WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN KeemU i 9"^T Prof. Dr. J. M. J. A. HANSSEN benoemd tot coadjutor in 't Bisdom Roermond Katk. 'ihtidAe.tsimtqmq en ^ndustiie De Venrayse schapenhandel voor honderd jaren. Zaterdag 2 Augustus 1947 No. 31 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Houders vau dansmuziek Burgemeester van Venray,'brengt ter kennis van degenen, die op hun aanvraag, verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat ze verplicht zijn deze muziek op hen door hom bepaalde uur, zijnde negen uur namiddig, behoudens intrekking of wijzigingen zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET gewaarschuwd en van hen, die na gesloten tijd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor de volgende dagen de vergun ning worden ingotrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen, vermeld, zijnde 9 uur n.m. Alle bezoekers dienen in het bezit te zijn van een geldig toegangsbewijs, dat vanwege gemeentebestuur is ver strekt of gestempeld. Aan het verbod voor de onder nemers om personen beneden de achttienjarige leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen be neden de achttienjarige leeftijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouderszijn verplicht met duidelijke, op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder, als tegen de be zoekers proces-verbaal worden opge maakt en degenen die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien on middellijk door de politie worden verwijderd. Openstelling gemeentebnreaux Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter algemene kennis, dat de gemeente-secretarie, het kan toor van de Gemeente-Ontvanger, het kantoor van gemeentewerken en het kantoor der Gasfabriek op Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donderdag 7 Augustus a.s., voor het publiek uit sluitend zijn geopend van 10—12 uur voormiddag. De Vleeskeuringsdienst is geopend tijdens de kermisdagen: op Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donder dag 7 Augustus, van 10—11 u. v.m. AFWIJKING van artikel 144 der Al gemene Politieverordening houden de verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeug dige personen gedurende de kermis dagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel artikel 144 der algemene Politiever ordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke ver makelijkheden worden gegeven, om gedurende de kermisdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur tce te laten, of te laten verblijven personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de kermisinrich- tingen en van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het ma ken van muziek, (uitgezonderd zijn gelegenheden waar gedanst wordt) door personen beneden de 18-jarige leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toegestaan. Kinderen beneden de 18 jarige leef tijd, welke zich in een der inrichtin gen of lokalen als bedoeld na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, wor den daaruit door de politie verwijderd en tegen hen zal proces-verbaal wor den opgemaakt. De ontheffing geldt enkel voor de Kom-Venray. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bii aitikell27 sub b der Algemene Politieverorde ning der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 185 en 137 van ovengenoemde verorde ning bedoelde inrichtingen of plaat sen, geen danstenten zijnde toestem ming wordt verleend om op Zondag 3, Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 en Zondag 10 Augustus' a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het be drijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde, dat zij de leef tijd van 16 jaar hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zyn. Deze ontheffing geldt enkel voor de Kom-Venray. DRINGENDE UITNODIGING aan alle ouders, verzorgers en weldenkende Inwoners. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang liunne algehele medewer king te verlenen om alle wanorde lijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds geen steike drank te Vragen. Aan ouders en verzorgers richt hy in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging mode te zorgen, dat de hand wordt gehouden 1 aan het verbod van be zoeken van avondvermakelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het eigen belang der ouders en de kinderen zelf vast gesteld. Houders van muziek of variété Degenen, die vergunning hebben bekomen tot het houden van muziek of variété in hun vergunnings- of verlofslokaliteiten moeten onder over legging der vergunning vóór Zater dag a.s. vm. 12 uur ten kantore van de Gemeente-Ontvanger de verschul digde belasting betalen. De kwitantie moet steeds op eerste aanvrage aan de politieambtenaren worden vertoond. Sluiting vau dranklokalen en kermisvermakelijkheden gedurende de kermis. De Burgemeester van Yenray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde by de art. 122 en 125 der Algemene Politiever ordening voor de gemeente Venray wordt bepaald: dat het sluitingsuur van voor het publiek toegankelijke inrichtingen, als bedoeld in art. 121 der Algemene Politieverordening, uitsluitend voor de kom Yenray op" Zondag 3, Maan dag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Don derdag 7 en Zondag 10 Augustus a.s. wordt verlengd tot twaalf uur dertig middernacht; dat de openbare kermisvermakelijk heden moeten sluiten om twaalf uur middernacht; dat ook in de café's de muziek en andere vermakelijkheden, waarvoor dezerzijds een vergunning is verleend moeten worden beëindigd om twaalf uur middernacht. Ingevolge het bepaalde in artikel 126 der Algemene Politieverordening is het verboden in vergunningslokalen of aanhorigheden, sterke drank te schenken op Zondag 3, Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donder dag 7 Augustus na drie uur namid dag tot tien uur 's avonds. De vergunning wordt bij ongeregeld heden of niet naleving der voor schriften, door de politie gegeven, voor de betrokken overtreders of in het algemeen ingetrokken. Er wordt in geen geval gewaar schuwd. Om 12 uur moeten de openbare vermakelijkheden worden gesloten en moet in alle café's de muziek en andere vermakelijkheden, waarvoor dezerzijds vergunning is verleend, onmiddellijk worden gestaakt. Om 12.80 moeten alle café's onmid dellijk worden ontruimd. Op het een en ander zal ten streng ste worden gelet. Zoals bekend, is de gezondheid van Mgr. Lemmens de laatste tijd, mede door de oorlog en het grote leed dat over Limburg geko men is, niet zo goed en is Vader Bisschop gedwongen veel te rusten. De zorgen om Zyn zo zwaar getroffen diocees blyven ech ter drukken en het is daarom, dat Mgr. Lemmens aan Z. H. de Paus om een helper gevraagd heeft, die Deze hem toegewezen heeft in de persoon van Prof. Dr. Hanssen. Deze benoeming heeft voor onze gemeente, nog meer dan voor de rest van Limburg, wel een zeer bijzondere klank, want de nieuwe Bisschop heeft de grote gave van het heilig geloof ontvangen by zyn H. Doopsel in de oude St. Petrus Banden te Yenray op 18 Augustus 1906. Hy werd immers geboren te Oostrum en heden weten de ouderen daar nog te vertellen dat hy „een kindje van O. L. Vrouw van Oostrum" is geweest, waarvan zyn in 1917 over leden moeder een dochter uit de oude Oostrumse familie Loo- nen een vurige vereerster was. Zijn prille jeugd heeft hy in Oostrum doorgebracht, tordat het gezin Hanssen naar Broekhuizen- vorst vertrok, waar zyn vader nu nog woont. In 1930 werd Mgr. Hanssen priester gewyd en in 1934 volgde zyn benoeming tot Professor aan het Groot-Seminarie, nadat hy te Rome tot Doctor in de beide Rechten was gepromoveerd. We mogen er trots op zijn dat Prof. Dr. Hanssen, Venrayer door geboorte, tot deze hoge functie in de II. Kerk is geroepen, waar door Venray, naast zyn twee Bisschopszonen Mgr. Verriet en Mgr. Goumans, de nieuwe toekomstige Bisschop van ons diocees onder zyn talrijke priesterzonen tellen kan. JAN MAENEN sprak over Het was vorige week Donderdag avond heet en benauwd, maar toch was de vergadering der Katholieke Arbeidersbeweging in het Luxor- Theater druk bezocht en de bezoekers hebben, ondanks de hirte, er geen spijt van gehad, want de spreker van dien avond, de heer Jan Maenen, bondsvoorzitter der K.A.B., heeft toen nog eens* duidelijk gemaakt, wat de Katholieke Arbeidersbeweging was, is en worden zal, haar taak in her verleden, nu en in de toekomst. Hy heeft dit nog eens nadrukkelijk uit gestippeld en daarnaast ook enkele behartenswaardige wenken gegeven, niet alleen aan