BOUWEN a e siqaat. De vreemden herbergen.... Graanregeling voor de oogst 1947. Weekoverzicht hierby „De Vriendschap" geen Biecht figuur slaan. We hopen, dat „De Vriendschap" nog tal van jaren de band moge blyven, welke do verschillende hand boogverenigingen van Venray en om liggende gehuchten steeds weer bijeen brongt on hierdoor niet alleen de onderlinge sportbanden verstevigd zal zien,' maar door haar werken ook iets mag bijdragen tot steeds betere samenweiking op ander terrein en dus tot groter bloei van Venray. „Diana" in 't goud. Zo staat deze vereniging dan aan de vooravond van haar 50-jarig be- staansfeest. Dat dergelijk feit niet onopgemerkt voorbij mag gaan, is iets wat van zelf spreekt. Het bestuur heeft dan ook niets nagelaten om dit jubileum waardig to doen hordenken. Heden Zaterdag middag zal van 12—1 uur receptie gehouden worden in Café Schellen, zulks in verband met plaatsgebrek in het Doellokaal. 's Avonds om 7 uur zullen de oprichters van „Diana" aan de koffietafel vorschijnen, alwaar zij en de genodigden door de voor zitter zullen worden toegesproken. Dat dit een gezollige avond belooft te worden, behoeft nauwelijks betoog. „Diana", zwaar getroffen door oor logsgeweld, vaandel, bogen en pijlen, alles ging verloren heeft zich weer dusdanig hersteld, dat zij wederom in de rij kan staan by de z u sterveren igi ngen Dat dozo vereniging zich wederom zo vlug heeft kunnen herstellen, dankt zy, naast de goede geest onder de leden, vooral aan de geachte be- schermhoer, die precies wist wat er voor het herstel nodig was. Niet minder ook aan de Fam. van den Munckhof, die bereidwillig een ter rein afstond voor het vestigen der schietbanen. Zo zal „Diana" dan op 22, 28 en 29 Juni a.s. de sportvrienden tot uit verre omtrek in haar midden mogen ontvangen, die zullen laten zien hoe edel en verheffend de handboogsport is, waarmee deze vereniging voor 50 jaren begon. „Diana", als oudste handboogschut ter^ in Noord-Limburg, van harte proficiat. Ga voort op de ingeslagen weg, tot groei eh bloei van deze mooie, vreedzame sport Op 12 Juni de dag waarop de sigaren niet meer onder de distribu tie vielen richtte een grote siga renfabriek zich tot de winkeliers met een schrijver. van de navolgende inhoud „Zeer tot ons leedwezen zullen wy, gezien de beperkte productie zeil moeten overgaan tot een distributiesysteem. De nieuwe situatie brengt niet met zich mee, dat wy onbeperkt kunnen gaan leveren." De sigarenfabrieken werken mo menteel op 36 percent van de voor oorlogse productie. Volgens een onlangs bekend ge maakte officiële opgave hebben de fabrieken een gezamelyke voorraad van 350 millioen sigaren. Nederland telt drie millioen mannelijke rokers en 20.000 sigarenwinkeliers. Aan do hand van een eenvoudig roKensommetje komt men tot de slotsom, dat er voor iedere roker iets meer dan 115 sigaren in voorraad zyn. Niet iedereen echter is sigaren- roker, hoewel op het ogenblik zeker 90 percent van rokend Nederland de sigaar plotseling een begerenswaar dig artikel vindt. Insiders zyn van mening, dat de totale voorraad groter is dan de of ficiële opgave doet uitkomen, gezien do grote hoeveelheden waarover de kleine, zelfstandige thuiswerkers be schikken. Vele fabrieken gaan er toe over te leveren op basis van 1939, een overigens slecht rokersjaar. In deskundige kringen is men van mening, dat over zes maanden de sigaar, gezien do geringe produc tie weer gedistribueerd zal moe ten worden. Deze kringen waren voorstanders van een herziening van het distribu tie-systeem, waarby op één bon of de normale hoeveelheid sigaretten o.d. of