Vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De kracht der geschiedenis UQat het spet Ut KdninqUcktei iced. Rattenweek cn& Venray-Peking, enkele reis. Zaterdag 5 Juli 1947 No. 27 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 L EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspr y s per kwartaal voor Venray fl 1.C0 buitem Venray fl 1.20 uitsluitend voorultbet. Plan van 148 woningen goedgekeurd. Vrijdagavond waren, ondanks de hitto, aflo raadsleden bijeen 111 een spoedeisende vergadering, die 0111 7 uur door de Voorzitter geopend werd. Woningwet-woningen en autonomie van ile Raad Goedkeuring werd gevraagd voor het bouwen van: 1. 8 arbeiderswoningen aan de Kempweg, van hetzelfde type als de '13 reeds in aanbouw zijnde arbeiders woningen, met een gemiddelde groot te, van 400 M3. 2. 40 arbeiderswoningen als volgt a. 6 woningen Overl. weg v. 320 M3 b. 16 idem Gasstraat V.2S4M3 c. 12 idem Akkerweg v. 338M3 d. 6 idem Tolskuleko V.338M3 3. 100 arbeiderswoningen aan de Kolkweg, Veldstraat en een nieuw le projecteren doorbraak tussen Merse- losêweg en Hoenderstraat met een gemiddelde grootte van 270 M3. De heer van Haaren wilde aller eerst weten, waarom deze vergadering ..spoedeisend" is. Reeds midden Juni was bekend, dat or een raadsverga dering zou gehouden worden en de agenda kregen de raadsleden 2 maal 24 uur van te voren, evenals zo dik wijls in 't verleden. Het zal zyn voor deze woningen, maar spreker vroeg zich af, wat de Raad dan nog kwam doen, daar ze dien ochtend al waren aanbesteed. Evenals zo vaak ziet de Raad zich nu weer vol een voldongen feit geplaatst. Do heer van Haaren gaf een kort overzicht van de autonomie van de Faad, zoals die in onze staatsregeling kwam en bedoeld werd, waarbij hy door de Voorzitter tot de orfle geroe pen werd. Maar dit bleek slechts de inleiding tot de bittere klacht, dat vooial by woningbouw en onteigening de Raad helemaal niets lo vertollen hoeft,, maar enkele heren uit den Ilaag alles in naam van de gemeente klaar stomen en later de verantwoordelijk heid aan de Raad overgeven. Zo ver heit de Raad al zyn zeggingschap en de burgers hun rechten. Do onteige ning, die toegepast is, is daar wel liet sprekendste bewys van. Nog steeds weten de mensen niets. ^loewel spreker er van overtuigd was, dat 13. en W. hun best doen, ging het toch niet op, dat zy van daag toestemming vragen voor de bouw van 8 woningen, die zy al lang onderhands gegund heeft, terwijl aanbestedingen der gemeente open baar moeton zyn en „onderhands" alleen kan bij een raadsbesluit. Tot heden nog niets daarvan, hoe wel voor 3 weken terug do aanbe steding reeds werd aangekondigd. Nu is door B. en W. inderdaad over leg gepleegd met de commissie van openbare werken uit deze raad, maar te beslissen heeft alleen de gehele Raad. Het ging spreker er niet 0111, dat de bouw dezer woningen wordt tégen gehouden, maar hy wenste de Raad in de toekomst -meer en beter inge schakeld te'zien door B. en W. Verder wilde de heer van Haaren weten, waar de doorbraak tussen Merseloseweg en Hoenderstraat is gedacht. De heer Reintjes voelde wat voor de klacht van de heer van Haaren, maar meende, dat B. en W. in deze toch de steun van de Raa'd moest hebben, opdat deze woningen, toege wezen buiten het toegewezen bouw volume voor het bouwplan 1947, voor de gemeente niet verloren zouden gaan. De heer Custers vroeg öf er on derscheid bestpnd tussen herbouwen wederopbouw en betreurde het, dat de kerkdorpen achter het net vissen doordat deze woningen allemaal in de kom komen, terwijl er toch ook op de kerkdorpen woningnood heerst. De heer Selder vond de toegewezen grootte der te bouwen huizen wel klein, en zou graag weten, hoe men