Noodwet Ouderdoms voorziening. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN CONTACTDAG G.O.I.W.N. Vrijdag j.l. Venray's veemarkten in gevaar Ruitersfeest Venray-Peking, enkele reis. SPORT Zaterdag 23 Augustus 1947 No. 34 Acht en Zestigste Jaargang Druk on Uitgave. Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel (irootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Yenray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Wat is de taak der Oud-illegalen? Toen do Voorzitter van de provin ciale Raad der G.O.I.W. in Limburg de lieer .T. Quint, deze Contactdag opende met een welkomstwoord, was het niet druk in het openlucht theater, maar de zon scheen heet en do weinige bezoekers hadden het zwaar te verduieu door de warmte. Do Voorzitter gaf in zijn openings woord kort weer, wat liet doel was vac deze contactdag het vernieuwen en verstevigen van de vriendschaps banden uit de illegale periode. Prof. Dr. H. van Rooij, die als eerste spieker op het programma vermeld stond, arriveerde door autopech, net op ti,jd om do laatste spreekbeurt te vervullen met als onderwerp„Waar om verzet?" Uitvoerig stond spreker stil bij de motieven, welke bij de verschillende bevolkingsgroepen tot het verzet ge leid hebbenBij de Christelijke be volking de geloofsovertuiging; bjj een gedeelte der niet-Cbristolijken het nationale bewustzijn een derde groep op grond van politiek-democratische beginselen (weeibare democratie). In volkomen eenheid hebben al deze groepen samengeweikt, al heeft de naoorlogse ontwikkeling bewezen, dat het samenbindende element met de laatste groep niet zo stevig was en het viel dan ook niet te verwon deren, dat de G.O.I.W.N. dezo groep later buiten haar gelederen sloot. Hii spoorde de aanwezigen aan trouw te blijven aan hun idealen. Nagelaten betrekkingen De heer J. Smallenbroek, voorzitter van de Stichting 1940—'45 had tot onderwerp: „De zorg voor de na gelaten betrekkingen." Men is het in oud-illegale kringen soms niet eens over de te vervullen taak, maar waar men het over eens moet zijn, is de primaire plicht tot verzorging van de nagelaten betrek kingen on van degenen, die als ge volg van hun verzet geestelijk, licha melijk of materieel schade onder vonden. In 900 plaatsen verdeeld over 15 districten bestaan thans afdelingen van de stichting. Ruim 9 millioeii pir jivai1 gaat er momenteel in om, maar ook nadat het ingedie.ide wets ontwerp aangenomen zal zijn, zullen minstens 2 tnillioen per jaar uit par ticuliere initiatieven verkregen moe- De taak van lieden Pater Nic. Apeldoorn (Pater Victor) schetste de taak \an de oud-illegale werker in de maats, happy van heden. Twee jaar geleden sprak Pater Bleijs z.g. op do eerste contactdag te Valkenburg de navolgendo woorden „Wat blijven moet is de geest waar in het illegale werk werd gepresteerd." En deze woorden van Pater Bleijs zijn nog steeds van waarde. - Spr. spoorde de aanwezigen aan verder te werken zoals ze gedaan hadden met terzijde stelling van eigen kleine belangen, opofferingsgezind en onbaatzuchtig. Tot diegenen, die woorden van vlammend protest hadden verwacht, richtte spr. het verwijt, dat de geest van de illegaliteit er geen is van revolutie of opstand, maar van uiterste bereidheid en uiterste consequentie, ook in de maatschappij van vandaag. In (le toekomst Dhr. J. II Schops. lid van de Twee de Kamer, sprak over: „Onze taak in de toekomst". Spr. ging uitvoerig in op de ver wording van de wereld, welke tot het nationaal-socialisme en fascisme leidde De illegaliteit had in de oorlog tegen deze ideologièn een taak te vei vul len en als alles goed gegaan was. was de bevrijding tevens do afsluiting geweest van het hoofdstuk der illega liteit. Wanneer de illegaliteit dan wel ontbonden