Vroede Vaderen vergaderden... 1647-1947. Kringconcours Castenray mooie, frisse folders, die een bezoek „kerk", een geestelijk gebouw: een aan Venray, zeker zullen stimuleren, gezondo, godvruchtige samonleving. Maar niet alleen staat Ons bureau Én dat „gebouw" bezitten wy nu nog. tun dienste van den vreemdeling, doch Juist zoals die paar mensjes hoog in ook van do bewoners van Venray, de lucht, die werken. "n 1047 kortom, aan iedereen. Wenst U, Uw aan onze kerk, ▼acantio orgons in eon ander mooi richten, dat veel bolangrijker is in gedoelte van Nederland door te bren- Venray dan het werk van de bom- gen, vraagt hier inlichtingen, wy be- menworpers van 1944, juist zo schikken over vele folders en prospecti was het werk van die paar paters van andore plaatsen. Franciscanon in 1647 veel belangrij Bovendien beschikken wy nog over ker voor Venray, als al die gebeur- oen systeem, waarin tonissen der jaartallen, waar men U opgenomen alle trein-, bus-, tram-on op school mee hooft geplaagd, bootdienstregolingen, in geheel Neder- Maar het bombardement van 1944 land, benevens nog van de grote komt in do geschiedenisboeken buitenlandse lynen. En de bouwers van 1947 niet? Wanneer U dus op rois wilt, vraag Dat moeten de mensen over 300 hier en wy goven U alle inlichtingen jaar maar beslissen, gratis. Vooral door hetOorlogsmusoum in WE BOUWEN MAAR RAAK" ALDUS DE VOORZITTER: Nieuwe Landbouwhuishoudschool Nieuwe Ambachtsschool Nieuwe Bungalow-woningen Nieuwe Woningwetwoningen Nieuwe Fabrieken. Nieuw „Jeruzalem". Nieuwe Wandelparken. Nieuw Postkantoor. Maar.... de Gasfabriek verkopen we. Overloon en het Engelse kerkhof in Venray, zal de stroom bezoekers naar onze streek nog verdubbelen Daarom nogmaals helpt moe, wan- Maar w y moeten nii beslissen. Wy moeten nü tonen, dat wy in Venray weten wat belangrijke ge beurtenissen zijn in do Geschiedenis van ons dorp. Wy moeten zorgen, logies, op-bouwers, van Laten wy er voor zorgen dat wy U^id Mgjen. 1647 niet in ver niet by andere plaatsen achterstaan WIJ moeten laten zien, dat wy en. dat we de bezoekers behoorlijk terdege begrijpen, dat iets TOT ontvangen, zodat zo na een STAND BRENGEN, iets BLIJVENDS in, of oen vacantie in Venray, scheppen, iets GOEDS doen voor het j WaaHwn volk, dat dat waarlijk GROOT is en, dat kunnen bezoek aan, steeds ons devies zullen bevestigen fln Venray bent U altijd welkom t" De Venraysche mensen weten wat en belangrijk. Al is hot gegaan in stilte en ne derigheid, en al ging het niet gepaard met geweld en donderend geraas, nóch met.wereldschokken- 3 berichten in pers en radio. Wy, in Venray, weten er méér van, Wat „de mensen" groot en geweldig GESCHIEDENIS is. noemen, on wat beroemd wordt in Het is tenminste aan hén al heel do Geschiedenis, is veelal maar een gemakkelijk uit te leggen. bitter trieste zaak, een zee van Want behalve dat zy op school ellende en leed, een bron van veel geschiedenis hebben geleerd, hebben kwaad, zy onlangs nog enige buitengewoon Dn wat „do mensen" onbelangrijk nT,Qv.f on vinden en waar ze aan voorbij gaan, een stil en nederig werk, dat kan juist GROOT zijn in zijn gevolgen, on de bron van blijvend geluk voor een hele streek. ïSKinueien, m Daarom zullen we op 21 September hun schoolboekjes, nog zullen lezen: a.s. die kleine gebeurtenis op groot van den slag by Overloon; dat is nog se, waardige wijze vieren. Mot de niet vergeten, in geen 300 jaar. Dan voorbereidingen is al een Hink begin is het geschiedenis geworden. gemaakt. En als die mensen over 300 jaar Een collecte zal in de beide vol- öns dan nog nadenken als gonde weken gehouden worden, ..