daar aan kwam. De heer Fr. Janssen was het ook eens met de heer van Haaren, maar meende in dit geval de haast van B. en W. te moeten pryzen, daar iedere dag vroeger aanbesteed een dag gewonnen is. Op de vraag van de heer Custers wilde hy nog wijzen op de plannen van Wederopbouw Boerdeiijen, waar speciaal de kerk dorpen plezier van zouden hebben. Do Voorzitter gaf uitvoerig ant woord op do verschillende vragen en beschouwingen. Doordat volgens voorschrift uit den Haag vóór 1 Juli de bouwplannen moesten zyn aanbesteed, kwam een opeenhoping van werk, waardoor de gehele Raad niet op de'hoogte kon gehouden worden en op de kerkdor pen niet naar een juiste plaats kon worden uitgezien, reden waarom men dit deel aan de kom toewees, om later de kerkdorpen des te beter te gedenken. Spreker was er van overtuigd, dat een en ander niet volgens de gebrui kelijke weg was gegaan, maar B. en W. hadden, in overleg met de raads commissie gemeend, dat het belang der gemeente oen dergelijke handel wijze wettigde. De zeggingsmacht inzake wederopbouw en onteigening is wel klein, maar toch moest spr. de beschuldiging van den heer van Haaren terugwijzen, dat alles alleen door enkelo heren uit den Haag be disseld werd. Het advies van B. en W. e.d. was verschillende malen ge vraagd en volgens deze adviezen wer den wijzigingen in diverse plannen aangebracht. Inderdaad waren die 8 woningen reeds gegund, maar ook dit is enkel en alleen op aandringen uit den Haag gebeurd en dat dit onderhands kon gebeuren, daarvoor heeft ook den Haag zyn toestemming gegeven. Wat was nu boter, dat men 8 woningen met een dergelijk grote inhoud (400 M3) kon laten bouwen, zij het dan zonder de vereiste toestemming van do Raad, of dat men deze moest laten schieten? De Voorzitter hoopte dan ook, dat de Raad alsnog die toestemming zou willen geven, daar liet toch duidelijk was, dat B. en W., gewongen door tijdgebrek, deze maatregelen had moeten treffen, maatregelen in het belang van Venray. Om op de kerkdorpen nogmaals terug te komen, ook hiervoor wordt gezorgd, immers nog meer dan 100 woningen worden gebouwd, waarvan ook de kerkdorpen zullen profiteren. Daarnaast hoopt Wederopbouw Boer derijen in 1947 nog met de bouw van 22 boerderijen te kunnen beginnen, waarvan de kerkdorpen natuurlijk het meeste profiteren. Waar die doorbraak tussen de Mer seloseweg en Hoenderstraat zal ko> komen, is nog niet bekend. De plan nen daarvoor zyn nog niet klaar. In antwoord op de vraag van den heer Selder deelde de Voorzitter nog mede, dat 260 M3 de inhoud is, die den Haag toestaat. Na lang bidden en smeken, was een groter volume toegestaan, zoals hierboven vermeld. De heer van Haaren zeide. in zijn antwoord geen 'bezwaar te hebben tegen wat B. en W. gedaan hebben, enkel de manier waarop, daarmede kon li ij zich niet verenigen. Als B. en W. daaraan in het vervolg denken zou, was alles in orde. De Voorzitter beloofde dit. Do heer Vermeulen wou nog wel ms weten, wie by onteigening pryzen vaststelde en wanneer dat nu eens gebeurde. De Voorzitter verklaarde, dat ec taxatie-commissies werden aangesteld waarin ook mensen uit de gemeente zitting hebben. Volgende week zou zoo'n commissie ook naar Venray komen en B. en VV. werd uitgenodigd bij-deze zitting aanwezig te zjjn. De heer .van Bc^ven vroeg dan of er tegen de beslissing van deze com missie ook beroep bestond. Ja", was het antwoord, waarbij de heer van Haaren opmerkte, dat men daar niet veel aan had, men was de grond toch kwyt en er ston Jen al huizen op. Dan ging de Raad aceoord met de plannen van B. en W. en kan men dus met do bouw gaan beginnen. Weg OostruraWanssnm wortlt „provinciaal.1 Het plan van B. en W. om het gedeelte van de weg