WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bouwproblemen in Wanssum en Geysteren Bel op bij brand No. 392. P 31 IT ll-l S.5. CD XI m CO -O O XI -H O CD rt st* 3 III i- 3 5=5" a to 9 jr Zaterdag 9 Augustus 1947 No. 32 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave rirma van den llunckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement sprtfs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Venray-Peking, enkele reis. Aan boord van s.s. Stephen Kearny Donderdag 5 Juni. We varen tussen Karachi en Bom bay in de streek der moessonwinden, die' in deze tyd de Indische Oceaan onveilig maken. De sterke wind brengt koelte en maakt de hitte draaglijk maar bezorgt ons twee zeezieken. Tot Colombo houden we dit weer, zodat we een paar duizend mijl zullen moe ten dansen. Maar we doen gelukkig een tussenhaven aan, n.l. Bombay, waar we een paar dagen tyd krijgen om op adem te komen, als tenminste de hitte het toelaat, die daar bar moet zyn. Gisteravond is onze hutboy ziek geworden. We vonden hem lang uit liggen op bet achterdek, met hevige krampen. Een dokter is er niet aan boord, zodat er allerlei ver onderstellingen gemaakt werden om trent de aard van de ziekte. Sommi gen dachten zelfs aan betovering door een Indische fakir. Er ontstond een kleine paniek, toen kort daarop een andere jongen krampen kreeg. Mis schien voedselvergiftiging? Er werd een S.O.S. uitgezonden. Een dokter antwoordde met een recept. Ze maken het nu vry goed. Gistermorgen zyn we uit Karachi weggevaren. Het verblijf daar was ons zo goed bevallen, dat we de boot byna misten. Toen we aan de haven kwamen, zagen we, dat ze de touwen al losgooiden. We moesten hollen. Over ons verblijf in Karachi moet ik 't een en ander vertellen. Het betekende voor ons een oase in de woestijn. Het was Zondag 1 Juni, dat wede haven binnenliepen. De Hollandse Paters, die gewaarschuwd waren door een telegram, stonden ons aan de kade op te wachten. Al gauw zaten we midden in een Hollandse kolonie, waar we veel bekende gezichten za gen. Dit was voor ons vrijwel 't enige aantrekkelijke in de stad. Karachi was een 50 jaar geleden nog 'n klein vissersdorpje, nu een stad van 'n half millioen inwoners. Het wil Westers doen, maar kan de Oosterse afkomst niet verloochenen. In de straten lopen hele kudden geiten, ezels en koeien. Ze kuieren daar heel bedaard rond, staan voor etalages te kijken, snuffelen aan alles en trekken zich niets aan van de verkeersregels. Ook in de drukste straten worden zij geduld. Ze leven van de afval, die de mensen op straat deponeren. De afval, die noodzakelijk elke koe achterlaat, wordt zorgvuldig verzameld, gedroogd en als brandstof gebruikt. Paarden zyn er weinig. Kamelen nemen hun taak over. Het is er geweldig heet, het hele jaar door, maar vooral in deze tyd van het jaar. Het regent er maar drie dagen per jaar, maar dan gaat het zo hard, dat de stad onder water komt te staan en het werken totaal stil ligt. De overige tyd van 't jaar brandt de zon alles dood. Zodra de stad ophoudt, begint de woestijn. Een kostbaar irrigatie-systeem is er nodig, om een stukje groen uit de dorre grond te persen. In deze tijd van 't jaar waait er een constante Westenwind, in de andere helft „de wintertijd" Oostenwind. Behuizingen zyn zo gebouwd, dat de wind er al tyd doorheen kan spelen. Anders is 't hier niet uit te houden. Glas is hier niet nodig. Een „ruiten-troef-actie" zou weinig uithalen, 's Nachts slapen de mensen buiten. Op de stoep, of trottoir, op straat, overal liggen ze. Het maatschappelijk lever, is geheel gebouwd op het kaste-systeem. Elk beroep