-.i Aanbeveling ni( levendige lessen apart nog wol van do geschiedenis zen. Wat in het bevrijdingsjaar aan Ven ray is voorbijgegaan, dat was nu: levende geschiedónis. Men kan ervan op aan, dat onze kindskinderen, in over óns dan nog naaenaou aio 6UUUU wy met onze atoombom er niet voor Aanbeveling behoeft die niet: do zorgen, dat er niemand moer be- paters zyn hier bemind genoeg, leder- hooft na te denken dan zullen ze een zal gaarne bijdragon, om eens te tot de slotsom komen, dat de tijden, tonen hoe hij hun werk en hun aan- die in de geschiedenis als gewichtige wozigheid in ons dorp waardeert. En jaren, - Hof. dja ogham-tenis als een historisch de geschiedenis ais gewfcSLigo r vol grote gebeurtenissen bekend dat die gebeurtenis als een historisch lang niet de gelukkigste tijden feit van groot- belang voor ons dorp, zijn. OPENLIJK gevierd moet, worden, Over 300 jaren zou niemand meer dat, dunkt U nu wel duidelijk genoeg aan Venray van 1944 denken, als er en daarover zal op deze plaats nog niet zulke grote rampen in dat jaar wel meer gesproken worden, waren gebourd. Heden wilden we voor het eerst Mon ga maar eens na, wat men uw aandachtvestigen op de komende zelf nog weet van 300 jaar geleden, plechtigheid- -„on TWiirf vast eens aan 21 Sept. a.s. Denkt Denkt Wie zich nog i e t s herinnert van wat hem op de harde schoolbanken Denkt er aan, zeker tijdens de met zoveel taaiheid is bijgebracht, collecte. En laat ons dan bewijzen, die weet misschien nog heel vaag, dat wy begrijpen, dat, in die 300 jaar dat het jaartal 1648 toen een grote de paters met Venray zijn vergroeid rol spoelde. Misschien zelfs kunnen en één geworden, nog velen, als ze hun ogen dichtdoen Kan die gedachte duidelijker spre- en even peinzen, zeggen „1648: de ken, dan uit het geschenk zelf, dat ▼rede van Munster! Einde van den de paters zal worden aangeboden: 80-jarigen oorlog!" nieuwe klokken Waf een gewichtig jaar Op die klokken wordt een jaartal Voor Nederland van 300 jaar terug aangebracht 1947, op den rand dezer even belangrijk als 1945 voor ons: klokken, zal voor lateren bewijzen, het einde van een geweldige oorlog, dat Venray in 1947 heeft begropen. Wat zal dat voor een tyd geweest hoe belangrijk 164' die toen leefden. Door de L.R. Castenray, werd Zon zij n voor de Tachtig jaar oorlogstoestand. En op sommige plaatsen, in sommige jaren totale oorlog. Wy kunnen ons dat voorstellen, Wy hebben zelf Geschiedenis beleefd door wat wy, in 1940—'45 en in Vonray in het bijzonder in 1944, ^ag j eeh kringconcours georgani hebben meegemaakt, kunnen wy ons seerd, wat goed geslaagd mag heten, voorstellen wat geschiedenis is. Door de grote deelname had de jury Zoals wy ons voor kunnen stellen, druk werk, maar bleek voor haar dat de mensen over 300 jaar nóg taak wel opgewassen, zullen weten, wat wy in 1944 mee- De publieke belangstelling was zeer maakten. Zo kunnen wy ons voor- gr0ot. stellen, dat 300 jaar goledon oorlog Behalve een klein incidentje kwa en vrode de mensen beangstigden en men geen ongelukken voor. De baan bevrydden. was goed en had 6en lengte van 450 meter. De uitslagen zyn Dressuur in de kringle Eendracht En nu, kunt U eens zien, hoe de Castenray; 2e St. Grogorius Meterik; mensen zyn. Tien tegen een: wat 3e Bussefalos Sevenum II; 4o Busse- zal men over 300 jaar zoggen: „do falos Sevenum I. Venraysche kerk werd in 1947 opge- Dressuur buiten de kring bouwd Neen. Als onze kinderen Joris Wanssum; 2e Peeld Venraysche geschiedenis zouden moe- Yssselsteyn; 3e Ons Genot Leunen; 4e ton leren, zou er zeker