Bevrijdingsdagen van Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN I r® :f§ e O i m Zaterdag 11 October 1947 No. 41 Acht e» Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray fl l.CQ buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. nip. 4i an $$cn gewijd tot Bisschop Mgr. Lemmens wijde Zijn jeugdige Helper en Opvolger. Een bisschopswijding is ryk aan symboliek in zyn uitbundige luister der liturgie, maar buiten dat, gaf de wijding van Mgr. Hanssen, ook wel een bijzonder beeld van leed. dat hier in ons goede Limbuig door de oorlog gekomen is. "Was de wijdingsplaats niet een oude kazernestal, inplaats van de grote kathedraal van St Christoffel Was zjjn consecrator niet Mgr. Lemmens, wiens gezondheid door de de oorlog- zo achteruit is gegaan, dat hij een deel van zyn taak op jeugdige schouders leggen moest. Zo is dan Dinsdag een zoon van Limburg een zoon van onze gemeente tot bisschop gewijd, die eens Roer- monds zesde bisschop worden zal. En toch ondanks deze achtergrond is het een luisterrijk feest geworden. Een feest waarbij het gehele Nederlandse Episcopaat aanwezig was, onze katho lieke Ministers, het Provinciaal Be stuur, afgevaardigden van alle stands organisaties, en van Venray onze Hoogeerw. Heer Deken en de Heer Burgemeester. Op de feestdag van den H. Rozen krans werd de jeugdig6 professor van het Groot-Seminarie, door de hand oplegging van Mgr. Lemmens, Mgr. Huibers en Mutsaers, bisschop, „Ont vang de Heilige Geest". En als aan het slot van de plech tigheid Mgr. Lemmens, bewogen het Te Deum inzet, dan schrijdt door deze nood-katliedraal de coadjutor, zijn helper en eens zyn plaatsver vanger, bekleed met mijter en staf, de tekenen van de nieuwe waardig heid, die deze zoon van Nrd-Limburg heden ontvangen mocht en in zijn eerste bisschoppelijke zegen omsluit hy dat rijke goede land waarover hy eens het hoogste geestelijke gezag uitoefenen zal onder het devies„Vinei in Bonomalum", overwin het kwade door het goede. Na afloop der plechtigheden, was er een drukbezochte receptie, waarbij de geschenken officieel aan Mgr. Hanssen, werden aangeboden. 's Avonds werden hem door de diverse muziekgezelschappen sere nades gebracht, waarvoor de nieuwe bisschop hartelijk dankte en waarbij hy de trouw van de Limburgers aan hun priesters en geestelijke leiders vroeg. Mgr. zal komende week te Broek huizenvorst een pontificale Hoogmis opdragen, terwijl het eveneens mo gelijk is, dat op de herdenkingsdag van Venrays bevrijding hij hier in de gemeente een Pontificale Requiemmis zal opdragen. MUI 111111II11 111 I III 1111II1111 III Kankelen... maar met mate.... Het Nederlandse volk is by uitstek een volk van kankerpitten. Wy vin den niets zo gezellig als lekker te kankeren op de stoep voor ons huis, aan de bittertafel, in de schafttijd op het werk en de fabriek, in de snelle vaart van de Diessel, met volle mond, met hartige kwinksla gen, met scherpe steken, met echte voltreffers midden in het hart van de roos. O, we zijn niet kwaadaardig, we zyn niet gemeen. Niets is ons echter heilig en we zeggen open en bloot wat we zeggen willen. Het is ons goed rech: en daar doen we geen afstand van, zolang we vrije burgers zijn in een vrij land. Het ergste van heel de bezettingstijd was misschien juist dit, dat we niet meer vrijuit konden kankeren, dat we eerst de deuren moesten grendelen, de vens ters moesten sluiten en dan nog onze stem moesten dempen. Na de bevrijding kankeren we er weer lustig op los. Het gaat nog veel gesmeerder dan vroeger, omdat we veel meer stof en aanleiding hebben. Of is dit onze grootste kankerpitterij, dat we er eigenlijk toch niet zo heel veel reden toe hebben Zeker, het is hier nog lang niet overal botertje tot de bodem. De bakkers bakken amper brood, laat staan lieverkoekjes. De boeren klagen niet alleen over de droogte, maar even hard en veel meer recht over de regering, die een regering voor arbeiders, maar niet voor boeren is, al moet de K.V.P., de sterkste re