us, l$ieemdelingw- IQeckeet SAU.Q.S. aatóm. Het DERDE EEUWFEEST De nieuwe Prijzencommissie in VENRAY. Lawn-Tennis Hot door.de T.G.V. gehouden tennis- tournooi mag in allo opzichten ge slaagd genoemd worden. Vooral do wedstrijden van de twee laatste dagen waren bijzonder span nend en fraai, ondanks de tropische hitte. Hot spol van W. Schaetïors, stak scherp af bij dat der andere deel nemers en het verwonderde dan ook niemand, dat, hij, na in de demi-finale J. Coenen met 0-3 6 3 te slaan, uit de finaio als overwinnaar te voor- schijn trad, met een prachtiga 6—3 7 5 overwinning op M. Martens, die bijzonder goed part O gaf. Hij de dames single was, volgens verwachting, do finale tussen mevr. Stappeis en N. Janssen. Het was een spannende strijd, waarbij ditmaal mevr Stappers zegevierde mot 9—7 en O—4, dank zy een beter uithoudingsver mogen. De damosdubbol was voot mevr. Stappers—D. Martens, die meer tegenstand ontmoette van hot dubbel Jac. Coonders— N. ionmans, dan waar op zij gerekend haddon. De uitslag was 0-2 O -2. De horeudubbel werd gewonnen door W. Scliaetlers A. Pools met 6—O en 0 2 van J. Coenen -M. Martens. By deze match viel vooral het goede netspel van A. Poels, waaraan voor een groot gedeelte deze overwinning to danken was. Do mixed was voor N. Janssen M, Martens die mot 6 2 6 - 2 van mevr. Stappers -J. Coenen wonnen. Dit was een heel interessante match, waarbij de spelers veel last- onder vonden van de laag staande zon. De prijzon, worden 'savonds uitge reikt in Hotel Gitzols, met een toe passelijk woord van Dr. Ruyten. Daarna word plaatsgenomen aan de gezellig versierde tafel, waaraan de verdere avond, mede, dank zij M. Martens, in feestelijke stemming werd doorgebracht. Het waren dus drie dagen van goede sportbeoefening, met een passend slot. BUREAU Ieder die op liet ogenblik langs het Henseniusplein wandelt, zal zich on getwijfeld de vraag stellen, wat. voor oen gebouwtje hier thans wordt ge plaatst. Het is „Vonray Vooruit", na veel beiaadslagiugen en onderhandelingen mogen gelukken om Venray als loe- gan -spoort voor liet Vreemdelingen verkeer voor Noord-Limburg te maken. Hierdoor is het noodzakelijk ge worden om een permanent inlich tingenbureau te vestigen. Door medewerking van ons Ge meentebestuur tn 't Oorlogsmuseum to Ovortoon, is op 't Henseniusplein oen aardig en aantrekkelijk kantoor tje geplaatst en zal steeds oen admi nistraties ten diermte staan om, zo wel imvonors als do vreemdelingen, dio Vonray zullen bezoeken, met allé gewenste inlichtingen van dienst te zyn. Wie kor.t niet do bekende inlich tingen bureaus bij de diverse grote stations, waar steeds kan worden geïnformeerd inzake reisgelegenheid. Ons Bureau beoogt hetzelfde doel, doch wil U moer service biedendoor ook inlichtingen to verschaffen be treffende logiesgelegenheid in andere plaatsen. U informeert naar gepaste ontspanniiigsgelogenhoid elders. Op velerlei gebied zal onze administra trice U steeds met allo gewenste in lichtingen van dienst zyn. Wat voor Vonray van buitengewone betekenis kan woi den genoemd ie het feit, dat ook op dit bureau spoor kaartjes kunnen worden gekocht zonder enige prijsverhoging. Voortaan kan eenieder die op reis gaal tydig en zonder stormloop op een loket, zyn spoorkaartje kopen op het Henseniusplein. Dit laatste is alleen a! voldoende om instandhouding van dit bureau te bevorderen en leder inwoner doet dit in grote mate door ook werkelijk gebruik te maken van de geboden gelegenheid. Noem geen afwachtende houding aan, doch zorg steeds voor oon ge zellige drukte op hot kantoor van V.V.V. Het wordt voor uw gerief geplaatst, maak er oen dankbaar ge bruik van hetwelk voor „Vonray Vooruit" de grootste genoogdoening za! zyn. Dank zy de steun van onze dorps genoten, do z«er gewaardeerde mede werking van Iv.J.M.V. on KJ.M.M.V. is onze actio ten bate van SANTOS naar voldoening geslaagd. Het Rad van Avontuur hoeft ge toond nog steeds zyn aantrekkelijk heid niet verloren te hebben en dus nog steeds 'n goede methode dit voor liefdadige doeleinden in te schakelen. Ik kan U namens het comité meidon, dat f 2100.