„Genesius" Waar blijft in beslag genomen goed Een grossierderij in zwart goed. 4let nieuwe Qveeicon Bel op bij brand No. 392. De handboogsport vierde hoogtij Weekoverzicht Het Kamp Vlakwater Openluchtspel HORST tig per uur. Zo kruipen we van haven tot haven. Alexandria, Port Said, misschien Sue/., misschien Mo- kak, Aden, Karachi, Bombay, Wisch, Calcutta, Colombo, Singapore, Saigon, Hongkong, Shanghai. En er kunnen nog altyd havens bijkomen.. Als wo over twee maan den in Shanghai zjjn, hebben we geen pech gehad. klaar op papier. Het wederopbouwplan van Over- loon is door hot College van Algern. Commissarissen van de Wederopbouw in den Haag vastgesteld en ter ge meentesecretarie tor inzage gelegd. Aldus oen mededeling van Burge- gemoester en Wethouders van Vier- lingsbook. De ontwerper var. dit plan, Ir. van Oyen, stedenbouwkundige van de Planologische dienst in 's Herio- genböseh, stond voor de herbouw van eer. practisch totaal verwoest dorp. Ovorloon hoeft laten zien, dat zij zich niet lieten „kisten" en meer malen staan de bezoekers van dit vroegere oorlogsterrein verbaasd over de moed en het vertrouwen van deze mensen, die ondanks hun puin, hun problemen, oen oorlogsmuseum oprichtten, dat enig is in Europa, en dat do naam Ovorloon ver buiten onze grenzen bracht. Ook het nieuwe plan spreekt daar weer van. Men heeft niet geaarzeld, de fouten, die bjjv. uit vorkeer-technisch oog punt do kom aankleefden, radicaal te voranderén. Zo zal do weg Venray—Overloon, die zich by het begin van het dorp hinderlijk slingerde, nu heel wat rechter worden en aansluiten op een geheel nieuw geprojecteerde weg over Stevensbeek naar St. Anthonis, recht naar het Noorden. De weg Overloon -Oploo zal daar door van minder betekenis worden. Waar deze wegen zich snijden is de nieuwe kom geprojecteerd, waarvan de kern gevormd wordt door een groot plein, waaraan ook de nieuwe kerk met pastorie zal komen te lig gen. In aansluiting, aan het voor de kerk bestemde terrein, is een groot complex bestemd .voor do bouw van een klooster en scholen. Hot dorp Overloon komt dus meer naar hot. Noorden te liggep, daar rond hot terrein ook winkelhuizen ,en woonhuizen zijn geprojecteerd. Voor de verwezenlijking van dit plan zullen nog enkele zwaar be schadigde panden moeten worden opgeruimd. De grond in het gehele dorp wordt herverkaveld, een proce dure waarvoor de nodige voorberei dingen roods getroffen zijn en waar mee, na de goedkeuring van het plan, direct mee begonnen kan wor den. De terreinen rondom het Museum behoren hier nog niet by, maar deze worden by het hoofdplan aangesloten en zijn daardoor nog voor uitbreiding vatbaar. Dit is heel in 't kort iets over het horbouwplan van Overloon,, dat in den i-Iaag een model—plan genoemd werd. Wij hopen van harte, dat het Over loon lukken mag om in zo kort mo gelijke tijd hun dorp weer op te bou wen en dan zal dat heel wat mooier en fraaier zyn dan vroeger BE VOORZIENING VAN OUDEN VAN DAGEN. Er zyn ouden van dagen, die vra gen wat zy nu eigenlijk moeten doop om in het genot te koyaen van do in uitzient gestelde uitkeringen. Voorlopig behoeven zy niets te doen. Het recht op uitkering gaat pas in op 1 October en administratief is de zaak nog lang niet gereed. Als- men weet, dat de nieuwe 'regeling betrekking heeft op meer dan 400.000 aanvragen (100.000 echt paren en 300.000 alleenstaanden) en mon bedenkt 'daarby, dat or nog steeds eón groot tekort is aan per soneel on achryfmachines (de Rijks