pi ozendaq ï)e meuld tend van deze. meek altijd eigenaardig geweest, dat de winst van de kleine handelaren het ontgelden moest en dat eerst in de laatste tüd de winsten van de pro- duconten en fabrikanten onder de loupe genomen zijn! Waarom llot is bekend, dat do regering al hot mogelijke doet om do arbeids- vrede te bewaren en toestanden als in Frankrijk voorkomen, hier in ons land te verhinderen. Heel goed natuurlijk, maar dan moet men de arbeiders niet to nauw op hun lonen zien en de fabrikanten niet te voel lastig vallen. Voor insiders is duidelijk geweest, de prysbeheersing is niet gericht op hot algemeen wolzijn, maar op het wolzijn van do arbeider, en dat niet om do arbeider zelf, maar uit partij politieke overwegingen van do Parti) v.d. Arbeid. Do Katholieke Volkspartij en do 11.K. Middenstandsvereniging staan daar machteloos tegenover. Voorbeelden: Pas geleden heeft Philips middels grote advortenties een algemene prijs verlaging aangekondigd. De voorgeschiedenis hiervan was do volgende: De prysbeheersing deelde mode, dat de winstmarges voor electro tech nische artikelen zouden verlaagd worden, waarop oen protest volgde van do betredende vakgroep, een protest, waarbij zich de N.V. Philips volmondig aansloot. De zaak bleef hetzelfde, totdat 2 weken daarna plotseling in de kran ten de grote advertentie van Philips stond, die een grootse prijsvorlaging aankondigde. Maar niet alleen de verkoopsprijzen waren verlaagd, ook de winstmarges, or was dus practisch 2 maal de prijs verlaagd en dat alles ten koste van de detailisten. Een grote vrees bestaat, dat dit zelfde spollotje herhaald zal worden. Een ander, misschien duidelijker voorbeeld, noemde Drs- Neefs. Voor enkele weken terug stond er in de kranten, dat de prijzen van textiel verlaagd waren, alleen na tuurlijk door kleinere winstmarges voor de middenstand. Maar er stond niet bij, dat de vorhoogdo omzetbe lasting mocht doorberekend worden, waardoor do prijzen voor de arbeider practisch hetzelfde bleven. Trouwens aan de verhoogde om zetbelasting, die zo maar plotseling uit de lucht is komen vallen e'n waarmoe de ouderdomsvoorziening moet betaald worden, kan men zien, dat de Tweede Kamer feitelijk mach teloos is, daar doze daar practisch niet in gekend is. Zo is deze schitterende sociale maatregel weer oen stuk midden- fctmdswinst, daar de verhoogde om zetbelasting in de meeste gevallen niet doorberekend mag worden en dus van de winst afgeknepen moet worden. Naast deze partijpolitiek, is ook duidelijk waarneembaar, dat men de middenstandsbedryven saneren wil, dat dus kleinere zaakjes, die wat krap in do duiten zitten, er uit wil werken. Enkel de doelmatig juist behoorde bedrijven zullen door al dezo maat regelen stand kunnen houden en de- rest gaat ten onder. De macht van de arbeider is groot op dit terrein en de arbeidsvrede die in Nederland heerst, hangt af van de middenstand, die noodgedwongen de slagen op moet vangen van de fabrikant. Het is een grote fout van de pry's- belieersing, dat zij absoluut niet kijkt naar steden of platteland naar luxe-, middenstand- of volkszaken en, dat zy zich laat leiden door partij-politieke overwegingen. De middenstand zal zijn service moeten gaan verminderen, aan het publiek. Bakkers en slagers kunnen hun brood en vlees niet zonder ver lies bezorgen. Zal daarentegen door inkoop combinaties voordeliger en misschien beter kunnen inkopen, om zodoende tussen arboiders en fabri kanten waartussen zij nu de stootblok is, wat meer armslag te kunnen krügen. Misschien hebben de weinig mid denstanders, die deze vergadering be zocht hebben, uit dit tamelijk duister beeld van do toekomst voor hun