Voor onze soldaten De kansen van emigratie. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN tl t£§ S! S r ra ra ra ra Zaterdag 12 April 1947 No. 15 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement sprys per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Vorige week beloofden wij U een brief te publiceren van een aalmoe zenier. naar aanleiding van ons ar tikel over Maria's biddend leger. Mo^e deze brief U opwekken tot vurige loden van dat grote biddende leger en tot actieve medewerkers van het Limb. Thuisfront. Laat ik van de gelegenheid gebruik maken om nog eens speciaal Uw aandacht te vragen voor dit Thuisfront, met liet oog op de te houden huis-aan-liuis collecte, deze week. Ziet de dingen breed, alles omvat tend. Hier ligt een taak van echte Katli. Actie. Geeft als Katholiek Bewust. U werkt mede aan iets grootsHet is een kans om de m- vlocd van ons H. Geloof te doen door dringen in het openbare leven. Als de zuurdesem. Over de gehele wereld. Als een machtige katholieke organi satie moet ons werk onder de mili tairen kunnen optreden. Zij moet respect afdwingen bjj de Overheid en bü niet-katholieken. Dan zal zij zich kunnen doen gelden waar eeuwige belangen op het spel staan. Groots moet zij zijn in haar optreden, een macht waar men rekening mede houdt. 40 pet. immers van ons leger is Katholiek. Het kan! w0i-kt mee! Er moeten Kath. militaire tehuizen verrijzen in Indiö, overal in Neder land zelf, met behoorlijke bibliothe ken, die geregeld worden onderhou den en aangevuld en met gezellige ontspanning in Katholieke sfeer. De Aalmoezeniers moeten de be schikking hebben over kapellen, geestelijke lectuur, duizenden rozen kransen en medailles, over katholiek propaganda-materiaal. zowel voor onze katholieke jongens als voor anders denkenden, die voor ons geloof be langstelling koesteren. Daarnaast heeft ons Thuisfront nog haar bijzondere taak, die meer speci aal wordt waargenomen door de pa rochiale comitë's: het zenden van •pakketjes naar de „jongens in Indië" uit eigen omgeving, 't beleggen van contact-avonden met hun familie's enz. Ook daar is geld voor nodig. "Wanneer de collectanten dus mor gen Zondag by komen, geeft dan gul en met een bly hart Nu is onze Aalmoezenier aan het woord: „Febr. 1947. Ik heb echt frontleven meegemaakt. Met twee van m'n com pagnie's zijn we kilometers ver op gerukt in vijandelijk gebied. Van alle kanten werden we beschoten door snipers. Het terrein was zeer zwaar, vele kalis en sawaks moesten we doorwaden' tot boven de knieën. Af en toe vijandelijk vuur. Overal ver sperringen van opgeblazen bruggen en bomen opruimen voor de gevechts wagens. Bommen onschadelijk maken. Bruggen bij verrassing zien te nemen. Gevechten, gewonden, de Pater wordt geroepen. Vlug met de ziekenverple gers dicht langs de huizen naar voren (we waren 'n twintig meter achter de uiterste voorhoede) om gewonden op te halen. We hadden het zwaar in die dagen maar als aalmoezenier heb je dan veel voldoening. Dan ziet men zoo duide lijk de genade van Onze Lieve Heer werken. Laat ik deze keer maar eens een opvallend gebeuren vertellen. Geheel de actie van vijf dagen had den we onze compagnie geen enkele gewonden tot in liet laatst van het gevecht om een belangrijke brug, die we heel in handen hebben gekregen. Voor de brug viel de kapi tein en een van het Stootpoleton. De kapitein had een liesschot, waardoor de ader en ook de slagader was ge raakt. Door de bloeduitstorting van de ader wat enigszins stolde in de lies werd de slagader dichtgedrukt en was het gevaar verdwenen. Anders had hij binnen een kwartier kunnen doodbloeden. Hij