WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VROEDE VADEREN VERGADEREN acbtediik deip - imdaat - koldet Denkt aan Klapwzendaq ep %cndag. i 6 Hón. l@an kenden en katten. Ptii$dehee< Uinq Zaterdag 15 November 1947 No. 46 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal voor Venray fl 1.G0 buitoa Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. nieuwe diplomatieke taal Verleden week Vrijdagavond om half zeven was er weer een doodge wone huis- of tuinvergadering van de Gemeenteraad, waarin in snel treinvaart de verschillende stukken onder Voorzitters hamer doorvlogen, zodat de Heren Raadsleden reeds na vijf kwartier achter hun glaasje zaten om na te kaarten. Waar over na te kaarten was? Wel, punt 1: de notulen der ver gaderingen van 4 en 27 Juni en 29 Augustus kregen nogal critiek. Zo meende Dr. Oosterbaan, dat volgens de notulen alleen de lieer van Haa- ren gesproken heeft, terwjjl anderen toch ook wel eens hun mond open deden. Hij verzocht daarom de no tulen-opnemers voortaan alleen het gesprokene te verslaan on niets van papier over te nemen. Okó. De heer Ousters stond bovendien vermeld als tegenstander van een gezamelijke huishoudschool voor de boeren en burgers. Dit klopt echter niet, hij was integendeel voorstan der. De heer Fr. Janssen was van tegen stander tot voorstander gepromo veerd, maai dit tcllereerde hy niet, hij wenste niet te veranderen van mening. Van alles'werd aantekening gehou den en de notulen zullen in dien geest veranderd worden. De ingekomen stukken waren o.m.: De Minister van Binnen landse Zaken heeft geen bezwaar tegen de aanbieding van een hulde blijk aan de Paters Franciscanen, nl. nieuwe kruiswegstaties, maar wel tegen een subsidie aan het Studie fonds Limburg. Ged. Staten hebben goedgevonden, dat E. L. van de Pasch uitstel van betaling krijgt; dat het maximum bedrag der in 1947 te sluiten kasgeldleningen ver hoogd wordt; dat H. Clevers de tramloods kan huren; dat 3 perceeltjes grond in Yssel steyn verkocht worden en diverse percelen onderhands verpacht worden in Peelplan Zuid en dat een geldlening geconverteerd wordt. De R.K. Handelsavondschool heeft verder nog haar verslag van ont vangsten en uitgaven over 'S jaar 1946 ingestuurd. En dit hele zaakje werd zonder boe of ba voor kennisgeving aange nomen. Ook weer klaar. Markten. Wanneer een marktdag valt op Nieuwjaarsdag, 2e Paasdag, 2e Pink- steidag, Maria-Hemelvaartsdag, Aller heiligen of Allerzielen, wordt de markt gehouden op de eerstvolgende Woensdag. B. en W. zou er graag 5 Mei, de Nationale Feestdag, ook by zetten. Of dat goed was Best hoor, de Raad had geheel geen bezwaar. Bij Koninklijk Besluit van 13 Aug. 1947 kunnen ambtenaren, wanneer zy geen groter salaris hebben dan f4032 por jaar, wanneer ze getrouwd of kostwinner zijn en f 3828 voor ongehuwden en niet-kostwinners een gratificatie van 2 pet. krijgen tot een maximum van f 50.— Heeft de Raad bezwaren, dat dit ook in Venray wordt toegepast? Wie zwijgt stemt toe, zo ook de Raad en de ambtenaren krijgen hun gratificatie School-artsendienst Onder de oorlog is geprobeerd om met de andere gemeenten in Noord- Limburg, te komen tot een genees kundig schooltoezicht, waarvan de ge meenten een derde in de kosten te betalen hadden. Hier is niets van terecht gekomen. Nu wil het „Gïoene Kruis" hier mede beginnen over de gehele pro vincie. Er komen dan districten van pl.m. 40.000 inwoners en dit kost de gemeente 121/, cent per inwonei per jaar, dus in totaal ongeveer f 2000. Hoewel het district, waartoe Venray behoort, nog niet precies uitgestippeld is, werd toch voorgesteld hiermede in principe accoord te