zal worden Zodra vernietigd zyn die machten, die de oorlog hebben ontketend en de illegaliteit nodig hebben gemaakt. De illegaliteit heeft tot taak de eenheid van geest, ontstaan in de illegaliteit te hernieuwen en op te wekken zo 1 ng en zo sterk als nodig is. En als deze nationale eenheid weer tot stand zal zyn gekomen, dan is er voor de illegaliteit God zy oank, geen plaats meer, liep spr. uit. Luid applaus beloonde elk der spre kers afzonderlyk. Het mannenkoor en gemengd koor en de fanfare St. Catharina te Leunen, zorgden voor muzikale opluistering Bericht was binnengekomen van verhindering van de Commissaris der Koningin in verband met deprocesssie te Maastricht. Boeren begrijpt Uw eigen belang? We zyn hier in Venray altyd trots geweest wanneer we het over onze veemarkten hadden; in het verleden was zy een van de beste van deze streek, ondanks grote concurrentie van andere plaatsen. En terecht, want Venrays veemarkten mochten er zyn. De oorlog heeft jammer ge noeg een einde gemaakt aan de voort durende opbouw hiervan tevens oen eindo aan de oude methode van hande'- dryven, zoals dat toen gebruikelijk was. De boer verkocht aar. wie hy wildo en tegen de prijs die hy er voor krygen kon. De oorlog bracht een andere regel ing. Het bedrijfschap voor veeen Vlees, dat zorg moest dragen voor een ge regelde aanvoer van slachtvee ter markt en tevens daardoor do vee houder, bij afzet van zijn dieren van oen redelijke pry's verzekert, heeft sommige handelaren erkent, waar over men by afzet van vee kan af leveren op overnamemarkt. De veehouder brengt zyn vee naai de markt en daar zorgt de'door hem gekozen handelaar voor verdere af wikkeling van zaken. Over de juist heid van deze methode valt veel te zeggen, maar kan hier buiten be schouwing blijven. Wanneer nu het vee overgenomen wordt, wordt dit geclassificeerd, waar voor bepaalde normen zyn vastgesteld. Het gaat practisch om het percentage, dat een lovend dier afneemt bij het slachten. Dit vee wordt op de markt geschat. Deze schatting moet dus, wil zy juist zyn, gelyk zyn aan de hiervoor vastgestelde norm bij de verkregen slachtuitkomsten, welke onder goede controle door beöedigde wegers inde slachthuizen worden vastgesteld. Over dez- classificatie van rundvee op Venray's overnamemarkt is de laatste maanden nog al het een en ander te doen geweest, niet in het minst door het geroddel van sommige handelaren, die, hoewel beter wetend, de indruk proberen te vestigen, dat op do Venrayse markt lager geclassi ficeerd wordt dan elders. Afgezien nog van het feit, dat deze bewering de schatters ten onjuiste verwijt, blijkt een onderzoek, dat de feiten juist geheel anders liggen. Het belang der veehouders in onze streek en daardoor het belang van v enrays n.arkt wordt wei degelijk gediend, en de veehouder op Yenrays maikt krijgt, zelfs in de meeste gevallen meer dan dat, het zyne. Het onderzoek heeft duidelijk uit gewezen, dat Venray niet wordt achtergesteld, integendeel hoger ligt dan andere plaatsen. Geen te lage classificatie, waardoor du slachtuitkomsten hoger zyn en de boer te weinig betaald krijgt, maar ruim hoog geclassiceerd, dat wo dt er gedaan op Venrays overnamemarkt. Uit verschillende slachtuitkomsten vanaf 23 Juni tot heden komt Venray gemiddeld 8,3 kg to kort op de norm per aangevoeld rund, terwyl 's Her- tegenboseh b. v. op 16 Juli slechts 1,5 kg te kort kwam, een cijfer, dat Venray nog on geen enkele markt gekend heeft. Uit de slachtcyfers blijkt toch wel overduidelijk, dat het zeker niet de boer is die óp Venrays- markt tekort wordt gedaan, bij 'de bestaande regeling. De handelaars, die deze verkoelde indruk van Venray's markt geheel ten onrechte geven, dienen misschien hun eigen belang, maar niet dat van hun