verzekeringsbank hoeft alleen voor deze voorziening 100 schrijfmachines aangevraagd, maar die zyn er nog niet), dan is het duidelijk, dat een en-ander.een'lange tyd van voorbe reiding eist. Het zal dan ook wel niet mogelijk zijn op 1 October ieder gerechtigde aan zyn uitkering te helpen, maar hot is toch wel de bedoeling iedereen zo spoedig mogelijk een legitimatie bewijs to verstrekken, waarmee dan op het postkantoor het geld kan worden afgehaald. De formulieren waarop men zich moot aanmelden zyn op 't oogenblik in druk en zullen vermoedelijk bin nen 2 of 3 weken gereed zyn.. Dan zyn zo by de Radon van Arbeid ver krijgbaar. Tegen deze tijd zullen be kendmakingen worden gedaan, zodat mon rustig kan afwachten. Thans zij nog slochts even herhaald dat voor een uitkering in aanmer king komen alle mannelijke en alle ongehuwde vrouwelijke Nederlanders van 65 jaar of ouder, voor zoover zy niet moor inkomsten hebben dan een bepaald bedrag per jaar Dit bedrag varieert - naar gelang van de klas se der gèmeente van inwoning voor ongehuwden van f 675.— tot f 875.- on voor gehuwden van f 1075.- tot f 1375.- Wat do leeftijd betreft, komt ieder •in aanmerking, die in do maand van uitkering 65 jaar wordt of ouder. en verbeurdverklaring van 't in beslag genomene". Veel leest men aan het slot van rechtszaken over prijs- on andere delicten, dat de in beslag genomen goederen verbeurd verklaard zyn. Dit heeft niet valleen plaats bij smokkelgevallen of hy overtreding van do distributiebepalingen; ook do controledienst van de Prysbeheersing, de onverschilligheid moede waarmee veelal de geverbaliseerden een boete tegemoet zien, gaat sinds oenige tijd geredelijk over tot in beslagname. Waar hier veelal artikelen mede gemoeid zyn, waaraan grote behoefte bestaat, is het geen wonder, dat men gaarne weten wil waar de goe deren blijven en welke wijzezoweer in de circulatie komen. Ook schemert in de talrijke vragen welke ons op dit gebied gesteld wor den, wel eens door, dat er een zeker scepticisme bestaat, om niet te sproken van wantrouwen, aangaande de vraag, of de goederen, waarby er zyn, die aan bederf onderhevig zijn, wel alle de legale weg volgen en niet in verkeerde handen terecht komen. Het is niet goed dergelijke gedach ten onweersproken te laten en wy achten het nuttig, op dit gebied klaarheid te verschaffen. Direct-kan worden voorop gesteld, dat fraude, menselijkerwijze gespro ken, uitgesloten is. Alleen reeds de allereerste hande ling staat hiervoor borg: de ambte naar, die de waren in beslag neemt, geeft aan de betrokkene een regu af, het „formulier van inbeslagname" waarop nauwkeurig aard, gewichten hoeveelheid der goederen vermeld staan en waarop dus controle al heel gemakkelijk is; van dit formu lier wordt een doorslag aan het pro cesverbaal gehecht. Ook de betrokken districtsgemaohtigde en de opslag houder krijgen doorslagen van het formulier, waarna de goederen, al naar hun aard, hun legale weg gaan. Waarlangs voert nu die weg Dit hangt af'van de aard van het ;oed. Betreft het consumptiegoederen, m. i.w. goederen, die van land- en tuin bouw of veeteelt afkomstig zyn, dan worden ze door de Prov. Voedseicom. behandeld. Deze krygon te maken met levend en geslacht vee, zuivel producten, suikerwaren, meel e. d., maar ook met wyn, bier en spiritu aliën. By de verdere verhandeling wordt wederom onderscheid gemaakt tussen goederen, die zonder bezwaar bewaard kunnen worden en goederen, die aan bederf of achteruitgang