een verhoogd aantal sigaren beschikbaar worden gesteld. Zij meenden, dat hiermede een „rush" vormeden kon worden. Indien do overstelpende vraag naar sigaren aanhoudt, zal een teleurstel ling waarschijnlijk niet te vermijden zyn. Voorlopig is de bonvrye sigaar niet meer dan een wassen neus. OORLOGS- SCHADEREGELING binnenkort te verwachten In verband met de definitieve oor logsschaderegeling, welke zeer binnen kort haar beslag schijnt te krijgen, hooit het Katholieke Arbeidersbewe ging Limburg zich tot den Raad van Ministers gewond met een rapport, waarin de onbevredigende uitwerking van do tot nog toe geldende schade regeling met feiten en cijfermateriaal wordt aangetoond. Het rapport behandelt zowel de schaderegeling voor huisraad als voor gebouwen en wijdt eveneens een be schouwing aan de kwestie dermolest- vorzekering. Kort samengevat komt het neer op de volgende punten, dat 1. de schadeloosstelling voor woon- huizon en huisraad de vervangings waarde zo veel mogelijk wordt be naderd, waarbij uiteraard rekening dient gehouden met de omstandig heid, dat de aanschaffingswaarde van nieuwe goederen belangrijk hoger is dan van oude, vernielde goederen; 2. de verzekerden tegen molest- schade, in verband met de door hen gebrachte en te brengen offers aan IV. Wanneer gij alles hebt nagogaan, voor U zelf een kleine becijfering hebt gemaakt, eens hebt nagerekend wat ge nog aan geld hebt en of iemand U eventueel wel iets onder eerste hypotheek zal willen geven, lezer, dan komt het grote ogenblik, waarop de eerste stap zal moeten worden gezet op de weg, die regel recht naar de voordeur van Uw eigen huis zal voeren. Allereerst zal aan het bestuur van de gemeente, waar men wil gaan bouwen, moeten worden gevraagd of de gemeente een gedeelte wil afstaan van het aan haar toegewezen bouw volume. In het Bouwplan 1947 werd im mers bepaald, dat de gemeentes een aantal kubieke meters woonruimte mogen bouwen. De verdeling van die totaal inhoud heeft plaats gehad en iedere gemeen te weet hoeveel kubieke meters men in 1947 zou mogen bouwen aan nieuwe huizen. Herbouw van ver woeste panden komt hierop niet in mindering, dus uitsluitend nieuwe woningen. Het is dus duidelyk, dat, wanneer men wil bouwen met gebruikmaking van de financieringsregeling, men alleen aan de gemeente toewijzing van een gedeelte van het bouwvo lume behoeft te vragen, wanneer men nieuwbouw pleegt. Een dergelijk briefje behoeft men dus niet te schryven als men een verwoest pand heeft en herbouwplicht wil vervullen of van iemand anders herbouwplicht heeft overgenomen. Wanneer men van de gemeente het bericht terug krijgt, dat de no dige ruimte wordt beschikbaar ge steld, men dus b.v. over 450 M3 uit het gemeentelijk bouwvolume kan beschikken, zal men naar een archi tect moeten stappen voor het ontwer pen van een schetsplan van de te bouwen woning. Men moet er echter wel op letten, dat deze architect door de architec ten-keuzecommissie is erkend. Een telefoontje naar het Streekbureau en U weet direct, of U met de archi tect, die U wenst, in zee kunt gaan. U dient zich hiervan op de hoogte te stellen, want het opmaken van dat schetsplan gaat voor uw reke ning en uw risico. Is uw bouwkundige niet erkend, dan zit U er naast en geeft U geld voor niets uit. Uit dat schetsplan moet zowel de indeling, als de opzet van de woning duidelyk blijken, Naast het schetsplan moet dan nog door de architect worden gevoegd: a. een technische omschrijving, bevattende de coustructiewyze, de materiaalkeuze en de afwerking; b. een eenvoudige begroting van de kosten van grondaankoop en van het