iwmrnmmm ST. NI CO LAAS KOMT IN VENRAY! WEEKBLAD VOOR VEKjRAY EN OMSTREKEN Dr POELS promoveerde tot Eredoctor 7 Van Puinhoop tot Parel Vreemde arbeiders ook Zaterdag- voormiddags werken. Zaterdag 29 November 1947 No. 48 Druk en Uitgave. Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootostraat 28 Telefoon K 4780 BI2 Postrekening 150652 EN MAAS Acht en Zestigste Jaargang Ad vertentieprü zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Voorts waarschuwde de doctor, dat het gevaar van het Nat. Socialisme van voor- de oorlog, niet zo tastbaar was als het gevaar, dat Europa en het Christendom thans bedreigen van de kant van het Communisme. Hy spoorde de studenten aan hun verantwoordelijkheid te beseffen en als leken-apcstelen mede to werken aan de verspreiding van het Christen dom op sociaal-economisch terrein. Na een langdurig applaue-en na het zingen van het Limburgse volks lied en het Wilhelmus, werd deze zitting gesloten, waarin Mgrdr Poels, geëerd werd om zijn verdienstelijk werk en zeer velen hebben de ge legenheid niet laten ontglippen, de „jonge" doctor hartelijk geluk te wensen op de daarop vplgende receptie Inent &-stemming In eon plechtige openbare zitting heeft de katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, Mgr. Dr. H.A. Poels, gepromoveeerd tot Eredoctor, bij gelegenheid van haar vierde lus trum. Zij heeft daarmede voor het forum der wetenschap de onschatbare diensten van ..onze" bijna 80-jarige Doctor, op sociale en het daarmede nauw veryvant economisch terrein willen eren en de oud-hoofdaalmoeze nier van den Arbeid, willen huldigen, om het vele grote wat deze sociale voorman in ons Bisdom heeft tot stand gebracht. Uit alle delen van ons land waren hoge gasten naar Tilburg gekomen, om door hun aanwezigheid blijk te geven van hun hoogachting en waar dering voor het werk van Dr. Poels. Zo waren daar aanwezig Zijne Em. kardinaal de Jong,, Vader Bisschop, de bisschop van Den Bosch en zijn Vicaris, de minister van Onderwijs Kunsten er. Wetenschappen Dr Gielen, de Commissaris der Koningin in Bra- D Advent is de in7et van het bant en de plaatsvervanger van onze k6?kVk jaar, dat voor one de .oïe gouverneur, de hoofdaalmoezenier van werkeij;khJftidn rhr,-RtnH nr, Sociale Zaken in ons Bisdom de Zeer ^^'ïitur^cïm gl™e„ do'et her Voorzitterr der 'a'1^"'in Nederland Itven' Kerstmis en Paschen vormen voile Plechtigbeid do„r hun aanwezig- ?Xa£eT™Sst va™ Chris opluisterden. tus op aard(J waardig en vr00m De betekenis van Dr Poels vieren. ti r i. TOr, r> De vier Adventsweken znn een Prof. Mag. dr P-A. WeveQ.P., ze e van voorbye eeuwen, toen m zyn rede uiteen, waarom aan iDr d0 mensheid jn een smartelijk heim- Poels dit eredoktoraat in de economie w60j uitzag paar de komst van de gegeven w ordt, terwyl Mgr. toch Verlosser, omdat ze diep in eigen haxfc sociaal-werker was. aanvoelde, dat alleen een God haar Beiden, economie en so S wonden kon genezen, haar verwach- moeten elkaar aanvullen, de economist t- vervullen haar drme- moet de naa?het ^eluTVn v^éde" bestuderen, evengoed als de sociale wezen]ijk^fj werker do economie niet verwaar- De mens j00fd0 tQen jn hetdonker; lozen kan. de'zon bescheen wel zyn dagen, maar Dr. Poels heeft dit vanhetbegin z--n nachten gingen eenzaam en traag af begrepen «n Óaarna ook gehandeld. T00rb(j d de taal van d8 sters Do mens is met voor een dee eco- ren njet begre6r, waarin de komst nomist en voor het andere Chi.sten, van de Verlosser k'laar en duidëlijk te neen, hy is beiden tegolyk. En daar- l0Z0n gt()nd u om moet de economisch zwakke mens jots yan dit heimwee en deze hun- geholpen worden wil men de hoogste keri ig b,^ven kloppen