. En wat dan Eon verdere splitsing tussen Oost en West? Of zal Rusland inzien, dat het op 't verkeerde pad is? FRANKRIJK In Frankryk immers hebben de cémmunistcn de stryd verloren. Hoewel de stakingen van hen uit gegaan, Frankryk aan de rand van de afgrond hebben gebracht, is de regering Schumann er in geslaagd eindelyk de communistische vakor ganisaties te dwingen de regerings YAN PAREL TOT PUINHOOP GEBOREN VENRAYER GEEF HU DE HAND Myn vriend. Het doet mij een groot genoegen Viator, dat U mijn vraag waarU naar toe gaat, metteen samen voorwaarts hebt beantwoord, temeer daar ik een persoon in U zie die het goed meent mot Uw geboorteplaats, en het niet Uw bedoeling is om afbrekende critiek te leveren. Wij ziin er ook samen van over tuigd, dat er nog steeds personen zyn dio afzydig blijven van iedere actie, en het werx van anderen moeilijk maken met hun afbrekende critiek, en er zelfs niet van terug schrikken personen die zich voor de gemeen schap geven, persoonlijk aan te vallen, U heot daar genoeg over gezegd, en de houding dezer personen kan niet genoeg aan de kaak gest worden. Maar toch wil ik nog even terug komen op die hoogtepunten van het verleden. Zeker Viator, de heroprichting van V.V.V. is nu bepaald geen hoogte punt, maar het kan er een wordon. U vraagt my wat die 43 vereni gingen, die zich hebben samengebun deld, nu toch eigenlijk reeds hebben gedaan, want U merkt er zo weinig van naar bfilten Herinnert. U zich nog de „Doden herdenking" op 18 October 1946, toen alle verenigingen, geen enkele uitge zonderd, hebben medegewerkt aan hot welslagen ervan. Is er toen niet door verschillende vooraanstaande personen van Venray en daarbuiten verklaard, dat dit een unicum was geweest in Limburg. Kunt U zich nog herinneren hoe op 7 Sept. 1947 het Verkeersbureau van V.V.V. werd geopend, on dat toen een concert avond is aangeboden, waaraan alle muziek- en zangverenigingen op de eerste aanvraag gratis hebben mede gewerkt Weet U, dat op de laatste jaarver gadering van V.V.V. van do 43 ver enigingen er 35 vertegenwoordigd waren, dus belang stelden in het wederom oppolysten van de ons zo geliefde Parel U gaat in Uw geachte artikelen toch uit van de samenwerking in Venray. Zie Viator, door deze samen voeging van de verenigingen is deze gelegd, de kiem uitgekomen, en het is zaak dit streven te steunen, daar het nog altijd belangrijker is dan het zien van wapperende vaandels en het horen van slaande trommen. U verwijt my, dat ik in myn artikel de kwestie jeugd over het hoofd heb gezien. Wanneer U echter myn artikel goed gelezen hebt, moet U tot do overtuiging komen, dat ik dit inder daad wel heb aangeraakt. Ik sprak n.l. over het beroep van St. Christoffel op diverse personen en instance's om te komen tot een ver enigingslokaal. De personen waarop dit beroep werd gedaan meenden echter in dit verzoek te zien tevens een lokaal voor de onderbrenging van de jeugd. En voordat U de arti kelen liet licht liet zien, waren er reeds diverse besprekingen geweest. kennis genomen van de inhoud van Uw open brief aar. het St. Nicolaas- Gilde. Nu had men Uw brief zonder „meer voor kennisgeving kunnen aan nemen, maar het lijkt me toch wel gewenst over enkele dingen hierin recht te zetten. Op de eerste plaats zou ik de raad willen geven, alvorens Uw gal. in 't openbaar uit te spuwen, zich nader omtrent het een en ander te oriën teren. Indien U ter bevoegder plaatse ge in formeerd had waarom de Sint te laat was, had men U daar kunnen vortellen, dat deze om 1 uur in Ser- vatius klaar stond om te vertrekken, maar door omstandigheden, welke buiten de schuld van het St. Nicolaas- Gilde lagen, echter pas een half uur later met zyn tocht kon beginnen. Vervolgens Uw opmerking over de speech. Deze zou juist zijn geweest, als Sinterklaas inderdaad precies zo gesproken had. Ik verzoek U echter om af