gaan. De heer Oosterbaan had een en ander met genoegen gehoord, Venray was een achterlijke gemeente, volgens spreker, geen waterleiding, geen zwembad, geen schoolartsendienst,nu gaat dat toch langzamerhand toch wel veranderen. Maar heeft de gemeente als zodanig, by deze dienst ook nog wat te bestellen? De Voorzitter antwoordde, dat de heer Oosterbaan als bestuurslid van het Groene Kruis toch wel zou weten, dat in deze de gemeènte, een ver tegenwoordiger zal krijgen in het bestuur en zodoende haar belangen naar voren zal kunnen brengen. Dan ging de Raad ook hiermede z.h.st. accoord. Pomp- of leidingwater In de noodwoningen aan de Oost singel, Kardinaal van Rossumstraat en Charles Ruysstraat, is het water uit de daar gelegen putten zeer slecht, zowel voor to drinken als voor te wassen on dit kan niets verbeterd worden. Nu wil de N.V. Waterleiding Maatschappij hierin verandering bren gen, mede dank zy de hulp va» Huize Servatius, dio een aansluiting op haar waterleiding heeft goed gevonden Totdat deze maatschappij zelf haar putten heeft geboord kan men voor deze woningen dus water van St ber vaas krijgen, maar daar is een leiding voor nodifr, die later bi, hot frole net kan aangesloten worden en de hosten hiervan f 7500. ral de gemeente ro lang moeten voorschieten. Pe Maat schappij betaalt daarvan rente, totdat deze lening afgelost, wordt. De heer Pr. Janssen was vol lof over de voortvarendheid van B. en vs en de hulp van Servaas, maar zou wel eens willen weten, hoe het zit met de financiële gevolgen voor de bewoners. De heer van Haaren wees er op, dat ook in de rest van de nood- woningen en by de nieuwe woningen aan de Kempweg, sjecht water is. De heer Odenhoven noemde als aan vulling de woningen aan de St Jozefs- weg, het zelfde euvel. Dé Voorzitter antwoordde, dat deze noodwoningen in de gunstige positie verkeren, vlak by Servaas te ligger, en daardoor eerder geholpen koncien worden. De rest moet wachten, totdat do waterleiding voor het gehele dorp komt en, dat zal het volgend jaai zijn volgens do Directie yan deze maatschappij. Die nu reeds water leiding krijgen, betalen het vastrecht- ta De'heer van Haaren vond dit niet juist, omdat er slecht water was. moesten deze nu betalen. De heex Reintjes vond de redenering van de heer Van Haaren weer met juist en ging accoord met het vast- rechttarief. Do heer Fr. Janssen vond do reue- nering van de heer Reintjes onjuist en van de heer Van Haaren goed De bewoners moeten niet de volle last van alles betalen. De heer Hettema vond alles „kolder Betaald moet er worden De heer Custers vond, dat weer onjuist, totdat de Voorzitter aan al dat ..vinden" een eind maakte en duidelyk vertelde, dat die mensen nu als eerste in Venray aangesloten woe den bij de waterleiding, waarvoor zy even goed als alle anderen straks moeten betalen. Toen was de kous af en werd zonder meer de pomp uit deze noodwoningen verbannen. Bungalow-woningen Er worden 20 bungalow-woningen gebouwd en daarvoor is nog niet ge noeg grond in eigendom verkregen. Voor 4 percelen gelegen aan de Over - loonse dyk, de Buitenweg de Zand straat, en de Hoenderstraat vroeg B. en W. toestemming om deze te kopen. De heer Fr. Janssen vroeg niet ver wondering, waarom die noodwoningen hier komen te liggen. Liggen er hier in het dorp nog al niet genoeg. De heer Selder was toen weer ver wonderd, omdat de heer Janssen, als lid van do bouwcommissie niet van een en ander op de hoogte was. Wethouder Wintels legde uit, dat voor de instelling van genoemde com missie al tot de aankoop van gronden voor deze bungalow-woningen beslist was. en dus de commissie vrij uitging. Alleen