onderhevig zyn. Consumptiegoederen, die niet te conserveren zijn, worden direct verkocht. Vlees byv. gaat naar de pl. Toew. comm.,welke het aan de slagers afgeeft, die het als gedeelte van hun toewijzing tegen inlevering van bon nen ontvangen. Dit geldt evenwel alleen voordat vlees, dat van alle keurin gsm erken voorzien is, dus afkomstig is van levend gekeurde dieren. Uiteraard wordt veel meer vlees aangehaald van clandestien geslacht vee. Dit wordt op zyn hoedanigheid besóhouwd en veelal dusdanig in ferieur bevonden, dat het als scha delijk voor de gezondheid moet wor den vernietigd. In het voor consumptie niet onge schikt, dan kan het -gesteriliseerd worden of via de „Vrybank" onder toezicht van de Pl. Toew.commissie gedistribueerd worden. By aanhaling van levend vee wordt onderscheid gemaakt tussen slacht- ryp, gebruiks- en stamboekvee. Slachtrijp vee gaat naar 't Bedrijf schap Vee on Vee, wordt geslachten normaal gedistribueerd. Koeien met gebruikswaarde gaan naar de markt en jvordon verkocht aan .bedrijfs- boeren. Tegenwoordig worden hoofdzakelijk varkens aangehaald. Slachtrijpe ko men in vleesfabrieken en exportsla- geryen terecht. De andere gaan naai de markt en worden verkocht ot.der toezicht. Uit bovenstaande blijkt, dat de eigenaar, zijn vee niet terug krijgt. Hij kan voor zyn valken hoogstens een dergelijk varken terug krijgen en ziét zicli anders de opbrengst in gold ter hand gesteld. Alleen voor s'tamboekdieren wordt een uitzondering gemaakt. Hiermede wordt de uitspraak afgewacht, zodat bij niet verbeurd-verklaring de eige naar zijn.dieren terugkrijgt. By ver koop van zulk stamboekvee wordt alleen verkocht aan personen, die vergunning hebben tot verkoop er van. Granen en peulvruchten komen via het betrokken bedrijfschap langs de gbwone kanalen in de markt; Kaas, boter, suiker en andere distributie- artikelen komen by de winkeliers terecht. Snoepgoed wordt als regel tegen betaling geleverd aan inrich tingen van charitatief karakter, wees- en kinderhuizen, buurtverenigingen, huizen voor ouden van dagen e.d. Millioenonzaak. Er zyn soms aanhalingen, die een grote geldwaarde vertegenwoordigen. Eens kwam een party bontvellen van f 112.000 binnen. Maar ook een paar liter jenever of enige ponden kersen. De aard van de goederen omvat welhaast alles wat verhandel baar is: radiotoestellen, Shagtabak, import-sigaretten, speelgoed, zeep, fietsen, broedmachine's, klompen. Vooral textiel en aardewerk komen veel voor en verder galanteriën, als snuisterijen, haarkammen e.d. Veel is afkomstig van smokkel uit België. Er is in totaal voor een bedrag van enige millioenen guldens in be waring. Maar ook dit alles volgt de hïerachieke weg: wordt aan de eige naars terug gegeven, of aan het pu bliek verkocht. En hiervan moge men overtuigd zyn, alles kan het daglicht verdra gen. Over de producten van deze grossierderij wordt goed gewaakt. St. Michiels-Gestel 48 pnt. l.blad 25 Corpskampioen1ste pr. Diana Venlo 48 pnt.; 2e pr. St. Willibrordus Milheeze 44 pnt. Corpswedstrijd: 1ste pr. St. Willi brordus Milheeze 161 pnt.: 2e pr. De Vriendschap, Mierlo pt. l.blad 27; 3e pr. Diana Venlo 160 pnt- l.blad 23; 4e pr. Amicitia Schyndel 147 pnt.;5epr. 5o pr. Somper Unitas, Eindhoven 144 pnt. l.blad 23 v.l. 24; 6e pr. DeUiver, Groesbeek 144 pnt. l.blad 23 v.l. 18. Rozenprys: Ons Genoegen, Groes- boek 9 rozen. Ereteken J. Reinders Sr., Diana "Venlo 33 pnt. Koningskruis over alle klasse: H. v.d. Pool Neerlandia Bakel 