Oostrum—Wans- sum (vanaf de brug te Oostrum tot aan de grens van Wanssum) in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen aan Provinciale Staten, kreeg z.h.st.. de goedkeuring van de Raad. Eveneens het voorstel van B. en W. om twee leningen by de C.C.B. te Eindhoven te converteren van 3Va pet. tot 8V« pet. kreeg de goedkeu ring. Ambaclitsscliool-perilielen; Op de Rijksbegroting voor dit jaar is geen post uitgetrokken voor de hier te stichten Ambachtsschool. Den Haag heeft toegezegd, dat dit voor 1948 wel zou gebeuren. Dit houdt in, dat dan met hot nijver heidsonderwijs eerst in Sept. '48 be gonnen kan worden. Na lang gepraat had men het zover kunnen krygen. dat den Haag reeds per 1 Jan. '48 over de brug zou komen. Wil men dit jaar nu nog beginnen, dan zal de gemeente dus do maanden Sept. Jan. moeten betalen, ongeveer f 4291. Kan de Raad daarmee accoordgaan? De heer- van Haaren is het met een en ander niet eens. Als de Am bachtsschool goedgekeurd is door den Haag, moet subsidie verleend worden, dit jaar reeds. Dit besluit zou in strijd met de wet zyn, indien de gemeente die maanden zelf ging be talen. Deze niet verplichte uitgave is dan niet verantwoord. De gemeen te leeft m.i. toch al op te grote voet en of ze dit zal volhouden, betwijfel ik ten zeerste", aldus de heer van Haaren. De heer van Boven sloot zich by de woorden van de laatste spreker aan, maar meende, dat de Ambachts school dit jaar toch beginnen moest, 'n mening, die ook de heren Fr. Janssen en Ódenhoven onderschreven. De Voorzitter merkte op, dat hem niet bekend was of het plan was goedgekeurd, maar volgens zijn mee ning, kon men uit het gedrag inden Haag wel opmaken, dat dit dan toch eerst was voor 1948. Na veel gecon- feroer heeft men klaar gekregen, dat dit ook voor het eerste halfjaar '48 is goedgekeurd en waarom zou men hier geen gebyuik van maken. Aldus werd clan ook besloten, nadat de heer Vermeulen nog ge vraagd had, om zoveel mogelijk het benodigde in Venray zelf aan te schaffen. D8 toekenning van een opbouw- toelage aan het gemeentepersoneel kreeg do gevraagde goedkeuring en het schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de opbouw- Loelage aan secretaris en ontvanger alsmede dat, waarin de gemeente verlof kreeg 150 opcenten op de Per sonele Bolasting te zetten, werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Dan ging de Raad in geheime zit ting. Na de heropening RONDVRAAG» De heer Custers opende de stoet met de vraag waarom de mensen, die reeds in het voorjaar hadden aan geboden de paden en wegen in orde te maken voor hand- en spandiensten nog steeds geen bericht gekregen liadden, nu wordt het te druk. Voor de weg naar Klein Oirlo zijn sintels beloofd, terwijl de mensen voor gratis vervoer zullen zorgen vanaf station. Aan deze weg is reeds zeven jaar niets gedaan. Moeten de bewoners weer verdrinken van de winter? De Voorzitter zou oen en ander onderzoeken, liy weet slechts, dat de sintels zeer duur zyn, f 2.25 per M3. Misschien dat dit het grote bezwaar is. De heer Wismans meende, dat de materiaalpositie by de Stroomverkoop er nu wel door kon, dus.... Ysseh steyn hoopt vol verwachting. De Voorzitter was niet hoopvol, 't Zal 1948- worden, want die ma teriaalpositie is nu niet zo denderend. In ieder geval zal nu nog eens geïn formeerd worden. De heer Fr. Janssen had gehoord, dat de oproep voor een omroeper weinig resultaat gehad heeft. „E6r", aldus de Voorzitter, en die zei zelf, dat hy niet roepen kon". Om nu toch de huismoeders te laten weten, dat er vlees „op de Trap" is, wilde de heer Janssen dan graag de sirene inschakelen. Even goed als ,de brandweerlui daarmede opgeroepen kunnen worden om nieuwe laarzen