zou er een komen aan de Spurkterweg, maar doordat de eigenaar van het daar gelegen perceel, weigerde te verkopen, is deze naar de Overloonse dyk verplaatst. In de Hoenderstraat moest defam.Gerrats, geholpen worden en daarom is daar een bungalow geplaatst. De heer Fr. Janssen kon hier met mee accoord gaan en vroeg hoofdelijke stemming. De heren Fr. Janssen, van Haaren, van Boven, Selder en Custers stem den tegen, terwyl de heer II. Janssen zich eerst als belanghebbende van stemmen onthield, maar later bij verkregen toestemming vóór stemde. Er ontstond een dispuut tussen wet houder Odenhoven en de Voorzitter, toen de Wethouder vroeg waarover de stemming nu eigenlijk ging. De Voorzitter verweet daarop de heer Odenhoven, dat hy zeer goed wist, wat er te doen was en hy niet voor de gek gehouden wenste te worden. De stemming betrof niets anders als het voorstel van B. en W. om die 4 percelen grond aan te kopen en er was geen ander voorstel ge daan. Met 5 stemmen tegen werd dus B. en W. dit verlof gegeven. Protesten Enkele woningwetwoningen zou men graag bouwen in de boomgaard van het St. Jozefsklooster, gëlegen hoek St. Jozefstraat en Overloonse weg. Het bestuur van dit klooster wil graag ruilen tegen het terrein gelegen tussen Langeweg, Gasstraat en Overloonse weg, eigendom van P. M. Hendrix. Deze wil dit de ge meente verkopen en B. en W. vroeg toestemming dit te kunnen doen en het dan met het St. Jozefskloostor te ruilen. Wethouder Odenhoven vroeg het woord en wees er op, dat de Gas- straat, een der oudste straten, slechts aan een kant bebouwd is, terwyl de andere kant nog steeds open ligt en niet bebouwd kan worden, door dat de grond eigendom is van kloos ters, die, zoals verklaard is, geen centimeter af willen staan. Door deze ruil wordt weer een groot stuk gedoemd ten eeuwige dagen open te blyven, terwyl de Gasstraat zo nooit aan een gesloten bebouwing komt. De heer Oosterbaan onderbrak de spreker en protesteerde tegen een dergelijke wartaal. Bovendien begreep hy niet, hoe een wethouder een voorstel van B. en W. kon afbreken en dit niet voor de eerste maal. De heer Fr. Janssen merkte nog op, dat by ruiling bebouwing als voorwaarde gesteld kon worden en hy meende, dat hier toch een school zou komen. De Voorzitter antwoordde, dat hy het optreden van wethouder Oden hoven evenmin begreep, daar deze toch het doel van B. en W. goed wist uit de vergadering van B. en W. De heer Oosterbaan begreep niet wat men tegen de gestichten had, daar Venray toch bestaat van de gestichten. De heer Vermeulen snapte er niets van hue een lid van de bouwcom missie een dergelijke opmerking over bebouwing kon maken. Wethouder Odenhoven protesteerde tegen de uitdrukkingen van den heer Oosterbaan en vroeg hem zelf de toestand aldaar maar eens te onder zoeken. Een school of iets dergelijks is nog altyd geen 230 Meter lang. De Voorzitter liet als einde van het lied de hamer vallen en z.h.s. wordt er geruild. Te „dure" vuilnis De vuilnisdienst wordt gereorgani seerd, want le er wordt in een groot gebied vuilnis opgehaald en 2e allen, die in dat gebied wonen, zyn ver plicht van de dienst gebruik te maken. Deze dienst zal zichzelve moeten bedruipen en om de begroting sluitend te maken, zal gerekend worden voor 1 x p. week ophalen f 7 2 x p. w.f 12.