29 pnt. laatste schot 5. KLASSE II. ErewedstrydSt Sebas- tiaan Oploo 48 pnt. Corpskampioen 1ste pr. Amicitia II Schyndel 46 pnt.; 2e pr. Recht door Zee Ho]mond 44 pnt. Corpswedstryd 1ste pr. De Een dracht Munen 146 pnt.; 2e pr. De Heidebloem Roggel 144 pnt.; 3e pr. Diana II Venlo 142 pnt.; 4e pr. Ami citia II Schijndel 139 pnt.; 5e pr. Wil holmina St Miehiels-Gestel 136 pnt. blad 22; 6e pr. Recht door Zee Hel mond 136 pnt. l.blad 19; 7e pr. St. Anna Venray 130 pnt.; 8ste pr. St. Sebastiaan Oploo 129 pnt.; 9e pr. St Antonius Halfweg 125 pnt.; lepr. St. Hubertus Merselo 123 pnt. RozerjprysVredekring Ommel 8 rozen. EretekenJ. Berken Vredekring Ommel 33 pnt. l.schot 5. KLASSE III. Erewedstryd: St Oda Venray 46 pnt. Corpskampioen 1ste pr. St Joris Loenen 43 pnt.; 2e pr. Diana Belfeld 39 pnt. Corpswedstrijd1ste pr. St. Joris Leunen 142 pnt.; 2e pr. De Eendracht II Munen 122 pnt.; 3e pr. Diana Belfeld 119 pnt.; 4e pr. Do Batavieren Venlo 118 pnt.; 5epr. Diana Venray 114 pnt.; pr. Wilhelmina II St. Miehiels- Gestel 113 pnt.; 7o pr. Amicitia II Asfen 112 l.blad 19; 8ste De Heide bloem II Roggel 112 pnt. l.blad 15: 9e pr. St Sebastiaan II Oploo l.blad v.l. 23; 10e pr. St. Oda Venray 110 pnt l.blad 14 v.l. 14; He pr. St Anna II Venray 110 pnt. l.blad 10; 12e pr.' St Antonius Halfweg 109 pnt. Rozenprijs: De Voltreffers II Stip hout 7 rozen. Ereteken P. Verhagen Wilhelmina St. Miehiels-Gestel 30 pnt. Verstkomend gezelschap: Wilhel mina St. Miehiels-Gestel. Drietallen Personeel1ste pr. St. Anna Venray 61 pnt.; 2e pr. Diana Venray 56 pnt.; 3e pr. St. Willibror dus Milheeze 55 pnt. Personele baan: 1ste pr. J. Thijs- sen Willem Teil Oirlo 25 pnt. l.schot 5; 2e pr. J. v. Zwamen St Oda Venray 25 pnt. l.schot 4; 3e pr. G. Kiinen Willem Teil Oirlo 4 rozen by loting; 4e pr. H. v.d. Berkel De 'Voltreffers Sipboul 4 rozen; 5e P. v. Eyck Haagse Rozenknop Helmond 5 vieren; 6e pr. H. v. Laar Neerlandia Bakel 4 vieren; 7e Th. Claassens St Anna Venray 5 drieën bij loting; 8ste L. Berken Ami citia Asten 5 drieën bij loting; 9e pr. W. Claessens St Anna Venray 5 tweeën; 10e pr. Th. Coppus St Agatha Aayen 4 tweeën; lie pr. M. Emonts De Batavieren Castenray 4 enen; 12e pr. W. Maassen Oefening en Uitspan ning St. Antonius 4 enen. Twee weekends heeft Venray het hoogtepunt der handboogscliutteiyon meegemaakt: de Concoursen. Wagens vol mannen reden af en aan en binnen enkele uren wisten zelfs de kleinsten wat „zona", „goeie" ep „kwatta" betekende. Pijlen snorden en er werd gesak kerd of gelachen al naar de pyl meer of minder van de zwarte kring in het midden verwijderd was. Stoere kerels stonden zenuwachtig to wach ten op hun beurt en menig druppeltje is er voor de zenuwen ingenomen. Gezellige drukte heerste er op de banen. In één woord Venray heeft kunnen zien en leren, dat de hand boogsport eon grote kunst is en dat het lang niet meevalt, dat kleine wit Ie cirkeltje te raken daar precies in 't midden. Het begon met een druk bezochte receptie van het bestuur van „Diana" in café Schellen met de gebruikelijke bloemen, borrels en sigaren en het eindigde Zondagavond met de grote prijsuitreikingen. Venray's Harmonie bracht ook nog een serenade en zag haar moeite rijkelijk beloond. De oudjes oprichters deden het nog best by de koffietafel en de Venrayse schutters hebben een paar goede dagen achter de boeg. Hier volgen de uitslagen van de verschillende wedstrijden Concours „Diana" KLASSE I EREWEDSTRIJD: „De Voltreffers", Stiphout 51 