klanten, de veehouders en het belang van deze streik. Venrays markt is, on tanks alles, nog steeds de beste en voordeligste, om deze afgezaagde slagzin nog maar eens te gebruiken en de boer dient zyn eigen belang het meest door van do handelaar to eisen, dat zijn vee op Venrays markt overgenomen wordt. Zyn markt, die hij zelf toch mee heeft opgebouwd en de streek hier, zullen er wel by varen. te Venray Zondag gebeurt, het dan weer. De Venrayse ruiterclub zal na een onder breking van 7 jaren weer haar jaar lijks sportfestijn houden op het sport terrein aan de Leunseweg. Van alle kanten heeft men reeds ingeschreven en was men aanvanke lijk bevreesd, nu blijkt, dat het aantal inschrijvingen die van 1939 verre overtreft, niet alleen in quantiteit, maar ook in kwaliteit. De beste renners en dravers uit Limburg, we noemen o.a. de hier zo bekende Demand uit Beek, Brabant en België, zullen Zondag strijden om de werkeiijk grote prijzen. De gehele week is gewerkt om de baan zo goed mogely'k in orde te krygen en goede geluidsinstallatie zal het publiek met de juiste "gang van zaken op de hoogte houden. Bedriegen de voortakenen ons niet. dan zal Zondag een massa publiek getuigen zyn van deze herleving dei- paardensport en het zal aan spanning niet ontbreken. Aan boord van s.s. Stephen Kearny Donderdagavond 3 Juli. We liggen in de haven van Hong kong, de mooiste, die we tot nu toe gezien hebben. De stad ligt op een eiland, een paar K.M. van het vaste land. Uns schip moet zich tussen talrijke eilandjes dooreen weg banen naar de haven. Deze eilandjes zyn bergachtig en met een dikke laag groen beuekt. Daartussen hangen de Chinese doipjes met liun7tempeltjes en pagoden. Een prachtige baai vormt een na- luurlyke haven voor Hongkong. Aan alle kanten kijken we Legen bergen op. Tegen een ervan is de stad ge bouwd. liet water is glad als een spiegel. Talrijke Chinese zeilbootjes drijven er rond als reuzenzwanen. De duisternis is gevallen en maakt van Hongkong een sprookjesstad. We zien de stad als een leger van licht jes, die legen de berg opkruipen. We liggen midden in de baai voor anker. Morgen komen we pas aan de kade te liggen- We zuilen pro beren om in do stad logies te vinden. Vrijdag I Juli. We hebben een onderkomen ge vonden en lang niet T eerste 'l beste. We wonen in 't huis van de bis schop. Mgr. is naar Italië op vacan- tie. De Italiaanse paters, die hier missioneren, ontvangen ons zeer vriendelijk. Hot huis ligt aan de iiovenkant van de stad, halverwege de berg. Bonedou ons liggen de stad en do baai. Boven ons liggen ver spreide villa's tussen een zee van groen. Prachtige autowegen en wan delpaden slingeren naar de top. We zullen bet hier wel een week kun nen uithouden. Zondag 6 Juli. Vanmiddag hebben we een berg tocht gemaakt. Met de kabeltram tot halverwege de berg; de rest te voet langs een pad, dat de Engelsen tegen de berg aangebouwd hebben. De Engelsen hebben hier buiten gewoon werk verricht. Toen ze 1U0 jaar geloden hier kwamen, woonde er geen mens. Nu staat er een stad van 2 millioeu inwoners. Door de aanleg van autowegen en een kabel- tram, is heel de berg bewoonbaar gemaakt. De hoogst gelegen villa is gemak kelijk te bereiken. Zy hebben Hong kong bedoold als een twede Singa pore. Daarom zyn ze by de Chinezen voor goed hun gezicht kwijtgeraakt, toen ze deze vesting, byna zonder slag of stoot aan de Jappen moesten prijsgeven. Zy doen hun best om de stad weer stevig in handen te kry gen. Hongkong is momenteel een der beste steden van liet Oosten. Alles is er in overvloed en vrij goedkoop De stad doet niet erg Chinees aan en kon in elk deel van het Oosten staan. Toch vindt men er typisch Chi nese dingen, zoals draagstoelen en rickshav,. Dit laatste is een 2-wielig