aan te passen, kunnen de huisvrou wen ook ter Trap genodigd worden. De Voorzitter vond een bekendma king op do scholen zeker zo goed en daar bleef het dan ook by. De heer Vermeulen wenste tot slot nog een goede controle by de ver koop van het vrybankvlees. „U weet wat ik bedoel", wat de Voorzitter toezegde en dat was het einde van een spoedeisende en zeer warme ver gadering. te weren. Eerst dan kan de actie een olledig succes worden. Elke rat, die thans wordt gedood of verjaagd, bespaart U de schade van ir. hele familie in de winter. Volgt de onderstaande maatregelen nauwkeurig op, dit is in Uw eigen belang. 1. De zolders van het huis en de boerderijen moeten werkelijk schoon zijn. Do rat mag er buiten de tor- tedo's geen ander voedsel vinden. 3erg de nog in de boerderij aanwezige graanvoorraad op in een plaats die voor de ratten ontoegankelijk is. Werpt ook geen etensresten weg. van 7 tot 12 Juli Deze bestrijding is hoofdzakelijk be doeld tegen de zwarte rat, die in de huizen leeft en vooral zoveel schade kan aanbrengen aan de opgeslagen graanvoorraden. Deze week is daarom zo gekozen, 'omdat er dan geen graan van de oudé voorraad meer aanwezig is en de nieuwe oogst nog niet binnen is. Zorgt er dan ook voor, dat Uw zolders werkelijk schoon zijn en de ratten geen ander voedsel kunnen vinden dan de torpedo's. De torpedo's bestaan uit in kranten papier verpakte, tevoren geprepareerde graankorrels. Wanneer de voorschrif ten voor het uitleggen stipt worden opgevolgd zal geen nadeel ontstaan voor Uw huisdieren. De vastgespijkerde pakjes worden van bovenaf aangevreten, zodat de korrels niet uit de pakjes zullen rollen. Het verdient toch aanbeveling, de huisdieren vast te houden, want de ratten moeten ongestoord kunnen g nieten van het neergelegde lekkers. De torpedo's worden centraal klaar gemaakt. Per woonhuis zal 1 pakje a 10 torpedo's voldoendo zyn, voor boerderiion 30 a 40 torpedo's. De kos ten zuilen 80 cent per 10 torpedo's bedragen. Yooi niemand behoeven de kosten een belemmering te zyn de commissie in haar streven te steunen. Weg met de zwarte rat in Limburg. De bruine of rioolrat (ook betiteld met, d9 namen grijze of watterrat) zal ook 'nog een speciale bestrijding kry' gen, daarvoor is de winter geschikter. Als de huisrat een gevoelige klap heeft gekregen, dan zal de rioolrat later met meer succes kunnen worden bestreden. Rattenwering een eerste eis Wanneer U de rattenbestrijding goed wilt doen slagen, werkt dan alle mede, niet alleen door het uitleggen der torpedo's, maar ook door 't nemen van maatregelen om de ratten verder 2. Juist in de rommelhopen nes telen ze. Zet deze hopen om en ver jaagt de ratten. Verstoort ook hun nesten en verbrandt ze. Deze nesten zitten vaak boven achter de vorstlat en by een beschoten dak onder de laagste pannenry. 3. De gaten waar de ratten gere geld doorkomen moeten met cement of glas dicht worden gemaakt. Gaten in het houtwerk kunnen met een stukje blik worden dichtgespijkerd. Werkt allen ook op Uw eigen manier mede om deze algemene ratten bestrijding een waar succes te doen zijn. Het is een gelukkig volk, dat te midden van zijn grote materiële zor gen de geestkracht vindt, terug te grijpen naar de grijze verten van zyn ryke geschiedenis. Met zulk een volk is het goed ge steld, omdat deze bezinning op de glansperioden van 't verre verleden voortkomt uit een drang, een b'ehoefto naar geestelijke verdieping. Vooral wanneer deze bezinning zich uit in schone speelse vormen zoals wy volgende 4 weken mogen tegemoet zien in de opvoering van het gemeen- scliapsspel van de heilige Oda, de be schermheilige van Venray kan men hiervan naast het gezonde, dat ligt in de ontspanning van het