te gaan op wat werkelijk werd gezegd en NIET wat de Sint volgens Uw mening, wel bedoeld zou.kunnen hebben. Want, werd er over dans partijtjes gesproken Steken op vreemde arbeiders Mag de Sint dan niet wy'zen op dat wat zelfs vanaf de kansel wordt gepreekt? Het kan zyn, dat de Sint te weinig tot de kleine kinderen heeft gespro ken. Overal waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Maar mag hy daarom niet het woord richten 'tot de grote kinderen Het is toch een feest voor JONG en OUD Kan men dan tot hen spreken in de trant van „Nooit meer stout zijn, mannetje, anders stopt Zwarte Piet je in de zak". Bevalt dit U niet, ga dan als eer baar huisvader naar de betreffende personen toe en wys hen in gemoede, «hoe het dan wel zou moeten, zy zul len ongetwijfeld goede raad op prys stellen en er hun voordeel mee willen doen. Aangaande Uw slotopmerking het volgendeU verwyt de Sint in zyn rede het geven van geniepige steken op fabrieken, ambtenaren, enz. Wat doet U anders dan een lage insinua tie lanceren aan het adres van den persoon van Sinterklaas? En VOL KOMEN ongegrond Als U inderdaad alles zo goed ge zien en gehooid hebt, kan het U niet ontgaan zyn, dat Sinterklaas absoluut voor de volle honderd procent capabel was eu dat een „helpende hand" de aardigheid had, het paard by de teugel te nemen, en een gang binnen te leiden wat ook voor de Sint beslist onverwacht kwam, zodat hy zelfs byna zyn evenwicht op het paard verloor. Neen, waarde huisvader, dit is niet de manier waarop men opbouwende critiek levert. Hiermede bereikt U alleen, dat door Uw foutieve voor stelling van zaken, de niet-aanwezigen een geheel verkeerde indruk van het toch niet geheel ongeslaagde Sinter klaasfeest hebben gekregen. F. W. GEACHTE F. W. Van redactiewege kreeg ik Uw in gezonden stuk ter doorlezing en ik wil U in het kort even antwoorden. L£ten we voorop even vaststellen, dat de Sint geen half uur maar eeri dik uur te laat was, en als hij daar toe reden had (dat is best mogelijk) dan biedt hy daarvoor zyn excuses aan als ieder ander fatsoenlijk mens, die iemand een uur voor niets laat wachten. Dan heeft de Sint letterlijk gezegd: „Ook betreur ik het, dat de jongelieden van Venray, als ze een feestavond willen houden, zy dan Venray uit moeten, zoals de tennis club en de K.J.M.V." Nu heeft hy het woord „dansen" niet genoemd, maar juist omdat er bij gedanst moest wordefi, moest men buiten Venray, zie de tenrtisclub, zie K.J.M.V., en om nu te zeggen dat er over danser, niet gesproken is, is wel tamelyk flauw vindt U zelf niet! En bij myn weten is> nog nooit het volgende fraais over vreemde arbeiders van de kansel verkondigd :j „Zy verpesten hier de gezonde geest. I Inderdaad, er zitten nog wel enkele goeden tussen, maar velen deugen niet." Dat U niet weet hoe de Sint praten moet tegen de kleinen, kan zyn, dat is waarschynlyk ook uw taak nog niet, maar, en nu komen we op ons hoofdpunt, de goede Sint moet dat wel kunnen en die heeft dan heus geen smoesje nodig van zak en Zwarte Piet. Het is nu juist de grootste fQut geweest, dat dat niet gebeurd is. Als U verder goed gelezen hebt, dan staat in myn stukje nergens dat de Sint „niet capabel" was, enkel dat het geen sty'1 is, dat de Sint onderweg wat gebruikt terwyl hon derden kinderen en ouders in de kou staan te wachten (dat dat vroeger ook gebeurde is ook goen excuus) en wanneer anderen met de Sint en zyn paard dergelyke grappeil uithalen pleit het niet voor de organisatie. Deze zaak is openly'k' verprutst (Uw schrijven heeft door zyn on nauwkeurigheden myn mening nog niet kunnen veranderen) en openlyk zijn op do fouten gewezen en als dat afbrekende critiek is in Uw ogen, dan kunnen de Sint on ik elkaar een hand geven, want hij was daar ook een meester in, in myn ogen en, in dio van vele anderen. Laten we elkaar goed begrijpen dit is een