de arbeiders, maar ook aan de verantwoordelijke instan ties ter plaatse. Van hun belangstelling voor deze vergadering gaven o.m. blijk de gees telijk adviseur, Kap. Kuepers, heren Wethouders, de heer Vorst, gemeen te-secretaris, de heer Bartels, direct, gewest. Arbeidsbureau, bestuur van Venray Vooruit" en de afgevaardig den der arbeiders in de Gemeente raad. Na een korte inleiding van de pl. voorzitter, sprak de heer J. Maenen: E.Y.C. contra K.A.B. Het laatste jaar is de actie van de Eenheids-Vak-Centrale tegen de R.K. Kerk byzonder opmerkelijk. De E.V.C., gesteund door Moskou, is een hetze begonnen tegen alles wat maar principieel heet en byzonder tegen alles wat R.K. is, onder het aloude smoesje, dat de Kerk de kapitalis tische wereld steunt en het kapitaal helpt. Bewust wordt daarbij voorbij gezien, dat het juist de Kerk geweest is, die voor de rechten der arbeiders opgekomen is, toen er nog geen E.V.C. bekend was en dat er geen andere instelling de plaats der ar beiders zo juist heeft aangegeven als de R.K. Kerk. In „Rerum Novarum" heeft zij het wereldgeweten wakker geschud, door zonder pardon de uitbuiting d'er ar beiders naar voren te brengen en in haar Encycliek „Quadragesimo Anno" heeft zy de richtlijnen aangegeven voor de christelijke behandeling der arbeiders en de plaats, die zy in het economisch bestel moeten innemen. Wat de E.V.C. propageert, daar heeft men de lugubere staaltjes van wat in Rusland en zyn satalieten-staten met de arbeiders gebeurt. Daar zyn de christelijke beginselen moedwillig verlaten, zonder welke er niets goeds komen kan en is de arbeider een kudde-dier geworden, zonder rechten, met allóón plichten. Onder de valse mom van eenheid wordt weer slaverny gebracht, erger nog dan onder het nationaal-socialis- me. Door de democratie krijgen deze heren een kans, die, wanneer zij baas zouden zyn, tegen de muur in bloed gesmoord werd. Zy vecht tegen de Kerk en daarom ook tegen de Katholieke Arbeidersbeweging. Maar kan zy laten zien, wat de K.A.B. laat zien Wat in de laatste vijftig jaren is bereikt op het gebied der sociale voorzieningen, arbeidsregelin gen en collectieve arbeidsovereen komsten, is mede het werk der K. A.B., maar niet dat van het E.V.C. en mits de K.A.B. in zich sterk bly'ft, zullen ook de verdere sociale uitbreidingen komen en doorgevoerd kunnen, worden. Het werk der K.A.B. is in het verleden een duidelijk be wijs van de eenheid, de samenwer king en de weerkracht van zyn leden. Hoe is de ontwikkeling der arbeiders bevorderd. Zitten zy niet mee aan de conferentietafels hun eigen belangen te bepleiten en te verdedigen. De solidariteitsdienst, de hulp aan elkaar bloeit. Hoeveel dui zenden hebben hun gezondheid terug gekregen in dat prachtig sanatorium Beek en Bosch, opgebouwd en onder houden door de spaarconten van de arbeiders. Enkel in Limburg zijn reeds 350 arbeiderszonen priester kunnen wor den dank zy het priesterstudiefonds, dat een deel der studiekosten ver goed. Rechtsbijstand bracht reeds meer dan f 800.000 terug aan de arbeiders, wegens te veel betaalde premies. Het Centraal Ziekenfonds, de Centrale Ziekteverzekering zyn instellingen der K.A.B. De Levensverzekering „Concordia" is begonnen door een drietal arbei ders met het kapitaal van 30 gulden. Op het oogenblik is de reserve meer dan f 100.000.000.— De nieuwe rust en vacantieoorden voor arbeiders vrouwen en kinderen is een actie van de laatste tyd, die ook succes heeft. Dit alles zyn evenveel mijlpalen van het werk der K.A.B. op de lange weg, die voert tot het uiteindelijke ideaal: de doorvoering van de radicale hervormingen door de Paus in zijn Encycliek „Quadragisimo Anno" dui delijk naar voren gebracht: de be drijfsorganisaties en medezeggenschap van den arbeider in het bedrijf. In de Mijnstreek is een begin gemaakt weer voornamelijk door het werk der K.A.B. en dit zal een toetssteen moeten worden voor de toekomstige bedrijfsorganisaties. We leven in een grote tijd van sociale opbouw en vernieuwing en mits wij paraat zyn, zorgen klaar te staan, één in samenwerking met andere R.K. Standsorganisaties, dan „sal 't waerachtig wel gaan". Het kapitalisme, sterker als ooit tevoren en het communisme, ramp zalig in zijn leer en gevolgen, moeten afgeweerd worden