zaken, do nodige lering getrokken. Het zal 'immers nodig zijn, om zelf uiterst actief te blijven en ook, dat de vereniging haar beste beentje voorzot om ook een vinger in de pap te krijgen, wanneer het gaat om haar belangen. Een vereniging moot niet alleen geldelijk gesteund worden, maar moet zich godragen weten, door.de sym pathie van haar leden. Men klaagt en schreeuwt, maar gezien hot aantal aanwezigen op deze „gaat 't hen nog te goed", zoals de Voorzitter zei bij zijn inleidend woord. Op elke middenstands-vergadering zal deze winter een spreker, de pro blemen van deze middenstand onder ogen nemen. De Voorzitter deed ook .een beroep op do jongeren om zich op te geven voor do Kadervorming on spoorde de achterblijvers voor do reclame actie aan, do f 2.50 alsnog te betalen en hun spoorkaartjes te halen bü het Ver keersbureau van „Venray Vooruit". Zondag 16 November. Op 11 November herdacht de wereld waponstilstandsdag. En het is logisch, dat juist op die dag de herinnering omhoog komt van do meer dan 15 miliioen gesnouvoldon der twee woreldoorlogen. Overal tor wereld staan de rijen van witte kruisen van soldatengraven, alles wat ons rost van deze moedige kerels. En sinds de laatste oorlog is Nederland, is ook Venray een rust plaats van holdon geworden, die rusten achter de St. Odakapel. En liet is juist zoals do hoofd-aal- moezonier Ooossons Zondag jl. zoi bij do sobere plechtigheid in do Nieuwe Kerk te Amsterdam: Een zoo van bittor leed golft dezo dagon door de wereld spooltnaar' verre stranden, waar vrouwen en kinderen in mateloze droefheid de handen vouwen en het hoofd buigen met op "de lippen het eeuwig onbeantwoorde,,waarom"? Het mysterie van dit leed blyft voor velen onverstaanbaar, omdat zij niet weten te strijden voor oen idoaal. Doden begraven is een werk van christelijke naas tenliefde, doch wie niet bidden kan, staat met lege handen op een kerkhof, hij staart naar de witte kruisen welke een ont roerend symbool zijn van eenheid en tevens een appèl voor de levenden om deze eenheid te be waren. Zoals het Kruis het sym bool is van het grote Offer van Christus, zo zijn deze grafkruisen het symbool van eigen offers. Goddank, weten wij hier in Venray niet met lege handen te staan en weten wy de offers van doze mannen te waarderen. En wanneer de gedachten van vele mannen en vrouwen, van moeders en vaders, van echtgenoten en kinderen in Engeland, zullen gaan, hier naar deze stille rustplaats, dan weten ze, dat hun kind, hun man hier rust, omgeven met alle sympathie, met alle waardering voor het offer, dat zy brachten. Hoe dikwijls gebeurt hot niet, dat de families, die hier het graf komen op zoeken, getuigen van de hartelijke medeleving en dankbaarheid, die blykt uit ontvangst, verzorging van het. graf en de gastvrijheid. Venray is er trots op, dat hier, waar zevele jonge levens abrupt oen einde vonden, hun een waardige rustplaats bereid wordt. Ongetwijfeld zal Zondag, de dag der oorlogsgraven voor Venray, niet tevergeefs een beroep gedaan worden op de mildadigheid der Venrayse mensen, by de collecte voor het oorlogs-gravencom itë. Het doel van dit comité isdeadop- tatie en de verzorging dor niet ge adopteerde graven. Verder zoekt het contact met de familieleden in En geland, waarvoor zy eveneens, indien deze dit zelf nietkunnen, de over tocht en/of logies, by bezoek aan het graf mogelijk maken. Op deze wyze wil dit comité enigszins de dankbaarheid uitén, die wy verschuldigd zyn jegens hen, die een familielid moesten offeren voor onze bevrijding. Iedereen heeft dus Zondag de klap roos, het symbool van do oorlogs graven, in zyn knoopsgat. De politieke situatie van de wereld is nog