vormt een kaste, die geen omgang heeft met een andere. Een kok zal b.v. voor geen geld er toe te bewegen zijn om een bezem in de hand te nemen. Onze Paters b.v. hebben verschillende bedienden nodig, een om te koken, een om te wassen, een om te vegen. Ze houden zich met hand en tand vast aan hun kas te en hun beroep. Een erg winst gevend beroep schynt dat der bede laars te zijn. Want het krioelt ervan. Men zou verwachten, dat zy tot de laagste kaste behoorden, maar dat is allerminst 't geval. Het zijn nl.de Indische heiligen. Er zijn er, die maandenlang dag en nacht op dezelf- .de plaats blijven zitten. Men ruikt ze al een uur ver. Geef my onze heiligen maar! Het aantal christenen bed 1 aagt 15.000. De hoofdparochie heeft 9000 zielen. Onze Paters hebben hier een Middelbare school, die hoog in aan zien staat. Er studeren 1700 jongens, waarvan de kleine helft niet-katholiek is. Verschillende keren meende ik weer in Venray te zyn. Op Dinsdag avond was er Antoniuslof, één der neger. Dinsdagen. Do kerk was stamp vol en zong uit volle borst, „Antonius van Padua" er ..Wonder van deugden". Helaas niet in het Nederlands, maar in het Engels. De lyst van aanbevolen intentie's kon uit Venray komen. Mijn indruk in Venray te zijn werd de volgende morgen versterkt, toen ik een zwarte Mis met 3 Heren bijwoonde, gezongen door een jongenskoor! Zelfs de Heren waren zwart. We hebben een bezoek" gebracht aan het paterskiooster, dat in de woestijn ligt. We troffen daar de fraters, die voor kort nog huisgenoten waren in Venray. De wereld is toch maar klein. Ik heb niet kunnen nalaten een hockey-wedstrijd bij te wonen om het kampioenschap van Indië Ik zou niet graag hebben, dat 't Venrays elftal daar togen moest spelenDo span ning was nog groter als eertijds by „Servaas-De Valk". De dagen in Karachi waren veel te gauw om naar onze zin. We moeten verder. Onze vooruitzichten zyn er niet beter op geworden. Volgens be richten die onze Paters in Karachi ontvangen hebben, is onze hele missie in China bezet door de communisten. We hopen, dat Peking vry blijft, anders lopen we mooi vast. We doen telkens nieuwe ervarin gen op met de bemanning. Toen we gisteren uit Karachi vertrokken, waren er weer verschillende dronken. Een liep er met een paar blauwe ogen. Een ander had zich aangekleed als een fakir en liep gek te doen. Er zyn er nog maar enkelen, waar we een beetje respect voor hebben. Het zyn er enkelen die het werk doen, de rest trekt de lijn. Vrijdag 6 Juni. Om 11 uur liepen we de haven binnen, maar kregen te horen, dat er de eerste twee dagen geen plaats was aan de kade. Een 3 mijl vóór de kade moesten we voor anker gaan. Kapitein natuurlijk woest. Scheelt weer een paar dagen, terwy'I hy toch al een 10 dagen over tyd is. Wij besloten maar niet te wachten en gingen met een bootje aan wal. Het kon niet anders of we moesten hier ook weer Franciscanen vinden, ditmaal Engelsen. Ze ontvingen ons gastvrij en boden ons onderdak aan voor zolang we hier bleven. Zondag 8 Juni We hebben al een paar dagen rond gezwalkt in Bombay. Met zijn 3V* millioen inwoners is het één der grootste steden der wereld. Een mooie stad, met veel groen. We zjjn momenteel in de „hondsdagen", die aan de regenperiode voorafgaan. Het is werkelijk „honc|s" heet en be nauwd. Het stadsbeeld is zowat hetzelfde als in Karachi, alleen niet zoveel heilige koeien op straat. Wel veel bedelaars, die ontzettend lastig kun nen zyn. De Kath. missie staat er betrekke lijk goed voor: IS kerken met75.000 katholieken. Bombay is de residentie van de Aartsbisschop. Deze is al oud en laat alles over aan