spel, een waarachtige geestelijke verrijking verwachten. In het volkse gemeenscliapsspel, met zyn scherpe satyre naast beleving en uiting van diep Godsvertrouwen, liggen cultuurwaarden die juist in deze tijd van onschatbare waarde zullen blijken te zijn. Wy zyn daarom de mensen die het initiatief namen niet alleen tot het opvoeren, maar ook tot de samen stelling van dit Venrayse spel van genade uitermate dankbaar. Het is niet myn bedoeling hier verder uit te weiden over de geschie denis van de heilige Oda, wier leven voor een groot stuk samenviel met hét lot van ons dierbaar Rooi. We bobben het vroeger al geleerd, geen Venrayer of de heilige Oda is voor hém een zeer vertrouwde heilige. Voor oen juist begrip en waardering van „Oda de Koningsdochter", lijkt het ons, die in de gelegenheid waren- met tekst en opvoering reeds nader bekend te worden, qchter dienstig enkele punten voorop te stellen. De inhoud van dit gemeenscliapsspel bevat 4e bewerking der levensge schiedenis van St. Oda, toen zy alleen nog maar Oda was. Het spel eindigt met het begin van Oda's leven in Rooi, met haar vlucht uit Schotland naar de landen rond grote uitgestrekte moerassen. Het omvat- de eerste episode uit Oda's leven, als Konings dochter. Uit deze opzet, door do schrijver bewust gesteld, volgt dus, dat het stuk een meer werelds dan zoet vroom karakter draagt. De schrijver kan. zich daarmee gelukkig pryzen, want zyn bewerking heeft hierdoor een levensechtheid en blyheid gekregen, die weldadig aan doet. Wij leven enkele uren aan een der oude koningshoven, op een grote gryze burcht, met zyn edellieden en steek spelen, zyn feestgelagen en minne- kozeryen, zyn troubadours en reizende monnikken, met zyn grote jacht stoeten waaraan de edelvrouwen dapper deelnemen. Wij zyn geplaatst in de romantiek der vroegere tijden, toen de eerste zaden van het Christendom gezaaid werden in de landen der Angelsaksen en Bataven. Het is de tyd der grote geloofsverkondigers, die vanuit Ier land en Schotland trekken naar de lage landen, waar de stoere Friezen, Wodan en Thor aanbaden. Waarom zouden wy ons dan ver wonderen, dat in dit spel naast de figuren der edele monnikken met hun groot godsgeloof, de persoon van de strijdlustige heidense Diormith, onze bijzondere aandacht vraagt? Waarom zouden wy verrast zyn om de slempparryen van een dwaze Prins Andreas, die met zijn dienaar Otger de zware bierpul tot dagelijks kameraad heeft. En is het niet vanzelfsprekend, dat de schone Oda, dochter van een koning, het hof wordt gemaakt door knappe fiere koningszonen; waarom zou deze beeldschone jonkvrouwe ongevoelig blyven voor de charmes waarmee de kroonprins Patrick van Ulster, haar tegemoet treedt. Zo is het duidelijk, dat dit spel de kostelijke uitbeelding is van een stuk romantiek uit een grijs verleden. Het is blij, geestig, het is als stromend klaterend water. Men verwachtte dus niet de geschiedenis van 'Oda, als voortvluchtige, levend in het land van Rooi, neen hiermee eindigt dit spel van liefde en genade. Immers de genade vindt Oda en wy met haar, als zy aan het slot van 't stuk, genezen van haar blindheid, terugkeert in Schotland en uit dank baarheid aan God zich gaat wijden alleen aan Hem. Zy neemt haar be lofte om met de kroonprins te huwen terug, omdat zy haar woord geeft aan Hem, Die begin en einde is van alle bestaande. Dit betekent vluchten uit haar land, ontberingen, eenzaamheid. Met het vrijwillig aanvaarden daar van in diep. vertrouwen op God, die haar genas, eindigt dit spel en Ier en wy allen, aat het zonderlinge we_ zyn, waarlangs een mens volledig komt tot zyn Schepper, die alles ten goede leidt. Dat is de zin die wy' mochten ?ien in dit gemeenscliapsspel. Het