— per jaar, terwyl voor grote instellingen enz. f 2.50 per M3 gerekend wordt. De heer van Boven vond het idee goed, maar de pryzen vielen hem tegen. Een gulden voor dit en een gulden voqr dat en nu weer zeven gulden voor deze vuilnisophalery. Dit is te veel. De heer Fr. Janssen wilde wel eens wat meer weten over de details. Zo is in de begroting een post uit getrokken van f 2500 voor arbeids loon puinplaats, terwyl ook anderen hiervan gebruik maken, die niet in deze regeling vallen. De heer van Haaren meende, dat er in de algem. Politieverordening nog enkole veranderingen moeten aangebracht worden, daar nu een eigenaar van een stuk grond zijn rommel rustig op dat stuk grond kan gooien. Wethouder Wintels antwoordde de verschillende sprekers. Ged. Staten eisen, dat deze dienst zichzelf be druipt en niemand kan met zekerheid zeggen hoe een en ander gaan zal. Hy zal dus deze tarieven aan moeten houden tot men het komende jaar de resultaten zal zien. Mocht het voor minder geld kunnen, dan zal het voor minder gebeuren. De heer van Haaren vroeg dan nog of de sortering geen winst opleverde. Dit bleek practisch niets te zyn, daar het publiek enkel weggooit wat voor niemand meer waarde heeft. Ook de Voorzitter drong er nog op aan, maar eens een jaar af te wachten en te proberen. Dit voorstel werd dan z.h.st. aangenomen. Allerlei H.J.M. Cox, nw. 2 Ysselsteyn, wil een halve ha onontgonnen grond pachten. Kan dat? „Ja, indien deze dan ook ontgonnen wordt", aldus de heer Wismans. Staat in het pachtcontract", aldus de Voorzitter. „Vooruit dan maar", aldus de Raad. Een nieuwe verordening tot heffing van besmettelijke ziekte-gelden, wordt z.h.st. aangenomen. De secretaris en de ontvanger, zouden een wijziging in hun kinder toeslag krijgen volgens bepalingen in de gemeentewet, waardoor de kinder bijslag ingaat in de eerste maand na de geboorte van een kind en ook eindigt. Door deze regeling kan de kinderbijslag voor de reeds geboren kinderen, die op 1 Jan. na hun ge boorte is ingegaan, te vroeg eindigen. Geadviseerd wordt Ged. Staten deze regeling te laten vervallen. De gemeente-ontvanger ontvangt voor 1947 nog een gratificatie. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1944 c.a., nagegaan en gecontroleerd door de fiinanciele Commissie, wordt ook z.h.st. aan genomen. Th. P. H. Helwegen, wordt op kos ten van de gemeente ingekocht, in het pensioenfonds, maar de rest moet hy zelf betalen, volgens een bepaald schema. Ook hier heeft d6 Raad vrede mee Uitbreiding en Industrie. De Voorzitter had nog een paar puntjes. Zo stelde B. en W. voor om dit College te machtigen do bebou wingen in stryd met het uitbrei dingsplan af le wijzen. Zoals bekend, is het uitbreidings plan Venray—Oost iri wording en 't zou mogelyk kunnon zyn, dat er in stryd met dit plan gebouwd zou worden. Dan kan B. en W. een stokje voor steken. De Raad gaf gaarne dat stokje. Dan was er nog een verzoek bin nengekomen van J.Goumans te Leu nen K 3, om een terrein te kopen van 35 aren, gelegen aan de Kemp- weg, achter de middenstandswonin gen aldaar, met een uitgang naar die weg, om daar een wasserij op te richten. Nu is nog steeds niet bekend (en hoelang zal dat nog duren Red.) wat het Rijk vergoed voor deze ont eigende gronden, maar de vrager zal deze prys betalen, wanneer hy be kend is. Heeft de Raad daar wat op tegen De heer Vermeulen vroeg de Voor zitter of de vroegere eigenaars er geen interesse in hadden om deze terug te kopen. Die willen hem niet meer De heer Fr. Janssan zou een en ander liefst nog aanhouden. Hy vond het niet prettig zo maar direct voor een dergelijk voorstel geplaatst te worden. De heer Reintjes meende, dat dit niet hoefde, we moeten do industrie vestiging steunen en hy ging ermee accoord. De heer Hettema vroeg of daar door de waarde van die midden standswoningen niet zou dalen. De Voorzitter verklaarde, dat des kundigen meenden dat industrieves tiging aldaar geen last zal veroor zaken. Trouwens er is ook