werd met do andere gewonden naar het hospitaal gebracht. Daar werd een foto genomen en toen liet men hem drie dagen liggen. In die dagen ging het goed. Hy had geen pijn. Daarna word hy be handeld. Toen constateerde men, dat de voet geen voldoende bloed^oevoer kreeg en altijd koud bleef, dus bestond er gevaar voor afsterven van do voet. In die dagen was hy erg lastig. De zusters hadden er voel last mee. Ik ging hem trouw opzoeken in de hoop, dat hy tot andere gedachten zou komen. Nog altijd was het onbe slist of do voet zou geamputeerd moeten worden. De voet in 't ijs gezet, 't hielp niet, tweemaal geopereerd, nog onbeslist. Vrijdag was ik by hem geweest en by m'n vertrek was do handdruk hartelijker dan anders. Zaterdagmorgen ging ik naar het front om de Kerkdienst voor Zondag te regelen. Ik luid al eens gebeden voor een goede afloop met de kapitein. Ik kwam 's middags em kwart voor drie thuis. Ik ging nog wat op m'n veldbed liggen daar we 's middags verplichte rust hebben, en zou 's avonds tegen 6 uur naar het hospitaal gaan zien. Om half vier werd ik wakker ge schud door een kapitein die in het zelfde huis woont als ik, met de bood schap „Pater, de kapitein in het hos pitaal laat om je vragen". Ik gauw er uit on bad tot Maria daar ik vermoedde wat het zou zyn. Gauw 'n bad genomen, me aangekleed, m'n chauffeur gewaarschuwd en naar het hospitaal. Onderweg bad ik, dat Gods genade in hem mocht door werken. Ik kom binnen. „Kapitein hoe is t?" „Nog hetzelfde Pater". „Nog on beslist?" „Ja". „Pater, ik heb om je laten roepen". „Zeker Kapitein, kan ik je hel pen Pater, ik ben vroeger katho liek geweest. Ik liob er 15 jaar niets meer aangedaan. Ik heb alleen ge vochten. Nou kan ik niet meer alleen Ik wil bidden maar kan 't niet. Ik voel dat 't niet meer gaat, en de tranen liepen over z'n wangen. Ik heb hem moed ingesproken en samen hebben we een Onze Vader en een Weesgegroet gebedon. Iiij zei woord voor woord na. We hebben samen 'n akte van berouw gebeden. Ik heb hem getroost met de para bel van de Verloren Zoon, die zoo liefderijk- door don Vader werd opge nomen. Daarna heb ik hem een Rozen krans gegeven, die ik meegenomen had omdat ik het aanvoelde komen. Toen zag ik hem voor het 6erst na 15 jaren weer heel eerbiedig een Kruisteken maken en het Kruisje kussen. Hij vroog heel eenvoudig hoe men de Rozenkrans moest biddden en'samen hebben we nog wat aan de Rozenkrans gebeden. Ik beloofde hem 'n kerkboekje te brengen dan kon hy de gebeden lezen. Daarna ben ik, onder de indruk van de geweldige werking van Gods Genade, blij naar huis gegaan en heb vurig voor volharding gebedon. 's Avonds kon ik niet meer naar het hospitaal maar 's morgens (Zondag) voor 7 uur was ik daar om hom het kerkboekje te geven en vond hem daar met de Rozenktans om de hals. heel gerust. Wat de voet betreft was 'tnog on- beslist, 's Avonds ook nog. Maandagavond kwam ik weer bij hem. 't Eerste wat hy zei: „Pater, m'n voet moet er af. Dezo week nog. Maar ik heb 't aanvaard. Ik heb 't verdiend door m'n slecht lever." Op zo'n - ogenblik voel je je erg klein ten opzichto van Gods genade werking. Ik liob hem toen ook gezegd, dat God soms harde middelen ge- bruikt om iemand aan Hem te doen herinneren. Gisteren kwam ik bij hem. „En kap'tein „Nog 't zelfde Pater, maar moreel ben ik veel beter". De zuster had verteld, dat de ka pitein onhandelbaar was. Er was niet mee op te schieten, maar op eens had hy 'n rozenkrans om de hals en sinds was alles goed. 