een wijbis schop, een Indiër. Wij hebben een audiëntie by hem gehad en werden hartelijk ontvangen. We hebben nog niets gehoord over onze boot. We zullen nog wel enige dagen tyd hebben om in Bombay rond te dwalen. We hebben we' hoord, dat we niet naar Colombo gaan, omdat daar gestaakt wordt. We gaan van hier ineens naar Singapore. Er is nog geen kans, dat we Bom bay gauw verlaten. Er moet hier een grote lading katoen worden inge nomen. Wij logeren zolang by twee Engelse medebroeders. Deze hebben nog geen eigen huis, maar wonen bij Zusters in, die een meisjes-kostschool houden. En zusters weten gewoonlijk wel wat rondzwervende missionaris sen toekomt. Deze school staat inde armste, maar ook in de meest ruchte buurt van Bombay, waar het fanatisme en de immoraliteit van het heidendom aan alle kanten uit breekt. Elke dag worden er mesaanvallen gemeld. We zitten hier wel midden in een heidens land, waar toestanden heersen, welke in een christelijk land ondenkbaar zyn. De straten zyn vol met kreupelen, blinden, misvormden, melaatsen enz. Op handen en voeten Kruipen ze langs de straten en pro beren de voorbijgangers tot medelij den op te wekken. Dit zyn de bede laars uit noodzaak. Een ander soort bedelaars vormen de z.g. heiligen. Voor hen geldt hoe vuilér hoe heiliger. Er zyn ei- die jarenlang op een zelfde plek blyven liggen, zonder zich te wassen, te verschonen, te kammen of wat ook. Men kan de Moslems en de Hindoes er omheen zien hurken, om hen te vereren. Wy maakten graag een omweg om de lucht te vermij den. De paters vertelden ons, dat som mige van hen zich 48 uur in de grond laten stoppen. Natuurlijk alleen voor geld. Heiligheid is bij de Indiërs een winstgevend vak. De mensen zyn bang voor hun vervloekingen en durven niet gauw een aalmoes te weigeren. Er is nog een derde soort van bedelaars. Dezen beschouwen het als een beroep. Het zyn de lastigste. Ze achtervolgen je met een taaiheid en vasthoudendheid, die alle perken te buiten gaat. Als je iets geeft om er van af te zyn, beginnen ze pas voorgoed. Een paar van zulke men sen in Venray en binnen het jaar stond er een gloednieuwe Kerk, school en jeugdhuis. De sociale toestanden zyn diep treurig. Krotten waar wy nog geen geit in zouden zetten, dienen hier als woning voor meerdero familie's. De meeste mensen beschikken slechts over één kamer, 200.000 mensen heb ben helemaal geen onderdak. Ze leven en sterven op straat. De „rijksten" onder hen bezitten een draagbaar bed. Maar als zo dat ook niet hebben dan is het trottoir een zacht bed, Het is helemaal niet zeldzaam, dat men in een drukke straat ook overdag moet oppassen om niet op slapende Indiërs te trappen. Voor diefstal is geen gevaar. Ze hebben niets anders dan een Joekje. Bombay heeft ook zyn deftige wijken, waar de schatrijke Indiërs wonen in pa leizen, waar de weelde aan alle kan ten uitpuilt. Er is hier nog veel te doen. Donderdag 12 Juni Gisteren zijn we weer aan boord gegaan, omdat we vanochtend zouden vertrekken. Intussen is dit vertrek al weer uitgesteld. De lading wordt bemoeilijkt door herhaaldelijke regenbuien. De katoen moet droog blijven, anders gaat het onderweg broeien. Of het inderdaad droog binnen gekomen is moeten we afwachten. In de stad waren verschillende Hollanders. Ook Hollandse matrozen hebben er hun sporen nagelaten. Dat ondervonden wy een dezer dagen. We waren aan het wandelen, toen een jongen, die kammen verkocht, op ons toekwam. Tot onze grote verbazing, hoorden wij die Indische knaap zeg gen „Sodemieter op, sodemieter op, kammen 1 Een Hollandse matroos schijnt hem wys gemaakt te hebben, dat dit