en onschadelijk gemaakt, opdat een wereld worde opgebouwd, waar vrede en eendracht heerst, gebaseerd op de christelijke beginselen, waarop ieder leven kan en van wiens onuitputtelijke rijkdom eeniener zijn deel krijgt. Eenheid, samenwerking, weerkracht, drie grote pijlers in het verleden, meer dan ooit tevoren ook de pijlers voor de toekomst. Industrialisatie. Spreker wijdde aan het einde van zyn betoog nog enkele woor den aan de industrievestiging op het platteland en het zal velen aangenaam zyn de mening van deze by uitstek tot oordelen be voegde spreker te vernemen over dit onderwerp. De economische toestand van Eu ropa en speciaal die van ons land, eist een sterke en noodzakelijke uit breiding van de industrie. En het is niet om die reden alleen, dat de K. A.B. dit streven stimuleert en be vordert. Wie de toestanden van voor d9 oorlog hier in de werkverschaffing e.d. kent, weet dat industrie hier bitter hard nodig is, wil het Peel werk niet als een dreigend toekomst beeld boven onze streken blyven hangen. Het is dus de taak van de K.A.B. en haar vertegenwoordigers de initiatieven in die richting te steunen, mits zy verantwoord zyn en passen in de verhoudingen van de streek, waarin zy zich wil vestigen. Het is goed, dat de industrie wordt verspreid over het platteland, een te sterke opeenhoping in enkele steden werkt funest. Doch deze spreiding heeft ook zyn nadelen voor onze boerenstand. We denken bv. aan de verschillende problemen, die komen over de lonen in landbouw en in dustrie, over het probleem van vrije tyd besteding enz., maar de industri alisatie kan en mag niet worden tegen gehouden. Deze problemen moeten onder ogen worden gezien en men moet er niet voor aan de kant gaan. Industrie vestiging moet geen uitmoording van de landbouw worden. Dit zal inder daad niet gebeuren, wanneer we een vakbekwame boerenstand hebben en de dwergbedryfjes verdwijnen. De voordelen, die de industrie brengt, zijn ook niet te onderschatten, weg de opeenhoping in de steden, weg het reizen en trekken naar de vreem de, weg de vervlakking. Er komt meer welvaart, er komen vakmensen. Maar naast deze economische wel vaart moet er ook geestelijke wel vaart komen, door goede sociale arbeidsverhoudingen te eisen. Meisjesarbeid Nu wordt er lang en breed over gepraat en liet is inderdaad een zeer ernstig probleem voor het gehele land en dit m o e t voor 't gehele land op gelost worden. Men moet van de overheid eisen, dat de vrouwenarbeid beperkt wordt en, dat er maatregelen genomen wor den, dat het meisje in de fabriek, ook haar meisjesidealen volgen kan, b.v. door verplichte huishoudcursussen of iets dergelijks, waardoor een be hoorlijke opleiding mogelyk wordt voor het gezinsleven en het meisje later in haar huwelijk ook weet, een gezin ce bestieren. Doch dit is een werk niet alleen van de K.A.B. Alle standsorganisaties moeten in deze kwestie hun uiterste best doen, voi aandacht voor het be houd van geloof en zeden en het eigene van de streek, opdat Neder land samenwerkend in de arbeid door vakkennis en e6n goede vakopleiding die kwaliteitsproducten brengen zal, waardoor het uitblinkt boven het massaproduct van elders en zo de heropbouw van ons land mee helpt bespoedigen. (SLOT) Henry Trynes had zich tydenszyn verblijf in Odessa op de hoogte ge steld van de graanprijzen en de ver voerkosten naar Rotterdam en Ant werpen, doch daarbij bleef het. Of de schapenhandel in Rusland winst bracht, wordt niet vermeld; wel vin den wy de prijzen van aankoop en vervoer, van door de reizigers ge maakte kosten en uitbetalingen aan drijvers. Over hetzelfde jaar 1879 tekent C. Raedts aanwinst per persoon 180 gulden. Het was dus geen gunstig jaar geweest en de proef met Rusland werd niet herhaald. Toen tegen het eind der vorige eeuw Argentinië meer en meer scha pen naar Europa begon uit le voeren en den handel dreigde te overheer sen, zond de Compagnie in 18S9 twee liarer jongere leden, Jan Poels en Louis Raedts Czn. naar Buenos- Aires, om schapen te kopen voor Engeland. Het volgend jaar |ing Jan Poels voor de tweede maal vergezeld door Gerard van Meyel. Henri Poels Wzn., die in 1900 te Venray huwde met Elise Prin uit Ry'ssel, vestigde zich dat jaar in Ar gentinië te Burzaco, eerst als vertegen