punten. CORPSKAMPIOEN le prys Diana, Venlo 49 punten; 2e prys De Unie, St. Miehiels-Gestel 48 punten. CORPS WEDSTRIJD le pr. Amicitia, Schyndel 156 pt. l.bl. 25; 2e pr. De Vriendschap, Mierlo 156 pt. l.bl. 17; 3e pr. De Unie, St. Miehiels-Gestel 153 pt.; 4e pr. Diana, Venlo 149 pt.; 5e pr. Haagse Rozenknop, Helmond 147 pt. l.bl. 21; 6o pr. De Uiver, Groes beek 147 pt. l.bl. 17. ROZENPRIJSAmicitia, Asten 12 r. KONINGSKRUIS over alle klassen J. Verkrey van Haagse Rozenknop, Helmond 33 pt. ERETEKENM. Meulendyk van De Vriendschap, Mierlo 33 pt. KLASSE II EREWEDSTRIJDDe Eendracht, Nuenen, 45 pt. CORPSKAMPIOEN le pr. Diar.a II, Venlo 46 pt. l.bl. 24; 2e nr. Kunsten Vriendschap, Liessel 46 pt. l.bl. 23. CORPSWEDSTRIJD: le pr. St. Sebas tiaan, Oploo 145 pt.; 2e pr. Amicitia II Schyndel 142 pt. l.bl. 25; 3e pr. Diana II Venlo 142 pt. l.bl. 28 v.l. 18; 4e pr. Wilhelmina, St. Miehiels-Gestel 142 pt. 1. bl. 23 v.l. 12; 5e pr. St. Hubertus, Merselo 142 pt. l.bl. 19; 6e pr. De Eendracht, Nuenen 134 pt.; 7e pr. De Uniell, St. Miehiels-Gestel 132pt; 8e pr. Recht door Zee, Helmond 130 pt. l.bl. 20; 9e pr. Kunst en Vriend schap, Liessel 130 pt. l.bl. 18; 10e pr. Vredekring, Ommel 124 pt. ROZENPRIJSSt. Antonius, Halfweg- Oostrum 8 rozen. ERETEKENA. van Rullen van Amicitia, Schyndel 32 pt. KLASSE III EREWEDSTRIJDHaagse Rozenknop Helmond 39 pt. CORPSKAMPIOEN: le pr. De Vol treffers II, Stiphout 40 pt.; 2e pr. St. Joris, Leunen 38 pt. CORPSWEDSTRIJD: le pr. Diana, Belfeld 142pt.; 2e pr. St. Joris, Leunen 130 pt.; 3e pr. Wilhelmina II St. Micliiels-Gestel 128 pt.; 4e pr. 3t. Tho mas II, Blerick 127 pt.; 5e pr. St. An tonius II, Halfweg-Oostrum 119 pt. I.bl. 19; 6e pr. Haagse Rozenknop II, Helmond 119 pt. l.bl. 15; 7e pr. De Eendracht, -Veulen 116 pt.; 8o pr. St. Oda, Venray 113 pt. l.bl. 15;' 9e pr. De Voltreffers, Stiphout 113,pt. l.bl. 12; 10e pr. De Indianen, Koningslust 110 punten l.bl. 20; lie pr. D Eendracht II Nuenen 110 pt. l.bl. 16; 12epr. Rozen- jacht, Vlierden 106 pt. ROZENPRIJS: St. HubertusII, L&r- selo 8 rozen. TROOSTPRIJSDe Batavieren, Venlo 103 punten l.blad 19. Ereteken: Jos. Beurs, van Wilhel mina St Miehiels-Gestel, 31 pnt. Verstkomend gezelschap De Unie, St. Micliiels-Gestel. Drietallen Personeel1ste prys I-Iaagse Rozenknop, Helmond 63 pnt.; 2e pr. Diana Venlo 61 pnt.; 3e prys St. Anna Venray 60 pnt. Personele baan 1ste pr. H. v. Meyel St Hubertus, Merselo 26 pnt; 2e prys II. v, d. Heuvel Amecitia, Schijndel 25 pnt.; 3e pr. H. Litjens, St Anna, Venray 4 rozen; 4e pr. W. Maassen Oefening en Uitspanning, StAntonus 4 rozen; 5e pr. Schoon water, St Sebas tiaan, Oploo 5 vieren; 6epr,L. Gerrits, Groesbeek 5 vieren; 7e pr. L. v.d. Bogaard, De Heidebloem, Roggel 5 drieën; 8ste P. v. Doorn, Recht door Zee, Helmond 5 drieën; 9e pr. Knor ren, St. Thomas, Blerick 4 tweeën; 10e- pr. II. Moorrees, St. Antonius, Halfweg 4 tweeën; 11e pr. Wydeven, Amicitia, Schyndel 5 enen; 12e pr. P. de Winter, Kunst en Vriendschap, Liessel 4 enen. Concours „De Vriendschap1 KLASSE I. ErewedstrydDe Unie Er was gedurende de bezetting geen woord, dat zo gehaat werd. Vuilig heid, onvoldoende voedsel, honger, ongedierte, ratten, sloot dit ene woordje in en degene, die hetzij voor hun werk, hetzy voor straf daarin verbleven, hebben een afschuw er van gekregen, die zy hun gehele leven niet vergeten zullen. Zy'waren erger als gevangenissen en Je men selijke waardigheid werd daar op geniepige wijze verlaagd en vergruisd en slechts enkelen