nog een Hinderwet, waaraan de toekomstige eigenaar zich heeft te houden. Dan moest de Raad er ook aan denken, dat dit stuk grond practisch waarde loos is voor de gemeente en dit naast andere voordelen een zeer goede ma nier is om er vanaf te komen. Toen zei de Raad maar heel gauw ja en klaar was de zaak. RONDVRAAG. Trottoirbelasting. De heer van Boven had toe zyn verbazing gehoord, dat mensen zon der trottoirtegels ïpaar wel met een trottoirband voor hun liuis, ook al een aanslagbiljet ontvangen hadden van de trottoirbelasting. De Voorzitter gaf de goede raad, dat die mensen dan maar een be zwaarschrift moesten indienen. De heer van Boven had echter niets aan goede raad, maar wilde om of kuit. De Voorzitter was schijnbaar bang. dat er teveel bezwaarschriften zullen komen en bleef by zyn antwoord. Dit zelfde antwoord kroeg ook de heer van Haaren, die het niet netjes vond van do gemeente, om eerst de gronden in de Schoolstraat te ont eigenen, er daarna noodwoningen op te plaatsen en dan de belastingbiljet ten van do trottoir- en rioolbelasting, naar de oude eigenaars te sturen. De lieer Fr. Janssen vond, dat er nog al wat Verkeers-obstakels waren in Venray. Zo was hy de schitterende Overloonse weg afgegaan, maar was aan de grens van Brabant in een weide terecht gekomen. Hoe dat dat kwam Dan staan in Castenray voor de kerk, nog altyd van die boomstompen. Hoe dat dat kwam wist liy, maar met hoe er ze weer uitkwamen, dat werd toch wel tjjd. Dan wees hy op het artikel in ^eel en Maas. omtrent de oprichting van een jeugdhuis. Wat was de taak van de gemeente in deze? Dat beroerde eind van de Over- loonseweg lag in de provincie Brabant, dat nog steeds uit moet dokteren hoe ze die weg zullen leggen. Afwachten dus en niet meer in de weide lopen, maar overstappen op Overloonse weg no. 2, precies daarnaast. Die stompen in Castenray behoor de tot do zeggingsmacht -van de provincie, die ze liet zitten. Ook hier afwachten en er niet tegen aanry- deri De taak van de gemeente by op richting van een jeugdhuis is slechts die van behulpzaam zyn, maar de kerkelijke autoriteiten, in wier han den de jeugdbeweging ligt, zullen het initiatief moeten nemer.. De heer Hettema wees in dit ver band op de Gasfabriek, die nadat 't Limagas hier is, toch vry komt, dan is deze misschien voor jeugdhuis te gebruiken. Misschien wel, is het voorzichtig bescheid van de Voorzitter. De heer Hettema zou vorder graag wat licht zien bij de Paterskerk, misschien kan het lichtpunt van 't sportterrein daarheen overgebracht worden. By nadere beschouwing bleek èn aan de kerk t*n by Zwitserlood lam pen te hangen. Mogelyk waren die wol stuk, maar dan zouden ze direct gerepareerd worden, zodat er dan toch zeker licht genoeg was. Op een vraag van dezelfde spreker over het knippen der heggen en do opmaak van het perkje by 't station, deelde de Voorzitter mede, dat op het knippen scherp zou worden gelet het perkje opgeknapt zou worden. De heer Oosterbaan merkte op, dat reeds op 4 Juli de mestvaalt aan de Maasheseweg in discussie was in de Raad en dat nu na 4 maanden, die mestfaalt daar nog lag. Komt dat daar niet weg, of hoe zit dat? Dan had hy nog een klacht over het pokkeninenten, dat gebebeurt maar halfKan dat niet veranderd worden. De „mestfaalt" is reeds menigmaal besproken en B. en W., maar de hele kwestie hangt af van het bureau wederopbouw Boerderyen, deze winter echter, hoopt dit bureau een afdoende oplossing gevonden te hebben en dan zal deze verdwijnen, (de mestvaalt!) De pokkeninenting gebeurde vroeger in elk kerkdorp apart, door de oorlogs omstandigheden is dit nagelaten en worden de kinderen