in hun ge- Sport na arbeid Oirlo; 5e Peoldravors I schiedenisboekje zó staan: „In 1944 Ysselsteyn; 6e St. Isidorus Venray. werd de grote kerk van Venray DéfiléEendracht Castenray; 2e St. r er wo est! Joris Wanssum; 3e St. Gregorius Zó zyn de mensen. Meterik; 4e Peeldravers I, Ysselsteyn; 5e Ons Genot Leunen; 6e Sport na Het geweldige, sensationele, schok- arbeid Oirlo. kende, dat wordt onthouden. Het Draven L.B.T.B.1ste Guul Wou- eenvoudige, stille, „„opvallende, Johnnie I^medW dat wordt vorgeton. En, - dat den met Sampa; 4e G. v. Dijck Leu- iedereen toe, wie bouwden nen met Puccy; 5e H. Joosten Hel den met Sjary; 6o J. v.d. Beucken Het was warm en zy duurde lang deze raadsvergadering; die om 7 uur begon en eerst eindigde, toen het politieuur geslagen had. Zy duurde lang deze vergadering, maar ver schillende voorstellen van bijzonder gewicht gingen dan ook onder de hamer, al of niet rijkelijk van comen- taar voorzien, want ondanks menig zweetdruppel lieten de heren Raads leden zich niet onbetuigd. Beëdiging van M. H. H. A. Vermeulen Als NUMMER 1 vermeldde agenda de beëdiging van de Heer M. H. H. A. Vermeulen, de opvolger van de heer Peeters. De Voorzitter wenste hem, na aflegging der vereiste eden van harte geluk on hoopte, dat dit nieuwe lid in de Raad nog veel goeds voor de gemeente tot stand zou kunnen brengen. NUMMER 2De notulen van de openbare vergadering van 10 April werd, behoudens een kleine opmer king van den heer van Haaren, on veranderd goedgekeurd, die van de gesloten zittingen van 20 December en 7 Maart verwezen naar de gesloten zitting op het einde. NUMMER 3 Ingekomen stukken De besluiten van Ged. Staten, tot vaststelling met ingang van 1 Sept. 1945,' der overbruggingstoelage van ontvanger en de ox-secretaris op 240.— per jaar, alsmede, die hou dende goedkeuringen, 1ste van de gewyzigde bouwverordening volgens raadsbesluit van 20 December 1946; 2e om twee gedeelten van het indus trieterrein te verkopen; 3e twee weg gedeelten te ontrekken aan het openbaar verkeer en 4e om geld te beleggen in hypothecair verband, werden z.h.st. goedgekeurd. Eveneens de mededeling van de Directeur der Volksgezondheid te Maastricht, dat aan de gemeente acht bungalowwoningen zyn toegewezen, die niet ten laste komen van het aan de gemeente toegewezen bouwcon- tingent. De Voorzitter merkte hierbij nog op dat Minister Neher dit aantal tot 20 heeft uitgebreid by zyn jongste bezoek, die reeds volgende week worden aanbesteed. De Voorzitter had nog een schrijven ontvangen van de bewoners van de Maashese weg, waarin deze klaagden over de mestvaalt by de boerderij van Wismans, diezo'n pracht luchtje en zo'n dikko vliegen met deze warmte opleverde, dat de hele buurt schap er of met de ramen dicht, of met de neus dicht moest leven. De Voorzitter wees dit terug naar B. en W., wat de heor Oosterbaan uitste kend vond, mits er wat aan gedaan werd. Dit zou ter plaatso bekeken worden, aldus de Voorzitter. NUMMER 4 Nieuwbouw te Castenray B. en W. stelde voor aan de Raad in Castenray een nieuwe Woningwet woning te bouwen om aan een aldaar ellendige mensonwaardige toestand op woninggebied een einde te maken, (9 personen in één woonkamer voor 41/; x 31/, M., slaapkamer van 31/: x 27« M. voor 5 personen en een keu kentje). Er is ter plaatso reeds een arbeiderswoning gebouwd, die f 12.900 kostte voor bouwen er. f 320.