't Was hem allemaal goed. Ik heb hem toen ge zegd, dat hy die kracht had gevonden in het geloof. Nu bid ik sinds enige dagen dat hij zijn voet moge behou den, al beweron de dokters het tegen deel. Ik zou nog andere voorbeelden kunnen aanhalen waarin Gods genade zo duidelijk heeft gewerkt, maar dat zou te lang worden. Zondag 9 Febr. heb ik het H. Doop sel toegediend aan een Marinier Maandag kwam een protestant bij" me, die katholiek wil worden. Ik eindig. Blyf aan me denken,' maar vergeet vooral m'n jongens niet. Wij kunnen 't niet alleen EEN LEGER-AALMOEZENIER. Lezers, hoort gij deze hartekreet van een aalmoezenier? „Vergeet vooral m'n jongens niet Hy kent hun zwaar en gevaarlijk, maar ook hun verantwoordelijk eri voor de toekomst zo veel belovend werk. Hij trotseert met onze jongens de hitte van den strijd en weet wat zo nodig hebben: Uw gebed als lid van Maria's Biddend Leger (en ver geot dan ook do aalmoezeniers niet) Uw geldelijke steun voor liet grote werk van Katholiek Thuisfront. Daarom stel een daad: OFFERT VOOR DE INDlë-STRIJDERS Er bestaat in ons land een groote emigratiodrang, al is de wildo lust tot vertrekken, welke zich na den oorlog openbaarde, aan het verminderen. In den eersten tijd wensehte een ont stellend groot aantal Nederlanders het land te verlaten. Deze drang was een reactie op het doorstane leed gedu rende do oorlogsjaren, soms gepaard met vrees voor de toekomst en ge schokt vertrouwen in de mogelijk heid tot horstel van normale verhou dingen in>. ons zwaar getroffen wereld deel. Deze wilde treklust is aan hot luwen. Men begint by de aspirant- emigratie weer den ouden geest te ontmoeten van hen, die met volle ernst en erkonning van de bezwaren en groote moeilijkheden, welke ,by emigratie worden ondervpndon, de plannen tot verbetering van hun positie en vooral van die van hun kinderen, willen uitvoeren. Laten treklustigen echter wel be denken, dat emigratie een groote stap betookent en dat het vreemde land geen luilekkerland is! Overal wordt de strijd om het staan gestreden en om te slagen moet men bezield zyn mot groote ernst en doorzettingsvermogen.;Men moet zich kunnen aanpassen aan totaal andere toestanden en gewoon ten. Het is voorts van betoekenis, dat men zich laat voorlichten en leiden door de daartoe door de rogeering ingestelde Stichting Landverhuizing Nederland en door de overige erken- do organisaties. Men zy voorzichtig met het zich aansluiten by de tal rijke particuliere vereenigingen, die den laatsten tyd zyn opgericht. Zy beloven veel en laten belang rijke sommen storten, zonder dat er een redelyk vooruitzicht bestaat, dat hun plannen tot uitvoering komen. Laat U zich ook niet verleiden tot critiek op de overheid door de mede- deoling, dat zy geen medewerking aan emigratie verleend. Dit is een ongegrond verwijt. Als er thans weinig of geon be richten komen omtrent kansen van onze landgenooten, is dit te wyten aan moeilijkheden, welke nog be staan. Het is voor een buitenstaander moeilijk te realiseeren, welke groote moeilijkheden bij dit werk worden ondervonden. Het aantal landen, dat emigratie toelaat en waar de verhou dingen voldoende perspectieven bie den voor den Nederlander, is goring. Het scheepsvervoer is nog zeer be- beperkt, tenvyl do deviezenpositie van ons land niet toelaat, dat be langrijke bedragen aan buiten land- selie geldmiddelen têr beschikking van emigranten worden gesteld. Dat overigens de regeering een open oog heeft voor liet vraagstuk van de emigratie, moge blijken uit de belangrijke geldmiddelen, welke beschikbaar zijn gesteld om do toe standen en mogelijkheden in hot buitenland te bestudeeren en de emi gratie voor te bereiden. In Frankrijk, Zuid-Afrika en Bra zilië zijn emigratie-attachê's verhou den aan de Nederlandsche