steeds gevaarlijk en wel in dien zin dat de verwijdering, die al langer hoe meer is ontstaan tussen Amerika aan de ene en Rusland aan de andere kant, Europa in twee ge deelten splitst, waardoor iedere sa menwerking of samengaan wordt uitgesloten en een vrye uitwisseling van gedachten reeds by voorbaat onmogelijk is tussen de verschillende volkeren. Duitsland Wanneer we Duitsland bezien, dan is dit land daar wel eon sprekend voorbeeld van. Aan de vooravond van de Londense vredesconferentie van de ministers der grote mogendheden, is iedereen er al van overtuigd, dat het „grote" Duitsland, uiteen zal vallen in een Westelijke en een Oostelijke helft. Wat West-Duitsland dan moet zon den het Saargebied, dat het aan Frank rijk practisch al kwy't is, en zonder het Oostelijk gedeelte, waar de voor dit industriegebied noodzakelijke levensmiddelen vandaan moeten ko men, is een kwestie, die de Ameri kanen en Engelsen zullen moeten uitvechten en reeds aan het uitvech ten zyn. Zeker is, dat dan deze helft een geheel nieuwe economie op moet zetten. De Oostelijke helft weet wat haar te wachten staat. Rusland zal zyn zware druk op dit land dan helemaal doen gelden en het toch al zwaar berooide land zal do springplank voor de rest van Europa worden. Want nog al te weinig realiseren wy ons wat daar gebeurt, het y'zeren gordijn sluit alles af, maar enkele berichten laten toch wel duidelijk merken, wat zich daar afspeelt. Zo is er de derde brief van de Duitse Bisschoppen, waarin nogmaals gewezen wordt op het wegvoeren van duizende kinderen, door de Russen, waarheen weet niemand. Zo is er het simpele bericht, dat over de grens by Frankfurt-Oder meer dan 203 000 ton goederen het Oosten ingegaan zyn, waarvan slechts de helft als herstelbetaling gorekend kan worden. Daarentegen kwamen slechts 23.900 ton naar Duitsland toe en dit is dan ter bevoorrading van het Russische bezettingsleger. De Ruisen bevorderen zelf de zwarte handel en met de winst hiervan worden fabrieken gekocht. Do internationale commissie ter bostudering van Europese kwesties heeft er verder nog op gewezen, dat de revaliteit tussen de grote machten er toe leidt, dat Duitsland zelf een grotere macht krijgt dan bedoeld is, maar en dat is hier wel het voor naamste, dat de krijgsgevangen Duit sers door de Russen in een nieuw leger zyn ondergebracht, dat klaar staat om eventueel in Duitsland en verder op te treden. Zeker is, dat Oost-Duitsland dan onherroepelijk hetzelfde lot te wachten staat als dat der andere Oost-Europese landen, Zoals b.v. Roemenië. Langzaam maar zeker nemen daar de communisten de macht in handen, na de oppositie uitgeschakeld te hebben. Zo is deze week Dr Manioe, de leider der Boeronparty (tegenstanders der communisten) tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, terwijl do liberale ministers uit de regering zyn moeten treden en er communisten voor in de plaats zyn gekomen. Zo is een communistische vrouw Anna Pauker, waarvan bekend is, dat zij in Moskou haar opleiding genoten heeft, nu minister van Buitenlandse Zaken geworden. In Hongarije is 't hetzelfde liedje, daar is Pfeiffer, d9 leider der Hongaarse Onafhankelijk- heidsparty met de fractieleider van deze party, hals over kop naar Wenen moeten vluchten en bij verstek reeds veroordeeld. Rusland zelf is duister en donker als altijd, maar de dreiging van Molotofs woor den in zyn toespraak by de viering van het 30 jarig bestaan der Rus sische revolutie is duidelijk. Het atoom-geheim is niets nieuws meer, zo vertelde hij en reeds deze week schy'nt in Siberië de eerste atoombom ontploft te zyn. Al is dit laatste niet waar, zoals de Amerikanen zeggen, het is