in onze waarden in een mensenleven behou- p,art0n. den en beveiligen. Als een jaar voorbij is, voelen wy En toen in de Mynstreek een nood- 0ns besmeurd en geschonden, arm en toestand dreigde, is -Igr. Pools go- ber00id ontwijd en ontheiligd, komen op verzoek van zgn Bisschop, Met dr0efll8id denken wij aar het van Washing ton, waar hy professor graari) dat niet ontkiemd is, aan de was aan de Katholieke Universiteit, vrucliten die vóór de tyd wormstekig naaide Mynen enl het was hier dat wei.den en afvielen, aan de goede Mgi Ioels zich deed kennen al:? de dader)) dje we verzuimd en de kwade, sociale voorwerker. die we bedreven hebben, aan onze degenover het opdringende sociahs- voornemens, die mislukt zyn, omdat me stelde hy de beginselen een mens- omdat onZe goede wil te weinig veer- waardig bestaan en godsdienst. kracbt bezat. Dr Poels werd de man vAn de daad: De 00gst js z0 schraal uitgevallen hy vocht tegen de uitwassen van en opz0 - Sbhuren zijn niet eens ge- kapitalisme en liberalisme, hy bouwde vujd ^ot aan de eerste balken. En woningen en gezellenhuizen. Meer dan beschaamd kyken we neer op de ar- 7000 woningen zyn door zyn toedoen moede van onze ziel, die ryk had gebouwd en memand zal kunnen kunnen Zyn, maar haar talenten ver zeggen, hoe zeer dit heeft bygedragen kwist en vermorst heeft, tot de verheffing van het maatschap- iedere mens, die zich zondaar voelt petyk en zedelyk peil der mynwer- en dit ig de 0n:g0 houdingj die keis. Maai boven dit alles heeft hy w^- tegenover God mogen aannemen voor de mynwerkers en anderen, de w00t dat hij d0 veri0ssing nodig standsorganisaties opgericht en uit- beeft, verlossing van het kwaad, dat gebouwd, opdat daardoor met alleen in hem sluimert, van het kwaad dat een christelyke vorming gegeven de kerfstok van de wereld is, van wordt, maar eveneens de christelyke ket kwaad, waarmee de duivel zyn cultuur wordt uitgedragen. 2j0j bedreigt. Hij weet.ook, dat deze Ook herinnerde Prof. Weve, aan de verlossing slechts van God kan ko- vele uitspraken van Di Poels en aan meil) want God is de persoonlijke zyn vele redevoeringen en hy besloot onzondigheid, de persoonlijke heilig- met te zeggen „Iemand die als Poels be{d> God alloen, die niet zondigen een zo belangryke volksgroep weet kan 0n n00jt gezohdigd heeft, kan op te heften, zo iemand dient heel onz0 zonden op zich nemen, om ze het volk Als straks dit land verder uit te bO0ten en ie hersteiien. Hy geïndustrialiseerd gaat worden, dan alleen kan de doornen der zonden geve God ons mannen als Poels. ujk ons bart wegnemen om er de Dan kreeg doctor Poels onder luide rozestruiken van de levende liefde te toejuiching van het aanwezige publiek pjanten. de doctorsbul overhandigd en wat Daarom is de Advent een tyd van men met had verwacht gebeurde toch inkeer en bezinning. Dl' Poels spreekt Publieke vermakelijkheden en luid ruchtige feesten passen niet in het Ondanks zyn byna 80 jaren en kader van deze ernstige weken, ondanks de vrees, dat hy zou blijven Onze ziel, die om verlossing roept, steken, omdat het hem soms is, alsof vraagt om stilte en ingekeerdheid, het uurwerk van dat versleten horloge Ze moet den weg overwegen, die zij in myn hoofd mij nu en dan even jn het afgelopen jaar heeft afgelegd, in de steek laat, wilde hy toch danken Ze moet de schreden tellen, die zij eiL7.