— reeds aan het Hoofdbestuur zyn afgedragen. Natuurlijk zyn het vooralle mede- workondun, vooral voor dongene, die hot publiek moest opwekken, drukke dagen en uren geweest, maar de dank van' allo lijders aan de gevreesde T.B.C. zal Uw grootste en beste loon zyn. Misschien zullen deze juist aan deze actie hun herstel te danken hebben en strekt dat niet tot vol doening K.J.M.V. on KJ.M.M.V. onze dank en bij voorkomende gelegenheden blijven wy op Uwe medewerking rekenen. Nog moot ik melden, dat degene, die de gelukkige winnaar is geweest van hot horloge, by in ij op Stations weg 10, hot garantiebewijs kan ko men afhalen. De pl. Propagandist, VAN OPBERGEN Jzn. Katholieke Midden- standsopleiding Te weinig realiseert men zich vaak de reden waarom het Middenstands diploma Algemene Handelskennis is ingesteld. Zeer zeker is dit niot gedaan mot de bedoeling het de mensen moeilyk te maken bij een eventuele vestiging van enig middonstandsbedryf. waar voor dit diploma nu eenmaal een vereiste is. Do-drie Ned. Middenstandsbonden, welke na de totstandkoming van do Vestigingswet Kleinbedrijf in 1937 't examen voor het Middenstandsdiplo ma Algemene Handelskennis instel den, hadden er zeer zeker niet de bedoeling moe voor do middenstan ders extra moeiten en kosten te be zorgen. Integendeel, du instelling hiervan was juist bedoeld om de middenstanders kosten en moeiten te besparen. liet klinkt misschien, vreemd, doch dit is inderdaad de reden en geen andere. Hoe was het nl. voorheen en is *t ook thans nog gestold by 't vestigen van enig bedrijf in detailhandel of ambacht Veien toch, die elders geen emplooi konden vinden, meen den dat het dry ven van een midden- standszaak do gemakkelijkste manier was om in hun levensonderhoud te voorzien. Hoeveleti zyn echter niet bedrogen uitgekomen Het is tocli nl. zo, dat elke onder nemer in detailhandel of ambacht beschikken moet over voldoende koopmansbekwaamheid om zyn taak naar behoren te kunnen vervullen en hiermede zichzelf, zyn gezin en ook de maatschappij een dienst te bewijzen. Zonder inzicht in de problemen van het zakenleven is het vandaag aan de dag onmogelijk als zelfstandig ondernemer te slagen. Om nu te voorkomen, dat men zonder deze noodzakelijke kennis van de problemen in het handelsverkeer een zaak zou gaan beginnen, is de Vestigingswet Kleinbedrijf afgekon digd. Deze wet vraagt van elke toe komstige ondernemer een garantie t.a.v. zyn zogenaamde handelskennis alsmede waarborgon dat hy vakbe kwaamheid bezit on credietvvaardig is. De middenstandsorganisaties ach ten hun taak liïeimeae niet afgedaan. Wat voor een garantie geeft tenslot te een diploma Iemand met een goed geheugen is in slaat tydelyk do leerstof voor olk examen te onthouden en met redelijk resultaat een examen af te leggen. Dit betekont echter geenszins, dat hij do problemen van het zakendoen onder de knie heeft. Toch brengen vele opleiders hun leerlingen slechts do meest minimale kennis by, echter juist voldoend1? om het diploma te kunnen behalen. Voor deze categorie heeft hot diploma echter niet de minste betekenis en is alleen maar oen verspilling van moeiten en kosten. Kennis en inzicht in do