op het consul tatiebureau voortaan ingeënt. Maar doordat niet alle kinderen het con sultatiebureau bezoeken, is het zeer goed mogelyk, dat deze inenting niet geheel is doorgevoerd. De betreffende arts zal er van op de hoogtegesteld, dat de Raad wenst, dat op de kerk dorpen, evenals in de goede ouden tyd, weer pokken geënt worden. De heer van Haaren wees op de groto duisternis, die op de Kempweg heerst. Is er geen kans voor een noodverlichting? En dan do weg, wat zal dat voor een modderbad worden als het gaat regenen. Kan daar al niet vast de onderlaag voor de goede weg in gebracht worden? Stroomverkeop en Gemeentewerken zullen hierop geattendeerd worden en dan kan men nooit weten. De heer Vermeulen had het woord „weg" opgevangen en nu wist hy nog een weg, »die al in 1924 op de begroting stond om opgemaakt te worden, maar nu, 24 jaar daarna, moet het nog gebeuren, n.l. die van de Nachtegaal naar de Heide. Zou het mogelyk zijn, dat daar vóór het zilveren feest nog wat aan gedaan werd Do Voorzitter zou het proberen. De heer Custers verzocht, om nu toch direct met de hand- en span diensten te beginnen. Nu was 't toch nog tyd daarvoor. Kon dan ook niet de vuilnisbelt in Oirlo een betere oprit gegeven worden en kan een gemeenteweiker die belten niet eens wat gelijk maken door het jaar Wethouder Pubbeu vertelde, dat het kohier binnen enkeledagen klaar komt en men beginnen kan. Nog even geduld, dus ook de vuilnisbelt krijgt een betere oprit en er zal meer controle komen. Alles by mekaar dus een hele ver betering De lieer Wismans wou graag wat inlichtingen over de boerderybouw. Kyk maar eens wat ze in Sevenum gaan klaar maken. De Voorzitter keek echter wat ze hier in Venray al klaar hebben en zover zyn ze in Sevenum niet. Boven dien we zitten ook niet stil. Geduld dus nog maar even. De lieer Custers verzocht dan nog licht voor Klein Oirlo. Dit verzoek wordt doorgegeven. Dat was het einde De heer Creemers was afwezig en de heren Camps en Vermeulen had den nog niet genoeg aan 't Venrays halfuurtje en kwamen nog te laat Tot de volgende keer 11 Kim i mi; limit 11 in iiiaisiMBimmim Volgens de aardry kskundige school boekjes zyn honden en katten onze normale huisdieren. Nu is het echter niet pluis in huis, als man en vrouw er vechten als kat en hond. Hot kan ook gebeuren, dat je hond en kat broederlijk vereend in de pot vindt, wat zulke verregaande vrodes- mogeiyklieden in de dierenwereld veronderstelt, dat de naar Gods even beeld geschapen mens er duizelig van wordt. Van honden en katten wordt veel kwaad gesproken. Als Mientje mot haar vriendinnen aan het roddelen is over Fientje, scheldt ze haar uit voor een „echte kat" en dat is nu niet precies een daverend compli ment. Als mannen het een of apder wat al te gortig vinden, sproken zo van honds en een colloga, die niot veel zaak8 is, betitelen zo heel on- Parlementair als hondsvot, wat be slist geen christelijke naam is voor een wezen op twee benen. Onze taal is toch wel erg wreed, dat ze onze huisdieren zo ongenadig afslacht. Neem nu b.v. eens de hon den. Ik ben in de damesschoothond- ijeskennel niet zo goed thuis en bo- 1 paal rno derhalve tot de grote loe- bassen van bonden, van rashonden tot bastaards toe. Ze bezitten levens wijsheid, geest en humor; ze voelen je aan, ze verstaan zelfs je blikken, ze geven je antwoord in hun taal, maar altyd beleefd en correct, ze raden uw stemmingen, delen je vreugde en je droefheid, lopen niet voor je voeten, als je een kwade bui hebt, springen tegen je op, als je om een liefkozing verlegen bent, aan vaarden je hardheid, je ruwheid, je wreedheid zelfs meteen gelatenheid, die