geringsparty, haar stemmen vooreen groot deel van de boeren hebben. Onze vogelverschrikkers zitten nog altijd erg krap in hun kleren. De lonen hollen amechtig achter de pryzen aan. Onze vaderlandse geld- kous zit vol gaten en scheuren en het opladderen haalt geen zier uit. En Linggadjati, naakt, in pyama, of in streepjesbroek, blyft altijd een onhandige steen des-aanstoots. En zo zou ik kunnen doorgaan met een lijst, langer dan de langste lintworm. Het is een zeer zwak argument mjj te willen troosten, als ik tergen de kiespijn heb, met de vriendelijke mededeling, dat myn overbuurman knagende oorpijn heeft. En toch zit er iets kalmerends in, als wij bedenken, dat het andere landen geen haar beter gaat dan ons. Nemen wy bijvoorbeeld Engeland, Engeland, het symbool van het ver zot, dat eenzaam de strijd voortzette. Dat de moed er in hield by alle Evenals andere jaren zal ook dit jaar de bevrijdingsdag van "Venray op passende wyze herdacht worden. Onder ere-voorzitterschap van de Edelachtb. Heer Burgemeester heeft zich een comité gevormd, bestaande uit enkele leden der voormalige oud illegaliteit, aangevuld met enkele vertegenwoordigers van de Vereniging „Venray Vooruit". Het comité stelt zich voor om op Zaterdag 18 October, des morgens om 8 uur een plechtige H. Mis te laten opdragen voor'; alle oorlogs slachtoffers van de gemeente Ven ray. Het comité verzoekt drineend om zoveel mogelijk bloemen te leggen op graven van hen, die voor het vader land vielen en die begraven liggen op het Parochie-Kerk hof. Dit zal eveneens gebeuren op de plaats waar Frans Michels werd gefussileerd by het Kruis op het Laagriebroek. Dllnqend êecaep. op de boeren Zaai rogge en tarwe tot leniging van de nood. lledeiyk prijsbeleid is mogelijk. De heer Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, doet een dringend beroep op de boeren, zich bewust te zijn van hun verantwoor delijkheid tegenover het Nederlandse volk en daarom ten spoedigste over te gaan tot het zaaien van rogge en tarwe. Voor zover de bedrijfsomstan digheden het toelaten, dient dit te geschieden in minstens normalen omvang. De wens van iedere boer om, voor dat hij zaait, te weten welke prijs hjj voor zijn producten zal ontvangen is, aldus de heer Lauwes, onder de tegenwoordige verhoudingen zeer be grijpelijk, maar by de schaarse en ee'-st laat te raadplegen gegevens, welke tot nu toe het L.E.I. ter be schikking staan en gezien de on stabiliteit van de onkosten, zeer moeilijk te vervullen. Regering en Stichting v.d. Land bouw zyn het er over eens, dat de grondslag van de agrarische prijspo litiek, zowel in tijden met hoge als met lage wereldmarkprijzen wordt gevormd door de berekeningen van het L.E.I. Ondanks moeilijkheden en meningsverschillen moeten de po gingen worden voortgezet om tot een voor regering en producenten aanvaardbaar prijsbeleid te komen. Het Nederlandse volk is nog steeds in nood en de internationale verhou dingen zijn zodanig, dat die nood wel eens ontstellend groot kan wor den. De heer Louwes vertrouwt ten slotte, dat de boeren zich hiervan bewust zullen zijn en er naar zullen handelen. onder de voet gelopen volken. Dat langzaam maar zeker een leger uit rustte en een luchtvloot bouwde, die ons geschokt vertrouwen herstelden. Engeland, dat de oorlog won en nu de vrede dreigt te verliezen. Engeland, dat vermoeid en afgemat is, dat geen bezieling en geen élan meer heeft. Engeland, dat niet hard wil werken, niet wil bezuinigen, niet flink wil aanpakken, omdat het in nerlijk murw is. En toch kankeren de Engelsen half zo erg als wy. En toch hebben ze het in vele opzichten slechter dan wij, slechter dan in 1943. Toen kregen ze per week voor l1/» shilling vlees, nu nog slechts voor één shilling; toen 340 gram suiker per week, nu Dog slechts 225 gram; toen 225 gram vet of boter, nu nog slechts 195 gram; varkensvlees is met de helft verlaagd tegenovei 1943. Aan de rookkaart is danig geplukt. De benzinetoewijzingen zyn zo be snoeid, dat by na een