duidc-lyk dat ook Rusland deze supprematie van Amerika zal proberen te over winnen. Tegenover dit alles watzichinliet Oosten afspeelt, staat West-Europa machteloos en moet zelf oppassen, niet dezelfde weg te gaan. Vooral Frankryk heelt het zwaar te verduren. De Franse regering staat, juist door het werk der communisten, dikwijls voor onoverkomelijke moeilijkheden, om de prijzen en lonen te handhaven, op een enigszins redelijk peil. Nadat de gemeentediensten vorige week door staking, de regering ge dwongen hebben, hun hoger loon toe te staan, dreigen nu de meelfabrieken en de groente- en fruithandelaars, die niet tevreden zyn met de toegestane winst. De G.C.T., de grote Communistische Vakbond, heeft een actie ingezet voor meer loon voor alle arbeiders. Dit alles wordt nog moeilijker, omdat de regering feitelijk niet meer steunt op het volk, dat het altijd maar toegeven aan de communistische vakbonden moo is en, dat nu met een grote meerderheid hun stem ge geven heeft aan Generaal de Gaulle, die geen program heeft, zoals hy zelf zegt, maar wel doelstellingen. En de voornaamste daarvan zyn wel anti communistisch. Of het de Gaulle gelukken zal Frankrijk weer zijn oude glorie terug te geven en het te redden uit de handen der alles overheersende com munistische vakbonden West-Europa zal er zeer zeker beter van worden. Engeland Ook dit land klaagt over vele zware moeilijkheden. De oorlog moet nog steeds betaald worden en al helpt Amerika b.v. by de bezetting van Duitsland, de Engelse belastingbetaler is toch de dupe, daar van 's lands schatkist nog altijd de grootste offers gevraagd worden. De socialistische Labourregering is niet in staat geweest de na-oorlogse moeilijkheden voldoende op te van gen en te verminderen. Zo hebbon nu de conservatieven de gemeenteraads verkiezingen gewonnen en zal ook in de regering de grootste party moeten worden. Intussen is het zo ver nog niet en wordt nu de grote strijd uitgevochten over de macht van het oude Hoger huis, dat naar mening der socialisten een veel te grote macht heeft over het doen en laten van het Lagerhuis. Veelbetekenend voor de econo mische toestand van dit land is wel de verplichte arbeidsplicht voorman nen van 18—51 jaar en voor vrouwen van 18—41 jaar, die weer is ingesteld. Maar ook hier zal het Amerika moeten zyn, die hulp zal moeten bieden. Het Marshall-plan is nu zover klaar, dat het Congres daar haar goed- of afkeuring over uit kan spreken. Voor de hulp aan de 16 landen is totaal nodig 12 a 17 milliard, waar van in het eerste jaar 5.750 miliioen dollar. Verder is voorgesteld 3.5 mil liard te schenken. Hierdoor kan zeer zeker de econo mische toestand in West-Europa, ver beterd worden en zal het algehele herstel belangrijk gesteund worden. Nieuws uit Vepray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Kardinaal by erepromotie van mgr. Poels In tegenwoordigheid van kardinaal De Jong zullen de leden van de Til- burgse Hogeschool-gemeenschap, tij dens een zitting van de senaat, op Zaterdagmorgen 22 November om kwart vóór elf in de grote zaal van de Metropole-schouwburg in Tilburg, een herdenkingsplechtigheid houden. In deze zitting zal ook de promotie van mgr. dr. H. A. Poels, oud-hoofd aalmoezenier van de arbeid in Lim burg, |tot doctor honoris causa in de economische wetenschap plaats heb ben. Prof. mag. doctor F. A. Weve O.P. is promotor. Correspondentschap Ned. Credietbank te Gennep De Nederlandse Credietbank N.V. Bijkantoor te Venray, opent Dinsdag 18 November a.s. een correspondent schap te Gennep. Geslaagd Te Maastricht slaagde voor het vakdiploma Kruideniers, mej. T. van Ham—Kusters. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Venray brongen ter openbare kennis, dat zy, ton deze handelende ter uit voering van het besluit van de Raad dd. 17 October 1946 in hunne verga dering van 31 October besloten heb ben aan het R.K. Kerk-tevens School bestuur van St. Petrus Banden te Venray ten behoeve van de onder zijn bestuur staande R.K. Bijzondere La gere school te VenrayHeide L 35b uit de gemeentekas ter beschikking te stellen een bedrag van f 158.40 voor de aanschaffing van leesboeken, zulks ter vervanging van soSrtgelyke door oorlogshandelingen verloren gegane leermiddelen. Burgemeester en Wethouders van Venray bréngen ter kennis van be langhebbenden, dat de Bedrijfsgroep Detailhandel, Secretariaat Limburg, met ingang van November, buiten Roermond wederom spreekuren zal gaan houden: VENLO: 2e Woensdag van de maand van 2 tot 4 uur op de Kamer van Koophandel, Golziusstraat 33, Venlo. Aangifte van stieren De Burgemeester van Venray, herinnert belanghebbenden aan hun verplichting, om van het houden van een stior van 6 maanden of ouder tussen 15 en 25 November aangifte te doen by de burgemeester der ge meente, waar de stier gehouden wordt GEVONDEN Centuur van herenoverjas, P. Ous ters, Oirloseweg C42 Oostrum; Wiel dop van luxe-auto F 1204, Gommans Stationsweg 2; spel kaarten, v. Dyck Langstraat 51; kolenkaart, Coenders Henseniusplein; zwarte vulpen, J.H. Burgers Veulen H 27; vulpen, Pouwels Bontekoestraat 8; Schoolétui, Pouwels schilder Langstraat 16. Ingeleverde Rijksmarken worden niet vergoed De minister van Financien heeft thans op gestelde vragen geantwoord, dat het onmogelijk is vergoeding te geven voor Duitse marken, die mid denstanders hebben ingeleverd, al hebben de Duitsers indertijd in het niet-bevryde Noordelyke deel van Limburg, inderdaad met marken be taald. Zy, die deze marken hebben ontvangen, moeten hun verlies be schouwen als geldelijke oorlogsschade (bedrijfsschade) welke niet wordt vergoed. De marken, die zich in Neder landse handen bevinden, zijn overi gens waardeloos, zodat ook op grond daarvan geen schadevergoeding kan worden toegekend. Het St. Nicolaas-Gilde te Venray. In Venray bestaat reeds van om streeks 1400 af het St. Nicolaas- Gilde, welke als taak heelt te zorgen, dat de goede H. Man.elk jaar ons dorp komt bezoeken. Dit bezoek is reeds van oudsher, door de H. Man vastgesteld op de Zondag voor zyn feestdag, 6 Dec. De laatste samenstelling van het Gildebestuur bestond uit de volgende personen: V. Pyls, N. Bekkers en A. van Meyel, welke leden inmiddels zyn overleden, terwijl sinds 1924 Bern. Kruijsen het secretariaat waarnam en H. Clephas sinds 1917 lid. Beide laatstgenoemde personen hebben vele jaren veel en goed werk verricht in het Gilde. Zij werkten vol enthousiasme voor dit grote kindergebeuren, waarvoor wy hun uiterst dankbaar moeten zijn. Thans is het Gilde jong leven in geblazen en de heren' Clephas en Kruijsen hebben zich als werkende leden uit het Gildebestuur moeten terugtrekken en zijn als blijk van waardering voor hun werk, benoemd tot ereleden van het gilde. Het Gildebestuur is momenteel samengesteld uit de volgende perso nen: C. Pij Is, voorzitter, J. Oudenho ven, M. Janssen, H. Schaeffers en H. Goumans, leden. Op deze rust nu.de mooie taak om het werk, wat reeds meer dan 500 jaren geleden werd begonnen, voort te zetten en te zorgen, dat de grote kindervriend telken jare Venray zal blijven komen bezoeken. Uit de besprekingen welke reeds hebben plaats gevonden, leiden we af, dat de goede H. Man bericht heeft gezonden, dat hij voornemens is om op Zondag 30 November Ven ray te komen bezoeken. De Venrayse jeugd zal dan weer een onvergetelijke dag krijgen. Moge dit