®r.mi*!leïVop het brede pad der zonde heeft Wy katholieken weten en zyn over- gezet. Ze moet haar beste pronk tuigd, dat de grote wereldproblemen aantrekken om 'de Bruidegom tege- niet zyn op te lossen in een ont- moet te gaan, die vol liefde tot haar kerstende wereld, daarom ligt het komt om haar te louteren en te grootste en voornaamste werkterrein heiligen. van het katholieke Apostolaat op in dé Noordse landen, waar de wereldlijk terrein en niet alleen van geestelijke betekenis van Kerstmis kerkelyk, maar allereerst van katho- volkomen verwaterd is, zyn reeds lieke problemen. weken van te voren alle handen De scheuring tussen Kerk en Staat druk in de weer om te bakken en is in onze dagen een feit, men, blijft te braden, om te boenen en te schrob- nu neutraal en probeert zo de pro- ben, om te versieren en te bekransen: blemen op te lossen. Wy moeten moeten wy, die in het geloofi der échter alles herstellen in Christus en vaderen ons rijkste bezit zien, niet moeten wy zoeken naar een methode, even druk in de weer zyn om het die de Christelyke cultuur in onze feest van onze ziel te doen slagen, moderne Staat, weer zal doen herrijzen, om haar te versieren en te tooien Daarvoor zyn twee manieren. Als met alle deugden, om haar te zui verste de wapenspreuk van de nieuwe veren van verkeerde gehechtheden Coadjutor van ons Bisdom: „Over- en ongeregeldo neigingen, van de win het kwade door het goede". Het oude zuurdesem van het kwaad, om meest probate middel om het com- haar te voeden met het Ercod der munisme te bestrijden, is het schep- sterken, dat Gods (flgen Vlees is pen van gezonde toestanden, zowel Een zalig Kerstfeest is een uitge- op sociaal «als economisch terrein. lezen genade, die de verstokste zon- De tweede manier is, hervorm de daars kan vermurwen en de ergste mens en do hervormde mens zal zelf zwervers huiswaarts voeri. Wy zul- de roaatschappy hervormen. En dat len ze slechts deelachtigworden, als kan hot beste in de standsorganisaties, we in deze weken van voorbereiding die onder de gegeven omstandigheden nederig vragon, dat het Kind van een middel zyn om echte christenen Bethlehem van ons hart Zün Kribbe te vormen. m0g6 maken. P. H. RONGEN, O.C.R. A.s. Zondag 30 November, zal de Goede Sint zyn luisterrijke entree in Venray doen. Om ongeveer 1 uur zal Hy vanuit Huizo St. Servatius op zyn schimmel, begeleidt door zijn twee knechten en voorafgegaan door zyn eigen heraut naar het Gemeentehuis trekken,, alwaar Hy do mensen en kfnderen zal toespreken om 1.3a uur. Vanaf het Gemeentehuis gaat de stoet door de volgende straten: Grotestraat, Patersstraat, Paterslaan, Langstraat, Leeuw straat, Schoolstraat, Eindstraat en brengt hier een bezoek aan de kinderen in het St. Jozefklooster. Vandaar gaat Hy via de Heuvelstraat, Gasstraat, Maashese- weg, Hofstraat naar Hotel „dq Zwaan", waaf de Sint zyn intrek zal nemen. De inwoners van Venray, wonende aan de straten waar de f Kindervriend voorby zal trekken, worden beleefd doch dringend Y verzocht te vlaggen, opdat het geheel een feestelijk aanzien zal krijgen. Coniln in (Qentay Wat ik zag en hoorde in Sovjet Rusland Op 8 Nov. j.l. kwam do heerConyn uit het prachtige Gooiland naar het zo zwaar door de oorlogsstorm ge- ceisterde land van Peel en Maas, om voor do jonge a d. Venjay de eerste spreekbeurt van dit winterseizoen te I houden. Als onderwerp had onze geachte hoofdbestuurder gekozen: Wat ikjsag en hoorde in Sovjet Rusland Aan de hand van zyn reisverhaal hield spreker een beschouwing over het met steeds brutaler geweld op tredende communisme. Om zoveel mogolyk mensen van deze eminente spreker té doen profi teren, waren ook de leden van de verschillende andere katholieke orga nisaties uitgenodigd voor deze avond. De heer Conyn begon met er zyn vreugde over uit te spreken, dat de kleine afdelingen over 't algemeen zo'n verblijdende activiteit tonen. Zeer gaarne had spreker dan ook ondanks zyn drukke bozigheden - de uitnodiging van het afdeliagsbe «luouugauo