feest voor jong en oud. Jong dan extra onderstreept. Op een feest kankert men niet en is men niet hatelijk, welaan dan. laat dat ée volgende jaren dan eens extra uitkomen Nog steeds dezefde huisvader. Het standbeeld Tan Hensenius: Bij een bezoek, dat ondergetekende een dezer dager, aan Venray bracht, viel het hem op, dat op het Hen- seniusplein niet alleen het restant van het beeld van Hensenius, doch ook de voet van het hekwerk ver dwenen waren. Dit wekte reeds eonige bevreem ding, daar het hek en de voet toch niet zwaar beschadigd waren. By navraag veranderde de bevreemding in verbazing. In Venray zou mén definitief af scheid genomen hebben van Hen. senius Hoe is 't mogelyk Zou in die toekomst dit ons zo vertrouwde beeld van een van Ven- ray's grote zonen, dit plein niet meer sieren Zou dit niet iets zyn voor V.V.V., of voor een Hensenius-Comité, om dit te voorkomen en ook voor dit geschonden stukje Venray een spoe dige. JieiTjjzing te bevorderen Naar men vertelde, woont er op 't ogenblik ir. Venray een beeldhou wer, die, gezien de opdracht die hem verleend werd, alleszins bekwaam geacht kan worden by het verwezen lijken van zulke plannen behulzaam te zyn. Een oud-inwoner van Venray. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Vergadering Gemeenteraad Vrydag 12 December, om vyf uur, vergaderde de gemeenteraad van Venray ter behandeling van de na volgende punten 1. Ingekomen stukken. 2. Vóordracht van Burgemeester en Wethouders tot het benoemen van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar "stal. len vair de nodige gelden aan het bestuur der R.K. Meisjesschool voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Venray, voor de inrichting van het clerde leerjaar. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hetafwyzend beschik ken op de aanvraag van het bestuur der R.K. Bijzondere Lagere Meisjes school St. Angela te 'Venray-Leunen, om beschikbaarstelling van de nodige gelden voof de aanleg van een twee tal tegelpaden aan die school. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van liet beslu't van de raad van 29 Augustus 1947, no. 160, houdende vaststelling van het vermenigvuldigingscyfer voor de heffing van schoolgéld voor het ^uitgebreid lager onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening regelende de heffing en de invordering ener belasting op toneelvertoningen en andere verma kelijkheden in de gemeente Venray. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst tot pachtontbinding. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot electrificatio van de kern Ysselsteyn. 9. Verzoek van de Stichting „Bin- nenkolonisatie" tot toetreding töt de Stichting, met voorstel van B. en W. tot het innemen van een afwijzend standpunt. 10. Voorstel van Burgemoester en Wethouders tot het ondernemen van de nodige stappen tot verhoging van het presentie-geld van de leden van de raad. 11. Schryven van Gedeputeerde Staten mot ontwerp van een regeling van de jaarwedden der Wethouders. 12. Voorstel vafi Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe bezoldigingsregeling voor de ambtenaren, een nieuw Algemèen Ambtenarenreglement en een nieuwe Arbeidsovereenkomsten verordening. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van machtiging aan hun college tot het aangaan in 1948 van kasgeldleningen tot een maximum-bedrag van f 1500000.-. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen aan hun college van een algemene machtiging tot het buitenwerking stellen van artikel 141, le lid der Algemene Politieverordening voor de gemeente Venray en artikel 5 der Bioscoop verordening. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen zoals gebruikelijk, tot het doen dei- gewone verkopingen van hakhout, turfslyk enz. 16. Herverkavelingsplan voor Ven- ray-kom. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2