wagentje, getrokken door een Chi nese koeli. Deze mensen hebben gauw door, dat iemand de weg niet weet en maken ee.i grote omweg naar het opgegeven doel. Zo valt zo'n ritje gewoonlijk duur uit voor een vreemdeling. Wy hebben hun die kans maar niet gegeven. Dinsdag 8 Juli. Do laatste dag, die we in Hong kong doorbrengen. Morgen gaan ave weer scheep. We hebben nu een mooi deel van de stad gezien, liet heeft ons menig zweetdruppeltje gekost. De kleinste wandeling door de steile straten kost al een nat pak, waatby het erg heet is. Een gewoon mens wacht zich er wel voor, in deze tyd van het jaar on nodig uit te gaan. Het mooist zyn do avonden. Dan zitten wo op het platdak. Voor onze voeten ligt een onbeschrijfelijk pano rama. Stad en baai zijn veranderd in licht. Hot is of een enorme licht processie de berg afdaalt. Duizenden en duizenden lichtjes dalen langs de helling af, vormen een prachtige bocht om do baai en springen over op de talrijke schepen in do haven. Werkelijk een zee van licht! Een frisse bries verdrijft de hitte van de dag. Onder een praatje over China en de toekomst vergaat de avond. De Italiaanse Paters zyn niet erg optimistisch. Vooral niet de ou deren onder hen. Ze zijn raoegewerkt en zien hun werk vernietigd door de communisten. „Ons werk is mislukt, jullie moe ten het nu proberen", zei een van hen. Ze hebben hoge verwachtingen van de Hollanders. We horen slechte berichten uit 't Noorden. Do communisten dringen weer op. Heel ons missiegebied is weer bezet. Van onze Paters, die daar zyn is al een tijd geen bericht meer ontvangen. Zelfs Peking wordt bedreigd. De kanonnen zouden in de stad al te horen zyn. In Shanghai zullen we wel horen, of we verder kunnen reizen. De Chinezen bevallen ons best. Er is helemaal geen sprake van „rare Chinezen". Hot zyn doodgewone men sen, met een beetje andere huid kleur als wy. Zo zyn beschaafd en vriendelijk, intelligent en zeer pro per. Hun winkels zyn juweeltjes van helderheid en aankloding. Maar er moet bijgezegd worden, dat de Euro pese invloed zeer sterk is. De mees ten gaan Europees gekleed en velen spreken Engels. De Missie staat er niet zo gunstig voor. Er zyn nauwelijks 20.000 ka tholieken op de 2 inillioen inwoners. De bodem is niet zo vruchtbaar voor de Katholieke Kerk. Hongkong is een havenstad, waar nu juist niet het beste van Europa komt aange spoeld. Bovendien missioneren hiel de Anglicaanse kerk en veie andere secton. Dat werkt verwarrend op de Chinezen. Yrijdsig 11 Juli. Woensdag zyn we uit Hongkong weggevaren. Zaterdag komen we in Shanghai aan, waar we deze boot vaarwel zeggen. Wat ons niet veel tranen zal kosten. We hebben ge- zworon om nooit meer te varen op een boot van de IJsbrand en M.Y. Zodra we op de boot kwamen, werd ons verzocht een hut te ontruimen voor een nieuwe passagier, een van een bijzonder soort. De derde stuurman va*i een ander schip van deze Mij., was in Hongkong gevangen gezet. Een dronkaard van een gevaarlijk soort. Hy had in een dronken bui heel de bemanning van zijn schip met een geweer de boot afgejaagd. Een andere keer heelt hij ze met een bijl bewerkt. Hy moet naar de politie in Shanghai. Natuurlijk is er geen geschikter schip te vinden om hein over te brengen dan het onze. Wy worden gerust gesteld met de verzekering, dat hy geen kans zal krygen om te drinken, geen wapen bij zich heeft en geboeid opgesloten zal worden. We ontruimen onze kapel en we wachten de geboeide af. Eindelijk komt er een mijnheer aanstappen met een paar koelies, die zyn bagage dragen. Geen spoor van politie of booten. Onder zyn arm heelt hy een stel flessen, waar zeker geen wij water in zit. De kapitein had ons gevraagd hem te waarschuwen, als we iets zouden merken van drinken. Zo waarschuwden we hem. Een paar officieren gingen kijken, maar vonden niets of durfden niets te vinden. Zy, evenals de bemanning, waren bang voor hem en wilden hem niet by zich op het middenschip. Wy besloten om maar niets meer te zeggen en hem zelf maar over boord te gooien als hij gevaarlijk mocht worden. Van de hut, die wy ontruimd hadden, maakte lii,i goen gebruik. Hy trok in by een ander passagier, een matroos van hetzelfde schip, die wegens ziekte of beter doorlopende dronkenschap, naar zyn land, Amerika, terug moest. 