bouwrijp maken van het terrein, de bouwkosten en de reeds eerder al eens genoemde bijkomende kosten, als die van het honorarium van de architect, het dagelijks toezicht enz. c. een ontwerp van een exploita tie-schema, zooals dat als voorbeeld in het vorige stukje was opgenomen. Zoowel van het schetsplan als van de drie genoemde stukken dient U dan vervolgens twee exemplaren in by Burgemeester en Wethouders en dan heeft U de eerste halte bereikt. Burgemeester en Wethouders zen den een exemplaar van al deze stuk ken naar de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting, de vroegere In specteur van de Volksgezondheid vooi Limburg, zetelend in Maastricht, met hun advies. Deze functionnaris beoordeelt het plan en de bijbehorende stukken en laat U weten, of U tot uitwerking van het plan en het indienen van een aanvraag om geldelijke steun kunt overgaan. Hy kan daarbij ook aangeven, welke wijzigingen in het plan zullen moeten worden aange bracht, wil het kans van slagen hebben. Heeft U het bericht gekregen, dat een definitief plan kan worden opge maakt ook dit gebeurt nog op Uw kosten en voor Uw eigen risico dan komt weer Uw architect aan 't werk. Uw architect weet hoe deze teke ningen moeten worden ingericht, het zal U persoonlijk ook weinig interes seren wat er allemaal op moet ko men te staan. U moet dan vervolgens by Burge meester en Wethouders indienen: a. de uitvoerings-tekeningen in 7- voud; b. een volledige technische om schrijving of een bestek, in 4- voud; c. een volledig ingevuld en onder tekend aanvraagformulier, ook in 4-voud, welke formulieren ten gemeentehuize verkrijgbaar zijn. Uit deze stukken, die met inacht neming van de betreffende bepalin gen moeten zyn opgemaakt en inge vuld, wil de aanvraag niet terzijde worden gelegd, blykt tevens, hoe men een en ander wenst te finan cieren, dus of men van de gemeente nog een tweede hypotheek nodig heeft. De gemeonte zal dan met spoed moeten zorgen, dat zowel door de raad tot het verlenen van deze tweede hypotheek wordt overgegaan, als ook voor het aanvragen van het rijks- voorschot ter grootte van deze hypo theek. Wanneer Burgemeester en Wet houders zich met de ingediende aan vraag kunnen verenigen zenden zy de nodige stukken door aan de Pro vinciale Directie van de Volksgezond heid en weer is het wachten, dan op de beslissing welke via bedoelde In spectie by do gemeente binnenkomt. Wanneer deze beslissing by ue ge meente wordt ontvangen, krygt de betrokkene daarvan een afschrift en na ontvangst van do vereiste bouw vergunning kan met de bouw een aanvang worden gemaakt. Binnen drie maanden na de dag tekening van de beschikking,waarbij de jaarlijkse rente-bijdrage is toe gekend, moet met de bouw worden aangevangen en deze moet binnen 1 jaar na dezelfde datum zyn voltooid. Slechts in bijzondere gevallen kan hiervan met de nodige toestemming worden afgeweken. De regeling geeft dan nog de nodige bepalingen over toezicht, dat men moet toestaan en opgaven die men heeft te verstrekken wanneer deze gevraagd worden. Het tijdvak van 10 tot 15 jaren durende welke liet ryk de 4 pet rentevergoeding geeft, begint te lopen op de dag waarop door Burgemeester en Wethouders de bewoningsvergun- ning is afgegeven, de woning dus voltooid is en betrokken kan worden. Vandaar ook, dat by de bouwkosten in de eerder besproken berekening van de niet-rendabele bouwkosten, ook in aanmerking mag worden ge bracht oen post voor renteverlies ty'dens de bouw, welke dan zal zyn te stellen op 4 pet. van de bouwsom gerekend over de halve bouwtijd. Ten slotte nog een opmerking, die al reeds