woord zoveel betekent als als „mijnheer". We hebben maar hetzelfde gezegdgeen kammen nodig", waar die knaap erg vereerd mee scheen. Zondag 15 Jnni Gisteren zijn we eindelijk vertrok ken. Om 10 uur werden wy de haven uitgeloodst, maar lagen kort daarop weer voor anker. We moesten carbid innemen, wat in de haven zelf niet geoorloofd schijnt. We hadden ver schillende tonnen aan boord, maar daar was water bijgekomen, zodat het begon te gassen. Het moest over boord gegooid worden. Om 5 uur was ook dat gebeurd en zetten wij eindelijk koers naar Sin gapore, een trip van 10 dagen. Voor we vertrokken werd alles, wat los stond aan boord, stevig vastgesjord. We zyn in de moesson en ge durende de eerste drie dagen kunnen we alle mogelijke verrassingen be leven in de vorm van stormen en orkanen. Het is hier de streek der typhoons, wervelstormen die met een snelheid van meer dan 120 myl per uurrond- suizen. Geen boot kan daar tegen op en wordt meegesleept. In open zee is dat niet zo gevaarlijk. Het is alleen onaangenaam, zegt de kapitein. Intussen is het zover nog niet. We maken alleen een flinke deining. Dat houden wy de eerste dagen. We zullen een 100 uur moeten dansen. Op en neer, op en neer, als zaten we op ®een reusachtige wip. Het zyn eindeloze vervelende dagen. De meeste van ons voelen zich ziek. De ver veling krijgt ons te pakken. De boot bi6dt geen enkele gelegen heid voor ontspanning. We moeten ze zelf zoeken. Het is haast een geluk, dat er op de boot niet gewassen wordt. We moeten het zelf doen. Het gebeurt wel zo, dat we onze „schone" was niet aan de openbare weg durven hangen, maar we vullen er menig uurtje mee. Er staat een flinke wind, zodat de hitte draaglijk is. We zijn trouwens al aardig gewend aan de hitte. Gisteren b.v. vonden we het in onze hut aangenaam k™d, terwijl het toch nog 85® bleek te zyn. Dinsdag 17 Jnni We zijn de Zuidpunt van Indië ge passeerd. Colombo laten we links lig gen, want daar wordt gestaakt. De lading, die we voor Colombo aanboord hadden, is in Bombay uitgeladen. Morgen vroeg draaien we om de Zuidpunt van Ceylon heen. Misschien krygen we dan weer even land te zien. Het is erg eenzaam op zee. Vanaf Bombay hebben we één schip gezien en een paar vliegende vissen. Voor de rest moeten wy ons amuseren met water. Voor, achter, links, rechts en onder ons. Soms ook nog van boven. Overigens moet erkend worden worden, dat de moesson zich tot nu toe correct jegens ons ge draagt. Zy heeft haar tegenwoordig heid alleen verraden door een paar flinke regenbuien. Stormen zijn uit gebleven. Daar zijn we erg blij om, want de ongenietbare kost maakt ons slap als vaatdoeken. Donderdag 19 Juni Gisterenmorgen hebben wy Ceylon achter ons gelaten. We varen nu naar het Oosten en hopen Zaterdag de kust van Sumatra te zien. De kapi tein heeft zich weer eens vergist. We zouden de eerste dagen ruwe zee hebben tot Ceylon, daarna zou de zee erg kalm zyn. Maar de eerste dagen was do zee vrij kalm, terwijl ze nu - voorbij Ceylon erg wild wordt. Wy vermoeden, dat hy zijn weer berichten van de Bilt krygt Eergisteren is aan de bemanning bekend gemaakt, dat ze in de eerst volgende haven, dus Singapore in staking moeten gaan, totdat de My. een nieuw contract getekend heeft. Het gaat om korter werkdagen en hoger loon. Voor ons betekent dat een onaangename verlenging van de reis. Maar als het dan toch zo moet zyn, dan hopen we, dat de kok ook maar gaat staken. Als we zelf in de keuken gaan staan, dan brengen wy er al licht meer van terecht dan hij. Onze boot wordt van onder tot boven nieuw in de verf gezet, met het gevolg, dat wy ook