is onze vaste overtuiging, dat zo beschouwd alle spelers in het diepe besef en bewustzijn van hun verheven vertolking en alle toeschou wers, in volledige meebeleving met dit zinrijke spel van wereldse liefde en hemelse genade, zichzelf geestelijk kunnen verrijken. Daarom behoeft een gang naar het openluchttheater, gelegen aan een brok ongeschonden natuurschoon, op een der Zondagen in Juli nauwelijks meer aanbeveling. Dit gemeenschapsspel, kleurrijke vormgeving van een stuk geschiedenis waarmee ons Rooi zo verbonden is, schenkt levensvreugd en kracht in een wereld zonder hart. Wi. Aan boord van s.s. Stephen Kearny drië. Het begint nu eindelijk 'n beet je te lijken op een China-reis. By na was onze reis in Livorno weer broken. We stoomden met een behoorlijke vaart, op eigen kracht de haven uit. Op eens kon de boot een bocht hiet krygen en liep regelrecht op een muur af, die voor de ingang der haven als Dinsdagavond 13 Mei. Vanochtend om 9 uur zyn we de haven van Livorno binnen gevaren. Deze haven staat nog geheel onder Amerikaans gezag. De havenarbei ders worden door de Amerikanen betaald en goed betaald. Vandaar dat het werktempo veel hoger is als in Genua. Zo gauw wy gemeerd lagen, begon het laden en werd en er werd aan één stuk flink doorgewerkt, zo dat we vanavond de hele lading marmer binnen hebben. In Genua zouden met eenzelfde karwei drie dagen gemoeid zyn. We kunnen morgenochtend ver trekken. Maar goed ook, want de havenautoriteiten gaven ons geen verlof om van boord te gaan. De kapitein heeft een telegram ge kregen van de'Amerikaanse consul in Genua. Hy moet de kok weer aan boord nemen, die hy er in Genua afgezet heeft. Om 9 uur morgenvroeg zal hy in Livorno aankomen. Daar om besluit de kapitein om morgen voor 9 uur te vertrekken. Woensdag 14 Mei. Vanochtend om half negen zjjn we Livorno uitgevaren. We zyn gelukkig Italië uit en hebben Europa vaarwel gezegd. De volgende haven is Alexan- golfbreker dienst doet. Alleen dooi de machines op volle kracht teruguft te laten wbrken en beine ankers te laten vallen, kon een aanvaring voor komen worden. Vlak voor de muur komen we tot stilstand. De zee is niet meer zo glad als tussen Genua en Livorno. Het mooie meer is voorbij, er valt regen. Er staat een strakke wind en een flinke golfspel. We zien weer de witte schuimkoppen op het water. We heb ben al genoeg zeemanservaring om te weien, dat dit niet veel goeds voor- We varen eerst een flink eind in Westelijke richting, een paar uur voorby het eilandje Gorgona. Als we ver genoeg verwijderd zyn van de mijnenvelden langs de kust, maken we een zwenking van meer dan 90° en varen Zuid-Oost. Een uur later stomen we tussen Corsica en Cauajo. We varen dicht onder de rotsen van Corsica en zien verschillende steden en dorpen liggen. Links van ons zien we, heel in de verte, Elba uit 't water oprijzen. Jammer, dat het regenachtig weer het uitzicht bederft. We worden weer vergezeld door enkele meeuwen. Het is echter een heel ander soort, als we tot nu toe gezien hebben. Ze zyn veel kleiner en donkerbruin van kleur. Tussen de eilanden krygen we bezoek van veel vogeltjes, vooral zwaluwen. Het is nu half acht. De zee wordt eeds woest. Zo juist is Corsica hele maal uit 't zicht verdwenen. Een poos geleden passeerden wy de „Flying Cloud", een broertje van de -Martin Behrman", dat even ondeugend wilde zyn, maar tenslotte niet durfde. Donderdag 15 Mei. (Hemelvaartsdag) Van feest is aan boord niets te merken. Sommigen konden zelfs geen Mis lezen. De zee is totaal van streek énschynt ten hemel te willen varen. Het is nogwel geen storm, zoals we voor de Spaanse kust hebben meegemaakt, maar de deining is behoorlijk. Onze boot is maar voor één vierde geladen, zodat wind en jolven er gemakkelijk spel mee ïebben. Twee paters zijn al bezweken. 