stuur aanvaard om vanavond in Ven ray te spreken, te meer waar zyn hart trekt naar het Limburgse land Met kleine middelen, aldus spr., is er dikwijls zoveel goeds tot stand gebracht. Koos Christus niet twaalf onwetende en ongeletterde vissers tot zyn apostelen. En wat werd er niet bereikt Heel de heidense kliek werd door hun werk en gesteund door Gods genade geëlimineerd. De Kerk van Christus breidde zich uit over geheel de aarde. Wy leven op het ogenblik in een zeer moeilijk tijdsgewricht. Het is bekend, dat onze Katholieke Kerk van den beginne af van buiten uit is aangevallen. De poorten der hel zullen haar echter niet overweldigen. Zeer treurig gestemd worden wy ech ter, wanneer wy denken aan de woorden van Z.H. de Paus, waar Hy zegt, dat er zich op het ogenblik doodskrachten ontwikkelen onder de eigen kinderen van de Kerk. En waaraan is dat te wyten Gêbrek aan styl, gebrek aan karak ter, katholiek zyn door enkel Zondags naar de kerk te gaan, noemt spreker als enkele van de voornaamste oor zaken. We zouden nog veel kunnen leren van de Farizeörs, waarvan in de H. Schrift wordt gespróken. Zy durfden I tenminste openlijk voor hun mening uit te komen. Laten wy katholieken dan toch 'tonen, dat wy katholiek zyn, niet in woorden, maar in daden. Wanneer wy toch constateren, dat er by de laatste verkiezingen zo veel mensen hun stem uitbrachten op de communistische lyst ook helaas hier in onze goede Limburg dan wordt het ons soms droef te moede. Spreker wil nog veronderstellen, dat er een zekor deel subjectief te goeder trouw het gebrek aan styl aan de stembus toonde. Maar ook moet de oorzaak dus weer - gezocht worden in gebrek aan stijl, gebrek aan karaktervastheid. Christus heeft gezegd, dat Hij _-eeds met Zyn Kerk in de wereld zou zyn. Op de eerste plaats wil spr. hier vanavond dan ook waarschuwen tegen het satanisme, wat op het ogenblik door Europa wroet in het communisme. Spreker verhaalt dan op een zeld zaam humoristische en toch ernstige wijze hot verloop van ziin reis in en naar Rusland. Hij verhaalt, hoe hy aan de hand van officiële gidsen volgens het precies uitgestippeld pro gramma werd rondgeleid en over wat hy zag, wanneer hij zich wel eens „vergiste" en „per ongeluk" op an dere dan voor hem bestemde plaat sen terecht kwam, waarby dan erva ringen opdoende over „het werkelijke leven in Rusland". „Lenin is groot en .Stalin is zijn profeet". Dat is de leer van het communisme. Wie dat niet accepteert kan naar Siberië gaan en daar over zyn andere mening nadenken. Op technisch gebied is er in Rusland .enorm veel gepresteerd. Fabrieken, •waar hier in Nederland Philips niets by is. Maar wanneer die technische ont- wikkeling nietgesteld wordtin dienst van onze eeuwigheidsbestemming, wanneer daar Gods zogen niet over gaat, wat baat het don mens dan Na zyn bezoek aan de „prachtige cultuurfilms over Rusland", had een vriend aan hem gevraagd wat hij er van dacht. Schitterend, was het ant woord van spreker geweest, maar toch ben ik nog teleur gesteld. Waarom dan? vroeg-mijn commu nistische vriend. Wel .hierom was het laconieke ant woord: een zwaluw is nog altyd (vlugger en oen olifant nog altijd sterker dan het Russische volk,- on danks zijn hoog opgevoerde lichaams prestaties. „Maak vooral geen martelaren' was het devies van Lenin. Daarom ook worden de priesters gewoon verdonkermaand. De leer richt zich niet tegen de godsdienst, doih alleen maar tegen de Kerk. In verband daarmede wijst spreker op de woorden, die ChristusspraK tot Saulus, toon hij op weg was naar 'Damascus: Saulus, Saulus, waarom vervolgt gy My Christus vraagt niet waarom vervolgt gy de Kerk. Wie tegen de Kerk