afwisselend rood. grijs en wit zyn. Maar we kry gen nu een keurige boot, tenminste op afstand. Gisteren is een jenever en rum- dief op heterdaad betrapt. Het was ons ook al opgevallen, dat er ver schillende matrozen dronken waren. Er schijnen nog meer van die grap penmakers rond te lopen. Vannacht is er weer gestolen en gedronken. De man aan het roer zelfs was zo dronken, dat we een uur lang 17° uit de koers hebben gevaren. We zyn blij, dat er geen bomen langs de weg staan Vanmorgen hebben kapi tein on officieren heel de boot afge zocht naar gestolen drank. In onze cabines zijn ze nog niet geweest. We De Raad van Wanssum kwam dezer dagen in een openbare vergadering by'een. Ir. Zolner was aanwezig voor bespreking van het herbouwplan van Wanssum en Geysteren. De betref fende plannen werden aan de raads leden voorgelegd. In het dorp Geysteren zyn alle be schadigde panden wat de woningen betreft min of meer hersteld op 2 na, waarvoor voorlopig afdoende nood voorzieningen zyn aangebracht. Van de 10 verwoeste woningen wordt 1 boerderij herbouwd, overigens zyn er 3 woningwetwoningen ge bouwd, waarvan 2 echter voorlopig ieder 2 kleine gezinnen moeten op nemen. Zo mogelijk zullen in 1948 nog 2 woningen gebouwd worden. In het dorp Wanssum zijn de be schadigde panden wat de woningen betreft, op 6 na min of meer hersteld. Van de 30 verwoeste woningen is men bezig 2 boerderijen te herbouwen. 15 noodwoningen met semi-permanent karakter werden gebouwd. In aan bouw zyn 11 woningwetwoningen. Op den duur zullen de gezinnen die thans in de 15 semi-permanente woningen zitten ook tot herbouw overgaan. 9 dezer noodwoningen zyn bestemd om bij verbouw der boerde rijen tot de bedrijfsgebouwen getrok ken te worden, terwijl 2 afgebroken moeten worden. Als in de provinciale weg door Wanssum een nieuwe brug wordt gelegd, blijven er maar 4 over om de intussen gestichte jonge gezinnen op te nemen. Dit is by de sterke bevolkings aanwas in Wanssum niet veel. Voor beide dorpen was het kardi nale punt: waar zal de kerk komen. Door verplaatsing van de kerk naar het midden van het dorp, zal dit zeker aan schoonheid winnen. V& Voor Wanssum is de moeilijkheid nog groter, omdat het terrein, dat hiervoor het meest in aanmerking komt, niet over de gewenste onder laag beschikt. De zaak zou voor de parochie spoedig tot tevredenheid kunnen worden opgelost indien een speciale soort fundering met Rijks subsidie gefinancierd kon worden. Ir. Zolner had echter goede hoop, dat deze urgente kwestie begin Sep tember geregeld zou worden, waarna dan ook bouwterreinen kunnen wor den aangewezen voor particulieren Nu moeten enkele gezinnen maar steeds blijven wachten totdat 't Herbouwplan in Den Haag is goed gekeurd. Met een dankwoord van den Voor zitter aan het adres van de heer Zolner, werd deze langdurige bespre king gesloten. beginnen ons uitgelezen gezelschap steeds meer te waarderen. Vanmiddag hebben ze ons lelijk laten schrikken. Zonder ons eerst te waarschuwen werden reddingsoefe ningen gehouden. Het alarm-signaal ratelde or.s middagdutje stuk. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik nog nooit zo gauw hefc bed uitgekomen ben. Zaterdag 21 Jnni We varen in de Straat van Malakka. Vanmorgen zagen we de bergen van Sumatra voor ons oprijzen. De hele dag hebben we het uitzicht op Nederlands gebied. Of is hetgeen Nederlands gebied meer? We zyn hopeloos achter op politiek gebied. Maar Nederlands of Soekarnees, het is een mooi land. Tot nu toe zagen we byna overal kale bergen. Maar nu gaan ze gebukt onder een vracht van groen. We be grijpen nu de romantische naam voor Insulinde „gordel van Smaragd". De zee is zo glad als een spiegel. De overgang was volkomen plotseling. We zagen de scheiding tussen golf slag en kust, als een lijn over de zee lopen. De zeelieden staking is beëindigd. Ze krygen 5pct.hoger loon. We hoeven in Singapore dus niet langer te wach ten, dan nodig is om te laden en te lossen. We hopen daar op Maandag tegen de middag te zijn. We blijven daar niet langer dan twee dagen. 