problemen van het zakenleven krygt men be halve in do practyk by een opleiding, waar men do tijd oil moeite neemt de leerstof in breedte en diepte te overwegen en te behandelen. Vandaar dat de Middenstandsorganisaties in 1937, na het instellen van het Mid denstandsdiploma Algem. Handels kennis, overal inden lande cursussen begonnen te organiseren, waar men mot alleszins bevoegde leerkrachten de examenstof zou behandelen op een zodanige wijze, dat deze voor de toe komst van de adspirant-zakenman inderdaad waarde had. Men ging niet in de eerste plaats de leerlingen klaar maken voor het examen, doch ging hen voorbereiden op hun taak als toekomstig onder nemer. Het examen is slechts de drempel, die overschreden moet wor den om als zelfstandig zakenman in het maatschappelijk leven te worden opgenomen. Eerst dan blykt, of men voldoende kennis bezit oir oen zaak te kunnen drijven. De erkende middenstandscursus die zicii bezighoudt met de vorming van toekomstige ondernemers, staat hierdoor dus op een veel hoger pl .n dan do doorsnee particuliere oplei ding, dio in tegenstelling met de eerste slechts een winstobject is voor de opleiders. Voor de Ned. Kath. Middenstands bond sprak hier nog een zeer belang rijke kwestie mede. Als katholieke instelling beperkte haar zich niet alleen tot 't vormen van zakenmen sen. doch 't zwaartepunt lag vooral in 't vormen van- Katholieke midden standers. Vandaar dat do Centrale voor kath. handelsonderwijs, do in stelling van de Ned. Kath. Middenst. zich ten doel stelde te komen tot een zo groot mogelijk aantal goede, juist geleide erkende middonstands- opleidingen. De plaatsel. middenstanöevóreni- gingen kregen de opdracht scholen te stichten, waarin zoons en dochters van kath. middenstanders gevormd zouden worden tot werkelijk katho lieke zakenmensen. Ook in Vetiray is men hierin niet ten achter gebleven. Voor iedere toe komstige katholieke middenstander, die het diploma nodig heeft, zal het derhalve van belang zyn, dat hij zyn opleiding voor 't examen volgt aan onze orkendo katholieke midden standscursus. Het is de plicht van do ouders zich dit tc realiseren Bel op bij brand No. 392. van de Paters Franciscanen in Venray Het gehele dorp zal meeleven met de viering van het Franciscaner eeuwfeest in September. De belang stelling is allentwege groeiende. Niet om belangstelling te wekken dan ook, maar meer om te tonen hoezeer die wordt gewaardeerd, dacht het Comité van Voorbereiding goed te doen door gedurende de weken die nog aan het feest voorafgaan, hier in „Peel en Maas" eer. reeks, korte, artinclen te wijden aan do Orde, haar rol in ouzo streek en ons land en aan de betekenis van het feest in ons dorp. Want een feest moet men voorbereiden, maar ook de vierenden moeten voorbereid zyn. En nu de belangstelling zo algemeen is, willen velen ook meer weten van datgene waarvoor het feest wordt gehouden. Om aan dit ver langen tegemoet tn komen, volgen dus deze korte artikelen. Hoe kort zij ook zullen uitvallen, do voorraad papier van do druk ker, én de voorraad kennis van de schrijver zijn nog niet voor een tiende toereikend voor een waardige behandeling van een zo rijk onder werp, toch zal iemand die ze heeft bijgehouden moer aan het feest hebben. De tentoonstelling die ter ge legenheid der herdenking zal wor den ingericht, zal hem voel meer zeggen, hy zal er duidelijker de lyn in zien. Ook de diverse sprekers, die zul len optreden en we mogen Ver wachten enige der meest gevierde redenaars van Nederland to zullen aanhoren zal men boter kunnen volgen, als men zyn geheugen weer eens opgefrist heeft en zijn kennis aangevuld: hoe licht