's Avonds volop storm. Vanmiddag om 1 uur hebben we nog reddings oefeningen gehouden, waaraan al niet allen meer konden meedoen. Onze boot slingert van geweld. Dezelfde vier paters van de vorige reis liggen pal op bed en mymeren over ons noodlot, dat we overal waar we komen, onrust brengen. De Middellandse Zee heeft de faam altyd spiegelglad te zyn, maar nu wy er ons vertonen is het mis. Van de drie weken, die we gevaren heb ben de havens niet meegerekend hebben we precies drie dagen goed weer gehad. Het is weer echter om gezond te blyven. Eten is absoluut noodzakelijk maar staat gruwelijk tegen. Het lijkt wel of er een machinist in de keuken staat in plaats van een kok. 't Liefst ga ik naar buiten om te kijken naar 't woest geweld vaneen kokende en kolkende watermassa. Ik ga dan staa» aan de reeling en kijk naar de machtige golven, die komen aanrollen, op eikaars rug klauteren om over 't dek'te kunnen spatten. De vlokken schuim vliegen om mij heen en ik proef 't zout tus sen de lippen. Volgens de bemanning zal de storm vanacht rond drie uur bedaren, als we Stromboli gepasseerd zyn. Vrijdag 16 Mei. Gisteravond zyn we vroeg naar bed gegaan. Ik vond op mijn bed een hele troep zwaluwen, die dekking zochten tegen de storm. De diertjes waren uitgeput, ik kon ze zo in mijn handen nemen. De storm nam nog steeds in kracht toe, maar kon ons niet uit de slaap houden. We zouden gewekt worden, wanneer Stromboli zicht baar werd. Deze vulkaan is altyd in werking en moet 's nachts een prachtig ge zicht opleveren. Wegens het slechte weer was er niets van te zien. By 't aanbreken van de dag liepen we de Straat van Messina binnen. We hadden weer pech. Regenwolken hingen laag over 't water en het regende dat het goot. We konden juist genoeg zien van beide oevers om ons hevig te ergeren over het slechte zicht. We hadden alleen een paar uur 't genot van rustig water. Toen we om 8 uur de straal uit waren, begon de deining weer. Nog steeds woelige zee, hoewel minder dan gister. We hebben nu weer zon. Als de wind nog gaat liggen, hebben we 't mooi ste weer van de wereld. Zondagmorgen 18 Juli. We waren op de hoogle van Cuta. We blyven er 25 K.M. vandaan en zien er dus niets van. 't Zicht op zee is bij mooi weer niet ver der dan 15 K.M. Gistermidnag om 12 uur passeerden we de Zuidpunt van Griekenland. Ook zonder iets te zien. We hebben nu al twee dagen geen land of zee gezien. Sinds gisteren is het weer prachtig. Volop zon en rustige golf slag. We hebben de stroom mee, zodat onze boot heel kalm op het water ligt. De zeezieken zyn nu volkomen hersteld. Morgenochtend om 7 uur zyn we bij Alexandrië, waar we minstens twee dagen blyven liggen. Het Nederlands echtpaar, onze me depassagiers, willen in Alexandrië trachten een vliegtuig te pakken voor Bombay. Ze hebben gnnoeg van deze boot. Wy trouwens ook, maar we zullen mee moeten zeulen tot in Shanghai. De behuizing is aller-primitiefst. De My. heeft niets gedaan om het schip een beetje bewoonbaar te ma ken voor passagiers. Ik denk, dat St. Franciscus Xave- rius in zyn tijd een geriefelijker reis had dan wy. Maar van kapitein en officieren geen kwaad. Wat wy vra gen doen zij voor ons. Maar zij kun nen van onze ijzeren kast geen ple zierjacht maken. Er staat ons nog heel wat te wachten als we in de tropen komen. Dat we naderen is al goed te mer ken. De zon wordt al heet en de dagen worden korter. We zyn intus sen pas aan het begin van onze reis. We moeten nog heelwat kilo metertjes aftuffen. En we maken er - by goed weer - nauwelijks twin-

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1