— voor grond. Onderhandelingen zijn o 1ste St Peeldravers II geeft i eigenlijk aan de echte geschie denis van Venray? Do bommen. I Moerlo met Liny;" werpers met hun hels geraas, of ^Wilson. Helden met Bobby; 7e A. Willemsen 8ste W. Janssen Schoondraven koudbloed: 1ste Th die paar mensen, ook hoog in de I Loonon oirlo met Toos; €e P. Cleven lucht, klein on onopgemerkt, die I Swolgen met Tarzan; 3e M. Bramen u„». Aa A "Harks steentje voor steentje toevoegen aan den groten Bouw der Oude Kerk Aan wiens werk Venray iets? Wiens werk is bly vend en vruchten dragend Grubbenvorst met Max; 4e A. Derks Bergen met Boy. Patrouillespringen: 1ste Eendracht hééft I Castenray; 2o Venlo; 3e Grubbenvorst; 4e St. Joris Meterik; 5e Peoldravers Schoondraven L.T.P.1ste P.Steeglis Venlo met Windsor; 2e F. Leupers Velden met Bouwga; 3e H. Mestrom Zo is het; het eigenlijke, vruchtbare, blijvende, grote werk, wordt in do I*01""" goschiedenis vaak vergeten. Do grote"e'den met Belly: 4e H. Welles Grub- rampon maken een tijdperk, een plaats, beroemd. Wy zagen het aan ons zelf: 1648, daar herinnerden we ons nog iets van. Maar 1647 Nie- benvorst met Grada; 5e R. Breukers Lottum met Johnny. Bennen L.T.P.1ste L. Draak Seve num met Sjors; 2o P. Herman Blit- v.— - terswyck met Prins; 3e W. Schreurs mand in Vonray, die daar op school jjaasniel met Ramon; 4eChr. v. Rens ióts van heeft geleerdAmerica mot N.N.; 5e Craenmehr En toch is dit een jaartal van Meterik met N.N.: 6e J. Verschuren Leunen met Isbrandes. Springen middel- en licht1ste Lemmen Blerick met Jonny; 2e groot belang in Venray's geschiedenis. Toen is er niets verwoest, niets plat geschoten, opgeblazen, in as gelegd, Toen zijn er stille werkers 0 Dio begonnen aan een werk van 14e A. Grubbon Blerick met Frits; groot belang. Een werk dat eeuwen g. Wouters Beek met Fanny; duren zou. - DE enige, onopvallende, Wolihagen Maasniel met Firemines; in Venray gekomen. 3e J. Claessen Castenray met Karei' PATERS FRANCISCANEN Smulders America met N.N.; 7e H, Deenen Velden met Ruddy; 8ste Teeier» Grubbenvorst met Frits; 9e VESTIGDEN ZICH IN ONS DORP Meerlo metUselly; lOeR. W IN DAT JAAR 1647. En zij begonnen aan den bouw ener terhóf Maasniel met Boy; lie H. v Wylick Velden met Picca. de gaande om voor diezelfde pry's een dergelijke woning op te bouwen. De heer van Haaron en Fr. Janssen wilden weten of de grond reeds ge kocht was en of voor hetzelfde bedrag gebouwd kon worden. De heor Wintels meende van wel. Do heer Vermeulen had geen be zwaar tegen deze bouw, maar ook hier in Venray waren nog hemel tergende woontoestanden aan te wijzen, o.a. 2 gezinnen op de Spurk- terweg in een zgn. noodwoning. Wilde B. en W. daar dan ook eens de nodige aandacht aan schenken. De heer Wintels zette dan uiteen, dat deze mensen zeker geholpen zul len worden, daarvoor dient de nieuw bouw hier in Venray en op de andere gehuchten. Castenray was echter uitgevallen, doordat geen aanvragen waren ingediend. Later bleek, dat er nog 2 waren, die nu apart behandeld zyn. De heer Reintjes vond het toch wel eigenaardig, dat de gemeente kleine stukjes grond moet gaan kopen in andermans eigendom hy betwij felde of de gemeente daar nu wat aan had. Voorzitter kende die moei lijkheid, maar als de particulieren niet bouwen, moet dat wel. De heer van Haaren zou dan graag zien, dat er wat meer grond byge- kocht zou worden, waardoor de waarde van deze huizen stijgen zou. Dit werd toegezegd. NUMMER 5 Do gebruikelijke scliolen- parade. Springen zwaar1ste W. Schreurs Maasniel met Jitsi; 2e J. van Ryn Venlo met Darling; 3o Daniels Blerick met N.A.; 4e J. Kuypers Grubben vorst met Lord; 5e J. Havens Venlo met Chanrock; 6e G. de Bruin Venlo met Chambelle; 7e P. Lucassen Seve num met Souveniere; 8ste J. Gijssen Helden met Meidia Draven open klasse1ste G. de Bruin Venlo met Chambelle; 2e A. Derks Bergen met Ben. Rennen open klassele P. Lucas sen Sevenum met Christ; 2e G. Frie zen Castenray met Rakette; 3e H. Voesten Bergen met Bobby; 4e P. Posch Baarlo met Tommy. R.K. bijzondere school op 't Veulen zit slecht in de verf en zou gaarne f 190.