wordt in een voordracht of feestrede anders her haaldelijk gesproken over iets, „dat allen bekend is", maar waar de helft der toehoorders niets van be kend is, of heel veel van is vergeten. Al behoort liet onderwerp eigen lijk niet tot de krantenlectuuf, de schrijver veronderstelt dus toch maar, dat velen, die voor het Eeuw feest belangstelling lonen, aan zyn artikelen iets zullen hebben. Het begin van alle Franciscanen is Sint Franeiseus. Dat is nu dan wel iets, dat iedereen bekend is. En ieder een weet ook nog wel, dat die stich ter der Franciscanen niet is St. Fran- ciscus van Sales of St. Franeiseus Xaverius, maar St Frans van Assisi, het mooie stadje in ümbriO, 'n beetje een vergeten landstreek in hot Noorden van Midden-Ifcalië, een streek waar ook de eerste Ordestichter dor in West-Europa bestaande kloosterlingen vandaan kwam: Sint Benedictus. Wat misschien niet alle mensen zo weten is, dat St. Frans van Assisi niet alleen de eerste was van de Heiügen die wy als „St Franeiseus" kennen, maar dat zelfs die andere niot „Franeiseus". zouden hebben ge heten, als St. Frans eens anders go- heten had. Voordat hij leefde, was „Frans" geen beslaande naam. Maar toen hy werd geboren was zyn vader, Bernardone, op een zakenreis in Fran kink. Hij gaf zyn jonge zoon Giovanni(Joannes) nog een naam erbij: „Francesco" ter herinnering aan zijn mooie reis. Zo heten nu allo Fransen, Cissy's, al wat Francois beet en Franz, Sus en Sooike C'isca, uiteindelijk naar diejongen die een naam kroeg die nog geen naam was. Dit is nu maar een voorbeeld, dat doet zien, hoe sterk de mensen zyn geboeid geweest door zijn persoon, zijn oorspronkelijke verschijning..Vóór 1200 heette niemand „Frans", daarna honderdduizenden. Dat getal is niet overdreven. Want dal Franeiseus leefde is ai meer dan 700 jaar geleden. Men moet zich eens voor stellen, hoe lang dat is. Men zou iets moeten kunnen laten zien, dat nu nog bestaat, en nog gebruikt wordt, en nog stamt uit Franeiseus tijd, dat is er in Venray niet. De grote Kerk heeft hier 500 jaar go- staan, en toen die een fonkelnieuw, modern bouwwerk was, behoorde St. Franeiseus al 200 jaar tot het verleden, en stond hij van de mensen van toen al even ver af, als b. v. Vondel van ons. Ma^r St. Franeiseus behoort eigen lijk niet tot het vorleden. Dat van iemand die 700 jaar geleden leefde, nu nog de idealen leven in de harten van duizenden mensen, dat zyn geest nu nog modern is. dat doet. ons wel enigszins begrijpen, dat St Frans na tuurlijk op de eerste plaats een groot heilige was, maar ook oen der grootste figuren uit. de geschiedenis, wonder Hik begaafd met een diepe blik op de geheimen van de menselijke samen leving en op die van hot menselijk hart- Het leven van St Frans is weer iets, „dat aan iedei bekend" heet te zijy. Hot is natuurlijk onmogelljk'het Lier te beschrijven. Tijdens de feest- week en reeds tevoren, zal men in Venray in de boekhandels goed kun nen zien, hoeveel schrijvers zich door ziin leven aan bijzondere daden zo ryk. hebben laten inspireren. Men moet zeker eens van die boe ken nader bekyken en het kan geen kwaad er eens een te kopen. Mensen van andere denkrichtingen ziin veelal niet zo traag om iets over hun grote figuren te lezen. In een paar trekken dan hier een haastige schets: Hij werd geboren in 1181 of '82, in het stadje, dat door hem beroemd geworden is, Assisi. Zijn vader was een ryk koopman, geheel door zyn zaken in beslag genomen. Later blijkt hy een man, die denkt in de opvoe ding van kinderen iets te kunnen bereiken met druk en dwang. Zyn moeder was verstandiger en Goddank was zy het vooral, die de begaafde, maar