2200 myl scheiden ons dan nog van Shanghai. Singapore is het Zuidelijkste punt, 2° boven de evenaar. Vandaar zetten we weer koers in Noordelijke rich ting. We zullen dus niet het genoe gen hebben, Neptunus aan boord te zien komen, wat op elk schip, dat de evenaar passeert, met feestelijkheden gepaard gaat, overigens zou dat op deze boot sl°chts op algemene dron kenschap zyn uitgelopen. Zondag 22 Juni Flossie, de dame-passagier heeft vannacht geen oog dicht gedaan. Ze hadden gisteravond wijs gemaakt, dat er een hevige typhoon onderweg was, ff ie ons vanmorgen 8 uur zou bereiken. In Singapore gaat zy van boord. Vandaag kwamen ze tot de ont dekking, dat er geen thee meer aan boord is. Niemand begrijpt waar die gebleven is. De Straat van Malakka is hier zo breed, dat we aan geen van beide kanten de kust kunnen zien. ADVERTEERDERS attentie Wegens het feest van O. L. Vrouw Hemelvaart, 15 Augustus, moeten copy en advertenties voor „Peel en Maas" van de volgende week, een dag vroeger in ons bezit zyn, dus uiterlijk Donderdagmorgen 9 u. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. KERMIS Morgen nog een dag, om de nadorst wat te lessen, en dan bohoort kermis 1947 weer tot het verleden. Een ker mis die, ondanks de sombere tijden, vrolijk, blij en goed gevierd is. Alle dagen was het behoorlijk druk en de diverse vermakelijkheden wer den goed bezocht. In tegenstelling met andere plaatsen zullen de exploi tanten dus niot te klagen hebben. De danslust schynt echter aardig bekoeld te zyn, twee tenten gingen voortijdig vertrekken. Desondanks is deze kermis 'n succes geweest. Nu maar weer sparen GESLAAGD Op het in de week van 28 Juli tot 2 Augustus gehouden examen voor het diploma Vestigingswet Schilders bedrijf slaagden de heren P. Laurense en A. Coopmans alhier. Voor de hoofdacte L.O. slaagden onze dorpsgenoten, de heren Th. Coop mans, G. Peters en P. de Ponti. Voor 't pracktyk diploma boek houden slaagde onze dorpsgenoot dhr. K. de Ponti. Voor het examen stationsambtenaar (Ned. Spoorw.) gehouden te Utrecht, slaagde dhr. A. Derickx te Oostrum. VRIJDAG 15 AUGUSTUS Voord rarhtena vond Levende poppentheater Het is pas kermis geweest en nu alweer een nieuwe attractie, zult ge zeggen, Wanneer houdt dat eens op? Wie kan dit zeggen... Maar de nood dwingt me U deze voordrachten avond met 'n poppentheater aan te bieden. De Franciscaanse Missie zit voor zeer zware lasten. Als we maar eens even willen bedenken wat die 70 missionarissen alleen aan reisgeld naar hun missie hebben gekost, om van het andere, hun uitrusting, maar niet te spreken. Dat grapje heeft meer dan 'n ton, dus ruim honderd duizend gulden gekost. De Franciscaanse Pro vincie in Nederland bezit helaas geen boompje waar zo het geld van af kan schudden. Neen, ze is aangewezen op de goedgeefse katholieken van ons land en daar behoren ook de inwo ners van Venray en omgeving onder. De avond welke U Vrijdag 15 Aug. om half acht in de aula van 't Gym nasium wordt aangeboden, beloofd 'n zeer mooie avond te worden. Henk Zoutendijk uit Den Haag, met zyn assistente, zal ons ;volop hartelijk laten lachen. De recencies in de ver schillende kranten, over het spel van