een steen zou ontroeren; ze zyn bovendien nog dankbaar en trouw boven alle beproeving. Een hond is je beste vriend, hy vraagt jo nooit een tientje ter leen, wat bij iecere andere vriend wel het geval is. Als je een hond hebt, ben jje nooit eenzaam, wordt je nooit zwaarmoedig. Zeg nu zelf, in gemoedo, heb je ooit een mens ontmoet, die zich op de helft van deze hondse eigenschap pen kan beroemen Maar nu de katten. Dat spreekwoord: „geen kat zondor handschoentje", voorspelt niet veel goeds en toch lijken zo zo lief, zo 1 leuk, zo schattig. Ze spelen zo graag, ze doen zo heerlijk intiem, ze voelen zich nooit te oud om zicli op je schoot neer te vleien, ze strijken langs je benen heen als volleerde flirters. Maar vergeet niet, dat er een kooltje vuur in hun ogen brandt, dat de kleur yan hun ogen groen is - ik geloof het tenminste en dat ze, niet nis jy moe gespeeld bent, maar als zy hot spelen beu zyn, hun nagels uit hun kus senpootjes to voorschyn halen en je krabben, rits rats. Ze trokken er zich niets van aan I of je er bloedvergiftiging, krets of schurft van krygt. Onaangedaan in hun diepste kattenwezen steken zo hun staart kaarsrecht in de hoogte als de fiere vaan van hun overwin ning om elders hun flirtend spel opnieuw te beginnen. Wie denkt, dat ik de mannen met de honden vereenzelvig en de vrou wen met de katten, slaat de bal glad mis. In iedere mens zit iets van do jhond en iets van de kat; de hond meer aan de oppervlakte, de kat dieper van binnen. Het is slechts de kwestie wie van beiden het eerst de boom invlucht en het strydveld aan de ander overlaat. P. H. RONGEN O.C.R. 111111IIIII IJl 11IIII1IIIIIIII I11 Ml Een actueel onderwerp op de Middenstandsvergaderiug. Vorige week Vry dag hield de Mid- donstandsvoreniging hier ter plaatse haar eerste wintervergadering en mede in verband met het gesprokene op dien avond, willen wy daar iets uitvoeriger op ingaan. Want het onderwerp, wat Drs. N. J. Neefs, de spreker, behandelde, was als 't ware een soort critiek op het communique van de prysbeheersing, dat wy voor twee weken plaatsten in ons blad en dat een misschien te oonzydigo of optimistische kyk gaf op het stre ven en de resultaten van de prysbe heersing. Zonder nu juist ook deze spreek- I beurt als de alleen zaligmakende te beschouwen, is het wel frappant to horen, wat oen der lijdendo voorwor pen van de prysbeheersing, nl. do Middenstand, over dit onderwerp te vertellen had. De prysbeheersing heeft het doel het evenwicht tussen lonen en pryzen te helpen handhaven. Onder de oor log stelde de bezetter de pryzen vast door de kostende prys te nemen en deze te vermeerderen met een zeker percentage. Hy keek niet naar een efficiënt bedrijf of doelmatig gebruik der grondstoffen. Dit ging heel aardig, maar 't kostte ons de gulden, wat ook juist de be doeling was. Na de oorlog moest er wat anders gaan gebeuren. De omttandigheden waren zo, dat de lonen tegen in 1938 100, in 1946 waren ze 178. De pryzen staan tegen 100 in 1938, in 1946 249. De pryzen zyn dus meer gestegen dan de lonen en daar het de allereers te taak van de regering was te expor teren, om de berooide deviezenpot enigzins op peil te brengen, moest het vertrouwen in do gulden gered en bewftard worden. Dus do pryzen omlaag, als men niet tot eon loons' verhoging wilde komen, die noodza kelijk weer tot prijsverhoging zou leiden. Nu is dat mot pryzen niet gemak kelijk, want de grondstoffon moeten in de meeste gevallen gekocht worden van de internationale markt, waarvan de pryzen nog steeds stijgende zijn. Nu is één ding bij deze politiek

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1