- ontvangen uit de gemeente kas om een en ander weer in orde te brengen. De gemeente zit echter slecht in de centen en verwees dit terug naar het schoolbestuur, daar dit voor do onderhoudskosten moest zorgen, ondanks de opmerking van de heer Houben, dat er oorlogsschade onder zit. NUMMER 6. De U.L.O. in Wans sum kreeg de gevraagde vergoeding van f 173.32 voor de onderwijzer in lichamelijke oefening, evenals de U.L.O. alhier over de jaren 1943, 1944, 1945 resp. f 553.11, f 562.95 en f 676.30 ontvangen zal, op grond van allerlei ingewikkelde artikelen, waar bij het eerst niet nodig was en latei- weer wel, dit ter geruststelling voor den heer Oosterbaan die wilde weten waarom men by deze laatste maar liefst met een rekening over 3 jaren kwam. NUMMER 7. Landbonwhnishoud- seliool. Reeds op 7 Maart werd in beginsel besloten een perceel grond te verkopen aan de vereniging voor Landbouwonderwijs te Roermond voor bouw van een Landbouwhuishoud school, die de nieuwe school zou bouwen. Door de afstand en de angst dat meerdere plaatsen ook zouden vragen om te bouwen, heeft die vereniging echter besloten dit niet te doen. B. en W. vroeg nu de beno digde machtiging om dit zelf te doen De heer Fr. Janssen wilde dan eerst wel eens weten of ook het gewone huishoudonderwys een kans kreeg hoe het met de financiën zat. De heer Vermeulen was belang stellend naar het oude gebouw, was dat daar niet meer voor te krijgen. De heer Reintjes zei, dat het Ryk 70 pet. en de gemeente 30 pet. zou dragen van de kosten, terwijl de heer van Haaren opmerkte, dat de zusters Ursulinen een huurcontract hadden met Roermond, dat zy niet meer wensen te verlengen. De heer Oosterbaan vroeg zich af hoe men nu naar financiën kan vra gen, daar de plannen nog eerst maakt moeten worden. De Voorzitter onderstreepte nog eens opmerkingen van de heren Reintjes, Oosterbaan en Van Haaren en deelde verder nog mede, dat voor de burgermeisjes by voldoende deel name een dag-cursus gegeven wordt, terwijl bovendien kook- en naai cursussen 's avonds gegeven zullen worden. De nieuwe school wordt dan verhuurd aan Roermond. De heer van Haaren was tegen de plaats voor het nieuwe gebouw aan de U.L.O.-school, hy zou het graag zo zien, dat de leerlingen gedwongen waren in de kom te komen wat slechts voordeel brengt voor de Mid denstand. De heer Wismans vond de plaats allang best, die men nu uitgekozen had, als men maar opschoot, waarbij hy gesteund werd door de heren Reintjes en Pubben. Wethouder Odenhoven had dit ge bouw nu eens graag aan de Overloonse- weg, wat hem de aanmerking van de heer Oosterbaan bezorgde, dat B. en W. elkaar toch altyd steunden, maar waarvan hier weinig bleek. De Voorzitter verzocht de heren vriendelijk er aan te denken, dat zy zelf deze plaats reeds vroeger hadden goedgekeurd en, dat bovendien, nul men in den Haag, juist doordat men dit al klaar had, één van de 2 scholen had kunnen krijgen, die dit jaar zul len gebouwd worden, er geen tyd meer is om „boompje te wisselen". Ter rehabilitatie van de heer Oden- hoven, deelde hy nog mede, dat B. en W. in de oude samenstelling deze plaats hadden uitgezocht. De heer Fr. Janssen vroeg nog iets over de bouwkosten, waarna op zyn verzoek gestemd werd. De uitslag was, dat B. en W. met bekwame