woordiger der Compagnie, later als zelfstandig importeur van fokvee, hoofdzakelijk uit Schotland. Zyn voorstel, in 1902 bij de jaar lijkse afrekening der firma te Venray gedaan, om voor gezamenlyke reke ning in Argentinië een vriesinstallatie te openen, werd niet aangenomen. Johannes Poels in Londen had later een belangrijk aandeel in zulk een onderneming. Een zoon van Henri Poels woont thans nog in Argentinië. Een zijner dochters huwde met een Zwitsersen importeur van Argentijns ,vee, later hoofd van het kanton Schwyz, en vestigde zich in Arth- Goldau, hetgeen in den tweeden wereldoorlog aanleiding werd tot het verblyf van Dr. Poels en tweo zoons van zyn broer Jan met hun gezinnen in Zwitserland. De gebroeders Henricus en Martin Wismans en vooral Jan Poels, latei- lid der Tweede Kamer en der Gede puteerde Staten van Limburg, reisden in 't begin dezer eeuw herhaaldelijk naar Denemarken; JanPoels en Henri Poels uit Argentinië bezochten zelfs IJsland van uit New Castle met het oog op de schapenteelt. Zoo had de Compagnie overal haar geluk beproefd. Toon de handel om streeks 1900 den grootsten omvang bereikt had, begon ze weldra in leden aantal en omzet te verminderen, zoals een boom, tot zyn volle ontwikkeling gekomen, geleidelijk afsterft en ver dort. Terwijl de oudere leden meer en meer thuis bleven, werd bij hun- zoons de lust om het werk voort te zetten steeds minder. Welke waren de oorzaken hiervan Toen het vervoer uit andere wereld- deelen sneller ging en de bevriezings methoden werden toegepast en de vraag naar schapenvlees in Duitsland toenam in verband met de stijgende welvaart, verloor de Compagnie, die gedurende een halve eéuw in Duits land haar voornaamste handelsgebied gevonden had, den afzet van Duitse schapen naar Engeland. De handel in Denemarken en Argentinië vermocht niet de Compagnie nieuw leven in te blazen. Gedurende den eersten wereldoorlog werd de internationale handel stil gelegd. Toen een viertal jongere leden daarna het werk hervatten, werd Ant werpen het enige; naast levend vee uit Argentinië werd aldaar nu ook bevroren vlees door hen verhandeld. Op het ogenblik bly'ft de handel in hoofdzaak tot aanvoer en verkoop in Antwerpen beperkt. Na deze samenvatting van den groei en de ontwikkeling ener onder neming, die met groots initiatief werd aangevangen en goleid, met durf en moed en taaie volharding een eeuw lang werd voortgezet, mogen enige kleine bijzonderheden volgen. Ieder jaar, van 1860 af, werd/6m- streeks Nieuwjaar afrekening ge houden, eerst by H. Poels, grote straat, later by W. Poels, hotej de Zwaan. Alle leden, ook die in België en En geland woonden, waren daarbij tegen woordig en legden hun boeken of boekjes met primitieve en te goeder trouw aanvaarde boekhouding open. Voor drie dagen, waarop gerekend en „geteerd" werd, met drie maaltijden per dag, betaalde men de eerste tien tallen jaren alles tesamen drie, een enkele maal, vier gulden per persoon. De Venrayse armen werden gewoon lijk ook bedacht. In 1864 schonk men aan de parochie kerk van Venray zes zilveren kande laars „de namen der leden komen voor in de archieven der kerk; sterft een lid, dan worden ze gebruikt". Ook vinden we giften vermeld voor een nieuwe klok te Venray en voor de nieuwe kerk te Siebengewald. In den morgen van den eersten dag begaven allen zich naar O.L. Vrouw van Oostrum, waar een plechtige hoogmis werd gezongen. Aan de voor spraak van O.L. Vrouw werd het toe geschreven, dat de leden op al hun omzwervingen door verre landen be schermd bleven tegen ongevallen. Nog schooner bewys van Gods be scherming was, dat zy niet verbas terden van den Venray sen stam en den goeden geest bewaarden. Treffend vinden wy dit uitgedrukt op liet doodsprentje van Johannes Poels (1816 1882), die vaak in Londen ver bleef en in Venray overleed. Zalig liy, die by het reizen Op het land en op de zee, By het zien van veel paleizen, Vreemde landen, grote steó, Nooit naar iets verbodens smachtte, Maar getrouw zyn plicht betrachtte. Mogen wy dit overzicht besluiten enig» bijzonderheden over den man, zonder wiens zorgvuldig bijgehouden „rekenboekje" deze bladzijden niet zouden geschreven zyn en die jaren lang de grote stuwkracht was der Compagnie, Cornelis Raedts. Zyn bescheiden