millioen auto's rustig in de garage gedwongen va- cantie houden. Geen buitenlandse reisjes meer, zelfs niet voor de lords en de ladies. Zelfs prinses Elisabeth zal geen bui tenlandse huwelijksreis kunnen ma ken. En binnenkort staat weer het spook van de winter voor de deur, zonder licht, zonder kolen. En de mijnwerkers, die telkens eer opnieuw staken. En de hoog ovens, diestilliggen, als er in de mynen niet gewerkt wordt. En dito dito met de electriciteits-centrales. En de fabrieken, die voor de export werken. En de dollars, die als sneeuw voor de zon wegsmelten. En de mi nisters, die experimenteerders, maar geen regeerders zijn- Laten we niet ce hard kankeren en ons oprecht verheugen, dat we geen rijke, gentlemanlike Britten, maar arme, gesjochte Nederlanders zyn. P. H. RONGEN O.C.R. Limburgs Thuisfront. Ieder beeft toch die mooie platen zien hangen van de Kerstpakketten- actie van Limburgs Thuisfront. Velen hebben reeds een zegel voor een pakje gekocht in het kantoortje van V.V.V. op het Henseniusplein. Toch zijn er nog enkele zegels over. Tot a.s. Dinsdag hebt U nog de gelegenheid om een zegel te kopen voor f 5.— Stryk eens over Uw hart en geef onze jongens in Indië een kerstpak ket. Zy verlangen er naar. Laat hen ook mededelen in Uw vreugde 1 Wij verzoeken alle Parochianen aanwezig te willen zijn bij de plech tige H. Mis en indien mogelijk 'n bezoek aan de kerkhoven te brengen Ter aanvulling zal op Zondag 19 October des avonds om 7.30 uur in Huize St. Servatius een herdenkings avond worden gehouden. Als spreker zal optreden de welbe kende Pater Apeldoorn (Pater Victor) uit Rotterdam, met muzikale omlijs ting en declamatie. Pater Victor, die bekend staat als een goed redenaar, heeft spontaan en belangeloos zyn medewerking in deze toegezegd en wy vertrouwen dan ook, dat het Venrayse publiek dit zal weten te waarderen en in grote getale aanwezig zal zyn. Deze avond is voor iedereen toe gankelyk. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wy naar achterstaande adver tentie. Advies en bemiddeling aan oorlogsgetroffen bedrijven. Naar reeds eerder werd medege deeld, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Limburg besloten zich ook in het bijzonder te belasten met het verlenen van advies en bemiddeling aan oorlogsgetroffen bedrijven in Lim burg, zulks als gedeeltelijke voort zetting van de economische taak der inmiddels opgeheven Stichting „Her stel Limburg 1945". Hieronder is onder meer te rang schikken: a. het verlenen van adviezen aan de getroffenen, die tot herstel of herbouw van hun beschadigd of ver woest pand wensen over te gaan en of een verzoek tot toekenning van een rijksbijdrage wensen in te dienen doch niet weten hoe zij uit het la byrinth van bepalingen van de oor- logsschaderegèling waaromtrent nog stetds geen definitieve wettelijke regeling werd getroffen een uitweg moeten vinden; b. het verlenen van bemiddeling in die gevallen, waarin klaarblijkelijk op juiste en volledige wyze aan de bestaande richtlijnen en instructies werd voldaan, doch om de een of andere onbekende reden de afdoening der aangelegenheid nochtans geruime tyd stagneert. In deze gevallen zal door de Kamer de oorzaak van de stagnatie worden onderzocht en zal worden getracht de afdoening zoveel mogelijk te bespoedigen; c. het verlenen van medewerking in gevallen, dat door de Overheid een onbevredigende beslissing werd genomen, wanneer, naar het oordeel der Kamer, op grond van de bestaan de richtlynen aanleiding bestaat op een gunstiger beslissing aan te drin gen; d. hulpverlening aan oorlogsgetrof fenen, wier bedrijfsruimte is verloren gegaan en die dienvolgens niet in staat zyn hun bedrijf uit te oefenen. In overleg en samenwerking met 't betrokken gemeentebestuur en even tuele overige instanties zal worden getracht in dezen zo'spoedig mogelijk een bevredigende oplossing te ver krijgen. Hierbij dient evenwel niet uit het oog te worden verloren, dat door het grote tekort aan bedrijfs ruimte over