ongetwijfeld ongewone leven dige jongen heeft gevormd. Ily scheen voor liet zakenleven buitengewoon geschikt. Vlug van begrip, handig c-n besluitvaardig, openslaand voor het ganse ryk©, drukke bonte, spannende leven van zyn tijd. Snelle, gemakke» Hike, studio's. Alleen dio liefde voor boeken, die passie voor liederen en gedichten, de oude poësie der heiden se klassieken, de modernste liederen der minnezangers, was dat bedenke lijk sterk voor een jong koopman. Maa: dat zullen „de jonge jaren zijn." Ook andere dingen, daden van een een bruisende geestdrift, van dich terlijk avontuur worden licht opge nomen. Een ideaal ridder te worden, brengt hem tot avonturen, als het deelnemen, onder de voorsten, aan een krijgstocht tegen een nabuurstad. Nederlaag, gevangenis, maar geen ontmoediging. Hy blijft geloven aan een bijzonder leven voor hem weg gelegd. Uiterlyk meikt men niets aan hun, na zyn geleden avontuur. Toch was hij erdoor aan het denken gebracht. Maar in 1205, nog geen twee jaar later, gaat hij ais aspirant ridder ten Kruistocht. Plotseling is hy terug. Een visioen moet er geweest zyn, dat hem tot omkeer bracht, zoals St. Paulus. Na een ty'd kennen do mensen van Assisi den „vrolijken Frans" niet meer terug. Even hartstochtelijk en even opvallende daden als eerst, maar nu was liet ernst. Deze naastenliefde maakt vader Bernardone ongerust: veel meer dan de lichtzinnigheden van vroeger. Hevige conflicten. Tenslotte onterving. Voor den Bisschop doet Francesco afstamt, van veel meer dan de vader bedoelde, tot van de kleren die hy aan heeft. Hy verdwijnt uit de maatschappij. Eenzaamheid van een kluizenaar. Eerst na drie jaar komt hij terug, 1209. Hy is zich nu van zyn roeping bewust. Er komen er, die hem weten to vinden, hem zien en spreken, bij hem blijven en willen worden zo als hy. Met een kleine schaar volgelin gen, die snel groeien zal, treedt hij in liet licht van de openbaarheid. Prediken, plannen maken, organi seren, reizen en fcreksen, met Kruis tochten mee, op missiereizen, naar Spanje, naar Egypte, naar Frankrijk. Stilaan groeit in hem liet beeld van wat hy in de Kerk en in do wereld zal tot stand brengen: zyn Orde. Hy ontmoet een andere Ordestrch ter, Dominicus, die de orde der Wit ie Predikheren met de zwarte mantels de Dominicanen in het leven roepen zal. Een Spanjaard, deze Dominicus, die zyn werk begon in Zuid-Frankrijk, op eon terugreis uit Rome naar zijn land. (Omdat Franeiseus en Domini cus elkander hebben gekend, een soortgelijk werk deden en in do Keik een gelijkwaardige rol hebben ge speeld, is eraan gedacht, ook de Do minicaner Orde op dit Franciscaner- feest te nodigen: in- een plechtig Lof, op een der vooravonden van het feest, zal een Predikheer de feestpredikatie 'houden.) Gevoelt Franeiseus dat zyn leven kort zal zijn? Hy spaart zichzelf niet. Hy wordt beheerst dooi-zyn idealen en mensen, die voor hun denkbeelden hun leven willen geven, leven niet dan voortgejaagd. Zo was Bornardus en Carol us Borromaeus (naar wie de bekende Franciscaner-predikant heet), bisschop van Milaan, die even jong stierf als St. Frans en vele ook'met heiligveiklaarden, als Hugo de Groot en Mozart en Columbus. "Wij mogen gerust onze heiligen wa'. meer met „gewon©" mensen ver gelijken, want zy hebben niet geleefd om na hun dood tegen een kerk pilaar te staan. St. Franeiseus heeft zijn duizenden kilonieters niet afgelegd om later een heiligenbeeld te worden, stil in een kerk, maar opdat zyn gedachten zou den blijven weiken in het werkelijke leven der onrustige wereld. Want dit was ziin ideaal en anders geen, dat EER aan GOD zou worden gebracht, door alle