is, is teg6n Christus, is tegen God. Wanneer decommu-1 nisten beweren, alleen n^aar tegen de Kerk te zyn, dan vyeten wy ge nóeg. Hij vertelt nog van de afschuwe lijke leugenpropaganda in de anti- religieuse-, dat trouwens volgens de verklaring van do officiële gids had moeten zijn anti-kerkelijke musea, van de schandelijke «afbeeldingen van Z.H. de Paitf?, voorgesteld als een schildwacht bij een wapenfabriek met een geweer met Christus Kruis als bajonet, welke bij duizenden wer den verspreid; «van een andere even schandelijke afbeelding, waarop de verschillende religies waren afgebeeld geknield voor de mammom. Sprookjes, zult ge zeggen, spreker toont de vergadering deze afbeeldin gen. Dus werkelijkheid! Toevallig raakte de heer Conijn ook weer de weg kwyt in zo'n anti religieus museum en ontdekte daar een kaart van Spanje, precies aan gevende de vorderingen van het com munisme in dat land. Een Franse communist, Andre Gide een communist uit de communisten, schreef: „nog nooit zijn de hoofden zo gebogori geweest onder de czaron, als thans onder het huidige regiem". Men beweert wol eens, dat er nog zoveel weldenkende mensen het com munisme steunen. Spreker zegt, dat men zich echter- niet moet afvragen of ze wol denken, maar of ze juist denken. Alles is nog in wording in de propaganda der communisten. Hot 'zal nog wel niet allemaal prefect zijn, maar dat moet nog komen. Maar mogen wy zovele millioenen mensen opofferen, roept spreker uit, aan een dei gelijk systeem Een mens is toch geschapen met een lichaam en.een onsterfelijke ziel. Wij zijn toch bestemd om vaneeu wige waarde te zyn. Deze met ingehouden adem aan hoorde lezing besloot spreker met de erkenning, dat er op technisch gebied in Rusland ontzaggelijk veel gedaan en tot stand gebracht werd. Maar andermaal vraagt spr.,'wat baat het den mens, wanneer hy alle schatten van de wereld bezit, maar schade lydt aan zyn ziel En schade lijden doet men daar. want de Russische staat is totalitair, volkomen marxistisch, een staat wier leiders leugen voor waarheid tot devies hebben en die de godsdienst als opium voor het volk voorstellen. Ons streven mag nooit dit aardse tot einddoel hebben. Voor ons geldt slechts de vraag, of onze naam ge schreven staat in het Boek des Levens Laten wy daarnaar steeds ons eind doel richten l Een daverend applaus beloonde spr. voor dezo zeer mooie voordracht, ter wijl de voorzitter zeer zeker do tolk van allen was, toen hy de heer Conyn een hartelijk dankwoord toeriep en een tot weerziens in Venray. A. JANSSEN, Onder-secr. Afd. Venray. Met Corrector voorwaarts 1 Waarde vriend, Met grote voldoening heb ik van Uw correcties kennis genomen, want ik mag in alle bescheidenheid daarin een bewys zien. dat myn artikelen de nodigo belangstelling hebben van hen, die werken om onze Venrayse gemeenschap weer te maken, tot dat wat zy eens was: de parel Dat de conclusie waartoe gy komt dezelfde is als de myne, stemt even eens tot voldoening, immers, zo ont moeten wij elkaar als gelijk gezinden, als reizigers die hetzelfde doel voor (ogen hebben. Dat onze zienswijze omtrent de ver scheidene wegen, die tot dit doel kunnen leiden, min of meer verschil lend is, moge tot verheldering der standpunten bijdragen. Het is daarom dat ik toch ónkole appels met U te schillen heb. Laten we daarom met de eerste beginnen Vooreerst Corrector, eerlijk gezegd lykt mij Uw betoog niet vrij van 'n zekere vaagheid. Waarom zegt ge niet rechtstreeks, dat gij, sprekende van een combinatie van 43 afgevaardigden uit de Venrayse gemdénschap, be-' doelt de vereniging V.V.V. Een andere bedoeling kan ik er niet voor vinden en als ik U nu versta, is dit