het algemeen slechts in zeer beperkte mate aan de wensen der getroffenen zal kunnen worden voldaan. De voorbereidingen tot inrichting van de desbetreffende afdeling „advies en bemiddeling aan oorlogsgetroffen bedrijven" bij het kantoor Vemo der Kamer zyn inmiddels zodanig gevor derd, dat deze thans ten dienste van het getroffen bedrijfsleven staat. De bedoeling is meer in 't bijzon der deze hulp te verlenen aan de ondernemers van door de oorlog ge troffen bedrijven, die niet in staat zijn zonder deze hulp de gevolgen van de geleden schade te boven te komen en die niet over de hulp van een deskundige kunnen beschikken, doordat de daarmede gepaard gaande kosten te hoog zyn of doordat, on danks de hulp van een deskundige, de aangelegenheid niet tot een op lossing kon worden gebracht. Ter gedeeltelijke dekking van de aan de uitvoering van deze taak verbonden kosten zal voor elk geval van advies of bemiddeling een rede lijk doch bescheiden bedrag in reke ning worden gebracht, waarby steeds voor ogen zal staan dat het hulp betreft aan oorlogsgetroffenen, een categorie derhalve, die toch reeds in een ongunstige positie verkeert. Losse textielpunten ook geldig. Om vermissing van textielkaarten te voorkomen is de bepaling, dat losse textielbor.nen ongeldig zyn, opgeheven. Een iede' wordt aange raden om bij het doen van inkopen een beperkt aantal bonnen mee te nemen, welke thuis reeds van de textielkaart zijn verwijderd. Hieronder volgt nog oen overzicht van de thans geldende textielbonnen: Van de textielkaarten VA tm. VE 605 zyn geldig de bonnen 101 tm. 140, alsmede de letterbonnen A B C D E en F, elk ter waarde van 5 pun ten. Van de textielkaart VF 605 zyn geldig de bonnen 101 tm. 200. Van de kaart 705 zyn geldig de stroken A. B, C. D, E en F, elk be staande uit vyf bonnen ter waarde van 1 punt en oen bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „Reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoed. Het voornaamste aan deze week DE NIEUWE BONKAARTEN. De thans in gebruik zijnde bon kaarten voor voedingsmiddelen heb ben aanleiding gegeven tot de klacht dat deze niet voldoende overzichtelijk zijn. Op deze bonkaarten zijn de bon nen „Diversen", „Reserve", „Brood", „Boter", „Vlees" en „Melk" ten dele voorzien van dezelfde nummers. Het is gebleken, dat dit tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Teneinde aan de bezwaren tege moet te komen is thans een nieuw model bonkaart ontworpen, welke op 23 November a.s. in gebruik zal wor den genomen. Op deze kaart komen „Algemeen, Reserve, Boter, Vlees en Melk" voor, welke voorzien zijn van een doorlopende nummering. Voor verschillende nummering kon dus nimmer een bon met hetzelfde nummer worden aangewezen. In de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht is bovendien op deze kaart op de vlees- en melkbonnen de opdruk „West" aangebracht. Hierdoor is het, wanneer dit wen selijk zou- blijken, mogelyk voor de. bovengenoemde provincies bonnen vooY deze artikelen aan te wjjzen, welke in de rost van het land niet geldig zyn en omgekeerd. Of een zo danige maatregel zal worden geno men staat nog niet vast. Waarschuwing tegen communistisch gevaar. Op de laatste avond van een tien daagse reis van Belgische, Luxem burgse en Nederlandse journalisten door de Drie Landen, heeft ir. Otten. president-directeur van de N.V. Phi lips, aan het diner in Eindhoven een rede uitgesproken, die vooral onder de buitenlandse gasten nogal opzien baarde. Hy zei, dat de organisatie van de Verenigde Volken als mislukt moet woiden beschouwd. Terwyl men in Lake Succes discussieert, vergaat nu de wereld, zoals destijds Saguntum is vergaan terwyl in Rome werd gepraat. In de raad van de Verenig de Volken wordt de vrede gesabo teerd. Onder leiding van Amerika en Engeland zullen we ten onder gaan zoals Griekenland. De Russen hebben een plan en zy zyn veel slimmer dan wy denken, Zy hebben hun vertegenwoordigers overal in de regeringen, in de fabrie ken, in de