deze^ersoon, zyn buitengewoon goed, zodat we een prachtavond mogen ver wachten. Koopt daarom tijdig Uw toegangsbewijs. Voor U een gezellige avond, voor de Franciscaanse Missie een steun. Allen hartelijk welkom. Zaterdagmiddag om 2 uur speciale kindervoorstelling. M.N.ofm Contactdag G.O.I.W.N. Zoals wy in ons vorige nummer reeds aankondigden, zal op 15 Aug. a.s. te Venray een contactdag worden gehouden der G.O.I.W.N. Waarom juist in Venraj', zo zal men zich af vragen. Door de Prov. Raad der G.OJ.W.N. is de plaats van samenkomst echter met zorg gekozen. Venray was in bezettingstijd niet zo maar een plaats in Limburg zoals iedere andere, doch was, in die dagen een centrum van het verzet. Honderden jongelieden komende uit alle delen van ons land, vonden hier een veilige duikplaats. De plaatselijke duikraad had handen vol werk om deze jonge menschen, waaronder vele joden, van de nodige papieren en bonkaarten te voorzien. Tevens moesten uitgebreide veilig heidsmaatregelen - worden getroffen. Dat deze veiligheidsmaatregelen goed waren uitgewerkt, bewijst wel dat slechts zeer weinig onderduikers door de Duitsers werden gevonden. Genoeg zei het, dat hiervoor een zeer goed werkend waarschuwings systeem in het leven was geroepen. Ook vertoefde hier in Venray langen tyd de plaatselijke districtsleider der L.O. (Evert). Zoo is men er toe go- komen, de menschen, die langen tyd in Venray of van hen, die in Venray een schuilplaats vonden, gewerkt hebben, weer ééns in een contactdag samen te brengen. Doch niet alléén deze menschen, allen die het goed menen met ons volk on land, zijn welkom. Vooraanstaande persoonlijk- hodon uit het verzet zullen het woord voeren over verschillende belangrijke onderwerpen. Wy verwachten, dat velen deze ge legenheid zullen aangrijpen om eens nader kennis te maken met de geest die de voormalige Illegaliteit bezielt. De toegangsprijs behoeft voorniemand een bezwaar te zyn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de aankondiging in dit blad. PEELBRAND Zaterdag ontstond in de Peel nabij Griendtsveen. een brand in de veen derijen van de eigenbrandturfprodu- centen uit Deurne, waardoor de turf, grotendeels reeds droog, door het vuur werd bedreigd. Zondag woedde de brand nog de gehele dag voort en tengevolge van de droogte en het wenden van de wind breidde de brand zich steeds meer uit. Uitgestrekte percelen turf van het Deurnsekanaal tot aan de Mus8enkeet en in de le en 4e dyk, liepen groot gevaar. De brandweer kon wegens gebrek aan water het vuur niet meester worden, zodat B. en W. zich genood zaakt zagen de betreffende turfpach- ters op te roepen, om, gewapend met schoppen, het vuur tegen te houden. Men kon echter niet verhinderen dat duizenden turven in vlammen op gingen wat voor de gedupeerden een strop en geen „stook" is. MISSIEWEDSTRIJD KRINGELFTAL-KIMBRIA Op 15 Augustus a.s. ontmoet het K.N.V.B.elftal van de Kring Horst de bekende Maastrichtse 2e klasser Kimbria op het Servatiussportpark te Venray. Hiermede wordt een voor oorlogse traditie hersteld, toen op die dag door de Kring regelmatig 'n missiewedstrijd werd gespeeld. Onge twijfeld zullen vele deze dag de be kende Maastrichtse roodbroeken tegen onze vertegenwoordigers aan het werk willen zien. De wedstrijd vangt aan om vier uur. S.Y.Y.