schepselen Gods en eerst door de mens en dat weer eerst in de Christenheid. Als jongen, dichterlijk, had hy" God gezien vooral in de schoonheid. Do schoonheid der natuur, der kunsten. In de muziek en de letteren hoorde hy de „glorievolle Naam Gods". Lichter is hy gebleven. Zijn liefde tot de schone schepping nam niet af, al was de Serafijnse liefde tot den Schepper zo verterend geworden, dat hy, in 1224, op de berg Alverna, do Wonden des Heren kreeg ingedrukt. In zwaar lijden dichtte hy nog liet onsterfelijke Zonnelied. In 1226 stierf hy. Hy had in 20 jaar voor twee levens geleefd. Hy was 45 jaar oud. INDONESIË De toestand in en om Indonesië is nog steeds tamelijk verward. Do vijandelijkheden zyn dan gestaakt door Nederland om do Veiligheids raad, dio zich ten onrechte met deze kwestie bemoeit, ter wille te zyn, maar de Repoebliek blijft even hal- starrig als ooit te voren. Op diplomatiek terrein wordt nu weer hevig gestreden. Oud-minister Kleffens heeft een zeer zware taak in de Veiligheidsraad, waar Sjahrir door een zeer dubieuso beslissing ziin in trede deed, nog bemoeilijkt door de voorlichting in liet buitenland omtrent Wanneer men in 't verslag van den D.-G. v.d. Prijzen in 't district Noord Brabant en Limburg over de maand Maart 19-17 leest, dat aldaar 556 per sonen zijn verbaliseord, dan blijkt dit toch eon zeer nuttige instelling te zyn tot. bestrijding van dit kwaad. Ook in Venray wei den in 't verleden pryzen gesignaleerd, die ver liet toe laatbare hadden overschreden. Dit was ook do reden, dat door de pl. afd. der R.K. Arb.-beweging het initiatief werd genomen te trachten een Prijzencommissie tot stand to brengen. Een verzoek werd gericht tot Burgemeester en Wethouders, met als gevolg, dat op 11 Aug. jl. de prijzencommissie door den Burge meester word geïnstalleerd. De leden dezer commissie zyh geen ambtenaren, maar vertrouwensman nen, waarin alle standen zyn ver tegenwoordigd. Zij hebben zich ten doel gesteld te trachten langs den weg der bemiddeling, zoveel mogelijk 't evenwicht tussen lonen on pryzen, waar dit door 't vragen van te hoge prijzen in 't onevenwicht is geraakt, to herstellen. Deze commissie geeft, voorlichting aan eten consument inzake de doel stelling der prijzenpolitiek en inzake de werkwijze van de met do door voering daarvan belaste organen. Behandeling van klachten over prysovortreding. Wanneer u meent, voor een bepaald ai 11kei teveel te hebben betaald, dan is uw weg, ol naar een van do commissieleden, of Woensdagsavonds van 7-8 uur U Ie vervoegen ten Gemoentehuizo in 't voorma'ig politiebureau. Hier vindt U dan een of meerdere leden der commissie bij elkaar, die Uwe klacht/ behandelen, de in over treding zynde winkelier zullen be wegen het teveel betaalde te resti tueren. Weigert deze, dan wordt de hulp ingeroepen van do opsporings ambtenaren, die een verbaal opma ken. De strafmaat zal veel hoger liggen daar terugbetaald zal moeten worden, wat men teveel heeft laten betalen. Wanneer U een winkelier b.v. zegt: Ik kan U wel aan dit of dat schaars' artikel helpen, maar dit is hoger dan de vastgestelde prijs. Weiger dit dan, want deze winkelier is in strijd met de wet e:i dus strafbaar. Geef deze gevallen 'door en de prijzencommissie zal ze oplossen. "Wy, de gemeenschap, moeten zor gen, dat ook do minst d.aagkrach- tigen, datgene kunnen kopen wat bitter hard nodig is. Wanneer gij eenmaal do prijzencommissie hebt zien werken, dan zult gy ook gaan inzien het grote nut dezer commissie. Geef hun dus Uw volle vertrouwen, ze zijn dit ten volle waard. Ook tegen do zg. ruilhandel en koppelverkoop zal met kracht wor den opgetreden, ook