spoed, gesteund doorde hele Raad, verdere plannen maken kan. NUMMERS: Het leerlingen aantal van do Landbouwschool groeit te hard en wil het onderwijs goed door gang kunnen 7inden, dan zal een parallel-klas moeten worden ingericht, Maar juist in de omgeving van deze school, heeft men óok andere grote plannen en in afwachting daarvan, stelde B. en W. voor, in principe te besluiten tot deze uitbreiding en ver bouwing, zodat, wanneer de andere plannen definitief bekend zyn, men hier direct mee kan beginnen. De heer Reintjes ging er volledig mee accoord maar hoopte, dat die andere plannen spoedig in orde zullen komen, opdat ook hieraan begonnen kan worden. De heer Vermeulen, vernam nog graag, of dit werk door aannemers of door gemeentewerken zou worden uitgevoerd. De Voorzitter wees de laatste als de gelukkige aan, waarop de heer Vermeulen aandrong op de uiterste zuinigheid. Dit werd beloofd en z.h.st. kan ook B. en W. verdere plannen maken. Ambachtsschool NUMMER 9Binnenkort komt de gunstige eindbeslissing af, voor de Ambachtsschool in Venray, zodat het zaak is, reeds thans het daarvoor bestemde gebouw, de oude jongens school, klaar te maken. Plannen zyn daarvoor klaar. De financiering van een en ander zal als volgt geschieden Voor de terreinen en nog bruikbare restanten, zal per jaar op de school- begroting worden gebracht een ver goeding van 7 pet. van de getaxeerde waarde, terwijl de kosten van de be bouwing daarop, in 8 jaarlijkse an nuïteiten zullen worden gebracht. Van deze begroting zal de gemeente 30 pet., het Rijk 70 pet. te dragen hebben. Na verloop van die 8 jaren, moet het nieuwe gebouw er zyn en wrordt het overschot verrekend tussen Ryk en Gemeente. De heer Fr. Janssen vond dat buitengewoon, maar zou graag de meeste spoed betracht zien, daarvan elders reeds pogingen gedaan worden, zieltjes te winnen en een heel jaar verloren gaat, als met September niet begonnen wordt. Do Voorzitter antwoordde, dat dit een zaak is van het bestuur van deze school, dat vanzelfsprekend haar best doet, het wachten is echter op de beslissing uit Den Haag. B. en W. werden dan z.h.st. ge machtigd, de school in gereedheid te brengen. Laat Zondag bloemen en ylag gen onze straten sieren op de zegetocht van Christus Koning |ter plaatse, uok aiz wenste goedkeuring. Bezoldiging van de ambtenaren NUMMER 10: Ged. Staten, wilde ae menmg van de Raad horen o^er een ontworpen regeling, voor de be zoldiging der ambtenaren van de Burgerlyke stand. Voorheen bedroeg dit f 400. nu wordt dit f 200.— met als premie f 1.50 per huwelyk voor kleding en schoeisel. B. en W. vond dit niet in overeen stemming met de waardigheid dezer ambtenaren en adviseerde daartegen bezwaar te maken. De heer Van Haaren was dezelfde mening toegedaan, immers, nu gaat het boordje en het jasje de maatstaf vormen, in plaats van 't werk. De heer Oosterbaan, vond het precies hetzelfde, als de ambtenaren maar aan hun salaris toekwamen, wat de Voorzitter echter bestreed. Besloten werd dan, Ged. Staten van de mening van de Raad in deze, op de hoogte te stellen. De andere regeling van Ged. Staten, om het salaris van deze ambtenaren ook met 15, 10 en 5 pet. te verhogen, zoals by de anderen, kon echter dé goedkeuring wegdragen. Commissie voor Land- bouwaangelegenheden en Openbare Werken NUMMER 11B. en W. zou graag zien, dat uit de Raad twee Commis sies zouden gevormd worden van drie leden, die met een wethouder als voorzitter het college van advies zullen dienen, wat betreft landbouw- aangelegenheden zoals peelontginning verpachting enz. en die van Openbare werken, zoals