protestantse kerken en in de conservatieve pers. De communis ten zitten in de jeugdbewegingen, zy zitten ook in de film van Holly wood. Daartegen moeten wy de Drie Landen iets doen. Niet toe kijken en denken dat de buurman dat wel opknapt, want intussen doet Rusland het. Het is veel gevaarlijker dan Italië, Japan en Duitslani ooit waren. Dodelijko mijnongelukken Op de staatsmijn Maurits te Lut- ceraae, werd de 27-jarige ongehuwde houwer F. Fiévez uit Heerlen, in een vulpijper door stenen uit de blaas- leiding zo ernstig gewond, dat hij overleed. Op de Laura te Eygelshoven is de gedetineerde J. Blok, vader van een kind, door een steen uit het dak van een mijngang in de nek getroffen en overleden. De verbouw van tarwe en rogge Daar het Landbouw Economisch Instituut eerst over «nige tyd gereed zal zyn met de verwerking d^ ge gevens inzake de kostprijzen der akkerbouwproducten, is het thans nog niet mogelyk tot vaststelling der richtprijzen van de akkerbouwproduc ten van oogst 1948 over te gaan. Intussen vestigt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening er reeds thans de aandacht op, dat het in de bedoeling ligt ver andering te brengen in de prijsver houding tussen broodgraan en andere akkerbouwproducten. Het voornemen bestaat het verschil in richtprijs van tarwe en rogge ener zijds en gerst anderzijds, dat thans' f 1,— bedraagt, te verhogen. Deze verandering van de prijs verhouding beoogt de verbouw van broodgranen aan te moedigen. Onze fruitexport naar Engeland Onlangs sloot Engeland zyn grenzen voor invoer van Nederlands fruit. Na 3 October zou men overwegen de in voer weer toe te staan. Tot nu toe is een dergelijke vergunning echter nog niet verleend, in afwachting van een regeling is men er thans toe overgegaan fruit, voornamelijk peren en druiven, in de koelhuizen op te slaan. Een millioen schade Naar men van de directie der N.V. Diddens en Van Asten textielfabrieken te Helmond, verneemt, wordt de schade door de brand, welke Vrijdag twee fabrieksgebouwen en ruim 400 ton grondstoffen, hoofdzakelijk katoen en wol in vlammen deed opgaan, thans geraamd op één millioen gulden. Lucifersprijzen worden verlaagd Met ingang van 26 October zal de lucifersprys met enkele centen wor den verlaagd. De nieuwe pryzen gelden alleen voor withouten ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifers, welke slechts ter camouflage van slecht hout werden gekleurd, zullen niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog dertig dagen gelegenheid hebben de voorraden met oude pry's uit te ver kopen. Met ingang van 26 November echter zal ook de dan eventueel aan wezige oude voorraad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. Inlevering bonnen voor spijsolie, waarop nog geen olie betrokken is. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die op de bonnen K 01 algemeen, welke van 17 Augus tus t.e.m. 13 September j.l. recht gaven op het kopen van 120 gram spijsolie, geen olie hebben kunnen verkrijgen, deze bonnen tot uiterlijk 6 October a.s. in kunnen leveren by een detaillist. By een volgende ver strekking van olie zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd. In December 120 gram spijsolie extra In December zal wederom een extra rantsoen van 120 gram spijsolie be schikbaar worden gestzld. Op 18 Dec. wordt een bon bekend gemaakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van spijsolie kan in gevaar worden gebracht doordat te weinig flessen beschikbaar zijn. Publiek en winke lier kunnen door tijdige teruglevering van de ledige flessen de verstrekking in December verzekeren. Java-tabak aangevoerd Met de „Tarakan" die thans aan de Sumatra-kade te Amsterdam wordt gelost, is o.m. de eerste belangrijke partij ruwe tabak sedert do oorlog uit Indonesië aangekomen. Het be treft een partij tabak uit het district Besoeki op Java, vermoedelijk uit de oogst 1940 en 1941, die na de be vrijding aldaar gevonden en ten be hoeve van de rechtmatige eigenaars in beslag is