diploma tieke posten, terwyl in Canada, Ar gentinië, tevens voor jie omliggende landen Australië en Nieuw Zeeland, de: landbouw-attaclié's zich met dit werk belasten. Dezo functionarissen stollen een onderzoek in naar de kansen van Nederlanders in die landen en zenden regelmatig daarover rapporten in, alsook omtrent de wyze, waarop de emigratie moet geschieden. In het algemeen is in de wereld vraag naar land- en tuinbouwers en geschoold vakpersoneel. Geen of wei nig kansen hebben: ongeschoolde krachten, onderwijzers, administratief personeel en academisch gevormden. Zoolang men niet de nationaliteit van het betrokken land bezit, het geen in den regel eerst na vijf jaren ononderbroken verblijf mogelijk is, is plaatsing in overheidsdienst vrij- wol uitgesloten. In liet byzonc"er bestaan mogelijk heden voor boerenzoons, die hier te lande geen bedryf kunnen krijgen en die bereid zyn in den vreemde voorloopig in loondienst te gaan werken. Daarvoor bestaan thans voor al kansen in Canada en Australië, terwijl in Argentinië vraag is naar gehuwde jonge boeren, zonder, of met één of tweo kinderen. Aanmelding daarvoor kan geschie den bij de Stichting Landverhuizing Nederland, Lange Voorhout 20, Den en by de drie centrale landbouw organisaties Aan geschoolde, vakkundige krach ten in de overige bedrijfstakken is in vele landen groote vraag. De be hoefte aan dezo arbeidskrachten in ons land is echter eveneens groot, vooral voor den wederopbouw en het herstel van het bedrijfsleven. De lust tot emigratie onder hen is ook zeer groot. Het is daarom ook noodig gebleken, aan het vertrek van lien, die hier dringend noodig zijn, voorloopig be perkingen op te leggen. Zoodra de positie op de arbeidsmarkt dit ver oorlooft, zullen deze beperkingen worden opgeheven. Dit jaar zal de emigratie nog niet van grooten omvang kunnen zijn. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn echter meer hoopvol, mits de economische omstandigheden in de wereld zich niet ten ongunste wijzigen. Men kan er echter van verzekerd zyn, dat alles in liet werk zal worden gesteld, de emigratie in goede banen te leiden. in Limburg 5118; in Zeeland 2350. In deze cijfers kan men geen acti viteit van de betrokken Pryzenrech- ters lezer., omdat de diverse zaken onderling zeer ver uiteonloopon. Men heeft zaken met één verdachte, doch ook zaken met soms 30 on méér erdachten. Ingowikkelde zaken en eenvoudige etc. etc. In de Zuidelijke Provinciën zyn dus totaal door de 5 Prijzenrechters 16526 zaken behandeld of byna 20 pet. van het totaal. In dit cijfer zou men wel het minimum aantal gepleegde prys- overtredingen kunnen zien. Andere straffen dan geldstraffen. In 5029 gevallen dus 6 pet. van het totale aantal zaken hebben de Prijzen rechters volstaan met het geven van een waarschuwing. De bijkomende straffen, zooals slui ting bedrijf, verbod uitoefening beroep publicatie .e.d., zijn door de Prijzen rechters ook herhaalde malen gehan teerd, n.l. als volgt: sluiting v?n het bedryf in 281 ge vallen; verbod uitoefening van liet beroep in 242 gevallen; verbeurdverklaring inbeslaggenomen goederen in 99S4 gevallen; openbaarmaking vonnis in 953 ge vallen; betaling aanvullend bedrag in 210 gevallen; Totaal in 11.670 gevallen of in bijna 14 pet. van het totale aantal zaken. Pliis-óitediedingen. Dat de voorschriften van de Prijs- beheersching nog niet zoo worden nageleefd als wenschelyk is n voor liet publiek èn voor de Nederland sche -Staatskas, moge wel blijken uit onderstaande cijfers,die wy ontlee- nen aan een totaal overzicht over het afgeloopen jaar van de prysovertre- dingen. GELDSTRAFFEN. In 1946 is aan geldstraffen door de gezamelyke Tuchtrechter voor de Prijzen een totaal bedrag van ruim f 10.674.473.