's Avonds kwamen ze ons uitno digen vooreen borrel. We weigerden natuurlijk. Uit voorzichtigheid heb ben we de byl weggehaald, die voor geval van nood in de gang hangt en hebben met gesloten deuren gesla pen. We bobben tot nu toe niet be hoeven te vechten. Wel hebben we er veel last van. Ze missen elk be grip van fatsoen. Maandag 12 .Juli. Het is volbracht. Het eerste wat wy in Shanghai gedaan hebben is, een kapel binnen gaan en U. L. Heer bedanken voor onze behouden over komst op ons dryvend vat buskruit. We willen eerlyk bekennen, dat we wel eens angst hebben uitgestaan, zelfs nog een der laatste dagen, Op volle zee merkten we opeens een sterke brandlucht op het schip. De bemanning en wy zochten als be zetenen naar de oorzaak uaarvan. Eindelijk kwamen we er achter, dat de rook uit de keukenschooisteen neersloeg. De kok schijnt een oude broek of iets dergelijks opgestookt te hebben. Alles is nu voorbij. Na twee maanden geleden uit Genua te zijn vertrokken, Jagen we Zaterdag 12 Juli om twee uur aan de kade van Shanghai. Om 5 uur werden we met onze bagage aan boord van een bootje gebracht. Het afscheid van officierenen bemanning was kort. We lieten de „Stephen Kearny" achter ons, om hem nooit meer terug te zien. De douane maakte het ons niet lastig. „Voor katholieke priesters zyn we gemakkelijk" zeiden ze. Om 7 uur waren we in onze Procure, een doorgangshuis voor komende en vertrekkende missionarissen. We troffen daar verschillende Hollandse medebroeders. We waren hartelijk welkom. We zullen hier 10 dagen blijven en dan doorreizen naar Peking. De toestand is daar rustig. De laat ste dagen van Juli zullen we dus eindelijk op de plaats van bestem ming zyn. Donderdag 15 Juli. We hebben een beetje last van de politie. Door de lange duur van onze reis was nl. ons Chinees visum ver lopen. We moeten verlenging zien te krygen en hebben daarby ondervon den, dat ze ook hier de weg kennen van het kastje naar de muur. We hebben al heel wat bureaux afgelo pen en heel wat formulieren inge vuld. En we zijn er nog niet. Maar dat komt wel. We zyn in China en ze krijgen er ons niet meer uit. Shanghai biedt niol veel moois. Het is een stad van drie tnillioen inwoners. De stad is lang niet zo helder als Hongkong en de mensen zien er minder verzorgd uit. Het verkeer is enorm. In sommige stra ten kom jo slechts voetje voor voetje vooruit. De straten zitten opgepropt met rickshaws, bakfietsen, trams, auto's, enz. Men zegt, dat Shanghai de beste chauffeurs van de wereld heeft. Veel meer g^eds valt er niet van te zeg gen. Shanghai wordt de mestvaalt van Oost en West genoemd. Er ge beuren hier veel moorden, vooral op Amerikaanse zeelui. De Amerikaanse dollar staat hier nl. hoog aangeschreven, terwyl het Chinese geld met de dag zakt. In normale tijden kreeg men 5 Chinese dollars voor 1 Amerikaanse. Nu elf duizend en op de zwarte markt 40 tot 50 000. De prijzen zyn fabelachtig. Dc Chinese jas, die we ons hier moeten laton maken, kost 250.000 dollars. Voor eon tramritje betalen we 1500 dollar. Bij do kapper tel je er 10.000 neer. Een rickhaw-koelie verdient een millioen per week. Je bent zo millionair, maar een behoorlijk gezin kan daar nog best honger by lijden. In normale tijden bouwden ze hier een