vroeger is gemaakt, doch belangrijk genoeg is om herhaald te worden. Van deze regeling kan ook worden gebruik gemaakt door oorlogs getroffenen, waarbij dan de Ryks- uitkering voor hun verwoest pand als eigen geld in de bouw kan worden gestoken, nadat de vergoeding is uit betaald en, dat men ook over dat bedrag, voor zover vallend in de on rendabele bouwkosten, een vergoeding van 4 pet. rente ontvangt. Niemand zal het kwalyk genomen kunnen worden, wanneer hem na lezing van vorenstaande, niet alles duidelyk is, vooral niet voor wat de wyze van aanvragen betreft, elk geval brengt aparte moeilijkheden en vragen met zich mede. Wilt dan steeds ding bedenken, ter Uwer beschikking staat steeds een gemeente-secretarie, waar men U gaarne volledig inlicht, terwijl het Streekbureau voor de Wederopbouw met de secrétarie graag zal wedijveren in bereidwilligheid hulpvaardigheid by het verstrekken van inlichtingen en voorlichting. premie en naheffing, bevoorrecht die nen te worden ten opzichte van de meeverzekerden; 3. de oorlogsschade, voorzover niet op Duitsland verhaalbaar, zo gelijk matig mogelijk wordt gedragen door het gehele Nederlandse volk, getrof fenen en niet-getroffenen. De K.A.B. spreekt in een schrijven, dat het rapport begeleidt, de verwach ting uit, dat de ministers met het voorgestelde rekening zullen willen houden, waardoor ongetwijfeld veel onzekerheid en ontevredenheid onder do getroffen bevolking zal worden weggenomen. Nu het zomerseizoen nadert, staat het vreemdelingen-verkeer in het brandpunt van de belangstelling. Vreemdelingen verkeer brengt ver tier en dus geld in een plaats en is daarom van direct belang voor de gehele bevolking. Venray verkeert thans in de lukkige omstandigheid, dat het met en door het oorlogsmuseum te Over- loon, door het Engelse kerkhof te Venray en door het natuurschoon in de gemeente en directe omgeving een unieke kans krygt om een centrum te worden voor het vreemdelingen verkeer. Een intensief vreemdelingen-verkeer voor de toekomst is echter slechtste bereiken, als daar nu reeds de vreem delingen gelegenheid wordt gegeven te overnachten. Als zy nu 's nachts Venray moeten verlaten, keren zy ook later niot meer terug en is ook uit de kringen, waarin zy verkeren, geen bezoek aan Venray te ver wachten. Overloon heeft momenteel geheel geen accommodatie en Venray onvoldoende. Om nu een belangrijke bron van inkomsten voor de gemeente te be houden, is het noodzakelijk naar andere wegen uit te zien om de vreemdelingen de nodige service te bieden en is dit momenteel alleen mogelijk door hen by particulieren onder te brengen. Wij doen daarom 'n dringend beroep op de bevolking om, voor zover uy vrye slaapgelegenheid ter beschikking hebben, dit op te geven aan de ad ministratrice van de afdeling vreem delingen-verkeer van de vereniging „Venray Vooruit", Paterstraat 30 te Venray, waaraan zowel de directie van het Oorlogsmuseum te Overloon, alsook de individuele vreemdelingen, voor zover zy niet in de hotels kun nen worden ondergebracht, hun aan vragen voor nachtlogi68 voor een of meerdere nachten, richten. Met het ter beschikking stellen van naclitlogies aan vreemdelingen, dient men het algemeen belang en.... de hiervoor geldende tarieven zyn zeer aanlokkelijk. Zie verder advertentie in dit blad. Plastic kleding gedeeltelijk Try van distributie. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat alle uit plastic en gummi-sheet vervaardigde kleding voorzover daarin niet meer textiel of textielvervangende weefsels zy'n verwerkt dan ten hoogste 5 pCt. van het gewicht of de oppervlakte, voortaan zonder in ontvangstneming van textielpunten dient te worden verkocht en afgeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor gegummeerde kleding of SCHUTTERS-WEE Voor enkele woken terughad het „Dagblad van Noord-Lim burg" de euvele moed, onder een foto, de fior oprukkende schutters van het Zandakker, de naam van die van St.Anna te geven, met het gevolg, dat hier de schutterswereld op zyp kop stond en het Dagblad zo goed niet was, of er moest een rectificatie komen. Wy beklagen echter de redac tie van „Elseviers Weekblad", die vorige week in een artikel over de gildedag in Vierlings beek durfde te schryven De gezellen van St. Jan uit Venray rukken aan en kapi tein Louis Vollenberg com mandeert in één ademtocht: Links om nie proate, straks ken der gepraot worre op de plaats rust proat maar". En naast me zegt een biele man van de Zandakkers: „Da's verdimme mofs". We praten dan nog maar niet over de gezellen van St. Jan of de Zandakkers", of over dat Venray's taaltje, maar om de Kapitiein van het Zandakker, nu maar by de concurrentie te benoemen, het zal er 'm span nen 1 De mogelijkheid tot import van granen zijn nog zeer beperkt. De aanvoeren in de beide na-oorlogse jaren bedroegen nog geen 50 pet. van hetgeen Nederland vóór de oor log gemiddeld aan granen impor teerde. De vooruitzichten voor het seizoen 1947 '48 zyn nog geheel onzeker en er zal ernstig rekening mede moeten worden gehouden, dat ook in het komende seizoen aanmerkelijk min der graan geïmporteerd zal kunnen worden dan inodig zou zyn om een normale behoefte te dekken. Vrye aankoop in het buitenland is nog niet mogelijk, aangezien de in ternationale organisaties op 't gebied van de voedselvoorziening de in de exportlanpen beschikbaar komende voorraden toewijzen aan op basis Vö,n de behoefte voor direct menselijke consumptie. Het is niet alleen practisch uitge sloten, dat voor veevoederdoeleinden graan in het buitenland aangekocht kan worden, doch granen, welke nor maal voor voevoeder worden aange wend, worden thans vuor menselijke consumptie toegewezen. Zo wordt in ons land reeds gedu rende enkele maanden maïs in het biood verwerkt. Er moet op worden gerekend, dat ook in het aanstaande seizoen de voor uitvoer in de exporterende lan den beschikbaar komende hoeveel heden graan niet toereikend zijn om de behoeften van de importerende landen te kunnen dekken. Voor de voorziening van mens en dier zal Nederland in het seizoen 1947—'48 dan ook voor een belangrijk percentage op de inlandse graanoogst zyn aangewezen. Er zal daarbij in de eerste plaats voor moeten worden gezorgd, dat de broodgraanvoorziening voor een zo hoog mogelijk percentage uit de eigen oogst wordt gedekt, terwijl daarnaast zekere hoeveelheden be schikbaar zullen moeten komen voor de grutterswaren voorziening e.d. Van de granen, welke niet direct voor de genoemde doeleinden nodig zijn, zullen voor zover mogelijk redelyke hoeveelheden aan de telers worden toegewezen voor aanwending in eigen bedrijf. De resterende hoeveelheden zullen beschikbaar moeten komen voor de veevoeder-distributie. Van telerszijde is verzocht de le veringsverplichting aan de landbou wers op te leggen in de vorm van een aanslag, waarbij niet wordt uit- i van de feitelijke dorsresul- taten. Aangezien een aanslagregeling evenwel slechts dan is uit te voeren wanneer van een „soepele" leverings verplichting kan worden uitgegaan, kon het Min. van Landb., Viss. en Voedselvoorz., daarby rekening hou dende met de huidige moeilijke graan- positie, hiertoe niet over de gehele lyn overgaan. In het bijzonder voor de tarwe, elke