— opgelegd. Een bedrag van f 2.251.601.36 hiervan wordt vormd door z.g. „Schikkingen". NOORD-BRABANT, waar 2 Tucht rechters voor de Pry zen gevestigd zyn, n.l. te Broda en 's Hertogen bosch, heeft in dit totale bedrag een aandeel van ruim 15 pCt. LIMBURG, waar eveneens 2 Prij zenrechters gevestigd zyn, n.l. te Roermond en Maastricht, heeft in 't totale boete-bedrag een aandeel van f 641,241.83. Daarbij moet echter wor den opgemerkt, dat het Tuchtgerecht voor do Pry'zen te Roermond niet het geheole jaar 1946 heeft gefunc tioneerd. Limburgsch aandeel in het totale bedrag is dus ruim 6 pet. In ZEELAND is maar 1 Tucht rechter voor de Prijzen. Zeeland's aandeel in het totale boete-bedrag is ruim 1 pet. De drie Zuidelijke provinciën vor men dus met een boetebedrag van f 2.437.606.29 bijna 23 pet. van ,de totaal opgelegde geldstraffen. ZAKEN. Door de gezamelijke Tuchtrechters voor de Prijzen in Ne derland, 19 in getal, zjjn in het af geloopen jaar S3.554 gevallen van prysovertredingen behandeld. In 3047 gevallen is de veroordeelden in hoo- ger beroep gegaan by den Byz. Po litierechter. Do beide Prijzenrechters in Noord- Brabant hebben 9058 zaken afgedaan; §eauuitieó... Bent U lid of zelfs bestuurslid van een of andere Sociale, charitatieve, politieke, vak- of standsorganisatie, ontspanningsvereeniging, ot welke in stantie of vereeniging dan ook? Ja? Dan moet U my eens eerlijk vertel len of U al ooit een vergadering of een uitvoering meegemaakt hebt, die op het aangekondigde uur be gonnen is. Als je een half uur te laat komt, ben je nog minstens tien mi nuten te vroeg. Iezegrim heeft zich voorgenomen tegen die telaatbeginnery de strijd aan te binden. Als iedereen nu maar mee wil werken is Venray met één slag van dat vervelende Venrays half uurtje verlost. En nu de simpele oplossing. Alle besturen besluiten van nu af aan de vergadering, uitvoering e.d., stipt op tijd to beginnen. Niet vijf minuten over acht, maar precies om acht uur. De Vereenigingen, die mee doen, schrijven een briefje aan Iezegrim. Doze zal de namen van de mede werkende organisaties in „Peel on Maas" publiceeren. Op die manier 'weet het publiek en de leden, waar ze zich aan te houden hebben, als ze het begin niet willen missen. Succes kan niet uitblijven. Geen consideratie gebruiken. Wat zegt U Komt Uw Voorzitter nogal oens te laat Geef: niks, hoor. Laat de onder voorzitter de zaak maar openen dan komt die ook eens aan het woord. Vindt U het hinderlijk, dat het publiek onder het eerste bodryf nog binnen komt stromen De oplossing! Nadat de uitvoering begonnen is, wordt niemand meer toegelaten tot na het eerste bedryf. Aanvankelijk krygt U zeker wat gemopper. Maar juist die mopperaars zijn do oorzaak van het late begin. U negeert eenvoudig alle klachten en gaat rustig Uw gang, U zult eens zien wat iedereen U daarvoor op den duur dankbaar is. Als alles, van Gemeenteraad tot Geitenfokvereeniging toe mee doet, garandeert Iezegrim U, dat het be ruchte half uur van soms vijfenveertig minuten, binnen een maand in alle stilte begraven is. IEZEGRIM. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. BEKENDMAKING. Hiermede wordt ter kennis gebracht dat aan gehuwde werknemers, die over hot tijdvak 15 Dec. tm. 28 Dec. 1946 wegens vorst niet hebben kun nen werken, alsnog een supplitie kinderbijslag zal worden uitbetaald op Maandag 14 April tusschen 5—6 uur ten kantore van den gemeente ontvanger (Marktstraat) Tevens zal alsdan een bijbetaling plaats vinden aan die werknemers, die vanwege hun beroep niet in dé mogelijkheid waren om mot de Kerst dagen en Nieuwjaarsdag vacantie- bons te verzilveren. Plechtige Eerste li. Mis. Talloze malen in het verleden w Venray op Eerste Paasdag getuige van do Eerste H. Mis van een zijner zonen. En na de oorlog schynt deze traditie weer te herleven. Zo was 't dan ook jaar met Pasen weer feest in Vonray on heel speciaal op het Brukske, toon de Zeereerw. Pater Isidorus Lemmens voor 't eerst het Heilig Offer mocht opdragen in zyn geboorteplaats. Dat speciaal het Brukske dit feest spontaan meevierde, bleek duidelijk uit de prachtige versieringen, als erebogen, groen en bloemen en zelfs do nieuwe weg, die men speciaal hiervoor in orde had gebracht. Ondanks het slechte weder was de belangstelling zoor groot. Ondor de lustigo marsen dor Harmonie trok dp stoet ter kerke. Bij hot H. Mis offer werd de neomist geassisteerd door den Zeereerw. Pater Sergius als diaken en zyn Zeereerw. Pater Heer Neef als subdiaken, als pres- by ter-assistens fungeerde de Hoogeerw Heer Deken. Pator Florus Claossens van liet Brukske hield eeno gloed volle feestpredikatie. Aan de oudorlljko woning werd de jeugdigopriester door enkele bruidjes met een bijzonder aardig en toepas selijk gedichtje in 't Venrays plat. Ook Dr. Sala bood namens de Har monie en geheel Venray de neomist en zyn familie zyn hartelijke geluk wensen, terwijl de heer Gooren, als voorzitter van het Mannenkoor, even eens een kort woord van huldiging sprak. Pater Isidorus dankte naast God en zyn ouders allen hartelijk voorde steun, die liy op alle mogelijke ma nieren ontvangen mocht bij zyn op gang naar het altaar. In dit dank woord sloot hij tevens allen in die deze dag voor hem onvergetelijk hebben gemaakt en geroerd gaf hy alle aanwezigen zyn priesterlijke zegen. Van de receptie maakten velen gebruik. K.J.M.Y.-mededelingen. Daar door omstandigheden de sproker van de vastgesteldo verga dering op 15 April niet aanwezig kan zyn, hebbon wy 't programma enigszins gewijzigd en hiervooi in de plaats gezet: prijskaarten en ping pong wedstrijden. Beste vrienden, denk.aan onze af spraak en zorgt er allen voor, dat de opkomst crescendo zal blijven gaan. Heden Zaterdag houdt do Midden stand haar jaarvergadering om half acht in zaal Verheugen. 5Vy sporen jullie aan ook hier aanwezig te zyn, om zodoende ingewerkt en vertrouwd te raken met die vereniging, waar van wij in de toekomst lid zullen worden. DE SECRETARIS. llooi'dkeuring springstieren. Deze zal te Venray gehouden wor den op Maandag 14 April om 10.30 op het Henseniusplein. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Venray. Donderdagmiddag om 4 uur hield de Gemeenteraad eene openbare ver gadering, waarin de navolgende pun ten werden behandeld: 1. Notulen van de vergaderingen van 20 Dec., 14 Febr. en 7 Maart. 2. Ingekomen stukken: a. dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de geluk wenschen aangeboden by de geboorte van Haar kleindochter Marijke; b. dankbetuiging van H.K.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard voor de gelukwensehcn aangeboden by de geboorte van hun dochter; c. adres van een aantal inwoners van liet gehucht Boschhuizon, hou- donde verzoek om doorzending met een adhaesie-betuiging, van een bij gevoegd tot de N.V. Prov. Limb. Electr.. Mij. gericht schrijven, over aansluiting aan het electriciteitsnet; d. schrijven van het Bureau P.V.C. voor Limburg te Roermond, betref fende de voorloopige vaststelling van de overname-markten te Venray op den eersten en derden Maandag van de maand, zulks met ingang van 1 April 1947; e. schrijven van Ged. Staten van Limburg, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van twee rekening-courant-overeenkom sten met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's Gravenhage; f. schrijven van Ged. Staten van Limburg, houdende goedkeuring van liet raadsbesluit tot verhooging var» het maximum bedrag, toegestaan voor het opnemen van kasgelden voor den dienst 1947 tot f 700.000.