kerk voor 100.000 dollar, terwyl je er nu nog geen paar schoenen voor krijgt. Als je gaat winkelen heb je een actetas nodig om 't geld moe te nemen. De zwarte handel in vreemd geld is zeer levendig, hoewel de politie er streng achter heen zit. Het zal oen mooie tyd duren voordat het Chinese geld gesaneerd is. Hot laatste deel van het reisverslag zal ik opsturen vanuit Peking, of zoals we tegenwoordig moeten schrij ven - Peiping. Voor liet eerst sinds lange tyd hebben we weer een vast adres, n.l.: Franciscan House, Li- Kwatig-Kiao 18, Peiping, China. Met ingang van 1 October a.s. zal de Noodwet Ouderdomsverzekering in werking tredon. De uitvoering is opgedragen aan do Raden van Arbeid bijgestaan door gemeentoljjke advies commissies. De uitkering wordt niet ongevraagd verstrekt. Wie in aanmerking meent te komen, moet een desbetreffend formulier ingevuld en ondertekend Inzenden aan de Raad van Arbeid in wiens district men woont. De aan vraagformulieren zyn verkrygbaar bij de Raden van Arbeid en op de Gemeonte-secretariën. De bedragen der nooduilkering worden te zyner tjjd beschikbaar ge steld op de postkantoren en wel éénmaal per maand. Deze wet geldt voor alle manne lijke en alle ongehuwde vrouwelyke Nederlanders, die per 1 October 1947 de leeftijd van 65 jaar zullen hebben bereikt, maar ook- voor hen, die 65 jaar worden tussen 1 October 1947 en 1 October 1950. Laatstgenoemden hebben natuurlijk niet eerder recht op uitkering dan op de datum waarop zy 65 jaar worden. Alle personen, geboren na 1 October 1885 vallen dus niet onder deze wet. De gehuwde vrouw heeft geen recht op uitkering, ook niet al is zy 65 jaar en haar man nog niet. Verder moet men Nederlander zyn en de laatste 6 jaren in Nederland of de overzeese gebiedsdelen onafge broken woonachtig zijn geweest, oorlogsomstandigheden uitgesloten. Ook komen niet in aanmerking do personen, dio als zelfstandigen een nering, ambacht, beroep of bedrijf uitoefenen en uit de opbrengst daar van leven. Mocht echter het inkomen van deze boneden een voor iedere gemeon- te vastgostelde iukomengrens blijven dan komt men wel voor de nood- uitkering in aanmerking. En ten laatste vallen buiten de wet, zij, die hoewel tot arbeid in staat, hebben nagelaten in de be hoefte van zichzelf en van hun gezin te voorzien, maatschappelijk or.waar- digen. Voor de vaststelling van het maxi mum inkomen, waarondermen moet blyven om nog voor uitkering in aanmerking te kunnen komen en voor de maximum uitkering, welke inen kan ontvangen, zijnde gemeen ten ingedeeld in 5 klassen, terwijl tevens voor gehuwde en ongehuwde personen nog onderscheid is gemaakt. De gemeente Venray is ingedeeld in klasse 5. Bedoelde indeling is nu als volgt: GEHUWDEN: Gemeente max. ink. max. uitkering 5e klasse f 1075 f 792 ONGEHUWDEN: 5e klasse f 675 f 432 Om het bedrag dor uitkering te kennen moet eerst worden vastge steld hoe groot de inkomsten zijn. Voor een echtpaar wordt het in komen van de vrouw, indien zy dit heeft, geteld by het inkomen van de man. Heeft de man geen en de vrouw wel inkomen, dan geldt het inkomen van de vrouw als inkomen. De vraag is verder niet hoe groot het inkomen was over dit of dat jaar, maar hoe groot, het redelijker wijze zal bedragen in de 12 maanden volgende op de datum der nooduit- kering. Maar men neme er goede nota van: Niet geldt als inkomen wat in werkelykheid als zodanig zal ont vangen worden, doch wat deze wet als inkomen voor deze nooduïtkering aanneemt. Men kan inkomen hebben uit ar beid en inkomen uit vermogen (bezit). Wat aangaat het inkomen uit arbeid is dit eenvoudig. Het is de zuivere opbrengst uit werkzaamheden, han del of bedryf, ©nz. Wat botreft het ink-:men uit bezit, neemt de wet aan, dat in alle ge vallen een gehuwd