genomen. De party is 200 ton groot, overeenkomend met ruim 2000 balen en zal, naar het zich laat aanzien, behalve naar do sigaren fabrieken hier te lande haar weg ten dele ook wel vinden naar het buiten land en ons derhalve deviezen op leveren. Razzia op auto-markt Maandagavond hebben ambtenaren van de C.C.D., douane-, econ. dienst en politie een razzia gehouden op do markt van tweede-hands-auto's te Tilburg. Het gehele Piusplein, waar de markt gehouden werd, werd af gezet. Acht auto's en ongeveer 12 motoren werden in beslag genomen, omdat de nationaliteitsbewyzen van deze voertuigen ontbraken. Enige handelaren werden gearresteerd. NIEUWE BONNEN Voor tijdvak van 12 t.m. 25 Oct. Bonkaarten KA KB KC 711 (Serie P) P—01 Brood 800 gram brood P—01 Boter 125 gram boter P—02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet P—03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet P—01 Vlees 100 gram vlees P—02 Vlees 400 gram vlees P—01 Melk 3l/j liter melk P—03 Melk 6 liter melk P—05 Melk 6l/j liter melk P—01 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P—02 Diversen 1 ei P—03 Diversen 125 gram koffie P—04 Diversen 50 gram thee P—03 Reserve 1600 gram brood P—06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KI) KE 711 (Serie P) P—11 Brood 800 gram brood P 11 Boter 250 gram boter P 12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet P 11 P 12 Vlees 100 gram vlet P 13 P 15 Melk 10 liter melk P—11 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P 12 Diversen 1 ei P—13 Reserve 800 gram brood Bonkaarten MA MB'MC MI) MK MF MG MH 711 (biiz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Serie P P—21 Brood 800 gram brood P—21 Boter 250 gram boter P—22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet P—21 Melk 5 liter melk P 21 Vlees 300 gram vlees P—22 Vlees 100 gram vlees P—21 Kaas 200 tram kaas of 250 g korstloze kaas P—21 Eieren 5 Eieren Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. TOURNEE DOOR LIMBURG WIENER SaNGERKNABEN. 21 October ia Venray. Nadat vele moeilijkheden van or| ganisatcfrische aard moesten worden overwonnen, zal het ook hier te lande zeer bekende muzikale ensem ble De Wiener Sangerknaben in het begin van het a.s. seizoen naar Ne derland komen. Het vorig seizoen begonnen de bui tenlandse reizen weer en een geluk kig weerzien met talrijke vrienden in Zwitserland, Frankrijk en de Scan dinavische landen schonk de Sanger knaben het vertrouwen dat men hen niet was vergeten. Deze maand zal een tournee ge maakt worden, die voert door Neder land, België, Luxemburg en Frankryk Ook Limburg zal van de party zyn. Lutterade, Kerkrade, Maastricht, Valkenburg, Heerlen, Gennep, Venlo en Venray (21 Oct.) zullen het kna penkoor onder leiding van kapel meester Haymo Tiiaber, die reeds meerdere malen voor de oorlog in ons land was, mogen beluisteren in een groot programma met oude en nieuwe liederen, terwyl zoals gebruikelijk, een kleine opera zal worden opge voerd. Zilveren Jubilé. Op Woensdag 15 October a.s. zal de Directrice van de Landhuishoud- school alhier, Mej. W. Sangers, de dag herdenken, dat zy gedurende 25 jaren by dit onderwijs in Venray werkzaam was. 's Morgens om 9 uur zal in de Paterskerk uit dankbaarheid een H. is worden opvedragen, waarna om half elf Receptie wordt gehouden in liet Bond8gebouw te Leunen. Vele oud-leerlingen uit geheel Noord-Limburg zullen deze gelegen heid gaarne aangrypen om hun oud- leerares en directrice van hun dank baarheid en erkentelijkheid te doen getuigen voor alles wat Mej. Sangers voor de vrouwelijke jeugd heeft ge presteerd. Moge de vrouwelijke jeugd van1 Venray nog vele jaren gebruik kun-1 nen maken van de talenten en werk kracht van deze jubilaresse 1I.C.V.-nieuws. De eerste wedstrijd van 't seizoen in een geheel nieuwe omgeving, bracht H.C.V. slechts 1 puntje binnen in de moeilijke wedstrijd tegen Gel drop. Voor rust domineerde H.C.V. door haar betere tactiek en wist dit in 'n doelpunt om te zetten. In de tweede sppeihelft liet H.C.V. zich in de verdediging dringen en Geldrop scoorde een tegenpunt. Zondag gaan de dames op bezoek by. Veulo-Girls, terwyl de heren in Tegelen op bezoek gaan. Komen de puntjes mee naar Venray S.Y.V.