— g. schrijven van W. R. Peters te Venray, waarby hij ontslag neemt als' lid van den Raad; h. schrijven van den Voorzitter van het Hoofdstombureau, aangewi zen in artikel 34, tweede lid, der Kieswet, met afschrift van zijn be sluit, houdende benoemdverklaring van M. II. H. A. Vermeulen, tot lid van den Raad. 3. Onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuwbenoemde lid van don Raad, M. II. H. A. Vermeulen, in de vacature ontstaan door het nemen van ontslag, door liet lid W. R. Peters. 4. Beslissing over het gebruik van liet voor het, tweede en derde kwar taal 1947 toegewezen bouwvolume van het bouwplan 1947. 5. Verpachting van een tweetal perceelen grond, gelegen in Peelplan Zuid. 6. Ruiling van grond met II. A. J. Kerkhof, Oirlo E S3a. 7. Beschikbaarstelling van grond ten behoeve van de R.K. Vereeniging „Het Limb. Groene Kruis, afd. Ven ray, voor de plaatsing daarop van een somi-pormanent gebouw voor de consultatie-'oureaux, het uiileen-ma- gazyn en voor woonruimte voor twee verpleegsters. G. Bespreking van het ingediende basis-plan voor den herbouw van het kerkdorp Oostrum. O. en O. aandacht aan het Schenkt Uwe navolgende: Zondag 20 April a.s. komt Br. Paulo met zyn mannetjes weer naar Venray, om daar in de feestzaal van Servatius ten tooneele te brengen „Radt-ske" van Anton v. d. Velde, groots gemonteerd en met een be zetting van 100 man, met orkest van 20 personen. Iedereen die vorig jaar het spel „Radys" gezion heeft, zal ongetwy feld zyn hart vol verwachting hporen kloppen, nu hom de gelegonheid wordt goboden om de vlegeljaren van Radys, toen die nog „Radt-ske" was, mede te beleven. Hot hoogtepunt wordt bereikt als Radèske en zyn kornuiten met het zwaard Zevenslag don vreeselijken draak Oekselfoeksel verslaat en do zes prinsesjes bovrlidt. die dan door den sultan aan le jongelui als be looning worden aangeboden. Het wordt 'n feest van oog on oor, dit spel, met zyn populaire liedjes en zyn prachtige balletten. Denkt er goed aan, op Zondag 20 April a.s. in Servaas. O. en O. biedt U deze grandioze voorstolling en als Venray zichzelf respecteert, zal de zaal tot berstens toe zyn gevuld. Arbeidsbureau Venray. Gevr. boekh., adm. kracht: 11. elec trician, 11. schilder, ongesch. jeugdige arb., onbep. aant. II. verplegers, loop jongens v. opl. t. winkelbed. Beugel nieuws. De competitie over het seizoen '46- '47 is weer ten einde. En'hot is zo jammer, dat de club ..Op de lat en de „Kuiters" door gebrek aan een baan niet konden mededingen. Wy hopen dat volgend jaar deze oude sport weer te Iloltliees en aan het Veulen kan beoefend worden. De 6tand over het afgeloopen sei zoen is als volgt: Klasse A. Ons Genot I le pry's; Onder ons I 2e pry's; Geliek op I 30 prijs; Ons genot II 4e prij's. Klasse B. Ons genot I le prijs; Onder ons I 2e prijs; Ons genot 2 3e prys; Onder ons II 4eprys; Geliek op I 5o prys. VOEDSELBIREAI VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Levering gripie». Vanaf 7 April kan men uitsluitend leveren aan het A.V.A. Voor onze omgeving is inge schakeld de C.A.V. te Leunen en Landbouwbelang te Wanssum. Te Leunon wordt eiken dag en te Wans sum eiken Donderdag ingenomen. Minstens 4 dagen voor datum van levering moet op 't Bureau een af- leveringsbewijs worden afgehaald. Telers, welke