Uw schuld en niet de myne Ik heb dus terugziende naar de hoogtepunten van -het verleden de tiero rotshoogte V.V.V. finaal „over het hoofd" gezien. Afgezien van het feit, dat ik vol gens U slechts 2 hoogtpunten noemde, terwyl dit er in werkelijkheid 4 waren zie myn artikelsver schil ik met U van mening, dat dit I een hoogtepunt is geweest. Dit kan* tot een nieuw hoogtepunt leiden, waarde vriend, wanneer V.V.V., waar voor ik zeer grote waardering heb, gebruik makend van de lossen van het verleden, geheel Venray weet te activeren. Volgens mij is het zover nog lang niet en bestaat die samen bundeling van 43 verenigingen hoofd zakelijk administratief, op papier. Immers, wat merken wy ervan naar btiton, noem my d<an eens reeele feiten Wjinnoer er werkelijk goede resul taten zijn bereikt in het verleden ik donk aan ons verkeersbureau b.v. dan was dit het werk van enkele doorzetters. Met U ben ik van mening dat nog veel groeiende is, maar het tempo is te langzaam Dit is geen verwyt aan die kleine groep harde werkers, maar wel tot do grote groep van hen, die zich liever onledig houden met achterbakse critiek leveren en... afbreken, die liet wel geloven Juist doze mentaliteit van „het wel geloven", van liberale afzijdigheid, die geest van dorheid, daartegen is mijn critiek gericht. En dan beste vriend verwyt ge my pessimisme, een zekere somberheid van zienswijze. Wanneer jo dit pessi- me gelijk wilt stellen met realisme welnu dan accoord! Want de voorbeelden die ik heb genoemd waren glasharde feiten! En dan komt gij op mij af met vragen: maar zie dan niet de activi teit van een Arbeidersbeweging, Kajotters, Jonge Middenstand etc? Zeker zie ik enkele mensen uit uit deze en andere groeperingen, een grote activiteit aan den dag leggen maar juist waar het om gaatde grote massa, is nog veel te lauw en inactief. Dit is 'n feit realiteit. Het is zo gemakkelijk om in zelf voldaanheid de ogen te sluiten en in onze fantasie een beeld op trachten te hangen van een Yenray, „waar zoveel vroeiende is!" Waaide vriend, dit is 'ngevaarlyke mentaliteit, laten wy de ogen niet sluiten voor de reeele gevaren, voor hot vele wat nog mankeert. Wanneer ik 'n pessimist zou zyn, dan had ik deze twee artikels niet eens geschreven, immers het zou dan volgons my toch boter aan de galg zyn gesmeerd. Maar als geboren Venray er heb ik een groot vertrouwen in de kracht van dit volk, in de goede eigenschap pen die aanwezig zyn in deze ge meenschap. Maar tegelijker»yd meen ik in alle bescheidenheid een min of meer open oog te bezitten voor de minder goede hoedanigheden, voorde gevaren die zeer reëel zyn. Waarom gaat gy heel mijn hoofd stuk over onze jeugd stilzwijgend voorby Hier ligt een stuk opbouwwerk te wachten, dat omwille van ziin ur gentie geen uitstel meer duldt! Dit is een krepeergeval van do ergste soort, waarvoor wy de ver antwoordelijkheid dragen. Wanneer gy my met werkelijke feiten van het tegendeel wordt zoudt kunnen overtuigen, gy zoudt voor 'altyd myn dankbaarheid verwerven, maar voor als nog ben ik van een andere zienswijze. Maar goed, wy moeten naar het I gemeenschappelijke, dat ons bindt en I nogmaals wij zyn beide reizigers in dezelfde richting. Daarom Corrector wees ervan over tuigd, dat ik volledig met U voor waarts wil gaan, vooral wanneer in de toekomst Uw vereniging V.V.V. het grootscheepse initiatief daad werkelijk wil steunen om Venray te hqlpen aan een Jeugdhuis. Hopenlyk ontmoeten wy elkaar dan eens, niet via deze schriftelijke weg, maar wan neer wy beiden ieder op eigen manier een steen kunnen bijdragen aan do verwezenlijking van dit grootse werk 1 Gy vroeg my „quo vadis Viator Het antwoord: met U en vele andere goedwillenden in eerlijke waardering voor eikaars werk voorwaarts naar hot grote hoogtepunt in de verte: de parel. „VIATOR" BEL OP BIJ BRAND No. 392 De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nog eens speciaal do aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, dat in de geteister de gebieden Zaterdagmorgen wordt gewerkt. Ook uit financieel oogpunt is 't nodig, dat tegenover de hoge kosten voor veevoer en huisvesting der arbeiders een zo groot mogelijk aantal werkuren in de wihtermaar.