tegen hot ruilen van textielpunten legen textiel waren. Eveneens tegen de lieden, dio deze streek bewerken met 't praatje, dat de textielpunten ongeldig worden, maar dat zij op kuite termijn tex- tielgoederen kunnen leveren. Geef zo geen punten, want U bent ze kwijt. Deze en meer dergelijke dingen moeten ter konnis gebracht worden van de Prijzencommissie, bestaande uit de heren: H. OJenhoven, Overl. weg 4, voorz.: L. Janssen, Stationsweg C 6; W.'Selder, Wilholminastraat 14: I. Min, Veldstraat; J Raaymakers, Langstraat; G. Reintjes, K 74, Leunen; G. Hovens, Maashese wég 4, waar ook het Secretariaat is gevestigd. Iedere Woensdagavond kunt U nog terecht op de zitting van de Prijzen commissie, onder het Gemeentehuis in 't voormalig politiebureau van 7-8 uur. do Indonesische kwestie, die zeer onvoldoende blijkt geweest te zijn. De Nederlanders gaven, ook weer Bij inor.de van Dr. van Mooie, ver schillende malen blyk nog steeds bereid te zij;, tot samenwerking maar uitdrukkelijk is daarbij vermeld, dat eerst een einde moet komen aan de verwoestingen in het Republikeinse gebied en. de terreur en intimidatie tegenover do Nederlanders en door Nederland in bescherming genomen volksgroepen. Diplomatiek wordt zeer hard ge werkt om do politieke moeilijkheden, die kunnen ontstaan by een eventuele verdere opmars, die vooral de mili tairen onoverkomelijk achten wegens do nu onhoudbare toestand en ook hier in de lande al langer hoe meer ge-eist wordt, te niet te doen. De Repoebliek dringt op arbitrage aan, nog steeds in het overmoedige bewustzijn, dat. zy zeggingsmacht hebben en een souvercine staat zijn. Juist daarom hebben zij de Ameri kaanse bemiddeling ver van zicli afgestoten. Nederland is li lor op tegen omdat dit alles een binnenlandse kwestie is, waar anderen niets in te zeggen hebben, hoogstens kan een rapport over een en ander aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd, maar tot oordelen is deze niet bevoegd. Een extra ministerraad is deze week over opdrachten aan minister Kleffens gehouden Hoe het ook zy', men peilt elkanders posities en on dertussen schijnt de politionele zuive ring der bezette gebieden door te gaan en kost het bestand Nederland een bataljon doden en gewonden per maand. BAKKERS STAKEN. Er is weer eens gestaakt. De bak kers en speciaal, die uit Holland, waren niet tevreden met. de huidige broodprijs. Daar de minister voet bil stuk hield en de broodprijs niet met een cent wilde verhogen, meenden de bakkers het met staker, te moeten proberen. In de provincies duurde dit gelukkig niet lang, maar in Am sterdam bleef men halstarrig on moest liet publiek de last, nog dragen. Het Amsterdams gemeentebestuur heeft echter verschillende grote bak kerijen gevorderd en mili'aire bak kers ingeschakeld om de stad van brood te voorzien. Hot einde van het conflict is nog niet te voorzien daar juist in Amsterdam fel van leer ge trokken wordt, tegen liet volgens do bakkers „dictatoriale optreden" van de regering. En moeder de vrouw doet liet ondertussen maar met pap. Later berichtde bakkerstaking is gister beëindigd. Branden in het Reichswald De geweldige branden, die de laatste week in het Reichswald uitbraken en nagenoeg de gehele week niet be dwongen konden worden door de grote partijen munitie die her en derwaarts nog verspreid lag, is men meester. Meer dan öoO brandweer lieden zijn opgeroepen en deze hebben in samenwerking met I et personeel der Nederlandse houtfii ma's hot vuur bestreden. Het houtvervoer naar Ne derland heeft, ondanks dat grote voorraden verbrand zyn, weer plaats en diverse wagens zyn alweer gear riveerd. Bosbranden. De