wistem'het hoofd boven water te houden, maar n et bovenmenselijke moeite, terwijl de rest al verder afzakte door de vuilig heid en erger werden als schooiers. Nu is in Venray een nieuw kamp verrezen op het Vlakwater Enkele flinke barakken zijn daar gebouwd en deze zijn bestemd vow de vreem de arbeiders, die hier werken. En het was met gemengde gevoelens, dat wy dit kamp gingen bezoeken. De kampen uit de bezettingstijd stonden ons voor ogen en de ervaring daar opgedaan, was nu niet van dien aard, dat wy enthousiast de grote poort van „ons" kamp binnengingen. Waarom dit kamp? De beheerder van dit kamp gaf ons op die eerste vraag het duidelijke antwoord. De gemeente zit nog met zeer gebrekkige woontoestanden en de arbeiders van buiter. nemen te veel plaats in. Dit kost niet alleen de gemeente, die de arbeiders har$ nodig heeft, woonruimte, die ze ook hard nodig heeft, maar ook voor de arbeiders is het met het oog op ge regelde ontwikkeling en culturele ontspanning, benevens behoorlijke huisvestiging en hygiëne beter, dat er aparte ruimten voor hen beschik baar zyn. Hierdoor gaan op de eerste plaats de kosten van huisvesting dalen voor het Rijk, maar daarboven is en kan er veel meer gedaan wor den voor de arbeiders. Het Rylc ver goedt per arbeider aan kostgeld f7.— per week. Het zyn er slechts weinig die niet meer by moeten be talen en dan afgezien van ligging weinig meer eten krijgen dan ze wegens de bonnen recht hebben. Het eten In dit kamp is dit echter anders, hier .leven ze op M.D. toewijzingen. Wat dit zeggen wil blijkt uit het menu. 5 flinke ketels, elk van meer dan 200 liter, zorgen voor het warme eten, dat vanaf 's avonds half zeven te krygen is. Hier zyn altyd groenten by en 3 x per week komt daar 1 ons vlees by, hetzy runderlappen, gehakt of haché. Elke arbeider krijgt daarbij 700 gram brood per dag met belegsel. Dit bestond deze week uit kaas, jam haring, 130 gram worst en peperkoek. Daarbij krijgt iedere arbeider per/ 5 dagen 'n half pond boter en'n half pond suiker. Wanneer hy met verlof gaat ontvangt hy o.a. 1 vleesrantsoen en 125 gr. suiker, benevens andere Koolzaad verbouwen! Richtprijs wordt verhoogd voor volgend jaar Het kool- en raapzaad-areaal, dat gedurende de oorlogsjaren steeds uit gebreid werd (1939—338 Ha.; 1941 3379 Ha.; 1943 49.509 Ha.; in 1945 34.686 Ha.) als gevolg van de nood zaak om in de vetbehoefte van ons land uit eigen productie te voorzien, is na de bevrydin&jsterk ingekrom pen. In 1946 4074 ha., tengevolge van de zeer lage opbrengsten, welke de laatste jaren werden verkregen. Deze lage opbrengsten waren het gevolg van ziekten en beschadigingen. Do aankoop van do overigons toch reeds zo schaarse oliën en vetten-op de wereldmarkt blijft echter moeilijk, waarby' nog komt, dat de wereld marktprijs sterk is gestegen. De Re gering streeft dan ook naar vergro ting van de olie- en vet-winning uit eigen productie, hetgeen byv. moge-, lijk zou zijn door een uitbreiding van de verbouw van koolzaad. In verband hiermede heeft de Mi nister van L. Y. en V. bepaald, dat voor koolzaad van de oogst 1948 als richtprijs zal gelden f 70.