voor een zo hoog mogelijk percentage beschikbaar moe*- komen, alsmede voor rogge en gerst voor zover deze wordt geteeld op de be drijven met een naar verhouding ge ringe veebezetting zal de levering verplichting gebaseerd moeten wor den op de feitelijke dorsresultaten, zodat in deze gevallen de z.g. dors- regeling moet worden toegepast. In de overige gevallen zal de te leveren hoeveelheid worden vastge steld in de vorm van een aanslag, waarbij zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de veevoeder behoeften op de eigen bedrijven en met de opbrengstmogelijkheden. Een soortgelijke regeling heeft in het afgelopon jaar bevredigend ge werkt, zodat vertrouwd mag worden dat de graan verbouwers ook in het komende seizoen zullen medewerken de graanvoorziening van het land op deze wijze zoveel mogelijk te ver zekeren. De telers moeten de verplicht te leveren granen, alsmede de hoeveel heden, welke niet verplicht behoeven te worden geleverd, doch niet voor gebruik in eigen bedrijf worden aan gewend, leveren aan een erkend »raan- en of zaaizaadhandelaai tegen 'nneming van een z.g. afleveringsbe- wijs, dat door de ontvangende han delaar moet worden algegeven. Nadere bijzonderheden ten aanzien van de uitvoering van de graambge- ling zullen door de Provinciale Voed- seljcommissarissen bekend worden gemaakt. Ziekengelduitkering wordt tot één jaar verlengd. Do belangrijkste wijziging, die bin nenkort in de Ziektewet zal worden aangebracht, is, dat de uitkerings duur van een half jaar op een heel jaar zal worden gebracht. Ruim genomen zullen van d nieuwe regeling ongeveer 7000 zieken per jaar kunnen profiteren, die vol gens de oude regeling na een half jaar op de lage uitkering ingevolge de Invaliditeitswet zouden terugval len. Ook voor de gezinsleden van de zieke zal de nieuwe regeling ver schillende gunstige gevolgen mee brengen, o.m. doordat deze gezins leden eveneens een vol jaar verze kerd blyven en doordat het recht op kinderbijslag blijft bestaan. Yeesmokkelaars in vrijheid Het K.V.P.-kamerlid Droesen heeft aan de Ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk een aantal vragen gesteld omtrent de invryheidsstelling van veesmokkelaars in Midden-Lim burg, die voor h6t merendeel tot de illegaliteit zouden behoord hebben. Een van hen, de zgn. „Koning der Veesmokkelaars" zou naar boweerd wordt naar België zyn uitgeweken. De heer Droesen verzocht tenslotte, maattegolen te nemen om het ge schokte rechtsgevoel te herstellen. HIEF DOODGESCHOTEN. In de nacht van Maandag op Dins dag werd de brandkast van de Bra bantse buurtspoorwegen uit het kantoor te Helmond gestolen. De dieven transporteerden de kast, waarin zich ruim duizend gulden bevond, op een wagen naar een plek waar ze de inhoud aan een nader onderzoek zouden onderwerpen. De Helmondse recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast hadden heengebracht en verschool zich in de nabijheid. Dinsdagavond kwamen twee perso nen by de plek, en trachtten de kast met gereedschap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, loste de politie een waarschuwingsschot, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze na de sommatie weiger den te blijven staan, schoot de poli tie op de mannen, waardoor een van hen, de 52 jarige Helmondenaar, de koopman P. de B. dodelijk werd ge troffen. De ander wist echter te ont komen. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN Op 26 Juni zal een bon voor droogde zuidvruchten worden aange wezen. Deze bon, die alleen voor personen van 2 tot en met 20 jaar beschikbaar wordt gesteld, geeft, recht op het kopen van 100 gram zuid vruchten. GENEESKUNDIGE KRUIDEN VAN DE VELUWE 40 li.a. door kleine boeren beplant De plannen om op de Vel uwe te komen tot het kweken op grote schaal van geneeskrachtige kruiden zullen in ieder geval doorgaan. Heel de Noord-Veluwe telt thans kruiden kwekers van Hattemerbroek tot aan Barneveld toe. De kwekers, byna allen kleine boeren, die het kweken van geneeskrachtige kruiden als nevenbedryf uitoefenen, zy'n thans verenigd in een coöperatie, die zich ten doel stelt kruiden te drogen en te verhandelen, zowel in het binnen land als in het buitenland, waar be langryke afzetgebieden te veroveren zijn.' Slaagt de proefneming, dan is te verwachten, dat. belangrijk meer grond voor het kweken van kruiden be schikbaar komt, omdat gegadigden eerst de resultaten van hun meer ondernemende collega's willen af wachten. Deze zomer is 40 h.a. beplant en de deelnemers hopen nu, dat de droog installatie, waarmede f 100.000.— ge moeid is, nog dit jaar zal worden gebouwd. Het ryk heeft reeds zyn financiële medewerking toegezegd en het is te verwachten, dat de provin cie Gelderland deze onderneming dit jaar met een subsidie van f 2000.— zal steunen. Mocht onverhoopt de droog-instal- latie niet tijdig gereed komen, dan zullen maatregelen genomen worden om de kruiden elders te drogen, waartoe van rijkswege medewerking is toegezegd. RADIO'S NAAR DE MILITAIREN IN INDIÏ Ofschoon de door de NIWIN uitge zonden artisten een groot gebied van de archipel bereizen, blyven er toch altyd buitenposten, die door hun te weinig talrijke bezetting of hun te grote afgelegenheid niet geregeld van amusement kunnen worden voorzien. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat het op deze posten met name de radio is, die voor het nodige contact met de buitenwereld en de minstens net zo nodige verstrooiing kan zor gen. De behoefte aan radiotoestellen is dan ook bijzonder groot en de NIWIN voelt het als een van haar voor naamste taken om in die behoefte zoveel mogelijk te voorzien. Zy heeft nu besloten om een radio actie in het leven te roepen, waarbij een dringend beroep wordt gedaan op alle plaatselijke NIWIN-comitó's en alle belangstellende landgenoten om zich garant te stellen voor een of meer toestellen. Uit Indië werd n.l. het dringende verzoek ontvangen om op korte termijn minstens 300 radio-apparaten te zenden, waarvoor de bestelling door de NIWIN bereids werd gedaan; de verscheping daarvan kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Wanneer de plaat selijke NIWIN-comité's of particulie ren zich garant stellen voor een of meer apparaten (welker prijs f 450.— bedraagt) en zy daarvan opgave doen aan de NIWIN, Koninginnegracht 26, 's-Oravenbage, worden de toestellen voorzien van een plaatje, dat naam en adres van de(n) gever vermeldt. Het persoonlijke karakter van de schonking wordt hiermede verhoogd, terwijl bovendien de gelegenheid ge schapen wordt tot eon meer persoon lijk contact tussen schenker en ont vanger. De NIWIN vertrouwt or dan ook op, dat deze radio-actie, die voorziet in een dringende behoefte bij de jongens in Indië, bij het Nederlandse volk de weerklank zal vinden, die zy nodig heeft om een succes te worden. IN HET KORT. Op de heide by Hilversum is een boswachter vermoord. Hy is meteen zwaar voorwerp in den nek geslagen en vervolgens door een kogel uit zyn eigen revolver met een schot in de nek gedood. By de werkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel viel een onder de brug hangende stelling 17 meter naar beneden. Een schilder werd gedood, een ander zwaar gé- wond. In het vervolg