Venlos© brandweer weid inéén week 1 yds 18 maal opgeroepen tot blussing van bosbranden. Aan on voorzichtigheid is meestal do schuld te wijten. Ontploffing door brand. Twee gewonden. Ten Zuiden van de spoorwegover gang in Gennep is Dinsdagmiddag brand uitgebroken in laag struikge was op de lu-ide. Een mijn, dio hier nog verborgen lag, ontplofte door do hitte. Twee politiemannen, die ter bewaking by de brand aanwezig waren, werden hierdoor zwaar verwond en moesten naar het ziekenhuis te Nijmegen worden overgebracht. PEELBRAXDKX. De laatste dagen hebben woer ver schillende branden gewoed onder de gemeenten Deurne en Bakol. In de z.g. Astonse Peel woedde dezer dagen een brand, die door de geweldige rookzuilen op geweldige afsiand zichtbaar was, Ook onder do gemeénte Se ven urn heeft al ©enige weken lang een poel- brand gewoed, over een gebied, dat zich uitstrekt ten Zuiden van de nieuwe weg Sevenum-I-Ielenaveen tot aan de grens van Helenaveen en de gemeente Helden. in dit gedeelte bevindt zich geen turf, wel staat er in de onmiddel lijke nabijheid nog veel turf, die bij oen ongunstige wendinggioot gevaar 'gelopen zou hebben. BRA> DEN De sirene gooide deze week weer jankend geluid- over het dorp en dit maal was het voor het Peelplan Zuid waar 5 11.A. veon in vlammen op gingen. Donderdagavond vloog de heide - bij de Rauwkoelen in brand en ook daar waren het 5 H.A. die aan de brand ten offer vielen. Ten slotte werd nog éénmaal uitgerukt voor vals alarm. We zyn er dus gelukkiger vanaf gekomen als in Heus Jen waar Don- dei dagmiddag 11 boerderijen in as weiden gelegd, terwijl" terzelfder ty'd in Linden aan de Maas twee boerde rijen en zes woonhuizen, en in Beers lien boerderijen oen prooi der vlam men werden. In Heusden was gebrek aan water en de brand ontstond in een heg; bijna alle huisraad, landbouwwerk tuigen on machines, wintervoorraden, de gehele oogst, varkens en een paard, gingen in de vlammen op. Ook in Beers en Linden aan de Maas (volgens liet A.N.P. een plaatsje in Limburg!) kon doorwatergebrek bijna niet geblust worden. Heesch by Oss brandde nog twee woningen af. Ook de Peel brandt voort rustig dag en nacht en in Someren kon de brandweer kiezen tussen de Peel en twee boerdei yen. Om het vuurwerk nog wat grootser te maken staken militairen Donder dag de Leusderhoide in brand, maar t:n om de bommen en verder oorlogs tuig daar nog ongeslagen en verbor gen tot ontploffing te brengen. Groenten voor (lo arbeiders. Aan de Katholieke Arboidorsbe- weging in Limburg is officieel ver gunning verleend voor regelmatige aan- en verkoop van groenten en fruit. De K.A.B. zal van deze vergunning onverwijld gebruik maken. De ver koop zal plaats vinden in de winkels van de Coöperatie „Ons Dagelijks Brood" te Heerion e.o. Strooleveringen De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat het iu hot belang zowel van verbouwers als van strohandelaren is, dat de grootst mogelijke medewerking wordt ver leend teneinde zoveel mogelijk stroo in de handel te krijgen. In verband hiermede zijn verschil, lende maatregelen getroffen, welke neergelegd zijn in de stroverordening 1917. terwijl blijkens do Pryzenver- ordening Graanstroo 1947 de prijs voor de verbouwers met f9. "per ton verhoogd is. Op grond van deze belangrijk gunstiger voorwaarden mag van de graan verbouwers verwacht worden, dat zy de grootst mogelyko hoeveel heden stro aan de handel zullen afleveren, opdat voorkomen wordt, dat niet naleving der voorschriften betreffende prijs en afzet van stro zou moeten leiden tot het vorderen van stro by de verbouwers.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2