persoon zuiver 0 pet. beurt van zyn vermogen en een ongehuwd persoon 8 pet. Het bezit is natuurlijk het zuiver vermogen n.l. het vermogen na af trek van schulden en lasten. Welke zaken nu voor vermogen in aanmer king komen, geeft de toelichting op het formulier van aanmelding in bij zonderheden aan. Is het totale inkomen eenmaal vastgesteld, dan wordt de uitkering door de Raad van Arbeid naar de wettelijke voorschriften berekend. De nooduitkering bedraagt de maxi mum uitkering genoemd in de tabel verminderd met de helft van het vastgostelde inkomen, tenzij het to tale werkelijke inkomen plus de nooduitkering stijgt boven hot maxi mum inkomen aangegeven in de tabel. In het laatste geval wordt op de nooduitkering in mindering gebracht het verschil tussen werkelijk inkomen plus nooduitkering en het maximum inkomon. Het inkomen wordt eerst naar beneder. afgerond tot een veel voud van f 50, terwyl het bedrag der uitkoring wordt afgerond tot een veelvoud van f 12. Tweo voorbeelden mogen dit ver duidelijken. Een gehuwde man wo nende in een gemeente ingedeeld in klasse 5 heeft een inkomen van f 225 por jaar afgerond naar beneden tot oen veelvoud van f 50 is dit f 203. De helft hiervan is f 100. De nooduitkering bedraagt dus voor hem f 792 1' 100 is 692. Afgerond tot oen veelvoud van f 12 wordt het f58 per maand. Indien deze man een inkomen heeft van f 636 per jaar zou de uitkering bedragen f 37 per maand. Immers, afgerond naar beneden tot een veel voud van f 50 wordt het inkomen f 690. De helft hiervan is f 300. Dan zou de uitkering bedragen f 792 f 300 is f 492. Maar nu is f 492 en f 636 samen meer dan f 1075 en wel f 53. Deze f 53 worden dus in min dering gebracht op de nooduitkering, waardoor deze wordt f 492 - f 53 is f 439 of afgerond tot een veelvoud van f 12 wordt het f37 per maand. Ten slotte: Men make zich niet beducht wanneer de uitkering niet spoedig volgt. De Raden van Arbeid en de Commissies zullen zich alle moeite geven om een vlotte afdoe ning en een vlugge betaalbaarstelling te bevorderen, doch men hoede zich voor onredelijke verwachtingen. JAARVERGADERING S.V.V. Zondag j.l. hield de sportvereniging „Venray" haar jaarvergadering, welke druk bezocht was. Een nieuwe ledenadministratie werd opgezet. Bu de bestuursverkiezing bleek, dat Voorzittor Janssen, zich eveneens niet meer herkiesbaar stelde, zodat ook de verkiezing van een nieuwe Voorzitter aan de orde kwam. Het bestuur der vereniging is nu als volgt samengesteld G. I'oels, voorzitter; J. Hendriks, onder-voorzitter; Er. Aorts, le secre taris; J. Arts, 2e secretaris, L. Lau- rensse,lo penningmeester: A. Verbeek 2e penningmeester; Fr. Verliey, lid; L. Joosten, commissaris van 't ma terieel; W. v. d. Munckhof pers en propaganda. De heren Hendriks en Verbeek ver zorgen de wedstrijd aangelegenheden en ledenlijsten. Een olftalcommissi6 werd gekozen bestaande uit de htrenH. Derks, A. Gommans. Th. Helwegen, J. Ouden hoven, en J. de Bruyn. Do nieuwe voorzitter en de geestelijk adviseur richtten nog een hartelijk dank- en afscheidswoord tot de scheidende voorzitter, die beloofde ook in de toekomst evenals in het verleden, zyn best te zullen doen voor de Venrayse sport. De financiële toestand van de club eist zuinigheid, daar dit seizoen een klein tekort opleverde, mocht de „Engelse schaaj" uitbetaald worden, dan komt er meer geld los. Enkele technischo dotails werden vervolhens nog besproken en dan was het einde daar.... Do training j.l. Dinsdag werd slecht bezocht en do heren gelieve er aan te denken, dat 14 Sopt. do competitie begint. De indeling is nog niet bekend, hopelijk de volgende week. Zondag om 0 u. is er een nederlaag wedstrijd tegen Venlose Boys.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1