— per 100 kg. Deze prijs wordt nu reeds bekend gemaakt, teneinde de uitzaai van winterkoolzaad in de a.s. nazomer te bevorderen. De verwachting is, dat aanmerke lijk meer koolzaad wordt uitgezaaid dan onder de oude prijsstelling (f45 per 100 kg.) het gevolg zou zyn. In de praktijk is gebleken, dat door een tijdige, doelmatige bespui ting toch nog een behoorlijke op brengst verkregen kan worden. Om vorenstaande redenen en mede door dat de oogsttijd van koolzaad in een voor telers gunstige periode voor de grote oogsttijd valt, zouden verschil lende telers kunnen overwegen alsnog aan deze prys een peröeel uit te zaaien. De nieuwe richtprijs is tijdig be kend gemaakt en wij hopen, dat velen hieraan medewerken, in hét algemeen belang en er zelf ook do voordelen van zullen ondervinden, DE KOLEN DUURDER De toestand van 's lands financiën heeft het noodzakelijk gemaakt de overheidssubsidie op de kolenprys te verminderen. Tengevolge daarvan is de kolenprys verhoogd. Voor groot verbruikers, groot-handelaren en han delaren betekent dit in het algemeen een verhoging van f 5 per ton. Voor klein-verbruikers een verhoging van b.v. 40 cent per hl. anthraciet en verlofbonnen, 's Morgens var^af 6 uur is er warme koffie. De inrichting Wanneer een arbeider liet kamp binnenkomt levert hy zijn stamkaart en bonkaart in. Voor zyn bonnen, extra toewijzingen enz. zorgt de kampleiding. De arbeider zelf, noch zyn vrouw behoeven daar niet meer naar om te zion. Hij ontvangt zyn drie dekens en kan zich een plaats uitzoeken. De mannen liggen met 12, 14 of 16 man op een slaapkamer in bedden tweehoog. By iedere slaapkamer be hoort een zitkamer, waar stookgele- genhoid is en een flinke kast voof iedere arbeider staat. Door de con structie van de barak is ook met gesloten vensters een goede ventilatie gewaarborgd. Do arbeider zorgt er 'smorgens voor dat zijn dekens „militairement" zyn opgevouwd en voor de rest zorgen vrouwen en meisjes, die iedere dag de kamers poetsen, schrobben en in spuiten. Bij iedere 3 kamers zyn ruime waterplaatsen, W.C.'s en wasgelegen heden. Er is een behoorlijk grote cantine met een aardig toneel, radio, biljart, diverse spelen en een kleine bibliotheek, waar koffie, thee en limo nade te krijgen is. Het ligt in.de bedoeling minstens iedere week een cabaretvoorstelling of film te geven. Een flink aantal duche-cellen met warm en koud water geven de nodige gelegenheid om te wassen en te baden, 's Avonds zorgt de kamerwacht voor het eten halen en het omwassen der gamellen. In iedere kamer is een flinke prullebak, stoffer en veger en er wordt voor gewaakt, dat het vuil direct wordt opgeruimd. Trouwens de arbeiders zelf' zorgen daar ook voor en de poetsmeisjes doen do rest. Zo zullen de arbeiders iedere avond in eon frisse kamer komen, Mochten er by zyn, di,e de regels niet willen volgen, dan worden zy ontslagen uit het kamp en worden nergens meer toegelaten. Wie zyn dekens niet behoorlijk opvouwt is ze kwyt, maar iedereen is zo verstandig die kleinigheid van gamellen om- wassen en dekens opvouwen zelf in orde te maken. De mannen kunnen gaan of staan waar zy willen. Dronkenschap en politieke vergaderingen zyn niet toe- De algemene indruk van dit kamp is prima. Het is er netjes en zindelijk. De keuken is keurig verzorgd en het materiaal blinkt als een spiegel. Ook de barak ken zelf zyn sober maar degelijk ge meubileerd en Venray kan rustig zyn arbeiders uit de vreemde verwachten, zonder angst voor zyn toch al karige woonruimten. En als de Heidemaat schappij de beplanting klaar heeft, dan is Venray een mooi complex ryker geworden. eierkolen en 25 cent per hl. cokes. Ter tegemoètkoming in do lasten, welke deze verhoging voor een huis houding met zich brengt, zal aan de houders van een kolenkaart op een nog nader aan te w ijzen bon een nader te bepalen bedrag