-ömroep De wedstrijd van Zondag j.l., tegen Bergen, was een mislukking, want, ondanks het individueel dikwijls goede spel, bleek de samenhang in het elftal geheel zoek te zyn, met het gevolg, dat er geen goals kwamen. Vooral de voorhoede zal een beter geheel moeten vormen, wil men resul taten bereiken. Boxmeer had tegen het goed spe lende tweede veel geluk, want in plaats van in het Boxmeerse doel zorgde S.V.V. II voor twee goals in eigen doel. De uitslag van 3 1 voor Boxmeer was ook wel zeer geflatteerd. Zondag a.s. zal het eerste elftal naar Horst gaan en wy zyn zeer benieuwd, welke resultaten hier be haald zullen worden. Samenspel en concentratie, dan zal het wel lukken um de puntjes mee naar huis te nemen. Ongetwijfeld zullen talloze meegaan om onze jongens aan te moedigen. Het eerste vertrekt per fiets om 12.15 u. bij café Schellen. S.V.V. II speelt Zondag hier tegen Tegelen II en zal moeten opletten, S.V.V. 3 is Zondag vry. Zaterdagavond komen het eerste en tweede elftal nog by elkaar in café Schellen om 8 uur. Dinsdagavond na het trainen heeft de vereniging afscheid genomen van de scheidende adviseur, kapelaan Kuepers. CASTENRAY. Zondag jl. hield de plaatselijke handboogschuttery „De Batavieren" haar jaarlijkse koning- schieten. De titel werd behaald door de heer M. Emonts met 132 punten in 32 schoten. Horst krijgt een zwembad, geen industrie. In de vergadering van de gemeen teraad van Horst werd het uitbrei dingsplan voor de gemeente goed gekeurd. De vaststelling van dit uitbreidingsplan houdt in, dat het agrarisch karakter van die gemeente blijft voortbestaan. Slechts één lid verlangde de moge lijkheid tot industrievestiging. Even eens werd besloten tot aankoop van grond ten behoeve van het bouwplan 1947 en straataanleg over te gaan. Verder werd subsidie uitgetrokken voor de aanleg van een zwembad en een machtiging verstrekt aan B. en W. tot onderhandeling over de op richting van een lagere landbouw school. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat de goedkeuring was ontvangen voor de bouw van 5 boerderijen in de Peel. YOEDSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Eierzegels. Alle oude eierzegels moeten deze week worden ingeleverd, ook indien de eierkaart van de 7de periode reeds op het Bureau aanwe zig is. Hoe meer zegels men inlevert des te groter zal de komende voeder- toewijzing zijn. Op de ontvangen registratiekaart van December 1947, tevens eierlever- ingskaart, kunnen alléén zegels van een nieuw model voor voeder in aanmerking komen. Vee-levering. Nogmaals worden de veehouders, welke nog met een achterstand op de veelevoring staan, alsmede diegenen, welke nog geen ruime meerlevering hebben, aangera den bonnen te kopen. Deze zyn nu nog goedkoop. Het volgend voorjaar is een ver vroegde veelevoring zeker te ver wachten met duuurder veo en hogere pryzen voor de bonnen. Door thans bonnen te kopen, kan men voorko men dat straks, van door de afzet der laatste maanden toch al voor vele bedrijven gedunde veestapel, nog slecht te missen veo moet wor den geleverd. Jute zakken. Bonnen voor jute zakken kunnen thans wederom wor den afgegeven. s'&S 25! r—1*? O --.*§§ S r b 5 i-ÊSi .^is- 1 °~'-£ i 2 a - C-t M b'_- 3 I 2.£ O - o IB-' CT^ 2-3 g Hl o..® s<=:2 2. ■3 J o O g H W 5S a "1 <t> p O- O ■o fl) fl) X* c c C n co o 03 O cr m o o_ fl> 3 -t r- 2 O 0) H co o Cl z 1 fl) <7> 2L O 2 00 to O w 3 cl m a c (O X) O io c O S- O g o a 3 3 J O O. 3 «r jc P I O CD DD m CD 0 1 01 3 o x3. e- <3: -3 o.r*3a=g jj ShS m J3 2 s-gS— Z o pc 3 2cr (J) o CC* Ho 3 >09 S3 3 - I-2S2S- I OC;*X<3 !-s3g5*- et g -9 H o o 2" T 3 O .X 3 3 W O CA £t o 3 2*S! gw o iff ®8- 3 g O Diukweiken goed, vlug en goedkoop rfa. tt. d. IlluHckkóf

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1