wederopbouw, wegen aanleg enz, De heer Van Haaren merkte op, dat deze Commissies toch geen voor bereidend werk moesten doen, daar dan een wethouder geen voorzitter kan zyn. De Voorzitter wees er op, dat zij enkel voor advies diende. Op voorstel van de Raad benoemde de Voorzitter, in de Landbouwcom- missiede heren Reintjes, Wismans en Cremers, o.l.v. wethouder Pubben ra de commissie van Openbare werken: de heren van Boven, Fr. Janssen en Vermeulen, o.l.v. wethouder Wintels. Kwestie van grondprijzen NUMMER 12: G. Fleurkens, J. Ilinsenberg en M.Hendriks te Yssel steyn, willen gaan bouwen volgens de financieringsregeling, maar hebben daarvoor grond nodig van de gemeente, drie percelen ter grootte van 29 aren. B. en W. stelde voor deze te ver kopen a f 75 per are. De heer Wismans vond een en ander best, maar de pry's voor de grond vond hy wel wat hoog, het is immers maar ontginningsgrond en nog vrij slechte. De hoer Reintjes merkte op, dat voor eenzelfde stukken grond doorde boeren daar ter plaatse, by" herverkave ling e.d., wel andere cyfers genoemd zyn, maar nu men dit zelf en veel minder betalen moet, is de priis te hoog. v De heren Creemers, Pubben, Camps, Ousters en Odenhoven, waren even eens de mening toegedaan, dat deze prijs met te hoog is. De heer Wismans bleef bang, dat men daar niet bouwen zou, waardoor een prachtige gelegenheid om de toe gang van Ysselsteyn mooier te maken voorby Sing. De Voorzitter vertelde, dat deze prys nog goedgekeurd moest worden door de Prysbeheersing en, dat die wel beslissen zou over te hoog of te laag, hy was er van overtuigd, dat deze grond van particulieren gekocH veel duurder zou zyn. Er is maar één Karei I NUMMER 13 Industrieterrein ge vraagd aan de Maasheseweg voor Karei 1, die hier sigaren wil komen maken. B. en W. wilde wat graag ver kopen en de Raad had geen bezwaar, gaf zelfs een felicitatie weg by monde van de heer van Boven. NUMMER 14: Om by eventuele andere liefhebbers nog terrein genoeg te hebben, werd tevens toestemming gevraagd om nog enkele percelen te kopen van de heer Verstraelen, daar ter plaatse. Ook dit verwierf de NUMMER 15. Oorlogsgetroffenen en hypotheken. De Wed. M. Rooyakkers heeft haar geld verloren by de brand van „Je rusalem" en het zal nog wel even duren, voordat de Ned. Bank uit spraak heeft gedaan over 't al of niet vervangen van de verkoolde resten door nieuw bankpapier. Zy moet echter de aannemer betalen, die haar getroffen pand hersteld heeft en vraagt nu om een hypo theek van f 2U00.- tegen 31/, pet. B. en W. stelde voor, dat verzoek in te willigen. De heer van Haaren vreesde een precedent te scheppen, door het ren tepercentage van 3i/, pet., terwijl de vroegere hypotheken allemaal hoger staan. Hy was bang, dat de anderen dit percentage ook willen hebben. De heer Custers zag liever, dat men geld ging zoeken by particulieren, daar de gemeente het geld wel an ders gebruiken kan. De heer Vermeulen vondt het een groot schandaal, dat deze we duwe zich in schulden moet steken om het herstel van haar oorlogs schade betaald te krijgen. Zo wor- deu alle oorlogsslachtoffers alle maal bedelaars, aldus spreker en hy had zelfs geen bezwaar tegen 3 pet. De Voorzitter zei in zyn antwoord dat het precedent, waarvoor de heer van Haaren bang was, reeds gescha pen was by het verlenen van de hy potheek Bongers, maar dat de Raad daar zelf baas over bleef, of men al of niet onderscheid wilde maken voor oorlogsslachtoffers en anderen. Ter geruststelling van de heer Custers werd nog gezegd, dat de gemeente nog een potje van f 94.000 voor hy potheken