worden uit- Petroleumbonnen voor Juli. Gedurende de maand Juli zijn de volgende bonnen van de petroleum- kaarten voor verlichtings- en ver warmingsdoeleinden aangewezen. Bonkaart Ua 611: A 33 tm 36: 4 liter; bonkaart Ub 611: B 17 en B 18 4 liter; bonkaart Uo 611: C 09: 4 liter; bonkaart Ud 611: D 14: 2 liter. Er kome,n bananen. Het is nagenoeg zeker, dat om streeks midden Julj op de sedert Nov. 1946 lopende bon overal in het land bananen zullen zyn afgeleyerd. Bon voor scheerzeep. Tussen 3 en 9 Juli moet bon „Ta bak 2 reserve" der tabakskaart QA 707 by een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkopen, worden in geleverd. Op deze bon zal 1 rantsoen scheerzeep worden afgeleverd, zodra de detaillist bevoorraad is. Aan mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het -bezit zijn van een tabakskaart, zal de dis- tributiedienst een rantsoenbon voor scheerzeep verstrekken. Twintig textielpunten. Op de tex'tielkaart VA 705 zyn wederom 20 punten aangewezen, Met ingang van Donderdag zym geldig verklaard de bonnen gemerkt „textiel C 1 punt", „textiel C 5 pun ten", textiel D 1 punt" en „textiel D 5 punten." Tot eind Augustus bonnenlijst eenmaal per 14 dagen. Met ingang van Donderdag 3 Juli zal, om de winkeliers in de gelegen heid te stellen, hun zaken voor va cantia te sluiten, tot eind Augustus éénmaal per 14 dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. In verband hiermede zijn in de bonnenlijst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep opgenomen, welke eerst volgende week aangewezen zou den moeten worden, Dit betekent momenteel een ver ruiming voor de consument, omdat hy een week eerder de beschikking krygt over zyn suikerrantsoen. Men dient er echter rekening mee te houden, dat op 28 Aug.de wekelijkse bonaanwyzing hersteld zal worden en de suikerbon dan weer een weèk later, dus op 4 Sept. komt. De bon wan 14 Aug. geeft dus een suikerrantsoen, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 Aug. wordt aange wezen, geldig zijn voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te doen verlopen, zal dit echter een bon word«n yo'r 750 gram, terwyl do bon voor 500 gram dan op 4 Sopt. komt. Op 18 Sept. volgt dari weer een bon voor 750 gram en op 2 Oct. een bon voor 500 gram volgens het bestaande schema. Emigratie naar Frankrijk. Dezer, dagen is door de Katholieke Boeren- en Tuindersbond nabij Poitiers een Kasteel aangekocht, waar jonge boeren en tuinders, die zich in Frank rijk willen vestigen, gedurende enige tijd zullen worden opgeleid voor hun moeilijke, maar mooie oionierstaak IN HET KORT. Volgens een vorslagvan de sigaren winkeliers te Amsterdam, zou met 1 Sept. a.s. de gehele tabaksdistri butie worden opgeheven. - Aan de Veiling te Venlo wor den weer dagelijks grote partijen groenten „doorgedraaid" en vernie tigd. Oud-Romeins toneelspel in 3 bedrijven Première Zondag 29 Juni Verder 6, 12 en 20 Juli Aanvang telkens 5 uur. Ruïne Kasteel bij „De Oude Lind" Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd .worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen onder aandacht van belanghebbenden, dat voor het. col lecteren in welke vorm ook, hetzy huis aan huis collecte, hetzy straat collecte of speldjesverkoop, een ver gunning nodig is van Burgemeester en "Wethouders en dat deze vergun ning tenminste een week te voren schriftelijk hij hun college moet zyn Burgemeester en "Wethouders van

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2