zal een derde zoon van een gezin niet onder de wapenen geroepen worden, wanneer er twee anderen dienen en do eerste nog niet op groot verlof is gezon den. De stand van 's lands financiën hebben er toe geleid, dat de minis ter van oorlog zich tevreden zal stellen met 49.000 man per jaar eerst was bepaald 45.000 man Daarby staat liet te bezien, of er nog een beroep zal moeten gedaan op de jaargang 1944. In een aantal vragen aan de minister van Wederopbouw toont liet Kamerlid de heer van Vliet zyn on gerustheid over de woningbouw in het lopende jaar. Hij vraagt welke wijzigingen de minister heeft aange bracht in het bouwplan voor 1947 en of het waar is, dat alle woningen van dit bouwplan voor 1 Juli aan besteed moeten zyn. Als dat waar is zegt de heer van Vliet, dan zullen de prijzen wel abnormaal oplopen. De regering is er in geslaagd, zy hot met belangrijke opofferingen op het gebied der voorziening met niet tot de luxe-klas behorende stof felijke goederen, een oplossing te vinden waardoor althans voorlopig en onder voorbehoud van een regelma tige aanvoer de papiervoorziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehandhaafd. Op Vrijdag 27 Juni zal een groot aantal parlementsleden, op uit nodiging van de Limburgse Land en Tuinbouwbond een bezoek aan Noord-Limburg brongen. Uit de Zuid-Willemsvaart tus sen Heeswyk en Den Bosch werden ruim drie ton minutie opgehaald op gehaald, die er door de Moffen bij hun overijlde vlucht waren ingewor pen. Dat dit oorlogstuig ook boven water nog lang niet overal is opge ruimd, bleek in een tuin eenerwo-, ning aan de Spoorstraat te Blerick, waar geregeld kinderen speelde. Hier werden drie nog niet ontplofte bom men gevonden. Dezer dagen ontdekte men bij de spooilyn Venlo—Deurne onder de gemeente Grubbenvorst een partij granaten en andere projectielen, die nog nimmer waren opgemerkt. Zeven militairen van de lich ting '25, die „zich sterk aan hun ge boortegrond gebonden voelden en angst handen om overzee te gaan", zyn door de krijgsraad te Rotterdam veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. In de Maas by Tegelen is een 22j*rige Pool verdronken, die aldaar was tewerk gesteld. Hy stond bekend als een uitstekend zwemmer. DISTRIBUTIEDIENST KRING VENRAY Week van 22 tot en met 28 Juni Uitreiking bonkaarten voor de 9e en 10e periode. Dinsdag 23 Juni te Oirlo van 9.30- 12 uur letters A—M en van 1—3.0 letters N—Z; Woensdag 25 Juni te Merselo van 9.30—12 uur letters A F en van 1—3.30 letters G-M; Don derdag 26'Juni te Merselo van 9.30— 12 lotters N—R en van 1—3.30 lett. S—Z; Vrijdag 27 Juni te C'astenray tan 9.30—12 letters H M en van 1—3 .letters N—Z: Zaterdag 28 Juni te Veulen van 9.30—11 uur lettors A-Z. Voor het afhalen der bonkaarten moeten worden medegebracht de stamkaart en de lopende bonkaart, waaraan voorkomt de inwisselings bon 707. Inleveren brandstoffen. Maandag 25 Juni kunnen brandstof- fenhandelaren hun bonnen inleveren. Na deze datum is er om de 14 dagen gelegenheid om deze bonnen in te leveren. Inleveren textielpunten. Met ingang van 21 Juni verliezen de punten 1 t.m 25 van de textiel- kaart VA 510 hun geldigheid. Deze punten kunnen door de handelaren voor het laatst ingeleverd worden op Maandag 23 Juni a.s. By deze laatste inlevering mag aironding naar boven tot het naastbygelegen veelvoud van 10 punten plaats vinden. Indienen aanvragen brandstof- fenkaart TA 707. Gezinnen of personen, die wegens huwelyk, vermissing of zelfstandige vestiging niet beschikken over de bon 72 BV. van de oude brandstoffen-

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2