mooie werk steeds in ere worden gehouden. Oprichting nienwe wasserij. Zoals uit het verslag der Raads vergadering o.m. blykt, zal Venray binnenkort een nieuwe industrie rijker worden en wel een wasserij, wat alweer een b6wys is, dat we langzaam maar zeker de „dorps- schoenen" ontwassen, want een der gelijke nuttige inrichting, die vooral onze huismoeders interesseren zal, waren we we nog niet ryk. De plannen zijn nu klaar, de grond is beschikbaar en als alle instanties hieraan hun medewerking willen geven, dan zal ongetwijfeld binnen- niet al te lange tyd deze niewe was serij -De Peelparel" aan verschillen de Venrayse mensen weer werk ver schaffen, verschillende huismoeders werk uit handen nemen en daardoor Venray weer sneller als Parel dei- Peel doen herrijzen Voor de Politierechter: P. C. en A. J. beiden te Venray, diefstal van een rywielframe ten nadele van J. A., ieder 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, proef tijd 3 jaren. De Hlerickse Flarussen in Venray Laten we vooropstellen, dat het talryke publiek, dat verleden Zor.dag de uitvoering in Servaas bezocht, zich kostelijk heeft geamuseerd en merken we daarna op, dat wat de Flarussen ons boden, hoe goed overigens, toch geen aanspraak kon masen op de titel „Operette", als hoedanig „Ome Beerke gut op reis" was aangekon digd, maar hiermede is dan ook de voornaamste opmerking gemaakt, die over het optreden der Fiarussen ge maakt zou kunnen worden. Zy gaven ons als eerste nummer „Leentje uit het Hemelrijk" zo keurig en zo komisch, 'dat het een lust was om te zien; zy gaven behoorlijke, goede en zeer goede zangnummers, zy gaven een „Ome Beerke", dat de zaal deed daveren van de lach van begin tot einde en dat. verrassend van meervoudige nonsens, het publek wist te boeien en te vermaken en het de dagelijkse zorgen wist te doen vergeten. Al met al een knal programma van leut en vrolijkheid, zoals in Venray in lange tijd niet werd geboden. En nu is de beurt aan Ontwikke ling en Ontspanning, dat een winter- program ma voor iedere beurs klaar heeft om van te watertanden. Hierbti gevoegd alles wat de eigen Verenigingen zullen bieden en, dat schijnt niet gering te zyn zal zelfs de grootste betweter niet kunnen zeggen, dat er in Venray eens nooit iets te doen is. En over het culturele peil zal ook Viator tevreden zyn. V. K.J.M.Y. „St. Andries" De K.J.M.V. heeft reeds haar derde avond van haar winterprogramma 1947-'48 achter de rug en nog steeds hebben wy hier niets over geschreven. Dit winterprogramma is met de meeste zorg samengesteld en biedt ook alles wat haar leden nodig hebben, o.a. Godsdienstige-, Culturele-, Sociale en Economische-Ontwikkeling op de eerste plaats en verder nog avonden, welke gewijd worden aan diverse soorten sport, waaronder Biljarten Ping-Pong, Dammen en Kaarten. Voor deze sport is een volledige competitie opgesteld, waar na be ëindiging aan de diverse winnaars een aardige pry's zal worden ter hand gesteld. Er zijn zeven avonden \yaarop een spreker zal komen. Van deze avonden zyn er thans twee voorbij. Het waren: De heer M. Revis, met als onder werp „De Opvoeding der Jeugd"; Aalm. Keysers, met als onderwerp „Hu welijkswetgeving". De volgende sprekers zijn De heer L. Laurer.sse met als onderwerp „Het Bankwezen"; Ir D.C. v. Schaik met als onderwerp „Mens en Landschap", deze lezing zal worden toegelicht door lichtbeelden. Mr P. Wintels, met als onderwerp „Soc. Wetgeving". H. Goumans, met als onderwerp „De verhouding v.d. werkgevende tot den werknemende middenstander'. De Zeereerw. Pater Carolus o f.m., met als onderwerp „Orde of Wanorde". Verder zien we nog een „Kerst viering" op liet programma