- den stgat. Dozo wonk van de Minister houdt /erband mot de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars betref fende de winterwerk- en verlofrege ling voor de bouwvakarbeiders, welke in de Ned. Staatscourant is gepubli ceerd. De afd. Sociale Aangelegenheden van het Ministerie had 't standpunt ingenomen, dat aannemers van wer ken, waarvan de extra kosten voor het aantrekken van uitheemse ar beidskrachten inde aanneemsommen waren opgenomen dan wel afgekocht, vry zjjn in het vaststellen van de werktijden. De Minister acht het echter niet juist, dat de arbeiders van de laatste soort werken de aannemers zouden dwingen om hen reeds Vrijdagsavonds naar liuis te laten gaan, terwyl col lega's waarvan de reiskosten etc. door Wederopbouw worden betaald, Zaterdag wél moeten werken. De Minister heeft derhalve aan 't Collego van Ryksbemiddelaars ver zocht bovengenoemde beschikking zodanig te wijzigen, dat dozo zal gelden voor alle arbeiders in de ge teisterde gebieden. Indien aannemers zich aan de na dere beslissing, dat ook uitheemse arbeiders Zateidag moeten werken gedurende po wintermaanden, niet houden, zullen zy worden vervolgd terzake van het overtreden ener be- .schikking v.an het College van liyks- I bemiddelaars en worden veroordeeld overeenkomstig het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Ambtenaren van do Arbeidsinspec tie zyn in deze belast met het op- 'sporen van overtredingen. De Directie van de Wederopbouwin Limburg zal aan deze instanties afft medewerking verlenen, en de objecten en de aan nemers, waar des Zaterdags niet zou worden gewerkt, aan de Justitie doorgeven. Declaraties, welke betrekking heb ben op werken, waarvan de extra- kosten 'door Wederopbouw worden betaald, zullen uiteraard niet worden gehonoreerd, indien des Zaterdags niet wordt gewerkt. Er zyn aannemers, die door het aanbrengen van kunstlicht-installaties de werktijden ook in de winter maanden op het normale peil willen houden, zodat hun vreemde arbeiders op Vrijdagavond huiswaarts zouden Hunneh keren. De Provinciale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Limburg stelt zich 'in een circulaire, waarvan exemplaren aan zyn bureau verkrijgbaar ziin op het. standpunt, dat dezo mogelijkheid niet genegeerd kan worden en daarom zal als deze verlichtings-installatie door de Ar beidsinspectie deugdelijk wordt be vonden en de arbeiders 48 uur per week maken, het hoofd van de Wederopbouw dispensatie-aanvragen hiervoor by het College van Rijks- bomiddelaars ondersteunen. De Minister bereikten berichten, dat van arbeiderszijde gedreigd zou zyn om het werken op Zaterdag te saboteren door die dag in de kampen te blijven, dan wel op die dag niets te doen. Mocht zulks het geval zijn, dan zullen hiertegen onverwijld erns tige maatregelen genomen worden. De Minister zal er niet voor terug- l-sehrikkon by ernstige ongeregeld heden de betreffende werken stop te zetten, de arbeiders naar huis te zenden of de kampen te sluiten. Men weet derhalve welk rjsico men jlóojt» - 1 Dtukcnetken good, vlug en goedkoop d. Dlunckhct

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1