-Omroep Het was zuiver pech, dat alle goede plannen, aangaande de nieuwe trainer, door een bondsbesluit den bodem werden Ingeslagen. Toch is er doorgezet en de moeite is beloond. We krygen onze trainer En we beginnen Dinsdag direct. Nu is het woord aan jullie jongens en je hebt ruimschoots de gelegen heid te bewijzen, dat het je werkelijk ernst is voor de volgende competitie Denkt er om, dat de trainer er is voor ju llieen dat hii komt om jullie vooruit te helpen en daarom maakt er een goed gebruik van on ben steeds present omwille van jezelf en vooral omwille van je clubgenoten. Denk er aan, dat voor een zeer groot deel jullie het zelf in handen hebt, hoe ver of we het in het volgend seizoen zullen schoppen. Bestaan er werkelijk serieuze plan nen, dan is vooral ón een goede club geest èn geregelde ernstige training een eerste eisch. Als we nu direct de handen aan de ploeg slaan en alle onderlinge min of meer persoonlijke kwesties resoluut terzijde stellen voor het werkelyke clubbelang, bereiken we ons doel Is het je werkelijk ernst, goed, bewijs dat dan Gebed voor onze jongens in Indië. Vader Bisschop heeft zich in een herderlijk schrijven gezicht tot de ge lovigen van Zyn diocees, waarin Hy o.m. zegt„De ouders en verwanten van onze jongens maken zich uiter aard zorgen, en wy allen leven niet alleen met hen mee, maar denken ook aan het lot van de inheemse be volking en hun land, dat zo eng met Nederland verbonden is. Ofschoon wy mogen hopen, dat d6 goede God alles spoedig ten goede zal keren, voelen wy ons toch verplicht U op te roepen tot veel en innig gebed." Na een vermaning om niet mee te doen aan verhalen of geruchten, die geen grond hebben, zegt de Bis schop de hyop te koesteren, dat zo spoedig mogelijk de vredelievende verhoudingen zullen worden hersteld. Monseigneur schreef daarna voor, dat na iedere H. Mis gebeden zal worden voor de vrede in Indië. Voort^ bepaalde Vader Bisschop, dat onder het Lof en in bijeenkomsten en oefeningen van godsdienstige ver enigingen zal worden gebeden om Gods zegen over Indië af te smeken en voor een behouden terugkeer van onze jongens en mannen uit Indië. DUURDER BROOD De verlaging van de overheidssub sidie op broodbloera, welke op 20 Juli jl. inging en 'n besparing f 13millioen betekendo voor het Landbouw crisis fonds, zal op 11 Aug. a.s. worden uit gebreid met een nieuwe verlaging, ditmaal van de subsidie op patent bloem van f6.80 per 100 kg, hetgeen by het huidige verbruik een vermin dering der uitgaven van het Land bouwcrisisfonds met f 5 millioen be tekent. Teneinde de broodprijzen op hot platteland op één niveau te brengen is besloten, voor zover de maximum prijs voor volkswittebrood lager ligt dan 23 cent, deze met ingang van 6 Aug. a.s. met 1 cent per 800 gram te verhogen. Mede aan de harid van ingestelde onderzoeken is gebleken, dat in enige provinciesteden do huidige broodprijs ongewijzigd kan blyven. In de grote steden wordt, in af wachting van een nader onderzoek, de broodprijs niet gewijzigd. Formulieren ouderdomsvoorz. De formulieren, waai mede ouden van dagen de oudordomsuitkering kunnen aanvragen, worden na 16 Au gustus uitgereikt. De adressen, waar ze verkrijgbaar zyn, worden nog be kend gemaakt. O 2 S "Co W »5 tr-5 0 2 5! O I O 1 (O CL o® O 3 s I P' era 2. o co O 3 O* 2. to O O) GD ZE ZZ <D rn -i 3 O O 3 IQ 3 CO 3 Q 3 Q. <D O -H 3"3 O 3j O c? O O "O m z 3>TO -TO 2 tÖ 3"cr c2-M 3*3 A XB'Eil s=r.. TO*? 2 5. K3 ?5.<5 3 N o <0 W S® g TO n-*1 p* C H P O 3 Q. CD sl O O o ||Ss m r- O k 3? 3: QC3 O o 2 S° 30 O- O (0 »rtrr o Sr. S 3 m o c ïg3® m 3 Z 3 a co 2 3 c- §5°lr i m Z a <0 S o 3 3 3 OS N O 2 3 X Q. d> 5' 3 OCA g*|S-5o® S ff D - I o o-o 5 a 2 O ■a 3 ZJ Q r4- "I Q Q O) "li.- °:3 CC 3 B-? 2 CD o n IQ - <0 -i TL I s. c c zr lög" ec*3 O yf O C ?r= ZB'S 1 C °5 3.O0 ïf 5 CD UW DRUKWERK van klein tot groot Fa. v. d. Munckhof

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1