te vergeven heeft. De heren Fr. Janssen Creemers en van Boven meenden ook, dat er onder scheid gemaakt moet en aldus werd de hypotheek verleend aan 31/, pet. NUMMER 16 en 17. Gasfitter en belasting aanslagen. In de vorige vergadering werd aan- aangehouden het ingekomen schrijven van den gasfitter Helwegen, om aan stelling in vasten dienst. Een en ander zou onderzocht worden, in verband met de overneming van de gasfabriek door Limagas. De gasfitter wordt mee overgenomen, maar wel moest hy dan ingekocht zyn in een pensioenfonds. Nu moest besloten worden hem in te kopen, maar daar de gemeente nu armlastig is, zal de minister moeten besluiten, of dit doorde gemeente ook kan gebeuren, of dat hy dit zelf zal moeten betalen. De heer van Boven was bly, dat de gasfitter toch nog vast aangesteld werd en hoopte, dat de minister de in koopsom niet op hem verhalen zou. Afwachten, aldus de Voorzitter. Op 2 Sept. *46 zyn nog een zestal bezwaren ingekomen tegen aanslagen in de Rioolbelasting '44 en '45, idem Straatbelasting en Rioolbelasting. De bezwaarschriften zyn echter behandeld op 27 Aug., zodat deze terzijde moe ten gelegd worden. NUMMER 18. Gasfabriek exit. &asfabriek is reeds lang een instelling, die de centen der goe gemeente met duizenden nodig had, immers de laatste twee jaren waren er al tekorten van f 13.900 en f 10.800 redenen waarom de zaak moest wor den geliquideerd. De Limagas N.V. wil dit gasbedrijf nu overnemen op zeer gunstige voor waarden voor de gemeente. De ge bouwen, behalve directeurswoningen de gashouder blyven eigendom van dB gemeente, waardoor bij verkoop van de restanten nog het grootste e van de oude sohuld zal worden opgelost. Bovendien zyn er voor de verbrui kers nog grote voordelen aan ver- bonden, daar de pry zen van het gas per M3 beduidend lager liggen, b.v. nu kosten voor muntgasverbruikers de eerste 10 M3 20 cent per M3, de volgende 18 cent per M3, by de Li magas slechts 12 en 8 ct. per M3 terwy I ook het vastrecht eenbelang- ryke verlaging ondergaat. Zo gauw de transportleiding van Venray naar Blerik klaar is, kan de zaak beginnen. B. en W. stelden voor de gasfa briek nu maar gauw over te doen. De heer van Boven was er voor maar had de zaak liever beter willen bestuderen, waarvoor hy jammer ge noeg geen tyd had, doordat de agen da eerst vanmorgen gekomen was, (een klacht, waarmee alle heren in stemden, maar die niet zo zwaar woog, dat dit uitgesteld word.) Alleen de heer Fr. Janssen had principiële bezwaren, daar hy ge hoord had, dat deze N.V. toestellen e.d. verkocht, waardoor zy op het terrein van de middenstand komt. Tussen de heren Wintels en Fr. Janssen ontspon zich hierover een dispuut, waarby wethouder Wintels van mening was, dat deze kwestie indien zy" bestond, uitgevochten moest worden door do betreffende bonden van middenstand en installateurs en niet door de gemeente. Het einde van het lied was toch de toestemming tot overdracht met volledige overeenstemming van de Raad, wat d9 Voorzitter een zucht en een felicitatie ontlokte.... en de gasfabriek haar doodstijding bezorg- NUMMER 19 Hypotheek Uit Ysselsteyn is een aanvraag binnengekomen voor een hypotheek, die door bijzondere omstandigheden niet door de Boerenleenbank gegeven kan worden. De man is oorlogsslacht offer en weet nog niet wat voor ver goeding hy krygen zal. B. en W. vroeg machtiging om een hypotheek te verlenen onder de voor oorlogs slachtoffers geldende rentevoet. Z.h.st. werd deze verleend. NUMMER 20 Postkantoor De Rijksgebouwendienst wil hier

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2