boekje tekent hem 'niet alleen als koopman, maar geeft ons een beeld van een riouwen huis vader en een gelovig christenT spreekt van zyn zin voor humor en poëzie en zyn belangstelling voor het wetens waardige, dat hy op zijn reis ont moette. Hy stygt boven prijzen en ponden uit en schryft voor zichzelf treffende gedichten en gebeden in zyn boekje over. Op een der eerste bladzijden staat het, by oudero zakenlieden bekende versje, eindigend met de regels Wie altyd rekent en weinig schrijft, een wonder, als hy koopman blijft. Dan volgt, in het Frans, de fabe* van l'Artisan et le Matelot, waarin de ambachtsman zyn verbazing uit spreekt, dat de andere, wiens vader, grootvader en overgrootvader op zee omkwamen, toch blijft varen, (waarop deze de vraag stelt: waar stierven uw vader enz.? En als het antwoord luidt: „in hun bed", dah zegt de zeemanhoe durft ge dan nog naar bed gaan Raedts had ongetwijfeld dikwijls de zelfde opmerking moeten horen en deze op dezelfde wyze beantwoord. Toch ontveinsde hy zich de gevaren niet en schreef hy in zyn boekje over, wederom in het Frans, een „ge bed voor goede dood", twee bladzijden lang, en een „gebed tegen een plot selinge dood". Wij vinden er het Gebed dos Heeren, uitgeschreven den 15 Oct. 1846 te Londen in negen talen: Frans, Hol lands, Engels, Duits, Spaans, Italiaans, Portugees, Pools en Latyn. „Op het beeld staat het in twintig talen, maar de andere zyn moeilijk te lezen". Als de vaart lang duurde, kortte hy den tyd in de kajuit met h6t overschrij ven van gedichten. Vooral voelde hy zich getrokken door huiselyko en godsdienstige poëzie. Voor zover wy konden nagaan, waren de meeste van den volksdichter J.P. Heye. Een is getiteld: Gebed in Jaren van Tegen spoed. Het meest treffende is „Terug komst", dat hier moge volgen Ik heb gezworven over land Gezworven over zee, Myn beurs is plat aan alle kant, Myn jas is kaal, mijn vel verbrand, Maar 'k ben Godlof nog d'oudo klant En 'k breng mijn hart weer mee. k Heb vrij wat raars en moois gezien Te land en ook ter zee, Veel heren en veel burgerlien En mooie meisjes bovendien, Maar haakt het hier of daar misschien, Ik breng myn hart weer mee. En waar ik gong aan 't vreemde strand Of waar ik voer ter zee, Daar, moeder is mijn regterhand, Die 'k eens je plegtig gaf te pand, 'k Droeg God en 't lieve Vaderland Tog in myn harte mee. Myn trek naar reizen is geblust, Te land en ook ter zee, 't Is elders ook niet alles lust; Nou, oudje, pak me maar gerust, Ik voel eerst goed als jy me kust, Ik brogt myn hart weer mee. Er onder staatgeschreven met een bevende hand op de Zuiderzee. Onder een ander gedichtgeschreven op de stoomboot The Magnet, door storm en wind op de Noordzee. Een ander maalgedaan door my C. Raedts den 18 Nov. 1846, wagtende op de stoomboot The Rapid, die reeds drie dagen overtijd bleef. „De Maasgouw" Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan. dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. KERMIS Ondanks de vel6 geruchten, dat dit jaar geen kermis zou zyn, wegens de gebeurtenissen in Indonesië, staan we toch weer aan de vooravond van dat grootse blijde gemeenschapsfeest „de Kermis". De laatste dagen hebben de wagens af en aan gereden en langzaam maar zeser, onder voldoende controle van de jeugd, zijn de diverse vermakelijk heden opgebouwd en staan ze klaar om het Venrayse publiek enige uren de zorgen van iedere dag te doen vergeten. Er is gepoetst, geschilderd en ge werkt om ook het huis weer wat in orde te krygen en by de bakkers ryzen bergen vla's en taarten omhoog. Het is kermis on van overal komt familie op bezoek. Bezoekers zyn het over eens, dat Venrayse kermis de gezelligste uit de buurt is en het zal er, mits het weer meewerkt, druk genoeg zijn. Deze prettige dagen zyn een ieder van harte gegund. Maar laten wy in deze dagen speciaal eens denken aan onze jongens in Indië, die hun zware plicht daar te vervullen hebben en wier hart ook in deze dagen nog wel extra naar Venray trekken zal. Laten wij denken aan de vele vaders, moeders, vrouwen en verloofden, die nu in deze dagen, die toch speciaal een familiefeest zijn, nog me6r dan anders hun jongen of vader missen. De tyden zyn ernstig voor ons

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1