uitstel van levering hebben en zy die aan hun ievorings- plicht nog niet voldaan hebben, ge lieve dit zoo spoedig mogelijk te doen om moeilijkheden te voorkomen. By vervoer over oen afstand van 10 K.M. zal vergoeding worden gegeven, GERST. Alle pluimveehouders wor den dringend aangeraden oen kleine oppervlakte gorst nit to zaaien, daar voor dit product vermoedelijk woer 500 K.G. voor elk bedryf zal worden vrijgesteld van levoring. Aanslngkaarfen eierlevering. Deze week is.de eerste termijn van eier- levering verlopen. De kippenhoudors welke een aanslagkaartje hebben ont vangen, worden dringend verzocht dit op de zitdagen of op 't Bureau in te leveren. Aan hen zal dan een aanslagkaartje voor de volgende peri ode worden uitgereikt. Al zijn niet alle zegels geplakt dan kunnen deze op het volgende kaartje verrekend -worder. OOSTRUM. Door onze Harmonie is besloten deel te nemen aan het con cours te Helden op 13 Juli a Gezien de vele eerste prijzen in het verleden behaald op solisten-concour sen, kunnen we met vertrouwen het gezelschap aan dit concours laten deelnemen. Ook zullen in de a.s. Meimaand en op de Mariafeesten de processies weer worden opgeluisterd met muziek. Bij het deze week gehouden eindexamen Fruilteeltschool te Maas tricht slaagde onze dorpsgenoot, H. Poels. „Kiek ze kieke'\ Op veelvuldig verzoek, vooral van hen, die de vorige opvoering der 2de Oostrumsche revue vanwege do slech te weersgesteldheid niet kondon be- zoekon, is door de Tooneelclub „de Vlasbloem" besloten tot één enkele horopvoering op 27 April a.s. MERSELO. By de op 28 Maart 11, gehouden eindles en sluiting 2jarige landbouwwintevrursus kon 't diploma, naast de verleden week vermeldde cursisten nog worden uitgereikt aan H. Footers, Boschhuizen. Limburg Thuisfront liet Hoofdbestuur van Limburgsch Thuisfront deelt mode, dat aan de in Ned. Indië verblijvende militairen voor Rijksrekening telegrammen kunnen worden verzonaon, houdende mede- deeling van overlijden of in levens gevaar vorkeeren van bloedverwanten in den eersten graad, echtgenooten.of verloofden. De familieleden kunnen in voorko mend geval oen aanvraag richten aan den Burgemeester van de plaats hun- nor inwoning, die hen terzak zal inlichten. Aanvragen van werkschoenen Op nader door de disti diensten te bepalen dagen tweede helft van April, kunnen om aanvragen, ter verkrjjgii werkschoenen worden ingediei personen van 16 jaar en oud na 30 April 1946 nog geen bo gewone werkschoenen of Enj wovkschoenen hebbon ontvani die een beroep uitoefenen op waarvan zy voor werkschoe aanmerking komen. De aanvragen moeten gesc met gebruikmaking van een for MD 333-04. Collectiove aar. mooten worden ingediend door'be drijven met meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waarvan zy voor werkschoenen in aanmerking komen. O H 5 K «o o K p O •si- 3 o K®. 2. O -ï KSj o IQ H® 3 2 5 O 7T O op a</> c 3 ar O c CL O 9 <D 9 3 W C IQ CD w O 5* TE KOOI M. Arls c-n h-j 0 3Jo 3 B ss.2 3 jO 2.3-0 3 2! J" o? 05 Kj§ ■s- -> ^3 y~ EP a> P - 3 c§- -w©g K O? si li cr 2 c - F 2 3'3 c- 0 3 K Ej r© S §»- H 2.® 3 E 2/ 2* o g. o r ^3 5"9- tO m s. JL er» ra 5o *1$ o Ecg 55 o ê:0 O 5*3 _S_S*o r a 3 to 2 C-T5 O O i o *3 a 5 5 O 5 3 3-S'fg 5«SM a n O r o* =•2 5 5 2 TJ o - 1 nh iyï O 5.3 te"* *8 3 O te 3 2. 3 5. a, s - 3 i-i. N 2 2 o. £3 cv 5 3 2 p 0* p H có -• 2 CZ) P-W 3- 3 =r e E r- S.T3 0 0 cl 2 0 3- .-8 n O r «5 e 0 5* c. c~ g 0 o*3 2 *5 c 2 2 —s -J«£ e ft/) 5 3 N !1 CO d B» 2 n gN n g a- to "O 3 r S 3 3- UW DRUKWERK van klein tot groot Fa. v. d. Munckhof drukt hot vlug en goed

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1