staan, welke zal worden gehouden in samen werking met de andere Jeugd-Stands- Organisaties in Venray. Een bezoek van St Nicolaas aan de K.J.M.V., wordt ook reeds vermeld. Deze avond biedt de K.J.M.V. aan aan de militairen welke in de Peel bij Ysselsteyn gelegerd zijn, terwijl dit winter-programma, op het gebied van gezellige avonden, haar hoogte punt zal hebben met de viering van haar derde lustrum. Het gehele programma wordt be sloten met een voetbaltournooi, wat tevens dient als opening van het zomerprogramma 1948. Alles bij elkaar genomen een goed programma waar geen enkel lid mag achterblijven en van moet profiteren. De K.J.M.V. biedt dit jaar iets, dat by kan dragen aan den wederopbouw van de Kath. Jeugd Standsorg. We wensen het bestuur veel succes S.V.V.-NIEUWS Zondag a.s. zal 't tegen de Vonlose Boys gaan en wy zyn benieuwd of het eerste zal weten stand te houden. Als de voorhoede werkt als in de voorafgaande wedstrijden en vooral de middenlinie haar plaats weet (en daar ontbreekt het zo nu en dan nog al eens aan) dan zullen we het best rooien. Vooral goed plaatsen en samenspel Oin 10 voor 12 aan het station in Oostrum zyn Het tweede speelt om half 3 thuis tegen Blerick II, dat bovenaan op de lijst staat. Het zal een zware dobber worden, maar ook hier kunnen de puntjes thuis blijven. Hot derde speelt tegen Melderslo om 12 uur. Jongens, zet 'm op. Jeugdvoetbal Het was Zondag weer een goede dag voor de jeugd. Er werden twee wedstrijden gespeeld en evenzoveel gewonnen. Jammer, dat het weer zoo slecht was en daarom ook geen publioke belangstelling. Tegen Horst was het maar op 't kantje af 2—1. De overwinning was echter dik verdiend. Met wat meer geluk had het met de rust al drie of vier een kunnen.zijn. De eerste aan val van Horst leverde al een doelpunt op. Venray had tot dan toe het Horster doel zwaar belegerd. Te ver opdringen van de achterhoede was daarvan oorzaak. Bovendien is het moeilijk om doel punten te maken, als een en twintig spelers op een helft zyn samenge drongen. De beide kanthalfs speelden een prima partijtje voetbal. De cen tervoor moet er echter meer opzitten en zorgen dat hy zoveel mogelijk vrij loopt. Voor de volgende wedstrijd zm-gt de achterhoede iets meer achter te blyven, het middenveld wordt door de halflinie beheerst, de centervoor zit er stevig op en het spel wordt zowel over rechts als links open ge speeld. Het B-elftal bleef werkeloos daar Leunen verstek liet gaan. Het* C-elftal behaalde in oen goed gespoelde wedstrijd een 2—0 overwin ning op Wanssum B. Voor Zondag moeten alle elftallen uitspelen. Het A-elftal speelt de return-wedstrijd tegen Hegelsom. Thuis werd met 5—1 gewonnen, doch DankCaaelmds-actie. Vorig totaal f 734.07 Collecte Leunseweg f 62.35 Veltum f 28.53 Kruisstraat en St. Antoniusstraat f 26.31 Stationsweg (gedeeltelijk) f 57.91 Totaal f 909.17 We hadden gedacht deze week de eerste duizend gulden te bereiken, het is niet gelukt. Over hét algemeen valt het geldinzamelen wel mee, maar hoe er nog mensen kunnen zijn, die met die „flauwekul" niets te maken willen hebben. Dat smoesje is wel heel kinderachtig. Het zyn er slechts enkelen. En het is verheu gend, dat juist by de arbeiders-gezin nen het meeste wordt opgehaald en dat juist daar „dankbaarheid" zo echt gevoeld wordt. Maar alles is nog lang niet binnen. Bruiloften, feesten en kaartpartyen zyn zo bij uitstek geschikte gelegen heden om een rondgang te houden. Alle kleintjes baten, dus ook die gift van U weest op uwe hoede jongens, want Zondag zal het niet zoo gemakkelijk gaan. Ook het tweede en derde wen sen wij veel succes. HEIDE. Ondanks het slechte weer heeft de Zang- en Toneelvereniging „Hot Heidebloempje" voor een over volle zaal ten gehore gebracht het toneelstuk „Liefde op de boerderij" door Jac. Ballings. Genoemde vereniging kan zich be roemen niet alleen op een goede keuze van toneelstuk, maar ook op de volledige tevredenheid van hen, die dit mooie stuk in zyn strakke, maar tevens opgewekte werkelijk heid zagen beleven. Dat „Het Heidebloempje" mag terugzien op deze welgeslaagde avon den is mede te danken aan de goede leiding, die noch op zang-, noch op toneelgebied heeft ontbroken. De actieve, vooruitstrevende ver eniging heeft zich voorgenomen deze winter nogmaals met een toneelstuk voor het voetlicht te treden en wel op 1 en 2 Februari a.s. De keuze van het te spelen stuk zal nog na der worden bekend gemaakt. OIRLO. Op 18 en 19 November zal de Afd. Oirlo van het Limburgs- Thuisfront een filmavond geven in de noodzaal van de L.L.T.B. Afd. Oirlo. SMAKT. Onze toneelvereniging zal morgen Zondag te Wanssum in het Bondslokaal opvoeren het toneelspel „Haat." Het voornaamste 22 millioeii bonnen minder nodig per II dagen. Met ingang van 23 November zul len bonkaarten van vereenvoudigd model in gebruik worden genomen. Terzelfder tyff zal ook een aanzien lijke vereenvoudiging in de bonnen wijziging worden ingevoerd. Van genoemde datum af zullen de broodbonnen van de gewone bon kaarten per week worden aangewezen als volgt: Op de A-kaarten per week één bon voor 2000 gram; op de B-kaarten per week éen bon voor 2000 gram en een voor 800 gram; op de C-kaarten per week één bon voor 2000 gram en één voor 400 gram: op de D kaarten per week één bon voor 800 gram en één voor 400 gram; op de E-kaarten per week één bon voor 800 gram. Het nieuwe systeem van bonaan- wyzing heeft tot gevolg, dat inplaats van 517, miliioen slechts 297, bon nen pei 14 dagen in omloop worden gebracht. Dit houdt in, dat de bakkers elke veertien dagen 22 miliioen bonnen minder behoeven te plakken dan nu het geval is. Een tweede wijziging is voorts, dat de broodbonnen van de gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen na 23 November één week geldig zullen zyn. De broodbonnen van de toeslag- kaarten voor bijzondere arbeid enz. worden als tot dusver, eens per 14 dagen aangewezen en blyven 14 dagen geldig. Schoenen 0 pet. goedkoper. Begin December zal de pry's van alle schoenwerken met circa 6 pet. worden verlaagd. In het bijzonder wordt de aan dacht van het kopend publiek erop gevestigd, dat de verbruikersprys gestempeld moet staan in de hiel- voering of op de loopzooi van de linkerschoen van i9der paar. Textiel rayon-garens. De rayonproducenten hebben beslo ten met ingang van 1 December een gemiddelde prijsverlaging voor textiel rayongarens van 5 procent voor het binnenland toe te passen. Boter f 1 per kilo duurder. Waarschijnlijk zal nog in de loop van deze maand een distributierege ling ingaan, waarbij nien op de boterbon naar keuze margarine of roomboter zal kunnen betrekken, terwyl op de margarinebon uitslui tend margarine verkrijgbaar zal zyn. Het regeringssubsidie op roomboter zal daarmee echter vervallen, zodat de roomboter circa f 1.— per kg. duurder wordt en men kan kiezen tussen dure boter' of goedkopere margarine. Winkels tot 10 unr open Nu de bevoorrading van vele win kels zoveel verbeterd is, dat het pu bliek in ruimere mate dan in vorige jaren zyn inkopen kan doen, heeft de minister van Economische Zaken B. en W. van alle gemeenten ge machtigd van' de wettelijke voor schriften inzake de winkelsluiting ontheffing te verlenen tot uiterlijk 10 uur des avonds op de werkdagen van 1 t.e.m. 5 en 22 tot en met 24 December a.s.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2